Dinsdag 13 Juli 1909. H.H. Correspondenten, (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). NIEUWST1IDINQEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEËSËHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8795. Uitgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. die hunne rekening over het 2e kwartaal 1909 nog niet hebben ingezonden, worden verzocht dit ten spoedigste te doen bij den Directeur A. J. DE LOOZE. AMERIKA. John D. Rockefeller heelt zijn geschen ken aan den Algemeenen Onderwijsraad weer vermeerderd met een gift van 10 millioen dollars. Hij heeft nu In het geheel aan dien Raad 50 millioen dollars geschonken. SPANJE «n MAROKKO. Madrid, 9 Juli. Een telegram uit Me- lllla aan de Heraldo bericht, dat 7 Spaan- sche arbeiders, die werkten aan de brug over de Sldinuna, overvallen werden door Mooren, die vier der werklieden doodden en één wondden. De gouverneur is aan het hoofd eener colonne naar die plaats vertrokken. Van Melllla uit kan men zien dat er douars In brand staan en men hoort het schieten met geweren en kanonnen. Te Melllla werden Ie 5 uur hedenmid dag binnengebracht een officier en een groot aantal soldaten, die gedood waren en een kapitein, een luitenant en meer dan 30 soldaten, allen gewond. Melilla, 9 Juli. De bergartillerie opende het vuur op de douars van den stam M'zoeza en schoot deze plat, waardoor aan de bewoners belangrijke schade werd toegebracht. Door de Kabylen werd een levendig vuur onderhouden. Generaal Real, plaatsvervangend gou verneur van Melilla, zond, toen hij vernam dat de Kabylen tegenstand boden, verster king, bestaande uit infanterie, artillerie en sappeurs, die deelnamen aan den strijd. Er ontstond reeds spoedig een hevig gevecht, want de vijanden waren talrijker dan men eerst had gedacht. Toen generaal Marinas er in geslaagd was den vijand terug te slaan, begaf hij zich met zijn colonne naar de kasbah As- tulayou, een buitengewoon sterke positie, die door Mooren was bezet. De Spanjaar den vielen de kasbah aan, welker bezetting hevigen tegenstand bood, maar die ten slotte toch door de aanvallers werd over meesterd. Te 2 uur 30 begon men maatregelen te nemen om Melilla in slaat van verdediging te brengen. Generaal Marinas zal heden nacht kampeeren in de kasbah Astulayou, teneinde deze definitief te bezetten. De laatste berichten om 5 uur 's nam. deelen mede, dat er rust heerscht In den omtrek van de kasbah. Madrid, 9 Juli. Onder voorbehoud wordt medegedeeld, dat de minister van oorlog van den gouverneur van Melilla een tele gram ontving, meldende: „Ik geloof dat Ik morgen zal worden aangevallen door sterke vijandelijke afdee- llngen". Melilla, 9 Juli. De laatste berichten melden, dat generaal Marinas de kasbah Nador zonder grooten tegenstand bezette. Nog een andere luitenant werd gewond te Melilla binnengebracht. De Kabylen, die de werklieden aan de brug over de Sldinuna doodden, mishandelden de lijken met dolksteken en wierpen ze op den brandstapel, maar de Spaansche troepen haalden ze uit de vlammen, vóór dat ze verbrand waren. Madrid, 10 Juli. De minister van oorlog heeft medegedeeld, dat de gemengde bri gade der jagers van Catalonie bevel tol moblliseeren heeft gekregen en zich zal inschepen voor de Spaansche plaatsen In Marokko tegen 12 of 13 dezer. Hij voegde er aan toe dat hij hedenochtend een gesprek met den Koning heeft gehad over de ge beurtenissen op gisteren te Melilla. De regeering wil geen oorlog met de Kabylen, maar zal de plaatsen In Noord-Afrlka in staat stellen om elke aanval af Ie wijzen en te bestraffen. RUSLAND. Petersburg, 10 Juli. In tegenwoordig heid van keizerin Alexandra, de keizerin weduwe en de koningin van Griekenland is hedennamlddag op de Admiraalskade het gedenkteeken voor Peter den Groote onthuld. Het gedenkteeken stelt den Keizer voor, bezig inet het redden