Dinsdag 3 Augustus 1909. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE Hl NIEUWSBODE. (SS ieri lc z e e s o h. e Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65«te JAARGANG. No. 8804. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redaoteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De Uitgever-Hoofd redacteur van dit blad zal enkele toeken afwezig zijn. Gedurende zijn afwezigheid zal de Heer J. WAALE zijn taak waarnemen. amerika. De halve stad Acapulco in Mexico is Zaterdag door een aardbeving verwoest. Er moeten vele slachtoffers zijn. Acapulco Is een kleine havenstad, met ruim 5000 inwoners, In den Mexlcaanschen staat Guerrero. Mexico, 31 Juli. Er heeft dezen middag weder een aardschok plaats gehad. De gebouwen schudden, maar schade werd niet aangericht. zwitserland. De vorige week Is een Oostenrijksche gravin In den sneltrein van Lausanne naar Bern, midden op den dag, tusschen 11 en 1 uur, van haar kostbare juweelen bestolen, en wel onder de volgende omstandigheden. De gravin woont In Karlsruhe en steeg om 11.24 te Lausanne in den sneltrein om naar eerstgenoemde plaats terug te keeren. In haar gezelschap bevonden zich haar zoon, twee dochters en drie kameniers. Allen reisden in twee coupé's eerste klasse. Tusschen Lausanne en Bern begaf de gravin zich met haar kinderen eenigen tijd In den spijswagen, terwijl zij haar handbagage in de coupé achterliet. Kort na het vertrek uit Bern werd het ont breken van een kleine lederen handtasch opgemerkt, waarin zich drie biljetten van 1000 kr., een Zwltsersch biljet van 1000 francs, twee zeldzaam groote briljanten ter waarde van 20.000 francs, verscheidene broches en horlogekettingen en andere juweelen bevonden, tot een gezamenlijke waarde van 64.000 francs. De jonge graaf steeg In Olten uit en stelde de Oostenrijksche ambassade te Bern telegrafisch op de hoogte van den diefstal. Daarop reisde hij met den volgenden trein naar Bern terug. Bij het in den trein stappen te Olten merkte hij twee mannen op, die In het laatste oogen- blik eveneens op den trein sprongen. Het waren dezelfde personen, die zich vroeger opvallend hadden gedragen in de coupé van den sneltrein waar de diefstal gepleegd was. Beiden werden op aanwijzing van den jongen graaf bij aankomst te Bern onmiddel lijk gearresteerd. Zij zeggen Jules Sauster, schoenmaker te Malta, en Oreste Weingert, juwelier In die zelfde stad, te heeten. Beiden hadden 60 francs in hun bezit, benevens een abonnement 2de klasse voor alle Zwitsersche Spoorwegen, en ontkennen hardnekkig schuldig te zijn aan den diefstal. Het taschje met de juweelen is in ieder geval nog niet terug gevonden. rusland. Uit Stavropol In den Kaukasus wordt gemeld, dat hagelbuien daar In de buurt vreesclijke verwoestingen hebben aange richt. De te velde staande gewassen zijn in 8 dorpen vernield, terwijl 1800 schapen gedood moeten zijn. De hagelsteenen, zoo zegt een Central News-telegram uit Odessa, waren grooter dan noten en bleven 24 uur op de velden liggen. Ongeveer 70 personen moeten verwondingen hebben opgeloopen. In Warschau en andere Poolsche steden heeft de politie de hand gelegd op een bende handelaars in blanke slavinnen, die minderjarige meisjes onder allerlei bedriegelijke voorwendselen tot zich lokten. Aan één van die kerels zijn dertig meisjes afhandig gemaakt. enseland. De Engelsche overheid ontwikkelt een koortsachtige activiteit, om den tsaar te beschermen tegen mogelijke aanslagen. Patrouillebooten zullen in Cowes voort durend om het keizerlijk jacht stoomen. Ieder ook maar in de verte „verdacht" lijkend persoon, die komende week hpt eiland Wight betreedt, wordt ten scherpste In het oog gehouden. Het verkeer met het eiland Is sterk beperkt. Al deze maat regelen verwekken in hooge mate den tegenzin der democratische Engelschen. Londen, 31 Juli. De Koning hield heden in den Solent een