Verstijfd door Rheumatiek. M Ingezonden Mededeelingen. overtreding over, zoodat een bekeuring niets afschrikwekkends heeft. Slechts een paar kantonrechters straffen inderdaad zóó, dat de overtreders zich een tweede maal wel wachten. Moeilijk te constateeren feiten, als bot- steken, die van de beambten vorderen een zeer vermoeienden marsch van eenige uren half door het water, worden vaak gestraft met f 1 boete. De volkomen ongemotiveerde vrees, In België ontstaan, dat door het gebruik van oesters een typhus-epidemie zou zijn te voorschijn geroepen, veroorzaakte aan het bestuur vele beslommeringen. Ofschoon op een in het begin van Februari j.l. te Antwerpen gehouden, en door belanghebbenden bijeengeroepen meeting, welke de voorzitter bijwoonde, door verscheidene doctoren bereids werd tegengesproken, dat er een typhus-epidemie zou heerschen, daargelaten de oorzaak, mocht dit niet baten om de ongerustheid daar te lande te verminderen. Alleen In het najaar ter gelegenheid van het in November te Oent gehouden congres van voedingsmiddelen, waarheen door Uwe Excellentie de voorzitter en prof. dr. Van iterson waren gedelegeerd, bleek het mogelijk een gunstiger opinie Ingang te doen vinden, en werd aldaar met groote belangstelling aangehoord, hetgeen in Nederland voor de zuiverheid der oesters wordt gedaan. Tengevolge van deze omstandigheden besloot het bestuur de maatregelen voor het afgeven van certificaten te verscherpen en teneinde te vermijden, dat iemand eerst geen certificaten aanvraagt, om zijn verdachte oesters te verkoopen, en als deze verkocht zijn, certificaathouder wordt (zie bl. 16 vorig jaarverslag), werd bepaald, dat zij, die in de a.s. campagne onder certificaat wilden leveren, zich daartoe moesten aanmelden vóór 1 Augustus 1908, dat zij die verbintenis gedurende de loopende campagne niet konden opzeggen, en dat wie zich vóór 1 Augustus niet opgegeven had, niet meer zou worden aangenomen als certificaathouder. Deze maatregel heeft zeer doeltreffend gewerkt, en tengevolge gehad, dat bijna zonder uitzondering alle oesterkweekers onder certificaat leveren; slechts enkele, die hadden verzuimd tijdig aan te vragen of die zeer onbeduidende partijtjes hadden, leverden niet onder certificaat. Als een gevolg van de oestervrees in België, en van eenige typhusgevallen in Holland voorgekomen, die ook o. i. ten onrechte aan het gebruik van oesters werden toegeschreven, was de afzet der oesterkweekers zeer onbevredigend. Ook de mosselkweekers hadden te lijden, eensdeels van de slechte qualiteit der mossels, anderdeels van de mindere vraag in België, gevolgen zoowel van het slechte en koude zomerweer in 1908, als van de omstandigheid dat steeds grooter wordt de aanvoer in België, die feitelijk dikwijls meer bedraagt dan kan worden geplaatst. Wat de zeehonden betreft, blijft het resultaat der uitkeering van premiën voor het dooden er van zeer goed merkbaar. Het aantal zeehonden is overal verminderd. In de Wester-Schelde komen zij verspreid voor, niet minder, doch ook niet meer dan in 1907. Ook in het district Zierikzee was duidelijk te constateeren, dat de kudden minder en kleiner zijn dan vroeger. Vroeger zag men er 70 a 80 bijeen, nu kudden van tien en minder. In de Qrevelingen werd ook vermindering ge constateerd, alleen op de benedenrivier waren er meer dan verleden jaar. Voorts bevat het verslag, naast talrijke staten en tabellen, nog gedétailleerde overzichten nopens de weervisscherijen, de herdervisscherlj, schardljnvisscherlj spieringvlsscherij, wijtlngvisscherlj, paling- vlsscherij, rogvisscherij, scharvisscherij botvisscherijkreeflvlsscherijgarnalen- visscherijkrabbenvisscherljwulken- visscherljalikrulkenvlsscherljovale sltjkmosselvisscherijkokhanenvisscherij zeesterrenvisscherljmosselvisscherij en oestervisscherij. Over het algemeen vormt het mee gedeelde in dit verslag weinig opwekkende lectuur. