Catz Genua-Olie, Hp, Hlrs en BoMan. de beste Sla-Olie. Pier telti- a Dit-JanM (nip. SImzééiW „De Duif". Groote Feestviering LandhnnwniaalsGliappij Be Bi-polders Ie Goes, ADVERTENTIEN. de Heer J. POLIS. Sunlightzeep- Schaafjes om zachte zeep te maken. GRATIS te bekomen bij uw winkelier in ruil voor 5 omslagen. Dr. REGENSBURG is Donderdag en Vrijdag niet te consulteeren. Maatschappij lol bevordering van Landbouw en Veeteelt io Zeeland. Prijs der boter 65 ets. per pond. Ar beids-Contract. SOCIËTEIT te ZIERIKZEE. op Donderdag 8 Juli 1909, in hel lokaal „P4RKLDST" mei omliggend Mn, eene schouwing 17000 K.G. RIJ8T- VOEDERMEEL. 89 a. 90 c.a. Bouwland, 2 h. 03 a. 40 c.a. Weiland, 4 h. 89 a. 40 c.a. Wei en Bouwland, 3 h. 88 a. 90 c.a. Weiland, 1 h. 92 a. 20 c.a. Bouwland, De steenen Landbouwschuur en haar Erf, komen de herstemmingen. Het succes moet doorgezet. Er zal weer veel noodig zijn. Hoogachtend, Uw. dw., (get.) K." Na aanwijzingen door dr. Kuyper, werd de heer E. A. Lehmann op de lijst geplaatst om geridderd te worden op 31 Augustus 1905, doch dit mislukte door den val van 't mlnisterie-Kuyper. Aldus heeft de redacteur van Het Volk een en ander, naar hij verklaart, woorde lijk uit den mond van mr. Tideman op- geteekend. In een ingezonden stuk in De Standaard van Maandagavond beantwoordt Dr. Kuyper de mededeelingen van mr. Tideman als volgt: Geachte Redactie! In no. 2829 van Het Volk leest men de mededeeling van een interview, reeds blijkens den titelLlntjes-h a n d e 1strekkend om den indruk te maken, als had ik in 1903 de verleening van een ridderorde bevorderd, teneinde daaruit munt te slaan, niet spreek woordelijk, maar in eigenlijken zin. Naar aanleiding hiervan veroorloof ik mij op te merken: 1". dat ik het aanzoek om een decoratie in Januari 1902 gedaan, terstond afsneed door op te merken, dat hiervoor geen enkele titel aanwezig was. Bij het aanzoek werd van geldaanbod ook niet met één enkel woord gerept 2". dat anderhalf jaar later te mijner kennisse kwam, dat de consul-generaal van Griekenland zich in nationalen zin verdienste lijk had gemaakt, door aan de Nederlandsche krijgsgevangenen uit den Boerenoorlog, die de Engelschen op één der Bermuda-eilanden hadden geïnterneerd, de middelen te ver schaffen, om naar hun vaderland terug te keeren, alsmede door aan de Nederlandsche kolonie op Ceylon gelden te zenden voor de wederopbouwing van haar monumentale kerk uit de 17e eeuw, die in was gestort. Vooral in den consul-generaal van een vreemde mogendheid mocht dit niet onopgemerkt blijven, en uit dien hoofde is hij toen voor- gedragen voor een decoratie in de orde van iranje-Nassau; 3®. dat ik het feit, dat de aanzoekster van den gedecoreerde f 25 per week ontving, eerst zag uit het thans medegedeelde inter view. Wel wist ik, dat zij en hare familie reeds voor jaren geholpen werden; 4°. dat na of in verband met deze deco reering, door mij niets, onder wat vorm ook, is ontvangen noch voor mijzelf, noch met bestemming voor een verkiezingsactie, die in 1903 bovendien niet aan de orde was 5°. dat het volgend jaar bij de Provinciale stembus van 1904 mij niet f 7000, maar twee maal f 2000 door genoemden consul-generaal ter beschikking is gesteld, gelijk hij dit steeds bij elke verkiezing de gewoonte heeft te doen; en geüjk hij ook nu bij de stembus van 1909, als man van Rechts, dit deed; 6°. dat niet door dezen heer in 1905 mij f 11.000 zijn gezonden, maar dat deze som van f 11.000 het totaal bedrag was van eene bijeenverzameling door bedoelde jonge dame bij