Dinsdag 29 Juni 19D9. BLOOKER'S CACAO (25 ierikzeesch Cour an t). NIEUWSTIJDIN6EN. DAALDERS Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAO en ZATERDAG verschijnt, is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8789. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg Een zakmesje. zilveren broche. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AMERIKA. New-York, 25 juni. De hitteplaag in oostelijk Amerika wordt steeds onverdraag lijker. Het geheele zakenleven ligt verlamd, en het verkeer ter beurze krimpt hoe langer hoe meer. Alhier steeg lieden de temperatuur tot 98 graden, in Philadelphia tot 102, en In Arizona zelfs tot 106 graden Fahrenheit. Tienduizenden New-Yorkers vertoeven 's nachts in de stadsparken, daar de hitte in de hulzen eenvoudig niet Is te verdragen. Aan de zeekust komen dagelijks talrijke gevallen van zonnesteek voor, waaronder vele met doodelijken afloop. RUSLAND. St.-Petersburg, 25 Juni. Sedert gisteren zijn weder 99 personen aan cholera ziek geworden en 34 gestorven. Het totaal aantal zieken bedraagt thans 429. Een brutaal stukje is door St.-Peters- burger dieven uitgehaald. in de hoofdstad Is een standbeeld voor czaar Alexander III onthuld, welke plechtig heid door den tegenwoordigen keizer zou worden bijgewoond. Daartoe werden kost bare tapijten gelegd over de straat van het paleis naar het Nikolaiplein, waar het standbeeld geplaatst Is. Alles verliep naar wensch, en nauwlljks was de czaar in zijn palels teruggekeerd, of er kwamen 24 wagens met als werklieden verkleede mannen, die de tapijten opnamen, op de wagens legden en er mee wegreden, onder de oogen der politie. Later kwamen er ten tweeden male wagens met werk lieden, die hetzelfde wilden doen en toen eerst bleek, dat de eersten dieven waren. Zij en hun bult zijn spoorloos verdwenen. ENGELAND. Te Huddersfield lag een oude dame reeds jaren, door een beroerte geheel verlamd, te bed. Zondag werd bij een hevig onweer haar woning door den bliksem getroffen, die zijn weg nam door de kamer en daar zware schade aanrichtte. Ook de zieke en haar verpleegster ont vingen een zware schok. Maar toen het onweer voorbij was, bemerkte de oude dame tot haar groote vreugde, dat zij het gebruik van haar ledematen had herkregen. De koning ontving gisteren in Buckingham Paleis de in Engeland ver toevende leden van de Russische Doema. In zijn welkomstgroet zeide Z. M., dat hij het werk van de Doema van den beginne al met groote belangstelling had gevolgd. Hij gaf zijn genoegen te kennen de algevaardigden persoonlijk te hebben ontmoet, en sprak de hoop uit, dat de bezoekers tijd zouden hebben om ver schillende deelen van het land te bezoeken en de verschillende instellingen van Groot-BritannlÊ te bestudeeren. En ten slotte zelde de koning, dat de twee bezoeken, die hij aan het schoone Rusland had gebracht, tot zijn aangenaamste herinneringen behoorden en dat hij hoopte, dat land nog eens weer te zien. President Ghomjakow betuigde den koning dank voor de vriendelijke ontvangst, gaf zijn voldoening te kennen over de belderzljdsche vredelievende gevoelens en voor de sympathie, die het bezoek der Doemaleden te Londen zoo aangenaam en onvergetelijk had gemaakt, waarvan zij de aangenaamste herinneringen mede terug naar Rusland zouden nemen. De protesten tegen het aanstaand bezoek van den czaar blijven aanhouden. De populaire predikant Campbell noemde 'I in een in den City Temple gehouden rede een schande, dat minister Asquith in zijn toespraak tot de Doemaleden heelemaal niet gezegd had, dat mlllioenen Britten de tegenwoordige Russische regeering een schande voor de menschheid achten. Binnen enkele weken, zei de predikant, zal de czaar zelf In de Britsche wateren komen, en de