van veronge lukten in de Finsche Golf. ENGELAND. Mevrouw Wallace—Dunlop werd, ruim een week geleden, voor den lijd van een maand naar de gevangenis verwezen, omdat ze tot tweemaal toe den wand beschadigd had in het Parlementsgebouw. Ze had n.l. een stempel met onuitwlsch- baren inkt gebruikt, om den eisch der suffragettes aldus onder de oogen der leden van het Parlement te brengen. In de gevangenis opgesloten, eischte ze als politiek gevangene te worden behandeld. Toen hieraan niel werd voldaan, besloot ze tot een hongerkuur, teneinde te laten zien „uit welke stof de suffragette is ge maakt". In een schrijven, dat In een eergisteren avond gehouden bijeenkomst der suffragettes werd voorgelezen, deelde de gevangene mede reeds 91 uren te hebben gevast, en Dinsdag I.I., toen ze hcusch ergen honger had, een gebakken visch, vier sneden brood, drie bananen en een kop warme melk uit het venster te hebben geworpen, om zich niet aan de verzoeking bloot te stellen. Zij zelde, alle voedsel te zullen blijven weigeren, zoolang men haar niet de voor rechten van een politiek gevangene ver leent. Men had haar gedreigd, dat melk haar door de neusgaten zou worden ingepompt. „Ga je gang", had ze toen gezegd. Maar aan de bedreiging was geen gevolg gegeven. „Hoe zult ge 't dat leveren", had ze nog gevraagd, „wanneer a.s. Vrijdag 108 vrouwen in de gevangenis worden geworpen en allen dan door de neusgaten zullen moeten worden gevoed Op deze vraag was men haar het ant woord schuldig gebleven. Wat die 108 vrouwen betreft, van wie mevrouw Wallace gewaagde, daarmede werd gedoeld op de suffragettes, die gis teren voor den polltie-rechter hebben terecht gestaan, wegens de relletjes bij het Lagerhuis op 30 Juni 1.1. Mevrouw Pankhurst werd door den polltie-rechter veroordeeld tot een geldboete van 5 pond sterling, subsidiair een maand gevangenisstraf, wegens het toebrengen van slagen aan een inspecteur van politie. Zij zelde het te betreuren, dat deze gekregen had, wat voor de regeering was bedoeld. Van dit vonnis gaat de veroordeelde in hooger beroep. Zij verbond zich en alle leden der vereeniging, waartoe zij behoort, om In afwachting van de beslissing In hooger beroep, of tot het einde van het jaar, indien de beslissing dan nog niet mocht zijn gevallen, af Ie zien van deel neming aan het zenden van deputatlën naar den eersten minister in het Lager huis. De behandeling van alle andere gevallen, welke aan het oordeel van den politie rechter In deze waren onderworpen, be halve die van 16 suffragettes, die met steenen hadden gegooid, werd uitgesteld, lot na de beslissing in hooger beroep inzake mevrouw Pankhurst. De steenwerpsters zullen Maandag a.s. terecht staan. Londen, 10 Juli. De Indiër, Madorlai Dhingra, is heden voor het politiehof ver schenen. Hij wordt beschuldigd van moord op Curzon Wyllles en den Parsee dokter Lalcaca gepleegd. De beklaagde zeide, dat hij volmaakt in zijn recht was. De Engel- schen zouden net zoo hebben gedaan, als de Duitschers in hun land kwamen. Het politiehof van Westminster heeft hedenmiddag Dhingra naar de centrale rechtbank voor strafzaken verwezen wegens den moord op Curzon Wyllles. Gevraagd of hij iets te zeggen had, verklaarde Dhingra Ik wensch niets te mijner verdediging aan te voeren, maar betwist alleen beslist, dat eenige Engelsche rechtbank bevoegd is mij gevangen te houden en te vonnissen, vandaar dat ik zonder verdediger ben. Ik houd vol, dat indien de Engelschen vader landlievend handelden, Indien zij de Duit schers bevochten, bijaldien de laatsten Engeland vermeesterden, het voor mij on eindig vaderlandlievender en veel meer te rechtvaardigen was, om de Engelschen Ie bevechten, want ik houd de Engelschen aansprakelijk voor den moord op tachtig millioen Indiërs gepleegd binnen een tijd perk van 50 jaar. De Engelschen onttrekken jaarlijks 100,000,000 