ZIEBIKZEESUHEUft NIEUWSBODE. Zaterdag 26 Juni 1909. Tweede Blad. (Zj i e r i It z e e s c li e Couran t). NIEUWSTIJDINGEN. Eenige weken aan 't Hof van den Sultan van Turkije. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAÜ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8788. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur c I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. s Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 lot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een sleutel. knipmes. rozenkrans. portemonnaie (op het postkantoor). Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AMERIKA. Eenlgen tijd geleden stierf te Oswego, in den staal New-York, zekere Frederick Hewitt. Deze schatrijke man had verreweg het grootste deel van zijn fortuin nagelaten aan de New-Yorksche Metropolitan Museum of Art, de New-York Post Graduate Hospital en enkele andere instellingen van kunst of openbaar nut. Maar de geldigheid van het testament werd betwist door de ver wanten, die van de meer dan 5,000,000 dollardoor Hewitt nagelaten, slechts 310,000 dollar zouden hebben ontvangen. Het is echter niet tot een proces gekomen. Partijen hebben een schikking getroffen, waarbij de familie 1,300,000 ontvangt De dikke 4) millloen, die overschieten, blijven voor de musea, hospitalen enz., door Hewitt In zijn testament bedacht. De staat New-York, Amerika's over volle vergaderbak vanwege de honderd duizenden vreemdelingen, die het land van belofte binnenslroomen en dan veel tijds te of bij New-York blijven hangen, is nu juist geen ideaalstaat, als men de braafheid van den mensch tot maatstaf neemt. We willen maar zeggen, de gevange nissen zijn er stoppend vol. Onder de veroordeelden zijn 990 vreemdelingen. De wet nu geefi de regeering het recht, misdadige vreemde lingen na hun straftijd naar hun land terug te zenden. De superintendent van de gevangenissen stelt thans voor, dat de gouverneur aan een derde dier gevangenen hun verderen straftijd zal kwijtschelden om ze aanstonds het land uit te kunnen sturen, in de gevangenissen komt dan wat ruimte, en de staat New-York is een 300 ongewenschte gasten kwijt. Bij een echtscheidingsproces, gevoerd te New-York tusschen mevr. Katherine Clemons Gould en haar echtgenoot Howard Gould, verklaarde eerstgenoemde voor de rechtbank, dat zij In haar goede dagen nooit tweemaal hetzelfde costuum droeg, en dal er japonnen bij waren, die meer dan duizend gulden kostten. Voor haar be dienden had zij maandelijks meer dan tweeduizend gulden noodig, en meer nog besteedde zij aan rijtuigen en automobielen. Drie- of viermaal per dag wisselde zij van kleeding, en telkens was een geheel nieuw costuum noodig. Dat kwam haar toe als echtgenoote van een Gould, meende zij. „Wat geschiedde er met de afgedankte japonnen?" vroeg onvoorzichtigerwljze de advocaat van den heer Gould. „Één van mijn costuums heeft bijv. uw zuster gekregen, die aan het fooneel Is", was het antwoord. New-York lijdt nog altijd onder de geweldige hitte. De correspondent van de Daily Chronicle seinde Dinsdagavond, dat de hitte in de laatste dertig uren ondraaglijk was ge weest. Er is in langer dan een week geen regen gevallen en de thermometer wijst 95 graden Fahrenheit In de schaduw aan. Er zijn Dinsdag acht menschen tengevolge van de warmte bezweken. In de wijken van de groote huurkazernes heeft Maandag meer dan de helfl van de bevolking op stoepen, balkons, daken of In de parken den nacht doorgebracht. In de parken hield een buitengewone politie wacht toezicht. Ook langs het water was veel volk verfrissching gaan zoeken. SPANJE. Om elf uur Maandagavond was de koningin naar haar vertrekken gegaan en om halfzeven 's morgens drukte de ge lukkige Alfons een dochter in zijn armen. Hij en de koningin hadden erg verlangd, dat het een meisje zijn zou. De kleine is blond, Iets lichter dan haar beide