Zaterdag 29 Mei 1909. I. I. C. Eerste Blad. Het goedkoopste adres Festival Juliana. (25 ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit drie bladen. RECLAMES. NIEUWSTIJDSRI6EN. Uit Stad en Provincie. ZIËRIKZEESËHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8777. Uitgever-Hoofdredactaur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 1 —5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. voor Kabinetten, Linnenkasten, Tafels, Stoelen, Fransche Spiegels, Schilderijen, Raamhorren, Bamboe-Meubelen, Sport- en Kinderwagens, Tapijten, Karpetten, Loopers, Vloerzeilen, Tafelkleeden, Cocos-Tapijt en Matten, Amerlkaansche Trappen en Strijk planken, Kinderstoelen, Gegoten-, Oeslagen- en Geëmailleerde Keukenfornuizen, Hang-, Gang- en Wandlampen, Vlechtwerk en Puntdraad, Grond- en Winkelbalansen, Timmer- en Metselaarsgereedschappen Llps en Trouselot Brandkasten, giflvrlj geëmailleerde artikelen, Koper- en Nikkel- werk, Winkelkoffiemolens, Rijwielen, Naai machines, Rijwielbanden en Lantaarns, Wasch- en Wringmachines, Vleeschhak- ntachines, Naalden, Oliën, enz., Is en tolldlt Interc. Telefoon No. 7. P. S. Opruiming van Lappen en Stalen Tapijt, voor de helft van de waarde, Dultsche Spaden, prima le kwaliteit voor I 1,30, bij 6 stuks f 1,25. Menige lezer zal, als hij bovenstaand opschrift onder de oogen krijgt, over de combinatie van den naam der aan Stamhuis en natie geschonken Prinses met het Festival bevreemdend opzien, en niet begrijpen, wat daarmede bedoeld wordt, en In welk verband belde tot elkander staan. Wij zullen trachten dit duidelijk te maken. Toen de blijde mare der geboorte van een Prinses tot ons kwam en per bulletin door ons blad het eerst in deze stad aan de ingezetenen werd medegedeeld, heerschte, gelijk de burgemeester, mr. H. C. Moolen- burgh, in zijn openingswoord der jongste raadsvergadering mededeeldeeen zóó groote vreugde bij de bevolking, dat zonder de officieele bevestiging der heug lijke tijding af te wachten, zij onmiddellijk de nationale vlag uitstak, zoodat in een ommezien ons stadje in feestgewaad prijkte. De schooljeugd trok met Oranjestrik getooid, en vaderlandsche liederen zingend, door de straten. .Kunst en Eer" maakte, vergezeld van een juichende schare, in den namiddag een wandeltocht door de stad, met blijde tonen de feeststemming verhoogend. En 's avonds werd een fakkeloptocht gehouden, die, af en toe door Bengaalsch vuur phantastisch beschenen, door een talrijke jubelende menigte werd gevolgd. Schier algemeen achtte men echter deze feestuiting, In vergelijking met de schitte rende feestvieringen in andere gemeenten van dit eiland, niet voldoende. Er werd over gedacht een bizonderen dag voor feestdag te bestemmen. Van dat denkbeeld kwam men evenwel terug, omdat men met het oog op het Festival, dat toch reeds zooveel kostte, huiverig was om de burgerij meer geld uit den zak te kloppen. Toen deed een „Slimmeling" het voorstel belde feesten met elkander te combineeren, en aan het Festival den naam te geven van „Festival Juliana". Dat voorstel vond bij de redactie van dit blad zóóveel weerklank, dat zij besloot aan het Festival Juliana een hoofdartikel te wijdenhaar politieke tegenstanders vandaag niet te bestrijden, en hen uit te noodlgen vreedzaam en broederlijk met ons allen het Festival Juliana te vieren. Oranje toch is het middelpunt, waarom heen wij allen, tot wat staatkundige richting of kerkelijke partij wij ook mogen behooren, ons geestdriftvol en eendrachtig scharen. Oranje vereenigt ons, wat overigens ons ook mocht scheiden. En of wij liberalen of anti-revolutionnairen heeten, in Oranje eeren en huldigen wij eenparig