Catz Genua-Olie, Openbare Verpachting. de beste Sla-Olie. Een pol boni total! le koop, Ingezonden Mededeelingen. AQVERTENTIEN. A. REGENSBURG, Boscbstraai 30la, Bergen-op-Zoom. H.H. Landbouwers 1 Gratis aan Breuklijders. aan Duitschland verkoopen wilde, niet voor den krijgsraad te brengen. De auditeur-militair acht de zaak vooral als poging niet ernstig genoeg om haar voor den krijgsraad te doen ver volgen. Dientengevolge zond hij de stukken terug aan den plaatselijken commandant, kolonel Brocx, aldaar. Deze is het echter met de genomen beslissing van den auditeur-militair oneens en vertrok heden naar Haarlem om alsnog de vervolging voor den krijgsraad te bewerken. Oelukt dit niet of geschiedt de vervol ging zonder veroordeelingdan volgt disciplinaire bestraffing met degradatie en wegjaging uit het leger, naar men in militaire kringen verwacht. De burgemeester te Fijnaart heeft tegen den deurwaarder bij het kantonge recht te Zevenbergen, die krachtens een vonnis van dat gerecht een arbeidswoning ontruimde, proces-verbaal opgemaakt wegens het, zonder verlof van het bevoegd gezag plaatsen van den inboedel op den berm van den openbaren provincialen weg In zijne gemeente. Naar men verneemt, is de le luitenant van het regiment grenadiers en jagers, O. W. d. B., na verhoor van verschillende meisjes als getuigen, op last van de mili taire justitie In het huis van bewaring opgesloten, als verdacht van misdrijf tegen de zeden. KERKNIEUWS. Ds. A. M. Venker, vroeger pred. te Brouwershaven, die na bijna 45-jarige Evangeliebediening zijn emeritaat aange vraagd heeft, nam Zondag naar aanleiding van Psalm 103 vs. 1, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Steenbergen. De gemeente zong hem vddr het uiteengaan Psalm 121 vs. 4 toe. Het viertal ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg, ter voorziening in de vacature ds. Molenaar, die voortduurt door het be danken van den heer dr. De Sopper, bestaat uit de volgende heeren predikanten: M. van Empel te Biggekerke, E. Ipplus Fockens te Helno, dr. A. H. de Hartog te Heemstede en A. O. H. van Hoogenhuijze te Doorn. Beroepen (toez.) naar de Herv. Gem. te Scherpenisse, de heer K. J. v. d. Berg, cand. te Rotterdam. De Chr. Geref. Kerk In Amerika heeft aan de Generale Synode der Geref. Kerken hier te lande steun toegezegd voor f 1000 gedurende 2 jaar voor haar arbeid onder de Hollanders in Argentinië. Deputaten stellen de Synode voor, een algemeene collecte te houden voor Argentinië in alle Gereformeerde Kerken In Nederland. O N P E R W IJ S. Op 6 Sept. zal te Zlerikzee herdacht worden het 40-jarig bestaan der Hoogere Burgerschool. Aan een 600-tal oud-leerlingen, thans in verschillende deelen des Rijks en daar buiten zijn reeds circulaires verzonden. Benoemd tot onderwijzer aan een school voor I. o. te Rotterdam, de heer H. A. Rotte te Oosterland. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 33 tegen 4 stemmen besloten, den onderwijzer P. L. Th. van Dijk, met Ingang van 29 Mei a.s. te ontslaan als onderwijzer aan een school voor gewoon lager onderwas, wegens onbehoorlijk gedrag in de school en tegenover het Hoofd. Rsddingwezen. Onder dagteekening van 26 Mei j.l. heeft Z. K. H. Prins Hendrik het volgend schrijven doen uitgaan: .De stemmen, welke sedert meerdere jaren van de zijde van velen onzer land- genooten zijn opgegaan om te pleiten voor nauwere samenwerking tusschen de ver schillende lichamen, die zich hier te lande met het reddingwezen en het verleenen van eerste hulp bij ongelukken bezighouden, de tentoonstelling met congres voor Roode Kruis en Reddingwezen, waar eveneens met nadruk de wenschelljkheid dezer samenwerking werd betoogd, en niet het minst der ervaring, opgedaan bij grootere rampen, van welke ook ons land niet verschoond bleef, hebben mij en met mij vele anderen het nut van een nationalen bond voor Reddinwezen en eerste hulp bij ongelukken doen gevoelen. .De internationale congressen voor Red dingwezen, het vorige jaar te Frankfort a. M. en te St.