ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 31 Juli 1909. Tweede Blad. (Z i r i It zeesclae Cour an t). IJk en Herijk. NIEUWSTIJDINGEN. Eenige weken aan 't Hof van den Sultan van Turkije. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, ts voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8803. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien de desbetreffende circulaires van Gedeputeerde Staten dezer provincie; Vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat het goedkeuringsmerk (tot 1 September 1909 de letter <i), nil 1 September niet meer geldig is, en dat, mitsdien vóór dat tijdstip de maten en gewichten, welke nog niet van het nieuwe goedkeuringsmerk (r) zijn voorzien, ten herijk moeten worden aangeboden, waartoe aan het ijkkantoor te Middelburg in de maand Augustus gelegenheid bestaat op alle kantoor- dagen, eiken Donderdag en Vrijdag, van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Zierikzee, den 28 juli 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. amerika. De geheime politie der Vereenigde Staten moet een complot ontdekt hebben, dat tot doel heeft in Venezuela door een revolutie Cipriano Castro op het kussen te brengen. Langs de Atlantische kust wordt nauwlettend het oog gehouden op de eenigszins geheim zinnige beweging van twee schepen, die te New-York zijn aangekocht en blijkbaar bestemd zijn voor Venezuela. Een Amerl- kaansch scheepskapitein is zelfs telegrafisch aangezocht om aan de revolutie deel te nemen. Te Brandon, In den staat Mississippi, is Vrijdag een neger opgehangen, die zich vergrepen had aan een blanke vrouw. Het was geen lynchpartij, maar de vol trekking van een langs regelmatigen weg geveld vonnis. De beleedlgde vrouw en haar naaste familieleden woonden de terechtstelling bij. De neger, die aldoor zijn onschuld had betuigd, bekende nog op het laatste moment schuld. Toen de man dood was, werd het touw, waarmede hij was opgehangen, in kleine stukjes gesneden, die als souvenirs werden rond gedeeld. Er ontstond onder de duizenden, die aanwezig waren, een wild dringen en vechten om zoo'n souvenir te bemachtigen. Sinds eenigen tijd worden in Mississippi oneerbare aanrandingen van vrouwen door negers, gestraft met den dood. rusland. De vorige week deden zich in de departementen, die door de cholera zijn bezocht, 838 nieuwe gevallen voor, waar van 384 met doodelijken afloop. De daaraan voorafgaande week waren deze cijfers 1270 en 530. De gouvernementen Wilna en Minsk zijn door de cholera bedreigd verklaard. In de, zoo beruchte, Peter- en Pauls- vesting, is in de woning van den kolonel Wrewski een speelhol ontdekt. De St.- Petersburgsche politie trad in de laatste maanden uiterst streng tegen de speelholen op en zoo kwam de slimme kolonel op het denkbeeld, om zijn woning, waar zeker niemand een roulette zou vermoeden, voor een bedrag van honderdduizend roebels ter beschikking te stellen van eenige ondernemers. In de zoo streng door sol daten bewaakte gevangenis waren de spelers nu voor een overval der politie veilig. En dat maakte hen brutaal. Eenige weken geleden begon men ook dames tot de speelzaal toe te laten en dat was het begin van het einde. Één dezer dames verloor op zekeren nacht een belangrijke som, zij wilde dat geld van kolonel Wrewski terug ontvangen en toen deze weigerde aan dezen eisch te voldoen, ging zij naar den commandant van de vesting en bracht de zaak uit. De commandant liet des nachts de woning van den kolonel omsingelen, men deed een inval en alle spelers, die tevergeefs trachtten zich te redden, werden gevangen genomen. Onder de gevangenen bevinden zich vele personen uit de hoogste kringen. frankrijk. Ten slotte is het aan de Parijsche politie toch gelukt, de hand te leggen op één der schuldigen aan den geheimzinnlgen moord, die verleden week op Germalne Bichot gepleegd