broertjes, toen die ter wereld kwamen.. ITALIË. De paus en enkele kardinalen hebben Dinsdag in de tuinen van het Vaticaan de auto beproefd, die Amerikanen den paus hebben cadeau gedaan. Pius X was er verrukt over. Messina verrijst gaandeweg op zijn puinhoopen. Volgens de laatste telling, wonen er In de stad zelve al 42,000 en in de voorsteden 60,000 menschen. Ver leden week zijn er 87 kinderen geboren, 49 menschen gestorven en 44 huwelijken gesloten. De handel wordt al tierig en er zijn driehonderd koffie- en eethuizen geopend. TURKIJE. Sultan Mohammed V heeft, gelijk een gewoon westersch monarch, een uitstapje gemaakt om een fabriek te bezichtigen. Zijn bezoek gold de Turksche tapijlfabriek te Hereke, toebehoorende aan den staat. De tocht liep zonder ongevallen af, alleen belette het stormachtige weer een vloot revue, die in de golf van Ismid gehouden zou worden. De Sultan werd alom luide toegejuicht. Het maakt een goeden indruk dat hij de stad verliet (en nog wel bij zulk een storm). Dat had In geen dertig jaar bijna een Sultan gedaan. Mehmed Pasja, de vertrouweling van Abdul Hamld, die Donderdag l.l. ter dood veroordeeld werd, zal dezer dagen opge hangen worden. Mehmed Pasja was oor spronkelijk gewoon soldaat, maar hij steeg en werd ten slotte luitenant-generaal. Toen wist hij zich tot vertrouweling van Abdul llamid te maken en werd één der gevaarlijkste en meest gewetenlooze spion nen van het oude régime. Op grond van valsche stukken wist hij tallooze menschen In het ongeluk te storten en de Sultan gebruikte hem om de personen, die Item lastig waren, uit den weg te laten ruimen. De nieuwe stroomlng drong hem van zijn plaats; in April werd - hij gevangen ge nomen en 't Is geen wonder dat de krijgs raad de doodstraf over hem uitsprak. De paardenstal van Abdoel Hantid is thans „ontbonden". Niet minder dan 1100 van de kostbaarste paarden, meest volbloed Arabieren, werden in de stallen van den sultan gehuisvest, en jaarlijks brachten de Arabische sjeiks nieuwe prachtdieren ten geschenke. Sultan Mohammed heeft het aantal paarden in de vorstelijk Ingerichte stallen thans tot 300 verminderd; alle overige dieren zijn cadeau gegeven aan verdienstelijke officieren van het Turksche leger. Hieronder zijn paarden, waarvan de waarde door kenners op 2000 Eng. ponden wordt geschat. Dinsdag zijn uit Konstanstlnopel 27 treinen met troepen naar Saloniki vertrokken. Bij keizerlijke irade zijn 16 dood vonnissen van den krijgsraad te Konstantl- nopel bekrachtigd. De terechtstellingen zullen in de eerstvolgende dagen vol trokken worden. ZWITSERLAND. Het Grindelwald ligt geheel onder de sneeuw. Reeds Dinsdagavond bracht een föhn uit het Zuidwesten regen. In den nacht viel daarop sneeuw, die weiden en boomen met een dikke laag bedekt. De takken van de boomen bezwijken er onder. Groente, gras- en boomvruchten zijn ten deele vernietigd. De vreemdelingen kijken er van op. RUSLAND. Te Petersburg zijn Woensdag meer dan 100 nieuwe gevallen van cholera voorge komen. Er zQn op straat ambulance rijtuigen opgesteld, om de menschen op te nemen, die op straat door de ziekte overvallen worden. ENSELAND. In een voorstad van Londen werd sedert Dinsdag een meisje van een jaar of zes vermist. Vrijdag bekende een man, die wegens landlooperlj in hechtenis was ge nomen, vrijwillig, dat hij 't kind had vermoord. Men vond in een rivier het kinderlijkje, met doorgesneden hals en nog vele messteken. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft nog een tweede aanvaring dicht bij de Engelsche kust plaats gehad. Het stoomschip „Zealand" van de „Red Star Line", is ri.l. tengevolge van den hevlgen mist in botsing gekomen met een tot dusverre onbekend gebleven stoomschip. De „Zealand" kruiste nog daarna eenlgen tijd rond In den omtrek van de plaats van aanvaring, maar kon geen enkel spoor van het andere schip ontdekken. Aan boord van de „Zealand", die tamelijk ernstige averij opliep, waren ongeveer 1500 passa giers. Er heerschte onder hen gedurende enkele oogenbllkken een paniek, maar op de geruststellende verklaringen der officieren keerde spoedig de kalmte terug. Een paar weken geleden stierf in Engeland een zekere heer Charles Morris- son, millionnair van beroep en een soort Brltsche Chauchard. Hij laaf 12,000,000 pond na aan eenige vrienden, die niet weinig verheugd en verbaasd waren over dat buitenkansje. Van zijn onmetelijk fortuin krijgen de armen en de instellingen van weldadigheid geen roode duit. Morris- son beschouwde de openbare liefdadigheid als een naamlooze vennootschap, die giften aanvaardt, zonder zich den gever te herinneren. En daar moest hij niets van hebben. Hij wilde dat zijn erfgenamen er memorie op na hielden. Daarom heeft hij in zijn testament geordonneerd, dat zij zich leder jaar aan een feestdiner moeten verzamelen, waar leder hunner gehouden Is een lofspraak op hem te houden. En hij heeft zelfs geëlscht, dat de kanselier van de schatkist, Lloyd George, daarbij tegenwoordig Is omdat de fiscus zoo iets van een millloen pond sterling aan successierechten in den zak steekt. Over de groote vlootschouw, die van 17 tot 24 Juli op den Theems gehouden zal worden, vinden wij nog het volgende vermeld Van af de monding van den Theems tot in het hart van Londen zal men een uitgestrekte lijn van oorlogsschepen zien, waartusschen de grootste die de Engelsche marine bezit. In 't geheel nemen, zooals gemeld is, 150 oorlogsbodems deel aan de schouw, te weten: 24 linieschepen, 16 gepantserde kruisers, 10 pantserdekkruisers, 4 verkenningsschepen, 55 torpedobooten, 35 onderzeesche booten en 6 hulpschepen. De aanblik zal vooral indrukwekkend zijn tegenover Southend, waar de grootste zeebodems op één lijn zullen liggen, o. a. „De Dreadnought", „De Bellorophon", „De Superb", „De Temeraire", „De Indo mitable", „De invincible", „De Inflexible", de grootste oorlogsschepen, die er in de wereld bestaan. Een groot deel van de vloot zal in Londen zelf liggen, 4 onderzeesche booten vlak tegenover het parlement; 4 torpedo booten tusschen Westminster-brug en Charing Cross-brug; voor Somerset House 2 torpedobooten; voor Temple Pier 2 onderzeeërs; nabij London Bridge 2 torpedojagers; tegenover den Tower „De Hazard" en 2 torpedojagers, en tusschen (Overgenomen uil hei Nieuwsblad van Friesland). XXXIII. Van de fonteinen, waarover ik sprak bij ons bezoek aan de Aya Sophia, ook wel Sophia-moskee geheeten, zult ge u groote bekkens hebben voorgesteld, waarin het opspringende water plast, gelijk men dit hier en elders ziet, doch in Turkije is het anders. Daar zijn de fonteinen vierkante gebouwen, waarvan de buitenste muren mei blauwe en vergulde spreuken uit den Koran zijn beschilderd. Bontkleurig zien ze er uit. Uit kleine nissen ruischt het ge wijde, frissche water naar buiten en daar naast hangen metalen schalen aan kettingen. Een en ander Is er op berekend, dat de Muzelman hier op gezette tijden van den dag zijne wasschingen kan verrichten. Af gescheiden van het geloof, is hel maar goed, dat Mahomed zijn volgelingen deze wasschingen heeft voorgeschreven, want uit hun aard zijn de Oosterlingen vuil en traag. Als er geen voorschriften op dit punt bestonden, zou men er allicht niet aan toekomen, en de vuilheid, waartoe droogte en stof medewerken, terwijl het warme klimaat de traagheid bevordert, meer dan thans het ontstaan van besmette- lljke ziekten in de hand werken. Mahomed had de schoonmaak van de naaste om geving of van huls en haard wel in zijne wetten mogen omvatten. Nu bepaalt de reinheid zich tot het eigen lichaam en wat dit betreft kan men zeggen, dat de Turken andere natiën wel kunnen belljken. Behalve de wasschingen van aangezicht, handen en voeten, eenige malen per dag, maken ze nog veel gebruik van allerlei baden en