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels VB Cts.elke regel meer IS Cts. Zeventig-jarige man, die 10 jaar leed, door Kloosterbalsem genezen. De heer H. v. d. Bosch, Jan van der Heijdestraat 59 te Amsterdam, verklaart, dat hij meer dan 10 jaar gemarteld werd door Rheumatiek. .Alle ledematen waren krom gebogen en ik schreeuwde het uit van de pijn. Dagen lang kon ik soms niet loopen. Door het gebruik van den Klooster balsem, dien ik kocht bij den drogist Potma, Frans Halsstraat, ben ik volkomen verlost van deze folterende pflnen. Het beste bewijs dat de Kloosterbalsem de Rheumatiek totaal doet verdwijnen is wel, dat mijne genezing reeds van drie jaren geleden dateert en ik sinds dien tijd hoe genaamd geen last meer heb gehad". Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, Is het geneesmiddel tegen Rheumatiek, rheumatische aandoeningen en alle ziekten der huid. Ook oude en nieuwe wonden, brandwonden en blaren, benevens alle soorten van aambeien worden onvoorwaardelijk door dezen balsem genezen. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dusl Let op I Alleen de echte Klooster balsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. Akker, Rotterdam, voor komt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit I Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depóthouders. Afscheid v. Kol. De heer Van Kol dankt In de Nieuwe Tijd zijn vrienden en strijdmakkers, die allen met „rusteloozen Ijver en belange- looze toewijding" voor zijn candidatuur hebben gestreden. Zijn nederlaag schrijft hij toe aan „het onverstand der katholieke PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 27 Juni 190 9. Qeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 27 Juni. 's Voorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds ha» zeven ure: de heer C. Taanman, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 'sNam. twee ure: ds. Pols. (Doopsbedienlng). Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien urede heer J. L. van der Roest, Zendeling der U.Z.V. (Collecte voor de Zending). Herv. Kerk te Renesse: 'sNam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds .Japdien; 'snam. twee ure: de heer J. L. D. van der Roest, oud- Zendeling der Utr. Zend. Vereenlglng. (Collecte voor de Zending). Qeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Reus. Qeref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ureds. Van den Broek. Qeref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Meijer. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Qeref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van Sdialk. Herv. Kerk te Noordgouwe: '8 Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Wisse. (Bediening H. Avondmaal): 'snam. twee ure: Idem. (Dank zegging); '8avonds zes ure: Idem. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van de Griend. (Doopsbedienlng). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: ds. Van der Linden van Nleuwerkerk. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden; 'snam. twee ure: Geen dienst. Qeref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: ds. Baay. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; 'snam, twee ure: ds. Elenbaas van Slrjansland. Qeref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Slrjansland: 's Voorm. half tien ure: ds. Elenbaas; 'snam. twee ure: Geen dienst. Herv. Kerk te Brulnisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. (Doopsbediening). Qeref. Kerk te Brulnisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Qeref. Gemeente te Brulnisse: '8 Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Brulnisse: 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Boone. Evangelisatie te Brulnisse: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jerufil 11 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst. arbeiders en dc reactionnaire neigingen van een deel der