revue voor de „home" en Atlantische vloten. Het was prachtig weder. De booten lagen geschaard over een afstand van 18 mijl. Tijdens de revue werden door een ongeval met een kanon vier man van het slagschip „Téméraire" gewond. frankrijk. Cherbourg, 30 Juli. Het keizerlijk jacht „Standart" met den Tsaar en de keizerlijke familie kwam heden te 2 uur 20 alhier aan. Te 2 uur 40 kwam president Falllères met de ministers aan boord. Hij heette den Tsaar en de Tsarltsa welkom en ver zocht den Tsaar zich aan boord van de „Qalilée" te begeven, teneinde de vloot revue bij te wonen. Deze uitnoodiglng werd onmiddellijk aangenomen. Na de gebruikelijke voorstellingen in specteerden de Tsaar en de president de schepen, die op de reede lagen. Na de revue begeleidde de president den Tsaar terug naar de „Standart". Later kwam de Tsaar aan boord van de „Verlté", om het bezoek van den president te beant woorden. 31 Juli. Bij het diner aan boord van de „Verité" bracht president Falllères een dronk uit op den Tsaar. Hij gaf daarin uiting aan zijn dankbaarheid voor de trouwe sympathie en de onwankelbare vriendschap. Het bezoek van den Tsaar geeft aan het verbond een wijding, die de verwachting rechtvaardigt, dat de gevolgen van het ver bond even heilzaam zullen zijn in de toe komst als zij tot dusverre waren. „Ik drink", zoo eindigde hij, „op de grootheid en de welvaart van het Russische rijk, Frankrijk's bondgenoot en vriend". In zijn antwoord bedankte de Tsaar voor de betoonde welwillendheid en sprak hij zijn persoonlijke sympathie uit voor Frankrijk. Het verbond is een kostelijke waarborg voor het behoud van den alge- meenen vrede. „Ik acht mij gelukkig", zoo vervolgde hij, „hulde te kunnen brengen aan de prachtige vloot. Met gevoelens van blijvende vriendschap, drink Ik op de grootheid van Frankrijk, onzen bondgenoot en vriend". De Tsaar en de president bleven meer dan een uur In de eere-salon. duitschland. Een ongewone verrassing bood zich, zoo meldt de Germania, aan de menschen, die Donderdagochtend te Berlijn vroeg waren opgestaan. De temperatuur was in den nacht snel gedaald en Donderdag ochtend half vier op 7 graden gekomen. Tegen dien tijd kwam plotseling een hevige sneeuwjacht los. Er vielen zware, groote vlokken, die echter op het plaveisel van de groote stad snel smolten. Het merkwaardige schouwspel duurde ongeveer twee minuten. Ook uit de voorsteden worden tamelijk zware sneeuwbuien ge rapporteerd. Op de velden moet de sneeuw zelfs tien minuten lang zijn blijven liggen. Storm en regen hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag allerwegen groote schade aangericht. Er zijn boomen omgeworpen, veie vruchten afgewaaid. Het tramverkeer tusschen Berlijn en Char- lottenburg was in de vroege morgenuren van Donderdag ontredderd, doordat een elk op het kabelnet was neergekomen en dit vernield had. belgiE. De Kamer, die in de laatste dagen over haast de rest der begrooting heeff afgedaan, is tot 19 Oct. verdaagd. Alsdan komt de beraadslaging der legerhervormlng aan de orde. nederland. Winschoten, 29 Juli. Alhier werden sedert eenige dagen verschillende inge zetenen verontrust door het ontvangen van dreigbrieven. Van de één werd geld, van een ander proviand op een aangegeven tijdstip verwacht op een of andere plaats. De politie stelde zich verdekt op en smaakte het genoegen eenige brieven waren in beslag genomen drie leerlingen van het M. O. aan te treffen, die op een aangegeven uur op een bepaalde plek stonden te confereeren. De politie vond redenen genoeg de jongens, een 13-jarlgen van Winschoten, een 14-jarlgen uit Dordrecht en een 13- jarlgen uit Katwijk aan Zee (de beide laatsten als logé's bij den eersten) aan te houden en voor de justitie te geleiden. Ze bekenden de brieven te hebben ge schreven „uit de grap", doch vermoedden niet, dat ze zooveel menschen hadden verontrust. Nijkerk, 30 Juli. Te