Donderdag 24 Juni 1909. (Z ierikzeesche C o u r a n t). NIEUWSTUDIN8EN. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBOD ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8787. Uiigaver-Hoofdredaoteup i A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Aan Zijn Excellentie Dr. A. KTJYPER Hoofd-Redacteur van Exoellentie. ,De Standaard" U hebt de vriendelijkheid gehad in Uw orgaan van den 18den dezer het zooge naamde Pattjnslied ter kennisse van Uw lezers te brengen. Vergun ons u op te merken, dat het lied, hetwelk In Uw blad voorkwam, afwijkt van het oorspronkelijke, dat in 1905 en onlangs na de herkiezing van mr. Patijn door de bevolking alhier gezongen is geworden. Teneinde nu Uw Excellentie in de gelegenheid te stellen Uw lezers den juisten text van dat lied te kunnen mededeelen, zullen wij dien hieronder doen afdrukken, U beleefd verzoekend, daarbij in Uw blad tevens te willen overnemen het daarnevens geplaatst spotlied, dat van anti-revolutionnaire zijde vervaardigd is geworden. Het lied nu, dat de vrijzinnigen in deze streek zongen, toen zij in 1905 en ook nu kort geleden bij de stembus de zege be vochten, luidt als volgt: Paganistische Meditatie op het welbekende schutterslied van Speenhoff. O us dierbaar vaderland, Verscheurd door felle twisten De schoolstrijd weer ontbrand 1 En dan die Paganisten 1 Sybrandi zit in nood En als je soms gaat varen Geen borrel op de boot Geen bitter en geen klare. Daar komen de anti's zij schreeuwen van pijn, Ze razen en tierenweg met Patijn Ze maken een herrie, och kom wat een lef! Dat komt van den .wortel" en 't plichtbesef Patijn is onze man Ons kranig kandidaatje Die machtig spreken kan HIJ geeft ze op hun baatje. O wee! roept Pompe uit De angst gaat mQ bekruipen! De anti's roepen luid: 't Is .Pompe" of verzuipen Daar komen de kiezers ze stemmen Patijn Ze houden van waarheid en klaren wijn, Je hoeft niet te vragen, wie zal het nu zijn Wel vriend natuurlijk, het is Patijn Het spotlied, dat door de anti-revolution- nairen gemaakt en verspreid is, is van den volgenden inhoud: Strijdlied der Zierikzeesche Liberalen. Ons stadje Zierikzee, Verscheurd door felle twisten, 't Klein stipje aan de zee, De plaats der Paganisten. Patijn die zit in nood, Nu moeten we gaan varen Met een borrel op de boot, Met bitter en met klare. Dan komen wij, Hnkschen, we brullen van- pijn, Wij razen en tieren,'t Is voor Patijn 1" We maken een herrie, we kunnen er zijn, Dat komt door de bitter, klare en wijn. .Patijn dat is de man I" Een aardig candidaatje, Die toch nog praten kan, En hunkert naar een baantje. Ochochroept Fokker uit, De angst gaat mij bekruipen, Wij, halzen, roepen luid 't Is pompen of verzuipen Dan komen wij, Hnkschen, we stemmen Patijn Wij houden van bitter, klare en wijn I Je hoeft niet te vragenWie zal het nu zijn Wel vriendje natuurlijk* .Het is Patijn!" Vrij naar Patijnslied. Excellentieindien U beide liederen met elkander vergelijkt, dan zult U moeten toegeven, dat het zegelled der vrijzinnigen geen beleedlglngen voor de tegenstanders bevat, maar dat dit daarentegen wel het geval is met het spotlied der antl-revo- lutlonnalren. De liberalen toch van dit welvarend eiland worden daarin als dronkelappen, en mr. Patijn, onze hooggeachte afgevaardigde, wordt als „hunkerend naar een baantje" voorgesteld. Wij herinneren Uw Excellentie aan het Fransche gezegde: il faut juger les écrits apris leur date. Welnu! het Patijnslied is vervaardigd in 1905, en behelsde een toespeling op Uw pas In werking getredene drankwet, die de ondoeltreffende en ongeriefelijke bepaling behelsde, dat de passagiers gedurende een bootreis geen druppel drank bekomen kunnen. En nu gaat het toch niet aan, 0111 wegens die toespeling de overgroote