vertegenwoordigers der kost slechts de helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van I Kilo (twee pond) bedraagt f 1.50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Nooit los verkrijgbaar. natie zullen hem verwelkomen. Daarom dient het openlijk gezegd, dat dit land geen sympathie heeft met de Russische regeering, welker hoofd czaar Nlcolaas is, een regeering, die thans het grootste moreele schandaal der wereld is. Ik heb slechts één hoop, namelijk den invloed van koning Eduard op den czaar. Hij heeft Engeland op de eerste plaats in den raad der volkeren gesteldde koning deed meer voor Engeland dan eenig minister. Daarom wou Campbell den koning vragen den czaar omtrent de ware stemming in Engeland In te lichten. BELGIË. Tijdens een hevig onweer, dat Donder dag te Wevelghem bij Kortrijk woedde, is de bliksem gevallen op een vlasmijt, waar onder vijf personen een schuilplaats hadden gezocht. Twee werden gedood en twee gekwetst; de vijfde bleef ongedeerd. Door de politie te Brussel zijn anar chistische aanplakbiljetten in beslag ge nomen, in welke heftig wordt geprotesteerd tegen de veroordeeling van den Russischen anarchist Hartenstein, een vonnis, zegt het biljet, dat „geboren is uit haat, vrees en lafheid". Tevens geven de anarchisten te kennen, dat voor hen het uur is gekomen om zich te wreken op de juryleden. „Zij weten, dat de anarchisten voor niets terugdeinzen en hoe zwaar aan Umberto, Mac Klnley en Carnot hun wreedheid te staan is ge komen". NEDERLAND. Roermond, 26 Juni. Men weet, dat voor de justitie thans aanhangig zijn de processen wegens omkooping van kiezers tijdens de verkiezing in het Limburgsche Statendlstrict Meerssen. Thans schijnt er van overheidswege ook te worden opgetreden In verband met hetgeen bij de jongste Kamerverkiezing in het district Gulpen is voorgevallen. Men meldt aan de Limb. Koerier n.l. uit Bocholtz, dat door de marechaussee en gemeente-polltie een streng onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van de geruchten, dat bij de onlangs plaats gehad hebbende verkiezing door de kies-agenten giften of beloften aan de kieztrs zijn gedaan. Arnhem, 26 Juni. De 62-jarige pension houdster, mej. de wed. d. R. te de Steeg, Is Donderdagmorgen bij het naar beneden komen van vijf traptreden gevallen. Zij kwam zóó ongelukkig terecht, dat zij, na nog eenige oogenblikken bij bewustzijn te zijn geweest, binnen een paar uur stierf. Barneveld, 25 Juni. Bij nader onder zoek is gebleken, dat de landlooper H., wiens lijk Dinsdag In de beek gevonden is, Zondagavond reeds vermoord Is. Den geheelen Zondagmiddag hebben een 10- 5 12-tal landloopers op een heideveld van de boerenhofstede „De Tweel", waar dit volkje meermalen bijeenkomt, vertoefd. Nadat de noodige alcohol gebruikt was, hebben enkelen hunner ruzie gekregen, welke twist later in de nabijheid der plaats, waar het lijk gevonden is, werd voortge zet. Hier is, zooals uit alles blijkt, de vermoorde wel ernstig mishandeld, doch nog levend te water geworpen. Althans met kracht afgerukte takken van aan den kant der beek staande struiken, had de ver dronkene, toen hij gevonden werd, nog met zijn handen omklemd. In verband met den moord zijn Vrijdag door de politie alhier gearresteerd en naar Utrecht over gebracht twee landloopers, de gebroeders Z., die zondag eveneens de landloopers- bljeenkomst bezocht hadden. Als hoofd dader wordt evenwel gezocht de landlooper G. W., Dultscher van geboorte. Deze is namelijk Zondag het laatst met den ver- slagene gezien, en toen men hem later, alleen zijnde, vroeg, waar zijn collega 11. was, antwoordde, dat die misschien wel verzopen was. Amsterdam, 26 JunL Een jongmensch alhier, wiens liefde nlei beantwoord werd door het meisje