Zaterdag 26 Juni 1909. (25 ierikzeesohe Couran t). Bericlit. riE Algemeen Overzieht. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dal lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste 1AARGANG. No. 8788. Uitgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met 1 Juli a s. op ons blad abonnecren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. INS1 De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlERIK7.EE Gevolg gevende aan een verzoek van de 3e afdeeling der Commissie voor de Middenstands- enquête Brengen ter kennis van alle belanghebbenden en belangstellenden in deze gemeente, dat op Woensdag 30 Juni e.k., des middags te 12 uur, in de Raadzaal ten Stadhuize, de voor de gemeente Zierikzee aangewezen enquêteur, de heer Mr. H. POLVLIET, officieel door genoemde Commissie zal worden geïnstalleerd, en noodigen alle plaatselijke autoriteiten, patroonsvereenlglngen en verder alle vereenigingen te dezer plaatse, die kunnen geacht worden inet den middenstand in betrekking te staan, benevens de patroons, die zulks wenschen, uit, bij die installatie tegen woordig te zijn. Zierikzee, den 23 Juni 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBUROH, Burgemeester. P. D. DE VOS, l."-Secretaris. In ons land heelt bij de stemming en de herstemming voor de Tweede Kamer de reactie de overwinning behaald, zoodat onze volksvertegenwoordiging thans zestig leden van de rechterzijde telt, waartegen over de linkerzijde slechts veertig leden stellen kan, waarvan de zeven socialisten, waarop men geen staat kan maken, nog afgetrokken moeten worden. De reactie beschikt dus over een zeer sterke meerder heid In de Tweede Kamer, zoodat, waar zij ook de Eerste Kamer achter zich heelt, zl) thans volkomen vrij spel heeft. Zal zij, gelijk In de jaren 1901 1905, haar machts positie ook nu weêr misbruiken Zal dr. Kuyper in het Ministerie worden opge nomen, of achter de schermen zijn invloed In den Ministerraad doen gelden Wat er ook gebeuren moge, de vrijzinnigen in ons land moeten, nu zij tengevolge van eigen schuld In de minderheid zijn ge komen, de gevolgen van hun onverschillig heid dragen. En uit de harde les, die zij thans ontvangen hebben, dienen zij de leering te trekken, dat, willen zij het ver loren terrein over vier jaren herwinnen, voor hen van stonde af rustelooze actie noodig Is. Over het geheele Rijk diene een krachtige strijdorganisatie In het leven te worden geroepen. Jeremiades aanheffen en treuren over de geleden nederlaag Is de weg niet om ons vaandel opnieuw op het Binnenhol te planten. Nauwe aaneen sluiting van al wat vrijzinnig denkf, is in dezen tijd gebiedende plicht. Strijd tegen de reactie zij onze leuze. Een Russische kruiser heeft op het Engelsche houtschip de Woodburn" ge schoten. De bevelvoerende officier er van verkeerde In den waan, dat de bemanning van het Engelsche schip een aanslag op hel leven van den Czar wilde beproeven. Schier de geheele Engelsche pers zwijgt over het geval, uit vrees dat de zaak aan de goede verstandhouding tusschen belde volken zoude schade berokkenen. Toch heeft de Engelsche gezant te Petersburg tegen het schieten op het Britsche schip geprotesteerd. Naar aanleiding van dat protest heeft het Russische gouvernement zijn verontschuldigingen aangeboden en zich bereid verklaard de veroorzaakte schade te vergoeden. Paul Kroesjeswan, één der befaamde oprichters van den .Bond voor Russische Mannen", is plotseling overleden. Of hl een natuurlijken dood Is gestorven, of zlchzelven van het leven heeft beroofd, weten wij niet. Hij staat thans voor Qod's rechterstoel, om rekenschap te geven van de vele misdaden, die op zijn bevel zijn gepleegd geworden. De Czar Is voornemens aan Italië, Engeland en Frankrijk een bezoek te brengen. Qeen vorst in Europa