Donderdag 1 Juli 1909. (Z ierikzeesohe Cour an t). BERICHT. 250,500,1000,0000 oi 5000 regels, NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8790. Uiigever-Hoofdradaotaupi A. FRANKEL. RedacteurJ. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. AMERIKA. De hitte te New-York Is plotseling afgebroken door een hevig onweer, dat Vrijdag losbrak. De menschen herademden en toen de regen bij stroomen viel, gingen velen er opzettelijk in loopen. Zaterdag was het echter weer even heet als te voren. Reeds zijn 20 menschen door de warmte bezweken. In Engeland heeft de laatste dagen een ware winterkoude ge- heerscht. Er Is buitengewoon veel regen gevallen en veld- en tuinvruchten hebben ernstig geleden. SPANJE. Madrid, 28 Juni. De Espana Nueva ontving een telegram uit Valencia, waarin werd medegedeeld, dat op de lijn Ojosnegros—Puerto de Sagunto een botsing plaats had tusschen een kolen- trein en twee lorries, waarop werklieden werden vervoerd. Twee personen werden gedood, 10 ernstig gewond, terwijl ver scheidene lichte verwondingen bekwamen. ITALIË. Rome, 27 Juni. De paus heelt 20.000 francs geschonken voor de slachtoffers der aardbeving in Frankrijk. SERVIË. Koning Peter heeft den voornaamsten samenzweerders, ex-minister Oencie en overste Maschln, leder 100.000 francs aangeboden, wanneer zij Servië onmiddellijk voor den duur van een jaar willen verlaten. Tot dit aanbod van den koning heeft het bekende ernstige conflict aanleiding gegeven, waarin prins Qeorge met de samen zweerders-partij is geraakt. De koning trachtte den gevaarlijken toestand eerst te bezweren, door den prins tot een langdurige reis buitenslands te bewegen. Deze weigerde echter hardnekkig, en zoo trachtte de koning, de samen zweerders tot toegeven over te halen en hun leiders over de grens te krijgen. Maar Oencie en Maschln maakten melding van koning Peter's aanbod In een vergadering der samenzweerders. En allen besloten, het aanbod van de hand te wQzen en den strijd tegen prins Oeorge voort te zetten Dientengevolge staan in Servië ernstige tijden Ie wachten, en wordt koning Peter's positie iederen dag meer onhoudbaar. RUSLAND. Wilna, 27 Juni. In de gevangenis alhier vermoordden 4 gevangenen een opzichter en bevrijdden zeven andere gevangenen Op de binnenplaats van de gevangenis ontstond daarop een gevecht, waarin drie opzichters en 7 gevangenen werden ge dood. Vier gevangenen, een politle-agent en een opzichter werden gewond. ZWEDEN. Stockholm, 27 Juni. De chef der kust- artlllerle, generaal-majoor Beekman, werd heden tegen middernacht in het midden in de stad gelegen Koningspark door een revolverschot in den rug gedood. In zijn gezelschap bevonden zich talrijke hoogere officieren. De dader, een Zweedsche arbeider, schoot zich, na zijn aanslag, oogenbllkkelljk dood. 28 Juni. Om één uur gisterenmiddag had aan boord van het Russische keizerlijk jacht „Standart" 'n déjeuner plaats, waar toe de koning en de koningin van Zweden, alsmede de koninklijke familie, waren ultgenoodigd. Om vijf minuten vóór half- vijf lichtten de .Standart" en de overige Russische schepen, alsook de Zweedsche schepen, die ze begeleidden, het anker. De „Standart" voer naar het slot Tullgarn, waarheen 't koninklijk paar per auto volgde. De czaar schonk bij zijn vertrek 10.000 kronen voor de armen van Stockholm. ENCELAND. Engeland maakt zich zeer benauwd over Diiitschlands luchtvloot. Het moet ook luchtschepen hebben. Bouwen kan het ze niet. Daarom gaat het ze koopen. De Daily Mail ontving van de Parle mentaire Commissie voor Defensie ter lucht een schrijven, waarin wordt mede- jedeeld, dat vóór de sluiting van het Parlement een modern luchtschip van verbeterd tnodel, het grootste