Donderdag 3 Juni 1909. BLOOKERS (525 ierik.zeescli© C o u r a n t). AFKONDIGING. Slechts zeven gemeenten? DAALDERS CACAO. ~PilÊtiWSTIlDiN6ENn Uit Stad en Provincie. ZIËlilKZËESËHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat icderen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8778. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Diroctour: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Stemming ter verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 11 Juni a.s.van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, eene stemming zal pi Is hebben ter verkiezing voor een lid van de Twe te Kamer der Staten-Generaal voor het Kicsdist iCt Zierikzee, waarvoor als candidaten zijn gesteld de heeren: Mr. R. J. H. PATIJN te 's-Gravenhage H. CH. VEGTEL te 's-Gravenhage en F. M. WIBAUT te Amsterdam. De stembureaux houden zitting in het Raadhuis, en wel dat voor het stemdistrict 1 in de Raadzaal, en dat voor het stemdist ct II in de Kamer voor den Gemeenle-Secretar' Voor het stemdistrict II is de toegang door de Gemeente-Secre'arie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een .ander uitgevende, ran eene krachtens c „wettelijk voorschiift uitgeschreven ver- c „kiezing deelneemt, wordt gestraft met „gevangen'sstraf van ten hoogste één „j.-ar". Zierikzee, den 1 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het supletoir-kohier der grondbelasting (tiendrente) dezer gemeente over het jaar 1909, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 1 Juni 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. In het nummer van den 27sten Mei schreven wij een hoofdartikel, waarin wij met het oog op de omstandigheid, dat de heer Vegtel te Oosterland poseerde als martelaar; daar de liberalen, gelijk hij be weerde, hem wegens zijn anti-revolutl- onnaire beginselen ondanks zijn herhaalde sollicitatiën stelselmatig van het burge meestersambt hadden uitgesloten. Was, vroegen wij, hel passeeren van hem wel te wijten aan de onistandigheid, dat hij anti-revolutionnair is? Bestonden er soms andere beweegredenen hem van het burgemeestersambt uit te sluiten? Waarom heeft de heer Vegtel onder het regime van dr. Kuyper niet gesolliciteerd, bij wien het geen gewicht in de schaal legde, of men voor de vervulling van een staatsbetrekking al of niet geschikt en bekwaam was, die als cenigste voorwaarde, waaraan de sollicitanten moesten voldoen, stelde, dat zij tot de coalitie behooren, en die juist bij de burgemeestersbenoemingen de voorkeur gaf aan zijn aanhangers en bondgenooten, en niet het minst aan zijn geloofsgenooten. Wel, aldus schreven wij, heeft dr. Kuyper In de Kamerzitting van 10 December 1904 gezegd „Wil iemand een goed burgemeester zijn, „dan moet hij in geestes-sympathic verkeeren „met de meerderheid van de Ingezetenen, „waar hQ woont". „In de eerste plaats vait m. i. hij „burgemeestersbenoemingen te letten op „bekwaamheid, en ten zeerste op de overige „geschiktheid, waartoe ook behoort de over eenstemming in denkbeelden met de over- heersdicnde richting onder de gemeente ambtenaren". Maar tusschen het woord en de daad, aldus gingen wij voort, lag vaak bij den man, die het geloof voor staatkundige doeleinden misbruikte, een breede klove. En om nu te bewijzen, dat dr. Kuyper dikwerf geheel anders handelde dan hij sprak of schreef, somden wij een zevental gemeenten op, die alhoewel de gemeente raad overwegend liberaal was, een antl- revolutionnalr tot burgemeester kregen. Wij voegden er aan toe, dat wij des gevraagd het lijstje van zeven, dat wij gaven, nog met tal van gemeenten wilden aanvullen, die met een anti-revolutionnairen burgemeester werden begiftigd, in weerwil dat de grootste