ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 Juli 1909. Eerste Blad. (Z ierikzeesche Oour an t). Aangifte tot plaatsing van kinderen na de zomer- vacantie op de school C Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8797. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. gelieve men te doen op Dinsdag den 20 Juli a.s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, bij het Hoofd dier school, den heer S. DE GRAAF, in het gebouw dier school (Nieuwe Boogerdstraat). De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Zierikzee, 16 Juli. Gisterenavond gaf het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" in de muziektent op het Havenplein een concert, dat door een groote menigte werd bijgewoond. Met leedwezen hebben wij vernomen, dat tengevolge van overlijden en vertrek van vele donateurs het getal van deze aanzienlijk gedaald is, zoodat daardoor de kas van ons stedelijk Muziekgezelschap zich in geen gunstigen staat bevindt. Nu zal een commissie uit „Kunst en Eer", teneinde een gewenschte verbetering in dien toestand teweeg te brengen, eerst daags de ingezetenen bezoeken, teneinde hun in de gelegenheid te stellen donateur te worden, om op die wijze het gezelschap, dat vaak belangloos zijn diensten praesteert, en steeds dapper in de weer is om de feestvreugde te verhoogen, stoffelijk te steunen. Te dezer stede is een afdeeling van „Het Groene Kruis" opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren dr. J. de Vrleze, voorzitter, W. M. Smits, secretaris, H. P. Pomes, E. Bloemendal en C. Anker. Brouwershaven, 16 Juli. Hedenmorgen was schipper J. van Beveren, alhier, uitge varen ter garnalenvisscherij. Ter hoogte van den Osse is zijn knecht, D. v. d. Weele, een jongeling van 17 jaar, overboord ge slagen en jammerlijk verdronken. Alle pogingen, die door den schipper tot red ding werden aangewend, bleven vruchteloos. Renesse. Op 14 Juli mocht de heer R. Steur Jz. onder groote belangstelling een blijde herinneringsdag vieren, 's Avonds werd den jubilaris door het fanfare-corps „Lucloret Emergo", waarvan hij bestuurslid is, een serenade gebracht. Eén der com missarissen van genoemd gezelschap com plimenteerde onder hartelijke bewoordingen den feestvierende, en schetste in het kort de verdienste van dezen, als ijverig be stuurslid. Onder de opwekkende tonen der muziek deed men nog een ommegang door het dorp, waarna men nog gerulmen tijd gezellig bijeen bleef. Haamstede, 15 Juli. Heden vertoefde alhier een commissie van rijks-waterstaats ingenieurs, die, in verband met de droog legging van de Louwerzee, in opdracht hebben de betonwerken, en in het bizonder de zinkwerken van Burgsluiste bezichtigen. De commissie bestaat uit de districts ingenieurs van de Noordelijke provinciën, en heeft haar intrek genomen bij den heer Bom alhier. Bruinisse. De alhier bestaande afdeeling van het „Groene Kruis" hield Donderdag eene door 30 leden bezochte vergadering. In plaats van den heer Boers, die als bestuurslid bedankte, werd tot lid van het bestuur gekozen de heer Jac. de Waal Gz die deze benoeming aannam. Voor de vacaturen, 2 in getal, In het Centraalbestuur, werden candidaat gesteld voor de le vacature de heer Witteveen aftr. en voor de tweede vacature de heer S. Hage. Tot afgevaardigde naar de alge- ineene vergadering werd benoemd de heer S. Hage. In eene volgende vergadering zal een voorstel behandeld worden om voor de armbesturen en diaconiën de contributie voor hunne verpleegden op de helft te stellen. Het aantal leden der afdeeling bedraagt thans 87, een getal, dat steeds grooter zal worden, hoe meer de nuttige werking van het Groene Kruis" bekend wordt. Zijn thans reeds ten behoeve van de leden ver schillende zaken, als: ruststoel, ledikant enz. aangeschaft, hoe grooter het aantal leden wordt, hoe meer men in het belang der zieken zal kunnen doen, daar de finantieele draagkracht der afdeeling daar door grooter wordt. Wissenkerke, 15 Juli. JI. Woensdag was het dorp in een prachtigen feestdos gehuld. Zes eerebogen waren opgesteld, benevens een aantal begroende masten, versierd met bloemen, wimpels etc., terwijl de muziektent, behalve met groen en bloemen, versierd was met een fraai