meerderheid der bevolking van dit eiland als verslaafd aan den drank af te schilderen. En wat nu het „hunkeren naar een baantje" van mr. Patijn betreft, een ieder weet hier, dat onze afgevaardigde een zeer vermogend man is, die een hooge, goed gesalarieerde staatsbetrekking ter wille van het lidmaatschap der Tweede Kamer heeft neergelegdwaardoor juist de edele onbaatzuchtigheid van mr. Patijn in een glansrijk licht verschijnt. is het, Excellentie I te verwonderen, dat door een dergelijk spotlied de klove, die U ais slecht volgeling van Christus, want deze predikte liefde, tusschen het ééne volksdeel en het andere hebt geschapen, nog wijder wordt Is het, Excellentie I in overeenstemming met de Christelijke leer, dat Uw volge lingen In stede van de waarheid te dienen, den leugen en den laster verbreiden? portugal. De nieuwe rechter van instructie in strafzaken te Lissabon heeft een aantal werklieden doen arresteeren in verband met den koningsmoord op I Febr. van het vorig jaar. spanje. Koning Alfonso heeft bevolen, dat In Madrid, Sevilla en de andere steden de dans- en muzieklokalen om half één ge sloten moeten zijn, terwijl zij vroeger den ganschen nacht geopend waren. Om de onzedelijkheid in de muziekzalen tegen te gaan, ging hij nog een stap verder. Hij heeft nl. een decreet uitge vaardigd, waarbij het aan de dames, die op het tooneel optreden, verboden Is, de zaal, welke voor het publiek bestemd is, binnen te komen, zooals vroeger altijd de gewoonte was. Haar werd tevens verboden om in de gebouwen, waar de muziekuit voeringen gegeven werden, woonvertrekken te hebben. Dit alles had vroeger steeds tot ergerlijke ongepastheid aanleiding ge geven. La Granja, 22 Juni. Koningin Ena is van een dochter bevallen. Dit is het derde kind van het Spaansche koningspaarde beide eersten waren zoons, geboren 10 Mei 1907 en 23 Juni 1908. La Granja is een stadje in de provincie Segovio, in de buurt waarvan het beroemde lustslot „Real Sltio is gelegen. In de heete zomermaanden wordt de hofhouding uit Madrid daarheen overgebracht. rusland. Een hooggeplaatste persoonlijkheid heeft den correspondent van de Tag In St.-Petersburg meegedeeld, dat de omgang van keizer Wilhelm met den czaar bij de laatste ontmoeting uiterst hartelijk is geweest. De goede luim van den keizer deelde zich mede aan den czaar en de czarina, die in langen tijd zoo opgewekt en vroolijk niet geschenen hadden. Veel drukte bracht het bezoek van de kinderen van den czaar aan boord van de „Hohenzollern". De czaar hief herhaaldelijk den kleinen troonopvolger in de hoogte, die in de wolken was over de mooie geschenken, welke „oom Wilhelm" voor hem had meegebracht en waaronder een prachtige Zeppelin-ballon was. De prinsessen kregen fraaie poppen, waar mede zij trotsch aan boord van de „Hohenzollern" rondliepen. Bij het afscheid kuste de czaar keizer Wilhelm driemaal. Onder de klanken van het Russische volkslied verlieten de czaar en de czarina met hun kinderen de „Hohenzollern", terwijl aan boord van de „Standart" het Duitsche volkslied werd gespeeld. Van alle zijden klonk hoera geroep. De keizer stond op de brug van zijn jacht met zijn pet te zwaaien en de czaar en de czarina zwaaiden met hun zakdoeken. St.