Zaterdag 29 Mei 1909. Tweede Blad. (5S ierils-zeesche Cour an t). Afsluiting Passage. BEKENDMAKING." NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEH8CHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierlkzee 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8777. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. AD VERTENTIEN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle helalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een snoer koralen. dames-ceintuur. linnendoek (geruit). paar katoenen heeren-handschoenen. schort en een japon. armband. vingerringetje, waarin een steen heelt gezeten. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 eu 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Maandag den 31 Mei a.s. (Tweede Pinksterdag), het gedeelte der Wandeling tusschen de Noordhavenpoort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zQn afgeheind, voor het publiek gesloten zal zijn. Zierikzee, den 28 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 31 Mei e.k. (Tweede Pink sterdag) zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 's namiddigs 127? uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 28 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. ITALIË. Thans is de regeering met de voorge nomen wijziging in de marine-begrooilng voor den dag gekomen. Voorgesteld wordt een uitgaaf van 440 millioen, te verdeeien over 6 dienstjaren, dus een verhooging der credieten, toegestaan bij vroeger aan genomen wetten, met 146.781 680 lire. In de toelichting wordt verklaard, dat bij de gebleken noodzakelijkheid van de marinesterkte te verhoogen door met be kwamen spoed groote schepen te bouwen van de modernste typen en In verband met de uitbreiding der marine in andere landen, de 440 millioen moeten worden besteed voor de afwerking van de schepen bij vroegere gelegenheden toegestaan, voor den bouw van twee eerste-klasse-slagschepen, van twee verkenningsschepen meer en van een grooter aantal torpedobooten en onder- zeesche booten dan bij de wet van 1905 waren toegestaan en ter bespoediging van de hoognoodige maatregelen tot verbetering van de slagvaardigheid der marine en van de kustverdediging. Zondag waren op het plein van de stad Sinopoli In de provincie Reggio 2500 personen bijeengekomen, die de verdeeling van de onderstandsgelden eischten en het ontslag van het gemeentebestuur. Zij wierpen met steenen naar de karabiniers, die de menigte tot kalmte trachtten te brengen. Een karabinier, die door een steenworp was getroffen, gaf vuur, waarop hij werd ontwapend door de betoogers, die op hun beurt vuurden op de karabiniers, waarop dezen weder met geweerschoten antwoord den. Vijf manifestanten werden gedood en verscheidene gewond. De inmiddels aan gerukte troepen herstelden de orde. TURKIJE. De Berlijnsche bladen deelen mede, dat ex-sultan Abdoel Hamid een stuk gelee kend heeft, waarbij hij zijn bij een Ber lijnsche bank berustend vermogen aan den Turkschen Staat schenkt. Daar die bank echter vreest, dat Abdoel Hamids verklaring niet vrij'willig is afgelegd, zal ze een ge machtigde naar Constantinopel zenden, die een gesprek met den ex-sultan zal eischen, zonder getuigen er bij. Legt dan Abdoel Hamid dezelfde verklaring af, dan zal de bank het geld afgeven. Van andere zijde verluidt, dat de regee ring dén sultan met een proces gedreigd had, indien hij niet bereid gevonden werd zijn vermogen af te staan. De sultan toch zou zich o. a. meester hebben gemaakt van het grootste deel der schadeloosstelling, die Griekenland na den oorlog heeft moeten betalen, en verder van geiden, die voor de gewonden waren bestemd en andere doel einden. Op tal van plaatsen in Klein-Azi6 schijnt nog altijd het gevaar voor nieuwe moordpartijen te