PREDIKBEURTEN In onderstaande gemeenten van Schouwen en D u I v e I a n d. Zondag 30 - en Maandag 31 Mei 1909. Ocref. Kerk te Zlerikzee: le Pinksterdag- 's Voorm. tien ure en '8 avonds half zes ure: ds. Laman. 2e 's Voorm. tien ure: ds. De Jager van Bruinisse. uokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Ie Pinksterdag, 's Voorm. tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer C. Taanman, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Serooskerke: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. 2e Idem. (Collecte voor de Zending), Herv. Kerk te Burgh le Pinksterdag, 'i Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Collecte voor de Zending). 2e 's Voorm, half tien ure: Jdem. (Collecte voor de Zending) Herv. Kerk le Renesse le Pinksterdag, 's Nam. twee ure: ds. Van Veen. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Noordwelle: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: dk. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Japdien. 2e Geen dienst.. Qeref. Kerk te Haamstede: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Oud-Qeref. Kerk Ie Haamslede: le Pinksterdag, 'a Voorm. half tien ure en 'siiatn. twee ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Elkeriee: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. (Collecte voor de Zending). 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. OcrefKerk te Elkeriee: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en'snam. twee ure: ds. Brulnsma. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Brouwershaven: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. 2e 'a Voorm. half tien ure: Idem. Oerel. Kerk te Brouwershaven: le Pinksterdag. 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Zonnemalre: le Pinksterdag, 'a Voorm. half tien ure: de heer R. Steenbeek, candldaat. 2e 'sVoorm. half tien ure: Idem. (In beide diensten collecte voor de Zending). Gerei. Kerk le Zonnemalre: le Pinksterdag. 'sVoorm. half tien ure en's nam. Iwee ure: da. Van Schalk. 2e 'sVoorm. hall tien ure: Idem. Herv. Kerk (e Noordgouwe: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. 2e Geen dienst. Chr. Gerei. Kerk le Zlerikzee: le Pinksterdag, 'a Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. 2e 'sVoorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk le Dreischor: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. 2c 'sVoorm. hall Hen ure: Idem. Herv. Kerk te Ouwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: dr. Helder van Zlerikzee. (Doops bediening). 2e Geen dienst. Herv. Kerk le Nleuwerkerk: le Pinksterdag. 'sVoorm. hall tien ure en 'snam. Iwee ure: ds. Van der Linden. (Collecte voor het orgel). 2c Geen dienst. Geref. Kerk te Nleuwerkerk: le Pinksterdag, 't Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Oud-Gerei. Kerk le Nleuwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. 9 ure, 'a nam. 2 ure en 's avonds 3.15 ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Ooalerland: le Pinksterdag. 'sVoorm. half tien ore en 'snam. twee ure: dr. Wee Ju. 2e Geen dienst. Oerel. Kerk te Oosterland: le Pinksterdag, 'sVoorm. half Hen ure en 'anam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Slrjansland: le Pinksterdag, 'a Voorm. half Hen ure en'snam. twee ure: ds. Elenbaas. (Collecte voor het orgel). 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag. 'sVoorm. half Hen ure en'snam. twee ure: ds. Waardenburg. 2e Qeen dienst. Gerei. Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag, 's Voorm. half Hen ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. 2e 'sVoorm. half Hen ure: Idem. Gerei. Gemeente te Bruinisse: le Pinksterdag, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijl ure: Leeskerk. 2e 'sVoorm. negen ure: Idem. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag, 'l Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 'a avonds vijf ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Evangelisatie te Brulnlase: le Pinksterdag. 'sVoorm. hall Hen ure en'snam. twee ure: Gewone dienst. 2e Geen dienst. Evangelisatie JeruCI II: le Pinksterdag. 'sVoorm. Hen ure en 'savonds half acht ure: Gewone dienst. 2e 'sVoorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone diensl. Bij gunstig weder belooft Pinkster- twee voor deze gemeente een mooie dag te worden. Allerwege Is men In de weer om toebereidselen te maken voor het feest. Ruiters, fietsers, kinderen, rozenknlpsters, leden der zangvereeniging, alles oefent zich en werkt. Nog steeds ontvangt het comité meerderen steun en medewerking. St.-Annaland. In de raadsvergadering van verleden Maandag, waarin het nieuwe lid van den raad, de heer M. J. Heljboer, geïnstalleerd werd, had ook |de benoeming van een nieuwen wethouder plaats. Daartoe werd gekozen de heer B. Kodde, die In herstemming was gekomen met den heer L. Polderman. De gekozene, lid van het Weezen-Armbestuur, moest daarvoor nu bedanken, en ln zijn plaats werd benoemd de heer L. Polderman. Van de 7 lokalen, die de openbare school telde, zijo er nog 4 b-uikbaar, de o enge zij geheel ol gedeeltelijk afgebroken. Toch gaan nog alle kinderen school, voor zoover ze ten minste niet wegblijven, 't zij geoorloofd of niet geoorloofd, welk laat:',te vrij veel voorkomt. Natuurlijk zitten er veel meer kinderen In de lokalen dan de ruimte toelaat en zitten de banken zóó vol, dat sommige werkzaamheden geen beurt kunnen krijgen en het een geluk mag heeten, In dien er aan 't eind nog evenveel in zitten als b^ 't begin van den schooltijd. Na de vacantle, als er nog "een lokaal onbruik baar Is, zulten de klassen bij beurten schoolgaan. De werkzaamheden aan de school vor deren goed, maar veroorzaken soms grooten hinder. Colljnsplaat, 27 Mei. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Woensdag en Donderdag 2 en 3 Juni a.s. te Amsterdam te houden, is door het Nutsdepartement „Noord-Beveland" aangewezen de heer j. Vermeulen alhier, voorzitter, en als plaatsvervanger de heer C. N. van der Heijde van Wissekerke, bestuurslid. Middelburg, 28 Mei. Qlsterenavond was voor de zangvereeniging „Tot Oefe ning en Uitspanning" weder een beslist succes. De directeur, de heer Joh. Cleuver, had van verschillende kanten huldebetui gingen In ontvangst te nemen, In den vorm van bloemstukken. Het koor verleende alleen zijn mede werking aan Psalm 114 van F. Mendels sohn Bartholdy en een Fragment uit „Die Melstersinger van Nurnberg" van R.Wagner. Onder leiding van den componist, de heer Peter van Anrooy, werd door het volledig orkest uitgevoerd de Hollandsche rhapsodie „Plet Hein". Den heer Van An rooy viel eveneens een bloemenhulde ten deel. Verder kwamen dezen avond op het programma voor: Simfonle no. 3 van L. van Beethoven en Scène uit de Aria der „Beatrice" uit Schiller's Braut von Messina, voor sopraan-solo, door mej. Tllia Hill uit Berlijn. Met dit Tweedaagsch Muziekfeest heeft de zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" weer bewezen een gemengd koor van den allereersten rang te zijn. Het Is gebleken, dat Vrijdag bij ge legenheid van het Julianafeest te Middel burg, zakkenrollers hun stag hebben geslagen. Een heer werd o. a. zijn gouden horloge met dito ketting gerold, terwijl nog enkele andere personen eveneens hun zakuurwerk misten. Het schijnt dat deze heeren vooral deze nationale feestdagen by uitstek geschikt achten om hun bedrijf uit te oelenen. Vlissingen, 27 Mei. Dc gemeenteraad alhier heeft besloten tot hel aangaan van een tydeiyke geldleenlng van f 28000, rentende hoogstens 5 pCt. De