ZIËBIKZËËSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 Juni 1909. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. i e r i It z e e s c h. e C o ix r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8785. Ultgever-HoofdredaoteurA. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met 1 Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. NEDERLAND. Amersfoort, 17 juni. Een 22-jarige dienstbode, In dienst bij den heer H., Beekesteinschelaan alhier, is, bij het uit de ramen kijken, daaruit gevallen. Ofschoon het raam slechts 5 meter boven den be- ganen grond is, kwam het meisje zóó ongelukkig neer, dat een geneesheer, die in allerijl kwam toegesneld, slechts den dood kon constateeren. 's-Gravenhage, 16 Juni. Dr. Roessingh, Hr. Ms. lijfarts, en dr. Haversmidt, practi- seerend geneesheer, directeur van het kinderziekenhuis te Utrecht, zullen voortaan de belangen behartigen van Prinses Juliana, die Zich tot dusver in uitstekenden wel stand mag verheugen. Het onderzoek van politie en justitie, in verband met het duel tusschen den gepensionneerden overste Riimer en kolonel Van der Capellen, commandant van het 3e regiment huzaren, moet nog steeds voort duren, en schflnt eenlgszins bemoeilijkt te worden door het telt, dat het duel op Belgisch grondgebied, in de onmiddellijke nabijheid van de Nederlandsche grens, moet hebben plaats gehad. De zaak wordt in officierskringen na tuurlijk zeer druk besproken en algemeen Is men van oordeel, dat het duel niet om een persoonlijk geschil Is geschied, doch dat kolonel Van der Capellen het voor zijn regiment heeft opgenomen. Intusschen tast men nog in het duister omtrent den afloop dezer zaak. Over onveiligheid in de Schevening- sche Boschjes schrijft een lezeres van de Avondpost Twee dames wandelden een dezer dagen in een gedeelte tusschen Hotel de la Promenade en Kerkhoflaan, ongeveer half- vler 's middags, toen één harer door een jongen kerel, die haar achterop kwam, werd aangerandhaar taschje met circa f 25 waarde, dat zij aan den arm droeg, werd afgerukt en de dief verdween in het kreupelhout. Op haar hulpgeroep ver schenen een politieagent en twee tuinlieden, die getracht hebben den dief te achterhalen, doch helaas niet vonden. Ook het verdere politieonderzoek schijnt nog geen resultaat te hebben gehad. In den afgeloopen nacht heeft men hier weder getracht In te breken, en wel op twee plaatsen. Op den hoek van de Laan van Meerdervoort en van de Spiegelstraat verraste een waker van den gecontroleerden particulieren nachtveiligheidsdienst een man, die daar in verdachte houding liep, zonder schoenen aan de voeten. De man ging bij de komst van den waker aan den haal en het mocht niet gelukken hem te grijpen, hoewel spoedig de politie op het alarm toesnelde en met den waker den vluchteling achtervolgde. Later bleek, dat uit de keukendeur een paneel was weggesneden. Er wordt echter niets vermist. De tweede poging tot inbraak werd gedaan bij den houder van een zoogenaamd „huis van verkoop met recht tot weder- Inkoop", aan het Slijkelnde, waar eveneens een paneel uit een deur werd gesneden. Ook hier schijnen de dader of daders te zijn gestoord. Scheveningen, 16 Juni. Behalve om de Noord, gisterenvoormiddag, werd gisteren- namiddag om de Zuid een proeftocht gedaan met de onomkantelbare reddings boot van de N.