Dinsdag 6 Juli 1909. RECLAMES. M. M. C. HAAIJER. (323 ierikzeesohe Cour an 1). f 20 tot f 30 verdient U „Succes"-Naaimachines, T h o I e n. Afsluiting Passage. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIËRIKZEESUHElÜ NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65st0 JAARGANG. No. 8792. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 cis., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directour: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. wanneer U bij het aanschaffen van een Rtywlel Uw keuze bepaalt tot de merken: „Amor" voor f 45,45. „Reclame-Amor" met fijn dubbel klokkenlager voorf49,50. „Salvator" voor f 56,92®. Met Torpedovrljwielnaaf met Terugtrap rem f 6,30 meer. Oude Rijwielen worden tegen hooge prijzen ingeruild. Ruime garantie. zoowel voor gewoon gebruik, als voor Naaisters, Schoenmakers en Kleermakers, worden aan soliede personen ook op afbetaling geleverd. Enorme voorraad. Gevonden op den openbaren weg: Een ceintuur. kinderklompje. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Donderdag den 8sten Juli e.k. het gedeelte der wandeling tusschen de Noordhaven poort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zijn afgeheind, voor het publiek gesloten zal zijn. Zierikzee, den 5 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. AFRIKA. Te Oran, in Algiers, stond Donderdag een soldaat van het strafbataljon terecht wegens vergrijpen tegenover een korporaal. De beschuldigde hoonde gedurende het geding zijn rechters aldoor, maakte gelui den, lachte ze uit enz. Toen zijn advokaat zou beginnen, haalde de beschuldigde uit zijn zak een open mes en wierp dat met kracht naar den president van den krijgs raad. De beschuldigde werd weggevoerd en de krijgsraad veroordeelde hem ter dood, wegens een aanslag tegen een lid van den krijgsraad. PERZIË. In de Kozakkenbrigade te Teheran is dezer dagen een begin van muiterij voor gekomen dat echter nog door den Russlschen commandant Llakoff kon worden onderdrukt. JAPAN. Naar het schijnt bestaan bij de „geheime politie" in Japan zeer zonderlinge toe standen, die ten slotte hebben geleid tot de arrestatie te Tokio van een negental dier politiemannen. Reeds jaren lang bleken de geheime agenten in betrekking gestaan te hebben tot allerlei gespuls, als zakkenrollers, valsche spelers, inbrekers e. d. Vermoedelijk zal nu dit blijkt o. a. uit bovengenoemde arrestaties met kracht tegen deze misstanden worden opgetreden. ITALIË. Eenige weken, nadat Messina door de ramp van de aarbevlng was geteisterd, vingen zeven visschers uit Catania bij kaap Santa Croce een grooten dolfijn. Terwijl zij hem nog onder water hielden, za'gen zij hooge golven en een groot monster verscheen, dat den dolfijn eerst den staart albeet en hem toen inslokte. Toen de visschers waren bekomen van hun eersten schrik, vervolgden zij het monster, doodden het met een harpoen en sleepten het naar de haven van Catania. Zij openden het lichaam en ontdekten vol ontzetting de overblijfselen van menschelijke ledematen. De directeur van het instituut van ge rechtelijke geneeskunde, prof. Perrando, begon een onderzoek en ontdekte, dat de overblijfselen waren van drie verschillende personen, een man, een vrouw en een kind. De man moet zoowat vijftig jaar oud zijn geweest en naar zijn zware laarzen en grove kousen te oordeelen, hebben behoord tot het volk. Een stuk van de kleeding der vrouw scheen ook te bewijzen, dat zij tot het volk behoorde. Het kind moet naar het skelet te oordeelen vijf of zes jaar oud zijn geweest. Men weet niet of de slachtoffers tot eenzelfde familie behoorden. Prof. Perrando besluit uit den toestand der ingewanden, dat de arme slachtoffers op den morgen van de aardbeving den 28en December hun dood vonden. Waar schijnlijk werden zij levend