ZIEIUKZEESMIE NIEUWSBODE. Donderdag 10 Juni 1909. Mr. R. J. H. Patijn. K i ezers Tweede Blad. (Z ierilizeesclie Cour an t). Bericlit. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAAR6AN6. - No. 8781. U!tgever»HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met I Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende Schietoefe ningen ter kennis van Zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 8 Juni a.s. eene schietoefening gehouden worden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191°), tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schietoefeningen van het fort Jjmuiden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 16 en zoo noodig ook op 17 Juni a.s., eene schiet oefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en be grensd aan de N.-zijde door eene lijn van af het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lQn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijksvischafslag. Zierikzee, den 8 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. Brengt a.s. Vrijdag allen uw stem uit op het zittend kamerlid, Mi1. R. J. H. PATIJN, die, een sieraad der Volksvertegenwoordi ging, in 't afgeloopen vierjarig tijdperk, voor land en natie in het algemeen, en voor dit kiesdistrict In het bizonder, veel gedaan heeft, die met het oog op zijn talenten en deugden in zeven districten voor een candidatuur aangezocht, zevenmaal bedankt heeft, en die het op prijs stelt Zierikzee in de Kamer te blijven vertegenwoordigen. Brengt dus allen aanstaanden Vrijdag uw stem uit op ENGELAND. De Pall Malt Gazette maakt een contract openbaar, dat onlangs op verlangen van een jonge vrouw voor de rechtbank door haren man werd onderteekend, een contract, dat volgens de zeer resolute jonge dame den hulselijken vrede zal verzekeren. Het contract, door de vrouw kant en klaar medegebracht, luidt: 1. Ik beloof plechtig voor den vrederechter en de door mij tot edhtgenoote gekozen vrouw, deze eiken Zaterdag mijn verdiend loon te zullen overhandigen. 2 Eiken avond 9 uur te huis te zijn, behalve wanneer mijn vrouw met mij uitgaat. 3. Nooit zonder haar naar bals of partijen te zullen gaan en zonder haar toestemming nooit met een ander te zullen dansen. 4. Altijd vriendelijk tegen haar moeder en broertje te zullen zijn. 5. Niet lid te zullen worden van eenlge loge, die vrouwen buitensluit en alleen lid van een vereeniging te zullen worden als zij het zelf ook wenscht. 6 Niet meer dan drie sigaren te zullen rooken op werkdagen en vijf op Zondagen; en nooit sigaretten te zullen rooken. Nooit onnette uitdrukkingen te ge bruiken. 8. Elk voorjaar zonder morren de kleeden te kloppen. 9. Elke week mijn eigen waschgoed te zullen inpakken. 10. Nooit bedwelmende dranken te gebruiken, behalve bij het begin van den voorjaars schoonmaak en dan niet meer dan drie glazen bier in het bijzijn van mijn vrouw. II. Geen hond te zullen houden, of mee te brengen onder voorwendsel, dat hij van een vriend is, die op reis Is. 12. Ik ben bereid de helft te dragen van de moeiten en zorgen voor de kinderen, welke we zullen krijgen, als zij 's nachts schreien en 's avonds en 's morgens voor de kachels te zorgen, zoodat m'n vrouw het vuur alleen heeft te onderhouden. De jonge man had slechts tegen één punt, dat betreffende de honden, bezwaar; maar de vrouw wilde niet toegeven. De eenige concessie die zij deed, was, dat het aantal glaasjes bij de voorjaarsschoon maak te drinken, van drie op vier werd verhoogd. De man onderteekende en de bruiloft werd gevierd. FRANKRIJK. Te Parijs is een merkwaardig persoon overleden, n.l. Chaucard, eigenaar van de Grands Magaslns du Louvre, die zijn loopbaan begonnen is als boodschapjongen en die na zestig jaren van hard werken door zijn ondernemingen een kolossaal fortuin heeft bijeengezameld. Maar