Zaterdag 12 Juni 1909. M.M.C.HAAIJER. RECLAMES. Eerste Blad. (25 i x* i Is. zeesoh Cour an t). Bericht. THOLEN. Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschat, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8782. Uitgever-Hoofdredaotour: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met 1 Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. tot f 85 betaald, wanneer U voor I 49.50 het beste lichtloopende Duitsche „Reclame- Amor"-Rijwlel kan koopen, met echt dubbel klokkenlager, geheel goudgebiesd met echte Engelsche banden, één jaar gegarandeerd. Voor t 45.50 koopt U een beste Engelsche machine „Amor", geheel gebouwd uit Thompson fitting met stof vrije Naven en Trapas. Met Torpedonaat met Vrijwlel en Terugtraprem kosten alle Rijwielen f 6,30 meet, waarvoor U elders tot zelfs f 12 meer betaald. Geregeld heb ik 4 i 500 machines in voorraad en zijn alle maten en uitrustingen direct leverbaar. Oude Rijwielen worden tegen hoogen prijs ingeruild. Bij 2 of 3 stuks inééns speciale prijzen. Qrooten voorraad ook in Rljwiel- onderdeelen, Lantaarns, Bellen, Banden, Zadels enz. Aanbevelend, Wijziging der Algemeene Politie-V erordening. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd de door den Raad, in zijne Vergadering van den 25 Mei j.l. vastgestelde Verordening tot wijziging der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente. Zij maken voorts bekend, dat deze Verordening op den 13 Juni a.s. in werking zal treden, voor een ieder gedurende drie maanden ter Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en tegen betaling van 10 cent verkrijgbaar is gesteld. Zierikzee, den 10 Juni 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd^ H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Ver ordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 19Junia.s., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rijtuigver huurders, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende R(j~ en Voertuigen. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 10 Juni 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Ten gevolge van den verkiezingsstrijd, die én van de rulmle in ons blad èn van onzen tijd veel in beslag nam, hebben wij in de twee laatste weken geen politiek overzicht kunnen geven. Hoogst belangrijke wereldgebeurtenissen vielen echter in die twee weken niet voor. En zelfs nu nog is het bultenlandsche nieuws van niet groote beteekenis. Op den voorgrond treedt thans de aan gekondigde ontmoeting van den Duitschen keizer met den Czaar van Rusland in de Finsche wateren, waaraan een staalkundig karakler wordt toegekend. Meerdere ontmoe tingen tusschen beide vorsten hebben reeds plaats gehad, zonder eenige verandering te brengen in de politieke verhoudingen tus schen beide landen. Was Duitschland's potentaat steeds tegenover Rusland's Alieen- heerscher zeer toeschietelijk, deze bleet tegenover hem koel vriendelijk en terug houdend. Is, gelijk de berichten lulden, het initiatief tot de vorstelijke bijeenkomst van den Russischen Czaar uitgegaan, dan bestaat er eenige grond voor het vermoeden, dat bij de samenkomst de een of andere gewichtige aangelegenheid zal worden besproken. In Berlijn is een grootsche belooging op touw gezet tegen de belastingspolitiek van de conservatieven en de jonkerpartij. Reeds heeft men op verschillende plaatsen van het Duitsche gebied meetings gehouden, waarin tegen de impopulaire belasting- politiek geprotesteerd werd. De rechtbank te Petersburg heeft La- poechln, den gewezen directeur van politie, die aan de Russische revolutionnairen mededeelde, dat zich in hun rijen iemand, genaamd Azef, bevond, die een werktuig in de handen der Russische politie was, tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld. Toen zijn vrouw, die de terechtzilting bij woonde, de uitspraak hoorde, snelde zij naar de bank der beschuldigden, en viel schreiend haar echtgenoot om den hals. De Senaat heeft de vijf jaren dwangarbeid veranderd in verbanning naar Siberië. De vrouw zal haar man in de verbanning vergezellen. De Russische regeering heeft, onder voorwendsel de orde te herstellen, met een leger van 25000 man het grootste deel van Perzië bezet. In Tebris, een centrum van Industrie en handel, met een Ijevolking van 250,000 zielen, waar de