ons geëer biedigd Vorstenhuis. Waren wij niet allen even blij van harte, toen bekend werd, dat de gekoesterde ver wachting, Gode zij dank, gelukkig vervuld en een Prinses, Erfgename van den troon, geboren was. Laat ons dan aanstaanden Maandag te midden van het feestgejoel een oogenbllk In gedachten staan aan de Koninklijke wieg van het Kind van Staat, dat van den partij- kamp nog niets weet, en onder het aan heffen van het aloude Wilhelmus ons stilzwijgend tot trouw verbinden jegens de jongste Afstammelinge van den Grooten Zwijger. ITALIË. Een Duitsche hotelhouder te Poinpeji heeft voor eigen rekening opgravingen laten doen en een prachtig bewaard ge bleven villa ontdekt. De kamers zijn met figuren in den zwierlgen Pompejaanschen „tweeden stijl" versierd. Het fraaist is de eetzaal gedecoreerd met figuren, waaronder Silenus, Ariadne en Victoria. De kleuren zijn nog zóó helder, afsof ze pas waren aangebracht. De regeering heeft de opgravingen on middellijk doen staken cn de villa doen afsluiten om te verhoeden, dat, evenals indertijd bij de villa Prisco, de schilde ringen in particulieren-handen vallen en worden verkocht. Zooals reeds medegedeeld, is Slnopoli In Zuid-ltallë het tooneel geweest van een bloedige botsing tusschen het volk en de politie. Aanleiding tot dit treurige voorval was het volgende: Sinopoli heeft slechts weinig geleden van de jongste aardbeving, terwijl San Eufemia grooten- deels werd verwoest. Wijl nu In laatst genoemde plaats onderstandsgelden werden verdeeld en In Sinopoli niet, dachten de bewoners van dit stadje, dat hun burge meester 20,000 lire, bestemd ter verdeeling, ten eigen bate aangewend had. Zij liepen te hoop, luidden de kerkklokken en be gonnen, toen ongeveer 2000 man bijeen waren, steenen te werpen naar de carabi nieri, zoodat deze ten slotte op de menigte schoten, waardoor 7 personen werden ge dood en een groot aantal gewond. Er heerscht wel groote ontevredenheid In Calabrië en in de Kamer is de regeering over verwaarloozing van die provincie aangesproken. ENGELAND. Wijlen sir Donald Currie heeft een vermogen van een 28 mlllloen gulden na gelaten. Aan instellingen van nut en weldadigheid heeft hij niets geschonken; alleen is er tienduizend gulden bestemd voor een kerkelijke gemeente. Zuid-Afrika, dat zich zoo dikwijls te beklagen heeft, dat Britten, tot wier rijkdom het veel of alles heeft bijgedragen, groote sommen nalaten voor allerlei goede werken in Engeland, maar Zuid-Afrika vergeten, kan zich nu tenminste troosten met de gedachte, dat ditmaal Engeland zelf niets krijgt. De nalatenschap van den grooten man der Lfnion-Castle-lijn wordt, behoudens legaten aan verdere verwanten, vrienden en be dienden, verdeeld tusschen de weduwe en de kinderen. Anders heeft wijlen Frederik Gorringe, een lakenhandelaar, over zijn vermogen van een 7.3 millioen gulden beschikt; maar hij was vrijgezel. Onder allerlei instellingen, personeel van zijn zaak en bedienden verdeelde hij zooveel, dat er een 4 8 millioen overbleef, en deze som schonk hij in gelijke declen aan acht wel dadige instellingen; een paar hospitalen, weeshuizen, dr. Barnarto's tehuizen enz. Elk f 600,000 dus. NEDERLAND. Amsterdam, 26 Mei. Op de Linden- gracht alhier was een man op een ladder bezig aan den arbeid. De ladder schoot uit en de man gleed weg. Maar hij had het geluk zich aan den gevel vast te houden en bleef hangen. Hij werd spoedig uit zijn benauwde positie gered. Utrecht, 27 Mei. Woensdagmiddag heeft op den Amsterdamschen Straatweg, alhier, een ernstig ongeluk plaats gehad. De beambte der Staatsspoor, A. Molen beek, had zich bij den spoorwegovergang op de spoorbaan begeven, met