Zaterdag 5 Juni 1909. Tweede Blad. (Z ierikzeesche NIEUWSTIJDIN6EN7 Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, i 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65>te JAARGANG. - No. 8779. Uitga ver-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Dinsdag l.l. Is onder den donder der kanonnen van acht Amerikaansche en eenige Japansche oorlogsschepen en in tegenwoordigheid van een menigte van duizenden menschen te Seattle in den staat Washington de Alaska-Yukon-Pacific wereld-tentoonstelling geopend. President Taft gaf van het Witte Huis uit het teeken om te openen. Hij behoefde daartoe slechts op een knopje te drukken en alles op de tentoonstelling stelde zich in werking. Het doel der expositie is de wereld de groote Industrieeie ontwikkeling te laten zien van Alaska en de staten aan den Grooten Oceaan en op de enorme natuur lijke hulpbronnen dier staten de aandacht te vestigen. Ook Nederland en Nederl- Indië zijn vertegenwoordigd. Bij een cycloon in Oklahoma zijn 22 personen gedood en 50 gekwetst. Te Key west zijn 10, te Depow 12 dooden; beide plaatsen zijn vernield. Ook In den staat Texas heeft een wervelstorm verwoestingen aangericht. Te Sephir zijn 30 personen gedood en 10 gekwetst. Door het inslaan van de bliksem is de handelswijk er afgebrand. Van de huizen bleef er nagenoeg geen een staan. Bij een orkaan, die verleden week in den Amerlkaanschen staat Kansas woedde, werd op den Santa-Fé-spoorweg een trein met arbeiders uit de rails ge worpen, zoodat hij in een diep ravijn stortte. De machinist, de stoker en 9 arbeiders werden terstond gedood, terwijl een honderdtal min of meer ernstig Is gewond. Te New-York hebben honderden slagers hun winkels gesloten omdat de prijzen door de vleeschtrust zoodanig zijn opgedreven, dat bijna niemand koopen kan. Daar op dezelfde manier groenten en kruidenierswaren duurder zijn gemaakt, ziet het er voor arme lieden leelijk uit. SERVIË. Voor de zooveelste maal komt uit Belgrado weder een bericht over een onverkwikkelijk tooneel, dat zich ten paleize heeft afgespeeld tusschen den vroegeren kroonprins Oeorge en een officier, ditmaal majoor Okanowits, één der samenzweerders. Okanowits kwam van een audiëntie bij den koning en ontmoette op de gang prins George. Hij salueerde den prins volgens de voorschriften, waarop de prins hem staande hield en hem verweet, dat hij in het blad Zwono tegen hem schreef. De prins uitte vervolgens allerlei dreige menten en scheldwoorden. Van het tooneel waren de bedienden getuigen. De majoor verzocht dadelijk den koning te mogen spreken, maar daar waren in verband met de hof-etikette bezwaren tegen. ZWITSERLAND. Het weder in Zwitserland is, na eenige schoone, warme dagen, plotseling omge keerd en in de hoogere streken is het weer winter geworden. Het bovengedeelte van den St.-Oothard is door een gewel dige sneeuwmassa bedekt. Nabij het Oothardpas-hospitaal ligt de sneeuw 19 c.M. hoog, terwijl Dinsdag der vorige week de pas geheel sneeuwvrij was. De spoorweg op de Schynlgeplatte bij inter laken Is gestremd door een bergstorting, welke door den voortdurenden neerslag is veroorzaakt. Het verkeer op de spoor lijn Lauterbrunnen—Muerren en op de Pilatusbaan Is door sneeuwval gestaakt moeten worden. ENGELAND. Op weg van Londen naar Bangkok zijn juweelen van den koning van Siam tot een gezamenlijke waarde van 120.000 gulden gestolen. Het kistje, waarin zij verzonden waren, is leeg te Bangkok aangekomen. NEDERLAND. Amsterdam, 31 Mei. Een familie- oneenigheid over begrafenisgeld heeft van Zaterdagavond 10 uur af tot Zondagmid dag omstreeks klokke twee, de Looljers- straat in rep en roer gebracht. Looijersstraat 50, twee-hoog, woont de kapslljper Kasper van Rijn met zijn gezin, bestaande uit vrouw en vier kinderen, terwijl spoedig vermeerdering der kleine familie wordt verwacht. In de Looijersstraat 73, één-hoog achter, huisvest de weduwe Van der Ven, de moeder van vrouw Van Rijn. De oude Van der Ven is, nauwelijks 14 dagen