constltutloneele parlij na een jaar lang met de horden van den Shah van Perzië gestreden te hebben, zich vrij hadden gevochten, hebben de blnnen- gerukte Russische soldaten danig huis gehouden, zij hebben geroofd en geplunderd, en tal van mannen vermoord, en vele vrouwen geschonden. Satar Khan en Baghis Khan, de twee leiders der Perzische nationalisten, hebben aan de redactie der Daily News een tele gram gezonden, luidende als volgt: „De Russische Regeering heeft, door Perzië te doen bezetten, de rechten van ons land en ons volk met voeten getreden. Ten spijt van olficiëele beloften, heeft zij zich gemengd in onze binnenlandsche aangelegenhedenen zij heeft met schennis van onze heilige rechten, waarvoor wij ons bloed hebben gestort, niet geaarzeld om door de gewapende macht een gou verneur van Korassan te benoemen, terwijl zij hetzelfde tracht te doen, ten opzichte van Azerbeidsjar. Niettegenstaande de afkondiging der al gemeene amnestie, heeft zij zelfs getracht Perzische onderdanen te arresteeren. In naam van een volk, dat vele eeuwen lang is verdrukt, dat begeerig is naar vrijheid, en dat alle mogelijke offers heeft gebracht voor zijn natuurlijke rechten, protesteeren wij voor het aangezicht der geheele wereld. Wij vragen der mensch- heid, om niet te gedoogen, dat wij als slachtoffers vallen van brutaal geweld. En wij verzoeken het beschaafde Europa, dat het een gemarteld volk, hetwelk zich zelf tracht te hervormen, niet aan zijn lot zal overlaten. Gevlucht zijnde in het Turksche consu laat, protesteeren wij met alle kracht die in ons is, tegen zulk» een brutaal en on beschrijflijk geweld". In Lima, de hoofdstad van Peru, was een opstand uitgebroken, tengevolge waar van het gouvernementsgebouw door de opstandelingen in bezü werd genomen, en de president der republiek gevangen ge nomen. De troepen rukten echter aan, verdreven de insurgenten en bevrijdden den president. Bij den Transvaalschen Volksraad zijn twee belangrijke wetsontwerpen ingediend. Het ééne bepaalt, dat een rechtsgeleerde graad, aan een Europeeschc universiteit behaald, aan Britsche onderdanen recht geeft; in Transvaal de praktijk van advo caat en prokureur uit te oefenen. Tot nog toe kan men daartoe de bevoegdheid, naar men weet, alleen In Engeland verkrijgen, en al wie geen Britsch onderdaan is, zal nu als voorheen daar terecht moeten komen. Atrikaanders kunnen echter, wordt het wetsontwerp aangenomen, voortaan zich ook hier te lande of elders aan een universiteit op het vasteland van Europa voor de rechtspractljk In Transvaal klaar maken. Het andere wetsontwerp erkent het ge bruik van Holiandsch in alle hoven. Nu kan 't Holiandsch bij de rechtspraak alleen worden gebruikt, „wanneer het in 't belang van goede rechtspraak noodzakelijk was, en met goedvinden van den (rechter of) magistraat". De magistraten stonden dat voorrecht zelden of nooit toe. Krachtens het nieuwe wetsontwerp moeten zij het toestaan, en alle getuigenissen moeten neer geschreven worden in de taal, waarin zij afgelegd zijn. Zierikzee, 10 Juni. Gisterenmiddag vergaderde In het „Huis van Nassau" de Vereeniglng het Ziekenhuis voor Schouwen- Duiveland te Noordgouwe. De voorzitter van het Dagelijksch Bestuur, Dr. L. M. Metz, opende de vergadering, en bracht het zesde jaarverslag uit, waar aan wij het volgende ontleenen Het aantal verpleegden heeft bedragen 64 met 1481 verpleegdagen. Het ledental' verminderde wegens ver trek, bedanken en overlijden met 10, maar vermeerderde met 82, zoodat het thans 845 bedraagt. Geschonken werden eieren, kazen, kip pen, appels, peren, groenten, vruchtboomcn, boekwerken en tijdschriften, aikomstlg res pectievelijk van de heeren J. Hogerland, J. M. v. d. Bout Fz., Van der Lek de Clercq, mr. Moolenburgh, J. Viergever, P. M. van der Bijl, Van Meteren, A. A. Vis, L. A. Vis, Joh. Berman, Nic. Verjaal, Van As, Van Oeveren, D. Groeneveld de Kater, mr. Cau, mevrouw Schuurbeque Boelje—Kramer en mej. de wed. Joh. der Weduwen. Den schenkers werd hiervoor dank betuigd. De administrateur, jhr. C. A. van Citters, deed hierop rekening en verantwoording. De heeren mr. H. C. Moolenburgh, burgemeester van Zierikzee, en J. C. van der Have, burgemeester van Ooslerland, hadden zich met het nazien der rekening belast, die door hen in orde was bevonden. De rekening