M mr M-Lwlinp in Land- en Tninlnnsen. den aanbesteding van de levering der be- noodigde steenkolen ten behoeve van enkele gemeente-inrichtingen voor het winter seizoen 1909/10 was de minste inschrijver de heer N. van den Bout, voor 89) cent per Hectoliter. Brouwershaven, 27 Juli. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier voor de heeren Lopse Hocke in het openbaar verkocht, de volgende veld vruchten Tarwe: In Noorder-Nleuwland, voor f 130, f 135 en f 137. In den Moolblok, voor f 151, f 150 en f 141. „Het Kali", voor f 160, 1 150, f 146 en f 151. In Bloois, voor f 137 en f 141. Q e r s t: Aan den Duivendljkschenweg, voor f 123, f 125 en f 129. Haver: Aan Schendersweg, voor f 141. „Zegersweltje", voor f 111. Erwten: In Bastersblok, voor f 77 en f 80. In Zuider-Nieuwland, voor f 112. Verder voor den heer C. den Boer, tarwe, in Borrenbrood, voor f 152. Alles per Schouwsch gemet. RECHTSZAKEN. De kantonrechter in kanton I te Rotter dam heeft beslist dat een dienstbode, die zich voor onbepaalden tijd heeft verhuurd en slechts drie maanden in de betrekking blijft, geen recht heeft den godspenning te behouden. Een dame, die bij het vertrek van de dienstbode den f 5 godspenning van het verdiende loon afhield, werd in het gelijk gesteld. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Oem. te Ooes, door ds. L. H. Duin te Welsen (graafschap Bentheim). Beroepen bij de Herv. Gem. te Sillevolde (toez.), ds. O. van Dis te Zaamslag. O N D E R W IJ S. Eind-examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland. Oeslaagd 28 Juli. Van de R. H. B. S. te Middelburg: H.' van Gelderen, M. B. Pelle, J. van de Woestljne, S. S. Bouma en W. Suur- mond. Van de R. H. B. S. te Goes Q.' C. J. van der Meer Mohr, J. J. van Dljke en P. van der Meer Mohr. Van de R. H. B. S. te Zierikzee: D. van der Maas en A." H. J. Boone. Afgewezen: één. Bij 't eindexamen aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wage- ningen is geslaagd voor landbouwkundige met den titel van landbouwscheikundige, de heer F. F. Leupen, vroeger te Zierikzee. Benoemd tot hoofd der christelijke bewaarschool te Biervliet, mej. J. A. Mooy te Wemeldinge. Wlssenkerke. Bij het dezer dagen te Breda gehouden examen slaagde o. a. de heer Th. Overtveld. Prins Hendrik op de Tilburgsche Tentoonstelling. Maandagmorgen omstreeks elf uur kwam Prins Hendrik per auto uit Apeldoorn te Tilburg om zijn voorgenomen bezoek aan de Tentoonstelling te brengen. Op de grens der gemeente werd Z. K. H. verwelkomd door den burgemeester en reed men vervolgens naar diens woning, waar de Prins werd begroet door den Commissaris der Koningin in Noordbrabant, de wethouders van Tilburg, de beide oudste raadsleden, de heeren Pollet en Blomjous, en de commissieleden Verbunt en Van Doorn. Nadat de voorstelling dezer heeren had plaats gehad en eene verfrissching was gebruikt, begaf het geheele gezelschap zich per auto's naar het tentoonstellingsterrein. Hier werd de vorstelijke bezoeker ontvan gen door de heeren Bruyell en dr.'Daamen, resp. voorzitter en ondervoorzitter van het hoofd-comlté. Nadat de voorstelling van de overige leden van het comité had plaats gehad, begon de rondgang door de zalen en over de terreinen van de tentoonstelling. Z. K. H. de Prins nam alles met de grootste be langstelling waar en luisterde met groote aandacht naar de explicatie, die hem in de Nijverheids- eu Machinezalen respec tievelijk door den heer Van de Muysen- bergh, secretaris, en den heer Schreine- macher werden gegeven. In de kunstzaal lichtte dr. Daamen den Prins voor. Den Prins werd op de tentoonstelling door den heer Dortmond Pennock uit Kaatsheuvel een paar wit zijden kinder schoentjes aangeboden voor Prinses Juliana. Op Venetie werd hem een