mondspoelingen. Na eiken maaltijd zag ik mijn bediende zich den mond reinigen, waartoe hij zelfs een soort zeep gebruikte, ten einde het goed te doen. En dit gebruik is algemeen. Op de badhuizen ginds ziet men koepels, evenals op de moskeeën, waarin het licht door groote glazen klokken naar binnen valt. Ze zien er rijk uit van binnen. In de eerste zaal waar men zich ontkleedt, vindt men fonteinen en divans. Vervolgens komt men door een meer verwarmd vertrek in de badzaal van marmer met hooge pilaren. De grond Is hier zóó heet, dat men de voeten in houten pantoffels moet steken om ze niet te schroeien. Deze zaal is met warme dampen vervuld en vaak toeft men er langen tijd, zelfs den nacht wel over, want het moet er zeer aangenaam zijn. Natuurlijk strekken deze dampbaden ook voor geneeskundige doel einden, en zijn ze heel wal kostbaarder dan die in 't water van den Bosporus, waar de groote menigte geregeld van profiteert. Zelf ging ik hier vast één- a tweemaal elke week te water voor enkele centen, en kon dan meteen gymnastische toeren verrichten, want men vindt er rekstokken, ringen en springplanken aangebracht, terwijl men, om zich in 't water drijvende te houden, gebruik kon maken van groote uitgeholde vruchten, denkelijk kalabassen. Deze bewezen denzelfden dienst als hier de varkensblazen. De schoonste fontein van Konstantinopel staat op het plein vóór de groote moskee. Het dak van het vlerkante gebouw is van Chineeschen vorm en ook bont beschilderd, evenals de muren. Hier nestelt de heilige vogel der Turken: de duif. Bij honderden ziet men deze vogels vliegen van de fontein naar de moskee en omgekeerd. Aan 't hof resideerden deze vogels in grooten getale op het palels van den Harem. Rondom het plein van moskee en fontein vindt men een menigte koffiehuizen, die druk bezocht worden. In ons land vond men vroeger ook vrij geregeld één of meer herbergen In de nabijheid der kerken. En ook nu treft men ze daar nog wel aan. Koffie is de hoofddrank in Turkije. Ons werd de koffie op gezette tijden in be paalde hoeveelheden verstrekt, evenals de daarbij behoorende suiker. Vaste uren van koffiedrinken heefl men overigens niet. Men zet koffie wanneer men daartoe lust heeft of liever men laat het doen door zijn bediende. De mijne verstond de kunst uit de pen. De bereidingswijze, zoo goed als ik die van mijn bediende heb afgekeken, is als volgt: voor één kopje wordt in een koperen bakje met sleel een eierlepeltje koffie ge daan, zeer fijn gemalen, voor twee kopjes twee lepeltjes en zoo voort. Verkiest men koffie met suiker, dan wordt er direct een gelijke hoeveelheid suiker aan toegevoegd. Daarna wordt er water opgegoten, kopjes maat, en hel mengsel in gloeiende houts kool of op een gasvlam aan 't koken ge bracht. Slechts een oogenblik Het men het doorkoken en dan was de koffie klaar om gedronken te worden. Zoo heet mogelijk, slurpend en in kleine teugjes, doch steeds zonder melk. De kopjes, waaruit gedronken werd, waren weinig grooter dan die van een kinderservies. Men vindt ze wel zoo onder het oud porcelein. Kwam er iemand bij mij op bezoek of ik bij een ander, dan werd in den regel koffie gepresenteerd. Ik dronk er van bij anderen even vrijmoedig als ik dit hier zou doen, doch hoorde al gauw, dat men hierbij de voorzichtigheid in acht had te nemen. Wanneer men vijanden of wel benljders had men kon het nooit weten dan deed men beter in zulk een om- g' 'ng geen koffie te nemen. .iderscheidene gevallen van vergiftiging wist men mij mede te deelen, toegeschreven aan 't gebruik van koffie. Ook aan 't hof en tijdens mijn verblijf aldaar is op mijn eigen kamer nog zulk een moordplan uit jalouzie ontworpen, dat langs mij heenging omdat ik de taal niet verstond. Ik begreep wel dat er iets bizonders verhandeld werd, maar vatten deed ik het niet. Eerst 's anderen daags vernam ik de finesses van één mijner buren, die er