hij vergat nooit zijn nederige afkomst en wanneer iemand het verdiende was hij steeds bereid tot hulp. Hij was ook een bekend kunstbescher mer en wereldvermaard is het geworden hoe hij indertijd het beroemde schilderij „Angelus" van Millit op een veiling voor Frankrijk wist te behouden tegenover de Amerikaansche liefhebbers. Volgens een bepaling in zijn testament moet er 200.000 francs besteed worden aan zijn begrafenis. Zijn doodkist werd reeds twee jaar geleden gemaakt onder zijn toezicht. Het is een kostbaar stuk werk, waarvoor hij eenige duizenden francs betaald heeft. En nog veel meer heeft hij besteed aan zijn grafmonument. BELGIË. Zondagmiddag maakte te Brussel een tijdelijk aldaar vertoevende Hollandsche advokaat H. een automobieltochlje met een jonge dame. In het bosch van Soignes reed de auto zeer snel en bij het tekort nemen van een bocht sloeg de auto om, en de inzittenden vlogen er uit. De advokaat was ernstig gewond aan voorhoofd en armen, de jonge dame kreeg tal van kneuzingen en wonden en klaagt over inwendige pijnen, de chauffeur werd licht gekwetst. De advokaat heeft een klacht tegen den chauffeur ingediend, wegens het door onvoorzichtigheid veroorzaken van een verwonding. NEDERLAND. Amsterdam, 7 Juni. De vorige week kwam aan het politie-bureau aan den Amsteldljk een ongeveer 16-jarig meisje, gekleed In jongenskleeren en met kort geknipte haren. Zij verzocht de politie haar behulpzaam te zijn in het terugvinden van haar eigen kleeren, doch wist niet de minste aanwijzing te doen hoe zij ze ver loren had en waar ze zouden te vinden zijn. Wel beweerde zij de kleeren, welke zij aan had, van een onbekenden man te hebben gekregen. 't Bleek dat men met een geestelijke stoornis te doen had, waarvoor het meisje reeds vroeger in een gesticht te Deventer verpleegd was. Thans was zij als kamer meisje In een hotel te Amsterdam werkzaam Zij is door de zorg der politie naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. Later werden haar kleederen gevonden in een boschje In het Vondelpark. 's-Gravenhage, 3 Juni. Hedenmiddag om 5 uur was de Koninklijke Familie met groot gevolg in het Malieveld aanwezig, tot in ontvangst name van de hulde der ingezetenen, ter gelegenheid van de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. De belangstelling in deze zanghulde was zóó groot, dat op de tribunes geen plaatsen meer beschikbaar waren, zoodat het feest comité besloten heeft, ter voldoening aan de vele aanvragen, om nog een gedeelte van de Maliebaan te reserveeren voor hen, die de plechtigheid wenschen bij te wonen, waarvoor kaarten verkrijgbaar waren aan de beide ingangen van het Malieveld (Bosbrug en Boorlaan). In het midden van het feestterrein is een groote planken vloer gelegd, ter groote van ruim achthonderd vierkante meter, waarop de zangeressen en zangers, benevens de muziekkorpsen, zich zullen opstellen tegenover de koninklijke loge. De feestzang „Oranje en Nederland", gedicht door P. Landsman en getoonzet door M. H. van 't Kruys, die onder 's com ponisten leiding Hare Majesteit de Koningin werd toegezongen, is alleen voor deze gelegenheid vervaardigd. Het gedicht zal aan hen, die op de tribune plaats nemen, worden uitgereikt, maar de muziek blijft manuscripthet werk zal dan ook na deze aubade niet meer worden uitgevoerd. De indeeling is als volgt: een korte inleiding voor orkest, waarin de melodie voorkomt van het „Al is ons Prinsje nog zoo klein", volgens de oorspronkelijke lezing van 1747, waarna het koor jubelend invalt op de woorden: „De oranjewimpel wappert", enz. Na dat koor een tweede jubelzang: „Stljge dan 't jubellied", door welken zang het „Wilhelmus" gevlochten is. Hierna volgt op de oorspronkelijke melodie van 1747, het „Prinsenlied", op andere woorden„Dat nieuwe, frissche, jonge