en krachtigste van zijn soort, dat ooit is gebouwd, van Parijs naar Londen zal „zeilen". Het schip, dat zijne voltooiing nadert, zal een inhoud hebben van 227 500 kubieke voet, twee schroeven hebben en gedreven worden door 2 motors, elk van 220 p k. De ballon zal 25 passagiers vervoeren met eene snelheid van tusschen de 35 en 40 Eng. mijlen per uur. Hij kan tot een hoogte stijgen van 6000 voet en voorraden en petroleum voor bijna 700 Eng. mijlen medenemen. De Standard verneemt uit Barrow, dat er door Vlckers Maxim in het geheim haastige maatregelen worden getroffen voor den bouw van een groot luchtschip. Ver moedelijk zal dit een namaaksel worden van het bovenomschrevene bultenlandsche fabrikaat. FRANKRIJK. Parijs, 27 juni. Onder leiding van den minister van oorlog, generaal Plcquart, heeft heden de plechtige herdenking plaats gehad van den slag bij Solferino. De president der republiek, ministers en onder-staatssecretarissen, de presidenten van Kamer en Senaat, de gezant van Italië, de burgemeesters van Rome, Milaan en Genua, de leden van het Fransch- Italiaansch verbond, Italiaansche en Fransche oud-strijders, en afgevaardigden van regi menten, die te Solferino gestreden hebben, waren tegenwoordig. Veschillende sprekers voerden het woord. Minister Plcquart bracht de gedenkwaardige dagen in her innering, toen tusschen de belde Latljnsche volkeren, Italië en Frankrp, de onver breekbaarste wapenbroederschap gesloten werd. Na de zelfverloochening der Fransche en Italiaansche soldaten geprezen te hebben voegde de minister er aan toe, dat de jongste geschiedenis van Frankrijk en Italië ons een andere deugd toont: de dankbaarheid. Spreker bracht de hulp in herinnering, door Qaribaldl in 1870 aan Frankrijk bewezen en besloot met te zeggen: De toekomst zal Frankrijk en Italië, door afstamming en aanleg broeders en die door eèn gemeenschappelijk erfdeel aan heldenmoed onverbreekbaar verbonden zijn, niet meer scheiden. De broederlijke vriendschap der belde volken wordl staag bewaakt door de schimmen der officieren en soldaten van belde nallën, die te zamen in de vervulling van een zelfden plicht gevallen zijn. Marseille, 27 Juni. Het hedenmorgen hier aangekomen blad Echo de Chine meldt, dat een hevige brand den 30sten Mei de hoofdstraat van Hangtcheaou In China heelt vernield; tal van personen hebben er den dood gevonden, heizij doordien zij verbrand zijn, hetzij door het Instorten van muren. Men telt bovendien een veertigtal gekwetsten. 400 hulzen, waaronder de mooiste winkels der stad, werden een prooi der vlammen. Meer dan een vierde der stad is thans een puinhoop. De schade wordt geschat op 4 millioen iaels. In denzelfden nacht heeft een brand te Taihing 30 huizen in de asch gelegd. Nieuwe aardschokken zijn Vrijdag middag in den omtrek van Marseille gevoeld, te Rognes, te Lambex en te Salnt-Conat. Te Lambex is een huis, dat bij de vorige aardbeving al zwaar be schadigd was, maar nog overeind stond, Ingestort. Onder de bevolking brachten deze nieuwe aardschokken weer veel ongerustheid teweeg, maar er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Men heeft de aardschokken ditmaal tot zelfs in de Vendée gevoeld. Donderdagavond omstreeks 8 uur, na een stormachtlgen dag, werden schokken waargenomen in de gemeenten Herblers, l'Ole, Salnt-Fulgent, Chavagnes- en-PalllersChauche, Larabatellère en Bazoches-en-Paillers. De richting was Zuid-West, Noord-Oost. De bewoners werden ernstig ongerust. Ruiten rammelden en meubelen vielen om. De schok hield eenige seconden aan, maar heefl nergens schade veroorzaakt. Te Aix-en-Provence is men druk bezig mei het bouwen van loodsen "oor de menschen, wier huizen door de aardbeving zijn ver