is. Zooals gemeld, arres teerde de politie dezer dagen een vroegere dienstbode van den heer Oursel, in wiens huis op den boulevard Voltaire, Germaine Bichot ont het leven gebracht werd. Uit een chemisch onderzoek der kleeren van Rosellla Rousseau dit is de naam der gearresteerde vrouw bleek, dal haar japon, met bloed bevlekt, later gewasschen werd. De ontdekking van dit feit greep de vrouw zóó zeer aan, dat zij een volledige bekentenis aflegde. In de woning van Oursel binnen gedrongen, om eenig geld te stelen tot het betalen van haar schulden, stuitte Rosellia Rousseau op tegenstand bi] Ger malne, die haar met een hakmes aanviel. Rosellia ontnam haar dit wapen, en ver moordde hiermede, na een verwoed gevecht, het meisje. Daarna brak zij de kasten open, die zich in het vertrek bevonden, en nam een kleine som geld en eenige voorwerpen van waarde mede. Met be hulp van den huissleutel, aan Germalne ontnomen, kon de moordenares zich zonder opzien te verwekken langs een achterdeur verwijderen, de deuren van Oursel's ver trekken achter zich sluitend. Het tuimelraam, dat tot zulke fantastische vermoedens aanleiding gaf, werd door Rosellla geopend, om te vernemen, of de kreten van haar slachtoffer in het huls weerklank gevonden hadden. Een storm, die hier en daar op een cycloon leek, is Zondagavond neerge streken op Auvergne en Bourgogne, gaande van het Zuidwesten naar het Noordoosten. De schrik te Vichy, waar 't publiek, in de tenten van het aerodrome zich beschut had tegen den regen, toen plotseling, met gedonder, de storm opstak, is ontzettend geweest. Gelukkig is er niemand ernstig gekwetst; de scha wordt op 50.000 frs. geschat. Op den spoorweg van Clermont-Ferrand naar Riom zijn tal van telegraafpalen ge broken. Te Autun Is het noodweer op de kermis neergeslagen. Van overal komen klachten over vernie ling van den oogst. Parijs, 27 Juli. De Kamer heeft met 306 stemmen tegen 46 een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Kamer en Senaat hebben verschillende credieten goedgekeurd, voornamelijk voor de marine. Daarna is de zitting gesloten. duitschland. De bekende Kapitein van Küpenick, de schoenmaker Voigt, heeft weder eens on aangename gevolgen van zijn veelbesproken optreden ondervonden. Hij is in een koffie huis te St.-Avold (Elzas-Lotharlngen), waar hij zich bevond en waar vele nieuwsgierigen naar hem kwamen kijkep, afgeranseld door een aantal onderofficieren, die zeer ver stoord waren over de wijze, waarop hij het Pruisische leger belachelijk had ge maakt, en hij werd zóó deerlijk toegetakeld, dat hij geneeskundige hulp moest Inroepen. Den volgenden dag vertrok hij uit het plaatsje. belsiE. Een houthakker te Luik Is bijna onthoofd geworden op een zonderlinge manier. Hij was bezig met een snoeimes de boomen te snoeien; hij sloeg zijn mes in den laatsten boomtak, om ze daarna allen te verzamelen, toen eensklaps het mes los kwam en in den hals viel van den hout hakker en hem een erge wonde veroorzaakte. De toestand van den armen man is bedenkelijk. nederland. Arnhem, 28 Juli. Aangaande het bezoek van het Duitsche Keizerlijk paar aan Mlddachten, kan men nog mededeelen, dat de extra-trein den 9en Augustus o.m. 1.35 van Kleef te De Steeg zal aankomen. Alleen aan het station Nijmegen is er een kort oponthoud voor het verwisselen van machine. De trein zal bestaan uit 10 wagens, die elk 19 meter lang zijn. Voor het behoorlijk voorrijden aan het le perron, enz. worden op het stations-emplacement de noodige voorzieningen getroffen. De keizer en de keizerin, die door graaf en gravin Bentinck van Waldeck Limpurg ontvangen zullen worden, be geven zich door de 3e klasse wachtkamer, die voor de ontvangst door de firma Cohen, uit Arnhem, in orde wordt gemaakt, naar de gereedstaande rijtuigen, elk be spannen met vier paarden. In het eerste rijtuig zullen plaats nemen keizer Wilhelm