bedroeg in ontvangst en uilgaaf I 7463.34', sluitende met een batig saldo van t 819,03'. De voorzitter betuigde zijn dank aan den administrateur voor het gehouden beheer, en sloot hierop de vergadering. Gisterenavond trad voor de „Jonge Vrijzinnigen" in het „Huis van Nassau" als spreker op de heer J. A. de Bruyne. De voorzitter heette de opgekomenen en den spreker hartelijk welkom, en gal toen het woord aan den heer De Bruyne, die aan den vooravond van de verkiezing de kiezers nog wenschle toe te spreken. Hulde brengend aan de debaters, zeide, hij. dat de heer Vegtel deze niet weerlegd had. De heer Vegtel verdraaide vaak het tegen hem aangevoerde, en trachtte ver volgens de lachers aan zijn zijde te krijgen. Bovendien gaf hij aan zijn tegen standers geen gelegenheid tot antwoord. Spreker besprak achtereenvolgens de beginselen van de candidaten, het program van actie der anti-revolutlonnalren, en de politieke personen zelve. Bij het laatste punt deed spreker uitkomen, dat de heer Vegtel Is glad en handig, maar geen man strijdende met degelijke argumenten. Een handig propagandist te zijn beteekent nog niet, dat men een goed Kamerlid Is. Spreker schetste vervolgens mr. Patljn, en deed uitkomen, wat hij in de Kamer was. Hij spoorde de kiezers aan, allen morgen hun stem uil te brengen op mr. Patfln. (Levendig applaus). Het Patljns- lied, het Wien Neêrlands Bloed en het Wilhelmus van Nassauwe werden hierop door allen geestdriftvol gezongen, waarop, nadat de heer Bouter allen opgewekt had tot den Bond voor Staatspensionneering toe te treden, de vergadering door den voorzitter gesloten werd. Aan de firma F. V. de Groot te Hansweert is door den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland vergunning verleend lot het vervoeren van netto 700 K G. dynamiet, in te voeren uit België naar den Val van Zierikzee. Dit dynamiet Is bestemd tot opruiming van het wrak „Rivat en Loth" op den Banjaard. De te Kolljnsplaat overleden mevr. de Wed. A. de Oraaf-Boone heeft gelega- f 200 aan de Geref. Kerk, f 200 aan de Chr. school en f 100 aan de diaconie der Geref. Kerk aldaar. Bij kon. besluit is een pensioen toegekend van f 225 's jaars aan E. J. Daalhuyzen, wed. C. M. Piekart, tweede lichtwachter aan 's Rijks lichtschip „Schouwenbank". Door Burgem. en Weth. te Qoes zijn de dagen voor eventueele stemming en herslemming wegens periodieke aftreding van de leden van den raad, bepaald op 8 en 15 Juli 1909. Renesse. Woensdagavond heeft de heer A. Fianket voor een vrij goed bezette zaal een spreekbeurt ter aanbeveling van de candidatuur van het aftredend lid der Tweede Kamer, den heer Mr. R. J. H. Patijn vervuld. De heer E. J. Gelderman, die spreker bl] zijn hoorders had ingeleid, betreurde om twee redenen zijne aanwezigheid: Ten eerste, wijl hij als leider der ver gadering moet optreden in een plaats, welke, overwegend liberaal, nog niet In het bezit was van een Liberale Kiesvereeniging, welker actie en samenwerking voorname lijk in verkiezingstijden zoo noodzakelijk, nuttig en gewenscht Is. In de tweede plaats betreurt hij de noodzakelijkheid, dat voor den heer Patljn nog sprekers moeien worden uitgezonden ter aanbeveling, terwijl alle kiezers weten en overtuigd zijn, dat Mr. Patijn geloond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn. Het feit echter, dat de tegenstanders zich zoo krachtig roeren, en geen middelen ontzien, welke ook, om hun doel te be reiken, de liberale partij In het algemeen en Mr. Patijn in het bizonder, zooveel mogelijk albreuk te doen, was aanleidende oorzaak om ons dapper te verweren en krachtig te verdedigen tegen de aanvallen onzer tegenstanders. Vandaar dat in vele plaatsen vrijzinnige sprekers moeten op treden. Na deze inleiding verkreeg de heer Frankel het woord. De stemmingsdag is nu voorbij. Onnoodig dus te releveeren, waarover spreker het heeft gehad. Zie verslag Oosterland in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 10 dezer. Dit moet echter gezegd worden, dat de heer Fiankel op uitstekende wijze zich van zijn vermoeiende taak heeft gekweten. Kalm en bezadigd, doch zaakrijk en degelijk, voerde hij, zoo wel In zijne lezing, als in het debat, waaraan de heer.A. Bakker voor invalidi teitsverzekering en staatspensionneering deelnam, het woord. De heeren Frankel, Del Campo