de bedoeling zijn weg naar de werkplaatsen te bekorten. Juist toen hij de rails overstak kwam er een locaaltrein uit Baarn aangeredenter wijl ook van het Buurtstation een trein in aantocht was. Bij het opzijde gaan voor laatstgenoemden trein werd de man door onverklaarbare oorzaak gegrepen door den trein uit Baarn met het gevolg, dat hij met kracht terzijde werd geslingerd en met het achterhoofd terecht kwam op de rails van het naast liggende spoor. Onmiddellijk schoot van alle kanten hulp toe; de omstanders dachten een ver minkt lijk van onder den trein te zullen halen, maar de man bleek niet te zijn over reden. Hij had geen andere kwetsuren dan een wonde aan het hoofd. In allerijl werd de ongelukkige naar de werkplaatsen van de Centraalspoor ge dragen, waar dr. Nieuwenhulzen spoedig den man onderzocht. Deze bleek Inmiddels reeds te zijn gestorven. Rotterdam, 27 Mei. Zaterdag kwam een ongeveer 18-jarig jongmensch in de ntelk- kiosk aan het Van Hogendorpsplein. Hij bestelde een glaasje melk, nadat hij twee bruinlederen koffers naast zich had neer gezet. Of hij de koffers even mocht laten staan, vroeg hij de juffrouw. Deze had daarin geen bezwaar en het jongmensch verliet de kiosk, de keffers achterlatend. Maar tot op heden Is de jongeling niet teruggekeerd en de koffers staan nu op het politiebureau aan de Paauwesteeg. De commissaris ontvangt gaarne eenige inlich tingen omtrent deze bagage. De grootste koffer draagt een nikkeien plaatje, waarop te lezen staat: „W. Brandt, Neu-Lewin". Wat zou daarachter zitten?... Breda, 26 Mei. Bij het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan het Ulvenhout- sche bosch deed zich het volgend geval voor: Als een loopend vuurtje ging door Ulven- hout het praatje: „de Prins is in het bosch". De herbergier V. spoedde zich naar het bosch, wrong zich door het kreupelhout en was weldra ter plaatse van den herinne- tlngselk. Teleurgesteld omdat hij niemand zag, sprak hij luid: „P-td-me, dat is altijd, als ik kom Is de Prins weg". Met keek hij om en zag in den greppel een 4-tal heeren, het hooge gezelschap met den Prins, die zich bezighielden met het pellen van een eitje en hartelijk lachten. Onze herbergier droop verlegen af. Zierikzee, 28 Mei. Naar wij met zeker heid hebben vernomen, waren door het Comité der Zlerikzeesche Paardenloterij de nog resteerende Loten reeds verstreken Donderdag verkocht. Het is voor dit Comité een buitenge woon succes, dat zi|n Loten, die dit jaar voor het eerst 12000 bedroegen, dus 2000 meer dan andere jaren, omstreeks acht dagen vóór de trekking alle geplaatst zijn. Het is een bewijs, dat de loten der Zlerikzeesche Paardenloterij zeer gewild zijn. Velen zien nu met spanning de trekking van aanstaanden Woensdag tegemoet. De heer J. E. ten Haaf alhier heeft In de Nobelstraat een fraai, modern inge richt café laten bouwen, dat gisteren voor het publiek geopend Is geworden. Uiterlijk vormt het gebouw een smaakvol architec tonisch geheel, met de twee andere daarnaast gelegen winkels van hem, de sigarenwinkel en de kruidenierswinkel. Van binnen ziet het lokaal, dat op de uitspanning uitzicht heeft, er keurig uit. Wij vestigen de aandacht op het Particulier Instituut voor Machinisten en Technici, Joan Maetsuyckerstraat 39 Den Haag, waar men voor machinist bij de marine of de koopvaardij, voor opzichter bij het stoomwezen, den arbeid en de telegrafie, voor landmeter enz. kan opgeleid worden. Zie advertentie). Woensdag 2 Juni a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Noordgouwe en Dreischor. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd A. M. Venker, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Steenbergen. Aan J. Vermue te 's-Heerenhoek is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gezworene van den Nieuw Olzendepolder, prov. Zeeland. Brouwershaven, 27 Mei. Gisteren voor middag werd alhier op de openbare school en op de bewaarschool feest gevierd ter eere van de geboorte van Prinses Juliana. Menig lied, betrekking hebbende op dit heugelijk feit, werd aldaar gezongen. De kinderen, allen met oranje versierd, werden daarbij onthaald op chocolademelk en beschuiten met muisjes en werden op de openbare school nog voorzien van een penning, voorstellende een oranjeboom, met oranjestrikje in doosje. Des namiddags van dien dag werden aan ruim 25 armen en behoeftigen een feestgave uitgereikt. Dreischor, 27 Mei. Door heerlijk weder begunstigd vierde onze gemeente heden het Prinsessefeest. Uit bijna alle woningen wapperde de vlag, terwijl vele ingezetenen met groen en bloemen en lampions ver sieringen aan hunne huizen hadden aan gebracht, wat in de kom van ons dorp een keurig effect maakte. Bij den Ingang was een fraaie eerepoort opgericht, schoon van vorm, een hulde aan Prinses Juliana, terwijl mede aan de woning van den burgemeester een aardige versiering was aangebracht. Om 8 uur werd den bedeelden vanwege het armbestuur een feestgave thuisgebracht, die natuurlijk dankbaar werd aanvaard. Om kwart voor 9 noodlgde het klokgelui ons naar de kerk, waar om 9 uur ds. v. d. Griend een feestrede hield. Overvol was ons kerkgebouw, en de aanwezigen zullen zeker met aandacht hebben gehoord naar de schoone rede, waarin zoo duidelijk werd aangetoond, wat Oranje voor Nederland geweest is in den loop der tijden. Door de zangvereeniging „Thalla" werd ter afwisseling met begeleiding van het orgel een 3-tal zangstukken uitgevoerd, n.l. Psalm 103, feestcantate en Wilhelmus, voor welke uitvoering we zeer dankbaar zijn. Om 10 uur begon het schoolfeest, waar de jeugd getracteerd werd op chocolade, koekjes en beschuitjes met oranjemuisjes. Dat door menigeen luid werd gezongen en dat er volop genoten werd. behoeft niet gezegd te worden. Na afloop trok men zingende door het dorp. Om 1 uur vertrok een eerewacht van 50 ruiters, (voorrijder C. Hage, commandanten W. A. de Vrieze en C. J. Kosten) naar de grens der gemeente. Deze stoet maakte een prachtigen indruk. Velen hadden hunne paarden keurig versierd, terwijl in dien stoet nog aanwezig waren een 3-tal rijtuigen met de leden der feestcommissie. Het doel was om aan de grens der ge meente den burgemeester af te halen, die na zijn huwelijk hier met zijne echtge- noote zijn intocht deed. Bij de ontmoeting begroette de voor zitter der feestcommissie den burgemeester met een hartelijke toespraak, waarbij mevr. Van Nahuys een bouquet werd aangeboden. De burgemeester nam daarna het woord, om dank te zeggen voor deze ontvangst. Zoo trok men, onder de opwekkende tonen van ons muziekgezelschap, dat natuurlijk in den stoet niet ontbrak, naar het dorp. Daar was de schooljeugd op gesteld om het jonge paar een welkomstlied toe te zingen, bij welke gelegenheid het Hoofd der. school den burgemeester toe sprak en zijn echtgenoote een geschenk namens de schooljeugd aanbood. Hierna werd buiten het dorp de ruiter stoet ontbonden, waar de commandant, W. A. de Vrieze, aan alle deelnemers zijn dank betuigde voor de ordelijke mede werking. Om half 3 kwamen een vQftal versierde fietsen voor om voor een bekroning in aanmerking te komen. De uitslag was: mej. C. de Koster le, de heer M. Rooze- mond 2e en mej. D. C. van Staalen 3e prijs. Die van no. I was fijn versierd met de symbolen van geloof, hoop en liefde, waarop waren aangebracht de letters W., J. en