ZIIÏRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 20 Juli 1909. dei It om (Z ierikzeesche Cour an t). Aangifte tot plaatsing van kinderen na de zomer- vacantie op de school C Algemeen Overzicht. WIEUWSflIPIWGEW. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat icderen DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8798. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. gelieve men te doen op Dinsdag den 20 Juli a.sdes voormiddags tusschen 9 en 12 uur, bij het Hoofd dier school, den heer S. DE GRAAF, in het gebouw dier school (Nieuwe Boogerdstraat). De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de Rekening der Gemeente over het jaar 1908, ingevolge artikel 219 der Gemeentewet, van heden af, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie der Gemeente is nedergelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 17 Juli 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De meerderheid in den Duitschen Rijksdag, bestaande uit de jonkerpartij en de machtige partij van het Centrum, heeft, na Von Biilow's belastingontwerpen, waaronder de erfenisbelasting, waartegen al wal conservatief was, te wapen liep, te heb ben verworpen, waardoor deze staatsman zich genoopt gevoelde het rijkskanselier- schap, dat hij tien jaren bekleed had, neêr te leggen, heeft haar wil in wettelljken vorm vastgelegd, zoodat de nieuwe Duitsche belastingen er als volgt uitzien Koffie- en theebelasting 37 millioen, bierbelasting 100 inlllioen, tabak 43 millioen, brandewijn 80 millioen, champagne 5 millioen, lucifers 26 millioen, gloeilampjes 20 millioen, suiker 26 millioen mark. (Een mark is 60 cent). In het geheel moeten de Duitschers 346 millioen mark belasting betalen op verbruiksartikelen. Daarbij komen nog grondbelasting 40 millioen, wisselzegel 2 millioen, chéquezegel 20 millioen, effecten zegel 22.50 millioen, couponbelasting 28 millioen, spoorkaartjes 20 millioen mark. Te zamen 132.50 millioen mark. Met 25 millioen worden de bijdragen der Bonds staten verhoogd. Summa summarum moet aan nieuwe belastingen een som van 547.50 millioen mark worden opgebracht, en wel door de massa van het Duitsche volk. tiet groot-grondbezit betaalt zoo goed als niet. Op de verbruikers worden de lasten gelegd. Elk kopje koffie, elk kopje thee, elk glas bier en elke borrel zal duurder worden. De lucifers zijn zóó zwaar belast, dat het niet anders kan, of zij zullen aanzienlijk In prijs stijgen. Dit alles heeft de Duitsche natie aan de reactie te danken. En wat zal nu daarvan het betreurenswaardig gevolg wezen, dat de groote menigte ontevreden wordt, en zich scharen zal onder de roode vaan van liet socialisme. Aan Prins Von Billow is met toekenning van den Zwarten Adelaar met briljanten, een hooge orde, die slechts zeldzaam toegekend wordt, als rijkskanselier door den Keizer eervol ontslag verleend, en tot zijn opvolger is door dezen benoemd Von Belhmann Holiweg. Het heengaan van Biilow wordt in het algemeen betreurd. De Duitsche pers heeft aan hem zeer waardeerende artikelen gewijd, waarin op zijn groote verdiensten als staatsman, die Duitschland's positie in Europa versterkt heeft, wordt gewezen. De nieuwe rijks kanselier is 52 jaar oudstaat In het algemeen hoog aangeschreven, en zal wat zijn politieke gedragslijn betreft wel de voetsporen van zijn voorganger drukken. Door Boertsef is een groot schandaal aan het licht gekomen. In het hartje van het republikelnsche Frankrijk, in Parijs, was een Russisch bureau der geheime politie gevestigd, waar de brieven, die door of aan Russische revolutionnairen verzonden warenen die men door omkooping van postbeambten of concierges verkregen hadheimelijk geopend en gefotographeerd werden. In een. open brief aan den Minister van Justitie in het bekende dagblad De Matin, werd deze opzienbarende onthulling gedaan, en daar bij de namen der opeenvolgende hoofden van de Russische politie genoemd, die zich aan die schandelijke feiten schuldig maakten. De Parijsche