is zóó gehaat, als Rusland's Allerheerscher, het geen wegens de gruwelen, die onder zijn regeering bedreven zflnniet te verwonderen is. De fractie van de Arbeiders partij in het Engelsche parlement heeft met het oog op dat bezoek in een buiten gewone vergadering de volgende resolutie aangenomen ,De vergadering protesteert nadrukkelijk er tegen, dat het bezoek van de Czar aan dat land door de Britsche „regeering officiëel eikend wordt, daar met „de autoriteit en met medewerking van „dien Czar een volk, dat grondwettig voor „de politieke vrijheid kamdt, met schrikke- „lijke gruwzaamheid behandeld wordt". Het is het voornemen van genoemde partij een groote volksbetooging tegen het aan gekondigd Czarenbezoek op touw te zetten, en optochten in Hydepark en op Trafalgar Square te houden. Ook in de italiaansche Kamer heeft een afgevaardigde in afkeurende bewoordingen over het bezoek van den Czar aan Italië gesproken; Minister Tittani antwoordde: Als de Czar naar Italië komt, zullen wij hem ontvangen als het Hoofd van een bevrlenden staat". Ook in dit rijk Is men voornemens tijdens het bezoek van den Russlschen Allerheerscher een volksdemon- stratle te houden. Gelijk in Servië algemeen bekend is, ligt de Kroonprins Georg met hen, die Koning Alexander en Koningin Draga vermoord hebben, overhoop. Koning Peter, die aan de samenzweerders zijn troon dankt, heeft den twee hoofdleiders er van elk f 50,000 aangeboden, wanneer zij voor een jaar het land wilden verlaten. Deze zijn echter op dat aanbod niet ingegaan, en zijn voornemens in hun strijd tegen den Kroonprins te volharden. In Marokko is de toestand niet rooskleurig. Het leger van den sultan Moeley Hafid Is met achterlating van al zijn wapenen door de troepen van El-Nhogi volkomen verslagen. De troepen van den Nhogi naderen Fez, waarvan zij den omtrek in brand hebben gestoken. De stelling van den sultan is dan ook allesbehalve vast. Wel schijnt hij zijn oudsten broeder, Moelei Moham med, die, algemeen bemind, in zijn palels gevangen werd gehouden, een gratis biljet voor de reis naar een wereld te hebben gestuurd, waarvan de mensch niet pleegt terug te komen, maar daardoor heeft hij zich de haat der bevolking op den hals gehaald. Met Spanje ligt hij overhoop. De regeering van dit rijk wenscht de mijnen te Dezoeba te ontginnen. De Spaansche generaal Marina had zijn troepen in ge reedheid laten brengen, teneinde den weg er heen te beschermen. Hij stuitte daarbij op den tegenstand van naburige stammen. De sultan heeft besloten een protest-nota tot de vertegenwoordigers van alle Euro- peesche Mogendheden te richten, teneinde hen over het optreden van Spanje in te lichten. Zierikzee, 25 Juni. De Zlerikzeesche gymnastiek-club „Luctor et Emergo" viert heden haar éénjarig bestaan door het houden van een rijtoer naar Haamstede, waar in het „Café-Bom" door de leden aan den kapitein van de club, den heer Steyns, een diner zal aangeboden worden. De justitie alhier vertrok hedenvoor middag naar Tholen. Volgens geruchten zou daar vermoedelijk een moord zijn gepleegd. Nadere blzonderheden ontbreken. Anti-revolof Chr.-historlsdi?" Onlangs was beweerd, dat de heer H. Ch. Vegtel te 's-Hage, destijds Kamercandidaat voor Zierikzee, aldaar op een vraag, tot welke partij hij behoorde, zou hebben geant woord: „tot de anti-revolutlonnaire of christelljk-historlsche partij". In een ingezonden stuk in de Standaard verzekert de heer Vegtel thans, dat hij te Zonnemalre en later te Zierikzee heeft verklaard lid te zijn van de a.