-Petersburg, 19 Juni. Omtrent het gebeurde met het Engelsche stoomschip „Woodburn" publiceert de generale staf der marine de volgende inededeeiingen: Daar het reeds dikwijls is voorgekomen, dat zoowel Russische als buitenlandsche handelsstoomschepen de ligplaats in de Russische territoriale wateren van het es kader der oorlogsvloot naderden en ondanks de waarschuwing van het wachtschip binnen het bereik van het geschut van het eskader doordrongen, werd het In het afgeloopen jaar noodlg geacht nadere be palingen vast te stellen voor zulke gevallen, welke bepalingen, voor zoover zij voor de Finsche Scheren geiden, door den gouver neur-generaal van Finland Ingevoerd werden en in Engelsche vertaling voorkomen In de In Januari en April verschenen gedeelten van de door het Engelsche ministerie van handel uitgegeven kennisgevingen aan zee lieden. Op 16 Juni vertrok het Engelsche koop vaardijschip „Woodburn" met een Finschen loods aan boord, uit de Scheren zeewaarts. Toen het schip te Pitkopas op de Stand- ardreede liggende, het keizerlijk jacht begeleidende oorlogschepen naderde, stoomde de wachthebbende torpedoboot 't schip tegemoet en beval het van koers te veranderen en de voor het eskader gereserveerde ruimte te verlaten. Daar de „Woodburn", ondanks de bevelen, koers bleef houden In de richting van het keizer lijk jacht, vuurde de torpedoboot drie losse schoten af. Daar het schip zijn richting nog niet veranderde, werd een scherp schot afgevuurd op liet bovenste deel van het stoomschip. Toen terzelfdertijd de torpedoboot „Emir Boekharski" bemerkte, dat de „Woodburn" in de richting van het keizerlijk jacht bleef stoomen en de linie van het gereserveerd gebied reeds had overschreden, vuurde het eerst een los schot af en daarna een scherp uit een stuk van 75 m.M., dat het onderste gedeelte van den schoorsteen trof. Er werd onmiddellijk op bevel van den vlagkapitein, adjudant-generaal Mllew, een officier naar de „Woodburn" gezonden, teneinde te onderzoeken in hoeverre het schip beschadigd was en om te informeeren, waarom de bevelen van het wachtschip niet waren opgevolgd. Geconstateerd werd, dat de kogel uit het 75 m.M. kanon door de bekleeding van den schoorsteen was gedrongen, de stoompijp en de op het bovendek staande reserve-machines had verbrijzeld en dat bovendien een stoker door kogelsplinters licht was gewond aan de dij. Uit de beantwoording der gestelde vragen door den kapitein bleek, dat de loods, die het schip stuurde, de lijn van den gereserveerden kring had willen snijden en dat de kapitein alleen de aanwijzingen van den loods had gevolgd. engeland. Het Engelsche legerbestuur heeft een order aan de officieren uitgevaardigd, dat zij in het vervolg geen buitenlandsche officieren meer mogen ultnoodlgen om in hun kwartier hun gast te zijn, zonder voorkennis en goedkeuring van het ministerie. Zij mogen hun gasten ook geen dingen toonen die van militair belang zijn, ook geen officiëele boeken, zonder uit drukkelijk verlof. Londen, 21 Juni. De Morning Post heeft een gift ontvangen van twee duizend pond sterling, bestemd als grondslag voor een fonds, uit welks gelden aan de natie de beste in het buitenland te koopen stuur- ballon zal worden aangeboden. Het blad zegt 20.000 pond noodig te hebben. De drie lords, Roberts, Milner en Beresford, treden op als adviseerende commissie, in overleg met het Ministerie van Oorlog, ten opzichte van de keuze van het type onder die stuurballons, welke thans op het vasteland practischen arbeid presteeren. Ernstige opstootjes hadden Zondag te Liverpool plaats tusschen Katholieke leren en Protestanten, waarvan er velen met zeisen en poken waren gewapend. Verschillende hulzen werden vernield, één werd in brand gestoken. De bereden politie maakte herhaaldelijk charges onder een hagelbui van steenen. Een twaalftal agenten werd gewond. Vijftig arrestaties hadden plaats. Ten gevolge van een zwaren mist kwam de Britsche kruiser „Sappho" in aanvaring met een onbekend stoomschip van Dungeness. De kruiser zonk. De red dingsbooten van het stoomschip brachten 250 opvarenden van den kruiser aan wal. Loydd's bureau gelooft niet, dat er men- schenievens zijn verloren gegaan. De „Sappho" werd naar Dover ge sleept en In de haven aan den grond gezet. Het schip was met zeer