meerderheid der bevolking beslist vrijzinnig was. Nu is De Zeeuw, een Christelijk Histo risch blad, dat te Goes gedrukt wordt, GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS zoo vriendelijk ons een lijstje onder de neus te houden van partijdige benoemingen onder „liberale regeeringen". Al ware op dit lijstje zelfs geen greintje aan te merken, dan nog wascht dit dr. Kuyper niet schoon van het kwaad, dat hij bedreef, want wanneer iemand zondigtontleent een ander daaraan het recht nog niet ook te zondigen. De Zeeuw merkt voorts op, dat in de zeven *door ons genoemde gemeenten, waarin doordr. Kuyper anti-revolutionnairen tot burgemeesters benoemd werden, de benoemden in geestes-sympathie ver keerden met de meerderheid van de gemeentenaren, want, al is ook de ge meenteraad geheel of overwegend liberaal, dan wil dat nog niet zeggen, dat de ingezetenen het ook zijn. Maar hoe hebben wij het nu met De Zeemv Is het haar soms onbekend, dat in onzen tijd, waar overal, het gansche land door, schier bij elk gemeenteraadsverkiezing de politieke beginselen den electoralen strijd beheerschen, de gemeenteraad geheel of overwegend liberaal zou zijn, wanneer de meerderheid der bevolking anti-revoluti onnair of katholiek ware? Oeloove dat, wie het wil, wij gelooven het niet. Wij gelooven veeleer, dat de redactie van De Zeeuw zelf niet gelooft, wat zij ter neêr heeft geschreven. Het lijstje, zegt De Zeeuw, dat wij gaven, is niet groot. Volkomen juist. En om nu aan de Redactie van De Zeeuw Ier wille te zijn, zullen wij dat lijstje thans aanvullen. In de gemeenten Westbroek en Achttien hoven werd tot burgemeester benoemd een anti-revolutionnairdoleerend. De gemeente wenschte beslist een ander. De benoemde burgemeester werd ondanks zijn sollicitatie dan ook niet tot secretaris gekozen. In de gemeente Woubtugge werd een doleerend burgemeester benoemd, voor malig onderwijzer aan een Christelijke school, hoewel de meerderheid der bevol king Nederlandsch I lervormd en Katholiek is. In de gemeente Wcstdongeradeel, over wegend liberaal, werd een anti-revolution nair tot burgemeester benoemd. In de gemeente Baren, overwegend liberaal, werd een anti-revolutionnair tot burgemeester benoemd. In de gemeente Blokzijl, overwegend liberaal, werd een anti-revolutionnair tot burgemeester benoemd. In de gemeente Haastrecht, meerendeels liberaal, werd een anti-revolutionnair tot burgemeester benoemd. In de gemeente Goedereede, overwegend liberaal, werd een anti-revolutlonnalr tot burgemeester benoemd. Om kort te gaan, want de opsomming wordt voor de lezers van ons blad wel wat eentonig, waren onder het Ministerie Kuyper: in Gelderland van de 13 benoemde burgemeesters, 3 katholiek, 8 anti-revoluti onnair, en 2 liberaal in Zuid-Holland van de 27 benoemde burgemeesters, 2 katholiek, 22 anti-revoluti onnair, 1 christelljk-historisch, en 2 liberaal in Overijssel van de 11 benoemde burgemeesters, 8 anti-revolutionnair, 1 christelijk-historlsch, en 2 liberaal in Noord-Brabant van de 28 benoemde burgemeesters, 23 katholiek, 4 anti-revoluti onnairen, en 1 liberaal In Zeeland van de 14 benoemde burge meesters, 3 katholiek, 9 anti revolutionnair, en 2 liberaal in Utrecht van de 10 benoemde burge meesters, 1 christelijk-historlsch, 6 antl- revolutionnalr, en 3 liberaal. Blijkt daaruit niet zonneklaar, dat dr. Kuyper schandelijk partijdig is te werk gegaan bij het voordragen van personen tot het burgemeestersambt -' En zoo ging het niet alleen bij burge meestersbenoemingen, maar hij het bezetten van schier alle staatsbetrekkingen. In verband met deze ergerlijke partij benoemingen citeeren wij. hetgeen dr. Kuyper, die dikwerf geheel anders handelt, dan hij spreekt of