geleden, gestorven. Na bekostiging van de begrafenis door de weduwe, bleef van de verzekeringspolis, dte ten name van K. van Rijn stond, nog een bedrag over, waarop de broer van vrouw Van Rijn, de roosjesversteller E. J. Barten, en haar zwager, Bern. Bleeker, los werkman, mede ten deele aanspraak meenden te mogen maken. Behalve de historie met het begrafenis- geld, die den twist hoog deed oplaaien, bestonden er nog andere wederzijdsche grootere en kleinere grieven van Barten en Bleeker tegen de weduwe Van der Ven, en van de laatste tegen beide eerstgenoem- den. En daar de oude vrouw weer op goeden voel stond met haar dochter en schoonzoon, het echtpaar Van Rijn, werd dit, krachtens den ongeschreven regel: „De vrienden van onze vijanden zijn onze vijanden", door Barten en Bleeker tot hun tegenpartij gerekend. Aan welke zijde het ongelijk zit, laten we wljsgeeriglljk in 't gulden midden. Ons bepalende tot het weergeven der feiten, stellen we vast, dat Barten en Bleeker Zaterdagavond 10 uur een door de weduwe Van der Ven ongewenscht bezoek brachten in haar woning. Volgens ons door de weduwe verstrekte inlichtingen, trapten bij die gelegenheid de beide bezoekers, om zich toegang tot de woning te verschaffen, de deur in, grepen de strijkplank en be dreigden daarmee de aanwezige vrouwen, de weduwe Van der Ven, vrouw Van Rijn en Cornelia Barten met haar kind. Zaterdagnacht twee uur kwam Kasper van Rijn thuis en raakte in de Looijersstraat handgemeen met Barten. De laatste porde, onder het slaken van den kreet, dat hij zou worden doodgeslagen, den zich reeds ter ruste begeven hebbenden Bleeker, wo nende op het plaatsje Looijersstraat 65. Een vechtpartij, waaraan Kasper van Rijn, het echtpaar Bleeker en Barten deelnamen, was daarvan het gevolg. Er werd met messen gevochten en zoowel Van Rijn als Barten liepen eenige niet onbeduidende schrammen op. Op het gegil en geschreeuw van het vrouwvolk, kwam de politie er aan te pas, die door het trekken van den wapenstok de rust in het late nachtelijke uur wist te doen wederkeeren. Zondagmorgen ging Van Rijn reeds vroeg de deur uit, om 's middags tegen twee uur In de Looijersstraat terug te komen. Toen hij aankwam van de zijde van den zoogenaamden „Blinden hoek", zat Bleeker, naar werd medegedeeld, op een stoof voor de gang van no. 65. De buurvrouwen, voor herhaling van 't nachtelijk tooneel bevreesd, schreeuwden, zoodra zij Van Rijn zagen aankomen, oogenblikkclijk: „Daar komt Kasper!" Bleeker zag hem aankomen, stond op, liep op Van Rijn toe, en zei„Met jou heb ik nog 'n appeltje te schillen", en stiet hem een mes in de rechterborst. Hevig bloedend, zakte de getroffene ineen. De hem ter hulp snellende vrouwen schreeuwden„Moordmoord I", op welk noodgeroep Bleeker de vlucht nam en zich ten huize van één der buren trachtte te verbergen. Door de inmiddels gewaarschuwde politie werd hij eenige oogenblikken later gearres teerd en naar het politie-posthuis aan de Lauriersgracht gebracht. De ernstig-gewonde Van Rijn werd eerst in zijn woning verbonden en later op den dag naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Zijn toestand is ernstig, ofschoon er hoogstwaarschijnlijk geen levensgevaar mee gemoeid is. Om dit laatste zal 't wel zijn, dat politie en justitie geen termen vonden, Bleeker in verzekerde bewaring te stellen. Maandag morgen is hij uit het politie-posthuis ont slagen. Het voorgevallene wordt in de dichtbe volkte Jordaan druk besproken. Zoowel dader als slachtoffer staan als oppassend bekend. Bleeker moet echter hebben gehandeld onder den invloed van den borrel. 