Zaterdag 3 Juli 1909. (SS ierilLzeesche C o u r a n t). Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8791 Uftgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur! A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort IJmulden. 3de district. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 9 en zoo noodig ook op 10 Juli a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de N.zijde door een lijn van af het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den RQksvischafslag. Schietoefeningen van het fort Hoek van Holland. 4de district. Volgens mededeeling als voren zal op 6 en zoo noodig ook op 7 Juli a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.) in de ware richting WtZ., waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene lijn In de richting van een roode vlag op het vuurpijl toestel nabij den Z.dam, en eene lijn in de ware richting WNW. van het fort de afstand wordt 9000 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee* den 2 juli 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Zierikzee, 2 Juli. Onze afgevaardigde voor de Tweede Kamer, mr. R. J. li. Paiijn, is mei de „Stad Zierikzee", welke geheel gepavoiseerd was, hier heden aan gekomen, en werd aan den steiger door een groote belangstellende menigte opgewacht. Met eenvoud begroet overeenkomstig de omstandigheden, die geen reden tot blijd schap geven, heeten wij hem, die steeds dapper streed voor de zaak van den voor uitgang, van harte welkom in ons midden. Zijn verleden en zijn persoonlijkheid geven ons den waarborg, dat hij, nu een moeilijk parlementair tijdperk voor de vrij zinnigen zal aanbreken, trouw op zijn post ons vaandel zal hoog houden. Woensdagmiddag had alhier de installatie plaats van den door de Midden standscommissie benoemden enqêuteur voor deze gemeente, mr. H. Polvllet, welke plechtigheid werd bijgewoond door burge meester en wethouders en een bestuurslid van het Departement Zierikzee der „Maat schappij van Nijverheid". Bij deze gelegen heid werd door den voorzitter der commissie dr. J. Nouwens, het ontstaan der Middenstandscommissie en het nut der enquête In het licht gesteld. Te Utrecht is, onder voorzitterschap van mr. A. j. F. Fokker uit Zierikzee, een vergadering gehouden van besturen van Waterschappen, Polders, Veenschappen en Veenpolders, met het doel over te gaan tot de oprichting van een onderlinge Risico Vereeniging voor Waterschappen, Veenschappen en Veenpolders, in verband met de Ongevallenwet. Vertegenwoordigd waren 55 besturen, terwijl 312 polders, uitbetalende f 330.000 loon, en met een rijksverzekeringsbankpremie van f 10.000, zich als lid der nieuw te stichten vereeni ging hadden opgegeven. Tot de oprichting der Vereeniging werd besloten. Aan het bij de Kon. Mil. Academie gehouden examen voor den rang van 2e luitenant bij de genie hier te lande, heeft o. a. voldaan jhr. M. J. L. de Jonge van Ellemeet (van Zierikzee). Benoemd tot tijdelijk assistent-resident van Oroot-Atjeh (Atjeh en Onderhoorig- heden) de heer E, Verbeke, geboren te Zierikzee. Zierikzee, 2 Juli. Naar wij vernemen zal de Vereeniging „IJver en Broedermin" te Antwerpen a.s. Zondag een pleizlertocht ondernemen en onze stad een bezoek brengen. Het hoofdbestuur van den „Volksbond tegen drankmisbruik" heeft zich tot den Min. van Waterstaat gewend met het verzoek de algemeene voorwaarden voor de uitvoering en het onderhoud van werken, onder het beheer van dat Departement, in dien zin te willen wijzigen, dat niet alleen het ge bruik maar ook het aanwezig zijn van alcoholische dranken op het werk ver boden is, behoudens bizondere gevallen ter beoordeeling van de directie, en dat beschonken personen niet op het werk zullen worden geduld. tn de Maandag 28 juni 1909 gehouden Al gemeene Vergadering van Aandeelhouders der Levensverzekeringbank Amsterdam" waren vertegenwoordigd 118 aandeelen, uitbrengende 66 stemmen. De vergadering werd geleid door den voorzitter den heer Patrice Cramer. Uit het verslag door de Directie uitgebracht bleek dat, inclusief de gekapitaliseerde lijfrente, op uit. December 1908 verzekerd was f 6.971.580.