- en Zuld-Holl. Redding- Maatschappij, gestatlonneerd aan de Visschershaven. De bemanning roeide de boot uit de haven, tot in de branding, welke gisteren nogal sterk was, teneinde de waarde van de boot bi] hevige beweging na te gaan. De boot bood goed weerstand aan de slingeringen door de golven ver oorzaakt en had geen last van omkanteling. Bij deze gelegenheid werd ook vanaf het Zuiderhoofd het vuurpijltoestel beproefd en de pijl voor het eerst gericht door den brigadier van politie li. J. Blokpoel, die sedert kort met de bediening van het toestel Is belast. De pijl, In de richting van 't Noorderhoofd geschoten, bereikte een afstand van 400 meier, wat zeer vol doende werd geacht. Nog werd vanuit het semaphore-toestel bij de haven een proef genomen met het wippertoestel, dat, naar bekend, strekt om schipbreukelingen van het in gevaar ver- keerend schip door middel van een lijn, waaraan een man is bevestigd, aan wal te halen. Alle proeven slaagden. Zij geschiedden in tegenwoordigheid van de heeren A. Hoogenraad, H. Bakker, directeur der haven en A. Pronk, bestuursleden der N.- en Z.-H. Redding-Mij alhier. Rotterdam, 16 Juni. Aan boord van het s.s. „Ellastln", liggende aan boei 3, heeft gisterenavond half negen een ongeluk met doodeüjken afloop plaats gehad. De 30-jarige bootwerker Andries Langeweg bevond zich op een stelling boven ruim 3, toen een ijzerertsbak werd opgeheschen. Door het slingeren van den bak kwam de runner onder de stelling, waardoor de stelling werd ppgewipt en L. voorover in het bijna ledige laadruim stortte. In be- wusteloozen toestand werd hij opgenomen en het bleek, dat de man een schedelbreuk had bekomen. Dadelijk werd om assistentie gefloten en weldra kwam de „Havendienst lil" langszijde. De zwaargewonde werd aan wal gebracht aan de Leuvehaven ett vervolgens per brancard getransporteerd naar het Ziekenhuis, waar de ongelukkige om vier uur hedenmorgen overleed. Per brancard werd gisterenavond haifacht naar het Ziekenhuis gebracht de 32-jarige Elisabeth Klijnoot, die in het portaal van haar woning met een brood mes in de linkerzijde was gestoken, waardoor zij ernstig bloedend werd ver wond. De dader werd gearresteerd en In het politie-bureau Lange Torenstraat in bewaring gesteld. De banketbakker J. aan den Binnen weg ontving gisterenmiddag bezoek in zijn winkel van een 15-jarigen scholier, die een groote bestelling deed van taartjes benevens 3 ons bitterkoekjes en een paar ons bruidsuikers. De koekjes en het suikergoed zou de knaap wel meenemen, terwijl de taartjes bezorgd moesten worden bi] zijn ouders aan den Spoorsingel. De banketbakker voldeed aan het ver zoek, doch aan het opgegeven adres wist men van niets. De jeugdige oplichter droeg een jockey pet, blauw jasje, korte broek, grijs gestreept sporthemd en een schooltasch op den rug. Herkingen, 17 Juni. Door den Raad dezer gemeente Is met algemeene stemmen besloten de kermis af te schaffen en tevens sympathie betuigd en financiëele steun van gemeentewege toegezegd aan een op te richten vereenlging tot het vieren van een nationalen feestdag. Zierikzee, 18 Juni. Bij het lossen van beton-platen aan Flaauwers, viel, door het breken van een plank, één der platen in het ruim van het schip, waardoor vier werklieden op vrij ernstige wijze gewond werden. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Te Teteringen is mej. D. Donders, modiste bij mej. Verbeke-van Woerkens alhier, met verlof zijnde bij hare familie, bij het koken van eten in brand geraakt. Zij kreeg daarbij zulke ernstige brandwon den, dat zij onmiddellijk in het ziekenhuis moest worden opgenomen, alwaar zij aan de gevolgen overleden Is. Wegens gezondheidsredenen heeft de heer J. M. Kakebeeke te Goes tegen 1 Augustus zijn ontslag gevraagd als dijkgraaf van het waterschap „De Breede Watering bewesten Ierseke". Voor het examen van landmeter bij het kadaster in Indië Is o. a. gestaagd de adjunct-landmeter J. A. Elenbaas. Bij het 2e bataljon 3e regt. inf. te Middelburg zijn bevorderd tot sergeant le klasse de sergeanten