en graaf Bentinck, en in het tweede de keizerin en gravin Bentinck. Bij aankomst op het kasteel Middachten zal de keizerlijke standaard worden ge- heschen. De koninklijke militaire kapel uit Den Haag zal een concert geven en zich ook tijdens het diner doen hooren, na afloop waarvan de tuin verlicht zal worden. Door een commissie van Ingezetenen te De Steeg is aan den Raad van Rheden om een subsidie verzocht voor het op richten vau een monumentale eerepoort en het versleren van den weg van het station De Steeg naar het kasteel Middachten. Amsterdam, 27 Juli. Terwijl een echt paar, wonende in de Ferdinand Bolstraat alhier, het avondgebed deed, zakte de man plotseling ineen. De Ijlings geroepen geneesheer kon slechts den dood conslaleeren. 's-Gravenhage, 28 Juli. In de gemeente- bank-van-leening alhier, zijn een aantal gouden sieraden, o.a. twee op bizondere wijze bewerkte armbanden en zes ringen, in beslag genomen, als vermoedelijk afkomstig van den in het vorig jaar Mei bij den goudsmid Hamme alhier gepleegden diefstal met braak en opensluiting. De heer H. was één dezer dagen in het gebouw der bank, waar sieraden ter be zichtiging waren, die eerstdaags zouden worden verkocht. Hij herkende terstond beslist de thans In beslag genomen voor werpen, als deel uitmakende van den indertijd bij hem gestolen voorraad goud en zilver. Zij bleken zes dagen na den diefstal zeer laag te zijn beleend door een vrouw, die indertijd met Marle F., één der ter zake van dezen diefstal veroor deelden, in betrekking stond. 29 Juli. De Eerste Kamer zal in Augustus niet bijeenkomen tot behandeling van de onafgedaan gebleven justitiëele wetsontwerpen. In September, kort vóór de sluiting der Vereenigde Zitting, zal die bijeenkomst plaats hebben. De minister van bultenlandsche zaken wordt 19 Augustus van zijn bultenlandsch verlof naar Amerika in Den Haag terug verwacht. Twee vreemdelingen, vermoedelijk Engelschen, hebben bij verschillende win keliers alhier valsch buitenlandsch bank papier ter betaling aangeboden. Bij een goudsmid, waar zij een valsche Engelsche banknoot van 10 pond sterling in betaling gaven, liepen zij in de val. Één hunner heeft nog gelegenheid gevonden zich uit de voeten te maken, de ander is gearres teerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Dinteloord, 29 Juli. Hedenmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats. De dienstbode van den sasknecht A. M. had zich naar de Mark begeven om water te putten, met het noodlottig gevolg, dat zij te water geraakte en verdronk. Daar men op het oogenblik aan het tappen was, Is zij vermoedelijk door den stroom meege sleept en In het Volkerak terecht gekomen haar lijk is tenminste nogjniet gevonden. In de gisteren gehouden spoed- elschende raadsvergadering kwam het onderwerp „het bouwen van een spreekcel wordt op de a.s. begrooting gebracht" aan de orde. Na een zeer levendige discussie, voor namelijk gevoerd tusschen den voorzitter en het lid H. Vlamings, werd het voorstel in stemming gebracht en met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Tegen de heeren: C. van Mensch, voorzitter; L. Breure Jz. en L. Vogelaar Jz., wethouders; P. Voge laar Sr., P. W. Vogelaar Sz. en H. Burgers. Vóór de heerenJ. Bom Mz„ H. v. Nleuwenhuljzen Nz., L. Snelleman en H. Vlamings. Tilburg, 28 Juli. Door het bezoek van Prins Hendrik aan de tentoonstelling alhier, heerschte hier den ganschen dag, zoowel in de stad, waar overal gevlagd werd, als op het terrein, een gezellige drukte. Op het tentoonstellingsterrein was het aantal bezoekers zóó groot, dat marechaus sees te paard een gedeelte moesten af- (Overgenomen uit het Nieuwsblad van Friesland). xxxviii. Nog twee dagen na de uitbetaling ben Ik aan 't hof en op mijn kamer gebleven, geheel In de oude voegen, doch den derden dag werd het eten ingetrokken, zonder opzegging of order