bouquet aan geboden als hulde aan de prinses en in de Philharmonie een bouquet voor de Koningin en een voor de Prinses. Van twaalf tot twee uur werd een groot militair-concert gegeven. Te kwart vóór één ongeveer verliet de Prins, allerhartelijkst toegejuicht, het ten toonstellingsterrein en begaf men zich naar de Philharmonie, waar door den gemeente raad aan Z. K. H. en aan het hoofdcomité der Tentoonstelling een lunch werd aan geboden. Aan tafel zaten ook aan Mgr. Bots, Deken van Tilburg, en ds. Van Geytenbeek. Om drie uur keerde de Prins per auto naar Het Loo terug. Door het comité is bericht ontvangen dat Minister Heemskerk en eenige "zijner ambtgenooten Woensdag de tentoonstelling zullen komen bezoeken. Bekroond: Worteltjes, erwten, krop salade, zomerspinazie en stamboonen. IV. Zomerspinazie. Er was gewoon breedblad-spinazie gn men kon ook de zoogenaamde Nieuw- Zeelandsche (Tehragonla expansa) opmer ken. De laatste kreeg inderdaad den prijs. De inzender meldde het volgende: Deze betrekkelijk nog nieuwe bladgroente, die we gedurende den zomer kweeken om de bladeren als spinazie te gebruiken, Is wel waard eens besproken te worden. De nog al dikke zaden worden In Maart in een warmen bak ter kieming gelegd wanneer ze later een paar blaadjes gemaakt hebben, zet men leder plantje afzonderlijk in een z. g. stekpotje. Men houdt ze ge durende al dien tijd onder glas en geeft ze later, wanneer ze de aarde van het stekpotje doorwoeld hebben, een grootere van 10—18 c.M. middellijn. Men houdt ze hierna nog eenige dagen onder glas en geeft ze dan een plaatsje vóór een schutting. Hier blijven ze zoolang in potten staan, totdat het weer toelaat ze in den vollen grond, op de bedden dus, uit te planten. Ze vragen een flink bemesten grond en een vochtige standplaats. Ik heb deze door u bekroonde zomerspinazie bemest met: 3 K G. chlli-salpeter, 3 K.G. patentkall en 5 K.G. superphosphaat per Are, behalve de gewone stalbemesting. De plantjes kunnen ook heel goed uit de kleine potjes dadelijk in den vollen grond worden gezet. Ik heb ze zelfs wel builen in den vollen grond gezaaid en kreeg dan wel wat laat toch zware planten. De planten kunnen op een onderlingen afstand van 60 c.M. in verband uitgeplant worden. Al heel spoedig kan men van deze planten beginnen te snijden. Men neemt de jonge kopjes en bladen, die ge stoofd als spinazie gegeten worden. Een 10-tal planten kunnen gedurende den zomer een familie van spinazie voorzien, daar zij vele jonge stengels en blad maken. Heeft men in 't voorjaar geen ruimte in den bak, dan kan men de zaden ook in een potje voor een raam in de huiskamer laten ontkiemen en ze later op de boven om schreven manier behandelen. De nieuwe Minister van Oorlog. Generaal-majoor W. Cool, Inspecteur van het militair onderwijs, de nieuwe Minister van Oorlog, Is van het wapen der genie afkomstig en 61 jaar oud. Van 1869 tot 1872 heeft hij als tweede luitenant gediend, van 1872 tot 1879 als eerste luitenant en volgde toen den tactischen cursus aan de Stafschool. In 1879 naar Atjeh overgeplaatst en daar tot kapitein bevorderd, werd hij door generaal Van der Heijden als chef van den staf ingedeeld bij de expeditie naar Lamtoba en Selimoen. In 1882 werd htj hoofd van onderwijs in de genie-wetenschappen aan de Koninklijke Militaire Academie en bekleedde die functie tot 1887, toen hij werd over geplaatst bij de genietroepen te Utrecht. Het jaar 1898 bracht hem den hoofd officiersrang; de majoor Cool werd ge plaatst bij het corps genietroepen. Inmiddels hadden zijne artikelen over den vestingbouw en den vestingoorlog veel waardeering, vooral bij buitenlandsche deskundigen, gevonden. In 1900 werd majoor Cool benoemd tot directeur der Hoogere Krijgsschool en tevens