leven". Alsnu komt een zeer gedragen koor in maat„Wat ongekende drukte;nu 't Paleis verblijdt", gevolgd door een nieuw opge wekt koor met fanfares van trompetten en bazuinen: „Hoeheerlijk isthansallerwensch vervuld, De beê van Koningin en land". Daarna een breed nummer voor alle orkesten, waarop het koor zingt: Heil, heil de Koningin, die met Haar volk steeds één zich weet", waarna, op een gedragen melodie, aan H. M. de Koningin, Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder de zegenwenschen worden toegezongen. Het nummer eindigt met de twee eerste cou pletten van het „Prinselied" van 1650, volgens de oorspronkelijke lezing, wat de melodie beteft. Alleen de tekst is gewijzigd: „Al Is 't Prinsesje nog zoo kléin". De componist heeft na de aubade, aan H. M. de Koningin een afschrift van zijn toonzetting aangeboden, maar voor mogelijke uitvoeringen in kleinen kring zal het werk niet meer ter beschikking zijn. De Aubade is uitstekend geslaagd. Door prachtig weêr begunstigt, waren duizenden in de Maliebaan, die smaakvol was gedra peerd. Even vóór 5 ure kwamen de eersten der Vorstelijke Gasten in open rijtuigen het Malieveld binnengereden; eenige oogenblikken later kwam H. M. de Koningin- Moeder en eindelijk kwam over de Bosch- brug het Koninklijk Echtpaar. Groote beweging onder het volk, daverende hoerah's en onmiddellijk werd het „Wilhelmus" gehoord. H. M. de Koningin, die er uitstekend uitzag, droeg een toilet van ivoor-kleurige Japansche zijde, met ronden hoed, gegar neerd met bloemen. De Prins was in gene raal s-tenue. Nadat H. H. M. M. uitgestegen waren, hield de burgemeester der residentie eene toespraak, waarin hij de Burgerij vertegen woordigde bij de aanbieding van dit Huldeblijk. H. M. dankte hartefijk en verklaarde zeer getroffen te zijn door de zeer hartelijke blijken van innige belangstelling, die Zij in de laatste weken had mogen ondervinden. Ook de Prins, de Koningin-Moeder en de andere Vorstelijke personen deden van hunne ingenomenheid met het zoo goed geslaagde feest blijken. Het feest werd besloten met een Vuur werk op het Malieveld, dat prachtig slaagde en tot laat in den nacht duizenden en duizenden op de been hield. Door H. M. de Koningin is aan het gezin van den landbouwer M. R. te Den Haag, wiens vrouw 30 April het leven schonk aan twee jongens (beide kinderen zijn eenige dagen later overleden) en die werden genoemd Wilhelmus en Hendrik, f 20 gezonden. Er wordt aan herinnerd, dat bij gelegenheid van de doopplechtigheid van de Dochter van Willemijntje en Prins Willem V, de Ouders van onzen eersten Koning, in de Groote Kerk te 's-Qraven- hage den lOden December 1770, de diaconie collecteerde een som van f 4352,10. Dinteloord, 8 Juni. Bij de gisteren gehouden paardenmarkt werden pl.m 500 paarden aangevoerd, een getal, dat, in vergelijking met vorige jaren, bepaald hoog mag genoemd worden. Ofschoon er zeer veel kooplieden ter markt waren, is er weinig verkocht, als gevolg van de hooge prijzen, welke, ouder gewoonte, door de eigenaars werden gevraagd. De mallemolen, welke jaarlijks bij deze gelegenheid niet ontbreekt, was voor dezen keer ook weer present, en lokte van den vroegen morgen tot laat in den nacht vele toeristen en kijkers, en hield alzoo de kleintjes verre van het paarden getrappel. Nieuwerkerk. Maandagavond trad in de zaal van de „Meebaal" vanwege de liberale partij op als spreker de heer D. Hans van Rotterdam. De opkomst was niet talrijk; zoover wij konden nagaan, was van de anti-revolutionnaire partij niemand aanwezig. Spreker begon met te herinneren aan de feesten, die dezer dagen In ons land allerwege zijn gevierd bij de geboorte der Prinses met een eensgezindheid, een terzijde stellen van wat verdeelt en scheldt. Die eenheid ook op politiek gebied, daarvoor is het waar de vrijzinnigen