onderscheidene personen voor de stembus gehouden, niet op mijn verzoek, maar geheel eigener beweging, gelijk zij, in echt Engelschen stijl, nog op allerlei andere wijzen bij de verkiezing als agente zonder aanstelling optrad 7°. dat ik mijne dochter verzocht haar voor die energieke bemoeiing mijn dank te be tuigen, en zelf, toen alles afgeloopen was, haar dien dank vóór mijn vertrek, herhaalde 8®. dat er nooit of nimmer tusschen de verstrekking van deze gelden, en bovenbe doelde decoratie eenig verband is gelegd of beweerd, 't zij van belofte, 't zij van afspraak, 't zij van beding in den zin van een do ut des; doch dat veeleer herhaaldelijk door mij, en zulks met nadruk, verklaard is, dat zulk verband rechtstreeks was uitgesloten, hetgeen beaamd werd. Dit herhaalde ik nog onlangs, toen zij wederom voor de stembus van 1909 gelden aanbracht; 9". dat ik op een mij gedane vraag, of mij ook nationale belangen in den vreemde bekend waren, die om bijzonderen steun riepen, ik door mijne dochter liet wijzen op Smyrna en Groenland, zonder dat ik hiervan verder iets hoorde; 10°. dat de andere heer, van wien in het interview gerept wordt, niet op de lijst kon geplaatst zijn, daar het Kabinet, dat aftrad, uiteraard geen lijst gearresteerd heeft; 11°. dat Ik aan mannen van het vak de vraag ter beoordeeling laat, of het niet een res mali exempli is, zoo een curator, die in zijn qualiteit iets op het spoor meent te komen, dat geheel bulten de zaak ligt, brieven en kaarten, hem niet door zijn cliënt, maar door een derde, onder verband van geheimhouding, toevertrouwd, zonder daartoe door dien derde gemachtigd te zijn, laat reglstreeren en ze later als politiek wapen, gelijk te Ommen geschied is, gebruikt. En 12n. dat ik in de meening van de redactie van de Nieuwe Courant, alsof een minister in functie zich volstrekt buiten alle stembus-actie moet houden, niét geheel deel dat Engeland en Amerika deze manier van doen veeleer eeren en dat nog onlangs zelfs In de Nederlander het spreken bij de stembus door een minister werd bepleit. Maar dat, ook al verschilt men hierin van mij in opinie, het toch wel nooit een minister verboden zal zijn, om van een hem bekende gelden, die met het oog op de stembus bijeenverzameld zijn, in ontvangst te nemen, teneinde ze over te maken aan den thesaurier van het Comité, waarvoor ze bestemd zijn, en waarvan hij zelf 25 jaren lang voorzitter is geweest. KUYPER. 's-Gravenhage, 28 Juni 1909. De redactie van Het Vaderland heeft een kort onderhoud met dr. Kuyper gehad, waarvan zfl o. m. het volgende;mededeelt: „Op onze vraag, of Z.Exc. nooit vroeger van Lehmann had gehoord, ook niet in zijn des heeren Kuypers Amster- damschen tijd, kregen wij een beslist ontkennend antwoord. Hoezeer de heer Lehmann zich ook in de hoofdstad des rijks in zekere bekendheid mag verheugen, nooit had Z.Exc., die ook destijds ge wichtige zaken had te behandelen en geen koffiehuizen of societeiien bezoekt, van dezen heer gehoord, 4 plus forte raison waren hem de „Lehmannetjes", die in de rechtzaak Haas en Van Hall een gewichtige rol speelden, totaal onbekend. Van dit gansche proces trouwens had Z.Exc. geen kennis genomen. Eerst door mej. Westmeyer is hij met Lehmann in kennis gekomen en sedert werd deze de consul-generaal van Griekenland! aan 's ministers tafel genoodigd, tegelijk met allerlei diplomaten en aanzienlijke personen. Van mej. Westmeyer zelf heeft de ex- minister-president wel nu en dan praatjes gehoord, maar op de vraag, of men Iets positiefs te haren nadeele