woest en die sedert in tenten kampeeren. Over 3 dagen hoopt men met de loodsen gereed te zullen zijn. Het steun-comilé te Aix heeft tot dusverre 32.000 francs ont vangen. BELGIË. Brussel, 27 Juni. De Katholieken alhier hebben hedenmiddag het kwart-eeuwfeest der Katholieke regeering herdacht. In optocht begaven ze zich naar de voorstad Koekelberg. Onderweg hadden tegen- manifestaties plaats. Er werd gefloten en van weerszijden vielen er stokslagen. Politie en gendarmerie moesten lusschen- beide komen. Juist op het oogenblik, dat de manifestanten te Koekelberg aankwamen, waar ze den zegen van den aartsbisschop zouden ontvangen, brak er zulk een vreeselljke regenbul los, dat de menigte uiteenging. Bij een onweer sloeg Vrijdag de bliksem in de kerk te Aerschot, juist toen de dienst was geëindigd. Een groote vlam vertoonde zich een oogenblik aan het kerkgewelf en de bliksem sloeg in naast den priester, die den miskelk uit zijn handen liet vallen, zoodat hij brak. Onder de kerkbezoekers ontstond een paniek, maar alles liep nog zonder ongelukken af. Een paar maanden geleden schoot te Namen bij het schijfschieten een soldaat een majoor dood. Voor den krijgsraad is hij nu vrijgesproken van de beschuldiging van doodslag door onvoorzichtigheid. Het geval had zich zóó toegedragen: De soldaat nam, toen hij naar 't schijfschieten zou gaan, twee patronen uit den tasch van een kameraad, wien hij er twee had geleend. Maar hij wist niet, dat die kameraad op konijnen joeg en daartoe de losse patronen in scherpe veranderde. Bij het schijfschieten nu ging de majoor recht vóór het aangelegde geweer van den soldaat staan om Ie zien of de man goed richtte. Deze drukte af en de majoor kreeg den kogel vlak boven 't oog in het hoofd. De soldaat, die de patronen ver anderd had, zal nog terecht slaan wegens diefstal van patronen en van koper, dat hij tot kogels versmolt. Eerst was ook hij aangeklaagd van doodslag door onacht zaamheid. NEDERLAND. 's-Qravenhage, 28 Juni. Bij vorige ver- kiezingën voor den gemeenteraad heeft de verhouding, waarin verschillende raadsleden stonden tot speculeerende bouwgrondmaat schappijen, die met de gemeente onder handelden, een groote rol gespeeld. Thans Is in dit verband een feit openbaar geworden, dat inderdaad een schel licht werpt op die verhouding. In den laatsten tijd zijn in den Raad besluiten genomen van groot belang voor eenige bouwgrondmaatschappijen Deze gingen met de gemeente transacties aan, waarbij, naar gerust mag worden ge zegd, het voordeel was aan de zijde der maatschappijen. Deze nu hebben aan twee raadsleden, de heeren W. B. van Liefland en B. Janse Johsz., een bedrag uitgekeerd van eventjes f 131.000, voor „provisie kosten en bemoeiingen". Het betreft de maatschappijen „Zandoord" en „Wijk Vil". De eerste maatschappij zag den 6en Juli 1905 haar plan door den Raad goedkeuren en 18 Juli d.a.v. ontvingen de beide raadsleden hun „provisie, kosten en be moeiingen". De heer Van Liefland trad zelfs in den Raad op als onderhandelaar voor de maatschappij .Wijk VII", waarvan hij f 40,000 provisie ontving Conclusie? Wij concludeeren niet. ledereen, die zuivere toestanden wil in onze gemeente lijke verhoudingen, iedereen die waarborgen wil voor een ongerepte, hooge vervulling van het raadslidmaatschap, vrage zich af, of op feiten als deze maar rustig moet worden toegezien, en of de heerett Van Liefland en Janse niet zullen moeten be kennen, dat hun plaats In den gemeente raadmaar, neen, wij concludeeren niet (De Tel.) Rotterdam, 28 Juni. De logementhouder M. E., uit de Zevenhulssteeg no. 22 alhier, werd In den nacht gewekt door een ge rucht, dat hij In zijn slaapkamer hoorde, waar hij met zijn vrouw sliep. Hij zag een man, die bezig was de zakken van zijn kleeding, nabij het bed op een stoel liggende, te doorzoeken. Fluks greep de logementhouder een geladen revolver, die onder zijn bereik was, en lostte op den dief een schot. Dit schot verwondde den dief aan een oor en bleek daarna, dat de ;etroffene is de slotenmaker A. H. uit éifersfelden in Duitschland, die lijdelijk in dat logement verblijf houdt. Hij is In het ziekenhuis verbonden en daarna in bewaring gesteld op het politie-bureau In de Pauwensteeg. Toen schipper H. S. uit St.