liberale burgers van Enschedé". „Het zware verlies, dat wij moesten verduren", zegt hij, „treft nog 't minst mij persoonlijk, doch ik betreur de nederlaag voor u en voor allen, aan de verdediging van wier rechten en belangen ik mijn beste krachten heb gewijd. Alleen voel ik soms een schrijnende pijn bij de gedachte aan die 40 millioen inboorlingen onzer koloniën, die thans een pleitbezorger in hun ver drukking en ellende zullen missen. Doch wat onze trots uitmaakt is het volgende feit: ondanks herhaaldelijk tarten was er geen enkele tegenstander van welke partij ook, hoe eerlijk of oneerlijk hij moge wezen, die den moed had ook maar één enkele daad af te keuren, door mij gedu rende 12 lange jaren in het Nederlandsche parlement verrichtVan hoe weinigen kan zoo iets worden gezegd. Onze nederlaag was dus eervol en met opgeheven hoofd kunnen wij het strijdperk van lange jaren verlaten". Bekroond: Asperges. Er waren verschillende soorten tentoon gesteld. Men zag er: 1°. Reuzen asperges, de Roem van Brunswijk. 2°. Qroote, vroege asperges Counover's colossal. 3°. Vroege van Argenteuil. 4°. Westlandsche asperges. 5°. Warmenhoven's Hollandsche. 6°. Dikke vroege Hollandsche. Dit waren tenminste de namen, waar mede de inzenders ze genoemd hadden. Onder deze waren enkele inzendingen, die boven de andere uitmuntten. In de eerste plaats was er een verzameling .dikke, vroege Hollandsche", die zeker voor be kroning met den eersten prijs in aan merking kwam. Zoo dacht ik en zoo dacht ook de jury. Want, toen op het einde der week de asperges bekeken en gewogen, gekookt en geproefd waren, bleek, dat zij èn voor uiterlijk voorkomen (kleur, vorm en grootte) èn voor de overige eigenschap pen, in alle onderdeelen het hoogste aantal punten hadden behaald. De twee andere inzendingen, die met de eerste bekroond werden, waren beide „vroege van Argen teuil". De bekroonden zonden reeds den vol genden dag de door het reglement vereischte mededeelingen. De eerste bekroonde, die, welke met den len prijs van P50 ging loopen, schreef: „De bedden, waarvan deze asperges afkomstig zijn, zijn vijf jaar oud. De plan ten zijn op bedden van 1 M. breedte in twee rijen geplaatst. Zij waren bij de ult- planting 2 jaar oud. De wortels der planten zijn bij het uitplanten op kleine heuveltjes uitgespreid. Voor aanvulling der bedden heb ik indertijd gebruikt korten, verganen mest. De bedden zijn jaarlijks bemest met beer en kaïniet. Van deze laatste meststof heb ik eiken herfst 800 K.Q. per H.A., dus 8 K.Q. per Are of 8 D.G. per M2. uitgestrooid, daar ik indertijd in De Veld bode in een artikel van den heer De Greeff gelezen had, dat beer wel aan te bevelen Is, doch we niet moeten vergeten, dat hierin slechts weinig kali is. Ik heb daarom bovengenoemde hoeveelheid kali in het najaar op al mijn bedden uitgestrooid. Verder kan ik mededeelen, dat deze asper ges niet met een mes zijn afgesneden, doch na het ontblooten van den stengel van den voet zijn afgewrongen. Ook moet ik nog zeggen, dat ik indertijd voor het aanleggen der bedden den grond meer dan 1 M. diep heb omgespit en daarbij gezorgd heb, dat de aanwezige humuslaag is boven- gebleven. Blzondere werktuigen heb ik niet gebruikt. Hierbij zend Ik u een flesch kaïniet". De aanwending van kaïniet als herfst- bemesting op asperges scheen In Slaburg weinig of niet bekend, althans geen ge bruik te zijn, want van de overige inzen ders bleek, na onderzoek, slechts één eveneens kaïniët 'ojï de bedden uitgestrooid te hebben en dat dit ook één der beide andere bekroonden was, pleitte wel voor het doelmatige eener kaïnietbemesting op aspergebedden. Daar kaïniet nog weinig btj de asperge-verbouwende tuinlieden van Slaburg bekend was, werd een flinke, groote flesch, gevuld met kaïniet, in de afdeeling meststoffen geplaatst, met het volgende bijschrift: „Deze flesch bevat kaïniet, een ruw kalizout, afkomstig uit de kalimljnen van Stassfurt in Duitschland. Het bestaat uit: 21.3 pCt. zwavelzure kali, 2 chloorkali, 14.5 zwavelzure magnesia, 12.4 chlormagnesia, 34.6 chlornatrium, 1.7 zwavelzure kalk, 0.8 In water onoplosbare stoffen, 12.7 wafer, gewassen, op klaver, boekweit enz. gebruikt. In deze gemeente is het als herfstbemesting op aspergebedden met groot succes aan gewend". 