correspondent van de Daily Express heeft Boertsef geinter- vleuwd, en deelt nu aan zijn blad het volgende mede: Boertsef woont In een klein huis te Parlj9, en heeft een sympa thiek uiterlijk. In den loop van het gesprek wees Boertsef door een venster van zijn woning naar dat van een huis tegenover. „Daar wonen Russische spionnen", zelde hij, „ik weet het heel precies, dat ik in Parijs op den voet wordt gevolgd. Ik weet zelfs, dat eenige dagen geleden Russische spionnen in Parijs het bevel hebben ge kregen mij te vermoorden". Dit zeide hij even rustig, alsof hij over het lappen van zijn schoenen sprak. Hij toonde vervolgens zijn bezoeker een courant, waarvan de inhoud enkel en alleen bestond uit mededeelingen van verzonnen schanddaden, die Russische terroristen zouden bedreven hebben. „Ziet", zoo sprak hij, „de beruchte derde Afdeeling van de politieke politie moet toch haar recht van bestaan bewijzen. Zij is de feitelijke heerscheres in Rusland, en het Is in haar belang den Czar te bewijzen, dat aan haar steeds meer macht moet gegeven worden". Het schijnt, dat de Russische geheime politie in verschillende hoofdsteden van Europa tot taak had om door middel van hare agents-provocateurs de Russische uitgewekenen tot politieke aanslagen aan te sporen, teneinde hen dan te verraden en aan de Russische politie over te leveren. Ook had zij de opdracht de uitgewekene Russen verdacht Ie maken bij de regeering van het land, waarin zij toefden, zoodat een verder verblijf hun ontzegd werd. Den 14den Juli, de dag, waarop in 1789 de Bastille, de beruchte staatsgevan genis, door het gewapende volk veroverd werd, een staatkundige gebeurtenis, die jaarlijks in Parijs feestelijk herdacht wordt, is Woensdag gevierd geworden met een parade, die door den President der Repu bliek, Failllères, en den Minister-President Clémenceau, werd bijgewoond, en met een schitterenden fakkeloptocht is besloten. Bij het dtfileeren der troepen is het paard van Minister Picquart schichtig geworden, tengevolge waarvan hij viel, maar zich niet bezeerde. Gedurende de parade voerden twee bestuurbare legerballons eenige oefeningen uit. Ter gelegenheid der herdenking werd aan verschillende gevangenen gratie geschonken. In Engeland openbaart zich evenals in Italië een heftige oppositie tegen het be zoek van den Czar. Zij vindt haar natuurlijken grond in de wreedheid, waar mede deze vorst regeert. Hoeveel onschul dig bloed is onder zijn bestuur niet vergoten geworden Hoeveel bloed vloeit niet nog dagelijks? En hoevele edele mannen en vrouwen zuchten in kerkers of lijden in Siberia's mijngroeven een ellendig bestaan, omdat zij moedig opkwamen voor de vertredene volksrechten, en een lans braken voor de toepassing van die beginselen, die gelukkig In al de Wester- sche Staten aan de staatsinstellingen ten grondslag liggen. Het protest tegen het aangekondigd bezoek van den Czar is een natuurlijke uiting van rechtvaardige volks- verontwaardiging. De revolutlonnalrenof nationalisten zijn, na Teheran, Perzië's hoofdstad, te zijn binnen gerukt, en in de straten met de kozakken van den Shah bloedige gevechten te hebben geleverd, meester van den toestand ge worden. De Shah, schier door allen ver laten, want velen van zijn aanhangers liepen tot de constitutioneelen over, heeft zich genoodzaakt gezien de vlucht te nemen in het gebouw van de Russische ambassade, van het dak waarvan thans de Russische en Engelsche vlag wapperen. Het schijnt, dat Rusland den Shah heeft losgelaten. Toch is de Russische heer niet te ver trouwen. Hij ligt op de loer om op het juiste oogenblik het uitgeputte volk als een welkome prooi te bespringen. Inmiddels hebben de constitutioneelen, nadat de Shah afstand van de regeering had gedaan, zijn oudsten zoon tot Shah uitgeroepen. Deze Is nog te jong om zelf de teugels van het bewind in handen te nemen. Derhalve zal een regentschap worden ingesteld. De bevolking der hoofdstad heeft de nieuwe staat van zaken met groote Ingenomenheid