Donderdag 17 Juni 1909. BL00KERS CACAO; (2S ier ibLzeescb. Couran t). iericlit. KENNISGEVING. Opening Jacht op Waterwild. Verslag van den toestand der gemeente over 1908. Onveiligheid Vaarwaters. Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65sta JAARGANG. - No. 8784. Uitgavar-Hoofdredaoteupi A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Oipacteup: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg: Een lorgnet. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De COMMISSARIS der KONINGIN in ZEELAND, gezien het besluit van Gedeputeerde Stat.en van 11 Juni 1.1., no. 127; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1909 de jacht op waterwild wordt geopend op 19 Juli. Middelburo, 11 Juni 1909. Oe Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het jaarlijksch verslag van den toestand dezer gemeente (over 1908) in druk verkrijgbaar is gesteld ter Gemeente- Secretarie, tegen 50 cent per exemplaar. Zierikzee, den 15 Juni 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens, Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 23 en zoo noodlg ook op 24 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zat gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, za! van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo- magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenls der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Schietoefeningen van het fort IJmulden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 16 en zoo noodig ook op 17 Juni a.s. eene schietoefe ning worden gehouden van het fort IJmulden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zljde door eene lijn van af het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lijn In de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.-lqke grens van dezen sector zal op het fort aange geven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening hallslok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rljksvlschafslag. Schietoefening van hel fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op 24 en zoo noodig ook op 25 Juni a.s. eene schietoefe ning worden gehouden van hel fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek gevormd door hel lort, eene roode vlag beN. en beZ, hel zeegat, tot op 3100 M. van het lort Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van hel lort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 15 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Breek met de sleur; drink In plaats van koffie, DAALDERS véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Ver- ordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 19Junia.s., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rijtuigver huurders, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 10 Juni 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Te New-York kwam Zaterdag weer een gruwelijke misdaad aan het licht, welke mogelijk op de rekening van de „Zwarte Hand" kan worden gesteld. De politie werd ontboden naar een straat in het oostelijk gedeelte der stad, en vond daar een kleinen jongen bij een zak, waarop hijvolgens zijn zeggen, voor een vreemdeling eenige oogenblikken zou letten. Het kind had hiervoor wat geld gekregen; maar toen de man niet terugkwam kon hij zijn nieuwsgierigheid niet langer baas blijven, en ging eens onderzoeken wat de zak eigenlijk inhield. Met een gil van ontzetting vond hij een In stukken gesneden menschelijk lichaam. De jongen kon niet de minste aanwijzing geven omtrent de identiteit van den man, die dit gruwelpak aan zijn hoede had toevertrouwd: wel was hij In staat hem nauwkeurig te beschrijven. Uil sommige omstandigheden werd afgeleid, dat men weer stond voor een misdaad van de „Zwarte Hand"; men leidt dit af uit namelijk bepaalde teekenen, die echter evengoed aangebracht kunnen zijn om de politie op een dwaalspoor te brengen. Het lijk werd later, toen het hoofd ge vonden was onder een brugboog, herkend als dat van zekeren SamuCI Bersin. Zijn broeder en zuster achtten het niet on mogelijk, dat hij de wraak der „Zwarte Hand" te vreezen had; maar ook scheen het hun niet onwaarschijnlijk, dat hij het slachtoffer was van een jaloersch