-Nazaire, kort voor en na de hierboven genoemde tentoonstelling gehouden, hebben mij in mijne overtuiging van de wenschelljkheid van zulk een bond nog gesterkt. .Ik wensch daarom het initiatief te nemen tot het bijeenroepen eener vergadering, waar het oprichten van een nationalen bond voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken zou kunnen worden be sproken. „Overtuigd dat ook uwe vereeniging (commissie, comité, maatschappij, vennoot schap) doordrongen zal zijn van het belang van samenwerking met andere lichamen hier te lande, welke het reddingwezen of het verleenen van eerste hulp bij ongelukken geheel of gedeeltelijk ten doel hebben, noodig ik u daarom uit, u bij eene ver gadering op 8 Juni te 2 uur in het Koninklijk Paleis op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage te willen doen vertegenwoordigen. Ik ver zoek u mij uw antwoord met de namen uwer vertegenwoordigers vóór 2 Juni te willen doen toekomen". (w.g.) HENDRIK. Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Deze uitnoodiging is gericht aan 19 lichamen, welke voor het meerendeel over het geheele land of provinciaal werkzaam zijn. De Prins heeft bovendien de Staats commissie voor het reddingwezen op de Nederlandsche kust, de Staatscommissie In het belang van het verleenen van eerste hulp bij bedrijfs-ongevailen, het comilé- generaal en de commissie voor de Tentoon stelling voor Roode Kruis en Reddingwezen en het Nationaal Comité voor deelneming aan het Istc Internationaal Reddingcongres te Frankfort van hoogstdeszelfs pogingen tot het oprichten van een Nationalen Bond voor Reddingwezen en verleenen van eerste hulp bij ongelukken in kennis gesteld en ook deze lichamen uilgenoodigd zich op de door Zijne Koninklijke Hoogheid uil te schrijven vergadering te willen doen ver tegenwoordigen. TWEEDE KAMER. Het is, ongerekend den uitslag van de verkiezingen, zeker dat twaalf Kamerleden niet weer in de Kamer zullen terugkeren. Het zijn één uit de provincie Groningen, één uit Friesland, één uit Overijsel, één uit Gelderland, twee uit Noord-Holland, vier uit Zuid-Holland en twee uit Zeeland. Hun namen, hun partij en de districten, waarvoor zij zitting hebben, volgen hieronder: Zijlma, (Unie-lib.), Zuidhorn; Schokking, (Fr. ch.-h.), Harlingen; Reijne, (wilde lib.), Kampen; Van Citters, (antl-rev.), Ede; Z. v. d. Berg, (vrljz.-dem.), Helder; De Boer, (Unie-lib.), Zaandam; S. v. d. Berg, (Unie-lib), Rotterdam; Mees, (vrljz.-dem.), RotterdamVan Gijn. (Unie-lib.), Dordrecht Pierson, (Unie-lib GorlnchemHennequin, (vrij-llb.), Oostburg; Lucasse, (anli-rev.), Middelburg, dus 5 Unie-liberalen, 2 vrij zinnig-democraten, 1 vrlj-liberaal, 1 wild liberaal, 2 anti-revolutlonnairen en 1 chrlstelljk-historische. {Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Twee jaar aan ringworm gesukkeld. Alles geprobeerd zonder baat. Kloosterbalsem geeft uitkomst. Hetzelfde middel geneest de dochter van dauwworm. Mej. A. J. van der Spek, Rozenburg straat 84 te Den Haag, verklaart, dat zij meer dan twee jaar ringworm heeft gehad op handen, beenen en hals. De menschen, die plotseling misvormd worden, kunnen beseffen wat het zeggen wil voor iemand als ik, die pas 26 jaar oud is, dat ik in de voortdurende gedachte moest leven om voor altijd geschonden te zijn, omdat men mij zeide, dat mijn ziekte ongeneeslijk was en daar ik alle geneesmiddelen tevergeefs had aangewend. Ik moest natuurlijk mijne huiselijke bezigheden verrichten, en wan neer Ik in het water moest werken, schreewde Ik het uit van pijn. Het jeukte mij voortdurend vreeslijk en dat was on dragelijk. Uit mijne handen liep dikwijls veel bloed, ik was beslist moedeloos en zat dikwijls te huilen. O, ik heb zulke pijnen doorstaan, totdat ik gelukkig op aanraden van een vriend, den Kloosterbalsem ben