-r. Kies- vereenlglng „Nederland en Oranje" te 's-Oravenhage. Bij kon. besl. zijn benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Zutphen, F. H van Leeuwen, thans bewaarder te Middel burg; tot ontvanger der registratie en do meinen te Hulst, D. Voflte, thans te Oss. Op de te 's-Qravenhage door de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw gehouden tentoonstelling, is een prijs van f 1.50 toegekend aan een mandje Mei-kersen van den heer J. M. Klompe te Drelschor. Bij alle verkoopers van Beecham's pillen zijn gratis verkrijgbaar Beecham's oracle, een heel aardig* surprise, waarbij het portret van onze Koningin of dat van Prins Hendrik te voorsc^n komt, wanneer men de randen van het papier langs de stippellijnen naar achteren vouwt, het papier op de tafel zet, steunend op de randen, en vervolgens de ster in den achterhoek van het papier met een brandende sigaar aanraakt. Eikerzee, 24 Juni. Wegens periodieke aftreding is tegen Dinsdag 29 Juni een verkiezing uitgeschreven van 2 leden van den gemeenteraad alhier. Scharendijke, 23 Juni. Bij het onweder van deze week werden in onze buurt een 4-tal telefoonpalen door den bliksem ge troffen. Drelschor. De kermis, die we hier zullen hebben 28 en 29 Juni, zal er dit jaar weer niet minder uitzien dan anders. Als naar gewoonte ontmoeten we er weer onze oude bekende koek- en galanterie- kramen. Daarbij de bekende draaimolen van Robbe en een luchtschommel, die ons jaarlijks bezoeken. Maar ook heeft hier zijn tent opgeslagen de heer Janvier van Bergen-op-Zoom, die ons vroeger reeds bezocht met zijn carrouselsalon. Wat het eerst in het oog valt is net keurig geschil derde front, dat den bewerker alle eer aandoet. De carrousel wordt thans in beweging gebracht door een stoommachine, wat zeker op een gewone dorpskermis weinig voorkomt. Mede mag vooral de aandacht gevestigd wo<*»en op het kolos sale nieuwe orgel, met een artistiek front uit de fabriek Casparini te Parijs. Het wordt gedreven door de machine en geeft keurige muziek te hooren. Het geheel Is een bezoek ten volle waard. Alles bij elkaar genomen kan de kermis prettig gevierd wordener is keuze genoeg. Hebben de bezoekers het genoegen en de verschillende ondernemers het voordeel, dan kan ieder tevreden zijn. Alhier zijn als leden van den ge meenteraad aan de beurt van aftreding de heeren J. Doeleman Zz. en J. M. Klompe. De firma Anker te Zierikzee heeft hier op het terrein achter het stoomgemaal een Nortonpomp geslagen. Op een diepte van ruim 18 M. kwam er helder water te voorschijn met een zeer gering zoutgehalte. Dit water moet dienen om den ketel In het machinegebouw te voeden. Oosterland. Deze gemeente betreurt het vertrek van den heer P. Luteljn, eerste onderwijzer aan de openbare school alhier, in gelijke betrekking benoemd te Biervliet, die geëerd en bemind was om zijn nauw gezette plichtsbetrachting, zijn grooten eenvoud, zijn bescheidenheid, en buiten gewone hulpvaardigheid. Kortom, de heer Luteijn is Iemand, die vele goede eigen schappen in zich vereenigt. Niet alleen als onderwijzer stond hij in hoog aanzien, maar ook buiten de school. Als bestuurder en lid van verschillende vereenigingen, heeft de heer Luteijn veel gedaan. Ooster land heeft dan ook bewezen, hoezeer zijn werken tijdens zijn verblijf alhier op prijs zijn gesteld. Hem werd n.l. bij zijn vertrek verschillende geschenken aangeboden, o. a. één van hel Muziekgezelschap „O. F.", van de Tooneelvereenlglng „Onderling Genoegen" en één van vele ingezetenen, bestaande in een pendule met kandelabres en album. Het album, dat op voortreffelijke wijze is bewerkt door den heer J. Vijverberg, hoofd der school te Noordgouwe, bevat de namen van de gevers. Wij hopen, dat het den heer Luteijn In zijn nieuwe stand plaats Biervliet evengoed zal gaan als In Oosterland. Bruinisse. Olsteren is een jongen uit deze gemeente, die waarschijnlijk door ongesteldheid overvallen, aan den straat weg neergevallen was, door de tram aan gereden. Hij werd daardoor vrij ernstig aan het hoofd