J. Zonruiter, D. C. F. Hendrikse, H. L. J. Potvliet en J. C. A. de Keijzer. Bovendien zijn bij dat bataljon overge plaatst de sergeanten 11. Blmmel van het le bataljon uit Bergen-op-Zoom en J. La- maln van het 4e bataljon uit Vllssingen. De heer L. J. M. Koert, uit Den Bommel, thans in Rumenië, is benoemd tot technisch directeur der Coöperatieve Vereenlging „Laptaria Bucareste", te Boekarest. Dezer dagen bevatten enkele bladen een uit het Nieuws- en Advertentieblad voor Ommen en Omstreken van 5 Juni j.l. overgenomen bericht, ontleend aan een verslag van een verkiezingsrede, door mr. P. Tydeman uit Haarlem, te Ommen ge houden. Mr. Tydeman had daarin een zware beschuldiging tegen dr. Kuyper als oud-minister uitgesproken. We hebben met het overnemen opzettelijk gewacht tot na de verkiezingen, omdat wij niet wisten in hoeverre de beschuldiging als „ver- klezlngsmateriaal" kon worden geëxploi teerd. Nu dr. Kuyper te Ommen is herkozen, komt het ons evenwel zeer gewenscht voor, dat deze zaak tot klaarheid worde gebracht. Het berichtje uit het Ommensche blad luidde: „In antwoord op een hem gedane vraag deelde mr. Tydeman mede, dat dr. Kuyper gedurende zijn ministerschap incorrect had gehandeld inzake het verleenen van ridderorden. „Het was hem bekend, dat dr. Kuyper f 11.000 ontvangen had van iemand uit Amsterdam, die gedecoreerd was, kort nadat zijn wensch naar een decoratie aan dr. Kuyper bekend was gemaakt". We hebben naar aanleiding van dit verslagje om nadere inlichtingen gevraagd in hoeverre het juist was en ontvingen ten antwoord, dat het niet geheel klopte met wat mr. T. had gezegd. „Door den heer T. zoo schreef men ons werd medegedeeld ingevolge een tot hem gerichte vraag, dat een rijk Amsterdammer trachtte een Nederlandsche ridderorde te verkrijgenwaarop hij bizonder gesteld was. Hij riep daartoe de hulp in van een dame, eveneens woonachtig te Amsterdam, die den naam had in dergelijke affaires zeer handig te zijn. De juffrouw bracht een bezoek aan minister Kuyper en, hoewel het ge sprokene ter audiëntie weinig hoop op succes gaf de decoratie kwam. De gedecoreerde schonk toen aan den heer Kuyper een som van f 11.000 voor verkiezingsdoelelnden en de juffrouw ge noot mede voor haar tusschenkomst een zeer ruime belooning. De namen der bedoelde personen waren den heer T. bekend en hij was in staat het bovenstaande met schriftelijke bewijs stukken te staven". „Ziehier een kort, maar voor zoover wij kunnen nagaan nauwkeurig verslag van wat naar aanleiding van deze kwestie ter vergadering werd gezegd". Zooals men ziet, wijkt deze mededeeling af van het in het verslagje gezegde, maar toch blijven we opheldering zeer noodig achten. Avdp. Renesse. Deze gemeente is overwegend vrijzinnig, getuige de laatste stemming pi. m. 100 stemmen meer op mr. Patljn dan op Vegtel. Toch is hier geen vrijzinnige klesvereenlglng. Wel beslaat hier nog steeds een vrijzinnig-democratische kies- vereenlging. Naar wij vernemen worden thans pogingen aangewend de vrijzinnigen tot meerdere aaneensluiting te bewegen, hetzij door toe te treden als lid van de bestaande vereenlging, hetzij door een nieuwe klesvereeniging op te richten. In het laatste geval als onder-afdeeling van de op ons eiland bestaande Centrale- Liberale. Mogen die pogingen slagen, mede in het belang van een gezonde actie in vrijzinnigen geest. Westelijk Schouwen. In deze streek Is men begonnen met het rooien der bloem bollen. Het loof Is nog wel niet geheel dood, maar de groei is toch geëindigd. Dat de bollen dit jaar zoo lang groen blijven, vindt waarschijnlijk zijn norzaak in het voortdurende koude weêr. Warmte, waarnaar zoozeer verlangd werd, zou van gunstiger invloed geweest zijn op den groei