's-Oravenhage, 2 Juni. Het tramvervoer naar Scheveningen was met de Pinkster dagen weder buitengewoon groot. De Staatsspoor-tram vervoerde circa 40,000 personen en de stoomtram der H. IJ. S. M. ongeveer 20,000 personen. Aan de stations, vooral aan dat der H. IJ. S. M., was 't Pinkster-Maandag enorm druk. Zoowel in de richting naar Amster dam als naar Rotterdam liepen tal van extra-treinen. Ongeveer 1 uur 's nachts vertrok de laatste trein Omtrent de drukte te Scheveningen zelf meldt men dat daar, vooral op 2en Pinkster dag, een ongekende levendigheid heerschte. Ouden van dagen herinneren zich niet zóó kolossaal bezoek aan de zeeplaats. Het prachtige zomerweder, het feestgewaad waarin Scheveningen reeds steekt voor den Juliana-dag op heden, het traditioneele Pinkster-kermisje, waren evenvele factoren tot het enorme vertier. En zóó was 't te Scheveningen wat men noemt weer eens 'n ouderwetsche Pinksteren. De pier deelde in de drukte door een bezoek van meer dan 20,000 personen; de stoomboot voer den ganschen dag af en aan bij den aan legsteiger, die thans het meren zeer ver gemakkelijkt. Aan het strand schoot het aantal zomerstoelen bij honderden tekort; alle inrichtingen op strandmuur, Gevers Deynootplein en in het dorp maakten uit stekende zaken, 's Avonds gaven de illu minaties, die proefsgewijze hier en daar werden ontstoken, nog meer levendigheid. Door zeer velen werden plelziertochtjes ter zee gemaakt, waartoe tal van vaar tuigjes, onder welke een twintigtal garnalen- bootjes, gelegenheid gaven. Dordrecht, 2 Juni. Alhier is Pinkster- Maandag, naar de D. C. meldt, ingebroken In het kantoor der zagerij en houtwerf der Handelsvereeniging voorheen onder de firma F. en A. van der Linden, aan den Weeskinderendijk. De brandkast, een gewone lichte ijzeren boekenkast, met steek-pompsloten, datee rend van 1876, was op twee plaatsen met geweld geopend i la sardine. In de boven- en de benedenkast waren gaten, veel te groot en blijkbaar door niet zeer deskundige Inbrekers gemaakt. Uit de brandkast is alles wat gouden of zilveren geldswaarde was, voornamelijk het buitenlandsch geld ontvreemd. Nikkel en koper liet men liggen. Alles en alles bedraagt het gestolene echter geen tweehonderd gulden; aan Nederlandsch geld hoogstens een f 12. Men nam met het oog op het alleen staan van het kantoor steeds speciale maatregelen, die nu gelukkig doel hebben getroffen, en de schade aan zienlijk beperkten. Het is bijna niet aan te nemen, dat de inbrekers de plaats van het misdrijf niet kenden. Dwars door de drie deuren zijn zij recht op hun doel afgegaan. Dinteloord, 28 Mei. Gisteren vierde de schooljeugd het blijde Julianafeest. Van wege de gemeente was daartoe een zeker bedrag beschikbaar gesteld, om de kinderen te onthalen op chocolade en beschuit met oranjemuisjes. Reeds vóór den aangegeven tijd verdrongen zij zich vóór de school lokalen, welke in tegenstelling met andere dagen een feestelijk aanzien hadden. Hoe klopten die hartjes, hoe jubelden die stemmetjes, toen eindelijk de deur werd ontsloten en de traktatie een aanvang nam. Schier zonder uitzondering lieten zij zich alles welgevallen en onder drank en spijs, onder scherts en zang werden een paar uren in de school doorgebracht, waarna allen met volle handjes nog en zeker met volle hartjes huiswaarts keerden. En vandaag is het voor oud en jong, voor rijk en arm de groote feestdag. Twee nummers van het programma zijn reeds afgewerkt. Begunstigd door het heerlijkste weder werd in de eerste plaats een hlstorisch-allegorische optocht gehouden, voorstellende de aankomst van den Erfprins van Oranje te Scheveningen en den intocht van Z. H. te 's-Gravenhage op 30 Nov. 1813. De optocht nam een aanvang met de aankomst in de gemeente van een koerier, die melding bracht van het Engelsche oorlogsschip „the Warrior" ter reede van Scheveningen (Dintelsas). De nationale garde te voet en te paard, vergezeld van het voorloopig bewindVan Hogendorp, Van der Duin van Maasdam en Oraaf van Limburg Stirum hadden zich daarheen begeven, teneinde den Erfprins te ont vangen. Z. H. werd door Van Hogendorp ontvangen, nam plaats in het voor Z. H. bestemde rijtuig, dat met zes schimmels was bespannen, waarna de gansche stoet zich in beweging zette. Deze bestond uit tien groepen, waarin afdeelingen Gardes d'honneurs; de afdeelingen voetvolk; het muziekgezelschap „Excelsior"; de zang- vereeniging „Oefening kweekt Kunst"een wagen, voorstellende „De Landbouw"; een wagen, verbeeldende de elf provinciën van ons land, voorgesteld door elf meisjes; de Raad van 's-Gravenhage, gezeten in rijtuigen; een opgetuigd vaartuig als symbool van de „Scheepvaart", enz. enz., elkander in een lange reeks opvolgden. Het was een optocht, die onze ver wachtingen, welke zeer hoog gespannen waren, niet heeft beschaamd, ieder had het zijne er toe bijgedragen een blijk te geven van de wijze, waarop hij hulde brengt aan dat Doorluchte Stamhuis, waaraan wij nooit te veel kunnen ten offer brengen. Van alle zijden waren belang stellenden komen opdagen, om het Juliana feest bij te wonen en na de afwerking van het hoofdpunt van het programma klonken van alle zijden ook woorden van lof aan Dinteloords burgers en moesten zij volmondig erkennen, dat alle Prinsesse- feesten uit den naasten omtrek niet konden wedijveren met wat oog en oor thans had aanschouwd. Het concert, zoo juist door de zang vereniging „Oefening kweekt Kunst" ge geven, lokte vele beminnaars der zangkunst. Een luid applaus viel haar aan het slot ten deel. Nog steeds is de gemeente vol feest vreugde en bezig aan de afwerking van liet rijke programma. In volgorde worden nog gegeven concert door het harmonie- gezelschap van Stampersgat en openlucht bioscope-voorstelling, die mede in den smaak der feestvierenden vielen. De schit terende illuminatie, de luisterrijke straat- en huizenversiering en de geplaatste eere-poorten deden mede het hare om dezen dag tot een onvergetelijke te maken voor allen, die aan het feest hebben deel genomen. Kortom, Dinteloord heeft zijn ouden roem gehandhaafd; het heeft getoond op waardige wijze feest te kunnen vieren, in ruime mate is gebleken, dat de oude Oranjegeest nog niet uit de harten is geweken, zooals bleek in den jare 1795, toen door den revolutiegeest de Stad houderlijke familie In ballingschap moest ronddolen, terwijl toch in Prinsenland nog altijd de meerderheid der bevolking aan de zijde bleef van dat roemrijk geslacht, dat goed en bloed voor ons land heeft opgeofferd. Oranje en Dinteloord zijn en blijven één I St.-Maartensdijk, 1 Juni. Onder be gunstiging van het heerlijkste weder werd gisteren met de grootste opgewektheid het Julianafeest gevierd. Tal van menschen, ook uit naburige gemeenten, bewogen zich in feestelijke stemming door de gemeente. Van de openbare gebouwen en voor de woningen van vele ingezetenen wapperde de driekleur, terwijl op het marktplein en aan verschillende gevels der ingezetenen verslering was aangebracht. Met een korte toespraak opende de voorzitter van het feestcomité, de heer Roskes, te half twaalf het feest, waarna de optocht werd opge steld, bestaande uit het muziekgezelschap van Stavenisse, ruiters te paard, het feest comité in rijtuigen, de rozenknipsters, de zangvereeniging „Ken den Heere in al uwe wegen", versierde fietsen en publiek. Op zijn marsch door het dorp hield de optocht halt vóór de woning van den burgemeester, waar de voorzitter der commissie den burgemeester toesprak en in goedgekozen woorden de beteekenis van het feest op dezen dag vertolkte, welke toespraak door den burgemeester in gevoelvolle woorden en zichtbaar aangedaan beantwoord werd. Z.Ed.Achtb. sprak zijn sympathie met dit feest uit en betreurde het, dat droevige familie omstandigheden hem verhinderden, daarvan meer openlijk blijk te geven. Hij schetste de Koningin als Hoofd van den Staat en als moeder, en wees er op, hoe gelukkig zich gansch Nederland met de geboorte der jonge Prinses gevoelde. In den namiddag hadden kinderspelen plaats, waaraan door ruim 100 kinderen deelgenomen werd. leder kind kreeg een prijsje en die het beste had gespeeld den moolsten prijs. Particulier waren hiervoor door den heer J. Peels nog beschikbaar gesteld een sigarenpijpje en een broche, beide van zilver. Voor de versierde fietsen werd de le prijs (f 4,50) toegekend aan P. Hage, deze fiets was herschapen in een auto mobiel