bij den generalen staf overgeplaatst. In 1901 werd hij bevorderd tot luitenant- kolonel en in 1905 tot kolonel. Hij bleef steeds directeur der Hoogere Krijgsschool, totdat hij in October 1907 generaal Sabron als inspecteur van het militair onderwijs opvolgde. In November 1907 werd kolonel Cool bevorderd tot generaal- majoor. Generaal Cool wordt geschilderd als een zeer kundig officier, een man van veel studie op tactisch en organisatorisch gebied. Hij beschikt over een goede dosis kalmte en bezadigdheid, die hem in de Kamer te stade zal komen. Zijn spreken moet niet tot het allerbeste behooren. In het leger Is hij om zijn rechtvaardigheids zin en humaan karakter zeer geacht. Als politiek man heeft hij zich nooit op den voorgrond gesteld. In zijne jonge jaren moet hij, zegt de N. R. Crt., vrij geavanceerd zijn geweest, doch naar mate de jaren vorderden, is hij meer bezadigde politieke denkbeelden toegedaan geworden. Hij behoort beslist niet tot de rechterzijde, doch staat zeer na aan de vrije liberalen, al heelt hij zich, voor zoover bekend, niet officieel bij die partij aangesloten. Kamerverkiezing Ede. Bij enkele candldaatstelling werd gisteren gekozen tot lid van de Tweede Kamer de heer W. van Manen Jzn. te Veenendaal, vermoedelijk anti-revolutionnair. Gelijk men weel, betreft deze verkiezing de vacature, opengekomen iu de oude Kamer, tengevolge van de benoeming van jhr. Van Cillers tot Commissaris der Koningin in Gelderland. De benoemde treedt dus in September weer af, waar schijnlijk zonder gelegenheid te hebben gehad, zitting te nemen. De kanaalvlucht gelukt. De Fransche luchtschipper Blériot is er Zondag 1.1. in geslaagd met zijn vliegtoestel over het Kanaal te vliegen van Calais naar Dover. Hij deed de prachtige vlucht Zondag- li oewef^ef in ®3ë"" laafsté' dagen her haaldelijk van Kanaalvluchten sprake was en de aandacht van de heele wereld gevestigd was op de voorbereidingen van de vliegers aan de Fransche kust, komt het bericht toch nog onverwacht, omdat het Zondag allerminst stil weer was en er een sterke wind woei. Achtereenvolgens kwamen omtrent de merkwaardige gebeurtenis twee Reuter- berichten uit Londen, met de korte vermelding van het feit en daarna de bevestiging ervan en vervolgens de beide volgende meer uitvoerige telegrammen uit Dover: Blériot volbracht zljtt vlucht over het Kanaal in 23 minuten. Oni 4.30 verliet hij de Fransche kust en daalde om 4.53 sierlijk neder in een weide achter het kasteel. Hij zag er weinig vermoeid uit na zijn gewaagden tochtalleen had hij veel last van zijn voet, die verbonden was. Men moest hem In een automobiel helpen, waarmee hij naar zijn hotel gebracht werd. De zeer sterke wind bij de nederdaling stempelt dezen tocht tot een feit van de allergrootste beteekenis. De Fransche torpedojager „Escopette" met Blériot's vrouw en een gezelschap belangstellenden aan boord kwam te 6.50 aan. Het oorlogsvaartuig had de monoplane weldra uit het oog verloren. Stroomen volks zijn op weg om de machine te bezichtigen, die bijna geheel onbe schadigd is. Een volgend bericht uit Dover luidde In een interview zeide Blériot dat te 3 30 het weder gunstig scheen, ondanks den sterken wind. „Toen de begeleidende schepen vertrokken waren, steeg ik op en met een vaart van 40 mijl in het uur vloog ik in de richting van de Engelsche kust. Na tien minuten had ik de kust uit het gezicht verloren en had ik den torpedojager een heel eind achter mi] gelaten. Gedurende enkele minuten kon ik noch de Fransche, noch de Engelsche kust zien, maar weldra vond Ik de richting naar Dover. Het eerste wat ik zag was het kasteel van Dover en daarna de haven". Blériot vloog over de oorlogsschepen heen en liet zich daarop door den Zuid- Zuid-Westen wind