begroet. Aan den afgezetten Sultan van Turkije, Abdoel Hamid, ztjn zeven millioen francs aan effecten ter hand gesteld, die door hein indertijd bij de Duitsche Bank gedeponeerd waren. Hij zal nu zeker niet onder geldzorgen gebukt gaan, maar of hij zich in zijn Staatsvllla op zijn gemak gevoelt, valt wel eenigszins te betwijfelen. PERZIË. De correspondenten te Teheran van de Londensche bladen seinen met voldoening over het feit, dat de troonswisseling in Perzië met zoo weinig bloedstorting is gepaard gegaan. De correspondent van de Daily Tele graph seinde, dat de Perzische kozakken bij wijze van voorzorg, hun kanonnen plaatsten om het gebouw der Russische legatie, teneinde voorbereid te ztjn op een aanval van de nationalisten op die legatie. Maar de nationalisten dachten daar in het geheel niet aan, wijl zij wisten, dat zulks ernstige gevolgen voor hen kon hebben. De nationalisten hadden de vlucht van den Sjah binnen het gebouw der Russische legatie voorzien. Zij beschouwen de daad van den Sjah als gelijkstaande met een afdanking. De Russische en de Britsche diplomatieke vertegenwoordigers zijn het eens met die opvatting, ledereen prijst het gematigd optreden der nationalisten, van welke gematigdheid zij mede het be wijs leverden door de kozakken-brigade, onder aanvoering van Liakof, toen die zich had overgegevenvoorloopig te handhaven in het belang der orde, wijl het nieuwe Perzische bewind niet beschikt over een voldoend aantal geregelde troepen voor dat doel. In de Perzische hoofdstad is het dan ook volkomen rustig. Teheran, 17 Juli. Onmiddellijk na de aankomst van den Sjah en zijn kinderen in het Russische gezanlschapsgebouw, kwamen daar Spahis uit het Engelsche gezantschaps gebouw aan. Een kozak en een Spahl betrokken de wacht vóór de vertrekken van den Sjah. Op het Russische gezantschapsgebouw waaien de Russische en de Engelsche vlag. Een 500 soldaten en een groot aantal bedienden van den Sjah hebben eveneens een onderkomen in het gezanlschaps gebouw gevonden. AMERIKA. Tot gezant van de Vereenigde Staten in China is benoemd de heer Charles R. Crane, fabrikant, lid van de firma Crane Co. te Chicago, dus geen diplomaat van beroep. President Tatt Is echter, volgens de New-York Herald, van ineenlng, dat hij onmogelijk een betere keuze had kunnen doen, daar bij den heer Crane hooge ont wikkeling en buitengewone zakenkennis gepaard gaan met innig besef van zijn plichten jegens zijn land en grondige bekendheid met de toestanden in China, Indië, Turkestan, Japan en Rusland, welke landen hij herhaaldelijk heeft bereisd. President Taft laat zich in een pas verschenen „communiqué" aldus over den nieuwen gezant uit: De heer Crane is één der bekwaamste kooplieden van het land. De president verheugt zich ten zeerste, dat het hem gelukt is den heer Crane te overreden tot aanneming van het ambt van gezant In China, dat hij beschouwt als één der belangrijkste diplomatieke betrekkingen, vooral in verband met de plannen van het departement van buitenlandsche zaken tot uitbreiding der handelsbetrekkingen met het Hemelsche Rijk. RUSLAND. Reuter meldt uit Petersburg, dat de overheid daar een eind heeft gemaakt aan één van de ergste schandalen, door de tehuizen van de sekte der „johannieten" te sluiten. Kinderen van allerlei leeftijd, van twee tot elf jaar oud, meest uit den boerenstand, werden in die tehuizen opge sloten, om er het vleesch te leeren dooden en zoodoende den heilstaat deelachtig te worden. De politie deed een inval in vijf tehuizen, waarin zij 120 uitgeteerde kinderen, In een onbeschrijfelijk vervuilden toestand vond. Tachtig percent van hen leden aan een oogziekte, die het gevolg van ver vuiling en duisternis was. Van anderen waren de knieën opengereten van het aan houdende knielen en bijna allen waren bedekt met walgelijke zweren en striemen van het slaan, dat men hen gedaan had. Een groot aantal van de kinderen bleken ook de tering onder de leden te hebben. Men heeft de 9tumpers naar verschillende gestichten gebracht en zal de Johannieten vervolgen. Toen de politie binnendrong, had zij de hevigste verwijten van een dweepzieke menigte te verduren. Een vrouw vloog op een commissaris van politie af en beet hem hevig in zijne hand. St.