aflossing dezer leening moet plaats hebben vóór of op 31 December 1909. Morgenavond worden met de dag- mallboot „Engeland" alhier verwacht 65 Engelsche parlementsleden, die met den aanslultenden mailtreln hun reis naar Duisburg zullen voortzetten. Ter Neuzen, 27 Mei. Woensdagavond trad in een zeer druk bezochte vergadering vanwege de Centrale Liberale Klesvereeni- glng alhier als spreker op de heer De Muralt van Zlerikzee, ter aanbeveling der candidatuur van den heer Vorsterman van Oyen. De begaafde spreker, die met over tuiging zyn vrijzinnige beginselen uiteen zette, en o. m. aantoonde dat de antithese niets meer is dan een verkiezlngs-leuze, doch dat daarvan in de Kamer niets te bemerken valt, werd met onverdeelde aandacht gevolgd en had beslist succes. De heer Koelmans, hoofd der christelijke school te dezer stede, trad met hem In debat en onderwierp enkele punten aan critlek. Hy werd nog door den heer De Muralt beantwoord, die er op wees dat de debater had nagelaten, om eens een enkel geval te noemen, waarin door een Minister uit het liberale mlnislerie-De Meester Is ge handeld in strijd met de Chrlsteiyke be ginselen. Men kan dat trouwens ook niet aantoonen: en daaruit blijkt dat in 1905 door de rechische panijen een leugen campagne is gevoerd, toen den Christelijken kiezers werd voorgehouden dat de Chris- teiyke beginselen gevaar liepen als de liberalen aan het roer zouden komen. JCEÏRJCNIEUWS^ St.-Maarteusdljk. Door Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk werd gisteren de jaar-rekening vastgesteld. De ontvangsten bedroegen f 8298,56, de uit gaven f 5721,36'goed slot 1 2577,19'. Ook werd nog behandeld een verzoek van de antl-rev. klesvereenlglng om gebruik te mogen maken van de Herv. kerk tot het houden van een politieke rede door dén heer Lohman. De kerkvoogdij wenschte echter hiervoor geen toestemming te ver- leenen, doch wilde wel het gebruik van hel koor toestaan. ONDERWIJS. St.-Maartensdljk. Benoemd tot onder wijzer aan de openb. school te 's-Qraven- zande de heer D. L. Hage van hier, leerling der Rijkskweekschool te Middel burg. Tot leeraren aan de ft. B. School le Vlissingen zyn definitief benoemd de heeren J. J. Vis en J. J. Heine, thans tydeiyk als zoodanig, terwijl de heeren dr. H. E. Becht en C. C. van Slooten wederom tydeiyk als zoodanig werden benoemd voor den cursus 1909/1910. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Stavenisse. Qlsterenavond werd alhier door hel bestuur van het fanfarekorps „Eendracht" aanbesteed: het maken van een verplaatsbare muziektent. Het timmer werk werd gegund aan de heeren L. E. en D. Rozemond, voor t 320; het smlds- werk aan de wed. C. Kestetoo voor f 40,50 en het schilderwerk aan den heer J. van Dalsen voor f 57,50. Een en ander moet 14 Aug. geheel opgeleverd worden. Visscher ij- Berichten. Naar men uit Yerseke meldt, hebben Woensdag de oesterkweekers, die uitstel van pachtbetaling gevraagd hebben, bericht ontvangen dat voor den termyn, die anders op 1 (14) Mei betaald moet zyn, uitstel is verleend tot 22 Juni. LAND- en ZEEMACHT. De legerplaats bij Ryen, waar sedert 1902 geen troepen zyn gekampeerd ge weest, zat het volgend jaar vermoedeiyk weder worden betrokken door het 2e en 3e reg. infanterie. In het ijs. Gevaar voor de scheepvaart. Het gevaar, dat de drijvende ijsbergen en de groote uitgestrektheden drtjfijs voor de scheepvaart opleveren, is dit jaar in den Noordelijken Atlantischen Oceaan bui tengewoon groot, niet alleen voor kleine schepen, maar ook voor groote stoom schepen. Wy maakten reeds melding van de stoomschepen „Phonlx" en „Stlgstad", die met schade door Ijs een noodhaven opzochten, van het stoomschip „Lake Champlaln", dat met een ysberg In aan varing kwam en zwaar beschadigd werd, van