mede minnaar. In beide gevallen meent de politie, dat dit het werk Is van een grootere of kleinere bende. Groote verbazing en ontevredenheid is gewekt door de clementie, waarmede de justitie van Ohio de gearresteerde leden der „Zwarte Handbende" behandelt. Op hooge borgstellingen zijn Salvatore Lima, Sevario Venlola en August Harfistle uit de hechtenis ontslagen. Men vreest, dat ze nu ijverig aan liet werk zullen gaan om incrlmlneerende geschriften te ver bergen of te vernietigen. De politie dringt er bij het gouvernement op aan om in te grijpen tegen deze onverklaarbare houding der justitie. Bij Bellefontaine, In Ohio, Is dezer dagen overleden een vrouw 115 jaar, Rebecca Burns, in hare omgeving bekend als tante Beckey. Zij zelve schreef haar lange leven toe aan het eten van uien; als jong meisje at zij tweemaal per dag uien en dit heeft zij haar heele leven lang volgehouden. SPANJE. Noodweer met stortregen en hagelslag heeft de akkers in de kuststreek van Barcelona verwoest. De oogst is verloren. Tengevolge van overstroomingen zijn huizen ingeslorl en menschen verdronken. PORTUGAL. In den nacht van 'rljdag op Zaterdag heeft zich Ie Lissabon een vreeselijke ontploffing voorgedaan in de krljgsvoor- raadfabrlek El Grosse, den dood veroor zakende van vijf werklieden en zeventien anderen erg verwondend. De ontploffing werd veroorzaakt door de onvoorzichtigheid van een werkman, die in één der ovens een granaat wierp, welke hij dacht buskruitviij fe zijn, maar die onjelukkiglijk nog geladen was. ontplolfing van dit voorwerp veroorzaakte de losbranding van een nabijgelegen buskruitmagaztjn, met boven genoemd gevolg. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. ITALIË. Een buitengewone vorm van dood trof den 20-jarigen zoon van een bekenden arts te Rome. Hij was soldaat en btj artillerie-schietoefeningen in de Campagna ging hij om de uitwerking der schoten beter te kunnen zien, met een kameraad op een kleinen toren van de oude maar nog altijd gebruikt wordende waterleiding zitten. Het muurwerk stortte in en belde vielen in het stroomende water. Zijn kameraad kon zich nog aan een stuk muur vasthouden, maar hij ze'f werd meegesleurd. Nadat de waterleiding afgesloten was kon men 's avonds zijn lijk ophalen. TURKIJE. Constantinopel13 Juni. Vijf afge vaardigden hebben bij de Kamer een inter pellatie omtrentKrüa Ingediend, De afgevaardigden zeggen, dat Turkije nimmer de losscheuring van Kreta kan gedoogen; de geheele wereld moet welen dat Turkije niet buigt voor een fait accompli, en de regeering moet eindelijk de politiek van aarzelen opgeven en nauwkeuriger ver klaringen afleggen omtrent de onderhande lingen met de mogendheden. De Kamer nam met Instemming kennis van de interpellatie en noodigde den Minister van Builenlandsche Zaken uit Woensdag of Donderdag In de Kamer te verschijnen. RUSLAND. De Russische marine is niet gelukkig. Een telegram uit Sebastopol berichtte, dat de onderzeesche boot „Kambala" bij oefe ningen aanbotste legen het pantserschip „Rotislaw" en onmiddellijk zonk. De com mandant der boot, die zich op het dek bevond, werd gered, alle anderen die zich in de onderzeesche boot bevonden, waar onder de chef der onderzeesche booten- afdeeling, kapitein Bjelikow, 2 dekofficieren en 17 matrozen verdronken. Een telegram van Zondag, eveneens uit Sebastopol, brengt bericht van het ver branden eener torpedoboot. En eindelijk moet de geheele vloot van kustbewakingsschepen in en bij de rivier Jenissei in Siberië tengevolge van den druk van het ijs vernield zijn. FRANKRIJK. Parijs, 12 Juni. Dr. Paul, die als Venezolaansch gezant door zijn regeering Is ontslagen, omdat hij den buitcnlandschen machten zou hebben aangeraden oorlogs schepen naar La Guayra te zenden, heeft verklaard, dat hij de verantwoordelijkheid voor zijn optreden geheel aanvaard. Hij heeft, toen de toestand in Venezuela kritiek was en de jonge regeering van president Qomez nog over beperkte middelen be schikte om de orde te handhaven, den te Caracas geaccrediteerden gezanten mee gedeeld, dat de aanwezigheid van oorlogs schepen van verschillende natiën er toe zou kunnen bijdragen de rust te doen weerkeeren en het leven der vreemdelingen