— met f 280.473.— jaarlljksche premie, verdeeld over 81.163 polissen, terwijl aan uitkeeringen en afkoop in 1908 werd betaald f 124.034.- De door den wiskundigen adviseur, dr. N. P. Kapteljn, berekende reserve wees eene vermeer dering aan vanf 104.842.— zoodat de totale reserve bedraagt 885.118.— weike ruimschoots door rentegevende beleggin gen is gedekt Volgens advies van de Commissie, ingevolge art. 25 der Statuten tot het nazien der boeken en bescheiden benoemd, en bestaande uit de heeren mr. W. S. J. v. Waterschoot v. d. Gracht, Th. Gilissen en mr. J. C. Boas, werden de inkomsten- rekening en de balans goedgekeurd en aan de Directie décharge verleend van het gevoerde beheer. Besloten werd van de winst ad f27.896.92 af te schrijven: het saldo der winst- en verlies rekening over 1907 adf 16.300.93 op oprichtingskosten4.000.— meubilair en inventaris 2.175.24 diverse debiteuren919.43'/'. verder te bestemmen als reserve voor onroerende goederen 408.— te reserveeren de bedrijfsbelasting 98.64 en 4 rente over onverplichte stortingen op aandeelen te vergoe den over 1907 en 1908 2.745.67 waarna 4 dividend (No. II) aan aandeelhou ders kan worden uitgekeerd. Noordgouwe. Voor de met 1 Sept. a.s. vaceerende betrekkingen van secretaris en ontvanger dezer gemeente, respectievelijk op een salaris van 400 en 200 gulden, hebben zich tien sollicitanten aangemeld, waaronder twee uitsluitend voor ontvanger. Zonnemaire, 29 Juni. Als candidaten voor den gemeenteraad alhier zijn opge geven de heeren J A. Bolle Cz. en J. M. v. d. Boul Fz. (beiden aftredende) en O. M. van der Bijl. Sirjansland. In de maand September a.s. zal alhier' een provinciale schiet wedstrijd worden gehouden, uitgeschreven door de Schietvereenlging „Qraaf Lodewijk van Nassau". Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. Met Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel alhier In Juni 1.1. 89.4 m M. regen (in 12 aflappingen), tegen 57 2 In 1908 en 83 3 in 1907. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 771, de laagste 751 m.M. Het gewone jaarlijksch feest, de kermis, behoort weder tot het verledene. Een carrousel, een galanterie-, een koek een wafelkraam, een tent met een kleine dame, die vele talen (ook Hollandsch) sprak, eenige slaghoofden en tafeltjes vulden de Voorstraat. Door het ongunstige weer, voornamelijk op Zaterdag, was de opkomst van buiten zeer gering. Een goed en aangenaam verloop had de kermis. Scherpenisse, 30 Juni. Door den landbouwer L. M. Andriesse alhier is in den polder een gefrankeerde Belgische briefkaart pablj deze gemeente gevonden, waarop verzocht werd, dat de vinder der kaart die op zou zenden, waaraan ook gevolg is gegeven. De volgende vragen waren er op gesteld, die ook beantwoord zijn: Waar en wanneer hebt gij deze kaart gevonden 29 Juni. Stad of gemeente Scherpenisse. Dag en uur 's Morgens 9 uur. Welk weder was hel V Mooi weer. Waren er wolken Overtrokken lucht. Waar dreven zij naar toe Zuiden. Hebt gij deze kaart zien vallen? Neen. Vanwaar kwam de wind? N. W. Was de luchtbal gescheurd? Ja. Verder stond er nog op te lezen: Onzen hartelijken dank aan den persoon, die op de gestelde vraagpunten zooveel mogelijk zal willen antwoorden en deze kaart in de post steken. Op de adreszijde stond: Ballonnet No. 661, Service méféorologlque. Adres Monsieur Ie professeur Vandevljver, Directeur de h station de Qéographie mathématique, Rue Joseph Plateau, Oand (België) Poortvliet. De heeren N. A. Bruljnzeel enjj. A. van Nieuwenhuijzen zijn bij enkele candidaatstelling tot leden van den ge meenteraad alhier herkozen. Oud-Vossemeer. Tot candidaten bij de periodieke verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zijn candidaal ge steld de heeren L. M. Friderichs en M. C. Polderman, aftredende leden, en bovendien Adam van Tiibeurgh (Kath.) Goes, 1 Juli. De mailtrein, welke om 10.40 hedenmorgen te Vllssingen moest aankomen, is nabij deze stad ontspoord. De oorzaak van deze ontsporing is deze Eenige telegraafwerklieden kwamen met een lorrie naar Goes gereden. Zij ver keerden in de meening dat de boven bedoelde trein reeds was gepasseerd. Deze liep evenwel bovenop de lorrie. Van de eerste locomotief ontspoorden de achter wielen, de tweede locomotief werd van de lijn gedrongen, zoodat de stukken uit de lijn sprongen en de houten dwarsleggets aan splinters sloegen. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De wagens, waarin reizigers Zalen, bleven ongeschonden. De reizigers werden met een volgenden trein no. 339 naar Vlissingen gebracht, waarschijnlijk nog in tijds om de dagboot te halen. Tegen de bovenbedoelde werklieden is proces-vet baal opgemaakt. Een later bericht meldt over deze ontsporing: Het spoorwegongeluk Ie Goes is gisteren zeker bizonder goed afgeloopen. Het is toch bekend dat de malltreinen zonder te stoppen dcorrijden van Rozendaal naar Vlissingen en dus het station Goes in vliegende vaart voorbijsnellen. De lorrie werd aangereden even idór het slationen dat niet alle wagens zijn ontspoord is te danken aan het krachtig remmen van de machinisten van de beide locomotieven. Toch is na het aanrijden de lorrie nog ruim 100 meter doorgereden, en ware het niet dat de lorrie tegen een wissel was terechtgekomen, dan zou het ongeval geheel zonder ongelukken zijn afgeloopen. Dat de passagiers hevig verschrikt waren laat zich begrijpen, doch gelukkig kwamen zij allen met den schrik vrij. Ook hadden zij natuurlijk eenige vertraging en is dus de mailtrein in plaats van II om 1 uur uit Vlissingen vertrokken. Aan de opruiming van den weg is dadelijk met kracht gewerkt, doch de treinenloop ondervond hiervan niet veel hinder, daar de treinen van Goes naar 's-Heer Arendskerke op verkeerd spoor konden rijden. Middelburg. Door den Commissaris der Koningin zijn wegens periodieke aftre ding in de navolgende gezondhelds- commissiën, wier zetels zijn gevestigd te Middelburg, te Vlissingen, te Veere, te Zierikzee, te Goes, te Kruiningen, te Oost burg, te Hulst en te Ter Neuzen, respec tievelijk herbenoemd de heeren: P. Dumon Tak te Middelburg, H. Suyver te Vlissingen, K. Dekker te Westkapelle, A. van Rooyen te St.-Phillpsland, J. Weststrate te 's-Heer Arendskerke, M. van der Vliet te Kruiningen, dr. J. Doljer te Aardenburg, mr. T. A. Ebbinge Wubber te Hulst en mr. M. P. Sipkes te Ter Neuzen. Domburg. H. K. H. de Prinses van Saksen Melningen heeft afgezien van haar voornemen om dezen zomer eenigen tijd alhier te verblijven. Dat zij onze badplaats niet zal bezoeken staat in verband met het feit, dat dr. Mezger te Parijs de prak tijk van wijlen zijnen vader in onze gemeente niet zal voortzetten. Om dezelfde reden zullen andere voorname patiënten van dezen medicus dezen zomer In ons dorp niet vertoeven. Door enkelen waren reeds kamers gehuurd, maar na het bekend worden der koninklijke beslissing, dat het verzoek van dr. Mezger niet kan worden ingewilligd, is de huur dier vertrekken opgezegd. Vlissiugen, 30 Juni. Bij het vertrek van het stoomschip „Frisia" naar Amsterdam is de bootsman van het dek in het ruim gevallen. Toen men hem vond, was hij bewusteloos. Zijn toestand wordt niet geheel en al hopeloos geacht. KUNSTNIEUWS. TUINBOUW. Overzicht van 't fruit van 