door groen omkransd schild, waarop in rood, wit en blauw met levende bloemetjes het opschrift prijkte: „20-jarig beslaan". (Dit laatste was een geschenk van den tuinman j. Wisse, van „Sorgwijk"). Te half één ure werd in de openbare school, aan de besturen der verschillende Muziek- en Zanggezelschappen de eere wijn aangeboden, waarbij door den voor zitter van „Apollo", den heer A. M. van Damme, de opgekomenen een hartelijk welkom werd toegeroepen. Te half twee ure ongeveer gingen de gezelschappen in optocht naar het feest terrein, waar de Bondsvoorzitter, de heer H. L. Winkelman van Vllssingen, in een openingsrede hulde bracht aan „Apollo", en deze met een lauwerkrans vereerde. Daarna werd overgegaan tot het afwerken van het programma. Na afloop hiervan ging men in optocht naar het schoollokaal, alwaar de herinne ringsmedailles werden uilgereikt en de geldprijzen verloot werden. Prijs no. I, f 15, viel ten deel aan Renesse; no. 2, f 12,50 aan de Zang- vereeniglng „Zang en Vriendschap" alhier; no. 3, f 7,50, aan „Eendracht maakt macht" te Kortger.e en no. 4, f 5, aan Wilhelmina" te Kolljnsplaat. Verder had de dag een zeer gunstig verloop. Des avonds werd door „Apollo" concert in de tent gegeven, een fakkel optocht gehouden en tot slot een schitterend vuurwerk ontstoken. Colijnspiaat, 15 Juli. Gisterenmorgen vroeg werd onze landelijke stilte, die slechts dien morgen een oogenblik gestoord was door het vertrek van de leden van het fanfaren-gezelschap „Wilhelmina" alhier, naar het dien dag te houden festival te Wissenkerke, plotseling gebroken door de aankomst van 2 motorbooten met de leden de zangvereenigingen uit Renesse, Burgh en Noordwelle. Het vroolijke gezel schap deed een wandeling door het dorp, maar een niet verwachte regenbui staakte deze. Omstreeks den middag kwamen de bestelde gerijen van Wissenkerke, en het was een vreemd tooneel, de 7 rijtuigen en vrij goed voor passagiers ingerichte boeren wagens met de zangers te zien vertrekken. Gelukkig klaarde het weer op, zoodat de reizigers, zoowel mannelijke als vrouwelijke, op de boerenwagens, wat niet te verwachten was, geen last hadden van regen. Omstreeks 8 ure 's avonds waren alle zangers weder op dezelfde wijze naar hier geretourneerd en genoten nog druk van de kermis alhier, voornamelijk in de carrousel. Tegen 10 ure was de reisgelegenheid gunstig en vertrokken allen. Bij het vertrek was een groote menigte uit deze gemeente aanwezig. Middelburg, 15 Juli. De heer jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys, president van de rechtbank alhier, die als zoodanig eervol ontslag heeft aangevraagd, bekleedt dit ambt sedert 17 Januari 1875, na van af 5 November 1861 rechter in deze rechtbank te zijn geweest, terwijl de heer Versluys te voren, en wel van af 22 Sep tember 1857, als substituut-griffier aan dezelfde rechtbank was verbonden. De heer mr. Ph. J. Callenfels, sedert Mei 1877 rechter in de rechtbank te Mid delburg, heeft tegen 1 October eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Vlissingen, 16 Juli. Bij de heden ge houden verkiezingen van twee leden voor den gemeenteraad, in kiesdistrict I, werden candidaat gesteld de heeren W. L. Winkel man (aftr. lib.), A. Huson (anti-rev.), S. A. Luitwleler (christ.-hist.) en W. N. Rottier (lib.) De stemming heeft plaats op 27 Juli. Het lichtschip „Schouwenbank" is voorzien van een onderwater-klokslgnaal. Hoofdplaat, 15 Juli. Hedennamlddag is tegenover de school op het land van den heer Cammaert, zijn knecht Verstrate, aan Turkije te IJzendljke, van een voer hooi dood gevallen. De punt van een Amerikaansche hooi vork was hem In 't hoofd gedrongen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Eikerzee, 14 Juli. Door den kolenbond alhier werd heden aanbesteed de levering van minstens 1400 H.L. Ruhr-kolen (leve ring begin September franco vóór den wal te Scharendijke). Ingeschreven werd door C. H. Vernooij, Utrecht, it f 0,725 per H.L.J. C. de Wolf te Rotterdam f 8 per Ion; J. Otle Wz. te Bruinisse f 0,79 per H.L.Joh. M. Kloet te Bruinisse f 7,95 per ton; Van Nievelt en Co. te Dordt f 8,05 per ton F. Wibaut en Zoon te Vlissingen 5 f 7,75 per ton (aannemer). Te Helnkenszand is