-Annaland, Zondagmorgen uit de kerk terugkeerde aan boord van zijn schip .Vrouw Diana", liggende nabij het Antwerpsche hoofd, bemerkte hij, dat één of meer inbrekers zich toegang hadden verschaft tot de kajuit van zijn klipperscheepje. Uit een Ijzeren geldkistje, dat zich aan boord bevond, wordt vermist een bedrag van f 300 aan bankpapier en specie. Op den Westzeedijk werd heden middag in beschonken toestand aange troffen de bootwerker Th. Z., wonende Boomgaardslraat. Ter ontnuchtering ge bracht naar het politie-bureau aan de Wille de Withstraat gaf hij binnen een kwartier tijd den geest, door overmatig gebruik van alcohol. Zaterdagavond 10 uur werd bij den heer C. Valk, hoofd eener openbare lagere school, Bergweg 238b, met een revolver door de ruit zijner woning geschoten. De kogel, die, naar het gemaakte gat te oordcelen, van groot kaliber was, stuitte op de potte brisée en bleef fn de voor kamer liggen. De dader bleef onbekend. Zondagavond even 7 uur werd weer vóór de woning van den heer Valk een revolverschot gehoord. Een troepje opge schoten jongens verwijderde zich snel In de richting Zwarljanstraat, waar een agent van politie hen nazette. Oudenbosch, 28 Juni. Bij een arbeider alhier is f 20 en het goud zijner vrouw gestolen. Het waren arme menschen, die hun varken hadden verkocht om een tijdje te kunnen leven en zoo In het bezit van f 20 waren. Breda, 28 Juni. Zondagmiddag heeft te Leur de eerste vliegtocht In Nederland plaats gehad, in tegenwoordigheid van vele duizenden, men spreekt van 15000 nieuwsgierigen. Tegen vier uur kwam graaf Lambert, een leerling van Wright, op het terrein en werd de machine nauwkeurig ge ïnspecteerd. Nadat alles goed bevonden was, werd gewacht op gunstigen wind Tegen halfzes werd de machine bulten gebracht, wat tot een daverend hoera aanleiding gaf. Intusschen was het hard gaan regenen en eerst te 8.20 klonk het sein en steeg de vliegmachine het luchtruim in. In wijden kring ging zij heen en terug, wat ongeveer vier minuten duurde. Toen daalde de reroplane op ongeveer 1000 M. van de plaats der opstijging, wijl er water bij den magneet gekomen en daardoor kortsluiting ontstaan was. Nóch de lucht schipper nóch het toestel had eenlg Ietset bekomen. Voor het meerendeel gingen de meeste bezoekers teleurgesteld heen; zij hadden te lang moeten wachten en zoo weinig gezien. Dezer dagen, toen mej. C. L. door de Baal bij Etten 's avonds huiswaarts keerde, werd zij onverhoeds door V. aan gevallen en op den grond geslagen en liggende door hem meermalen op en tegen haar lichaam getrapt. De aangevallene leed hevige pijnen en zette het op een gillen, tengevolge waarvan V. de vlucht nam. Minnenijd is oorzaak der mishandeling. De aangevallene heeft behalve een blauw oog, verschillende kneuzingen bekomen. De dader is in hechtenis genomen. Binnen enkele dagen zou te Prlnsen- hage een paartje In 't huwelijk treden Huwelijksaangifte en afkondigingen hadden reeds plaats gehad. Zaterdag kwam echter de bruid ter secretarie mededeelen, dat zij er van afzag; dat er geen quaestie meer was van trouwen en dat In de boeken er maar een streep doorgehaald moest worden Zierikzee, 30 Juni. Onze