15 Juni. Zierikzee. De heer J. H. Secrève, Organist der Remonstrantsche kerk te 's-Oravenhage, ts voornemens in deze gemeente op Zondag lt Juli a.s., 's middags 2 uur, in de Nieuwe Kerk alhier, een uitvoering van Gewijde Muziek te geven, met medewerking van verschillende solisten. Het Vaderland schrijft over den heer Secrève: „De indruk, dien we op de uitvoering In de Remonstrantsche kerk van den heer Secrève kregen, was een zeer gunstige. Het was geen gemakkelijke taak voor hein als opvolger op te treden van prof. Samuel de Lange, thans directeur en leeraar aan het R. K. Conservatorium voor Muziek te Stuttgart. Vooral de Sonate van Rheln- berger en de G-moll Fantasie van Bach vonden we technisch zoowel als muzikaal twee zijner beste nummers". Over mej. v. Emminckhoven lezen we: „We leerden in mej. v. E. eene kunstenares van zeld zame begaving kennen, die over een prachllg geluld en een temperamentvoile voordracht be schikt". Over mej. v. Emminckhoven sprekend, zegt de Maas- en Roerbode over haar optreden in een kerkconcert te Roermond van 30 Sept. 1903: „Ik aarzel niet te zeggen, dat mejuffrouw Van Emminckhoven het leeuwenaandeel tn het succes meenam, en haar verschillende voordrachten met veel talent en smaak ten gehoore bracht. Een uitstekend geschoolde stem, een sympathiek en krachtig getuid, en een onberispelijk zuivere intonatie, waren de kenmerkende eigenschappen dezer begaafde en beschaafde zangeres, die Ie gelegener plaatse een hartelijk applaus en eene frissche bloemenhulde alleszins verdiend had". Het Clever Krelsblatt zegt van een den 2den Augustus 1905 te Kleef gegeven Kerkconcert door mej. Van Emminckhoven en den heer Sectève o. a. het volgende: In allen Slücken erwies sich die Slimme Früu- leln Van Emminckhoven ais ganz vorzügllch für diese Art von Gesang geelgnet; sle 1st kraft- voll, ausgieblg, sehr modulatlonsfdhlg und von seltener Relnheit. Herr Secrève dlirfte elner der besten Holliindischen Organisten sein; sein echt kiinstlerischer Vortrag, sein Klangslnn in der Phrasierung und seine sichere Herrschaft iiher Manual wie Pedal kamen namentllch In den Werken César Francks zum Ausdruck. In de Ktilnische Zeitung schreef dr. Otto Neltzel: „Die Geige war durch Herrn Jan Manlfarges vorzügllch vertreten. Er spielte das Beethovensche Conzert mlt schönem auch der Innerlichkeit nichi entbehrenden Ton tadelloser Technlk und der vollen Beethovenschen Stilgrösse". Miinchener Zeitung: „Over zijn optreden als solist In een der symphonlcconcerten schreef professor Richard Sahia o. a.„Herr jan Mani- farges hat mit dem ausgezeichneten, feinslnnigen und temperamentvoilen Vortrag der Mendels- sohnschen Violinconcertes relche Anerkennung gefunden". Mindener Zeitung: „Die Vlollnvortiage des Herrn Manifarges wiedersptegelten sein kiinst- lerisches Konnen aufs gitinzendste. Er zeigte eine vornehme Auffassung gepart mit schönem Ton und sicherer Technlk". Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 2 Juli. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht: Gemeente Zierikzee 89.90 aren bouwland aan den Oudenweg, voor f 975 per gemet de schuur en erf in de Hooge Molenstraat, voor f 600. Gemeente Duivendljke 2.03 40 hectaren welland aan Landsweg, voor f 750. 4.77.40 hectaren wei- en bouwland, tus- schen het Wekken en Taayersweg, voor f 765; 1.88 hectaren welland aan den Dulven- dljkschen weg, voor f 805 60 aren weiland aldaar, voor f 790 1 40.90 hectaren weiland aldaar, voor f 775. Qemeente Zonnemaire 2 02.80 hectaren bouwland aan den Bosch- weg, voor f 945. Alles per gemet. Landbouw en Veeteelt. Scherpenisse. Als een blzonderheld kan beschouwd worden, dat In den tuin van den landbouwer J. v. d. Werft alhier een perenboom staat, die boven beladen is met vruchten en van onder nog in vollen bloei staat. St.