-Petersburg, 17 Juli. Ter eere van het Deensche Koninklijk paar had heden op Peterhof een feestmaal plaats. De Tsaar stelde een heildronk in, waarin hij het Deensche Koninklijk paar van harte wel kom heette cn wees op de nauwe banden, die de beide volken verbinden en die in het vorige jaar nog waren bevestigd door een politieke daad (Noord-, Oostzee- verklaring), welke strekte ter bevordering van den algemeenen vrede. De Koning van Denemarken bedankte voor die harte lijke woorden en verzocht den Tsaar de verzekering te aanvaarden dat het 's Konings oprechte wensch was de voortreffelijke, sinds lang bestaande betrekkingen te hand haven, welke, dank zij de door den Tsaar genoemde daad, nog hartelijker geworden waren. ENGELAND. Londen, 17 Juli. Botha en de andere Transvaalsche Ministers zijn hier van ochtend uit Zuid-Afrika aangekomen en opgewacht en verwelkomd door talrijke vriendeno. w. Botha's schoonbroeder Hawkiu en mevrouw tlawkln, Seeley, den onderstaats-secrelaris van koloniën en Solomon, den Tran9vaa!schen agent-gene raal. Botha en zijne vrouw zagen er uit stekend uit en waren, na de lange zeereis, in den beslen welstand. Op het perron waren onder de belang stellenden ook ettelijke Nederlanders. FRANKRIJK. Parijs, 17 Juli. Blot, de onder-chef van den veiligheidsdienst, wilde hedenavond vergezeld van verscheidene inspecteurs, een wegens In musea gepleegde diefstallen gezochten persoon arresteeren, toen deze een revolverschot loste, waardoor Blot en een inspecteur gedood werden. De moor denaar heeft daarna zelfmoord gepleegd. De verklaring van de regeering, dat geen buitenlandsche politie meer in Frank rijk geduld zal worden, heeft groote be vrediging gewekt onder de In Parijs wonende Russische vluchtelingen. Wij zullen thans vrij kunnen werken en ademen Frankrijk zal opnieuw voor ons een gast vrij en grootmoedig land worden, zei er een. NEDERLAND. Goor, 17 Juli. Dat het met de veiligheid in Rusland nog treurig gesteld is en dat daar dingen kunnen gebeuren, waarvan wij in ons Nederland geen begrip kunnen vormen, ondervond deze week één onzer ingezetenende zoon van den heer J. ten Doeschate, paardenhandelaar alhier. Wij laten hier volgen, wat men daarover van hemzelf vernam. 't Was omstreeks 5 uur 's morgens, toen hij zich in een wagen, bespannen met 2 paarden, in gezelschap van 5 Polen, van Augustovo (in Russisch Polen) op weg begaf naar de markt te Lipsky. Nadat ze ongeveer 15 K.M. hadden afgelegd, be vonden ze zich op den weg naar Grodno, die door een groot bosch leidt, 't Was toen pl. m. 7 uur. Aan dien weg staat een z.g. boschwachterswoning en 't was op die hoogte, dat plotseling eenige mannen te voorschijn sprongen, de paarden naar het huis drongen, en dreigend de revolvers op de inzittenden richtten. Dat alles was zóó gauw in z'n werk gegaan, dat de reizigers al vastgehouden waren, vóór ze er aan dachten. Sommigen der aanvallers waren vermomdanderen hadden de uniformen der reeds vooraf geknevelde boschwachters aangetrokken. Een voor- loopige inspectie begon thans en één der reizigers, die zijn geld niet wilde afgeven, werd door een slag met een revolver op zijn hoofd waf handelbaarder gemaakt. De aangehoudenen werden vervolgens in het wachthuis gebracht, waar zich reeds meerdere slachtoffers bevonden, die al eerder waren aangerand. Hier volgde een tweede visitatie, en nadat die was afge- loopen (de heer Ten D. mocht alleen eenig zilvergeld en zijn boeken behouden), werd een gedeelte der gevangenen in een ander vertrek gebracht. Intusschen werden nu allen de handen op den rug gebonden. Overigens werd hun niets gedaan, maar de wachters in de deur stonden met geladen revolvers elke verdachte beweging te bespieden, smakelijk rookende van