dat als winkeljuffrouw werkzaam is in een manufactuurwinkel vroeg Donderdagmorgen, na een poos vóór den winkel op en neer gedrenteld te hebben, wanneer de patroon ging eten. „Twaalf uur", was het antwoord. Toen het nu twaalf uur was, ging hij naar binnen, deed een kleinen inkoop, en vroeg het meisje Ie spreken. Het meisje was boven en wilde hem niet meer te woord slaan. Nog eens gevraagd, nog eens geweigerd. Toen haalde hij een pistool uit den zak en schoot zich, vóór in den winkel, inet scherp voor 't hoofd. De kogel schampte, de schutter viel, en schoot vallend voor de tweede maal, dit maal zonder zichzelf te raken. De kogel kwam onder de étalage terecht. Met een rijwielbrancard van den gemeentelijken geneeskundigen dienst werd de jonge man, vrij ernstig gewond, naar het ziekenhuis vervoerd. Rotterdam, 26 Juni. Ingevolge rechter lijk vonnis begaf een agent-majoor van politie zich gisteren naar de woning van een kamerverhuurder in de Watersleeg alhier om dien man, die twee maanden gevangenisstraf moet ondergaan, waartoe hij wegens koppelarij veroordeeld werd, te arresteeren. Toen de agent de woning binnenkwam om zich van zijn taak te kwijten, schoot de man zich dood. Op telegrafisch verzoek van de justitie Ie Eiberfeld zijn in het logement van het Heilsleger alhier aangehouden een conduc teur uit Solingen en een kellnerin uit Eiberfeldverdacht van berooving van een fabrikant te Eiberfeld. Zij zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht, in afwachting van hun uitlevering. Dinteloord, 26 Juni. In de j.L Donder dagavond gehouden vergadering van de leden der kiesvereeniging „Burgerplicht" werden candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de heeren J. T. Korst (vacature-Koopmans), L. Vogelaar Jz. (aftr.) en P. W. Vogelaar Sz. (aftr.) Overeenkomstig het huishoudelijk regle ment werd het aantal bestuursleden gebracht van 10 op 12 en ter uitbreiding benoemd de heeren A. Breure Lz. en R. Blerens. Bij Kon. Besluit Is benoemd tot dijk graaf van het waterschap „de Dintelpolder" de heer J. Bom Mz., in plaats van den heer A. A. Testers. Zierikzee, 28 Juni. De anti-rev. kies vereeniging „Nederland en Oranje" alhier heeft besloten tegen de periodiek aftre dende leden van den gemeenteraad geen candidaten te stellen. Zaterdagavond j.l. nam de heer J. H. Letzer afscheid van de Gemengde Zangvereenlging „Polyhymnia", waarvan hij van de oprichting af (1902) directeur was geweest. Hoe hij zijn taak vervuld heeft, Is op verschillende door dit gezel schap gegeven uitvoeringen gebleken en ook het succes behaald in de zangwed strijden te Breda en te Dordrecht leggen daarvan getuigenis af. De Vereenlging, zijn groote verdiensten ten haren opzichte waardeerende, gaf hem daarvan de blijken door hem een stoel en een klokje als aandenken te schenken en hem te benoe men tot eere-directeur. Na het aanbieden van het geschenk door den Voorzitter, bedankte de heer Letzer, zichtbaar aangedaan, de leden der Vereeniging en sprak de hoop uit, dat „Polyhymnia", waarvoor hij altijd zooveel gevoeld had, zich nog lang In een grooten bloei zal mogen verheugen onder aanvoe ring van den nieuwen directeur, de heer Swenne. De avond werd verder op de feestelijk versierde zaal, In het „Huis van Nassau", gezellig doorgebracht. Ernstige toespraken en luimige voor drachten door verschillende dames en heeren wisselden elkander af. Door één der dames werd den schei denden directeur nog een afscheidslied toegezongen. Hel besluur van „Polyhymnia" bestaat thans uit de heeren A. Geluk, A. H. Lemsom, A. v. d. Houten en de dames E. IJzerman en F. Oerritsen. Het doel der Vereenlging blijft nog altijd het steunen van het „Herstellingsoord" te Lunteren. Wie dus door het toetreden als dona teur de Vereeniging wil steunen, verricht een goed werk en kan zichzelven menigen aangenamen avond verschaffen. Het jongste nommer van de Wereld kroniek bevat onder veel actueels een mededeeling omtrent een te Oosterland gehouden vergadering van de „Vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ge meenteraadsleden van Schouwen en Duive- land, ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan ervan. Er is een photo bijgevoegd van de vergaderde heeren. Bij Kon. besluit zijn op het eiland Tholen de gemeenten St.