schrijft, indertijd heeft geschreven .Al kan de strijd buil brengen, buit mag .het doel van onzen strijd niet zijn, of ge .voert rooverpoiitiek, om de vaan van het „parlij-egoïsme in top te hijschen. De hand, „die grijpt naar persoonlijk voordeel, kan de „banier van het kruis niet omklemmen". Juiste, pittige taal! Maar heeft dr. Kuyper, toen hij Minister was, overeenkomstig zijn eigen uitspraak al of niet rooverpoiitiek gevoerd? Aan den onpartijdigen lezer de beant- wpording van die vraag. Wat de benoeming van den burgemeester Moolenburgh onder het Ministerie Heems kerk betreft, waarvan In hetzelfde artikel van De Zeeuw gesproken wordt, hierover zullen wij in ons volgend nummer spreken. china. Peking, 28 Mei. Terwijl de prins-regent zich naar het keizerlijk paleis begaf, naderde een onbekende zijn rijtuig en trachtte hem ecnige dolksteken toe te brengen. De regent werd evenwel slechts licht gekwetst, daar de stoolen op zijn kleeren stuitten. De dader werd gegrepen. amerika. Een accountantsbureau te Baltimore doet 'n echt-Amcrikaansche aanbieding. Zij wil de boeken nazien van welke stad in Amerika ook, zelfs New-York, zonder andere bezol diging dan... 10 pCt. van alle „vervalschin- gen", die zij ontdekt. Daarentegen verplicht zij zich te zorgen, dat het bedrag dier vervalschingen weer in de gemeentekassen komen zal. turkije. Diepe indruk is te Constantinopel ge maakt door een aantal terechtstellingen, die de vorige week plaats hadden; onder de ter dood gebrachten behooren 2 kolonels, de vroegere eerste Eunuch van Yildiz, hooge burgerlijke ambtenaren en journalisten. Een dagorder van het ministerie van oorlog bepaalt, dat de soldaten van twee lichtingen, die aan den opstand hebben deelgenomen, al zijn zij ook niet de aanstichters geweest, niet ineer waard zijn de uniform te dragen. Zij zullen drie jaar lang dienst moeten doen bij den aanleg van straatwegen. De militaire overheid denkt er over den ex-Sultan Abdoel-llamid naar één der eilanden, Rhodus vermoedelijk, over te brengen. De bevolking van Salonika zou zich ongerust maken over mogelijke ongeregeldheden door het verblijf van den ex-Sultan in die stad. rusland. Een wijdvertakte dievenbende is op den spoorweg van Moskou naar Tiflis ontdekt. Gedurende 3 jaren heeft deze bende, die uit 350 k 400 leden beslaat, diefstallen uit de te verzenden goederen gepleegd, welke tot een totaal bedrag van 25 millloen roebels moeten opgeloopen zijn. Haar centrale punt had de bende te Rostow aan de Don en zij werd aangevoerd door 2 ingenieurs, Sokolow en Petrenko genaamd. Dezen zijn gearresteerd, benevens 150 leden van de bende. Tevens zijn groote pakhuizen ontdekt, waar het gestolen goed werd opgeslagen. De bende had ook een goed georganiseerden spionnagedlenst, welke verricht werd door elegant gekleede dames en heeren, die voortdurend langs de lijn reisden. Op zijn kasteel nabij het dorp Tsver, In den omtrek van Odessa, is prins Tschavakhoff met zijn vrouw, zijn 15-jarige dochter en zijn moeder vermoord. Hun 7 bedienden vielen eveneens in deze slachting. De lijken waren met verscheidene revolver kogels en messteken doorboord. Het ge- heele kasteel was geplunderd en alle voorwerpen van waarde waren meege nomen. Van de moordenaars is geen spoor gevonden. Rusland heeft een sombere statistiek, die van maand tot maand wordt bijgehouden. Gedurende April zijn er door de krijgs raden 69 doodvonnissen uitgesproken en 49 doodvonnissen voltrokken, tegen 52 in Maart. In 't geheel zijn in het eerste kwar taal van dit jaar 465 doodvonnissen uit gesproken en 275 executies voltrokken. Dat April iets lager cijfers gaf dan Maart komt alleen hieruit voort, dat in de Paasch- maand de krijgsraden