ZIERIKZEESCHEül NIEUWSBODE. Zaterdag 10 Juli 1909. Eerste Blad. BERICHT. (ZS i o r i li. z e e s c h. e Cour an t). 250,501,1000,3000 o! 5000 regels, Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8794. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Dirocteur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg Een zilveren armband. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De Duitsche Rijkskanselier, Prins Von Bülow, heeft bij den Keizer zijn ontslag ingediend. Hij kan, nu het centrum en de conservatieven, die gezamenlijk de meer derheid in den Rijksdag vormen, zich tegen hem vereenigd hebben, en zijn finantieele plannen bestrijden, geen leiding meer geven aan de staatkunde, en gaat daarom zfln politieken reiskoffer pakken. Gelijk men weet, ontbond hij in December 1906 den Ryksdag, teneinde het verwijt, dat telkens tegen hem gericht werd, te ont zenuwen, dat hij meer het centrum dan den Keizer naar de oogen zag. Met de ontbinding beoogde hij het centrum te verzwakken. Dit doel werd echter niet be reikt, want in stede van verzwakt, kwam het centrum versterkt uit den verkiezings kamp te voorschijn. Maar toch In weerwil dat zijn hoop in deze niet verwezenlijkt werd, was de uitslag der verkiezingen voor hem een onverwacht politiek fortuintje. De sociaal-democraten namelijk, die een sterke minderheid in den Riksdag vormden, wer den nu tot de helft van hun vroeger aantal teruggebracht. Dat was voor hem een groole troost in den mislukten verkiezings veldtocht tegen het centrum. Bij den Keizer immers, die de sociaal-democraten feller haatte en meer vreesde, dan de mannen van het centrum, steeg hij, nu gene zoo gehavend in den Rijksdag terugkwamen, nog meer in aanzien. De centrum-partij evenwel was en bleef op den rijkskanselier verstoord. Zij zocht toenadering bij de conservatieve fractie, en toen haar dit gelukt was, waren de regee- ringsdagen van den rijkskanselier geteld. Er was een jaarlijksch tekort van 500 millioen. Om dit te dekken, diende de regeering een stel belastingen in, die even wel bij de conservatieven geen genade konden vinden. En het gevolg er van was dan ook, dat zij verworpen werden, en dat een stel belastingen werd aangenomen, dat uitsluitend het roerend vermogen, het mobiele kapitaal treft. De agrariërs en de jonkers hadden hun zin, geen belasting van den grond, geen successie-belasting zou worden geheven. Tot dit alles wilde Von Bülow niet medewerken en daarom ging hij heen. Zijn heengaan werd hem vergemakkelijkt, doordat hij sedert eenlge jaren niet meer de hooggeplaatste, maar ongefortuneerde rijksambtenaar is, die met tegenzin de vleeschpotten van het rijks kanseliersschap vaarwel moet zeggen. Wanneer men vijf of zes millioen van een rijken achterneef erft, dan kan men het ambtelooze leven niet alleen vrij onbezorgd te gemoet gaan, maar ook in den stand blijven leven, waarin een man als de rijkskanselier gewoon was te verkeeren. De man, die den rijkskanselier vaak heeft gedwarsboomd, toen hij nog op de hoogte van zijn macht stond, Vorst Eulen- burg, is Woensdag als een gebroken man voor de rechtbank verschenen. Hij verklaarde, nadat hij op de gebruikelijke vragen omtrent leeflijd, familie, beroep geantwoord had, op een wijze, alsof hij het zeer benauwd had, alsof hem adem te kort schoot, dat hij niet in staat zou zijn de behandeling der zaak te volgen, wijl hij vooral des morgens veel last van flauwten had. Niemand had meer belang bij een spoedige afwikkeling van het proces dan juist hij. En juist daarom had hij al het mogelijke gedaan om zoo flink mogelijk te worden. Juist daarom had hij de reis naar de badplaats Gastein onder nomen, waar hem de kuren hadden goed gedaan, zoodat hij weêr krachtig was geworden. Maar het plotselinge vertrek uit genoemde