aanbesteed: het bouwen van een katholieke school met onderwijzerswoning. Raming f 17148. Minste Inschrijver de heer J. Nleuwenhuyse te Rilland-Bath, voor f 13675. ONDERWIJS. Landbouw eu Veeteelt. Schouwen, 15 Juli. Er is deze week veel hooi in de schuren en op klampen gebracht. Heel wat evenwel, dat nog niet heel droog was. De kwaliteit heeft veel geleden. Ook van het vele gras, dat men nog vast heeft laten staan. Daar hoort men nu overal het geratel van de maaimachines. Blijft het nu wat droog, dan zal men zich haasten het binnen te brengen. Waar overal de weiden weinig gras bevatten, en men veel weiden voor het vee moest innemen, zal de hoolvoorraad zeer gering zijn. Men hoort dan ook spreken van hooge prijzen, voor het weihooi besteed. Menigeen zal er door worden aangelokt tot verkoopen, en ook daardoor zal er dit najaar een sterke vraag komen naar andere voederartikelen, alspulp, mangels, stroo, katoenmeel en dergelijke. Door den gemeenteraad van Tholen is besloten, de jaarwedden der onderwijzers en onderwijzeressen met f 50 te verhoogen, ingaande 1 Januari 1910. Het minimum Is alzoo bepaald op f 550. Men zal zich herinneren, dat den 25en Juni te Amsterdam een Vereer.igtng werd gesticht voor de oprichting van een Hoogere Burgerschool op Christelijken grondslag. Wij vernemen, dat thans op de statuten dezer Vereeniging de Konink lijke goedkeuring is aangevraagd. Is deze verkregen, dan zal geld worden ingezameld en zullen verdere stappen worden gedaan voor de oprichting der H. B. S. Volgend jaar September reeds hoopt men de school te openen. Ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned.-lndië kunnen worden gesteld onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Voor inlichtingen en bizonderheden wende men zich tot de afdeeling „Perso neel" van het Dep. van Koloniën. Op de voordracht voor Hoofd der School te Adijk (U), Is geplaatst de heer J. Geluk, onderwijzer, St.-Philipsland. Toelatlngs-Examen 16 juli 1909. Toegelaten tot de R. H. B. S. te Zierikzee, zonder examen: J. Geletjnse, M. C. Kik, J. B. Kooijman, J. M. van der Linde, L. P. Krijger, S. Beije, D. van den Berg, C. S. Jumelet, A.J J.' L.' Matthtjsse, J. Mootenburgh, M. P. J.' Geluk, M.' van der Maas. Na exam en: G. H. F. de Haas, G. van der Hoeven, C. Koop man, F. A. Klopper!, M. Trompetter, J. W. Wil- tenburg, A. J. Beekman, W.- Labzowski, C. van Oeveren, H. K. G. Wiebols, P. L. Krepel. Afgewezen één. Overgangs-Examen 15 Juli 1909. Bevorderd van de le tot de 2e klasse: J. M. Verhage, H. J. Brandt, L. J. de Rijke, M. K. Steur, K. J. Rensen, J. J. Slots, A. P. M. Plaum, C. M. Vink, G. A. H. Wiebols, G. J. van Meurs, H. A. C. de Kok, M. J. Kuyper, J. C. Krtstalijn, D. van Staalen, C. M. Homan, J.' M. Geluk en K.' H. Verseput (17). 1 met her-examen, 7 niet bevorderd. Van de 2e tot de 3e klasse S. H. van den Berg, C. J. de Vulder van Noorden, W. A. van den Bos, A. Berman, A. H. Kooman, D. H. de Jonge, H. W. Poldermans, K. H. Gasf, S. A. de Graaf, G.' J. van der Linden, E.u Rlbbens, K."J. Ochtman, W." G. Klopperf (13). Voor enkele vakken: W.J K. Verseput. 4 niet bevorderd. Van de 3e naar de 4e klasse: A. C. Steendljk, H. O. de Bruyne, J. A. Rensen, C. van der Have, J. Romeijn, L.' H. de Vos, K.- J. Hocke Hoogenboom, B.' M. van den Ende, N. 1. Kloppert (9). 1 met her-examen, 2 niet bevorderd. Voor enkele lessen bevorderd: P. Ribbens, H. J. Slegt, A." G. van den Ende, T.' Lammers. 1 ntet bevorderd. Van de 4e naar de 5e klasse: M. P. Zoeter, C. Boot, H. Everwijn, I.' M. G. Spruyt, A. W. Verhage, L." C. van Ballegooijen en A.' J. van Bendegom (7). Niet bevorderd 5. KERKNIEUWS. Uit de ter visie liggende rekening van het Diaconie-Armbestuur der Ned. Herv. Kerk te Zonnemaire blijkt, dat ze bij een uitgaaf van f 1 124 865 sluit met een batig saldo van f 617.47. Scherpenisse, 15 Juli. Den 18en Juli a.s., des voormiddags, hoopt voor deze gemeente op te treden onze vroegeren leeraar, Dr. P. J. Kromsigt uit Amsterdam. Laatste Berichten. Post en Telegrafie. Colijnspiaat. Tegen 1 Augustus a.s. is eervol ontslag aangevraagd door G. W, J. Mouthaan alhier, als hulp-postbode bij de posterijen alhier. Sollicitanten kunnen zich vóór dien lijd bij den