ZIEIilKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 8 Juli 1909. (Z ierikzeesohe C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8793 llityaver-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Hel Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 lol 's avonds 9 ure. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schletoefe- ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 15 en zoo noodlg ook op 16 Juli a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 8000 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vlschafslag aan de buitenhaven, vermeldende In welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo magazijn en aan den Ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Schietoefeningen van het fort IJmulden. 3de District. Volgens mededeellng als voren zal op 9 en zoo noodig ook op 10 Juli a.s. eene schietoefe ning worden gehouden van het fort IJtnuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de N.zljde door eene lijn van af het fort In de ware richting NNW. en aan de Z.zljde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.Ujke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rljksvlschafslag. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeellng als voren zal op 14 en zoo noodig ook op 15 Juli a.s. eene schietoefe ning gehouden worden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt sen sector, begrensd door de ware richtingen ONO. door Oost tot ZOtZ. (79°), tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Mulderberg. Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeellng als voren zal op 6 en zoo noodig ook op 7 Juli a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek vaq Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.) in de ware richting WtZ., waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene lijn in f de richting van eene roode vlag op het vuurpljl- 'i toestel nabij den Z.dam, en eene lijn In de ware richting WNW. van het fort; de afstand wordt 9000 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 8 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. AMERIKA. Evenals vorige jaren is ook nu de Onaf hankelijkheidsdag (4 Juli) in de U. S. A. luisterrijk gevierd. Deze viering, waarbij veel vuurwerk pleegt te pas te komen, heeft echter een hoogst bedenkelijke keerzijde, De Daily Chronicle bericht van 960 per sonen, die door het vuurwerk werden ge dood of gewond. De meeste slachtoffers zijn kinderenvan de gewonden zijn velen geheel blind geworden. Magnaud, de Fransche bon juge, heeft navolging gevonden onder de rech ters te Chicago. Dit blijkt uil een in den loop der vorige week door hen uitgesproken vonnis. Toen verscheen n.l. voor de rechtbank te Chicago een arme drommel, die, bittere ironie van het noodlot, Dollar heette, onder beschuldiging, gedreven door den nijpendsten honger, drie kuikens te hebben gestolen. De stumper had echter weinig pleizier van zijn diefstal, want nog vóór hij de kuikens had kunnen verorberen, werd hij reeds gegrepen door een paar politle-agenten en door dezen naar het huis van bewaring gebracht. Daar verbleef hij eenlge maanden tot eindelijk de dag aanbrak, dal zijn zaak voor de rechtbank behandeld zoude worden. En toen het zoover was, hielden de rech ters rekening met den lijd, dien hij in voorarrest had doorgebracht en met de treurige aanleiding tot het gepleegde ver grijp en veroordeelden hem, daar de wet nu eenmaal een veroordeeling eisclite, totvijf minuten dwangatbeid. Onmid dellijk nadat het vonnis was uitgesproken werd de arme Dollar dus door Iwee stevige agenten weggeleid en gebracht naar liet lokaal, bestemd voor de veroor deelden tot dwangarbeid, maar alvorens zij zelfs tijd hadden gehad oin hem behoorlijk de douche toe te dienen, die de gevangenen krijgen, vóór zij