ZIËBIKZEËSUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 15 Juni 1909. Dt liislap m ile state. (Z ierils.zeesclie O o "lx ran t). lericlit. Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. Verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad van Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8783. Uitgever-Hoofdredacieur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg: Een rozenkrans. portemonnaie met centen. vrouwenschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 79 der Algemeene Politle-Ver- ordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 19Junia.s., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rijtuigver huurders, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 10 Juni 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op art. 51 der Kieswet en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk besluit van den 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69), gewijzigd bij het Koninklijk besluit van 9 Januari 1901 (Staats blad no. 25), in verband met artikel 7 der wet van 28 April 1897 (Staatsblad no 110); MAAKT BEKEND: dat de verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad van Zierikzee zal plaats hebben op Dinsdag den 29 Juni e.k.en dat op dien dag van des voormiddags 9 - tot des namiddags 4 uur bij hem de opgaven van candldaten kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formu lieren ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar zijn, Zierikzee, den 14 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Algemeen werd verwacht, dat de partijen van links bij de stembus een nederlaag zouden lijden. De uitslag heelt de juistheid van die verwachting bevestigd. Rechts telt bij eerste stemming reeds 54 leden, welk aantal bij de herstemming tot 58 vermoedelijk zal stijgen, zoodat de kerkelijke partijen in de nieuwe Kamer over een aanzienlijke meerderheid zullen beschikken. De stand na deze eerste stemming is nu aldus: Gekozen zijn: 25 katholieken, 20 anti- revolutlonnairen, 9 christelljk-historischen, 6 Unie-liberalen, 1 vrije-llberaal en 3 vrij- zinnlg-demokraten. Van de socialisten werd niet één gekozen. Welke is de oorzaak der nederlaag van links? Naar onze overtuiging is zij te wijlen aan: I. gemis van de zoo hoog noodige samenwerking tusschen de verschillende fracties der linkerzijde; II. gebrek aan een krachtige strijd organisatie bij de liberale partij; Hi. aan het feit, dat na de behaalde overwinning in 1905 de vrijzinnigen, tevreden met het behaald succes, in stede van wakker tegen den vijand voort te streden, op hun lauweren zijn gaan rusten. Het eenig lichtpunt in den betreurens- waardlgen uitslag van den verkiezingskamp is ons kiesdistrict Zierikzee, dat stand hield en mr. Patljn herkoos. Het begreep wat 's lands belang eischte het begreep, dat door Palijn, het wel sprekend, talentvol Kamerlid te herkiezen, het zichzelf eerde; het begreep, dat, indien het hem niet herkozen had, het een daad van verregaande ondankbaarheid zou gepleegd hebben jegens den man, aan wien ons district zooveel verschuldigd is; het begreep, dat de christelijke leer niets scherper veroordeelt dan juist ondankbaarheid, gelijk door den heer J. W. van Oeveren van Nieuwerkerk In zijn debat te Bruinlsse terecht werd op gemerkt. Wij hopen, dat de vrijzinnigen in ons land uit deze harde les der nederlaag de leering zullen trekken, dat, willen zij in 1913 herwinnen wat zij nu smadelijk verloren hebben, zij zich moeten aaneen sluiten, teneinde vereenigd naar de stembus te kunnen optrekken, en tevens dat zij van stonde aan zich toerusten tot den verkiezingskamp over