oostelijk van het kasteel drijven, waar hij, na twee volledige cirkels beschreven te hebben, neerdaalde bij Greensward. Door de aanraking met den grond werden zoowel Blériot als zijn aeroplane door elkaar geschud. Blériot ging in een automobiel naar zijn hotel. De sedert ontvangen Engelsche bladen zijn vol van de merkwaardige gebeurtenis. Met geestdrift spreken zij er over en dat Engeland door deze vliegmachines uit zijn „splendid isolation" dreigt te geraken, wordt nauwelijks overwogen. Een eigenaardige bizonderheid is, dat Blériot's machine de kleinste en meest compacte is van alle vliegtoestellen, die nu in gebruik zijn, en bijna half zoo klein als dat van Lathan. Het is een monoplane, dat wil zeggen;met alecMs één draagvlak, waarop het toestel drijft als een meeuw op zijn vleugels, en het vormt een groot verschil met de eigenaardige dubbeldekker van Wilbur Wright. De kleine monoplane werkte met een bewonderenswaardige zekerheid en met een niet minder groote snelheid, waardoor het wonder is kunnen geschieden, dat Blériot, die om half vijf 's morgens opsteeg, om vijf uur reeds in het hótel te Dover aan 't ontbijt zat. Hij ondernam zijn tocht na eerst een proefvlucht van tien minuten te hebben gedaan, 't Was toen mooi en stil weer, maar omdat het 's nachts en 's avonds te voren nogal hard gewaaid had, verwachtte niemand een opstijging, zoodat er op het gewichtige moment In den vroegen morgen te Calais slechts enkele belangstellenden waren om hem te zien wegvliegen. Toen de bewoners van Calais door het kanonschot dat het begin van de vlucht aankondigde, werden opgeschrikt, het bed uitsprongen en zich naar de haven spoedden, was Blériot al lang uit het gezicht ver dwenen. Ook te Dover waren slechts weinige belangstellenden, die de landing 't woei toen weer harder bijwoonden, maar zoo gauw was de tijding niet in de stad bekend, ol een groote menigte stroomde samen vóór het hotel, waar Blériot zat te ontbijten, en bleef zóó lang slaan juichen tot de held van den dag op het balkon verscheen om de hulde van de bevolking in ontvangst te nemen. Één van de eersten, die hem kwamen gelukwenschen, waren de vertegen woordigers van Daily Mail, het blad, dat den prijs van 12,000 gulden had uitgeloofd, die nu door Blériot gewonnen is. Lange voorbereidingen heeft Blériot te Calais niet gedaan. Zaterdagmorgen kwam zijn toestel goed ingepakt op een open goederenwagen uit Parijs, 's Middags kwam Blériot zelf, die beschreven wordt als een lange man, met doordringende oogen, een arendsneus en zware snorren en dadelijk ging hij er per auto op uit om een geschikte plaats voor de opstijging te zoeken. Het loopen viel hem moeilijk, omdat zijn voet die hij kort te voren bij een kleine benzine- ontplolfing gebrand had, nog in een ver band zat. Hij maakte een kalmen indruk en sprak zonder ophef over zijn tocht. Hij zou 't van den wind laten afhangen, of zijn vlucht te Calais of aan den overkant beginnen zóu. Als 't in Calais niet lukte, dan stuurde hij het toestel even naar Dover en hij sprak er over alsof er sprake was van het zenden van een handkoffertje. Zondagnacht om 1 uur was Blériot te Dover terug. Onmiddellijk werd naar het hötel gereden en de voor hem en zijn vrouw gereserveerde appartementen be trokken. Na een welverdiende, doch vrij korte rust, werd de triomfator van den dag Maandagochtend door den burgemeester van Dover toegesproken, waarna om 10.40 naar Londen werd afgereisd. Een lunch werd in het Savoy-hótel op gediend, waar Blériot tevens de chèque van 1000 pd. st. (f 12,000), als winner van den door de Daily Mail uitgeloofden prijs voor den eerste, die het Kanaal zou over vliegen, in ontvangst nam. Behalve dezen prijs werd Blériot nog uitgereikt een bedrag van 500 pd. st. (f 