badplaats had hem veel kwaad berokkend, zoodat hij oogenblikkelijk niet in staat was het proces te volgen. De voorzitter merkte op, dat het hoogste medicinale college in Pruisen in zijn rapport verklaard had, dat Eulenburg wèl in staat was de behandeling te volgen, waarop beklaagde zeide, dat de drie heeren van dat college hem in Liebenberg slechts 20 k 25 minuten onderzocht hadden, zoodat hij in dat rapport niet het minste vertrouwen had. De voorzitter vond het vreemd, dat Eulenburg's gezondheid steeds achteruitging, wanneer hij voor de rechlers moest verschijnen. Toen het medicinale college onaangediend en onverwacht te Liebenberg kwam, bevond zich beklaagde in den tuin. Hij spoedde zich echter naar zijn slaapkamer, en begaf zich te bed, waar hij de heeren ontving, en bij het onderzoek kunstmatig den adem inhield, waardoor de polsslag versnelde. Veront waardigd kwam hij tegen deze voorstelling op, zeggend: „Ik protesteer tegen het „verwijt, dat ik een simulant ben. Ik heb „er het meeste belang bij, dat er een „eind komt aan dit proces. Dat mijn „gezondheid nu eens beter, dan wrêr „slechter is, geef Ik toe. Toen de medische „deputatie kwam, kreeg ik juist een „aanval. Ik heb nooit den adem ingehouden „met de bedoeling de pols sterker te „doen jagen". De procureur-generaal requireerde on middellijke inhechtenisneming van beklaag de. Zijn huisdokter en een geneesheer van het gerecht achtten simulatie absoluut uitgesloten, en noemden èn het volgen van het proces èn de arrestatie zeer nadeelig voor de gezondheid van beklaagde. De andere deskundigen waren daarentegen van meening, dat als de zittingen niet te vroeg begonnen, niet te lang duurden, en in de gevangenis rekening werd gehouden met zijn borstkwaal, de gezondheid van beklaagde geen schade zou lijden. Maar allen waren het hier over eens, dat een onderzoek noodzakelijk was. De zaal werd voor dit doel voor een kwartier ontruimd. Tijdens het onderzoek kreeg beklaagde een zóó hevigen aanval van hartzwakte, dat hij bewusteloos werd. Nu requireerde de procureur-generaal uitstel voor onbe- paalden tijd, waarmede de rechters zich vereenigden. Op de binnenplaats van het Senaats gebouw te Parijs had gisteren een ernstig voorval plaats. Charles Bos, vroeger volks vertegenwoordiger, heeft den Minister van Financiën, tweemalen een slag in het aangezicht gegeven, omdat deze ten aanzien van hem iets gezegd heeft, dat hem niet beviel. De Minister, die aanvankelijk zijn stok ophief, maar dien dadelijk liet zakken, zeggend„door u geslagen telt niet", heeft nu Bos zijn getuigen gezonden, zoodat een duel ver moedelijk reeds heden heeft plaats gehad. De nationalisten en revolutionnairen in Perzië hebben Teheran, waarheen zij van verschillende kanten waren opgetrokken, omsingeld. Zij willen van de Russische inmenging, die slechts ten doel heeft Perzië bij Rusland in te lijven, niets weten. De Perzen zijn het valsctie spel, dat Rusland in hun land speelde, moede. De winkels in Teheran zijn gesloten, en de handei staat er stil. Een bloedige ont knooping kan thans niet uitblijven. Het is te hopen, dat daarbij de onafhankelijkheid van het land, en de staatkundige vrijheid der natie gered worden. Zierikzee, 9 Juli. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie, betreffende de uitvoering van gewijde muziek op Zondag 11 juli a.s., des namiddags 2 uur, in de Nieuwe Kerk alhier, te geven door den heer en mevrouw Seciève—Van Emminkhoven uit Den Haag, en den heer Jan C. Manifarges uit Keulen, die zich in meer dan 250 plaatsen hier te lande als in het buitenland met grooten bijval lieten hooren. Overal, waar deze arlisten een uitvoering gaven, was men één In lof over de executanten. Mevrouw Seciève weet door hare klankrijke, ronde stem iedereen te bekoren, terwijl de heer Seciève, opvolger van prof. Sam. de Lange, directeur van het K. K. Conservatoir te Stuttgart, een hoogst verdienstelijk organist is. De heer Jan Manifarges, élève van het conservatorium te Keulen en van den grooten Isaye te Brussel, mocht tal van malen als solo-violist grooten bijval in- oogstende buitenlandsche en Hollandsche bladen zijn vol lof over zijn spel. Boven dien bespeelt hij een kostbare (Guarnerius) viool, ter waarde van f 5000. We twijfelen niet, of ieder zal de gelegenheid te baat nemen om te genieten van deze zeldzaam schoone uilvoering. Die thuis blijft, zal blijken veel te hebben verzuimd. Woensdagmiddag roeiden vijf jongens uit deze gemeente de haven uit in een roeiboot, inet het plan naar Colijnsplaat te varen, maar door den sterken stroom niet kunnende vooruitkomen, dreven zij af in de richting van het Engelsche vaarwater. Beurtschipper v. Duivendijk, die naar Mid delburg vertrok, zag hen, ging er heen en nam het bootje op sleeptouw mede naar Cortgene, waar ze met hun vijven op de Spoorboot stapten en zoo behouden in deze gemeente kwamen. Het is te hopen, dat de jeugdige schippertjes van dergelijke gevaarlijke watertochtjes voor goed een afkeer hebben gekregen Wij vernemen, dat aan de deelnemers van het waarborgkapitaal voor het festival 48j pCt. is uitgekeerd. De rekening en verantwoording ligt bij den heer C. J. de Looze ter visie. Wij leven volgens den kalender in de maand Juli, maar volgens de wtérsge- steldheld in de maand November. Dit was althans gisteren het geval. Onze vereeni- ging „Nut en Genoegen" had het dan ook met zijn jaarlijksch zomerfeest, waarvan het welslagen) grootendeels van het weêr afhangt, slecht getroffen. Regen en wind vlagen waren niet van de lucht. En onder deze omstandigheden moest de ons bekende stafmuziek van het 3de regiment infanterie uit Bergen-op-Zoom onder directie van haar kapelmeester, den heer Barbe, hier een matinée en soirée geven. Zij kwamen om twaalf uur met de tram aan, waar zij door den voorzitter van „Nut en Genoegen", den heer J. van der Vliet, en den directeur van „Kunst en Eer", den heer S. Kllmmerboom, werd ontvangen. Met volle muziek trok zij ons stadje in, stilzwijgend welkom geheeten door de bevolking, die ondanks den regen langs den weg stond geschaard. De matinée was, daar het inmiddels harder was gaan regenen, zeer schaarsch bezocht. Maar Barbe's stafmuziek scheen daarvan niets te bespeuren, want zij speelde voor haar klein maar dankbaar auditorium niet minder schoon en opgewekt, dan wanneer Parklust met een dichte menigte bezet ware geweest. De soirée, die dank zij de doeltreffende maatregelen van het ijverige bestuur, niet in Parklust maar bij den heer Verwer gegeven werd, waar men althans tegen den regen en de koude eenigszins beschut zat, was beter bezocht. En zij die er waren hebben heerlijk kunst genot gesmaakt De stafmuziek van het derde regiment heeft haar schitterenden naam opnieuw gehandhaafd. Zij oogstte levendige toejuichingen. Een woord van lof en hulde zij haar en haar voortreffelijken kapelmeester, den heer A. Barbe, hier gebracht. in de week van 30 Juni tot en met 6 Juli 1909 zijn In Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris lyphoidea te Ellewoutsdijk, 1 van roodvonk te Vlissingen en 5 gevallen van diphtheritis, waarvan 1 te Goes, I te Hoek en 3 te Neuzen. Bij kon. besluit zijn benoemd, in de provincie Zeeland, tot gezworene van den Wilhelminapolder P. K. van Daalen te Wilhelminadorp; en tot dijkgraaf van den Nleuwerhavenpolder P. J. de Badts te Schoondijke. Noordgouwe. Voor de betrekking van secretaris-ontvanger dezer gemeente worden door Burgem. en Weth., ter voldoening aan de artt. 95 en 106 der Gemeentewet, aanbevolen de heer P. A. G. van Dijk, klerk ten kantore van het