-Maartensdljk en Tholen aangewezen voor de vergaderingen van den Militieraad. Dit zal zeker een gemak geven aan lotellngen, die voor den Militieraad moeten verschijnen en thans hiervoor de reis naar Middelburg moesten maken. Bij Kon. besluit Is benoemd tot burgemeester der gemeente Ellewoutsdijk, de heer E. A. v. d. Bent, secr. dier gemeente. Zonnemaire, 26 Juni. Aan de beurt van aftreding als leden van den raad alhier zijn de heeren J. A. Bolle Cz. en J. M. v. d. Bout Fz. Burgh. In een onlangs gehouden ver gadering van den gemeenteraad Is de gemeente-rekening over 1908 vastgesteld in ontvang op f 7269,91®, In uitgaaf op f 6988,54, en alzoo met een goed slot van f 281,37®. St.-Filipsland, 26 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht f 5,10. 27 Juni. Bij 't korte, maar hevige onweder van hedenmiddag sloeg op de hofstede van den heer Swagemakers de bliksem in een boom, die daardoor van boven tot onder in tweeën gespleten werd. Tholen. Volgens periodieke aftreding voor leden van den gemeenteraad, zijn dit jaar aan de beurt de heeren J. van Elsacker, J. D. Noske en M. Christiaanse. Op de hofstede van mej. de wed. Van der Maas alhier is Vrijdagmorgen het lijkje gevonden van een pasgeboren kind onder een strooklamp. Naar men verneemt was het daar Donderdagavond verborgen. Een ongehuwde dienstbode van de landbouwster heeft bekend heimelijk te zijn bevallen van een levenloos kind. De justitie uit Zierikzee, telegrafisch ver wittigd door den burgemeester, was des namiddags ter plaatse. De heer A. Jekel, arts alhier, die het ïykje schouwde, kon niet constateeren of het kind geleefd heeft. Het onderzoek wordt voortgezet. In de alhier gehoudene vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap „Thoolsche Gasfabriek" zijn de balans en winst- en verliesrekening over 1908 goedgekeurd en het dividend bepaald op 5 pCt. Herkozen als commissaris de heer J. J. de Lange en als commissie-leden de heeren Th. Lunenburg, J. K. Dalebout en C. M. van Rijssel. Besloten werd de gasprljs met 1 cent te verminderen, zoodat de prijs nu gebracht is op 9 cent per M®. In de alhier gehoudene vergadering van de Vereeniging „Volksweerbaarheid'1 werden tot bestuursleden gekozen de heeren P. J. Poulusse en J. C. Russcher; werd tot afgevaardigde benoemd de heer F. Naerebout en tot diens plaatsvervanger de heer H. van der Stel. Aangezien het bestuur een geschikt terrein opgezocht heeft voor een schietbaan, werd besloten alle middelen aan te wenden, zulks te verkrijgen en aan het bestuur machtiging verleend mei den eigenaar te onderhandelen en de noodige stappen bij autoriteiten, enz. te doen. Het aantal schutters neemt nog steeds toe. Het meerendeel oefent zich reeds In klasse C. zelfs enkele In D. Mej. A. de Korte alhier heeft te Amsterdam met goed gevolg examen afge legd voor verloskundige. In de alhier gehoudene vergadering van de schippersvereeniglng „Helpt Elkander", welke door 20 leden werd bijgewoond, zijn de volgende besluiten genomen Pogingen in het werk te stellen bij het Ministerie om, zoowel voor het binnen- als buitenland, een tonnenmaat van gelijken Inhoud te verkrijgen voor den verkoop van mosselen. Aan den notaris J. Franse te Zierikzee