gaan gebruiken en deze heeft mij in zeer korten tijd volkomen genezen. Mijn dochtertje Rika, die dauwworm had, heb ik in zeer korten tijd met den koste- lijken Kloosterbalsem genezen. Jongen zoowel als ouden worden door den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, onvoor waardelijk genezen van oude en nieuwe wonden, brand- en snijwonden, zweren, roven, uitslag, ring-, dauw- en baardworm, ziekten der hoofdhuid, Rheumatlek, Rheumatische zenuwpijnen, Jicht, Podagra, Ischias, kneuzingen, stramheid in de ledematen, spit in den rug, en aambeien, zoowel bloedende als andere. Bij het gebruik van Kloos terbalsem, wijken alle huiduitslagen als bij too- verslag. Prijs per pot van 20 gram 35 ct„ van 50 grain 75 ct„ van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Let op! Alleen de echte Kloosterbalsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteeke- ning L. I. Akker, Rotterdam, voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende DepSthouders. Gemengd Nieuws. Het Handelsblad van Antwerpen ver neemt uit Genck de volgende bizonder- heden over een ontzaglijken boschbrand In de provincie Limburg: Zaterdagnamiddag om 2 uur is brand ontstaan ln de onmetelijke dennenbosschen, waarvan Donderslag het middelpunt Is en gelegen tusschen de gemeenten Genck, Opglabbeeck, Meeuwen en Asch. Onmid- deliqk nam het vuur een groote uitbreiding en werkte tegen den stillen wind op. 3000 hectaren waren Zondag reeds de prooi der vlammen en Maandag duurde de brand nog voort. Gendarmen van Peer, Bree Mechelen aan de Maas, enz. waren ter plaatse en hebben bovenmenschelijke pogingen in het werk gesteld om den brand te beperken. Al het wild is omge komen en men heeft de verkoolde rompen van ontelbare reebokken, zelfs van herten gevonden. Het schouwspel dezer onafzienbare vuurzee was onvergetelijk. De groote eigenaars, in de ramp betrokken, zijn M. E. Masui, Corbisier, generaal Thorn, Michiels (800 hectaren) enz. enz. Men gelooft niet, dat er eenig deel der bosschen tegen brand verzekerd was, wat in Limburg overigens met bosschen weinig het geval is. Een Brusselsch blad geeft het volgende verslag Boven Hengelhoef, in de Meeuwerheide, is een heidebrand ontstaan, die ver schrikkelijke afmetingen genomen heeft. Op weinig stonden tijd liep het vuur langs dorre heide en gras over de vlakte, en verspreidde zich zeer snel in ver scheidene richtingen. Weldra geraakten de vlammen op het grondgebied der gemeenten Meeuwen, Bree, Opglabbeeck, Asch, Elllcom, Gruytrode. De geteisterde streek beslaat twee uur breedte op een lengte van vijf uur. Ooggetuigen verhaalden, dat het schrik kelijk kraakte in de mastenbosschen, waarboven zóóveel dampwolken in de hoogte stegen, dat het licht der zon onder schept werd, en duisternis heerschte als ln den nacht. Uit tal van huizen hebben de bewoners vee en meubelen in haast ln veiligheid moeten brengen, midden op ongeploegde akkerswaar de vlammen niets te verslinden vonden. Langs het dorre mos sloop het vuur snel over den grond vooruit, en schoot dan bij sprongen van honderd tot tweehonderd meter weder om vlammende ln de hoogte. Tegen de baan Bree-Asch heeft de brand opgehouden, doch zóó hevig in den omtrek gewoed, dat de maalpost, die van Bree op Asch rijdt, is moeten terugkeeren. De gemeente Genck heeft tegenvuur gestookt en kale naakte plaatsen aangelegd, waartegen de gloed is komen afsterven. Dit heeft de bosschen van Genck en gedeeltelijk ook d'e van Asch voor vernietiging bevrijd. Uit de gemeenten Bree, Meeuwen, Ellicoin, Asch, Gruytrode, togen gansche benden blusschers naar het vuur. Vele van die wakkere blusschers keerden, zelfs 's avonds, niet naar huis. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur I De anti-revolutionnairen, wetend, dat hun orgaan de Brulnlsser Courant, door de wijze van strijd- voering, niet den minsten invloed op de kiezers oefent, geven thans ten behoeve van de verkie zing wekelijks een blaadje uit, dat .Stemglds" heet, maar juister „Stemleugen" zoude kunnen genoemd worden. Oordeel zeif, mijnheer de Redakteur. ln het jongste nummer van dit blaadje komt ln de Schouwsche brieven het volgende voor: .Het liberalisme is de stelselmatige verlooche- „ning van den levenden Ood. Die zich ln de .Heilige Schrift aan de menschen geopenbaard heeft". Kan schandelijker laster verbreid worden? Zoude het te verwonderen zijn, wanneer door dergelljken [aster de gemoederen der liberalen verbitterd geraken? Vreest de lasteraar niet den toorn des Hemels? U, mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de plaatsing. Een strenggeloovig liberaal. Haamstede, 27 Mei 1909. Mijnheer de Redacteur/ Nu een kiezer van Renesse ln een ingezonden stuk, voorkomend in uw nummer van j.l. Donderdag, aan den heer Vegtel de vraag stelt, waarom ZEd. niet heeft geantwoord op de vraag van den heer Mulder, hoe de coalitie van rechts staat ten aanzien van Zondagsrust, den eed en de afschaffing van de doodstrai, zij het mij zeker vergund aan den heer Vegtel te vragen, hoe het mogelijk is, dat we op de lezing te Haamstede uit ZEd. Christeltjken mond moesten hooren, dat het ZEd. pielzler deed, dat het daar gehouden debat hem in de gelegenheid stelde „de liberale partij nog eens flink te .striemen". Mij dunkt striemen staat gelQk aan geeselen en dat doet pijn. De leer van Jezus Christus volgende, die steeds verkondigde, hebt uwe naasten lief, gelijk u zeiven, en verdraagt elkander ln lijdzaamheid, past het m. i. toch voor een zich Christen noemende en daardoor de leer van Jezus aan hangende niet, andersdenkenden te striemen. De heer Vegtel wil "zeer zeker wel zoo goed zijn deze vraag te beantwoorden. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Een liberaal kiezer en Christen, die er niet van houdt wien ook te striemen. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 27 Mei. Aanvoeren onbedui dend, en bestond alleen uit tarwe, die volgens noteering vlug opruimde. Tarwe 110 f 10,20. Hoof f 28 f 30. Middelburg, 27 Mei. Ter graanmarkt van heden was zeer weinig aanvoer, en bestond alleen uit tarwe, welke weder 25 cent hooger werd verhandeld. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 10 S f 10.25 per H.L. Burgerlijke Stand van Zlerikzee. Oeboren: 22 Mei. Een zoon van J. Th. Papeveld en J. C. Olree. Overleden: 22 Mei. M. den Boer, 73 j., echtgenoot van J. C. van Drlel. 26 M. M. Beije, 70 j., echlgenoote van M. Koopman. STOOMBOOTDIENST Zierikzee-Rotterdam. Stoombooten „Schelde 2" „Stad Zlerikzee". MEIJUNI. en Van Zlerikzee Zaterd. 29 's morg. 7,— Zondag 30 8,— Maand. 31 8,30 Dinsd. 1 9,30 Woens. 2 'snam. 2,— Dond. 3's morg. 10,— Vrijdag 4 10,30 Zaterd. 5 6,30 Zondag 6 6,30 Maand. 7 7,30 Dinsdag 8 5,30 Van Rotterdam Zaterd.29 'snam. Zondag30 's morg. Maand. 31 'snam. Dinsd. 1 's morg. Wocns. 2 Dond. 3 Vrijdag 4 Zaterd. 5 'snam. Zondag 6 Maand. 7 's midd. Dinsdag8 'snam. 12,30 7 3,- 10,30 10,30 11- 11,30 1,- 1,30 12- 12,30 Op Donderdag 3 Juni hopen onze geliefde Ouders C. DEKKER en LENA VAN DER PLAS, I te St.-Annaland, hunne 40-jarige j Echtvereeniging te herdenken. Poortvliet, 28 Mei 1909. Hunne dankbare Kinderen, P. DEKKER. J. W. DEKKER-Beeke. Ondergeleekenden betuigen hun' hartelljken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij de her denking hunner 25-jarige Echtvereeniging. St.-Maartensdijk. C. M. KLOET en Echtgenoote. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij gelegenheid onzer 50-jarige Echtvereenigingbetuigen wij onzen oprechteD dank. s-Qravendeel, 25 Mei 1909. L. MORET Az. N. MORET—Den Boer. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, Slljp- steenen en Straatkeien. AUG. VAN DYCK—PETIT, Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. TANDARTS D a g e I ij k s consult voor Mondzioktan en Kunsttanden (behalve Zondags). Bij ondergeteekende bestaat er gelegen heid tot het verzekeren van Paarden, Rund- en Klein vee. De premie en uitkeering is als volgt: Landbouwpaarden, van 6 maanden tot 9 jaar, 90 pCt. uitkeeren; Rundvee 85 pCt. en Schapen en Geiten 80 pCt. De premie is vastgesteld op 2j pCt. per jaar en per f 100,—. Alle inlichtingen op aanvrage gratis en franco. GERRIT B. MOERMOND, Zierikzee. VERHUISD i J. VONK, Naaister, van de Breestraat naar de Z eve n hu iaat ra at, naast „Hotel Smalheer" bij de Wed. M. KRAKEEL, Ravenstraat, Zierikzee. Eenvoudige hulsmethode, welke honderden heeft genezen zonder pijn, gevaar of tijdverlies van bezigheden. Een GRATIS PROEF aan Allen. Een breuk kan zonder operatie, pijn, gevaar of tijdverlies genezen worden. Wanneer ik U zeg .genezen", bedoel ik niet eenvoudig de breuk terughouden, doch eene genezing, welke U in staat stelt U geheel van het dragen van een band te ontslaan. Om U en Uwe aan eene breuk lijdende kennissen te overtuigen, dat mijne uitvinding werkelijk geneest, verlang ik dat U een proef neeml, welke U absoluut niets kost. Een genezing beteekent vrij van pijn en zonder lijden, belangrijke toename van natuurlijke en geestelijke kracht, een grooter genot van de ge nietingen des levens en jaren van gemak en voldoening gevoegd aan Uw levensduur. Ik bied U een gratis-monster aan van een behandeling, welke honderden gevallen beslist volkomen genas. Zend geen geld, doch vul alleen de onder staande coupon ln, geef op de figuur de ligging van de breuk aan en zend het per post naar mij. Stel deze belangrijke aangelegenheid geen dag ianger uit of ga niet voort U langer te kwellen met goedkoope gereedgemaakte breukbanden. Deze aanbieding is de beste welke ooit gedaan Is en elke breuklijder moet er dadelijk gebruik van maken. nPATiq PROEF-COUPON. Wijs op onderstaande figuur de ligging van tie breuk aan, beantwoord de vragen, knip het ver volgens uit en zend deze coupon naar: WM. S. RICE. R.S., Ltd. (H 384). S 9, Stonecutter Street, London, E.C., England. Leeftijd Hoe lang breuklijder Doet de breuk pijn? Draagt U een breukband? Naam Adres Het BESTUUR der VISSCHERIJEN op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen zal op Dinsdag 15 Juni 1909, des middags 12 ure, in het lokaal „Hals van Nassau" te Zierikzee, ten overstaan van den aldaar resldeerenden Notaris J. FRANSE, in het openbaar var- nachten de navolgende perceelen: SCHELPDIERENVISSCHERIJ: lersche Oesterbank. No. 219a11, 219a1 en 224b. Sloe. No. 18 en 23. Zandkreek. No. 44, 47, 48, 56, 63, 64, 68, 72, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 90, 93, 105, 106, 108, UI, 112, 117, 121, 122, 126, 127, 128, 129, 130, 133, 141, 142, 145, 146, 151, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 181 en 194. Eendracht. No. II. Ooster-Schelde Oostelijk deel. No. 265, 276d, 276e, 276f, 286, 292a, 292b, 296, 297, 302f, 303, 312d, 313, 314l, 317b, 324b-, 333, 334a, 334b, 334c en 408. Oostar-Schelde Westelijk deel. No. 453b, 471, 519, 534, 556, 569, 579, 597, 598, 599, 641, 645, 652, 653, 654 en 655. Grevelingen. No. 1, 2, 12f, 48, 49, 50. 51, 64, 70, 72a, 72b, 80b, 84a, 84b, 86a, 86b, 87a, 87b, 88a, 88b, 89a, 89b, 90a, 90b, 91a, 91b, 111, 112, 113, 119, 120, 121, 122, 123, 126, 136, 154 en 155. Oude Hoewe. Recht tot weghalen van mosselzaad aan 's Rijks-zeeweringen nabij de Oude Hoeve (Schouwen), gedurende één jaar, In acht perceelen. Pachtvoorwaarden met opgave der ver langde kaart, zullen van af 4 Juni a.s. verkrijgbaar zijn ten kantore van den Secretaris-Penningmeester te Bergen-op- Zoom, tegen betaling van f 0,25 of f 0,30 franco per post. Zierikzee, 22 Mei 1909. Mij bekend: De Secretaris, (get.) F. LEO DE LEEUW. Het Bestuur voornoemd, De Voorzitter, (get.) A. J. F. FOKKER. Te> huur: ook de helft afzonderlijk, bij W. VAN PUTTE, Zierikzee. Te> koop: Een zwarte 5-jarige Merrie, trouw en mak, bij J. BOOT, Capelle.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 6