waterschap Schouwen te Zierikzee ais no. 1 en de heer J. A. M. Hanssens, ambtenaar ter secretarie te Bruinlsse als no. 2. Als gezworen van den Noordgouwe- polder is, ter vervulling van de vacature ontstaan door het bedanken van den heer F. van den Bout, alhier, door Ingelanden gekozen de heer P. M. van der Bijl te Zonnemaire. Sirjansland, 9 Juli. Woensdagavond bracht het Muziekgezelschap „Oosteriand's Fanfare" een serenade ter gelegenheid van het herkiezen van het gemeenteraadslid den heer L. Struijk; 't nog al droog weer was oorzaak, dat veie menschen daardoor uit hunne woningen gelokt werden. Bruinisse, 9 Juli. Van de „Neerbosch- cent" was alhier de opbrengst van Januari tot Maart f 13,145. Van April tot Juni was deze f 24 In het eerste halfjaar werd dus f 37,14s van hier verzonden, zeker een bedrag, waarover de meisjes, die zich met de inzameling belasten, tevreden kunnen zijn. Scherpenisse, 8 Juli. Van hier zullen naar den Prins Hendrikpolder te St.-Filips- iand 34 man vertrekken om 100 gemeten koolzaad te gaan dorschen voor den heer Van Heel te Goes. Door den bakkersknecht P. L. alhier is een duif gevat, welke een zilver ringetje aan zijn poot had, waarop stond Anvers 183909. Verder droeg zij nog een stempel onder haar vleugels, doch dat was geheel onlees baar geworden. De in de kerk alhier gehouden collecte voor het Ziekenfonds heeft opge bracht een somma van f 4 96. St.-Maartensdijk, 8 Juli. Bij de heden gehouden verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad waren uitgebracht 344 gel dige stemmen. Hiervan verkreeg de heer W. Kloet, aflr., 227, de heer A. Kloet, aftr.195 en de heer J. W. Roskes 146 stemmen, zoodat de beide aftredende leden herkozen zijn. Middelburg. In de gisteren (Donder dag) avond gehouden vergadering van de vrijzinnige propaganda- en debatingclub werd besloten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing In het Ie kiesdistrict te steunen de vrijzinnige candidaten, de heeren J. G. Ermerins en mr. F. J. Sprenger. Ten opzichte van het life district werd besloten, dat de vereeniging zich van aanbeveling zal onthouden, zulks in ver band met art. 3 der statuten, dat het steunen van candidaten beperkt tot hen, die van vrijzinnige zijde zijn gesteld. Landbouw en Veeteelt. Schouwen. Met den hooioogst gaat het lang niet naar wensch. Wordt er en niet zonder reden door de meeste landbouwers met een bedenkelijk gezicht gekeken naar de geringe opbrengst der weilanden, de aanhoudende regens wettigen de vrees, dat de kwaliteit van het hooi voortdurend slechter wordt. Ook voor de andere ge wassen is het langdurige koude en natte weer van ongunstigen invloed. Vanwege de directie van den land bouw is een brochure uitgege 'en, houdende maatregelen ter voorkoming van de tuber culose onder de varkens. Zij is voor vereenlgingen ter verspreiding onder de leden, gratis verkrijgbaar aan de directie van den landbouw te 's-Graven- hage. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is van Belgische zijde veel vraag naar vlas en haver, vooral van Belgische koop lieden. Over het algemeen worden hooge prijzen besteed en wel voor het vlas van f 150 tot f 160 per gemet en voor de haver van f 135 tot f 140. Men meldt uit het eiland Tholen: De vorige week Is door verschillende schapenhouders de wol, nu de scheertijd voorbij is, verkocht en wel tegen een prijs van f 2 per steen (de nog steeds geijkte term voor hetgewicht, waarbij de wol verkocht wordt, berekend op 3 K.G., eigenlijk slechts 6 oude Amsterdamsche ponden 2,9645 K.G.) Deze prijs is hooger dan aanvankelijk werd besteed. Er wordt, voor zoover ons bekendniet meer zooals voorheen gemarkt te Goes, waardoor deze plaats haar beteekenis als wolmarkt voor een groot deel heeft verfo ren, daar buitenlandsche opkoopers of