opgegeten. Hun ingewanden waren n.l. nog niet tot ontbinding overgegaan. Waarschijnlijk zijn zij door een golf in zee geworpen en heeft daar 't monster ze onmiddellijk gegrepen. Prof. Condarelli heeft geconstateerd, dat het monster een „Carcharodon carcharias L" Is, d. w. z. een groote soort haai, die zich bij Sicilië in zee bevindt, maar af en toe in de straat van Messina een visschers- boot aanvalt. In de musea komen slechts weinig exemplaren van dezen visch voor, die zeer sterk is, en steeds honger schtynt te hebben en daarom zich met alles voedt. In zijn maag vindt men stukken hout, naast katten en honden, pannen en koffie molens en helaas ook menschelijke lede maten. De zeelieden en reizigers, die in de Middellandsche Zee overboord vallen, worden bijna altijd zijn prooi. TURKIJE. De ex-sultan Abdoel Hamid heeft dezer dagen aan de Turksche regeering een chèque doen toekomen van een millioen Turksche ponden. Dit geld zal besleed worden voor de uitrusting van het tweede en derde legerkorps. De ex-sultan had de voorwaarde gesteld, dat de helft van dit bedrag zou worden besteed, om voor hem de villa Allantinl aan te koopen. Doch de regeering meende aan dit verzoek niet te mogen voldoen, daar naar haar inzicht de sultan gevangene der natie Is, en dus niet het recht heeft, grondbezit te hebben. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De burgemeester van een dorpje in het Bosnische district Zvornlk, Hassan Aga genaamd, werd onlangs verliefd op een weduwe. Toen deze vernam, dat hij twee zoontjes van 5 en van 12 jaar had, ver klaarde zij, slechts met een man zonder kinderen te willen trouwen. Op Hassan's vraag, hoe hij dan de kinderen verwijderen moest, antwoordde de vrouw kort en bondig: „Sla ze dood!" Aga volgde dezen bloedlgen raad op en vermoordde den oudsten knaap door messteken. Het jongste ventje holde doodelijk verschrikt de slraat op en liep toevallig een gendarmerie-patrouille tegen het lijf, hetgeen tot ontdekking van de misdaad leidde. Men verrastte Hassan Aga, toen hij het lijk van zijn oudste zoontje wilde begraven. Hij en zijn aanstaande werden gearresteerd. RUSLAND. De Russische senator Garin, die een onderzoek heefi ingesteld naar de knoeierijen In de ambtenaarswereld, besluit zijn rap port met het verzoek, alle ambtenaren te Moskou naar de militaire rechtbanken te verwijzen. Dit wekt groote ongerustheid in de bureaucratische wereld. Ook Is Stolypin voornemens de bij de knoeierijen betrokken Moskousche firma's voor den krijgsraad te brengen. Oarln bewijst in zijn rapport, dat er in den loop van dertig jaren slechts vier eerlijke ambtenaren in Moskou zijn ge weest, en deze werden door hun collega's voor „domkoppen" of „stommerikken" gehouden. Dubrowin, de uitgever van de Russkoje Snanija, het orgaan van de uiterste rechterzijde, is wegens het opnemen van een beleedigend artikel tot 3000 roebel boete veroordeeld. De Finsche Landdag heeft, nog vóór op recès te gaan, zijn goedkeuring gehecht aan het door de grondwetcommissie ont worpen adres aan den Tsaar. Daarin wordt aangedrongen op opheffing van de wet van 2 Juni tot wijziging van het verdrag over de Finsche aangelegenheden, met een beroep op de historische ont wikkeling van Finland's rechtspositie waarmede, naar de meening van den Landdag, bedoelde wet in strijd is. Volgens de jongste statistieke op gaven van het centrale beheer der gevan genissen is het aantal gevangenen nog steeds zeer groot in Rusland. Op 1 januari van dit jaar bedroeg het 178,665; op 1 Februari 181,137; op 1 Maart 18L438; op 1 April 181,241. De Russische regeering richtte langs telegraphlschen weg het volgende rond- schrflven tot de Mogendheden: De Russische regeering kwam bij be raadslaging over den toestand in Teheran tot de slotsom, dat ingeval de revolution- nalren