de buitgemaakte sigaren, 't Oetai slachtoffers werd ondeitusschen nog grooter, want weer kwam een wagen aanrijden, die be sprongen werd. De bestuurder, een Rus, scheen geen lust te hebben zich in zijn lot te schikken: hij trachtte weg te komen, maar een vijftal hem nagezonden kogels deden hun werk. Zijn vrouw, die bij hem op den wagen zat, werd met anderen in het huis gebracht. Terwijl de heer Ten D. met zijn lot- genooten zoo een half uur in het vertrek had doorgebracht, steeds door revolvers in bedwang gehouden, werden allen naar den zolder getransporteerd, waar hun ook de beenen werden gebonden. De ploeg uit de andere kamer had dit lot reeds ondergaan, zoodat zich op den zolder pl. m. 40 personen bevonden. Een klein raampje werd dichtgespijkerd, het luik vóór de trap dito en zoo lagen allen daar hulpeloos, in bange afwachting, wat de schurken verder in het schild zouden voeren. Die schenen echter van plan, hen daar aan hun lot over te laten; want op den zolder hoorde men hen in twee wagens wegrijden. Enkele bange uren werden doorgebracht. Daar wist één der gevangenen, een Rus (behalve de heer Ten D. en een Dultscher waren allen Russen) zijn handen zóó te wringen, dat hij er één in zijn zak kreeg en gelukkig, daar vond hij zijn mes, dat hem gelaten was. Nu was hij gauw vrij en met hem de anderen. Maar hoe nu van den zolder te komen Door het dak breken ging niet en dus werd met vereende krachten het luik geforceerd, dat het eindelijk opgaf en een oogenblik later hadden allen hun gevangenis verlaten, dankbaar voor hun bevrijding. Het eerst werd nu naar den Rus gezocht, op wlen geschoten was: op een 100 pas afstand vond men zijn lijk. Het hoofd was met drie kogels doorboord. 't Spreekt van zelf, dat van marktbezoek nu niets kon komen. Ce terugtocht naar Augustovo werd aanvaard, waar men van het voorgevallene aangifte deed. De geheele rooversbende bestond uit twaalf personen, zooals een boer verklaarde, die de heeren 's morgens gereden had en tot dank daarvoor ook gekneveld was. Of ze wel zullen worden gepakt Zwolle, 16 Juli. Nadat de openbare vergadering der Staten gisteren was ge sloten wachtte den Commissaris der Koningin, den heer P. Lycklama Ntjeholt, nog een aangename verrassing. De heer mr. D. van Laer nam het woord om den Commissaris een huldeblijk aan te bieden namens bijna alle leden der Staten en wees mede nog eens op al hetgeen de Commissaris voor het welzijn der provincie had gedaan. Hij herdacht voorts de aangename en de gastvrije wijze, waarop de leden der Staten steeds door den heer en mevrouw Lyclama waren ontvangen, en overhandigde daarna de photo van het prachtige bronzen beeld „Le Travail" van Germain op marmeren voetstuk, dat de leden den scheidenden voorzitter ten geschenke aanboden als een zinnebeelddat het den Commissaris nimmer le veel was geweest voor de provincie te arbeiden. Spreker verzocht den heer Lycklama het beeld een plaats te geven in zijn kamer van de straks te betrekken woning, waarin, naar spreker hoopte, hij nog vele jaren van zijn rust zou kunnen genieten en dat hij daarbij nu en dan aan de leden der Staten zou terugdenken, evenals zij hun hooggeachten voorzitter niet zouden vergeten. De heer Lycklama was ten zeerste ge roerd en betuigde in warme woorden zijn dank voor de aanbieding van dit hulde- blp en voor de hartelijke woorden door den heer Van Laer gesproken. Soestdijk, 17 Juli. Gisterenmiddag werd door H. M. de Koningin-Moeder ten Palelze Soestdijk het jaarlljksche tuinfeest gegeven. Tengevolge van het ongunstige weder de regen hield den geheelen namiddag onverbiddelijk aan werden de gasten ontvangen in de zalen van het palels. Genoodigd waren lal van dames en heeren, onder wie vele hoofd- en sub alterne officieren uit de garnizoenen te Utrecht en Amersfoort, voorts leden van Gedeputeerde Staten, van het Hoog-Mllltalr Gerechtshof, van de Rechtbank, van den Centralen Raad van Beroep, enz., de Com-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1