voor opkomen. De rechterzijde tracht die eenheid te verscheuren; de politiek van dr. Kuyper was er op uit om de zonen van ons vaderland te verdeelen. Hij plaatste het geloof in den politieken strijd, en men sleurde bij den vorigen stembusstrijd den godsdienst tot in de herbergzalen op kiesvergaderisgen, om dienst te doen als verkiezingsreclame. Dat de strijd nu zooveel minder van dit onzedelijk gedoe te zien geeft, is o. a. toe te schrijven aan het gematigd optreden van het liberale ministerie De Meester; ook daaraan, dat het hoogste lichaam in onze kerk de predikanten uit den strijd heeft gehouden, en het lidmaat schap voor de Tweede Kamer niet ver- eenigbaar heeft verklaard met hetpredikambt. De liberalen willen vrijheid op gods dienstig gebied voor allen; zij eerbiedigen ieders geloof; zij stellen zich daarom niet vijandig tegenover den godsdienst, zooals van rechts altijd beweerd wordt. Spreker tart leder om te bewijzen, dat van af 1848 door eenig ministerie één wet is gemaakt, één maatregel genomen, die vijandig was tegenover den godsdienst. Wat de liberalen wel bestrijden, dat is het misbruiken van den godsdienst als politieke reclame; zij willen niet het gezag van de kerk boven dat van den staat, maar dat de godsdienst zich daarnaast vrijelijk ontwlkkele. Bij dr. Kuyper, bij de mannen van rechts, zien wij juist het tegenovergestelde. Er zijn op grond der Christelijke overtuiging, die voorzat in het ministerie Kuyper, goede wetten tot stand gekomen; op grond van denzelfden bijbel bestrijden mannen als Kuyper en dr. Fabius elkander, en komen ze tot geheel tegen gestelde meeningen, o. a. waar het betreft de verplichte ouderdomsverzekering; ook waar het geldt de invoering der doodstraf, den nachtarbeid voor bakkers, bestreden de hoofdmannen elkaar op gronden aan den bijbel ontleend. Ook met het oog op ons welbegrepen staatsbelang is een liberale meerderheid in de Kamer gewenscht. En nu toont spreker aan, dat de liberalen reeds vele sociale wetten, d. z. de wetten in het belang van de arbeiders, van het volk, tot stand hebben gebracht, vooral onder het ministerie Goeman Borgesius, en die, welke nog op hun program staan, o. a. ouderdomsverzekering zonder verplichte premiebetaling, zuilen tot stand brengen, ais ze met een voldoende meerderheid In de Kamer komen. Onder het ministerie Kuyper is voor de kleine luyden niets gedaan; wel Is en wordt ook nu weer veel beloofd, maar óf ter wille van de bondgenooten, óf omdat het niet in hun kraam te pas komt, worden sociale wetten niet ingediend of zóó verwaterd, dat ze ongenietbaar zijn. Spreker stond uitvoerig stil bij deouderdoms- verzekering, en wees er op, dat bij de invoering van een tariefwet, die tot be strijding der kosten noodig wordt geacht door rechts, de meeste artikelen, die de kleine man eiken dag noodig heeft, noodzakelijk duurder moeten worden terwijl van liberale zijde wordt aanbevolen de noodige gelden uit de vermogens belasting te halen. Met een warme aanbeveling van mr. Patijn, bij wien de tegencandidaat niet in de schaduw kan staan, met wien hij niet kan vergeleken worden, wat zijn capaciteiten betreft; die een sieraad Is in ons parlement, een vraagbaak op financieel gebied, geacht door vriend en tegen stander om zijn rechtvaardigheid, den man, die in de vier jaren, dat hij zitting heeft, niets heeft gedaan om het stellen van een tegencandidaat te wettigen, veel om aller achting en dankbaarheid te verdienen, met een aanbeveling voor dien man eindigde de spreker. Debat was er niet. De heer Gelderman uit Zierikzee, die spreker ook had ingeleid, sloot met een woord van dank en van opwekking de vergadering. Ingezonden Stukken. Zierikzee, 8 Juni 1909. Mijnheer de RedacteurI In De Klaroen, politiek sociaal tijdschrift, onder redactie van Mr. Dr. A. R. v. d. Laar (Chrlst.