verwond. Stavenisse. Nadat reeds een paar maal van verschillende assurantiemaatschappijen alhier een spreker in zake „arbeidscontract" voor het publiek was opgetreden, veree- nlgden zich verschillende landbouwers. om te trachten door een gemeenschappe lijke verzekering aan al de eischen, vervat in art. 1538 c, .v, y en 1401-1407 B. W. te voldoen. De heer Anth. Qeluk uit Bergen-op-Zoom trad dezer dagen weer voor de werkgevers en den volgenden avond meer speciaal voor de werknemers op. Op heldere wijze verklaarde hij voor beide partijenzoo goed de rechten als de plichten. Het resultaat was, dat velen zich bij de maatschappij „Het Roode Kruis" aange sloten hebben. De landbouwers hebben daardoor getoond, wat voor hun werk lieden over te hebben, want ze geven hun nu veel meer, dan de wet hen verplicht. Zeker moet zoo iets de goede verstand houding die altijd voor belde partijen gewenscht is tusschen werkgever en werknemer ten zeerste in de hand werken, Aanstaanden Dinsdag kunnen alhier bij den heer burgemeester candldatenlijsten ingeleverd worden, in verband met de a.s. periodieke aftreding van de heeren L. Hage en C. L. Dorst Jz., als gemeenteraadslid. Scherpenisse, 25 Juni. Door den lieer Commissaris der Koningin in deze provincie worden 28 kosteiooze vergunningen om te visschen uitgereikt. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht de somma van f 7.41. Op de gehouden veemarkt alhier werden slechts zes stuks vee aangevoerd, waarvan geen enkele werd verkocht. Poortvliet. Volgens periodieke aftreding voor leden van den gemeenteraad, zijn dit jaar aan de beurt, de heeren N. A. Bruijnzeel en J. A. van Nieuwenhuijzen. Wissenkerke. Donderdag 14 Juli a.s. zal, ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van het muziekgezelschap „Apollo", alhier een festival gegeven worden, waar aan minstens 13 gezelschappen zullen deelnemen. Qoes. Het 4-jarlg dochtertje van J. Snoep alhier werd dezer dagen door een fietser aangereden; 't kind kwam in zijn val zóó ernstig terecht, dat 't in stuipen viel en na een lijden van één dag aan de gevolgen Is overleden. Te lerseke is, bepaald voor ge- meenteraads-verkiezingen, een kiesver- eeniglng opgericht onder den naam van „de verwarde troep". Dat belooft wat I Vlissingen, 24 Juni. In de hedenmiddag alhier gehouden vergadering van aandeel houders van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", werd goedgekeurd het einde der vennootschap, eventueel te bepalen op 1 October 1938, omdat deze datum tegelijk valt met het eindigen der postovereenkomst. Als plaats waar de zetel der maatschappij zal gevestigd worden, werd aangewezen Vlissingen in plaats van Amsterdam. Ter Neuzen. Er worden pogingen aan gewend hier een christ.-historische kies vereeniging op te richten. Reeds hebben hiervoor voorloopige besprekingen plaats gehad. Landbouw en Veeteelt. Zonnemaire. In de Staatscourant no. 139 komen voor, de konlnkl. goedgekeurde statuten der landbouw-societeit „Ceres' alhier. Schouwen, 24 Juni. Dit jaar Is hier slechts weinig vlas uitgezaaid. En daar nu de kooplust, zoowel van bulten het eiland als van Schouwsche vlassers tamelijk groot was, zijn er alweder hooge prijzen besteed, tot zelfs f 180 per gemet. Het gewas is hier goed te noemen, doch bij de lage prijzen van 't bewerkte vlas, Is het bij de bestede prijzen te vreezen, dat menig vlasser den volgenden winter zich weer over schrale winst of zelfs ver lies te beklagen zal hebben. Men schrijft uit Friesland: Als een bewijs, hoe slecht het er op 't oogenblik in het landbouwbedrijf uitziet, kan dienen, dat bij een plaats gehad heb bende verpachting van het grasgewas zulke fabelachtige prijzen geboden werden, dat de notaris een oogenblik de verkooplng onderbrak door te vragen of men wel be greep, dat men niet het land kocht, doch alleen maar het op 't veld staande gewas. Slechts even had dit woord echter Invloed, want spoedig daarna werd weer met groote woede geboden. Andere boeren, die hieraan niet meedoen, gaan reeds vee afzetten, zoodat het op de veemarkten wel najaar lijkt, met het gevolg evenwel, dat vooral het melkvee ontzettend In prijs daalt en slechts weinig geld wordt thuis gebracht. 