pd. st. aan het geld der Indiërs; de Engelschen brengen lallooze Indiërs op of deporteerden ze, ofschoon ze nlels anders misdeden dan heigeen de vaderlandlievende Engelschen hun landge- noolen aanraden te doen. Hebben de Duit schers geen recht Engeland te bezetten, dan hebben de Engelsrhen allerminst het recht Indië te bezette.Wij hebben het volste recht eiken ons land bezoedelenden Engelschman te dooden. Als de Engelschen poseeren voor de voorvechters voor de verdrukten In Ruslar.d'en in den Kongo, zijn zij huichelaars. Als de Duitschers En geland bezetten, dan zou de Engelschman het niet te dulden vinden den insolenten Duitscher de straten van Londen te zien afslenteren. Zou zulk een Engelschman dien Duitscher overhoop steken, dan zou hij zijn landgenooten een oprechten vader lander toeschijnen. Zoo streelt ook de Indische patriot naar de vrijmaking van Indië. Ik leg deze verklaring geenszins af, omdat ik genade afsmeek, neen, ik eisch daarentegen dat de Engelschen mij Ier dood veroordeelendes te heviger zal de wraak mijner landgenooten zijn. FRANKRIJK. Parijs, 9 Juli. Naar aanleiding van het gebeurde, hebben minister Caillaux en de heer Bos met pistolen geduelleerd op het oefeningsterrein der artillerie te Vincennes. Er werden twee schoten gewisseld, zonder dat één van beiden werd getroffen. De belde tegenstanders hebben zich niet verzoend. Marseille, 10 Juli. Hedennacht en heden- namiddag half twee zijn er weer aard schokken gevoeld Ie Rognes, Lambese en Saint Cannat. Er werd eenige schade aan gericht; onder de bevolking ontstond een ernstige paniek. DUITSCHLAND. De sprekers van alle partijen wijden in den Rijksdag aan den aftredenden rijkskanselier woorden van sympathie en erkentelijkheid zij brachten hulde aan zijn groole verdienste ten opzichte van de moderne ontwikkeling van het Duitsche rijk en de bevestiging van de positie van hel rijk naar buiten. Na dit gedeelte der bijeenkomst, die door veelvuldig lawaai onderbroken werd, zette het Huls de derde lezing van de financieeie hervorming voort. Het nam het invoerrecht op koffie en thee, alsmede de belasting op lucifers aan. De rest van de financieeie hervorming is eveneens aange nomen, waarbij de schaal voor de belasting op champagne, in afwijking van de in de tweede lezing genomen besluiten, nog ver anderd werd. Het invoerrecht voor cham pagne bedraagt thans 180 mark percentenaar. BELGIË. De hevige regens van de laatste dagen hebben nieuwe onheilen in hel Belgische overstroomingsgebied veroorzaakt. Uit Namen werd Zaterdag gemeld, dat de streek om Rochefort geteisterd is. De rivieren de Lhomme, de Wamme en de Lesse treden buiten hare oevers. Al het hooi van de welden is verloren en hof steden zijn vernield. Vele hulzen zijn overstroomd. De regen, die eenige uren opgehouden had, is opnieuw begonnen. De bisschop van Namen heeft openbare gebeden voorgeschreven. Uit Luik, 10 dezer: De toestand wordt in het Lulksche met het uur slechter. Uit de Vesdervallei worden groote over stroomingen gemeld. Vrijdagochtend is de Vesder builen hare oevers getreden. Chènee, Vaux-sous, ChêvremontChaudfontainc, Trooz en Nessouvaux staan onder water. Ook van de Ambléve komt er slecht nieuws en een deel van Aywaille is overstroomd. Op de Maas is men genoodzaakt geweest al de afdammingen lusschen Hastiére en Visé Ie openen, de stroom is geweldig op de rivier. De Semois en de Lesse stijgen op bedenkelijke wijze. De Ourlhe liep bullen hare oevers te Tieff, Ie Esneux en te Poulseur; te Chanxc staan talrijke hoeven midden In 't water. Te Verviers zijn de kelders In de be nedenstad ondergeloopen. Het schouwspel van de aldammlng der Gileppe Is op dit oogenblik indrukwekkend. NEDERLAND. Amsterdam, 10 Juli. Volgens de Tel. zou het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan deze stad vermoedelijk eerst in October plaats