H. De beide anderen droegen in de versiering de voorstelling der Koninklpe wieg. Als volksspelen stonden op het pro gramma draadknippen en ringrtjderlj op fietsen. Aan het eerste namen 14 meisjes deel, die ieder een prijs knipten. Voor ringrljderlj waren 29 deelnemers. De uit slag was, dat mej. T. Klompe en de heeren M. Roozemond, J. van Elsacker, M. v. d. Linde Mz., H. v. d. Linde en C. Klaasse Cz., respectievelijk als prijzen ontvingen een album, een rookstel, een inktstel, een fietspomp, een paarfietskappen en een horlogeketting. In den avondoptocht werden op twee wagens de vlasserij en eenige ambachten voorgesteld; een paar malen trok men door het dorp, omstuwd en gevolgd door een groote menigte. Later, ook nadat „Thalia" zich in de muziektent had doen hooren, kwam de beurt aan „Crescendo" om In de tent verschillende muziekstukken uit te voeren. Onderwijl werden allerwege de lampions en vetglaasjes aangestoken en nu kwam het mooie eerst goed uit. Rond de geheele kom, op poorten, aan boomen en hulzen, langs waterkant en in 't gras, zag men schoone verlichting. Het geheel maakte een grootschen indruk. Om 10 uur had men een lichtstoet, waaraan velen deelnamen, gevolgd door een vuurwerk, waarbij enkele zeer schoone stukken waren. Nog lang duurde het feestgewoel, maar alles liep bizonder ordelijk af; geen wan klank werd gehoord, 't was alles opge wekte vroolijkheid, blijde eensgezindheid; we kunnen zeggen, dat op waardige wijze dit feest gevierd is. Eere aan het feest comité, dat op uitstekende wijze de feestviering heeft geleid, maar ook aan allen, zonder onderscheid, die hebben bijgedragen om dit feest zoo te doen slagen, niet het minst „Crescendo", die een zware taak had. Sirjansland, 28 Mei. Woensdagavond hield ook hier in het Café-De Rijke de heer Vegtel voor de anti-revolutionnalre kiezers een politieke rede. De opkomst was nog al talrijk. De heer Boers van Bruinisse kwam met hem in debat. Bruinisse, 28 Mei. Gisterenavond hield de feestcommissie hare laatste vergadering. De penningmeester deed verslag van zijn gehouden beheer. Ontvangen was f 528,22® en uitgegeven f 528,19, zoodat het goed slot 3j ct. bedroeg. Na onderzoek door eene daartoe benoemde commissie werd de rekening goedgekeurd en den penning meester dank betuigd voor zijn accuraat beheer. Door ds. Waardenburg werd de voorzitter, de heer Boers, op hartelijke wijze dank betuigd voor het vele, dat hij had gedaan om het feest te doen slagen. De eere-voorzitter, de heer Hage, burge meester, dankte den secretaris, den heer Okkerse, voor zijne vele moeite en de groote zorg, waarmede hij de notulen steeds had samengesteld, terwijl de heer De Koek den heer Zoeter dank bracht voor het goede beheer der penningen. De voor zitter dankte alle leden voor hunne mede werking en den vriendschappelijken toon, die steeds in de vergaderingen geheerscht had, waarna de commissie werd ontbonden verklaard. Door schipper J. Schikker is op reis naar Mechelen den mast verloren (ge broken). Door den opziener der visscheri] is het vaartuig hier in de haven terug gebracht. Stavenisse. De hoop, die men koesterde, dat het roodvonk alhier geweken zou zijn, is weer verijdeld, want dezer dagen deden zich weer 3 nieuwe gevallen in tot dus verre onbesmette woningen voor. St.-Maartensdljk. Amerikaansch. Vóór 8 dagen besloot de vergadering van Ingelanden om in gunstigen zin te beschik ken op enkele verzoekschriften van F ge landen tot het begrinten van sommige wegen, dit jaar over eene lengte van 1200 M., en thans is dit werk at kant en klaar; de aardebanen zijn reeds herschapen In grintwegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1