om le vertrekken. Ik had plan nog een week te blijven, o.a. voor afscheidsvisites, en hoewel ik nog in 't ongestoord bezit van mfln kamer werd gelaten, achtte ik het nu toch maar raadzaam heen te gaan, en in plaats een logement in de stad te zoeken. Moestafa had, zoo 't schijnt, al begrepen, dat Ik nog vrij onverwacht het hof zou verlaten, want toen ik aan 't inpakken ging van ditten en datten, hoewel van weinig waarde, kostte het nog al eenige moeite, die bijeen te kragen. Een paar pantoffels b.v., die ik ginds gekocht had, waren nergens te vinden. Zoo was er meer, waarnaar bepaald „gezocht" moest worden, en ik geloof voor 't naast, dat mijn Moestafa in de stellige hoop heeft geleefd, dat door mij niet alles „teruggevonden" zou worden. Na een hartelijk afscheid van mijn buurman, den chef van 't hoefbeslag, die kort na mij werd ontslagen, van den room- boer en nog van een paar andere kennissen, betrokken bij de boerderij, verliet ik het hof met een rfltuig, dat Ik had laten komen, om mijn bagage dadelijk te kunnen meenemen. Aan de poort, waar Ik bijna dagelijks uit- en Inging, was ik geen onbekende bij de wachters aldaar, die lachten, toen zij mij zagen rijden, naar het mij toescheen met eenig leedvermaak, als wilden ze te kennen geven „al weer een vreemde indringer minder", en ik beantwoordde hun spotgroeten met een geldtellende beweging, en wijzende op mijn zakken, dat die goed gevuld waren, zoodat ze moesten begrijpen, dat ik niet voor niets aan 't hof was geweest, en niet als zoovelen met ledige handen hun Augiusstal verliet. In de stad belrok ik een logement, waar ik nog een volle week ben gebleven. Al dien tijd heb ik noodig gehad voor afscheidsvisites. Want ik had reeds vele kennissen gekregendie her en der woonden. Sommigen hunner mocht ik zelfs mijn vrienden noemen, en die ont haalden mij bij het afscheid, alsof ik tot hunne familie behoorde, zoodat Ik tot heden met enkelen nog in correspondentie ben gebleven. Bij één der laatste bezoeken, die ik aflegde, ten huize van den Handels- gartner Koch, trof ik een jongmensch uit de buurt van Bremen, die vóór dezen o. m. had gewerkt In Bulgarije en Saloniki en voor eenige maanden bij mijn vriend Koch in dienst was gekomen. Als „Wander- burgsche" had hij zijn vaderland al sedert enkele jaren verlaten en vla Zwitserland was hij al werkende gestadig het Oosten ingetrokken, met het doel later nog verder te gaan, doch de revolutie bracht plotseling een bijna algeheele stagnatie in den bloemen- en plantenhandel, zoodat zijn meester er niets tegen had, toen hij, van mijn reisplannen hoorende, dezen voor stelde, zijn vacantie maar te nemen en met mij op reis te gaan. Zoo'n „bereisde Roel" leek mij een heel geschikte partij te zijn, en na afspraak met zijn patroon, dat deze zijn betrekking zou openhouden voor hem, kwamen hij en Ik overeen, dat we samen zouden gaan enovermorgen vertrekken: eerst naar Klein-Azië en ver volgens naar Griekenland, Italië en Zwitser land. Samenkomst op „De Saksen", een boot van de N.-Dullsche Lloyd. 's Anderen daags liet ik mijn pas in orde maken en nam meteen afscheid van Gezant en Consul. Een etmaal later zaten mijn reisgenoot en Ik al op de boot naar Smyrna en ging het nog verder van huis. Hoewel niet meer aan 't Hof, zoodat mijn beschrijving hier gevoegelijk zou kunnen en volgens het opschrift zou moeten eindigen, wil ik, gedachtig aan het „samen uit en samen thuis", hier voor den lezer nog een en ander laten volgen over de terugreis, die ik gemaakt heb. Ik zal trachten kort te zijn en slechts eenige hoofdpunten aanstippen uit mijn dagboek, dat op de boot gemakkelijk was bij te houden. Over de bootreis zal ik maar zwijgen en u alleen den Indruk weergeven van Iemand, die, toen hij In de breede, diepe golf van Smyrna was gekomen en de kust uit de verte aanschouwde, zich aldus liet hooren: Ik zag nu