en het regelmatiger afsterven van het loof. Scherpenisse, 17 Juni. Verdacht van diefstal, ten nadeele van de wed. Wijnen te Tholen, werd Woensdagavond alhier opgespoord een marskramer, verblijf hou dende in een schuur te dezer plaatse. Gedurende den nacht In arrest gehouden, werd hij Donderdagmorgen onder politie- gelelde voor nader onderzoek naar Tholen gebracht. Oud-Vossemeer. De kermis behoort hier weer tot het verledenvermakelijk heden waren er weinig; een enkel oliebollen-koek- en galanteriekraam benevens een draaimolen voor de jeugd, was zoo wat alles. In de herbergen evenwel groote drukte met dansen; de jeugd scheen er bij te genieten en de orde werd volstrekt niet gestoord. Vlissingen, 17 Juni. Het monument van Belje Wolff en Aagje Deken alhier, dat vroeger op het Betje Wolffplein stond, doch geruimen tijd is opgeborgen geweest, wordt thans weder opgesteld en wel In het Bellamypark alhier. Schieten. Voor de van 26 Juni tot en met 5 Juli alhier te houden natio nale schietwedstrijd, uitgeschreven door de Kon. scherpschutters-vereenlging „Vlissin gen", ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, zijn in het geheel 25 medailles uitgeloofd. Aardenburg, 15 Juni. Tijdens de kermis alhier is het 5-jarig zoontje van P. H. uit den in beweging zljnden draaimolen ge vallen. Het knaapje brak drie ribben, zoo dat het ter verpleging in het Gasthuis moest worden opgenomen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 16 Juni. Door den heer kantonrechter zijn heden de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1°. Overtreding der jachtwet: J. A. van D. en J. A. van H., te Oosler- land, ieder tot 2 boeten van f 20, subs. 4 dagen hechtenis voor Iedere boete, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van het geweer en een haas, of betaling van f 5 en f 0,50, bij niet-voldoening le vervangen door hechtenis van 2 dagen en 1 dag. 2". Overtreding der Vlsscherijwet D. de V., te Zierikzee, tot 2 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van het beugelnet; J. A. K., te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; D. de V., ft Zierikzee, tot 2 boelen elk van f 3, subs. 2 dagen hechlenis voor elke boete, met verbeurd verklaring en bevel tot uitlevering van het beugelnet of te betalen f 2,50, bij nlet- voldoening te vervangen door 2 dagen hechtenis. 3°. Het te Zierikzee met losse o] aan gespannen trekdieren harder te rijden dan in matigen draf J. J. A., te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 4°. Overtreding politieverordening der gemeente Zierikzee (art. 73a): J. de B„ te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 5°. In staat van dronkenschap verkeerende, verstoren van de openbare orde: J. V., C. K., D. de V„ J. V., allen te Zierikzee, ieder tot eene hechtenis van 3 dagenJ. V. te Zierikzee, tot 2 hechtenls- straffen elk van 3 dagen. 6°. Overtreding van het polder-reglement (het rapen van kreukels): J. A. G., D. v., H. M„ A. H. van D. en F. K., allen te Zierikzee, leder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder. 7°. Overtreding van artt. 5 en 9 van het reglement op de trekhonden M. B. en L. B. V., te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 8°. Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet (artt. 18. 