in de cel der dwangarbeiders worden opgesloten, waren de vijf minuten verloopen en kwam een ambtenaar den gevangene reeds aanzeggen, dat hij weer vrij was. Te hopen is het, dat hij nu maar niet weder in een herhaling behoeft te vervallen. ITALIË. De Turksche afvaardiging, die naar Rome gegaan is om den Paus in kennis te stellen van de troonsbestijging van Mohammed V, is gisteren door den Paus ontvangen. Het hoofd der Turksche missie, Chalib pasja, hield een rede. Hij zeide dat de Sultan hem opgedragen had den Paus In kennis te stellen van zijn troonsbestijging. Deze opdracht is mij te aangenamer, zeide Chalib, wat 't het geestelijk hoofd geldt van een gedeelte der Ottomaansche bevol king, dat bekend is wegens zijn trouw en toewijding aan het Rijk. Chalib eindigde met het uitspreken van zijn beste wenschen voor de verlenging van het kostbare leven des Pausen en stelde vervolgens aan Pius X een elgenhandlgen brief van den Sultan ter hand. De Paus antwoordde: Ik stel het blijk van vriendschap, dat ik van Mohammed V ontvang, op hoogen prijs. Ik verzoek den gezant aan den Sultan mijn dank te willen overbrengen, liet is mij vooral aangenaam geweest, zeide Pius X, uit uw mond het gun stige getuigenis te hooren omtrent de trouw en toewijding derOitomaansche katholieken, die voorzeker in de toekomst de beste onderdanen van den Sultan zullen blijven. De Paus eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor het welzijn van den Sultan. Nadat de Kamer de verkiezing van den afgevaardigde Coradlne ongeldig had ver klaard, verliet de minister van justitie de bank der regecring, en verklaarde dat hij zijn ontslag zou indienen. In de couloirs werd de meening uitgesproken, dat de minister deze gelegenheid aangreep om geen Instemming te behoeven te verklaren met de regeeringsvoorslcllen betreffende de marine-overeenkoinslen, die hij nadeelig acht voor Sicilië, dat hij in de Kamer vertegenwoordigt. De Messagero meidt, dat te Palermo door de menigte daden van vandalisme werden gepleegd. Ruiten werden verbrijzeld en lantaarnpalen uit den grond gehaald. De troepen bestormden onder een hagelbui van steenen de barricaden. Er werden versterkingen gezonden. De prelect van politie nam zijn ontslag en werd vervangen door een blzondere commissaris. Er zijn talrijke gewonden. RUSLAMD. De Keizerlijke familie is van haar kruis tocht in de Flnsche wateren op Peterhof teruggekeerd. FRANKRIJK. Parijs, 5 Juli. Denys-Cochiu heeft den minister van buitenlandsche zaken in de Kamer een vraag gesteld betreffende het terugtrekken uit Kreta van de Fransche troepenafdeellng. Na de verschillende phasen der Kre tenzer kwestie in herinnering te hebben gebracht, antwoordde Pichon, dat de Turk sche omwenteling haar terugwerking deed gevoelen in het Oosten. De mogendheden lieten de Kretenzer Kamer weten, dat elke wijziging in het regeerstelsel van het eiland, de toestemming der beschermende mogend heden behoefde. Hoewel de mogendheden hunne troepen van het eiland terugtrekken, houden zij de leiding op het eiland in handen. Het voorlooplge program der mogendheden omvat het zenden van wacht schepen om eventueel de orde te hand haven en het opstellen eener proclamatie aan het Kretenzer volk, meldende, dat de mogendheden blijven voortgaan met de Krelenzer eischen te besludeeren en dat zij verantwoordelijk blijven voor het hand haven der orde en voor de veiligheid der Muzelmannen op Kreta. I Zij zullen zoo noodig tusschenbeide komen. Deze maat regelen vormen geen definitieve oplossing. Het oogenblik is slecht gekozen om over het tocicomslig regeerstelsel op hel eiland besprekingen te houden. De mogendheden behouden zich voor, hel gunstige oogenblik Ie kiezen urn nieuwe besprekingen te beginnen. Zij kunnen rekenen op de gematigdheid en wijsheid van Turkije, Griekenland