veel moeite drijvend gehouden, na het sluiten der waterdichte schotten en door krachtig pompen. De aanvaring had plaats in een dichten mist. Het schip, dat met den kruiser in aanvaring kwam, is, eigenaardige overeenkomst, de „Sappho", een pakketboot van de Wllson- lijn. Huil, 20 Juni. De kapitein van de pak ketboot „Sappho", van de Wllson-l|jn, bericht, dat hij in aanvaring kwam met den kruiser „Sappho". De pakketboot kreeg geen materieele schade en zette de reis naar de Middellandsche Zee voort. De admiraliteit deelde mede, dat niemand werd gedood of gewond bij de aanvaring. Maatregelen tot berging zijn genomen. Men verwacht dat de kruiser zonder veel moeite weder vlot kan worden gemaakt. frankrijk. Verschrikking en angst blijven heerschen in de streken van Zuid-Frankrijk, die een week geleden door onderaardsche krachten ten deele verwoest zijn. Donderdag en Vrijdag heeft de bodem weer telkens ge schud en de bevolking vreest elk oogen- bllk cene herhaling van de ramp. Door genie-soldaten wordt hard gewerkt, om de muren, die dreigen in te storten, omver te halen of te stutten. Gisterenmorgen heeft men vergeefs ge poogd den toren van het dorp Lambesc te sloopen, welke een ernstig gevaar op leverde. Vanmorgen zou de genie het gevaarte met mellnlet doen springen. De menschen, die In het veld in leger tenten kampeeren, hebben veel van de nachtkoude te verduren. belgiE. Brussel, 20 Juni. Ter gelegenheid van de groote wedrennen te Auteuil, welke door President Fallières zouden worden bijgewoond, hadden de stakende stal knechten en jongens besloten het sportfeest te verhinderen. Voorop een rood vaandel dragende, versperden zij de baan. Men moest den President telefoneeren van zijn bezoek af te zien. De tusschenkomst der gardes municipaux en politie bleef vruchte loos. De courses konden slechts gedeeltelijk doorgaan. De menigte stak de omheining in brand en wierp met steenen naar de paarden. Oedurende den militairen rit reed een geheel peloton over een vrouw, die door de menigte omver was geworpen. Zij werd ernstig gewond opgenomen. Tal rijke arrestaties hadden plaats. Een officier werd gewond. Men zegt dat de Confédé- ratlon Générale du Travail niet vreemd Is aan de opstootjes. In een gehucht bij leperen had een boerin In een stroozak een rattennest ontdekt, en zij wierp den zak naar bulten; een knecht stak hem In brand om de ratten te vernietigen. Maar de ratten, liever dan levend verbrand te worden, ontsnapten, brandende strootjes met zich meevoerende. Ze vluchtten In een voeder- magazijn, en enkele minuten later stond dit gebouw in vlam. Niettegenstaande de pogingen der omwonenden, deelde het vuur zich nu weldra ook aan de hoeve mee, die volkomen In asch gelegd werd. Ook werden nog vernield drie woningen, recht tegenover de hoeve gelegen. De stoffelijke schade Is zeer belangrijk. nederland. Groningen, 22 Juni. Gisterenmorgen had de instructie plaats in de zaak van den loodgieter, die een brief aan den officier van justitie had geschreven, waarbij hij verklaarde het academiegebouw in brand te hebben gestoken. Naar wij vernemen, leverde het onder zoek niets bizonders op, en men ver moedt, dat H., zonder eenlgen grond, zichzelf beschuldigt, om thans nu en dan uit de gevangenis te komen. Amsterdam, 21 Juni. Terwijl Zondag middag op den Amstel, tusschen Omval en Hooge Sluis, de roeiwedstrljden van de roei- en zellvereeniging de Amstel In vollen gang waren, had op hetzelfde water, ter hoogte van de- begraafplaats Zorgvlied, een treurig ongeval plaats, dat aan drie menschen het leven kostte. Vier jongelui, van 18—20 jaar, hadden bij den schuiten- verhuurder tegenover het café d'IJsbreeker op de Weesperzljde, een kleinen tjotter gehuurd en ondernamen daarmede een zeiltochtje