20, 23) J. L., H. I. van der W. en J. V., allen te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder. 9°. Het zidi in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: D. de V., te Zierikzee (10 maal gepleegd bij 6e herhaling), tot 10 hechtenisstraffen elk van 1 dag en tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar; A. van den B., J. van B. en H. B., allen te Zierikzee, leder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder. Vrijgesproken: Th. K. en J. V., belden te Zierikzee, beklaagd geweest van visscherij-overlreding. M. C., te Zierikzee, beklaagd geweest van overtreding van art. 73a der politie verordening van de gemeente Zierikzee. Het vonnis in zake A. O. B., te Haam stede, beklaagd van overtreding der Leer plichtwet, werd na gedaan verzet, be krachtigd. Het door Ph. P., te Ierseke, gedaan verzet, beklaagd van het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voor schriften, vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving, werd vervallen verklaard. In zake N. K„ te Zierikzee, beklaagd van overtreding van de Vlsscherijwet en veroordeeld tot 3 hechtenisstraffen elk van 3 dagen, werd het vonnis na gedaan verzet gedeeltelijk vernietigd, doch overigens bekrachtigd. Het vonnis in zake J. v. P., te Brulnlsse, veroordeeld wegens het zich In kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, bij herhaling, werd na gedaan verzet bekrachtigd. De suikerpeeën-agent P. J. R., voorheen te IJzendijke, laatst te Vlissingen, die door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroor deeld was tot 18 maanden gevangenisstraf wegens verduistering ten nadeele van een Belgischen fabrikant, moet, zegt men, wederom naar het buitenland zijn uitge weken. De machinist-monteur H. V., die na de voorstelling in den nacht van 30 September 1.1. in het „Theater Flora" te Amsterdam twee reismanden, gevuld met tooneel- costumes van een artiste beschadigde, uit wraak dat zij slechts een gulden fooi aan hem gegeven had, werd Dinsdag door de Amsterdamsche rechtbank, conform den eisch, tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De kantonrechter le Haarlem veroor deelde een gemeenteraadslid te Beverwijk, wegens het maken van nachtrumoer, tot vijf gulden boete of drie dagen hechtenis. De geneesheer te Maastricht, die, als verdacht van het uitoefenen van onge oorloofde praclijken (abortus), werd aan gehouden en wegens ziekte eenlgen tijd later wederom op vrije voeten gesteld, is bij beschikking der rechtbank te Maastricht bulten vervolging gesteld. Het gerechtshof te 's-Oravenhage bevestigde de veroordeeling van J. W., gemeente-ontvanger van Krabbendijke, tot zeven dagen gevangenisstraf, wegens belee- diging van den gemeenteveldwachter aldaar. Uit de gevangenis te Oronlngen is door H. J. H. aan den officier van justitie een brief geschreven, waarin hij bekent den 31en Augustus 1907 den brand In de Academie te hebben gesticht. Twee getuigen zijn reeds opgeroepen. Het O. M. bij den Hoogen Raad heeft Inzake Qarsthagen Papendrecht- sche zaak geconcludeerd tot vernieti ging van het arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch en verwijzing van de zaak naar een aangrenzend hof. Uitspraak 28 Juli. Snel recht. Te Dlemerbrug pas seerde 16 October 1907, dus 2 jaar geleden, de bakker L. Visser uit Durger- dam het kruispunt van den weg, toen hij plotseling werd aangereden en meegesleurd door de auto van den heer D. Laan te Wormerveer. H( bekwam ernstig lichame lijk letsel en ondervond geruimen lijd nadeel in zijn zaak. Thans Is voor de rechtbank te Haarlem de behandeling aan gevangen van de vordering, door den heer L. V. wegens schadevergoeding Ingesteld, terwijl de voortzetting dier behandeling is bepaald op 3 November a. s. De héér Laan is Intusschen reeds lang overleden I Men weet, dat verleden jaar een zonderlinge hypnosegeschledenls uit Haag- sche kringen verbazing wekte. Een zekere heer Otto Müller, lid van het philhar- monisch orchest, een huisvader, zou, volgens sommigen, een juffrouw Hirschmann jaren lang onder hypnose gehouden hebben,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1