't Is te hopen, dat er spoedig verande ring komt. KERKNIEUWS. Tot kapelaan te Middelburg is benoemd de heer J. A. Annegarn, kapelaan te Bovencarspel. O N D E R W IJ S. Twee onderwijzeressen, ééne van den Hervormden, ééne van den Katholieken godsdienst, kunnen, voor rekening van de Zeeuwsche Landbouwmaatschapplj, hare opleiding voor onderwijzeres in landbouw zaken ontvangen aan huishoudscholen in België. Voor de Katholieke onderwijzeres Is aangewezen de school te Heverlee onder bestuur van de zusters Annuntiaten van het Heilig Hart. Oosterland. Aan den heer H. A. Rotte, onderwijzer aan de openbare school alhier, is wegens zijn benoeming te Rotterdam eervol ontslag verleend. Visscher IJ- Berichten. Bruinisse. In de vorige week verzond men van hier 1120 ton mosselen naar België en Frankrijk en 80 balen naar Engeland, Holland en Duitschland. Van de Zuiderzee werden aangevoerd 3000 ton mosselzaad. Deze week vertrokken weer een dertig-tal vaartuigen om zaad uit de Zuiderzee te halen. Provinciale Staten van Zeeland. Bij het voorstel van Oedep. Staten om afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeente Vlissingen om subsidie voor een handelsschool, teekenen Oedep. Staten het volgende aan: In hoeverre in andere provincies handels scholen en handelscursussen uit de provinciale fondsen worden ondersteund, blijkt uit de door ons hieromtrent inge wonnen inlichtingen. Wij vinden geen vrijheid om tot een gunstige beschikking op het verzoek te adviseeren, daar wij het niet geraden achten, een eerste schrede te zetten op den weg van provinciale subsidiëering van het In het adres bedoelde onderwijs. De onder vinding heeft geleerd, dat de eerste stap door andere wordt gevolgd; buitendien maant de toestand der provinciale financiën tot matiging, en behooren alle niet strikt noodzakelijke uitgaven vermeden te worden. Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Het bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen en haren aankleve, heeft aan den minister van financiën verslag uitgebracht over den toestand dier visscherijen in 1908. Wij ontleenen aan dat verslag het volgende: Het afgeloopen jaar kan voor alle visscherijen als slecht worden gequalificeerd. Het koude weer, de oestervrees in België en andere oorzaken hadden tengevolge, dat bijna geen enkele visscherij reden tot tevredenheid gaf, de botvisscherij alleen uitgezonderd. Van de consenten, bedoeld by art. 8 van het Reglement, werden afgegeven: a. aan Nederlanders 825; b. aan Ingezetenen van België 65 consenten. Wegens de uitbreiding van de verpachte perceelen in de beneden-Ooster-Schelde werd een derde vaartuig voor den dienst In dat district aangewezen en met machtiging van Uwe Excellentie de levering opgedragen aan den minsten Inschrijver J. Verras aan de Paal, gemeente Qraauw. Het vaartuig „de Ibis", type „Gier", kwam in September in dienst en voldoet uitstekend. Door de beambten, met het toezicht op de visscherijen belast, werden, voor zoover ons bekend, 367 verbalen opgemaakt, waarvan 329 door beambten der visscherlj- politle. De klacht, meermalen vroeger geuit over de geringe straffen door de meeste kantonrechters uitgesproken, blijft van onverminderde kracht. De straf, door ver scheidene kantonrechters opgelegd, laat dikwijls, na de betaling der boete, aan de overtreders nog een verdienste uit de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1