vier jaren. AMERIKA. Een vreeselljk ongeluk heeft dezer dagen te Mandevllle, in den Amerikaanschen staat Louisiana, aan de oevers van den Mississippi plaats gehad. Op den drijven- den steiger hadden zich meer dan 200 menschen verzameld, die dicht op elkaar gedrongen op de aankomst van een stoom boot stonden te wachten. De waterstand was hoog, de strooming zeer sterk. De boot naderde in volle vaart; of nu de sterke strooming of een verkeerde manoeuvre de oorzaak was, is nog niet opgehelderd, maar het schip liep met volle kracht tegen den steiger, die hoog werd opgetild en vervolgens omgekanteld werd. Onder ontzettend gegil stortten bijna 200 menschen in het water. De boot kon niet spoedig genoeg worden gestopt en voer met onverminderde vaart dwars door den dichten menschenhoop, die met de golven worstelde. Zijdie 't dichtst bij den oever gestaan hadden, waren in ondiep water gevallen en konden zich gemakkelijk redden. De overigen echter ondergingen een vreeselljk lot. Er verdronken 19 personen, en vele anderen werden door het schip gegrepen en gedood; dertig tot veertig geraakten tusschen de rondwentelende schepraderen van de boot, en werden gedeeltelijk op ontzettende manier gewond. Velen verkeeren in hopeloozen toestand. De overheid zal zoowel den eigenaar van den steiger, als het stuurpersoneel van het schip, wegens verregaande na latigheid voor het gerecht dagen. New-York, 11 Juni. De afgetreden vleesch-inspecteur onthult nieuwe schan dalen over onreinheden in de slachthuizen van Chicago en brandmerkt het gansche inspectie-stelsel als een klucht. ENGELAND. Zaterdag 1.1. is op de reede van Spithead de groote vlootschouw voor de journalisten van het Britsche rijk gehouden. Er zijn nooit zoovele schepen voor een vlootschouw bijeengebracht: 144 bodems, geschaard in zeven liniën. Op de eerste linie de vier Dreadnoughts (Dreadnought, Bellerophon, Superb en Temeraire), de Lord Nelson en de Agamemnon (beide haast niet onder doende voor de Dreadnoughts), de drie Leviathan kruiser-linieschepen Indomitable, Inflexible en Invincible, de slagschepen Bulwark en Irresistible en een aantal kruisers. Rechts in de tweede linie lagen de linie-schepen van de King Edward VlI-klas en rechts in de derde linie de Formidables. De zeemacht besloeg ongeveer 18 zee muien ruimte en was als volgt saamgesteld: 24 linie-schepen, 16 pantserkruisers, 8 andere kruisers, 4 verkenningsschepen, 48 torpedojagers, 35 onderzeeërs, 9 advies jachten, samen 144 schepen. DUITSCHLAHD. Te Moschendorf, in Beieren, kwam een man onverwachts thuis en vond een aan zijn vrouw gerichten brief, die hem het bewijs gaf dat zij hem bedroog. Hij nam zijn revolver en begaf zich met zfln zeven jarig zoontje naar de fabriek waar zijn vrouw werkte. Toen de werksters den arbeid verlieten en zijn vrouw naar buiten kwam, schoot hl] haar, zonder een woord te zeggen, dood; daarna doodde hij zijn zoontje en zichzelf. De directeur der fabriek schrok zoozeer bij het zien van dit drama, dat hij viel om niet meer op te staan. NEDERLAND. Apeldoorn, 12 Juni. Circa kwart over vieren kwam de Koninklijke trein heel langzaam het Loo-perron binnen. De Koningin wuilde achter het portier raam van Haar salonrijtuig de ontzaglijke juichende met oranje getooide menigte toe. Prinses Juliana Kg op een bedje vóór het venster. Het Koninklijk Echtpaar stapte eerst uit, daarna de verpleegster met het Koninklijke Wicht, dat een witten babymantel droeg. De burgemeester van Apeldoorn ontving een handdruk en werd kort toegesproken door Hare Majesteit. Prins Hendrik trad, na de begroeting door den burgemeester, op den stations