den Allan-ltjner „Tunisian", die in het ys bij Kaap Race schade aan den boeg bekwam en te St. John's, Newfoundland, moest binnenloopen en nu weer wordt gemeld, dat de Allan-iyner „Mongolian" ternauwernood aan totalen ondergang tus- schen het Ijs Is ontkomen. De „Mongolian" was op reis van Qlasgow naar Philadelphia via St. Johns N. F. met stukgoed en 500 passagiers en ontmoette ten Zuiden van Newfoundland groote Ijs velden. Zaterdag 15 Mei poogde zij St. John's (e bereikenmaar het was erg mistig en het Ijs was te zwaar om er door te komen. Zij wilde terugkeeren naar Kaap Race, doch ontmoette tusschen haar en het land eei\ ojjjporbreekbarem ysgordel. Hel weer bleet ongunstig tot Woensdag morgen, toen opnieuw een poging werd gedaan om St. John's te bereiken. Aan- vankeiyk maakte hel schip goeden voort gang tusschen het ys, maar toen liep de wind plotseling om met het gevolg, dat de „Mongolian" geheel tusschen het Ijs werd opgesloten en langzaam maar zeker naar de kust gevoerd. De positie van het schip en de vele honderden menschen aan boord was zeer hachetyk. Alle pogingenvan land uit ondernomen om het schip, dat op ongeveer een mijl afstand van de haven was, met kleine booten en vaartuigen te bereiken, mislukten. Vijf passagiers ondernamen het waagstuk het schip te verlaten en bereikten na een gevaarlijken tocht over het hobbelige, hier en daar hoog opeengeschoven ys behouden het land, maar dit was een geluk, dat zeker niet allendie het waagstuk onder namen, zou te beurt vallen. Intusschen bracht men aan boord ang stige uren door. De toestand verbeterde niet en als een storm opstak, was het schip reddeloos verloren. Men maakte reeds toe bereidselen om le tiacluea ook de andere passagiers over het ijs aan land te bren gen, toen het schip Vrijdag gelukkig vrij kwam van hel ys, Oostwaarts koers zette en Kaap Spear passeerde om In de haven van Bay Bulls, 20 myi ten Zuiden van SI. John's, bescherming le zoeken en le wachten tot het ijs van St. John's wegge dreven zou zijn. Maar ook hier wachtte teleurstelling, want de haven van Bay Bulls was even eens ontoegankeiyk wegens het vele ijs en het schip moest Zuidwaarts koers zetten om in het open water bulten Kaap Race le wachten tot de omstandigheden ver beterd zouden zijn. Volgens de laatste berichten heeft de „Mongolian" van de reedery order gekregen om te Hallfax binnen te loopen. De passagiers zullen zeker blijde zijn als deze gevaariyke reis achter den rug is. De oudste bewoners kunnen zich niet herinneren ooit zooveel ijs voor de haven van St. John's en langs de geheele kust gezien te hebben. Dat de „Mongolian" niels te vroeg uit haar gevaariyke positie vry kwamblijkt uit het feit, dat eenige uren later te St. John's een hevige sneeuwstorm opstak, die haar zeker op strand zou hebben gedreven. Gemengd Nieuws. In Juli zal een groote vlootdemonstratle op de Theems worden gehouden. Honderd-veertig Engelsche oorlogs schepen van alle klassen, waaronder 7 „Dreadnought's", zullen eraan deelnemen. Het zyn de schepen van de vereenigde kust- en Noordzee-eskaders, resp. onder bevel der admiraals sir William May en prins van Batlenberg. Het zal de grootste moderne vloot zijn, die ooit is bijeengebracht. De kleinste schepen zullen bij de Westminsterbrug liggen, de groote tot in de monding der Theems, bijna In zee. De bedoeling dezer demonstratie, waarmee de groote zomermanoeuvres der vloot bekroond worden, is: patriottisch gevoel op te wekken en de natie meer bereidvaardig te maken tot het brengen van nieuwe offers voor een verdere uitbreiding der vloot (die vooral legen het Drievoudig Verbond bedoeld is). De Budapeslher correspondent der N. R. Ct. vertelt een en ander over de hnancieele moeilijkheden van koning Pefer, die geheel zonder persoonlijk