wist, nooit be vestigend antwoord gekregen. „Anders zoo merkte de heer Kuyper op zou ik toch waarlijk haar niet hebben geschreven of doen schrijven door mijn dochter". Zeer keurt hij de handeling van den heer Tideman af, als een van groote en in een advocaat ongeoorloofde indiscretie. Hij toch was de raadsman van den heer Van Diemen Bijvoet en deze had geen beschikkingsrecht over de brieven van mej. Westmeyer. Deze moet dan ook ten hoogste verontwaardigd zijn geweest over het gebruik, dat de heer Tideman er van maakte, zelfs is er kans op een proces deswege. Natuurlijk gaat deze quaestie, de vraag, In hoeverre de heer Tideman correct handelde of niet buiten de Nederlandsche dagbladpers om, die de heer Kuyper was het met ons eens de eenmaal aan het licht gebrachte feiten kan bespreken, zonder zich harerzijds aan indiscretie schuldig te maken I" Blijkens het jaarverslag dezer maat schappij kan het winstcijfer over het afge loopen jaar bepaald worden op f 16,473, wat na aftrek van f 4000 voor het reserve fonds, een uitkeering van 2 pCt. op het kapitaal toelaat. Dit resultaat werd bereikt, onder de nog ongunstige omstandigheden van den bodem en daardoor geringere opbrengsten, terwijl veel meer bearbeiding van den bodem noödig was. Nu twee jaren na de bedijking zijn voorbijgegaan, heeft zich de dijk voldoende vastgezet en Is hij behoorlijk begroeid, zoodat met vertrouwen de toekomst kan worden tegemoet gezien; hij heeft zijne deugdelijkheid in den afgeloopen winter bewezen. De winst- en verliesrekening wijst als eindcijfer aan f 91,751 en de balans f 779,156. Op de laatste komen o. a. voor de Bathpolders voor f 549,000, de veestapel ad f 47,187, werktuigen enz. f 27,798, bedrijfsgebouwen f 28,120 en woningen f 44,230. EER STE KA MER. In de Dinsdag gehouden zitting werd de Schepenwet aangenomen, nadat Minister Talma tegenover den heer Rahusen de noodzakelijkheid en de urgentie van het ontwerp had verdedigd. Bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen van de Ongevallenwet spraken de heeren Havelaar en Stork de hoop uit, dat de Minister, nu gebleken is, dat het incident tusschen hem en de heeren Rahusen en De Bok, op een misverstand berust, zijn ernstige be schuldigingen tegen die heeren zou intrekken. Minister Talma aanvaardde de verklaring, dat het incident op een misverstand berust, waardoor vanzelf de beschuldiging vervalt, welke hij tot zijn leedwezen uitsprak. Het ontwerp werd daarna aangenomen. De Kamer is tot nader order uiteen gegaan. C j9L STR. O. De Parijsche correspondent van de Daily Express seinde Maandag: „Er zijn hier heden een aantal tele grammen uit Venezuela aangekomen, vragende om nieuws aangaande den oud president Castro, wiens verdwijnen nog een raadsel is. Venezoiaansche speurders, die in last hadden het oog op hem te houden, zijn wanhopig. Door hun nalatig heid is de oud-president volkomen ver dwenen; er is geen spoor van hem te ontdekken. Er Is geseind naar Parijs, Berlijn, Genua en allerlei soort plaatsen in Europa, zoo ook naar ettelijke havens tusschen hier en Venezuela". TELEORAMMEN. Middelburg, 30 Juni. Eind-Examen gymnasium. Geëxa mineerd twee mannelijke candidaten. Ge slaagd de heeren R. A. A. Fruin voor A en K. Spruit voor B. 