chef den heer Dellevoet toe en overhan digde hem het kruis der Hulsorde van Oranje. H. M. de Koningin droeg een beige costuum met blauwwitten hoed. Van de hofrijtuigen werd geen gebruik gemaakt. Het Koninklijk Echtpaar wan delde omringd van een jubelende menigte met Zijn gevolg en den bur- meester naar het paleis. Het takshondje volgde het Echtpaar. Langs den geheelen weg schalde een blij gejuich. Er waren blzondere maatregelen geno men. Zoo waren er aan beide zijden van het paleis, tot vóór en achter het perron, afrasteringen geplaatst van zware touwen, verbonden aan palen. In de vestibule van het palels werd de Koningin door den hofmaarschalk graaf Van Byland verwelkomd. Door de gemeente Apeldoorn en ver- eenigingen waren vele fraaie bloemstukken naar het paleis gezonden. De Koninklijke standaard werd gehe- schen. Nijkerk, 11 Juni. Donderdagavond ongeveer halltien werd te Ermelo op de Veluwe een aardschudding waar genomen. In de buurtschappen Horst en Telgt was die van dien aard, dat de ruiten dreunden en deuren opengingen. Amsterdam, 11 juni. Een conducteur van de gemeentetram alhier, wonende Lijnbaangracht bij het Splegelpleintje, had Woensdag een vrijen dag en wilde dien eens doorbrengen aan het frissche zeestrand en zoo trok hij gisterenmorgen met vrouw en kinderen, gepakt en gezakt, naar het lieflijke, zoo schilderachtig in de duinen gelegen Wijk-aan-Zee. Maar een meisje van 4 jaar had het echtpaar thuis gelaten en opdat zij niet weg zou looper. en nergens zou komen, had men het veilig heidshalve gestopt op een plaats, die men over 't algemeen met een „zekere" plaats aanduidt en om te zorgen, dat het kind niet weg kon, goed met een stevig hang slot afgesloten. Zóó het kind verzorgd, ging men „mir nichts, dir nichts" heen. Men kan zich voorstellen, dat het arme meisje het alles behalve aangenaam vond, dat het, terwijl haar ouders en broertjes van de frissche lucht profiteerden, den ganschen dag opgesloten zou moeten zitten. Het schreeuwde of schreide haar droefenis uit en het werd al spoedig door de buren gehoord, die weldra begrepen, wat er aan de hand was en met vereende krachten gelukte het hun het kind te be vrijden en het bij één van hen onder te brengen. Maar de geschiedenis is nog niet ten einde. Toen Woensdagavond de familie van het tochtje thuis kwamstonden de buurvrouwen het echtpaar op te wachten en nauwelijks waren ze vóór hun woning of de vrouwen vielen vooral op de moeder aan en begonnen, haar afstraffend, voor al wat leelijk is uit te schelden op de wijze als verontwaardigde vrouwen kunnen doen. De man had zich in zijn woning teruggetrokken, maar zijn vrouw moest door politie uit de handen van de woedende menigte verlost en voor eigen veiligheid naar het bureau Leldscheplein worden gebracht. Vijf agenten waren noodlg, om de vrouw tegen verdere mishandeling te beschermen. Het bleef heel lang druk in de buurt, waar men in geuren en kleuren het geval nog eens besprak. Acht-en-twintig werklieden van de fabriek der firma H. Jonker alhier hebben een aardig buitenkansje. Op een half lot in de Staatsloterij, dat hun gezamenlijk eigen dom was, viel de f 100,000, wat voor elk hunner f 1500 opleverde. s'-Gravenhage, 12 Juni. De directeur van het Kabinet der Koningin maakt in de St. Crt. het volgende bekend Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen om, door middel van de Neder- landsche St. Crt., den hartelijken dank te betuigen van Hare Majesteit en van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, voor de tallooze gelukwenschen, welke Hoogst Dezelven mochten ontvangen uit het vader land, zoowel als uit de