-Maartensdijk. Bij de deze week gehouden jaarlpsche tentoonstelling van Belgische fokmerriën te Roozendaal, waar 70 pracht-exemplaren tentoongesteld waren, behaalde de merrie „Avinée du Kat" den 2en prijs, en „Anna Blgart" den 4en of serie-prijs. Eigenaar van beide merrlën is de heer I. de Wilde Gz. alhier. Appelen. De stand is goed tot zeer goed op Zuid-Beveland; goed op Walcheren; matig in Zeeuwsch-Vlaanderen. Peren. Goed op Zuid-Beveland en In Zeauwsch-Vlaanderenmatig op Walcheren. Kersen. Goed op Zuid-Beveland en Wal cheren zeer goed in Zeeuwsch-Vlaanderen. Pruimen. Matig tot goed op Zuld-Beve- land, matig op Walcheren en Ovetflakkee. Roode en witte Aalbessen. Goed op Zuid- Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen; zeer goed op Walcheren. Zwarte Aalbessen. Matig tot goed op Zuid-Bevelandzeer goed op Walcheren. Kruisbessen. Ooed of zeer goed. RECHTSZAKEN. Bij vonnis der rechtbank te Amsterdam werd J. A. K., thans arls te Halsteren, die als student de universiteitscolleges Ie Amsterdam zonder vooral het collegegeld te betalen had bijgewoond, vrijgesproken en ontslagen van rechtsvervolging. Het hem ten laste gelegde werd wel gepleegd, maar niet strafbaar geacht wegens een gebrek In de dagvaarding. De elsch luidde f 200 boete. De kantonrechter te Zevenbergen heeft A. J. v. H., burgemeester van Slandaarbuiten, overeenkomstig den elsch veroordeeld wegens overtreding der wet op de besmettelijke veeziekte (het niet bij den burgemeester aangeven, dat op zijn stal mond- en klauwzeer heerschle, en het niet afzonderen van de zieke runderen van de gezonde) tot 2 maal f 10 boete, met verbeurdverklaring van een gedeponeerd bedrag, ad f 427.50, zijnde dit de waarde, waarop de vier zieke koeien waren geschat. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg is rechtsingang met last tot instructie en gevangenhouding verleend in de zaak tegen J. M. B47 jaar, schoen maker, geboren te Hulst, wonende te Graauw, thans gedetineerd in het huls van bewaring te Middelburg, beklaagd van over treding van art. 297 wetboek van straf recht. KERKNIEUWS. Scherpenisse. Benoemd tot secretaris- ontvanger der Ned. Herv. Kerk alhier, de heer Jacob Muller, zulks in de plaats van wijlen zijn vader, den heer Jan Muller, die dit ambt 27 jaar bediend heefl. Met hem hebben naar die betrekking gesolliciteerd de heeren O. Boller Gz M. A. Kievit en W. M. Slager. Naar men verneemt, zal de afscheids rede van ds. J. C. C. Trillaard, gehouden den 13 Juni, in druk verschijnen. O N D E R W IJ S. Voor de twee vacatures van onderwijzer aan school B te Goes zijn de volgende voordrachten opgemaakt, bestaande uit de heeren a. D. Houtkamp, Bergen-op-ZoomM. B. van der Bliek, Goes en J. J. de Kramer, Breskens; b. M. B. van der Bliek, Goes; J. J. de Kramer, Breskens en J. van Dijl, Dordrecht. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn benoemd tot directeur bij de Rijks-Normaallessen te Dinteloord J. A. Vermeulen, onderwijzer aan die Inrichting, en tot onderwijzer J. van Dongen te Steenbergen, terwijl eervol ontslag is verleend aan A. A. J. Lierop. Opgedolven schatten. Een brief uit Messina aan de Corriere d' Italia behandelt met groote uitvoerig heid de gewichtige vraag, wat er van de schatten geworden is, welke gedurende de aardbeving begraven werden. Dezen brief geven wij geresumeerd hier weer. In het buitengewoon rijke Messina was er overvloed van kostbare meubelen, geld, geldswaardige effecten, sieraden, edelge steenten en voorwerpen van waarde. De rijke Messineesche grondbezitters bewaar den in hunne secretaires bijna fabelachtige sommen In goud, bankbiljetten en effecten. Hunne vrouwen spreidden een buitenge wone weelde in kleinoodiën ten toon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1