100 pCt. en bevat dus 12.8 pCt. zuivere kali. Kaïniet wordt In den landbouw sedert jaren reeds algemeen op allerlei gronden bij alle ge wassen, doch vooral bij knol- en wortel Gemengd Nieuws. Aan boord van het pan!serschlp„Evertsen" had tijdens het verblijf te Chrlstiania een ernstig ongeluk plaats. Bij de vrije gym nastische oefeningen viel een matroos 3e klasse van den rekstok, en kwam hij terecht tegen het schild van een kanon. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Christiania over gebracht, alwaar hij kort daarop is over leden. Men meldt, dat zich onder de ge meente Ouddorp een gele koekoek vertoont, in grootte en in zijn eentonig geroep wijkt hij niet van den gewonen koekoek af. Bl] de wedrennen, welke Maandag te Schinnen (L plaats hadden, viel de ruiter, die nog slechts eenige meters van de eindstreep verwijderd was, van zijn paard, doordat dit onvoorziens struikelde. De man stond haastig van den grond op, doch voordat hij zich uit de voelen had kunnen maken, kwam de volgende ruiter aan, die hem aaniecd en daardoor weer op den grond deed tuimelen. Nog lag hij op den grond, toen een derde ruiter kwam aanrijden. De man op den grond kreeg een trap van het paard, waardoor hij zóó ernstig verwond werd, dat opneming in het hospitaal te Heerlen noodzakelijk ge acht werd. Hoe kippen of eenden zich soms een vreemdsoortige leg- of broedplaats kunnen uitzoeken, bleek uit het volgende: De landbouwer B., te Kerk-Driel, be merkte, dat één zijner eenden zich een verborgen legplaats had uitgekozen; hoe men ook het gansche erf af zocht, het nest der eend was nergens te vinden. Eindelijk miste men ook sinds eenige dagen de eend, en vermoedde men, dat zij hier of daar zat te broeden; nogmaals toog men op onderzoek uit en gelukte het eindelijk het nest te ontdekken inhet hondenhok. Op het erf stond een hondenhok, waarin de groote karnhond gehuisvest was, en echter in dit hok zat de eend rustig te broeden op een 16-tal eieren! Toen de sneltrein Amsterdam—Parijs tegen 4 u. 40 den barreel van den Ant- werpschen steenweg te Cappelle voorbij vloog, bevond zich juist het rijtuig van mevr. Oregoire op de spoorbaan, die daar een grooten bocht beschrijft. De inzittenden, mevr. Gregoire, eenige harer kennissen en haar koetsier, kouden bijtijds uit het rijtuig springen en werden aldus gered, doch het rijtuig en het paard werden door het voorbyvliegende gevaarte getroffen. Het dier werd zwaar gekwetst. Te Wattwil (Zwitserland) heeft een noodlottige brand gewoed in een huis, dat door Italiaansche spoorwegwerkers be woond werd. Twaalf personen, onder wie ook vrouwen en kinderen, kwamen om het leven. Ze zijn allen in den slaap door den rook verrast en gestikt. Zoo vond een heel gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, den dood. Bij de heldhaftige redding werden verschillende personen ernstig verwond. Teleurgestelde erfgenamen. In het voorjaar stierf de burgemeester der Fransche gemeente Epernay en liet zijn vermogen van 2 millioen francs aan de stadskas na. De neven van den overledene, die niets kregen, betwistten dit testament en beweerden, dat oom niet goed bij het hoofd was geweest. Als bewijzen daarvoor voerden zij aan, dat hij in een kardinaals- gewaad trommelend door de straten had geloopen, zijn huishoudster soms wekte door revolverschoten voor haar deur te lossen, een geheelen dag in zijn tuin aan een orgel had staan draalen en meer excen triciteiten, maar de rechtbank te Reims meende, dat hieruit nog niet bleek, dat de erflater, al