fortuin is. „Naarmate de kroonprins opgroeide", zegt hij, „zyn de financieele zorgen van koning Peter nog belangrijk toegenomen; met de toelage zyns vaders kon deze aan groot heidswaanzin lijdend? prins niet toekomen en daarom werden wissels uitgegeven die de adjudanten voor ava moesten teekenen. In het begin heeft koning Peter deze schulden van zyn zoon voldaan, maar later, toen de bedragen grooter werden, verklaarde hij zich daartoe niet meer in staat en waren de adjudanten verplicht zeiven voor de betaling te zorgen. Die heeren wachten ook nu nog op hun geld. Toen George gedurende de jongste crisis van zyne rechten als kroonprins afstand deed, hoopte hij zijne financiën ten minste te kunnen regelen, in de Servische couranten werd er op gewezen, dat het voor de buitenlandsche politiek beter zou zijn, als de gewezen kroonprins voor eenige jaren het tand verliet, en nu eens heette het, dat zijn plan was naar Oxford te gaan om daar te studeeren, dan weer dat hij op ultnoodiglng van den keizer van Rusland naar Sl.-Petersburg zou reizen. En achteraf moest Pasjlts dan by de leden van de Skoepsjtlna het terrein voorbereiden voor een regeeringsvoorstel om den prins voor die' reis, die immers in het belang des lands was, één mlllioen te geven. „De Servische afgevaardigden, den toestand van de Servische Staatskas kennende, speelden evenwel den doove en daar Oeorge zoodoende niet in staat is, op kosten van zijn land een bulten- landsch reisje te doen en zijne schulden In Belgrado le betalen, Is hij erg boos en wil weer kroonprins worden". Ziedaar tevens de tegenstrydige geruchten verklaard, die in de laatste weken omtrent de plannen van den ex-kroonprins geloopen hebben. üeheitfien van den Bosporus. Aan het Liverpool Journal of Commerce heeft een scheepjsofficier, die de jongste ge beurtenissen In Turkije heelt bijgewoond, de volgende opzienbarende mededeelingen gedaan: Den 30 April zijn twee duikers voor het een of ander doel In den Bos porus neergedaald. Zy berichtten, dat de bodem van den Bosporus met skeletten bedekt Is. Één van de belde duikers Is tengevolge van den verschrikkeiyken aan blik waanzinnig geworden. Een jacht, dat onlangs in de nabijheid van die plaats ankerde, deed een soort gelijke ontdekking. Toen de bemanning het anker naar boven haalde, bemerkte zy, dat er zich twee lijken aan den arm van het anker bevonden. Er schijnt thans eenig licht te zijn gekomen In de zoo duistere zaak van den moord op den New-Yorkschen detective Petrozino, te Palermo. Deze had te New- York het hoofd der Napolilaansche camorra Euricone, na diens dubbelen moord op het echtpaar Cuokoll, gevangen genomen; uit wraak hierover zouden de Napolltaan- sche camorrlsten daarop Petrozino, toen hij naar Italië kwain, hebben vermoord. De Matin heeft een telegram uit Saloniki met bizonderheden over de wyze, waarop majoer Fethi-bei, de bevelhebber van de troepen, die den algezetten sultan bewaken, dezen bewogen heeft, om naar de vreemde bankinstellingen om uitbetaling van de bij hen berustende deposito's te schryven. Zoodra Fethi-bel uit Konslantlnopel last had ontvangen, de zaak in orde te brengen, begaf hij zich naar Abd-ul-Hamid, die hem zeer minzaam ontving. Fethi-bei bracht hem de boodschap over, dat het Turksche volk graag zou zien, dat de sultan het geld, dat hy In het buiten land belegd had, aan Turksche banken toevertrouwde en dat hij, door zoo te handelen, het bewys zou leveren, zijn land lief te hebben en by te willen dragen tot zyn grootheid en welvaart. Wat voor waarborg zal men mtj geven, indien ik dat doe vroeg Abd-ul-Hamld. Wat zal er van myne kinderen terecht komen, wanneer zy van myn lortuin ver stoken zijn? Wat zal hun toekomst wezen Ik zou vooral wenschen, dat u myne per soonlijke