6000), aan geboden door Ruinart Co., de bekende champagne-firma, en een beker, ter waarde van 50 pd. st. (f 600), hem aangeboden door captain Windham, lid van de Engelsche vereeniging voor luchtscheepvaart. Door baron De Forest is 4000 pd. st. (f 48,000) uitgeloofd voor den eersten Engelschman, die met een Engelsch lucht schip het Kanaal overvliegt. Dan heeft de Daily Mail 10,000 pd. st. (f 120,000) uitgeloofd voor den luchtschipper, die in één stuk van Londen naar Manchester vliegt. Gemengd Nieuws. Een honderdjarige. De oudste inwoner van Leerdam, Jurien Hendrik Visch, vierde Maandag 1.1. zijn lOOen verjaardag. De 100-jarige, één der weinig overge bleven dragers van het Metalen Kruis, is nog kras en gezond voor zijn leeftijd. Visch heeft het land op verschillende wijzen ge diend. Na dapper meegedaan te hebben in den Belgischen oorlog, nam hij dienst bij de landers en in 1838 ging hij over bij de Kon. Marechaussée in Zeeland en N.-Brabant. Bij dit korps diende hij 21 jaren en vervolgens werd hij gem.-veld- wachter van Arkel, welk ambt hij 23 jaren heeft vervuld. Nu leeft hij stil en tevreden In een kamer van zijn zoon, te Leerdam, waar het hem zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. Er schijnen dit jaar buitengewoon veel muggen te zijn; tenminste verscheidene land- en tuinarbeiders op Walcheren werden dezer dagen tegen den avond door deze bizonder lastige insecten letterlijk van hun werk verdreven, ofschoon de arbeidstijd nog niet voorbij was. De menschen konden het doodeenvoudig wegens het groote aantal steken, dat zij ontvingen, niet meer buiten uithouden. Een dronken rat. Iemand te Rot terdam, die in zijn kelder een rat had maar geen kans zag het dier in de val te krijgen, zette 's avonds een bord neer, waarop een flinke portie brood geweekt in jenever. 's Morgens was het brood verdwenen en vond hij de rat in diepen slaap. Er werd terstond gezorgd dat het beestje niet meer ontwaakte. Er zijn wel hardvochtiger manieren om ratten te vangen. Om een lintje t Blijkbaar heeft het vele geschrijf over „lintjes en eereteekenen" sommige menschen het hoofd op hol ge bracht, om ook zoo'n eereteeken deelachtig te worden. Een werkman, werkzaam aan één der Centrale Werkplaatsen der Staatsspoor, heeft n.t. een verzoek gericht tot den Direc teur-Generaal om hem bij H. M. de Koningin voor een of ander eereteeken voor te dragen en dit naar aanleiding, dat hij binnenkort 40 jaren In dienst der Maatschappij zal zijn. Ook verzoekt hij tevens den Directeur- Generaal dit eereteeken te doen vergezeld gaan van een gratificatie In geld. Zijn er nog meer liefhebbers? Van een nachtelijk avontuur. Te Haarlem moet 't gebeurd zijn en de O. H. C. vertelt het: Omdat de juffrouw last had van muizen en wa( niet veel voorkomt een kat in hare oogen geen genade kon vinden, had zij ter verdrijving der eerstgenoemden een „val" gekocht, een kleine val van 'n vinnige klemconstructie, en deze in één harer kamers geplaatst. Bovendien had de juffrouw de loflijke eigenschap om ook des nachts een raam open te laten, 't mensch was overtuigd, dat eenzelfde hoeveelheid lucht niet meermalen te gebruiken was. Deze deugd leidde echter tot het volgende voorval Op een avond had juf, als naar gewoonte, de val met een stukje lokkend spek aan 't pinnetje neergezet en 't raam het is reeds gezegd op 'n behoorlijke kier gelaten, vervolgens zich in Morpheus' armen begeven. Wie beschrijlt echter de verbazing en de ontsteltenis der juffrouw-van-de-goede- eigenschap, toen zij te middernacht door een helsch lawaai uit hare zoete droomen werd geschrikt. Een ongekende levendigheid vulde hare nederige kluis. Juf repte zich ten bedde uit en man moedig betrad zij 't aangrenzend vertrek, waar in de dichtste duisternis gezegd lawaai gaande was. Licht ontstekende bemerkte zij, dat haar mooie kamer een tooneel van groote ver woesting was, te midden waarvan een groote kat, met bovenomschreven muizen val aan den bek geklemd als een bezetene rondsprong. 