te doen eerbiedigen. DUITSCHLAND. Een zeer drieste Inbraak werd eer- gisterennacht gepleegd bij een slager te Berlijn. Een uit verscheidene leden be staande dievenbende drong de voorraad- kelders der slachterij binnen, en sleepte niet minder dan 500 kilogram cervelaat-, pres-, mozaïek-, Dultsche lever-, bloed-, boterhammen-, vleesch-, braad-, tongen en nog andere worst mee. Daar het niet waarschijnlijk is, dat zij dezen voorraad bij hun morgenkadelje oppeuzelen, meent de politie, dat de heeren in verbinding staan met een of andere grootslachterij, tevens helerij van gestolen varkentjes In worstformaat. De bestolen slager lijdt een schade van bijna 2000 mark. De worst schijnt duur te zijn bij dien heer. BELGIË. Koning Leopold was Zaterdag weder te Antwerpen, in een rede prees hij zich gelukkig den Congo aan België te hebben gegeven. Hij stelde de noodzakelijkheid van een handelsvloot voor België in hel licht. Hij wees bijv. op de landen van het Verre Oosten, op China, waar door de politiek der open deur een prachtig arbeids veld voor de Belgen lag. De koning stelde voor, banken en kredietinstellingen op te richten en daaraan nog onbewoonde deelen van den Congo ter exploitatie af te staan. Te Antwerpen is In Vlaamsche kringen nog al veel rumoer gewekt door het volgende: Toen de majoor van een afdeeling jagers der burgerwacht (schutterij) op de Kunsllei een bevel had gegeven in het Fransch, wat tegen de voorschriften is, vroeg één der omstanders hardop ot hij dil niet in het Vlaamsch had kunnen zeggen. Als antwoord gaf de majoor, die te paard zat, met zfln sabel zulk een slag op het hoofd van den jongeling, dat deze erg gewond zou zijn geweest, Indien zijn strooien hoed hem niet had gered. Maar de hoed was toch doorgeslagen. „Daar, dat is nu een commando in het Vlaamsch", riep de majoor; „en nu weg of lk steek je dood I" Daarbij beval hijRempez les rangs; en de jongeling werd door de compagnie achtervolgd tot in het café Wagner, waar men hem wilde te lijf gaan, maar waar hij kon ontsnappen. De Vlamingen zijn woedend. Het Verbond der Vlaamsche Maatschappijen In Ant werpen heeft per plakbrief het geval bekend gemaakt. En ook het Hand. v. Anlw. hoopt dat deze zaak de aandacht voor goed op de wetsovertreding vestigt. Zaterdag ging een 16-jarige labrieks- jongen Ie Laken langs den Vergotedok naar zijn werk, toen hij opeens op een sinaasappelschil uitgleed en in het waler viel. Voorbijgangers kwamen den knaap ter hulp, doch zij moesten tien minuten werken, eer zij hel slachtoffer konden ophalen, en de ongelukkige had toen reeds opgehouden Ie leven. NEDERLAND. Groningen, 14 juni. H. M. Koningin Emma zal 29 Juni naar deze stad ver trekken en daar tot den volgenden avond 30 Juni blijven. H. M. zal Intrek nemen ten huize van den Commissaris der Koningin, den heer Geertsema, en op dat uitstapje vergezeld zijn van mevr. De Beaufort, grootmeeste- resse; baronesse Van lttersum, hofdame; jhr. De Ranltz, grootmeester en jhr. mr. Schimmelpennlnck, kamerheer. Alhier zal H. M. op 29 Juni de openings plechtigheid bijwonen van hel nieuwe Universiteitsgebouw, dat H. M. vervolgens zal bezichtigen, 's Avonds zal H. M. deel nemen aan hel groote feestmaal, aange boden door curatoren der Academie en tevens den llchtstoet der burgerij zien voorbijtrekken. Op den dag van 30 Juni zal H. M. bezoeken: de Industrieschool voor meisjes, het doofstommen-insliiuut, het doorgangs huis, zoomede het Groene Weeshuis. Des middags zal H. M. aanzitten aan een déjeuner ten stadhuize, aan te bieden door het gemeentebestuur. H. M. hoopt ook een kort bezoek te brengen aan de sociëteit „De Harmonie", waarna zij 's middags nog de maskerade zal zien voorbijtrekken, om dan te 6 uur 40 van Groningen naar Soestdljk terug te keeren. Groningen, 14 Juni. Wijlen dr. Kramer le Parijs, heeft aan het Doofstommen- Instituut, het Oudemannen- en Vrouwenhuls, hel Groene Weeshuls en het Toevluchts oord voor meisjes, alle alhier elk I 100,000 vermaakt, vrij van alle rechten. Assen, 14 Juni. Te Vries Is een ongeluk geschied met allertreurigsten afloop. Dokter A. Spahr van der Hoek was per fiets- de patiënten gaan bezoeken. Des namiddags vond een schipper hem