en Gelderman hielden een krachtig pleidooi voor de verkiezing van den heer Patljn. Luid en langdurig applaus bewees, dat de vergaderden het met de sprekers ten volle eens waren. Haamstede, 9 Juni. Hedenavond trad In het „Caté Bom" voor de liberale kies vereeniging Haamstede en Burgh, in een volle zaal op jhr. R. R. L. de Muralt. In een gloedvolle rede behandelde spreker het program van de Liberale Unie en de sociale weiten, en stelde daar tegenover hetgeen de rechterzijde heeft gedaan en wat er van te verwachten is wanneer het Ministerie aanblijft. Aan het slot van zijn rede wekte hij alten op, om a.s. Vrijdag hun stem uit te brengen op mr. Paiijn, iemand die ons district 4 jaar heeft vertegenwoordigd op een wijze boven allen lof verheven. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, ofschoon de spreker reeds bij het begin zijner rede had gezegd dat hij een uur debat zeker gaf. De voorzitter dankte na afloop der ver gadering voor het kalm en aandachtig gehoor en den spreker voor zijn prachtige leerrijke rede en riep hem een „tot weer ziens" toe. Bruinisse. Voor een stampvolle zaal trad mr. Patljn Woensdag In de Conferen tiekamer alhier op ter ontwikkeling zijner beginselen. Hij deed dit op de hem eigen pakkende wijze. Van de gelegenheid tot debat werd bebruik gemaakt door den heer Vegtel, den candidaat der rechtsche partijen. Donderdagavond traden in dezelfde zaal op de heeren Vegtel en Van Asch van Wijk ter verdediging der antl-revoluti- onnaire beginselen. Ook deze heeren hadden een talrijk gehoor. Gedebatteerd werd door den heer Joh. van Oeveren, landbouwer te Nieuwerkerk, wiens woorden veel toe juiching vonden. St.-Maartensdijk. Ter waarschuwing. Deze week vervoegden zich in het bier huis „Bellevue", even bulten de kom der gemeente, een zoogenaamde heer en dame, welke voorgaven gaarne In het bezit te komen van nieuwe centen, waarop de vrouw hun een aantal centen vertoonde. Ze vonden er echter geen, die ze ver langden, en gaven toen de voorkeur aan zilvergeld van een bepaald Jaartal. Toen begon de vrouw van den bierhuishouder argwaan te koesteren, en gaf in eenigszins krasse termen te kennen, dat ze hun be doeling meende te begrijpen, en hield haar zilvergeld achterwege, waarna het vreemde paar zich verwijderde. De truc was mislukt. Scherpenisse, 10 Juni. Op een ver gadering van belangstellenden, gehouden In het hotel „de Gouden Leeuw" alhier, Is besloten op 31 Augustus a.s. een groot nationaal feest te vieren en als de geld middelen zulks toelaten, ook festival te houden. Vlissingen, 9 Juni. Heden is een onge lukkige weduwe, die nog sleeds treurt over 't verlies van haar man (j de V., die 't vorig jaar door de tram gedood werd) plotseling krankzinnig geworden. De politie nam de ongelukkige, die voor het Grand Hotel slond te springen en Ie dansen, na veel tegenstand harerzijds, in bewaring. Voor de op 20 en 21 Augustus alhier te houden gewestelijke turnuilvoering, Ier herdenking van het 10-jarlg bestaan van de Vlissingsche Turnvereeniging, heeft zich een eere-comité gevormd. Het stoomschip „Frisia" van de Kon. Holl. Lloyd, In aanbouw op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" alhier, zal, naar wij nader vernemen, op het laatst van deze maand naar Amsterdam vertrekken. Dan wordt het schip opgenomen in het Wilhelminadok aldaar om geschilderd te worden. Vervolgens wordt het geladen en zal dan op de Noordzee de proeftocht houden. Voor het Belgisch loodswezen alhier Is aangebouwd een nieuwe afhaalkotler, en wel de „No. 20". De Kon. Scherpschuttersvereenlglng „Vlissingen" heelt voor den door haar van 26 Juni tot en met 5 Juli te houden nationalen schietwedstrijd, ter gelegenheid van het 25-jarig beslaan der Vereenlging, een rijks-subsidie van f 100 ontvangen. KERKNIEUWS. Bfl de Ned. Herv. Gemeente te Middel burg zijn beroepen: in de vacature P. J. Molenaar, dr. A. H. de Hartog te Heem stede, en In de vacature P. J. Roscam Abblng, de heer L. B. Tjebbes, predikant te Medembllk. Ds. A. Kortleve, sedert October 1908, predikant te 's-Heerenhoek, Is aldaar Zaterdag, na een korle ongesteldheid, op nog slechts 26-jarlgen leeftijd overleden. Beroepen bij de Herv. Gem. te Ouwerkerk (Duiveland) de heer E. Was, candidaat te St.-0|denrode.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1