was hij een zonderling, krankzinnig zou zijn geweest. Het testa ment werd dus geldig verklaard, en de arme neefjes hebben het nakijken van ooms millloenen. In Kirbystreet te Liverpool was een vrouw bezig de stoep van haar huls schoon te maken, toen een man op haar toeliep en met een mes naar haar stak. De vrouw ontweek hem nog tijdig en riep tegelijk om hulp. Van alle kanten kwamen menschen aansnellen ook politie was weldra ter plaatse en er begon een jacht op den man door verscheidene straten. Eindelijk kreeg men hem en werd hij naar het politie-bureau gebracht, waar hy voorgaf te heeten Henry Rudolph Volght. Hij is een man van middelbaren leeftijd en schynt lot den gegoeden stand te behooren. Men vermoedt, dat hij een vreemdeling Is, ofschoon hij vrij goed Engelsch spreekt. In zijn bezit vond men een klein puntig mes. Een jonge dame, die Donderdag avond op straat door een man is aange vallen, doch ongedeerd bleef, Is met den gearresteerde geconfronteerd. Zij meende den man, die haar aanviel, in hem te herkennen. De Engelsche arbeiderspartij geeft op talrijke vergaderingen lucht aan haar wrevel over het bezoek van den Tsaar aller Russen aan den Engelschen Koning. Eén van de meest bekende leiders der partij zelde In een redevoering: „Als de Tsaar het waagt naar Londen te komen, zal men hem door de straten als een hond voortjagen; maar dat zal hy wel niet mogen en daar ginds in Cowes bij den Koning biyven. Dertig jaar geleden zou het nog onmogelijk geweest zijn, dat een man, die rondwaadt in het bloed zyner onderdanende Engelsche kust durfde naderen. Daarom is het onvergeeflijk van de liberale regeering om een man, dien by'na alle Engelschen haten, de vrienden hand te reiken. Officlëel wordt bekend gemaakt, dat de Koning na het eindigen der vlootmanoeu- vres een groote revue van de geheele vloot zal houden. Deze zal dan 31 Juli te Cowes plaats vinden. Men onderstelt, dat deze revue moet dienen om den Tsaar een overweldigenden indruk te geven van de Engelsche zeemacht. Ingezonden Stukken. „Een der dorpen van Schouwen-Duiveland", Mijnheer Xl 22 Juni I9C9. Ik heb tot heden gewacht, in de hoop, dat een meer bevoegde dan ik, in dit blad zijn meeuing zou zeggen over uw ingezonden stukje „Histo risch" in het nummer van dit blad van 19 dezer. Nu het nummer van gisteren mij in dezen teleur stelt, gevoel ik mij gedrongen zelf de pen ter hand te nemen. Ik doe dit om Ie protesteeren tegen uwe wijze van 'optreden, en dat niet alteen uit mijn eigen naam, maar uit naam ook van vele vrijzinnigen in onze omgeving. Versta mij goed: Noch den „President van Eer en Deugd", noch den „ethlschen man", door u in uw schrijven aan de kaak gesteld, wensch ik te verdedigen. Dat is hun zaak. Maar ik protesteer tegen uwe eenzijdigheid en onvolledigheid. Alleen het onzinnige geklap van den „Pr. v. E. en D." wordt door u breed uit gemeten, alleen van hem wordt verteld, dat „hij naar huis slingerde, vol van zoeten Eilleve, Mijnheer X, hebben de „andere"' heeren dien avond onder het aanhoudende gelui van de bel van den „anderen" voorzitter niets dan woorden van hooge wijsheid aangehoord en gesproken, en hebben ze den „Pr. v. E. en D." alles alleen laten uitdrinken, en zijn ze zoodoende bij de aankondiging van 't sluitingsuur op het eerste sein deftig naar huis getogen, zonder de minste neiging tot „slingeren", ..leeg van zoeten Och kom, Mijnheer Xwat u alle maal zegt, of liever, niet zegt: de lezers denken dan wel, dat dat van zelf spreekt. Nu, ik ben er niet geweest. Ik houd nu eenmaal niet van dat aanhoudende gebet. Ik was zoo echt blij met onze overwinning, waarvoor ik op mijn bescheiden manier ook het mijne heb gedaan. Ik wou mijn humeur niet laten bederven door zlnlooze drukte en rumoer. Nu wil ik daarom over die bijeen komst den staf niet breken. Alle menschen hebben nu eenmaal niet hetzelfde temperament, en allen geven niet op dezelfde