in de richting van Ouderkerk. Op de heenreis werd In Halfweg 't Kalfje aangelegd en uitgestapt. Tegen kwartier vóór drieën voer men weder verder, den schoot van het zeil vastzettende. Deze onvoorzichtigheid, die te onbegrijpelijker Is, omdat één hunner bekend was als ge oefend zeiler, kwam hun duur te staan. Midden In het vaarwater, juist waar de Amstel een wending maakt, werd het schuitje door een felle windvlaag getroffen, met het noodlottig gevolg dat het oogen- blikkeiljk omsloeg, volliep en zonk. Even hoorden de wandelaars langs den Amstel- dljk en de omwonende warmoeziers nog hulpgeschrei; dan verdwenen de drenke lingen onder het zeil. Van den wal werd zoo spoedig mogelijk hulp verleend. De warmoezier Jacob Vet was het eerst bij de omgeslagen schuit, en mocht er In slagen P. Scheen (wonende Van der Helststraat 80) bijtijds te redden. Minder gelukkig waren de gebroeders J. en B. Bosse. Zij haalden J. Orootegoed (eveneens wonende Van der Helststraat 80) en P. Schappen (Jan van der Heydestraat) op. Één dezer schijnt nog teekenen van leven te hebben gegeven, maar het mocht niet gelukken de levensgeesten van één van beiden weder op te wekken. De lijken werden getransporteerd naar de begraaf plaats Zorgvlied en daar neergelegd. Naar den vierden drenkeling, A. Hagen, (wonende Frans Halsstraat 5), werd langen tijd tever geefs gedregd, ook door de bemanning van de motorboot der Amsterdamsche po litie, aan boord waarvan zich bevond de hoofd-commlssaris, de heer Hordijk. Medische hulp werd o. a. verleend door den arts N. P. Catenius, die per auto mobiel van den gemeentelijken genees kundigen dienst naar ;de plaats des onheiis was gekomen. De tjotter zonk rechtstandig op den bodem van den Amstel. Alleen de top van den mast stak boven water uit. Muiderberg21 Juni. Alhier waren Zondagmiddag twee dames en 'n heer gaan roeien op de Zuiderzee, niettegen staande het zeer stormachtig weder was. Daar zij na eenige uren nog niet terug keerden en er van de boot niets te bespeuren was, ging de badmeester van het badhotel op verkenning uit in een boot met slechts één riem. Ofschoon het hem gelukken mocht het kleine gezelschap te vinden, bemerkten toeschouwers van het strand, met behulp van kijkers, dat hij tevergeefs trachtte dit te bereiken. Daar de badplaats verder geen boot rijk was, werd naar Muiden om hulp geseind en vertrokken nu van hier twee zeilschepen, 't Mocht den vlsscher S. gelukken belde booten te bereiken en de in nood ver keerenden behouden aan land te brengen. Gebleken is, dat de roeiers hun riemen verloren hadden en hulpeloos in de In zeer slechten staat verkeerende booten ronddreven. Loosduinen. De politie alhier heeft een zonderling persoon aangehouden en voor den burgemeester dezer gemeente geleld. Daar verklaarde hij uit Thuringen hierheen gekomen te zijn om In Scheve- ningen lezingen te houden over een natuurs- ievenswijze. Hij liep blootshoofds, droeg lange grijze haren en liep barrevoets. Daar hij behoorlijk van middelen was voorzien, Het men hem naar Den Haag terugwandelen. 's-Qravenhage, 21 Juni. De Eerste Kamer is tegen 28 dezer bijeengeroepen, ter afdoening van nog voor behandeling gereed zijnde wetsontwerpen. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat, dank zij de natuurlijke voeding, Prinses Juliana zeer voorspoedig opgroeit en gestadig in lichaamsgewicht vooruitgaat. Rotterdam, 21 Juni. Door de vereenl- ging van Jonge Liberalen was hedenavond een verkiezingsoptocht georganiseerd met lichlstoet, ten behoeve der vijf vrijzinnige candidaten in de Rotterdamsche districten. In den optocht hadden plaats genomen rijtuigen met muziekcorpsen, herauten en reclamewagens. Met allegorische voorstel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1