bestaan. Genoemd wor den Smyrna en Alexandrette, Chisan en Damascus. In Smyrna en Damascus zouden de soldaten weigeren den nieuwen sultan te erkennen. Constantinopel, 26 Mei. De krijgsraad heeft weer zeven officieren, ambtenaren en leden van het civiele huis van den vorigen sultan ter dood veroordeeld. ZWITSERLAND. In sommige streken van Zwitserland heeft men den laatsten tijd weer ijverig jacht op de meikevers gemaakt. Te Hom- brechtikon, in 't kanton Zurich, had men de vorige week al ruim 50,000 liters mei kevers gevangen. Voor de jeugd alhier om van te watertanden. Van gemeentewege wordt er een premie voor uitgeloofd. RUSLAND. Op de spoorlijn Moskou-Tiflis blijkt het echt-Russisch toegegaan te zijn. Een goed georganiseerde dievenbende is ontdekt, bestaande uit een kleine vierhonderd per sonen, die sinds drie jaar, voornamelijk door het vervalschen van stukken, op groote schaal goederen stalen. De gezamenlijke diefstallen beloopen naar ruwe berekening een bedrag van 25 millioen roebel. Aan het hoofd der bende stonden twee spoor weg-ingenieurs, die onmiddellijk met honderdvijftig handlangers in hechtenis werden genomen. Te Rostof aan den Don had de bende haar stapelplaats en voorts beschikte zij over een zorgvuldig Irrgerlchten splonnage-dienst. ENSELAND. Het voorbeeld van den Nederlander R., die als D. S. Windell acht bijbanken van de London and South Western Bank met een cheque oplichtte, heeft navolging ge vonden. Iemand, die te Londen geld op de postspaarbank had belegd, wist zich een dertigtal inlegboekjes te verschaffen, schreef daar zelf een bedrag op in, ver- valschte de stempels, enz. Vervolgens reed hij een paar dagen geleden te Liverpool verschillende bijkantoren van de post af en inde bij elk f 12 op een boekje. Waar schijnlijk gelezen hebbende, hoe de be stuurder van den taximotor, die Windell rondreed, achterdocht kreeg, nam de man te Liverpool telkens een andere. De leepe gast is nog zoek. OUITSCHLAND. Men meldt uit Straatsburg: „Een boot met 9 arbeiders, die daar mede van den Badenschen oever over den Rijn werden gezet, is omgeslagen. Vijf jonge mannen verdronkentwee werden bij een brug gered, terwijl twee zich door zwemmen nog konden redden". Te Dessau is Julie von Kügelgen, de dochter van den bekenden Westfaalschen fabeldichter Krummacher, op den leeftijd van 104 jaar en zes maanden overleden. Haar man, dien zij op 65-jarigen leeftijd verloren had, is een schilder van naam geweest. Zij heeft al hare kinderen over leefd. Een soortgelijk schandaal als het woekerproces van Miinchen is te Hamburg voorgekomen. Evenals toen Is een groot aantal officieren erbij betrokken, velen daarvan moesten hun ontslag nemen wegens de feiten, die aan het licht kwamen. Het Hamburgsche proces tegen den sigarenkoopman Mohr dreigt een soort gelijke uitbreiding te nemen. Mohr leende officieren, die bij hem kochten, geld, en nam daarvoor tot 70 pCt. rente. Bovendien moesten zij op elke 500 gulden, die zij aan tractement ontvingen, 125 gulden schadeloosstelling betalen, terwijl daaren boven nog een derde van het opgenomen bedrag in sigaren werd verstrekt. Mohr had over heel Duitschland bij kantoren opgericht, en had ook te Ham burg zes agenten in dienst, die al zijn operation verrichtten, zoodat hijzelf naar waarheid kon verklaren, de officieren zelfs nooit gezien te hebben. BELBIË. in Brussel heeft de groote hitte reeds talrijke ongelukken veroorzaakt. Een meisje 12 jaren oud, was gaan wandelen met haar moeder en zuster, toen het, op de Zuidlaan gekomen, wegens de hitte, eens klaps neerzaktehaar toestand is hopeloos. Een voerman in de Madelelnestraat viel plotseling neer, getroffen door een zonne steek. Hij heeft voorts in zijn val den schedel gebarsten en moest in alle haast naar 'I gasthuis