en Kreta, teneinde moeielijk- heden te vermijden, die zouden kunnen uitloopen op ernstige gebeurtenissen. Degenen, die deze zouden doen ontstaan, zouden een onbegrijpelijke houding aan nemen, daar de kwestie In haar geheel blijft. Het incident is gesloten. De telegraaf heeft bericht wat de rechtbank tegen den „diamantmaker" Lemoine, die zoo'n prachtige blufmaker is, heeft beslist. Wernher krijgt echter geen 100,000 maar 10,000 francs op schrift. Het vonnis laat geen twijfel over „den fantaslischen en bedrlegelijken aard" van Lemoine's proeven. DUITSCHLAND. Te Horde In Weslfalen Is Zaterdag een ontzettend ongeluk gebeurd. Van de hoog ovens, die in het Oostelijk deel der stad liggen, worden giftige gassen door een honderden meters lange pijp, onder de stad door, naar de llermannshiitte geleid Nu en dan wordt die pijp schoongemaakt, en ook In de vorige week is dit geschied; maar de werklieden schijnen toen de verschillende deelen niet heel goed aan elkaar te hebben gesloten. Tenminste tegen den avond werd een sterke gaslucht merkbaar in de huizen der Seekanten- strasse, waaronder de bedoelde pijp loopt. Bij dozijnen vielen de bewoners be wusteloos neer, en ook op straal stortten voorbijgangers ter aarde. Brandweer en politie moesten ter hulp snellen om de menschen, met alle beschikbare vervoer middelen, naar de ziekenhuizen te brengen. Daar waren 's avonds ruim honderd personen gebracht, die door de gasver giftiging waren getroffen. Als gevolg van de snelle htdp hoopte men allen Ie kunnen redden. NEOERLAMO. Amsterdam, 6 Juli. Gisterenmiddag tegen. 12 uur werd een sterke brandlucht opgemerkt in hel bovengedeelle van het Rijks-Museum, in de nabijheid van de lokalen van de Rijks-Normaalschool voor teekenonderwijs. De school was op dat uur ledig, daar de leerlingen haar te halflwaalf verlaten hadden. Bij onderzoek bleek, dat 't brandde in hel vertrek, waarin de boetseerklas gevestigd is. Toen men in de nabijheid kwam, sloegen de vlammen uit het houten beschot, dat de boetseerklas van het teekenlokaal scheldt. Er heerschte zulk een hitte in het vertrek, dat de glazen van de lichtlantaarn reeds gespron gen waren, en de vlammen het dak bedreigden. Gelukkig heefl de brandweer voor liet koslbare gebouw zulke voorzorgsmaatregelen voorgeschreven, dat, indien een brand spoedig wordt ontdekt, het personeel in staat is op afdoende wijze zelf de eerste hulp te verleenen. Thans, den eersten keer sedert het be staan van het gebouw, dat 't noodig was, die eigen bluschmiddelen te bezigen, is gebleken, dat zij inderdaad afdoende zijn Over de geheele uitgestrektheid van het gebouw zijn pijpen aangebracht, die op verschillende plaatsen alle verdiepingen doorboren en van den grond af doorloopen tot aan het dak toe. Op die pijpen kunnen overal slangen geschroefd worden en daar zij beneden In verbinding kunnen gebracht worden met stoomspuiten, die het water van de Vechtlelding er In oppersen, duurt 't maar eenige minuten om het geheele gebouw als 't ware in een kunstmatige regenbui te zetten. Behalve deze manier om ten spoedigste water te hebben als de brand weer, door de eigen brandschel gewaar schuwd, verschenen Is, zijn er op tal van andere punten kranen, waarin het water altijd onder druk staat, niet vaste slangen, welke men maar voor het uitrollen heeft en naar den brand te brengen om o n m I d d e 11 ij k tot spuiten te kunnen overgaan. Met één van deze slangen nu had het personeel den brand in de boetseerklas reeds grootendeels gebluscht, toen de brandweer het gebouw betrad en het blusschingswerk kon overnemen. Dat be stond voornamelijk in het wegkappen van de nog smeulende houtdeeien In de nabijheid van de zoldering. Dat de brand geen grooteren omvang heeft genomen, Is inderdaad te danken aan de deugdelijkheid der voorschriften, indertijd