't Laat zich denken, dat de juffrouw den vreemden indringer met veel moeite weg kreeg en haar afschuw voor katten er niet op was verbeterd. Oud en wijs genoeg. Als men er van overtuigd is, hoeveel de familieband kan bijdragen tot 's menschen geluk hier beneden, dan zal men medegevoelen met Piet Vletteruit de Vaillantlaan te 's-Gravenhage, toen hij onder de familie berichten in het door hem gelezen dagblad, zonder dat hij er ook maar eenigszins op voorbereid was, de voltrekking las van het huwelijk van zijn broeder Cornells met Dora Stabeen. Piet Vletter schreef aan zijn broeder een brief, dien wij zoo gelukkig zijn hier te kunnen kopieeren. „Hamiese. Dat verwonder mijn Kworneelus dat gij gchuuw zijt onze betrekkingen loopt uiteen gij zijt dessavens op de Bierkaden en pas op de schuite tot morges vroeg dat daar niet gegap word en ik heb dagdiens bij de stofzulgerderij maar waarom mijn niet op de bruiloft verzog dan had ik verlof gevraag zijne die Stabeens zulleke sijsieslijmers dat ge uwee voor de familie schaam Kworneelus Hoe zit dat, zijn ik en de zussies der ook nog niet om belang te stelle In uwees ap en deepedensies Hoe zit dat? Ik verwag van uwee een schrijfen daar- oover. Hoe gaat het met de duivemelkertj Groeten van de zussies. Kijk je nog eens om Nu dag. w. g. Piet Vletter. Slop van Willem Klein derde huisie". Wij prijzen ons andermaal gelukkig het antwoord van Cornells hier te kunnen laten volgen „Hamiesissimee. Wat heeft ik met de familie uitestaan behalve dat zij mijn achter de vodde loope als er wat te snaaie valt op bruilofte en begraafenisse? Opvreters zijn der hier in de buurt genoeg en die heef ik mee naar het staadhuis genome de ambtennaar van de burgerstand had gezeg dat de getuige geen naasbestaners hoefde te weze as ze merderjarig, binne het koninkrijk woonacher wasse en mannelijk wasse en toen heeft ik Kees Kaneel uit het jan Hendrikkle Jurrie Snoek van het achterom en de jongens van Arie Seppe- lien uit de Apedans genome, die zijne voor een kwartje meegegane. Nu vraag gij mijn hoe het met de dulvemelkerij gaan, nu Piet dit gaat na het zin gistere zijn er twee postduive van de postduiveverenigig aan komme waaie maar die hebbe Stabeen en ikkes opgevrete want die dinge vliege toch weer heene as ze de kans krijge. En nu broer Piet weet gij waarom ik de familie buite mijn huwelijk heb gelate ik ben oud en wijs genoeg zou ik denke om te wete wat voor mijn en Stabeen het beste is heb gij goed uwees brood in de stofzuigerij Nu Piet saluu. w. g. broeder Cornells Vletter—Stabeen". Wij kunnen volstaan met te melden, dat de familie Vletter—Stabeen vijf weken na het sluiten van het genoeglijke echt verbond door een voorspoedigen tweeling werd verrast. Ja, Cornells was oud en wijs genoeg. Dieren en luchtballons. Het is zeer begrijpelijk dat automobielen, die tamelijk veel geraas maken, vooral op de buiten wegen, den viervoetigen en den gevederden schepselen groote angst veroorzaken, be halve den katten, die soms vóór de wielen heen springen en dan het snuivend en ratelend monster, dat in een stofwolk voortholt, met de grootste gemoedsrust nastaren, maar zelfs een zoo rustig zich voortbewegend voertuig als de luchtballon vervult vele dieren met ontzetting. De Zweedsche luchtschipper G. v. Hofften heeft meermalen waargenomen, wanneer hij met zijn ballon op geringe hoogte over een boschrljke streek zweefde, dat hazen, herten en vossen als razend weghollen i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 4