dan het werelddeel, welks aanblik ook aan Mozes van Egypte werd vergund; het werelddeel, waarin Christus werd geboren, leerde en leed, de kusten, vanwaar de zangen van Homerus over de geheele wereld klonken. Het morgenland, het voedsterland der sprookjes. Ilij had ook van de kruistochten en den strijd om het heilige land kunnen gewagen, waaraan ik gedacht heb bij 't naderen van de schilderachtige kust, blikkerend in den hellen zonneschijn en met blauwende ber gen In 't verschiet. De kruistochten, waaraan zooveel Friezen hebben deelgenomen, gelijk de historie ons leert. Met kaiks werden we van boord aan land gebracht, waarvoor ieder passagier drie piaster had te betalen. Nog in zee hadden we langs het strand 'n lange rij witte tenten gezien, zeker voor militairen, dachten we, doch onzen reisgids raad plegende bleken het zoutpyramiden te zijn. Smyrna Is een groote stad met een be langrijken handel, niet op heuvels, maar in de vlakte gebouwd en met forten om ringd. De straten zijn nauw, deels beplant met cypressen en In sommige gedeelten der stad staan de huizen zóó dicht op elkaar, dat twee overburen elkander door de vensters de hand wel kunnen reiken. Midden in de stad trof ons een groot kerkhof, beplant met cypressen, en In de hoofdstraten vormen de benedenverdiepin gen der huizen open winkels, waar van alles te koop is. Ook vindt men er bazars. De Smyrnasche tapijten zijn wereldberoemd, evenals de reukwaters en de vflgcn. De huizen zijn gebouwd van steen en over 't gemeen niet hoog voor een groote stad. In de straten ontmoet men allerlei natiën, in zeer verscheiden kleederdrachten, even als te Konstantinopel. Overal waar tuinen werden gevonden, zag men de erven van elkander gescheiden, door op elkander ge stapelde steenen. Zoo ook buiten de stad, waar ik voor 't eerst prachtig groene weiden heb gezien, waar het vee kon grazen. De bodem scheen mij zeer vruchtbaar te zijn, weelderig is de boomen- en plantengroei. En onder al die boomen en planten heb ik het meest bewonderd de vijgenboomen, met kruinen als onze ooftboomen; ook de olijfboomen met hun eigenaardig groen, vaak in boschjes bijeen, trokken mijne bizondere aandacht. Uren ver in de omstreken der stad hebben we rondgedwaald. De vijgenteelt bleek 'n hoofdbron van bestaan. Vóór ons 't land in zagen we niets dan bergen en één dier hoogten, Pagos geheeten, hebben we be klommen. Eenige uren wandelen waren daar voor noodig. Boven gekomen, vonden we een oude ruïne met onderaardsche gewelven, waarin we zijn afgedaald met vele anderen, doch het loonde in alles de moeite niet. Al de muren waren beschreven met namen van bezoekers, want duizenden vreemde lingen verschijnen hier, doch voor de on- ingewijden, die de historie en de oudheid van zulke bouwvallen niet kennen of die te jong zijn om voor antiquiteiten veel te gevoelen, Is er maar één oogenblik dat betooverend mag heeten. Wanneer men uit die onderaardsche gangen plotseling door een groote poort in 't volle daglicht verschijnt, dan ontvouwt zich voor het oog een heerlijk panorama op stad en land en strand en zee, dat onvergetelijk schoon mag heeten. Zoowel op de heenreis als op den terug weg naar de stad hebben we enkele kameelen ontmoet en eenige Turklnnen verrast, die In 'n gezelligen kring bijeen zaten, onge sluierd, zonder ons op te merken, doch nauwelijks hadden ze ons In 't oog ge kregen of In zenuwachtige haast verdwenen de aangezichten achter gazen en doeken. Ook kwamen ons op weg naar den Pagos nog eenige passagiers van „de Saksen" tegen, onder geleide van gendarmen, want het begon al avond te worden en de veilig heid naar bulten laat nog wel wat te wenschen over. Dit was ons te Konstanti nopel reeds gezegd. Wij hadden ons dan ook gewapend met revolvers, gelijk In het Oosten gebruikelijk is. Wyckel. S. H. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1