door den commandant van de brandweer gegeven en naar zijn wenken zoo stipt uitgevoerd. Bij deze gelegenheid is levens gebleken, hoe goed waterdicht de vloeren van het Museum gemaakt zijn. Op de ondergelegen vertrekken heeft men van het water, bij het blusschen gebruikt, niet den minsten last gehad. De oorzaak van den brand is onbekend gebleven. In de schoollokalen mag niet worden gerookt en daaraan zal wel streng de hand worden gehouden, anders zou misschien de veronderstelling kunnen ge maakt worden, dat één der leerlingen het verbod heeft overtreden en op die wijze de onwillige brandstichter kon geweest zijn. In het Concertgebouw alhier werd op de Zondag j I. plaats gehad hebbende matinée, uitgevoerd de Concert-Ouverture Ueber den Choral„Sollt ich meinen Oott nicht singenl", van den Middelburgschen componist Jan Morks. 's-Gravenhage, 7 Juli. Bij Koninklijk Besluit is: lo. aan jhr. S. van Citters alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens secretaris-penningmeester, van het bestuur der Carneglestichting, onder dankbetuiging voor de in deze hoedanig heden bewezen diensten 2o. benoemd tot lid, tevens secretaris penningmeester, van het bestuur dier stichting, mr. R. J H. Palljn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zaterdagavond tusschen 9 en 9j uur is ingebroken In een benedenhuis aan de Regentesselaan alhier, terwijl de bewoon sters een oude dame en haar gezel schapsjuffrouw even de deur waren uitgegaan. Met een valschen sleutel of een looper heeft men vermoedelijk de deur geopend. De kasten in de suite-kamers waren opengebroken of de deuren er van uitgelichl. De brandkast was opengebroken met een ouden sleutel, dien men in een laadje gevonden had. Waarschijnlijk is de inbreker of zijnde inbrekers opgeschrikt, want, terwijl een bedrag van f 20 aan specie en eenige oude gouden munten, benevens enkele zilveren voorwerpen, zijn medegenomen, heelt men ongeveer f 500 aan papiergeld en effecten laten liggen. Dordrecht, 6 Juli. Naar de Dordlsche Crt. meldt, zouden de vermoedelijke daders van verschillende diefstallen met inbraak, welke gedurende de vorige maand hier ter stede werden gepleegd, zich in handen der justitie bevinden. Dezer dagen werden te Rotterdam aan gehouden twee als heer gekleede personen en een juffrouw, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verschillende dief stallen te Gouda en omstreken, tegen wie zóó bezwarende feiten bleken, dat de heeren voorloopig in het huls van bewaring te Rotterdam werden opgesloten. In verband daarmee trok de Dordtsche politie op verder onderzoek uit, en al spoedig bleek, dat hetzelfde drietal in den nacht van 31 Mei op 1 Juni j.ltoen de inbraak in het kantoor der firma F. <S A. van der Linden aan den Weeskinderendljk alhier gepleegd werd daar gezien was. Niet alleen werden allen door de personen, met wie zij geconfron teerd werden, beslist herkend, maar ook het taschje, dat de juffrouw bij zich droeg. Maar nog meer omstandigheden pleiten tegen de verdachten. Bij hunne aanhouding te Rollerdam waren zij in het bezit gevonden van een aantal inbrekerswerktuigen, waar onder een groot aantal loopers, een breek ijzer, een schroevendraaier, enkele beitels, een centerboor, een hoeftang enz. Verschil lende dier werktuigen passen precies in de indrukken, welke in de lessenaars van het kantoor van genoemde firma zijn waargenomen, terwijl ook de boor precies past in een gaatje, dat de inbrekers be gonnen zijn te maken in de later la sardine geopende brandkastwaartoe eveneens blijkens de indrukken, gebruik Is gemaakt van de op hen gevonden hoeftang. Bovendien passen de werktuigen ook In de indrukken, welke gemaakt zijn in de secretaire van den heer O. Bozua aan de Cornells de Wlttstraat te dezer stede, bij wlen in den avond van 12 Mei werd ingebroken, en