brievengaarder aanmelden. Londen, 15 Juli. Na tot negen uur vanmorgen vergaderd te hebben, Is het Lagerhuis hedennamiddag weer bijeen gekomen om te beraadslagen over de begrooting van Inkomsten, waarvan nu de eerste vijf artikelen zijn aangenomen. Een vraag over Perzië beantwoordende, zeide Sir Edward Grey, dat tot dusver nóch de Engelsche, nóch de Russische gezant tot de slotsom was gekomen, dat er blzondere maatregelen voor de be scherming der Europeanen in Teheran noodig zijn. Geen Russische troepen hebben bevel gekregen naar Teheran op te rukken. Het is ernstig te hopen aldus de minister dat de elkaar vijandige groepen in Perzië thans tot een oplossing zullen geraken, welke bizondere beschermings maatregelen onnoodig maakt. Parijs, 15 Juli. In de Kamer heden voortzetting van de interpellatie over de algemeene politiek. Jautès beantwoordende, die naar aan leiding van de vlucht van het hoofd der Russische politie te Parijs opheffing van de vreemde polilies in Frankrijk had ge vraagd, zeide ClemenceauDat Is geschied. Jaurës zeide daarop, dat hij de Kamer zou verzoeken door een stemming de ver klaring van den minister-president te bevestigen. Nadat verscheidene afgevaardigden aan het woord waren geweest om de politieke plannen hunner groepen uiteen te zetten, werd de beraadslaging gesloten. Een motie van Varenne en Charles Benoist, het besluit der Kamer bevestigende, om na het weder bijeenkomen in October de kiesrechthervorming in behandeling te nemen, werd met 448 tegen 98 stemmen aangenomen. Een motie van Malvy, waarbij de ver klaringen der regeering werden goedgekeurd in het vertrouwen op haar vasten wil om met behulp van de uitsluitend republlkein- sche meerderheid het democratische program van hervormingen ten uitvoer te leggen, werd met 333 tegen 151 stemmen aan-1 genomen. Met 284 tegen 177 stemmen I ging er door de toevoeging van Jaurës instemmende met de regeering in haar besluit om de vreemde polities in Frankrijk op te heffen. Daarna werd de geheele motie van Malvy met 345 tegen 90 stemmen aan genomen. Konstaotinopel, 15 Juli. De Kamer heeft naar een commissie verwezen het wetsontwerp betreffende de regeling der schulden van Abdoel Hamid. Vervolgens ging de Kamer over tot de tweede lezing van het ontwerp van wet op stakingen. Naar aanleiding van het artikel, dat de stichting van vakvereenigingen voor werklieden verbiedt, werd een motie aangenomen, waarbij in beginsel dergelijke vakvereenigingen worden toegelaten en waarbij de regeering wordt verzocht te dien aanzien een afzonderlijk wetsontwerp in te dienen. Toen de voorzitter het artikel geheel ongewijzigd in stemming wilde brengen, ontstond er zulk een tumult, dat hij de bijeenkomst moest sluiten. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 18 Juli 190 9. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 18 Juli. 's Voorm. tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer C. Taanman, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Nam. twee ure: ds. Reus van Eikerzee. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ureds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: '8 Voorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorin, half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ureds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Meijer. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ureLeeskerk. Herv. Kerk te Drelschor: 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: dr. Weeda van Oosterland. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; 's nam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: de heer Kievit van Aagtekerke. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: dr. Weeda; 's nam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Slrjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse: '8 Voorm. half tien ure en 's avonds v(jf ure: Leeskerk. Geref. Gemeente te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: de heer Schothorst van Barneveld. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: de heer De Jong van 's-Gravenhage. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruêl II: 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1