vinden. Hilversum, 10 Juli. Het polltle-rapport alhier vermeldt, dat uit het korenveld aan de Hyacinthenlaan gisteren een naakllooper trad, juist toen een elljarlg knaapje pas seerde. HIJ greep het ventje beet en wierp het op den grond, doch door het schreeu wen, dat de jongen deed, liet hij hem weer los en vluchtle het korenveld in, waarna de jongen het op 'n loopen zette. De politie stelt een ernstig onderzoek In. Leiden, 10 Juli. Naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van het schoonheidsbeginsel In het onder wijs, mede namens andere vereenigingen ingediend, inzake de bevordering van zangonderwijs op de scholen, geven B. en W. aan den raad In overweging te besluiten: 1". door de oprichting van een faculatleven cursus de onderwijzers In deze gemeente In de gelegenheid te stellen zich desgewenscht verder voor hel geven van zangonderwijs te bekwamen en zich praclisch in zingen te oefenen; 2°. met de leiding van dit onderwijs te belasten mej. Van Kaathoven, leerares in den zang aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, legen een vergoeding van f 75 per jaar en per wekelljksch lesuur; 3". te bepalen, dat wekelijks 3 uren voor dat onderwijs zullen worden beschikbaar gesteld en dat dit zal worden gegeven in één der lokalen der kweek school voor onderwijzers en onder wijzeressen. Een 40-tal onderwijzeressen en onderwijzers bij het openbaar en 28 bij het bizonder onderwijs hebben zich bereid verklaard dezen cursus te volgen. Rotterdam, 11 Juli. Toen de weduwe B. gisterenmiddag lusschen 5 en 6 uren met haar hondje thuis kwam In haar woning aan de St.-Laurensstraat alhier, sprong dat hondje, al keffende, tegen een bed op, waarin een aan de weduwe onbekende man, zich verstopt had. Die man, zich ontdekt ziende, verontschuldigde zich, dat hij vermoedelijk aan hel verkeerde adres was, en mompelde een onverslaanbaren naam, waarop de weduwe hem naar haar bovenburen verwees. Hij vertrok, maar in plaats de trap op te gaan, liep hij deze af, de straat op. En hoewel spoedig door den in hetzelfde huis wonenden schoonzoon van de weduwe nagezet, ontkwam hij en bleef onbekend. Na het vertrek van den man bleek aan de weduwe Bdat bij haar was Inge broken en dat uit een kast een aantal gouden en zilveren sieradiën, als: een gouden horloge, een gouden ketting, een bloedkoralen ketting met gouden slot, een zilveren horloge met dito ketting, een nikkelen horloge, eenige gouden ringen, oorbellen, enzwaren gestolen. Zaterdagmiddag beging de I6-jarlge ketelbikker Laurens Leberwonende Wilgenstraat 1, de onvoorzichtigheid, aan de Maashaven Z.Z. op een aan het rangeeren zljnden trein te springen, ten gevolge waarvan hij viel en één der wielen hem over den rechtervoet ging, die daardoor ernstig werd verwond. Door dr. J. V. Huljsman voorloopig verbonden, werd hij op diens advies naar het Ziekenhuis vervoerd en aldaar ter ver pleging opgenomen. Zierikzee, 12 Juli. Morgen (Dinsdag) zal het Waterleiding-Comité ten drie ure op het raadhuis alhier een vergadering houden. Onze stadgenoote, mej. P. Heuseveldt, heeft het examen voor verloskundige met gunstig gevolg afgelegd. Bij het gehouden examen voor sergeant 2e klasse slaagden van de 153 candidaten 63, waaronder de sergeant P. M. Sonke Chr.zoon, geboren te Oud- Vossemeer. Serooskerke, 9 juli. In de heden ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente is de rekening over het dienst jaar 1908 voorloopig vastgesteld In ont vang op4956,36 s en in uitgaaf op- 4594.54s bedragende het goed slot alzoo 361,82 Renesse. Het Novemberweer van 11 Juli hield de meeste menschen thans van het zomerconcert dat het fanfarecorps „Luctor et Emergo" in eene weldedoor den heer M. Steur daartoe welwillend afge staan, op Zondag gaf. De belangstellenden, die er nog waren, hadden zich wijselijk in mantel of jas gehuld. Het corps, regen