Teheran binnenrukken, de Russische en andere Europeesche gezantschappen, instellingen en onderdanen, alsmede de Russische verkeerswegen van Euseli naar Teheran in een zeer gevaarlijken toestand kunnen geraken. Daarom werd besloten uit Bakoe een troepenafdeeling naar Euseli te zenden. De commandant krijgt zeer uitdrukkelijke instructies en wel, dat de troepen geen andere opdracht hebben dan de Russische en andere gezantschappen, instellingen en onderdanen te beschermen, zonder eenige inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van Perzië. De Russische troepen blijven aan deze zijde van de grens, zoolang als het leven, het vermogen van de Russische en andere diplomatische vertegenwoordigers, instellingen en onderdanen volkomen veilig blijken. ENSELAND. De bestorming van 't Engelsche Lager huis door de kiesrechtvrouwen is een dramatische geschiedenis geweest. De veldtocht werd Ingewijd door een ver gadering in de Caxton Hall. Mevr. Pethick Lawrence, de vergaderde vrouwen toe sprekende, gaf eenige bevelen, hoe men doen zou. Acht vrouwen zouden zich bij het Lagerhuis vervoegen om minister Asquith ie spreken. Werden zij niet ont vangen, dan zouden de vrouwen op het plein weten te protesteeren. Een kiesrechtvrouw te paard reed voorop. Op het plein werd zij gestuit door een bereden politieman. Zij reikte hem een brief over, voor minister Asquith bestemd. Hij gooide het stuk weg en beval haar terug te keeren. Zoo deed zij. Te voet naderde kort daarop het achttal, mevr. Pankhurst voorop. De menigte gaf ook hun de ruimte, maar met geweldige kracht drong het volk nu achter ze aan. De politie, die 3000 man sterk was, had de grootste moeite den vloed te keeren. De acht vrouwen liet men tot de deuren van het Parlementsgebouw naderen. Een inspec teur van politie met een troep agenten stuitte ze daar. Mevr. Pankhurst verlangde den eersten minister te spreken. Dat kan niet, zei de inspecteur; ga terug, dames. Wij willen niet, antwoordde mevr. Pankhurst. U moet, zei de inspecteur. Toen hief mevr. Pank hurst haar hand op en sloeg den Inspec teur op de ééne en de andere wang, en nog eens, en sloeg hem de pet van het hoofd met den laalsten slag. De inspec teur, een groote man, bleef stokstijf staan, en deed niets terug, maar gaf het bevel de vrouwen in hechtenis te nemen. Twee agenten moesten mevr. Pankhurst schier wegdragen; de andere deputaten liepen mee. intusschen drongen de kiesrechtvrouwen, bij tweeën of drieën van de Caxton Hall gekomen, door de menigte heen naar het plein. Bij de bereden politie aangekomen, lieten zij zich niet terugdrijven, maar grepen de paarden bij de teugels en waren niet meer af te schudden. De agenten lieten hun paarden draaien en dan sleepten de vrouwen mee. Een paard viel, en had een agent de vrouw, die den teugel hield, niet opgetild, het ware haar slecht vergaan. Het was weerzinwekkend om aan te zien, zegt een verslaggever, hoe er met de vrouwen gevochten moest worden. Ook de amazone gaf de politie veel te doen. Zij kwam teruggereden en sloeg met de karwats op het paard van den agent, die haar in bedwang trachtte te houden. Ten slotte werd zij door bereden politie om ringd. Bovendien wierpen de kiesrecht vrouwen in een aantal ministeries en ministerswoningen de ruiten in. Men weet, dat er een 120 in hechtenis zijn genomen. Te Londen werd een juweelen handelaar in een café bestolen van een zak paarlen en diamanten, ter waarde van 2 2J millioen francs. De raad der City van Londen heeft besloten den Tsaar officieel te ontvangen en den Russlschen vorst een adres aan te bieden, gesloten in een gouden kistje. De overhandiging er van zal plaats hebben in Guild Hall, zoo de Tsaar naar Londen komt; te Dover, zoo hij niet komt. in de Londensche wijk Whitechapel is Vrijdag een meisje