overzeesche be zittingen en uit het buitenland, bij gelegenheid van de voorspoedige geboorte van Hoogst Derzelver Dochter. Het voornemen moet bestaan om ter herinnering aan die geboorte een gedenk penning te doen slaan. Dr. Roessingh, de lijfarts der Koningin, zal zich in verbinding stellen met den speciaal voor kinderziekten practiseerenden geneesheer-directeur van het kinderzieken huis te Utrecht, dr. Haverschmidt, om de belangen te behartigen van de gezond heid der Prinses, welke gezondheid in alle opzichten reden tot tevredenheid blijft geven. Waarschuwing! Één der abonné's van Het Vaderland tn Den Haag schrijft: Eergisterenmiddag omstreeks 4j uur werd mijn huis telefonisch opgebeld. Iemand met een Duitsch accent vroeg of ik thuis was. Op het ontkennend antwoord mijner vrouw vroeg de persoon met het Duitsche accent of mijn vrouw wel eens meer boodschappen voor mij aannam. „Natuurlijk", was het antwoord, „want ik ben zijn vrouw". „Welnu mevrouw dan heb ik een zeer onaangename tijding voor u. Mijn naam is Miilhelm (dit werd echter zoo onduide lijk uitgesproken, dat wij nog niet weten of het wellicht Piilheim of Biilheim is) en ik drijf een groote zaak te Amsterdam, waar ik onder mijn groot personeel ook verscheidene meisjes tel. Uw man heeft zich de vrijheid veroorloofd met één dier meisjes in Amsterdam uit te gaan, wat voor dat meisje zeer ernstige gevolgen na zich sleept. Natuurlijk moet ik voor mijn personeel opkomen. Ik ga nu dlneeren, waarmede ik om 8 uur gereed ben (de man doet er lang overvan 4J tot 8 uur) en kom dan met het meisje bij uw man". Zeer waarschijnlijk is het aan het ver standige en degelijke, maar tevens flink afdoende antwoord mijner vrouw toe te schrijven, dat ik én eergisterenavond én ook gisterenavond op mijn aanklager te vergeefs gewacht heb en ik vrees zelfs, dat ik het voorrecht zal moeten missen den gedienstige bij mij te mogen ontvangen en onthalen.1 Dames en heeren I Hoedt u I Houd uw beurzen strak gesloten I Mochten aan zich geen kwaad bewust- zijnde dames of heeren een dergelijk onderhoud te beurt vallen, laten zij dan eenvoudig antwoorden„Ik weet er alles vanhet is mij geheel onverschillig". Bij dusdanige antwoorden blijven de chantagemakers want dit zijn het wel uit uw nabijheid, jalouzie en twist uit uw huls en uw geld in uw beurs. Zierikzee, 13 Juni. Vóór ons redactie bureau bewoog zich Vrijdagavond een talrijke menigte, die, toen vóór de ramen van het bureau bekend werd gemaakt, dat Patijn met een schitterende meerderheid herkozen was, in een niet te beschrijven geestdrift uitbarstte. Het Patljnslied werd aangeheven, en zingend en jubelend trok men door de stad, aldus aan de vreugde, dat de strijd gewonnen was, zich over gevend. In het „Huis van Nassau" werd door de Jonge Vrijzinnigen een feestavond gehouden, waar voor een stampvolle zaal de behaalde overwinning gevierd werd. Door den heer J. A. de Bruyne werd hulde gebracht aan de Jonge Vrijzinnigen voor hetgeen zij gedaan hadden; door den heer jhr. R. R. L. de Muralt werd de werk zaamheid der Redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode in het licht gesteld; door den heer A. Frankel werd gewezen op het belangrijk aandeel, dat de heer De Muralt aan den strijd genomen had, die, hoewel in het kiesdistrict Hontenisse avond op avond moetend optreden, toch nog tijd vond om zoowel hier in Schouwen—Duiveland als in Flakkee ter bevordering der ver kiezing van mr. Patljn spreekbeurten te vervullen en door den heer J. A. de Bruyne werd jhr. J. F. Schuurbeque Boeije, de dichter van ons strijdlied, in warme bewoordingen gehuldigd. Wij behoeven niet te