eenlge dagen vacantie hebben gehad. Maar die achterstand wordt wel weer ingehaald. frankrijk. Carnegie, de bekende Amerikaan, heeft een millloen dollar beschikbaar gesteld voor een stichting in Frankrijk, om allen, die bewijzen van heldenmoed geven, te beloonen. Dergelijke Carnegie-stichtingen bestaan reeds in de Vereenigde Staten, In Canada en Engeland. belgiE. Het Hof van Beroep te Brussel heeft uitspraak gedaan in zake den brand der houtstapels te Antwerpen in September 1907. De verzekering-maatschappijen, die aanvoerden, dat de brand bij oproer was ontstaan, werden tot betaling der volle schade veroordeeld. Een gedeelte der Brusselsche huur koetsiers heeft het werk gestaakt uit wrevel wegens de hun door de huurauto's aan gedane concurrentie. Aan het Noorderstation kwam het zelfs reeds tot botsingen tusschen chauffeurs en koetsiers, zoodat de politie tusschenbeide moest treden. Men zal zich herinneren, zegt het Handelsblad van Antwerpen, dat vóór 3} jaar te Gdly bij Charleroi een klein meisje, llendrikx genaamd, vermoord werd. Talrijke aanhoudingen werden gedaan en één der meest verdachten, zekere Belle, die voor een ander feit naar Frankrijk was gevlucht, werd aangehouden, uitgeleverd en, als plichtig aan den meisjesmoord, ter dood veroordeeld, ondanks al zijn verzet en zijn loocheningen. En hij loochent nog. Thans, in de gevangenis van Leuven opgesloten, is het hem gelukt, door tusschenkomst van een losgelaten mede gevangene zijn vrouw een brief te doen toekomen, in welken hij een handelaar van Charleroi formeel als den pleger van den moord aanduidt. Vrouw Belle haastte zich, den brief aan 't parket van gezegde stad mee te deelen en dit zal nu de noodige stappen aanwenden om te ontdekken of de beschuldigingen van den veroordeelde gegrond zijn. nederland. 's-Gravenhage. De Eerste Kamer Is bijeengeroepen tegen Maandag 7 dezer, 's avonds 7.1 ure. Dinteloord, 28 Mei. Gisteren streek bij den landbouwer J. Munters onder deze gemeente een luchtballon neer. Honderden nieuwsgierigen stroomden toe en brachten aan de te veld staande gewassen groote schade toe. Door den betrokken eigenaar werd een schadevergoeding van f 80 gc- eischt, wat ten slotte dóór de inzittenden werd gegeven. 31 Mei. In de afgeloopen week werd op het raadhuis alhier een vergadering gehouden van den „Oude Prinslandsche polder". Over den dienst 1 Juli 1907 30 Juni '08 bedroegen de ontvangsten f 3184,93 en de uitgaven f 2322,205er bleef f 862,725 aan goed slot. Betreffende het stoomgemaal bedroegen over denzelfden djensttljd de ontvangsten f 7796,96 en de uitgaven f 6210,40; een goed slot van f 1586,56. Voor den dienst 1 Juli '09—30 Juni '10 bedroeg de begrooting voor den polder aan ontvangsten f 2910,605 en aan uitgaven een gelijk bedrag; ontvangsten stoomge maal f 4686 61; aan uitgaven hetzelfde. Zoowel de rekening over het afgeloopen, als de begrooting voor het a.s. tijdperk werden goedgekeurd. In dezelfde vergadering werd de heer C. van der Heijden, die aan de beurt van aftreding was, met algemeene stemmen herbenoemd als dijkgraaf. Oud-Beierland, 28 Mei. Een 58-jarig man in deze gemeente krabde een wondje aan zijn arm open, waarna de arm opzwol en de man aan bloedvergiftiging overleed. Zierikzee, 1 Juni. Vrijdagavond om acht uur zou volgens de aankondiging In dit blad mr. R. J. H. Patijn als spreker in het „Huis van Nassau" alhier optreden. Maar reeds om half acht was de zaal zóó stampvol, dat er geen mensch meer in kon. Velen moesten onverrlchterzake huiswaarts keeren, daar er geen plaatsje meer te verkrijgen was. Zelfs de trap, die naar de zaal leidde, was dichtbezet. In het buffet, op het biljart in de achterzaal zat of stond men, teneinde onzen