's-Gravenhage, 30 Juni. Benoemd tot Ridder in de Oranje-Nassau- Orde de heer H. A. Hanken, directeur van den Wilhelminapolder te Wilhelminadorp. marktberichten. Rotterdam, 29 Juni. Op de veemarkt waren aangevoerd 63 paarden, 1156 magere en 524 vette runderen, 338 vette, 280 nuchtere kalveren, 2 schapen of lammeren, 535 varkens en 162 biggen. Koelen en ossen 33 tot 38 ct., stieren 26 tot 33 ct., kalveren 35 tot 45 ct., varkens 20 tot 261 ct. per 1 kilo. Melkkoeien f 150 4 f 260, kalfkoeien I 160 af 270, stieren f 140 4 f 250, pinken f 40 4 f 80, vaarzen f 80 4 f 110, alles mager vee; biggen f 8 4 f 15, slacht- paarden f 40 4 f 110. Nuchtere kalveren: fok- f 12 4 f 20, slacht- f 8 a f 12. Biggen f 1,10 4 f 1,60 per week. Op de vette markt was de handel in koeien en ossen redelijk, de aanvoer niet groot, buitenlandsche kooplieden waren niet aanwezig. Veile kalveren met tamelijken aanvoer; voor 1ste soorten, hoewel bijna niet aanwezig, was nog eenige kooplust, mindere soorten met zeer tragen omzet. Op de magere markt was de handel in melk- en kalfkoeien iets beter dan ver leden week, de aanvoer was echter niet groot, over het algemeen was de aanvoer van vee merkbaar minder dan de andere marktdagen, dit in verband met den Roomsch-Katholleken feestdag. Stieren met ruimen aanvoer en levendlgen handel. Voor jong vee was totaal geen kooplust. Nuchtere kalveren, waarmee bedoeld wordt de fok- en siachtkalveren, werden lang zaam verkocht. Biggen weinig aangevoerd, met tragen handel. Slechts paarden met ruimen aanvoer en weinig handel. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiiing besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 3,60 4 f 4,55; eendeneieren f 4,05 4 f 4,40 per 100 stuks. Aanvoer 54,327 stuks. Z I E R I K Z E E. T|d van Hoogwater en van Laagwater. Juni-Juli. 'Maans- ouderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 30. 14 voorm. 5.50 nam. 0.33 6.13 1, 15 voorm. 0.52 6.33 nam. 1.19 6.58 2. 16 voorm. 1.43 7.16 nam. 2. 5 7.39 3. Za. voorm. 2.29 7.55 nam. 2.50 8.24 4. Zo. 18 voorm. 3.17 8.35 nam. 3.36 9. 9 5. 19 voorm. 4. 2 9.16 nam. 4.20 9.51 6. 20 voorm. 4.45 10. 0 nam. 4.59 10.32 7. 21 voorm. 5.29 10.49 nam. 5.42 11.17 Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 30 Juni. De barge „Flower of Essex", kapi. J. Palmer, mel diverse goederen van Pruisen naar Engeland. stoombootdFenst JULI. Donderd. 1 Vrijdag 2 Zaterdag 3 Maandag 5 Dinsdag 6 Woensd. 7 Van Vlisslngen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Mlddelb. en Vlisslngen. Amsterdamsche Tijd. 's m. 8,— 8- 8- 8,- 8- 8- 's m. 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 's m. 8,45 8,45 8,45 8,45 8.45 8,45 Dinsdag 6 Juli hopen onze geliefde Ouders: OMMER KOUWER en SARA VAN OVERLOOP, hunne 50-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat de Heere hen nog lang moge sparen, is de wensch van hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen te Kamperland en 's-Gravenhage. Bevallen van een Meisje, T. D. DER WEDUWEN— geb. Hendrikse. Kerkwerve, 28 Juni 1909. Hedennacht ten 2 ure overleed te Apeldoorn, na een langdurig lijden, onze geliefde Zuster, Cornelia Storm, in den ouderdom van 57 jaren. Brouwershaven, 30 Juni 1909. Uit aller naam, M. STORM. Heden overleed te Ouderkerk a/d. Amstel mijn Zwager, REGENSBURG. Voor de veie blijken van belang stelling, ontvangen gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze innlggeliefde Zuster, Mejuffrouw JOHANNA ADRIANA CATS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Zierikzee, 30 Juni 1909. M. CATS. C. T. CATS. F. P. C. CATS. De ondergeteekende wenscht bij ■Mw de a.s. Gemeenteraadsverkiezing niet in aanmerking te komen. Dreischor, 30 Juni 1909. A. P. DER WEDUWEN. Door uitfluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. QEBRUIKS AANWIJZINQ feOND IEDER STUK. De