hunne commissionnairs rechtstreeks de schapen houders opzoeken. Oud-Vossemeer. De gevolgen van den watersnood in 1906 zijn op sommige perceeien nog duidelijk merkbaarvooral de granen staan over het algemeen erg middelmatig: hier en daar ziet men ook nog het vuil, dat zich vooral in 1907 in zoo'n onrustbarende hoeveelheid vertoonde, Inzonderheid de kamillen het gewas bijna overheerschen, zoodat daar natuurlijk de oogst al zeer pover zal zijn; gelukkig zijn dat uitzonderingen. Zij, die vorige jaren reeds begonnen met lucerne als ondervrucht uit te zaaien, zullen daar ongetwijfeld het beste succes mede hebben, niet alleen wat dit jaar de opbrengst betreft, maar ook voor de structuur van de bouwvoor in de eerstvolgende jaren. Visscber Ij- Berichten. Er is medegedeeld, dat wat in de Zeeuwsche Stroomen betreft, het resultaat der uitkeerlng van premlën voor het dooden van zeehonden zeer goed merkbaar blijft. In de Wester-Schelde komen zij verspreid voor, niet minder, doch ook niet meer dan in 1907. Ook in het district Zierikzee (De Roompot zonder het Keeten en zonder de perceeien onder Stavenlsse en Ouwerkerk, overigens de Ooster-Schelde ten Westen der lijn Gorishoek, iersekendam met Zand- kreek en Veergat) was duidelijk te consta- teeren, dat de kudden minder en kleiner zijn dan vroeger. Vroeger zag men er 70 h 80 bijeen, nu kudden van tien en minder. In de Grevelingen werd ook vermindering geconstateerd, alleen op de beneden-rivier waren er meer dan verleden jaar. Aangebracht werden te Breskens 135, te Terneuzen 28, te Vlissingen 9, te Bergen-op-Zoom 8, te Burghsluis 135, te Veere 122, te Brouwershaven 20, te Bruinisse 42, te Ouddorp 12, te Ierseke 13 en te Tholen 5 stuks, samen 529, tegen 512 in 't vorige jaar. tegen 274 in 1906 Een vorig jaar werd uitgerekend, da' in het district Zierikzee 305 zeehonden gevangen werden, die men rekenen kan, dat leder in 24 uren een emmer bot consumeeren kan, wat over de 230 dagen waarop een bot-visscher zijn bedrijf kan uitoefenen, niet minder dan 698450 bot zou opleveren. Voor de bot-visschers Is het alzoo een zegen, dat er opruiming onder deze dieren gehouden wordt; anderen, die buiten het bedrijf staan en dus niet dezelfde belangen hebben als de eersten, bejammeren het dat dit dier te vuur en te zwaard ver volgd wordt en ten slotte tengevolge zou hebben dat het typische dier geheel uit onze wateren verdween. Zoover zal het wel niet komen, want dan zal ais voor heen vóór dien tijd het uitreiken der premiën wel gestaakt worden. In 1857, dus vóór een halve eeuw, bestond die premie ook. ONDERWIJS. Burgh. Bij Kon. Bestuit van 19 Jur. 1909, no. 41, is aan deze gemeente voor het jaar 1909 in de kosten van het lager onderwijs, boven en behalve de bijdrage, bedoeld In art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, een rijkssubsidie verleend van f 965. Aan het verslag der gehouden Algemeene Vergadering der Onderwijzers- vereeniglng te Zonnemaire kan nog toe gevoegd worden, dat In de namiddag- vergadering door den heer A. H. Lemsom voorgedragen werd „Heksenlled", naar Ernst von Wildenbruch. De voordrager oogstte met zijn voordracht algemeenen bijval. Met de grootste aandacht werd hij gevolgd, en allen werden medegesleept door de uitstekende wijze, waarop het schoone vers werd voorgedragen. Het was dan ook geen phrase, toen de voorzitter den heer Lemsom onder aller instemming dankte voor het genot, dat hij allen had geschonken. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt In de kerkelijke pers was eenige dagen geleden het bericht opgenomen, dat de heer W., onderwijzer der le klasse aan de openb. burgerschool te Schevenlngen, socialist was; dat hij zijn leerlingen weigerde het Wilhelmus te laten zingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1