verdronken In de vaart. Toen men hem ophaalde bleek het, dat de ketting van de tiets was gebroken en hij waarschijnlijk in de fiets Is verward geraakt. Een deel van zijn lichaam was nog boven water. Het ongeluk verwekt in Vries groote ontsteltenis. Volendam, 14 juni. In ons anders zoo rustig visschersdorp Is Zaterdagavond een moordaanslag gepleegd. Omstreeks 10 uur waren enkele personen op den dijk, o. a. zekere Evert Veerman, die tegen zijn kameraden een tergende en sarrende houding aannam, steeds wilde vechten en telkens ruzie zocht. Men wilde hem daarom naar huis brengen, doch daarvan was hij niet gediend. Nadat hij eerst te vergeefs getracht had één van zijn geleiders een klap te geven, ilep hij even achteruit, trok zijn mes en bracht daar mede den metselaar Simon Steur een diepe wonde in de borst toe en wel in de hart- streek. Onmiddellijk werd de dader door de omstanders gevat, doch hij wist zich t»,,rukken en nam de vlucht. De zersidgcnc, die ineen zakte, werd bij den dokter, den heer Berger, binnen gedragen. Deze onderzocht de wond en constateerde dat hart en longen niet waren getroffen, maar dat de gewonde niet naar zijn woning mocht vervoerd worden. In de woning van genoemden geneesheer wordt hij nu liefderijk verpleegd. De politie, met het voorgevallene In kennis gesteld, vond den dader Veerman op één der in de haven liggende botters, nam hem in hechtenis en bracht hem naar den burgemeester van Edam. Hij zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Oeheel deze gemeente Is onder den In druk van dezen aanslag. De getroffene staat In zijn woonplaats uitstekend aan geschreven. Zijn toestand was heden vrijwel. Behalve Steur, heeft Veerman ook den postbode Veldhuljzen een steek ln de wang toegebracht, geheel door het vleesch tot de tanden. Haarlem, 14 Juni. Een bediende van de Haarlemsche Bankvereenlglng te Llsse, die een bedrag van ongeveer t 400 had geïnd, werd onderweg door eenige „heeren" op fietsen aangesproken om geld te wis selen. Terwijl hij bezig was aan dat verzoek te voldoen, werd hij bewusteloos geslagen en daarna van al zijn geld beroofd. De politie is er nog niet in geslaagd de daders op te sporen. Amsterdam, 14 Juni. Hedenmiddag, omstreeks twee uur, wist de hier ter stede in het Huls van Bewaring ge detineerde Prott, wiens uillevering door de Duitsche regeering, ter zake van ver duistering, is gevraagd, bij zijn terugvoeren van het Paleis van Justitie naar het Huis van Bewaring te ontsnappen aan de twee hem begeleidende veldwachters. Hij vluchtte uit het Paleis van Justitie de Prinsengracht op naar de Leidschestraat, achtervolgd door de veldwachters en den portier van het gerechtsgebouw, welke allen luid riepen: „Houdt hemhoudt hem!" Eenige voorbijgangers trachtten dan ook de achtervolgers behulpzaam le zijn, doch slaagden er niet in, den vluchteling tegen te houden. Deze liep rechtuit op den boekwinkel van Picard, Leidschestraat 83, aan en stormde den winkel binnen. Van daar zocht hij zijn weg naar de eerste étage, waar men er in slaagde hem te grijpen en terug te voeren naar het Huls van Bewaring. De rechtbank beslistte, zooals men zal begrijpen, dat de gevraagde uitlevering toegestaan kan worden, en vandaar dat Prott trachtte zich door een vlucht aan deze expeditie te onttrekken. Utrecht, 14 Juni. Men meldt dat de sergeant der genie, die poogde geheime stukken aan een builenlandsche mogend heid te verkoopen, teruggebracht is tot den stand van soldaat. 's-Gravenhage, 14 Juni. Naar wij ver nemen, heeft mr. R. Th. Bljleveld, procu reur-generaal bij het gerechtshof alhier, als zoodanig tegen 18 Juli eervol ontslag aangevraagd. Maassluis, 14 Juni. De losse werkman J. de Jong, alhier, werkende aan de Poorters- haven, kreeg, bij het lossen van Ijzererts, een stuk erts op het hootd, waardoor een ernstige verwonding ontstond. Dr. Thiebout werd onmiddellijk geroepen, doch bij aankomst van den arts lag de man bewusteloos en overleed spoedig daarna. De ongelukkige, 31 jaar oud, laat eene vrouw met drie kinderen achter. Rotterdam, 14 Juni. Zaterdagavond ontmoette op de Oosterkade alhier, een 40-jarige huisknecht zijn vrouw, die ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1