van 19 jaar ver moord. Men vond haar met afgesneden keel, en er lag in een hoek van de kamer een met bloed bevlekt zakmes. Het meisje behoorde tot de vrouwen, onder wie Jack the Ripper zijne slachtoffers uitkoos en de misdaad is in dezelfde buurt gepleegd. De politie doet daarom ijverige nasporingen. Londen, 2 Juli. De dam van een nieuw dok, in aanbouw te Newport in Wales, is doorgebroken. Ongeveer veertig arbeiders zijn omgekomen. Newport, 2 Juli. Het dok, waar het ongeluk plaats had, zou het grootste ter wereld worden. Er zou een sluis worden aangelegd van 1000 voet lengte en 100 voet breedte en voor de fundamenten was de grond 50 voet diep uitgegraven. De dam voor deze sluis bezweek, vijftig ar beiders begravende, van wie er 26 werden gered. FRANKRIJK. Parijs, 2 Juli. In den loop der behan deling in de Kamer van de interpellatie over de algemeene politiek heeft Jaurès, hoewel hij toegaf, dat Frankrijk zich niet moet mengen in de blnnenlandsche aan gelegenheden van andere landen en dat de ontmoetingen van staatshoofden kunnen bijdragen tot de handhaving van den vrede, de aandacht gevestigd op de teekenen van verzet, die in Engeland .zich voordoen tegen het bezoek van den Tsaar, wiens vaartuig, naar hij zelde, zich zal moeten bepalen om bij Cowes een beetje heen en weer te varen. De voorzitter teekende verzet tegen die woorden aan. Ook de minister van bui- tenlandsche zaken deed een krachtig protest hooren. Ik zal antwoorden sprak hij zooals de onderstaatssecretaris in Engeland de Tsaar zal in ons land ontvangen worden als bondgenoot en vriend van Frankrijk, als een souverein, die medewerkt tot het behoud van den internationalen vrede. Hierop volgden levendige toejuichingen, behalve aan de uiterste linkerzijde, waar „moordenaar!" geroepen werd. De rechtbank te Versailles heeft twee vroegere postbeambten, die tijdens de poststaking telegraafdraden hadden door gesneden, tot twee en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld. DUITSCHLAND. Berlijn, 3 Juli. De meeste ochtend bladen berichten, dat de onderhandelingen tusschen de regeering en de meerderheid tot de volgende overeenkomst geleld hebben. Er zullen 397 millioen indirecte belas tingen geheven worden. De belasting op omzet van molens en meelfabrieken en het uitvoerrecht op steenkolen vervallen. De (ffectenbelasting (Kotierungsteuer) blijft onder een anderen naam en met verlaagd tarief. Een gedeelte ervan zal slechts voor drie jaar gelden. Dan wordt dit gedeelte vervangen door ean belasting op de waardevermeerdering van onroerende goe deren en effecten. De belasting op premiën voor brandwaarborg blijft ook bestaan, maar wordt verlaagd, zoodat de opbrengst van 35 millioen mk. tot 20 millioen zal verminderen. De belastingen op chèques en het zegelrecht op effecten en wissels blijven gehandhaafd. Ook de reis-belasting wordt niet afgeschaft en de suikeraccijns niet verlaagd. De matricu- lalre bijdragen (bijdragen van de bonds staten in de rijksschatkist) worden met 25 millioen verhoogd. Van sommige zijden wordt dit bericht wel voorbarig, maar niet onwaarschijnlijk geacht. Mittel Bibeberach, 3 Juli. Het luchtschip „Zeppelin 1" zette bij elven n.m. bij helderen hemel de reis naar Metz voort. Majoor Sperling stuurt op den spoorweg naar Ulm aan. Horde (Westfalen), 2 Juli. Een veilig heidsklep van de leiding met hoogoven- gas van de Hörderwerke werkte vanavond niet naar behooren en liet gas ultstroomen. Het gas drong in de huizen en straten aan den waterkant en maakte ongeveer 40 personen bewusteloos. Deze werden onmiddellijk naar het hos pitaal en de twee ziekenhuizen gebracht; de geneesheeren hopen hen In het leven te houden. NEDERLAND. Utrecht, 3 Juli. Met een trein uit Arnhem arriveerde aan het Centraal-statlon alhier een beruchte kaartspeler