een uittreksel te verzoeken van de ge houden verpachting der schelpdieren- vlsscherijen op den 15 Juni j.L, aangezien de couranten niet dezelfde prijzen opgeven als waarvoor gepacht Is. Een request aan den Minister te zenden, Inhoudende verzoek om van ebbe ook te mogen vlsschen tijdens het staan der weervisscherijen, zijnde van 1 April tot 1 Juli. Besloten werd geen liefdadigheids instellingen te steunen, wijl de vereenlging zelf van liefdadigheid beslaan moet. Mocht er een Zeeuwsche Visscherbond opgericht worden, In geen geval daarbij toetreden, uit de ondervinding opgedaan door de Thoolsche Visschersvereenlglng, toen er sprake was van een Nederlandschen Bond van Visschersvereenlgingen. Na mededeeling, dat de vereeniging reeds In het bezit is van een fonds, groot ongeveer f 1300, en wenschende, dat de steun al grooter en grooter mag worden, om nog meer wél te kunnen doen, zooals zij zich dat ten doel stelt, werd de ver gadering gesloten. VVissenkerke. Naar aanleiding van een hiertoe strekkend verzoek van den heer P. C. W. Swemer te Colljnsplaat, is door Qedep. Stalen dezer provincie niet tegenstaande het tegen-advies van de vergadering van ingelanden beproefd, dat voortaan voor het uitoefenen van stemrecht in den Onrustpolder In plaats van een bezit van 10 H.A. een grondbezit van 8 II.A evenals bij de andere polders In deze gemeente, voldoende zal zijn en dat ten hoogste 3 stemmen door lederen stemgerechtigde zullen kunnen worden uitgebracht. Middelburg. Op Vrijdag 2 Juli a.s., des voormiddags te 10 uur, zal ten stadhulze alhier de plechtige installatie plaats hebben van den heer mr. P. Dieleman als enquêteur voor de Middenstandsenquête. Tot bijwoning van deze plechtigheid zijn ultgenoodigd verschillende plaatselijke autoriteiten en besturen van vereenlglngen. Domburg. Wij vernemen, dat H. K. H. Prinses Marie van Saksen-Meiningen, die dezen zomer eenigen tijd, evenals het vorig jaar, op onze badplaats zou door brengen, van haar voornemen heeft afgezien. In het Zaterdag verschenen eerste nummer van het Domburgsch Badnieuws voor dit seizoen wordt gezegd, dat het comité, dal zich gevormd heeft voor een huldeblijk aan wijlen dr. J. G. Mezger, nog niets met zekerheid kan melden omtrent den vorm, welken de commissie aan dit huldeblijk denkt te geven. De taak van het comité Is geen gemakkelijke, doch de zaak is in goede handen en wij vertrouwen zoo wordt verder gezegd dat, als hare plannen binnenkort bekend| zullen worden, een leder ze met sympathie zal kunnen be groeten. Aan één wensch, vervolgt de schrijver, zouden wij uiting willen geven, en dat is aan dezendat men vasthoude aan het orlgineele Idee, n.l. dat deze hulde moet zijn een eerebetoon van Domburg aan den man, die de badplaats gemaakt heeft wat zij is, en ook, dat toch vooral dit huldeblijk blljve in den geest van den overledene die, niet tegenstaande het grootste succes, steeds bleef een eenvoudig man, wars van alle praal en uiterlijk vertoon. Vlissingen. Door de rechtsche partijen alhier zijn candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in district I de heeren A. Huson en S. A. Zuitweeler (beiden anti-revolutionnalr); in district II de heeren F. van der Meer (aftredend anti-rev.), en in district III de heeren F. van der Meer en M. Manse (R.-K.) In de Vrijdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd aan de Soclélé anonyme des tramways b vapeur Flessingue—Mlddelbourg extensions, con cessie verleend voor den aanleg van communale electrlsche tramlijnen. De „Vllssingsche Turnvereeniging" heeft zich aangesloten bij de vereeniging „Volksweerbaarheid". Biervliet. Vrtydagnamlddag sloeg het onweer in de schuur van den heer Bliek,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1