afgevaardigde voor de Tweede Kamer, mr. R. J. H. Patljn, zal aanstaanden Vrijdag onze ge meente komen bezoeken. Des avonds zal aan mr. Patljn door het muziekgezelschap „Kunst en Eer" een serenade worden gebracht ten huize van den heer mr. A. J. F. Fokker, waar van half tien tot half elf receptie zal worden gehouden. Des Zaterdags zijn in het „Hotel van Oppen" de leden van het Centraal Bestuur der Liberale Kiesvereenlgingen aan een maaltijd door mr. R. J. H. Patljn genoodlgd. Oosterland's Fanfare" Is voornemens aan mr. Palijn aldaar een ovatie te brengen. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juli a.s. lot burger-apotheker bij de marine benoemd de heer K. Holm, thans tljdelp als zoodanig aangesteld. Op een adres van den heer P. C. W. Swemer te Colijnsplaat, die verzocht had het aantal H.A., vereischt om stem gerechtigd te zijn In den Onrust-polder, van 8 op 5 te brengen, Is door Oedep. Staten gunstig beschikt. De ingelanden, wier advies door dat college was gevraagd, wenschten den bestaanden toestand te behouden. Het maximum-aantal stemmen per inge- lande bleef op 3 bepaald. De raad van Krabbendljke verleende Maandag aan den heer J. Welleman, op diens verzoek, met ingang van dien dag, eervol ontslag als gemeente-ontvanger. Bij kon. besl. is J. A. C. v. d. Velde, thans tijdelijk onbezoldigd RQkshavenmees- ter van de Tramweghaven te Middelharnis, uiterlijk voor den Ifld van één jaar benoemd tot Rijkshavenmeester bij gemelde Tram weghaven en bij de Buitenhaven te Mid delharnis. Noordgouwe. De gemeenterekening over 1908 is door den raad dezer gemeente vastgesteld met een totale ontvangst van f 9096,686 en een totale uitgave van f 8738,04 en derhalve met een goed slot van f 358,645. Kerkwerve. De opbrengst der Neer bosch-cent-collecte bedroeg over het 2e kwartaal van 1909 f 11,17. Ouwerkerk (D.), 30 Juni. Maandag- namiddag brandde in deze gmeente, op de hofstede bewoond door K. v. d. Stolpe, een strooklamp af. Een kleine jongen moet spelenderwijs den brand veroorzaakt hebben. Sirjansland, 30 Juni. In de alhier ge houden vergadering Is besloten een eigen Kunst- en Veevoeder-Verecnlging op te richtentot bestuursleden werden gekozen de heeren J. A. Hanse, voorzitterL. Struik, vlce-voorzltter; J. M. Onderdljk, secretaris; L. Hanse en Joh. van de Stolpe, commis sarissen, en tot bode M. K. de Ronde. Tot monster-stekers L. Struljk, P. Bal en M. de Rijke. Gisterenavond Is hier tijdens een onweersbui ontzettend veel water gevallen. Het zware koren, voorheen zoo prachtig mooi, ligt totaal tegen den grond geslagen. Wilhelminadorp, 29 Juni. Heden werd hier een merkwaardig feest gevierd, het eeuwfeest van den Wilhelmlnapolder. 24 April 1.1. was het honderd jaar ge leden, dat de schorren aan de Ooster Schelde werden verkocht aan een combi natie, onder voorwaarde, dat deze schorren zouden worden drooggelegd. Waar toen bij hoogwater nog de golven spoelden, vindt men nu uitgestrekte, vrucht bare akkervelden. Deze overwinning van den mensch op het onbetrouwbare element werd heden gevierd. Reeds in den morgen kwamen vele aandeelhouders (de Wilhelmlnapolder Is eigendom van een maatschappij) aan In het fraai gelegen Wilhelminadorp. Door den heer C. Kolff A.Qz., voorzitter van het hoofdbestuur, en den heer H. A. Hanken, directeur van den polder, werden feestreden uitgesproken, waarbij een groot deel der bevolking van Wilhelminadorp tegenwoordig was. Heel dit dorp toch bestaat alleen door den reusachtlgen, vruchtbaren polder. Voor 's middags vermeldde het programma volksfeesten, concert door het Mlddel- burgsche Muziekkorps, en vanavond wordt het dorp geïllumineerd, zal een vuurwerk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1