alias kwartjesvinder uit Amsterdam. Toen de man bemerkte, dat de conducteur van den trein hem naliep, keerde hij zich plotseling om en dreigde met een mes. Van dit dreigement Is proces-verbaal opgemaakt, waarna de kwartjesvinder z'n reis naar de hoofdstad kon vervolgen. Hij was intusschen over den geheelen trein gesignaleerd. Zierikzee, 5 Juli. In weerwil dat wij opzettelijk niet hadden aangekondigd, met welke gelegenheid mr. Patijn, onze afge vaardigde naar de Tweede Kamer, Vrijdag zou komen, waarmede wij volkomen in den geest van mr. Patijn handelden, die te eenvoudig is om zich te laten verheerlijken, was er toch een drom volks aan de boot om hem op te wachten, zooals wij nog In het jongste nummer van ons blad hebben kunnen mededeelen. Ligt het, gelijk gezegd, in de verste verte niet in den aard van mr. Patijn zich te laten bewlerooken, de vrijzinnigen van Zierikzee gevoelden levendig de behoefte hun hoogbegaafden herkozen afgevaardigde te huldigen. Met dit doel kwamen op uitnoodiging van het bestuur der Liberale Kiesvereeni- glng de respectievelijke besturen van de Vrijzlnnig-Demokraten, van de Afdeeling Zierikzee van het Nederlandsch-Werk- liedenverbond en van de Jonge Vrijzinni gen, benevens het Comité van Bijstand ten huize van den heer Van Meteren Vrijdag avond bijeen, teneinde, onder begeleiding van het muziekkorps „Kunst en Eer", dat zich welwillend voor het geven van een serenade had aangeboden, mr. Patijn, die ten huize van mr. A. J. F. Fokker, den voorzitter der Centrale Liberale Kiesver- eeniging, zijn intrek had genomen, feestelijk te begroeten. Omstreeks tien uur zette de stoet, door flambouwen verlicht tn van een talrijke volksmenigte vergezeld, zich in beweging. Vóór het hek der woning van den heer Fokker gekomen, speelde „Kunst en Eer" het Wilhelmus van Nas- sauwe, dat gelukkig, al werd het ook te Dordrecht als zoodanig uitgespeeld, nog geen partijlied is geworden, maar gebleven Is het geliefkoosd historisch nationaal volkslied, waarvan de tonen, bij elke fees telijke gelegenheid aangeheven, de vader landslievende harten warmer en sneller doen kloppen. Vervolgens begaven zich de besturen van bovengenoemde corpo- ratiën naar binnen, waar namens hen door den heer jhr. R. R. L. de Muralt in vurige, welsprekende taal mr. Patijn werd toege sproken. In die toespraak, waarin de groote verdiensten van mr. Patijn als volks vertegenwoordiger in herinnering werden gebracht, werd door spreker er op gewezen, dat een vier jaar geleden door hem gezegd was, dat het voor mr. Patijn een eer was dit district te mogen vertegenwoordigen, maar hij verklaarde thans, dat de rollen nu omgekeerd zijn, want dat het voor ons district thans een eer is door een man als Patijn, een sieraad der Kamer, vertegen woordigd te worden. Op de hem eigene kernachtige wijze beantwoordde mr. Patijn die toespraak, en betuigde voor de hem gebrachte ovatie zijn hartetijken dank. De deputaties keerden, nadat zij met „Kunst en Eer" voorop een rondje om de Oude Haven gemaakt hadden, langs Dam en Appelmarkt, naar de sociëteitszaal van den heer Van Meteren terug, waar het feest in opgewekte stemming werd voortgezet, terwijl „Kunst en Eer" in de muziektent eenige muzieknummers ten gehoore bracht. En de feestvreugde bereikte hier haar hoogtepunt, toen mr. Patijn, begeleid door de heeren mr. Fokker, mr. Moolenburgh en jhr. Van Cltters, 't feestlokaal binnentrad. Allen verhieven zich van hun zitplaatsen, en zongen hem staande en vol geestdrift het Patijnslied toe. Toen de heer Patijn den voor hem bestemden zetel had Inge nomen, sprak hij de feestgenooten toe, een ieder hunner in bezielende taal bedankend voor het aandeel, dat hij aan den verkie zingsstrijd genomen had. De tongen geraak-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1