VEEARTS te jN o o i' d w e 11 e is tot nader aankondiging niet te consulteeren. De praktijk zal worden waargenomen door den heer J. VAN ZIJ VERDEN, Rijksveearts, Davenplein, Z.zee. Dankend voor het vertrouwen, gedurende tien jaargenoten, bericht ondergeteekende, dat hij van af heden niet meer zal rondrijden. Noordwelle, 1 Juli 1909. IMAN BOOT. OESCHOTPLICHTIGEN zij bericht, dat de eerste zitting in het dienst jaar 1909/1910 zal gehouden worden te Oosterland, ten Dorpshuize, op Zaterdag den 3 Juli as., van 's voormiddags 11,50 tot 's namiddags IJ ure. De Ontvanger-Griffier, J. VAN DER VLIET Cz. Afdeeling Zierikzee. VERGADERING op Zaterdag 3 Juli, len 11 uur, in het „Huis van Nassau". Te behandelen: Verkiezing Onder-Voorzitter en een be stuurslid. Collectieve Arbeids-Conlract- en Ziekte verzekering. Mededeelingen omtrent de op 5 Juli te houden vergadering der Coöperatieve Beet wortel-Suikerfabriek. De Secretaris, M. C. MULOCK HOUWER. MK- De BURGEMEESTER der gemeente Ouwerkerk roept voor de vierde maal ter reclame op recht hebbenden op eene bruingeverfde Sloep, ongemerkt, eene Plank, lang ongeveer 7 M., eenige korte einden Plank, een paar Schipperslaarzen, een Horlogie, een porte- monnale, inhoudende eenig geld en eene Roeiboot, zoogenaamde vlieger, bij hem als strandgoed aangebracht op 21 en 31 December 1908 en op 29 Maart 1909. Ouwerkerk, 30 Juni 1909. Voor de spoedige en accurate uitbetaling door verzekering van mijn zieke Dienst bode bij de Eerste Nat. Arbeidscontr. en Ziekteverz.-Maatschappij „Het RoodeKruis", gevestigd Ie 's-Gravenhage (Hoofdvertegen woordiger ANT. GELUK, Bergen-op-Zoom), betuigt ondergeteekende zijn dank en beveelt genoemde Maatschappij bij ieder aan. St.-Maartensdijk, Juni 1909. MARTS. ZEEDIJK. Tot het sluiten van verzekeringen vervoege men zich bij W. RIJNBERG, St.-Maartensdijk. hetwelk feestelijk zal zijn versierd en 's avonds schitterend geïllumineerd. De MUZIEK-UITVOER1NGEN zullen gegeven worden door de Stafmuzlek van het 3de Regiment Infanterie van Bergen- op-Zoom, onder directie van den Kapel meester, den heer A. Barbe. Aanvang Matinee 's namidd. 2 uur. Soiree 's avonds 8 N.B. Het feestterrein is alleen toegankelijk aan de zijde der Noord-Havenpoort, en wordt opengesteld 's namiddags li - en 's avonds 7 uur. Namens het Bestuur: J. VAN OS, Secretaris. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Oosterland maken bekend, dat zij op Zaterdag den 10 Juli e.k. zullen houden over de Wegen en Voet paden in deze gemeente. De Vereenlglng „LANDBOUW- BELANG" Ie Sl.-Annaland zal, op 8 Juli a.s.trachten aan t a besleden, de levering van minstens Voorwaarden verkrijgbaar bij den Secretaris ABR. VAN LUIJK Az. De Notaris J. FRANSE zal, Vrijdag 2 Juli 1909, 's voormid dags 11 ure, in de sociëteit „Ons Genoegen" te Zierikzee PUBLIEK VERKOOPEN: aan den Ouden weg onder Zierikzee. Pachters de heeren J. en C. Verkaart. Gemeente Duivendijke. aan Landsweg, in pacht bty den heer R. Oaanderse Rz. tusschen het Wekken en Taaljersweg, In pacht bij den heer J. J. van der Wekken. aan den Dulvendijkschen weg, In pacht bij den heer P. Gaanderse. Kadastrale gemeente Bommenede. aan den Boschweg, in pacht bij de Erven M. P. van der Klooster. De pachten eindigen in dit jaar: de Bouwlanden met het rooven van den oogst; de Weiden II Nov. in de Hooge Molenstraat te Zierikzee, bij de Roomsche Kerk, kadaster sectie A 1682, groot 86 c.A., in gebruik bij P. Bakker. Het Verkoopboekje is bty den Notaris verkrijgbaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 3