zeggen, dat het ge sprokene door genoemde héeren vergezeld ging en gevolgd werd door levendige, geestdriftvolle toejuichingen. Een storm achtige ovatie viel ten deel aan den heer J. W. van Oeveren van Nieuwerkerk, die te Bruinisse op zoo waardige, krachtige wQze de candldatuur van mr. Patijn ver dedigd had, toen hij In natuurlijke, onge kunstelde taal zijn standpunt uiteenzette. Ds. Van Veen en nog eenige anderen voerden onder luide bijvalsbetuigingen van het feeststemmend, opgewonden publiek het woord. Het gesprokene werd door het zingen der Patijnsliederen, het Wilhelmus van Nassauwe, en het Wien Neerlandsch Bloed aangenaam afgewisseld. Het was een mooie feestavond, waarvoor aan de ont werpers er van, aan de Jonge Vrijzinnigen, terecht lof werd toegezwaaid. Oosterland's Fanfarekorps, opzettelijk overgekomen om aan de feestvreugde deel te nemen, bracht aan mr. A. J. F. Fokker, jhr. R. R. L. de Muralt, mr. H. C. Moolenburgh en J. A. de Bruyne serenades. Het droeg tot verhooging der feeststemming niet weinig het zijne bij. Tot laat in den nacht duurde de feestvreugde. Als een staaltje van verkiezingsijver deelen wij mede, dat j.l. Vrijdag twee kiezers uit Old-ambt (Friesland) naar Eikerzee (Schouwen) zijn gekomen om hun burgerplicht te vervullen. De mannen-zangvereenlglng „Luctor et Emergo", onder directie van den heer J. H. Letzer, gaf glsterennamiddlg een uit voering op het zoo schoon gelegen Schudde- beurs. Niettegenstaande het minder gunstige weêr, was de opkomst vrij groot. Een 10-tal zangstukjes, afgewisseld door muziek, werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. In de pauze werd een kleine wandeling met muziek In de environs gedaan, wat natuurlijk zeer In den smaak viel. Een en ander gaf een aangename uit spanning aan het opgekomen publiek. Het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de sluis aan den Oosterlandpolder te Wolfaartsdljk heeft de Inschrijving opengesteld op een geldleenlng van f 6000 tegen op te geven renle. De geldleenlng wordt afgelost binnen 27 jaar. Dreischor. Vrijdagavond werd alhier een algemeene vergadering gehouden, waar de feestcommissie rekening en ver antwoording deed betrteffende inkomsten en uitgaven voor het gehouden Julianafeest op 27 Mei j.l. Hieruit bleek, dat door de ingezetenen was bijgedragen een som van ongeveer f 290, welk bedrag nog was vermeerderd met een bijdrage van f 40 uit de gemeentekas. Stavenisse. Voortaan zendt het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt geregeld eiken werkdag in den voormiddag een telegrafisch bericht hierheen, meldende o. a. de verwachting van het weder voor den volgenden dag. Door tusschenkomst van den waarnemer voor genoemd instituut zal een afschrift van dit telegram geregeld en zoo spoedig mogelijk op de gewone plaats aan het Havenplein, op een goed zichtbare plaats worden gedeponeerd. In de 1.1. Zaterdag alhier gehouden vergadering van ingelanden van het water schap Stavenisse werd vastgesteld de rekening en verantwoording over 1908/09. De inkomsten hadden bedragen f 18849.856 en de uitgaven f 13342,77, dus een goed slot van f 5507,08s. De rekening van het reservefonds wees aan als ontvangsten f 7733,71s, als uitgaven f 7724,92, du3 een saldo van f 8,79s. Benoemd werden als vertegenwoordigers van het waterschap in den dijkraad der waterkeerlng van den calam. Oud-Kempens- hofstedepolder de heeren T. C. J. J. v. d. Lek de Clercq en P. Oaakeer Az„ die met 1 November a.s. periodiek moeten aftreden. St.-Filipsland, 13 Juni. Een oude man, die 2 fleschjes medicijnen, één voor uit-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1