Pulten (op de Veluwe) is In den nacht van Dinsdag op Woensdag een brulale diefstal gepleegd. Vier kerels zijn daar de woning van een 3-tal bejaarde menschen binnenge drongen, en hebben dezen, onder bedreiging met een revolver, gedwongen de plaats aan te wijzen, waar zij hun geld en kost baarheden bewaarden. Terwijl drie van de vier de bewoners bewaakten, snuffelde de vierde in de woning rond en maakte voor een aanzienlijk bedrag aan geld, benevens eenige sieraden bult. De politie van Putten werd van het feit In kennis gesteld. Zij had het vermoeden, dat de daders naar Amsterdam de wijk hadden genomen; een paar Puttensche politle-mannen togen daarheen en het mocht hun spoedig, met hulp der Amsterdamsche politie, gelukken twee der vermoedelijke daders Woensdag aan te houden. Ze werden ten huize van een vrouw in de Engelsche steeg bij den Nieuwendljk gearresteerd, waar zij van het gestolen geld goeden sier gemaakt hadden. Ook de vrouw werd meegenomen, onder verdenking van heling. Donderdag Is een derde medeplichtige in een huls op den Zeedijk aangehouden. De drie mannen (arbeiders uit Putten) en de vrouw, die opgaf werkster te zijn, zijn naar Putten opgezonden. Hazerswoude, 31 Juli. Hedennacht had hier een moordaanslag plaats op het echtpaar Spijker, waarvan de man 66 en de vrouw 70 jaar telt. De toedracht der zaak is als volgt: In den laten avond kwam iemand Spijker waarschuwen, dat z|jn koe te water lag. S. ging met den man naar de welde, waar Spijker plotseling door het individu werd aangevallen en met een mes in het linkeroog gestoken. Bij de hierop gevolgde worsteling ontving S. nog meer steken, waarna hij door den onverlaat in een sloot geworpen werd. De nachtelijke bezoeker keerde nu naar vrouw Spijker terug en wist deze eveneens naar buiten te lokken, waarna haar een aantal messteken werd toegebracht. Spijker, die inmiddels uit de sloot had weten te komen, had het gillen van zijn vrouw gehoord, waardoor de buren waren gewekt, die direct de politie waarschuwden. De politie snelde toe en verbond de beide slachtoffers. Spijker zal het linkeroog moeien missen. Wat de aanrander betreft, deze werd door de vrouw herkend als de persoon, die 's morgens op het erf was geweest om varkens te koopen. De aanrander, wien gezegd werd dat de vrouw hem herkende, ontkende dit. De dader is 21 of 22 jaar en waarschijnlijk slager. Men vermoedt, dat zijn opzet was geld te stelen, hetwelk door het schreeuwen van de vrouw Is mislukt. Roermond, 30 Juli. Alhier vond de dienstbode van den heer A., de 27-jarige dochter des huizes dood op het privaat. Het gaskraantje, dat zich daar bevindt, stond nog open. Vermoed wordt, dat zij in de vroegte naar het privaat gegaan is, het gaskraantje heeft laten openstaan en tengevolge van het ontsnapte gas den dood gevonden heeft. Haarlem, 31 Juli. Deze week moest uit de gevangenis alhier iemand ontslagen worden, wiens straftijd verstreken was. Men heeft toen volgens De Tijd een verkeerde losgelaten, die natuurlijk van de gelegenheid profiteerde en nog zoek is. Amsterdam, 31 Juli. Met den trein, die hedenmorgen te 5,18 van hier naar Haar lem vertrok, ontdekte men even voorbij Sloterdijk een man met afgesneden hoofd op de rails. Hij was waarschijnlijk door den post- nachttreln naar Rotterdam overreden. Het Is een 25- 30-jarig man, wiens naam onbekend is. Gisterenmorgen werd een man, die alhier inkoopen had gedaan, wakker in een hem geheel onbekende omgevingeen on bewoond, onherbergzaam verlrek van één der huisjes in de Damsteeg. Hij miste zijn geld en een nieuw pak, dat hij gekocht had, was verdwenen. Langzaam kwam In zijn brein het besef van kennismaking den vorigen avond en van gebruikten sterken drank en de op lossing lag voor de hand, dat onbekende meiden hem in zijn roes naar het bewuste perceel hadden getransporteerd onder ver beurdverklaring zijner bezittingen. Voor