gebracht worden. De strafkamer van de rechtbank te Brussel heeft deze weet" de zaak be handeld van de echtgenooten Sargent, van Asnières, die eenige maanden geleden zooveel gerucht maakte. Men weet dat zij, zelf geen kinderen hebbend, andere kinderen hadden aangenomen, maar dat zij deze erg mishandelden. Bij 't verhoor der getuigen had er een hevig tooneel plaats. Mad. Maréchal van Brussel kwam verklaren dat zij haar dochtertje had toevertrouwd aan de be schuldigden. In vijf jaar had zij geen nieuws van het kind ontvangen. Na haar getuigenis sprong zij op vrouw Sargent toe en poogde haar te verworgen. De wachters maakten een eind aan dit tooneel. Het kind, door mad. Maréchal opge- eischt, wordt echter ook opgevorderd door een dame van Versailles, die verklaart de moeder te zijn van het kind. In afwachting dat men wete wie er gelijk heeft, heeft men het kind aan de openbare weldadigheid toevertrouwd. De rechtbank heelt inmiddels Cecyi Sargent veroordeeld tot 2 jaar gevangenis en 100 fr. boete. Zijn vrouw kreeg 13 maanden en 100 fr. boete. Te Gent-Brugge, nabij de Zeeuwsch- Belgische grens, heeft mej. S. Lacomté onder vele blijken van belangstelling haar 105en verjaardag herdacht. Zij is de oudste vrouw in West-Vlaanderen en geniet nog een uitstekende gezondheid ook haar zintuigen zijn voor haren leeftijd nog goed. Sinds 28 jaar wordt zij in een liefde huis met groote zorg verpleegd. Burgemeester en schepenett van Ant werpen hebben een premie van 10 centi mes per rat en van 2 centimes per muis uitgeloofd, die bij de wijkcommis9ariaten worden aangebracht. Aan boord van het te Antwerpen aan gekomen stoomschip „Leopoldville" is op de reis van Boma derwaarts even vóór La Pallice een passagier, zekere Lekens, van Antwerpen, aan de slaapziekte be zweken. Deze had de kiemen der ziekte blijkbaar reeds te voren in den Congo opgedaan. Toen hij eenige weken geleden met de „Leopoldville" weder derwaarts keerde, na een in het vaderland door gebracht verlof, brak de ziekte op de heenreis uit. Bij aankomst van het schip te Boma was hij zóó ziek, dat besloten werd hem aan boord te houden en weder naar Europa over te brengen. De koning zal nu, na Chineesche antikitelten, ook zijn porselein verkoopen. Hij zegt met den winkelier: Alles moet weg! De kunstkooper Kleinberger te Parijs heeft twaalf schilderijen gekocht, o. a. twee Rubensen, die naar een Belgisch verzame laar te Frankfort zijn gegaan. Z. M. heeft nog een Rubens, waarvoor hij een millioen francs vraagt. Naar het Brusselsche musenm Is het portret van Francois Duquesnoy door Van Dijck overgebracht, dat de commissie voor de musea zoo gaarne van Z. M. zou aan- koopen voor den staat. De koning wil wel dat zijn oude schilderijen staatseigen dom worden, mits de staat betaalt. Deze Van Dijck moet 150,000 francs kosten. NEDERLAND. Arnhem, 26 Mei. De 24-jarige schilder P., die gisteren middag bezig was met schilderwerk aan (je kroonlijst van de villa van mevrouw V. aan den Velperweg, had het ongeluk naar beneden te storten. Met gebroken schedel opgenomen, overleed hij na enkele oogenblikken. Haarlem, 26 Mei. Na onderschepping van correspondenties van den milicien P.. van het pantserfort IJmuiden zijn, naar wij vernemen, belangrijke hoeveelheden zilver en andere kostbare voorwerpen opgespoord, die onder Rooswljk verborgen waren, afkomstig van verschillende inbraken in den lande. De milicien P. werd Woensdagmorgen geboeid naar Haarlem overgebracht. 