manier uiting aan hun gevoel. Ook heb je menschen, die er niet altijd op verdacht zijn, ais een ander er op uit is, hen eens duchtig in het zonnetje te zetten. Argeloos loopen zij er in, en dienen dan tot voorwerp van spot. Blijft dat dan nog maar binnenskamers, dan Is het al erg genoeg. Maar over zoo iets in de krant te schrijven? Een heel kaim en bedaard man, die er ook bij geweest was, vertelde me, dat tengevolge van „zenuwachtige opgewondenheid" niet alle liberale heeren dien avond geheel „toerekenbaar" waren. Ik vind dat heel lief gezegd, maar ik vind ook, dat alle „presidenten" evenveel of even weinig recht hebben om „zenuwachtig opgewonden" te zijn, hetzij dan van blijdschap of teleurstelling. Meten met twee maten is niet liberaal, 't is ook niet liberaal, na de overwinning de tegenpartij nog eens te willen veranderen, door haar verant woordelijk te stellen voor de zwakheid van een enkelen harer leden, vooral niet, als onze eigen kring aan het aan het licht treden van die zwak heid niet geheel onschuldig is. En nu net slot van uw schrijven, dat is (och al te dwaas, Mijnheer XI De „Pr. v. E. en D." is nu „overgeleverd aan de willekeur van een ethisch man". Als 't waar is, Is 't wel verschrik kelijk, maar dat zal de uitkomst toch nog moeten leeren, en 't zai toch van hem zelf afhangen? En als die man nu eens niet „ethisch" was, zou het dan voor den „Pr. v. E. en D." minder ver schrikkelijk zijn, „aan zijn willekeur overgeleverd te wezen?" U, Mijnheer X, is zeker niet ethisch, maar toch wil ik ook „aan uwe willekeur niet overgeleverd zijn". Ik dank u wel. Die ethische man bezit slechts een welnlgje wel sprekendheid. Nu ja, ledereen beschikt ook niet overeen taal zoo gekulschteneenstijl zoo schitterend als de uwe, Mijnheer X. Maar wat heeft dat nu toch in vredesnaam met onzen staatkundigen strijd te maken? Ik zie het maar niet in. .Met het welnlgje welsprekendheid, dat hij bezit, begaf die ethische man zich dadelijk in den poli- tieken strijdWaar en wanneer, Mijnheer X? ik meen tn dc verkiezingsdagen hier nog al vrij wel alles meegemaakt te hebben, maar van wat u daar schrijft, heb ik nooit iets gehoord of ge merkt. En u bedoelt toch zeker in het openbaar optreden, anders zou u er dat tekort aan wel sprekendheid niet bijhalen. En dat alles schrijft u, zonder uw naam er onder te zetten, zoodat alle liberalen uit uwe omgeving, zoowel hoofdelijk als gezamenlijk, voor uw schrijven verantwoordelijk gesteld wor den. Daarom protesteer ik hier In Tiet openbaar, en ik herhaal, niet alleen uit mijn eigen naam, tegen den inhoud en de strekking van uw schrijven, dat geheel In strfjd is met de ware vrijzinnige beginselen. Ik had tol nu toe gemeend, en ik meen dit nog, dat In het algemeen genomen, wij vrij zinnigen juist krachtens onze beginselen hooger staan dan onze tegenstanders. Als ik veel artikeltjes onder de oogen kreeg als 't uwe, zou ik daaraan moeten gaan twijfelen, en dat zou mij bedroeven. Laten wij vrijzinnigen toch niet vergeten: Zoo onze beginselen ons niet degelijker, niet eer- 1 ijker, onbaatzuchtlger, edelmoediger, zacht moediger, In één woord: niet Christelijker maken, dan zullen die beginselen nooit overwinnen, en dan zijn ze 't ook niet waard, er voor te strijden. Nu zou ik heel gaarne hier mijn naam onder zetten, maar ik zou daardoor in nog ruimer kring ontsluieren, wat m. I. beter geheel onder den sluier gebleven ware. Daarom volg ik, nood gedwongen, uw voorbeeld, en teeken Ik mij, Uw Dw., A.-Z. Mijnheer de Redacteur I Nu volgens uw blad Dr. Kuyper In de Standaard schrijft, dat, volgens hem, Mr. Patljn en Mr. Fokker den Verkiezingsstrijd minder edel hebben gestreden, door niets te hebben gedaan om het verspreiden en zingen van het Patijnlled tegen te gaan, is misschien de vraag gewettigd, of Dr. Kuyper wel ooit, en zoo neen, waarom niet, ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2