den onbedachtzamen boemelaar een gevoelige les! Utrecht, 31 Juli. Bij de familie alhier Is bericht ontvangen, dat de heer C. Schout Velthuys, een 23-jarige zoon van mr. Schout Velthuys, griffier bij het kantongerecht alhier, te Dell vermoord Is. Dat spelletje is meer vertoond. Een juffrouw uit deze stad bezocht Zater dag voor haar plezier De Bilt, doch hoe verdrietig keerde zij huiswaarts! In den namiddag kwamen 2 personen (één hunner sprak geen Hollandsch, de ander wel, en was de tolk van den één): No. 1 deed zich voor als koopman en zou binnenkort naar Amerika gaan, zeide zijn tolk. Doch hij wilde vooraf zijn manufacturen tegen spotprijs opruimen. Theedoekjes zeer mooi f 0,35, zakdoekjes f 0,10 per dozijn, hooge boezelaars f 0,20 per stuk. Hij had slechts een monster bij zich, doch als men kocht, om halfvijf kwam hij het met den wagen brengen. Hij had echter nog een lap linnen van 66 el b|j zich. Deze lap kon men direct koopen en ontvangen. Het was be paald fijn en in een klooster geweven. Zij werden het eens voor f 30 de heele lap. Dat was goedkoop, f 20 Moest zij direct betalen, de rest, f 10, als hij met den wagen kwam om 4J uur. Mooier kon mijnheer toch niet spreken, zei de tolk. Zij ontvingen f 20 en met een „tot straks" vertrokken zij. Kort daarna werd het bedrog bemerkt. Het verkochte beste linnen was zeer slecht katoen van 6 17 cent per el. De politie werd gewaarschuwd en zat om 41 uur, natuurlijk vergeefs, de komst der kooplieden af te wachten. De heeren kwamen niet terug. Ten koste van de beurs der juffrouw was hun dag goed! Rotterdam, 31 Juli. Deze week bleek, dat te dezer stede was ingebroken In het woonhuis van den heer S. de Kaf, chef de bureau van de firma Van den Bergh Ltd wonende Prins Hendrikstraat 8, te FeiJenoord. De bewoners vertoefden tijdelijk te Baarn. Het geheele huis bleek doorzocht en hier en daar was vernieling aangericht. Het schrijfbureau werd opengebroken, doch de brandkast werd te vergeels geforceerd. Vermist worden een naaimachine en zil veren horloge en een gouden ring. De naaimachine werd in beslag genomen in de bank van leening in de Oranjeboomslraat. Het horloge en de zilveren ring werden in andere pandjeshuizen aangetroffen. Een tweetal verdachten werden aangehouden, n.l. de losse werklieden C. B. en J. v. M. Op hen werden een 25-tal losse sleutels gevonden. Op den Schiedamschen dijk alhier ontstond twist tusschen een schilder en een bootwerker. Op een gegeven moment vloog een pot bruine verf door de lucht, toebehoorend aan den schilder. De inhoud werd bij het nederdalen gelijkelijk verdeeld over de jassen van de twee heeren D., antiquairs, daar woonachtig. De beide jassen zijn totaal bedorven. Van het ge beurde is proces-verbaal opgemaakt, hoewel terstond nog niet kon worden uitgemaakt, of de schilder, dan wel de bootwerker den heeren D. de douche bezorgde. Op het abattoir aan de Boezemstraat was hedenmorgen 5 uur de 44-jarlge slagersknecht H. A. Hartman, wonende Zaagmolenstraat 38a, behulpzaam bij het dooden van een koe. Het doodelijk ge troffen rund viel naar den verkeerden kant, waarbij de rechterduim van H. bekneld geraakte tusschen één der horens en het koptouw en de duim werd afgescheurd. Na voorlooplg te zijn verbonden in den politiepost Crooswijkscheweg, werd hij overgebracht naar het Ziekenhuis, alwaar de man moest worden opgenomen. Herkingen, 31 Juli. Alhier heeft zich een geval van bloedvergiftiging met doodelljken afloop voorgedaan. Mej. M. H. bekwam n.l. een verwonding aan de hand, waarna hand en arm spoedig opzwollen. Een Inmiddels onlboden geneesheer con stateerde bloedvergiftiging, doch het mocht niet meer gelukken de vrouw in het leven te behouden. Tilburg, 31 Juli. Het klooster der Trap pisten alhier is nu verzegeldalleen in de stalling zijn eenige arbeiders bezig om het vee te verzorgen. Dit geschiedt op bevel van den rector der Trappisten te Bokstel, niet opdat van den ex-abt, die niets van zich laat hooren, wat men verklaart doordat hij ernstig ziek ligt of dat hij voor alles onverschillig is geworden. Volgens het Hgz. zouden zijn schuld- eischers hem niet failliet kunnen verkla ren, daar hij steeds al zijn verplichtingen tegenover dezen heeft nagekomen en altijd op tijd de rente heeft betaald. Waarschijnlijk zal, meent het blad, ein delijk de wereldlijke overheid tusschenbei- den moeten komen en beslag leggen op de abdij, als zijnde onbeheerd goed. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 2 Aug. De 51e geboortedag van H. M. de Koningin-Moeder werd ook hier op de gebruikelijke wijze herdacht. Gisteren werd onze haven wederom bezocht door een 100-tal Antwerpenaren, die per stoomboot „President Trannooy" een pleizierrels maakten. Oisterennamiddag geraakte het 6-jarlg zoontje van K. KL, spelende bij de Haven- sluis, te water. J. de B. mocht er in slagen den jongen weer op het droge Ie brengen. Vooral gedurende de vacantie der ver schillende scholen, waarschuwen w|j ouders en kinderen, want menigmaal ziet men onverzorgde kinderen aan den havenkant spelen, waarvan de gevolgen niet te be rekenen zijn. Wij verwijzen onzen lezers naar achterstaande advertentie betreffende de uitgifte eener 5 pCI., Eerste Hypothecaire geldleenlng door de „Coöperatieve Bect- wortelsulkerfabrlek te Dlnteloord". Oenoemde fabriek zal worden gebouwd op een door de Vereeniglng in de ge meente Dinteloord aangekocht terrein groot ruim 11 Hectaren. De fabriek is berekend voor een dage- lljksche verwerking van 1,200,000 K.Q. beetwortelen en zal mei betrekkelijk ge ringe kosten meer kunnen verwerken. De te vermalen hoeveelheid bleten zal dit jaar met vrij groote zekerheid 70 i 75 mlllloen K.O. bedragen. Wij maken onze sladgenooten op merkzaam op de jaarlijksche collecte, die ten behoeve der ruim 100 weduwen en weezen, oude en gebrekkige vlsschers te Pernis, alhier op Woensdag en Donderdag a.s. zal gehouden worden. Wij vertrouwen, dat, waar voor zulk een menschlievend doel gecollecteerd zal worden, de inge zetenen dezer gemeente, op wie zelden een beroep te vergeefs wordt gedaan, niet zullen aarzelen door flinke bijdragen het leed dier nooddruftlgen te verzachten. Bij kon. besl. is met ingang van 1 Aug. aan P. Keulemans, agent der Rijks verzekeringsbank te Middelburg, lijdelijk den personeelen titel toegekend van inspecteur der agenten van de Rijksver zekeringsbank, en is benoemd tot agent der Rijksverzekeringsbank aldaar O. Jonker, thans commies bij die instelling. Het hoofdbestuur der schippersvere niging „Schuttevaer" heeft o. a. een adres verzonden aan den Minister van Water staat, met het verzoek het wel daarheen te willen lelden, dat van rijkswege een bijdrage wordt beschikbaar gesteld voor vernieuwing der beschoeiing van de haven van Brouwershaven. Tegen den op 20 Juli 1.1. tot lid van den gemeenteraad van Sas-van-Gent ge kozen E. B. Is proces-verbaal opgemaakt, wegens omkooping van kiezers. Uit een schrijven d.d. 17 Juli LI. uit New-York, blijkt, dat daar een geheel andere weersgesteldheid is dan in Europa. De schrijver meldt: „De drukkende hitte blijft nog steeds voortduren. Olsteren bezweken vele personen; 92 werden In verschillende hospitalen opgenomen. De thermometer wees gisterennamiddag 98 gr. Fahr. in de schaduw. Alles is onder den Invloed der hitte; zaken slaan slil en in de kerken worden bidstonden gehouden om uitkomst voor deze drukkende hitte". Haamstede, 2 Aug. Aan het strand onder deze gemeente is aangespoeld en gisteren morgen door den Rijksveldwach ter Krijger, van Burgh, gevonden het lijk van een zeeman. Het signalement kan als volgt worden vastgesteld: aangezicht gezwollen, zonder baard of snor, met zwart hoofdhaar, gekleed met linnen kiel en broek, blauwe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1