de 2e prijs (f 3) aan M. v. d. Hoek, aan diens fiets was gebracht een Indisch huisje met riet afgedekt, enz.; de 3e prijs (f 2) aan H. de Wit, die aan zijn fiets den vorm van een wieg had gegeven, natuurlijk met het Prinsesje er in; de 4e prijs (f 1) aan C. Bil, wiens fiets versierd was met een groote ooievaar, dragende een nieuwen wereldburger; voorts werden nog 2 prijzen toegekend f 0.50 aan C. Houmes en J. Polderman. Voor gevelversiering werd de le prijs (f 4) toegekend aan W. de Graaf; de 2e prijs (f 3) aan W. Rijnberg; de 3e prijs (f 2) aan C. Hage, terwijl A. v. Yseldljk nog een extra-prijs van f 1 kreeg voor de fraaie verlichting van zijn vaartuig. Intusschen werd door het muziekgezel schap van Stavenisse op de versierde tribune op het marktplein een avond-concert uitge voerd, terwijl in den namiddag de zang vereeniging, bovenvermeld, op keurige wijze haar repertoire had afgewerkt. Het muziekgezelschap van Stavenisse komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop het zich van zijn taak kweet; ieder vond het mooi, en dat het comité ook zeer voldaan over zijn optreden was, blijkt wel uit het feit, dat in de pauze van het concert, het gezelschap door den voorzitter van het comité, na een hartelijke toespraak, ter herinnering aan dezen dag werd aange boden een matzilveren medaille, waarop aan de ééne zijde is afgebeeld een muziek- attribuut en aan de andere zijde te lezen staat„Julianafeest St.-Maartensdijk 31 Mei 1909". Ruim 10 ure werd een vuurwerk afge stoken, dat den toeschouwers menigmaal den uitroep ontlokte „hoe mooi". En hiermede achten wij aan onze taak, een beschrijving van het feest te leveren, te hebben voldaan, doch mogen niet nalaten er een woord van dank en hulde aan toe te voegen aan het feestcomiié, dat in zoo'n korten tijd van voorbereiding er in geslaagd is, het feest zoo neijes te orga- niseerenveel tijd en zorg is er van hen geeischt, doch ook hier heeft het einde hun werk bekroond. Met voldoening kan de feestcommissie en de gansche gemeente op dezen dag terugzien. Wissenkerke, 28 Mei. Hedenavond trad In de zaal van den heer Th. Wolse alhier als spreker op, de heer Anth. Geluk van Bergen-op-Zoom, als ve tegenwoor- diger der Eerste Nationale Arbeidscontract en Zickle-verzekering-Maatschappij „Het Roode Kruis", gevestigd te 's-Gravenhage. Genoemde heer, een goed spreker, gaf een uitlegging van eenige artikelen der wet op het arbeidscontract, en van eenige artikelen van het Burgerlijk Wetboek. Spreker drong er vooral op aan, dat werk gever en werknemer contracten afsluiten, waarin men enkele bepalingen zou kunnen maken, hetgeen bij eventuëele kwesties voor beide partijen van groot belang kan zijn. Hij wees er echter op, dat de ver plichtingen, welke de wet ons oplegt in het artikel 1638x, noch door contract, noch door het aanbesteden der veldweik- zaamheden, noch door iets anders zijn weg te redeneeren. Vooral drong hij er op aan, om toch vooral bet risico te doen dekken door verzekering bij één der Maatschappijen, vooral wat betreft art. 1638* arbeidswet en de arlt. 1401 1407 Burgerl. Wetb. Spreker deelde mede, een opgave van een jaarverslag betreffende den Belgischen landbouw, waaruit bleek, dat de ongevallen daar van jaar tot jaar zeer toenemen, en dat de arbeidswet daar in het afgeloopen dienstjaar buitengewone offers eischte. Verder gaf spreker een resumé van alle mogelijke ongevallen, waardoor een land bouwer dagelijks wordt bedreigd, waarover voorzeker niet één der aanwezige land bouwers ooit zoover heeft doorgedacht. Hij deelde mede op sommige plaatsen, zoomede op het eiland Tholen, te hebben gehoord, dat de landbouwers een onderlinge maatschappij wilden oprichten, teneinde hun eigen risico te dragen. Dit wees hij van de hand, bewijzende dat men daar mede een zeer gevaarlijk werk zou doen, daar dit groote geldelijke offers kan eischen en in de meeste gevallen men juist die risico's uitsluit, welke het meest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5