's-Gravenhage, 26 Mei. Z. K. H. de Prins heeft gisteren voormiddag het in wendige van de Willemskerk alhier in oogenschouw genomen in verband met hare inrichting ter gelegenheid van den aanstaanden heiligen doop Zijner Dochter, Prinses Juliana. Nader vernemen wij, dat de plechtigheid nagenoeg met hetzelfde ceremonieel en volgens hetzelfde programma zal plaats hebben als die In 1880. Het aanvangsuur is bepaald op half twee in den namiddag van 5 Juni. Z. K. H. de Prins vertrekt a.s. Vrijdag ochtend vroeg naar Amsterdam en vandaar per auto naar Weesp, alwaar Z. K. H. de groote cacaofabriek der firma Van Houten gaat bezichtigen. Van Weesp begeeft de Prins zich 's mid dagsper automobiel naar Haarlem om de vergffiering van de Maatschappij van Wetenschappen bij te wonen. Ook zal Z. K. H. aan het diner dier in stelling deelnemen, om daarna per trein naar de residentie terug te keeren. Zooals bekend is, heeft de wethouder De Wilde met een maand verlof zijn post verlaten en is naar 't buitenland vertrokken. De heer De Wilde is nog steeds lijdende aan een ernstige oog-ontsteking. Reeds den dag, waarop prinses Juliana zou wor den ingeschreven in den Burgerlijken Stand, had de heer De Wilde veel last van zijn oog, maar hij wilde het voorrecht om een Prinses in te schrijven niet laten voorbij gaan; de oog-arts aan het Paleis gaf hem zelfs nog een inspuiting in het oog. De heer De Wilde was van verschillende zijden aangezocht, om ztch beschikbaar te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, doch heeft daarvoor bedankt. Pernis, 26 Mei. De groote vloot alhier, welke eenige jaren geleden uit 23 sloepen bestond en op het gebied van beugvis- scherij de grootste van Nederland was, werd van jaar tot jaar kleiner. In het begin van dit jaar slonk zij tot 10 sloepen. Thans zal weder een sloep verkocht worden, namelijk de „Johannes Cornelis". Deze maakt thans de laatste reis; bij binnenkomst wordt de bemanning ontslagen. Dordrecht, 26 Mei. Een zeldzame vondst deed de vleeschhouwer d. M. alhier: Uit de maag eener koe bracht hij n.l. te voorschijn... een tweecentstuk, getiteld eenerzljds: „Stad Utrecht 1785" en aan den anderen kant het stedelijk wapen geflankeerd door leeuwen. Voor de gebruikers van het vleesch Is het te hopen, dat de koe niet zoo oud Is als het geldstuk! Landbouw en Veeteelt. Op het eiland Tholen geldt de onge- wasschen wol (zij wordt aldaar nooit gewasschen verhandeld), thans f 1 50 h f 1.55 per steen (6 Amst. ponden of 2.7 K.O De handel in schapen begint eerst over een paar maanden. Op de algemeene vergadering van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, te houden op 9 Juni te Kruiningen, zal mr. H. P. L. C. de Kruyff, uit Amsterdam, spreken over: „Een vrijwillige onderlinge landbouw-ongevallcnverzekerlng". De se cretaris, de heer O. A. Vorsterman van Oyen, zal een inleiding houden over: „De landbouw en het arbeidscontract". RECHTSZAKEN. Zierikzee, 26 Mei. Door den heer Kantonrechter zijn heden veroordeeld wegens: 1°. Visschertj-overtredtng bij herhaling: F. van D. te Burgh, tot f 5 boete, subs 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van een welle; J. van S. te Zierikzee, tot 4 dagen hechtenis; J. van S. te Zierikzee, tot 2 hechtenisstraffen, elk van 4 dagen, met verbeurdverklaring van een fuik en paling; 2°. V issdier ij-overtreding J. A. K. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en uitlevering van het vischtulg; bij niet uitlevering te vervangen door een boete van f 0,50, subs. 1 dag hechtenis; J. A. K. en J. O., beiden te Zierikzee, tot 2 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en uitlevering van het kruisnet, bij niet inlevering te vervangen door f 0,50 boete, subs. 1 dag hech tenis; Th. K. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; A. J. S„ D. V. en C. B.allen te Zierikzee, ieder tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en vernieling van het beugelnet; J. v. d. K. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en vernieling van het kruisnet; C. G. C. te Zierikzee, tot 2 boeten elk van f 5, subs. 