vryheid en die van mijne om geving waarborgde. De majoor antweordde, dat de grondwet de toekomst van de kinderen des Sultans waarborgde. Het parlement had den Sultan zelf een maandetyksche lijfrente van 11,000 gulden toegekend, maar gewichtige redenen van staat verzetten er zich tegen, dat de Sultan zyn persooniyke vryheid herkreeg. „Ik ben overtuigd, vervolgde Felhi-bel, dat de toekomst van uwe houding jegens, uw eerbied voor en uwe onderwerping aan het nieuwe stelsel afhang)." Abd-ui-Hamld zweeg eenige minuten en vroeg toen een etmaal bedenktijd. Den volgenden ochtend liet hij Fethl-bel komen en overhandigde hem in open omslagen de eigenhandig door hem geschreven brieven. Abd-ul-Hamid sprak de hoop uit, dat de natie hem erkentelijk zou zijn. Hy verklaarde, dat zijn geheele fortuin in geld maar 1,080,000 pd. Turksch (1 pd. Tuiksch is f 11), waarvan 60,000 pond bij het Crédit Lyonnais, 50,000 bij de Otto- maansche Bank en de rest bij de Dultsche Ryksbank en de Duitsche Bank belegd waren. De Berlljnsche Neue Qesellschaftllche Korrespondenz zegt van goeder hand ver nomen te hebbeu, dat een Duitsche bank instelling, hoewel ztj van den gewezen Sultan twee eigenhandig door hem getee- kende brieven een in het Fransch en een in het Turksch, heeft gekregen, waarby hy zijn déposito's opvraagt, en verzoekt ze aan de nieuwe regeering te overhan digen, nog bedenking heeft, om aan het verzoek zoo maar te voldoen, aangetlen de bank niet zeker is, of Abd-ul-Hamld die brieven met vryen wil heeft geschreven. De bank zal daarom het geld aan een bizonderen afgezant meegeven, die den gewezen Sultan zal verlangen te spreken, om uit zyn mond zyn toestemming te vernemen. Pas daarna zat de afgezant het geld aan de nieuwe regeering over handigen. Reuter meldt nader uit Konstantinopel, dat de militaire overheid daar er over denkt, om Abd-ul-Hamid naar een van de eilanden van den Archipel, vermoedeiyk Rhodos, over te brengen. De bevolking van Saloniki zou namelijk bevreesd zyn, dat de aanwezigheid van den vroegeren Sultan wel eens rustverstoring in die stad zou kunnen veroorzaken. De New-York Herald heeft onlangs het advertentie-record der Amerlkaansche bladen geslagen met10,000 regels advertenties, d. i. ongeveer 60 kolom alleen voor automobiel-annonces en bovendien nog 296 kolom advertenties van diversen aardDe World Is thans tweede met 256 kolom annonces, ook in één enkel nummer; de New-York American met 206 kolom. Voor een Hollandsch blad zeker om te watertandenvoor den Hollandschen ad verteerder een aanwyzing om aan den practischen Yankee, die toch waartyk geen geld besteedt als hij niet weet, dat 'tmet interest tot hem terugkeert, een voorbeeld te nemen! Een statistlekje van New-York, de cosmopolltlache wereldstad bij uitnemend heid, die zoo langzamerhand Londen als grootste metropolis met succes naar de kroon begint te steken. Elke seconde komen vier personen de stad In en alle 42 seconden een Immigrant; alle 52 aeconden komt er een trein aan. Elke drie minuten wordt er Iemand ge arresteerd, alle zes minuten wordt er een kind geboren, alle zeven minuten overlijdt er iemand en alle 13 minuten wordt er een huweiyk gesloten. Om de drie kwartier breekt er een brand uit, verlaat een schip de haven en legt men den eersten steen voor een nieuw gebouw. Alle twee uren wordt er een doodelijk ongeval geregis treerd; elke 8 uur wordt er een echtschei ding uitgesproken en elke 10 uur heeft er een zelfmoord plaats! Van de vele mlllloenen In edel metaal, zoowel gemunt als in staven, die de „Lutine" aan boord had, toen zy op 9 Oct. 1799 op de Nederlandsche kust verging, is tot dusver in vijf verschillende pogingen voor een waarde van ruim 1 mlllioen boven gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2