mede in betrokken was. Omstandig zijn mij die verhaald, doch Ik wil het hier laten enkel bij de vermelding van het feit, omdat het verloop der zaak mij onbekend Is gebleven. Om vijanden uit den weg te ruimen Is de vergiftiging in het Oosten het meest voorkomend middel. Hoe goedmoedig, zachtzinnig en verdraagzaam de Turken In 't algemeen ook mogen zijn, wanneer jalouzie of haat hen bezielen, dan worden ze wraakzuchtig en wreed en ontwaakt heel licht de lust om te dooden. Daarom is het zoo gelukkig, dat sterke drank en hazardspel door Mahomed, die de zwak heden van zijn volk kende, in den ban zijn gedaan en ten strengste verboden, terwijl de koffie er bizonder goed en goedkoop en het gebruik algemeen is. Het is de volksdrank, en daaraan is het voor een goed deel te danken, geloof ik, dat de revolutie, die ik bijwoonde te Konstantinopel, zulk een buitengewoon kalm verloop had. Ik heb mij bij die gelegenheid verbaasd over de kalme, kinderlijke uitgelatenheid van het volk in alle rangen en standen. Naast de koffie staat als genotmiddel de tabak. De Turken zijn verbazend sterke rookers. Bizonder voor ons is de Turksche waterpijp. Ik leerde die ook al spoedig gebruiken, in navolging van heel mijn omgeving. Gemakkelijk ging het niet. Door het krachtige en diepe ademhalen, dat vereischt wordt, werd ik eerst wat duizelig. Een gewone zuiging met den mond foch is niet voldoende om rook te krijgen. Men noemt de waterpijp ginds „Nargileh". Op 'I eerste gezicht denkt men niet aan een pijp. Hoe zij er uitziet? Stel u voor een glazen vat, pi. m. 20 c.M. hoog, boven iets vernauwd. Soms is dit glas geslepen, soms blauw van kleur en beschilderd met allerlei figuurtjes, vaak verguld. Op het omhoogslaande vat wordt een metalen kopstuk geplaatst, dat meest vernikkeld is. Dit stuk is dubbel door boord. Door één der openingen steekt een buis, waarvan 't ééne einde reikt tot In het glazen vat of de flesch, terwijl het andere einde in verbinding staat met een sleenen napje: de eigenlijke pijpekop, waarin de tabak wordt gedaan. In de andere opening van het metalen kopstuk is een lange lederen slang bevestigd met ijzerdraad omwonden. Deze eindigt in een beenen ol barnsleenen mondstuk. Het geheele toestel is pl. m. 50 c.M. hoog en de slang 2,25 M. lang. Het glazen vat of de flesch is voor tweederde of drievierde gevuld met water. Wanneer de tabak vuur heeft gevat en men krachtig gaat zuigen, dan hoort men by eiken trek de rook door het water borrelen, wat voor den oningewijde een vreemd en ver velend geluld maakt. De tabak, tombekki geheeten, onder schelden van de tiitiin of gewone clgarette- tabak, komt uit Perzlë. Zij wordt eerst gewasschen en nat in de pijp gestopt. Om den brand er In te krijgen, worden gloeiende stukjes houtskool gebruikt, die er boven op worden gelegd, doch aanvankelijk moest ik mijn bediende meer dan eens zeggenMoestaf a atesch gituur bana. Moestafa breng m|j vuur; want ik kon maar geen vuur houden. Later werd dit beter. Hanteeren doet leeren. Vreemd heb Ik opgezien dat deze pijpen In de koffiehuizen aan de gasten werden gepresenteerd door de bedienden, terwijl ze er zelf uit rookten. Mijn Moestafa was eerst ook lustig dampende met de pijp tot mij gekomen, wat ik hem erg kwalijk had genomen. Vergezeld van de noodlge afkeurende gebaren had ik hem te ver staan gegeven: nou net raerder jonkje of ik scil 't oars mei dy beslikje/ Zeer ten onrechte bleek mij later, want de goede jongen had slechts 's lands wijs gevolgd en geen standje verdiend. Intusschen heb ik er in de café's nimmer toe kunnen besluiten een pijp te vragen, waaruit van daag de één en morgen weer een ander rookte, maar mijn Dultsche makker, eerst van dezelfde opinie, was er nu al lang overheen en zeide: Adi tvos, man gewöhnt stch hier in der Tiirket an alles was schmutsig ist. Wyckel. S. H. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5