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en vernieling van het beugelnet; C. O. C. te Zierikzee, tot 2 boeten elk van f 5, subs. 3 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring en vernieling van het beugelnet; J. B. en J. H. te Zie rlkzee, leder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; W. van der W. te Dulvendijke, tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring en uitlevering van het vlschtuig; J. B. Wz. te Seroos- kerke, tot 2 boeten, elk van f 5, subs. 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en vernieling van het beugelnet; W. B. te Serooskerke en A. van der P. te Ellemeet, ieder tot f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; F. B. en C. W. H., beiden te Ellemeet, ieder tot 2 boeten, elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring vlschtuig en welie; W. H. te Ouwerkerk, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; K. S. te Nieuwerkerk, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis, met verbeurdver klaring en uitlevering welie; 3°. Overtreding van het Baggerregle- ment: C. P. Mz. en J. van O. Jz., belden te lerseke, ieder tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis 4°. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op een voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden: M. P. P. te Noordwelle, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 5°. Overtreding van de Leerplichtwet bij herhaling: J. van S. te Zierlkzee, tot 5 dagen hech tenis; 6°. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: J. S. te Kerkwerve, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 7°. Overtreding van de Leerplichtwet J. B. te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 8". Overtreding van de Motor- en Rij- wielwet J. J. de B., J. H. de V. en A F., allen te Schuddebeurs, S. Z. en C. van der M., beiden te Oosterland, M. A. A. v. d. L. te Dreischor; J. P., J. C. v. d. M., A. B., P. J. B. en S. v. d. W.allen te Kerkwerve, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Vrijgesproken; J. van S. te Zierikzee, beklaagd geweest van vlsscherij-overtreding bij herhaling. Vrijgesproken. De vijfde kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft den anarchist D. Luhrs vrijgesproken van de hem ten laste gelegde aansporing tot dood slag, welk misdrijf bestaan zou hebben in de verspreiding der beruchte brochure, die nauwkeurige aanwijzingen voor het ver vaardigen van bommen geeft Het wettig en overtuigend bewijs werd verklaard niet te zfln geleverd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Donderdag 1.1. uitspraak gedaan in de zaak van den tandmeester H. H., die door de rechtbank aldaar wegens zedenmisdrijf was veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, en tegen wien het Openbaar Ministerie bij het Hof, evenals bij de rechtbank, acht jaar had geSischt. Het Hof heeft het vonnis der rechtbank (zes jaar gevangenisstraf) bevestigd. Door het hoog militair gerechtshof is uitspraak gedaan In de appèlzaak van M. J. G„ oud 19 jaar, geboren te Ooes, lichtmatroos, die In eerste Instantie door den zeekrijgsraad aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord was schuldig verklaard aan diefstal van een pijjekker, die aan een kapstok hing in het tusschen- deks van genoemd wachtschip, en toebe hoorde aan een anderen matroos, en te dier zake was veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, Ingaande 14 April 1909. Het vonnis werd bevestigd: Landverraad? Naar wij vernemen heeft de auditeur-militair bij den krijgs raad te Haarlem, na advies van den advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof te Utrecht, besloten, om den sergeant der genie, die geheime stukken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5