en wind trotseerende, speelde er niettemin lustig op los en werkte het programma zeer verdlenstelflk af. Jammer toch, dat het concert niet is uitgesteld geworden; het belangstellend publiek zou stellig talrijker en de voldoening zeker grooter geweest zijn. De zomer is echter nog niet voorbij I Misschien worden de leden nog wel eens bij verrassing In de gelegenheid gesteld op een moolen zomeravond in het bosch de vroolijke tonen der muziek van het fanfarecorps, dat steeds flink zijn best doet, te hooren Dreischor. Zondagavond gaf de zang vereniging „Thalia" in de kerk alhier de aangekondigde uitvoering. Jammer, dat er niet meer publiek aanwezig was: er waren ruim 60 hoorders en hoorderessen. De uitvoering liet niets te wenschen over, en de aanwezigen zullen er stellig tevreden over geweest zijn. We willen hopen, dat „Thalia" het bij deze ééne uitvoering niet laten zal. Oosterland, 10 Juli. Het muziek gezelschap „Oosterland's Fanfare" bracht hedenavond den heer S. J. de Rijke, verkozen gemeenteraadslid, een serenade, die door een talrijke menigte werd bij gewoond. De heer De Rijke bedankte voor de betoonde belangstelling, waarna het muziek gezelschap een gul onthaal ten deel viel. Bruinisse. Bij de Zaterdag gehouden stemming voor leden van den gemeente raad werden herkozen de heeren Joh. Elenbaas mei 283 en J. v. Vessem met 256 stemmen. Op den heer L. van Meurs waren 163 stemmen uitgebracht. Stavenisse. Zooals reeds per telegram in het vorige nummer kort is gemeld, is LI. Vrfldag de heer L. Hage herkozen als gemeenteraadslid. Hij verkreeg 153 stemmen, terwijl er herstemming plaats moet hebben lusschen de heeren C. L. Dorst (aftr.) en J. Gakeer, die resp. 101 en 96 stemmen verkregen hadden. De heer L. G. Tuijnman verkreeg 73 stemmen. Na afloop der stemming teekende het gemeenteraadslid, de heer A. J. Verslraate, bij den heer burgemeester protest aan, daar hij verklaarde, dat op één der in geleverde candidatenüjsten 2 namen voor komen, waarvan de aangeduide kiezer niet de schrijver is. Dit zou in het proces-verbaal worden opgenomen. St.-Annaland, 12 Juli. Ten bewijze dat hier verleden Vrijdag zeer druk gestemd Is, diene, dat er van de 404 kiezers, waar van 2 overleden zijn, 388 aan de stemming hebben deelgenomen, dus ruim 96 pCt. Toch zijn er betrekkelijk genomen slechts weinig stemmen uitgebracht; had elk der 388 kiezers 3 stemmen uitgebracht, dan zou dat een totaal gegeven hebben van 1164 stemmen, terwijl het nu maar 972 bedraagt; de heer Quakkelaar verkreeg n.l. 287, de heer Heljboer 269, de heer Goede- gebuure 260 en de heer Van Luljk 156 stemmen. Aan dit laatste getal ziel men nog dat de stellers van den tegen-candldaat hun doel, één der zittende leden te wippen, op verre na niet hebben bereikt. Tholen, 10 Juli. Bij de heden gehoudene gemeenteraadsverkiezing was de uitslag als volgt: Aantal kiezers 512. Uitgebracht 433 geldige stemmen. 5 Blanco. Herkozen M. Chrlstiaanse met 280 st. en J. D. Noske met 226 st. Herstemming lusschen de heeren J. van Elsacker, 205 sl. en A. Qulst, 205 st. Kortgene. Bij de j I. Vrijdag alhier gehouden verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad werden uitgebracht 185 geldige stemmen. Gekozen werden J. F. Gelner, aftredend lid, met 154P. A. Groenewoud met 93, terwijl op J. K. van Nieuwenhuljzen 91 en op J. de Kaler 66 stemmen werden uitgebracht. Middelburg. De Vereeniging „Uil het Volk—Voor het Volk" heeft In haar Vrijdag avond gehouden algemeene vergadering besloten pogingen In het werk te stellen den jaardag van H. M. de Koningin ook dit jaar op feesteiqke wijze te herdenken en tevens om te trachten een volgend jaar den geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana (In Zeeland een kroonjaar) even eens Ie vieren. Verder werd nog besloten dit jaar een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1