- Hlst.) van 27 Mei 1909, komt een artikel voor van de hand van Dr. A. M. Brouwer, orthodox predi kant te Meppei (vroeger te Haamstede), over „Verdraagzaamheid". Op blz. 40 lezen wij: Er moet geen stoffelijk voordeel, geen ambt of be trekking verbonden zijn aan het behooren tot een bepaalde Kerk, en op blz. 41Daar is zeker geen grooter afbreuk aan het Christelijk geloof toe te brengen, dan wanneer men Christenen met recht kan verwijten, dat zQ in hun optreden, in hun polemiek, in de voorstelling der feiten onoprecht zijn. Dit laatste mag misschien een tijdelijk succes verzekeren, maar zegen kan er nooit op rusten. Geachte Redactie! Deze wQze woorden moeten in dc NieuwsbodeHet laatste citaat moeten Christelijke candidaten voor de Tweede Kamer maar eens in hun oor knoopen. Ook de Stern- gids- en de Bruinisser Courant-redactie hebben wel eens opfrisschlng noodig. Dat het hun wel bekome. In hetzelfde tijdschrift komt een artikel voor van de redactie over „Verzekeringsdwang". De schrijver behandelt daarin den strijd tusschen Prof. Fabius en Prof. Diepenhorst. De eerste is tegen verzekeringsdwang en de laatste er vóór, beiden op grond van de anti-revolutionaire beginselen I Mr. v. d. Laar bovengenoemd noemt de premie, die een loonarbeider met 8)9 gulden loon per week en een groot gezin, moet afstaan, zij het slechts een luttel bedrag, bloedgeldMaar de verzekeringsdwang, zegt hij verder (blz. 34), zal hem dat bloedgeld wel uit weten te persen. Hfl moet gedwongen worden. HU was immers roeke loos, ja roekeloos, waarin? Voor vrijwillige ver zekering was hij toch werkelijk onmachtig. Roekeloos, omdat hl] getrouwd is roekeloos, omdat hij een groot gezin heeft? Zoo komt men ongemerkt in de richting van het neo-malthusla- nisme. Neen, vervolgt hij, tegen zulk een dwang verzekering, die ook uit lage loonen het laatste geld nog uit te persen weet, komt heel ons ge moed op. Dat nooit I Zoo ziet men, dat men èn van antl-revoiutlon- naire èn van christelljk-hlstorische zijde hierover het volstrekt nog niet eens is en het ook nooit eens zal worden. Daarom raden wij de kiezers aan, stemt 11 Juni a.s. op Mr. PATIJN, deze is vóór staats- pensionneering zonder premiebetaling. De V. P. C. te Zierikzee. Noordwelle, 7 Juni 1909. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik voor onderstaande een plaatsje in uw blad. In het bericht uit Ellemeet, voorkomende in uw blad van 3 Juni j.l., komen eenige onjuistheden voor. Daar staat n.l. dat de landbouwer M. de Mey den 2den Pinkster dag een rijtoertje naar Schuddebeurs had gemaakt. Dit Is onjuist, daar hij slechts over Eikerzee en Scharendljke heeft ge- eden. Voorts is het paard niet geschrokken, maar begon plotseling hevig met den kop te schudden, maakte eenige groote sprongen en viel dadelijk dood in den vijver, wel licht door een toeval of iets anders ge troffen. U, mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, UEds. Dw. Dienaar, J- Brouwershaven, 7 Juni 1909. Mijnheer de Redacteur/ Door een onjuiste voorstelling van socialistische zijde wij nemen gaarne aan, dat de zaak niet opzettelijk onjuist Is voorgesteld is het praatje ln de wereld gekomen, dat de heer Vegtel te Brouwershaven getracht zou hebben, den heer Wlbaut over te halen om met hem tegen den heer Patijn samen te werken. Op de vergadering, uitgeschreven door de anti- revolutlonnalre Klesvereentging te Zonnemaire, waren wij er getuige van, dat u den heer Vegtel naar een en ander vroeg, en dat de heer Vegtel beweerde, dat aan de zaak een volstrekte onjuiste voorstelling was gegeven. Volgens zijn antwoord aan u, zou de heer Vegtel den heer Wlbaut hebben medegedeeld, dat hij van plan was, des Donderdags te Zierikzee tegenover den heer Patijn te gaan debatteeren,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1