Is het drietal ook met stelligheid herkend als dat, hetwelk den zelfden avond gezien werd vóór de woning van den heer J. H. van Hoven aan die straat, toen het daar aanbelde, blijkbaar om zich te vergewissen, dat er niemand thuis was en ongestoord diefstal te kunnen plegen. Met al deze gegevens gewapend wordt het onderzoek verder voortgezet en met grond mag gehoopt worden, dat het drietal, waartoe iemand behoort, die met de toe standen In Dordrecht van nabij bekend mag worden geacht, voor geruimen tijd onscha delijk zal kunnen worden gemaakt. Tilburg, 7 Juli. Wederom is Zondag middag in de Raaibraken, een half uur buiten deze stad, een afschuwelijke daad afgespeeld. Een 21-jarig jongeling, zekere C. Bruurs, werd daar op den eenzamen weg nabij de herberg van De Brouwer, gevon den In een plas bloed, door een paar voorbijgangers, die er van getuigen moesten zijn, dat hij daar, met een groote wond In zijn bovenarm, den laatsten adem uitblies. De treurige moordzaak moet zich als volgt hebben toegedragen Bruurs kwam dronken In de herberg van De Brouwermen weigerde hem drank, waardoor hij in woede ontstak, een zoon des huizes mishandelde en den boel kapot sloeg. Daarna is hij wegge gaan, maar later weer teruggekomen. Wat toen geschied is, ligt nog in het duister. Niet lang na het gebeurde was de politie ter plaatse. De hoofdinspecteur Soentjes stelde een onderzoek In ten huize van De Brouwer, waarop twee zoons en een dochter onder geleide naar het politie bureau werden gebracht, waar tol diep in den nacht verhoor werd gehouden. De verslagcuc was ccn xcci bciucht individu. De gebroeders d. B. en hun zuster waren gisterenmorgen overgebracht naar het hoofdburean van politie. Er zouden ernstige vermoedens op hen berusten. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 7 Juli. Wij vestigen de aan dacht op de aangekondigde uitvoering van gewijde muziek op a.s. Zondag, 'snamiddags 2 uur, in de Nieuwe Kerk alhier. Drelschor. Blijkens achterstaande ad vertentie zal de zangvereeniging „Thalia", directeur de heer Swenne, a s Zondag, van 6 uur tot half 8, in het kerkgebouw alhier, een zanguitvoering geven, met begeleiding van het orgel. We hopen, dal het van de zijde van het publiek niet aan belangstelling ontbreken zal. Oosterland, 6 Juli. Bij de heden ge houden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad zijn herkozen de heeren S. J. de Rijke en L. Struljk, respectievelijk met 160 en 163 stemmen. De heer J. van As verkreeg 104 stemmen; 255 stemmen waren uitgebracht, waaronder 2 blanco en 5 van onwaarde. Goes, 7 Juli. In de Maandagavond ge houden raadszitting werd een verzoek van S. van der Peijl, om ontheffing van een gedeelte erfpacht en om een ander gedeelte in erfpacht te krijgen, in handen gesteld van Burgeni. en Weth. om advies. Aan J. Helnsdijk werd op zijn verzoek een rooilijn aangewezen voor hel plaatsen van een hekwerk aan den Westwal. Vastgesteld werd het Ie suppletoir kohier hondenbelasting 1909 ad f 44. De gemeenterekening over 1908 werd aangeboden in ontvang ad f 123.596 20 en in uitgaaf ad f 121.108.72, dus met een goed slot van f 2487.48. Breskens, 6 Juli. Zaterdagnacht zijn eenige ongeregeldheden voorgevallen, naar aanleiding van het besluit des burge meesters, dat de herbergen om 12 uur 's nachts gesloten moesten worden en dat dan de kermis zou afgeloopen zijn. Dit besluit verwekte bij velen ergernis, te meer, wijl ook de vergunning tot het houden van de kermis, welke des Zondags namiddags na vier uur tot 12 uur des nachts mocht voortgezet worden, mede ingetrokken werd. Bij het ontruimen van de herbergen in den nacht van Zaterdag op Zondag schoolden een groot getal kermisvlerders vóór de woning van den burgemeester samen, om tegen diens handeling te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1