afgevaardigde, den vurlgenwel- sprekenden redenaar, te hooren. Toen mr. Patijn, gevolgd door het Bestuur der Centrale Liberale Kiesvereni ging, de zaal binnentrad, werd hem een stormachtige ovatie gebracht. Mr. A. J. F. Fokker, de voorzitter der Centrale, verklaarde, dat het hem aan genaam was den afgevaardigde voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee te kunnen be groeten, en hem namens de overgroote meerderheid van deze vergadering hier welkom te kunnen heeten. Hij bracht hem onder een levendig applaus der vergadering hulde voor de uitnemende wijze, waarop hij In de Tweede Kamer dit district ver tegenwoordigd had. Hij gaf hierop het woord aan den spreker van dezen avond. Met het oog op de omstandigheid, dat mr. Patijn ook nog in andere gemeenten van dit eiland dezelfde politieke rede zal houden, die hij hier hield, achten wij het niet gewenscht hiervan nu een uitvoerig verslag te geven. Wellicht dat wij dit nog later doen. Voor heden bepalen wij ons tot een beknopt verslag uit de gloedvolle rede, waarin door mr. Patijn de verkiezings strijd geschetst werd. Het scheen, dat onder den indruk van de nederlaag van 1905 de antithese op den achtergrond was geraakt, maar allengs verflauwde die indruk en de antl-revo- lutionnaircn hebben haar weder met vlammende letteren in hun vaandel ge schreven! Dr. Kuyper heeft haar in zijn rede op de jongste Deputaten-vergadering op den voorgrond geplaatst. Spreker protesteerde tegen het stellen van de antithese op staatkundig gebied. Bovendien is de antithese van geen beteekenis voor de praktijk van ons staatsrecht. Zij doet slechts dienst als verkiezingsleus. Is de stembus gesloten, dan wordt de vlag der antithese weer opgerold en in een mooi foudraal tot de volgende verkiezing be waard. Spreker doet uitkomen, dat de antithese veel kwaad sticht en de ge moederen verbittert. Hij zal er niet langer bij stilstaan, maar de groote politieke vraagstukken behandelen, die bij deze verkiezing op den voorgrond treden, n.l. het kiesrecht en de ouderdomspension- neering. Alle politieke partijen zijn het er over eens, dat onze tegenwoordige kieswet niet deugt. De partijen van links zijn vóór algemeen kiesrecht, want zelfs mr. Tideman verklaarde niet langer bezwaren tegen het algemeen kiesrecht te hebben, op voor waarde, dat de Eerste Kamer anders zou worden samengesteld. Bij monde van jhr. De Geer werd door de Christelijk-Hlsto- rlschen met groote warmte voor zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht gepleit. Geen allemansklesrecht wenscht men, maar een algemeen kiesrecht met bepaalde uitsluitingen. Op her platte land heeft men bijna algemeen kiesrecht, maar niet In de groote steden. In Rotterdam o. a. heeft één op de drie het kiesrecht. Thorbecke heeft reeds een zeventig jaar geleden verklaard, dat het algemeen kies recht lag In de lijn van de toekomst. In alle beschaafde landen, met uitzondering van Engeland en Nederland, bestaat het algemeen kiesrecht. Aan ons volk, dat Innig verknocht is aan het Stamhuis van Oranje, waaruit onlangs een nieuwe loot gesproten is (donderend applaus), kan men het kiesrecht veilig toekennenDe antl- revolutionnalren zijn vóór het gezins hoofdenkiesrecht, waarbij ze echter niet gebleven zijn. Want zij willen het kiesrecht ook toe kennen aan de ongehuwden, die een examen gedaan hebben. Zij konden toch de pastoors, kapelaans en ordebroeders niet van het kiesrecht uitsluiten, daar de coalitie de stemmen van deze niet kon missen. Vervolgens werd door spreker de ouder- domsverzekering behandeld en werden de ontwerpen van Lely, Kuyper en Veegens besproken. De drie stelsels van ouderdoms-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1