ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 25 Mei 1909. Tweede Blad. (525 ierikzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. Na. 8775. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van t—3 regels 30 ets., meerdere regels tO ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. De Amerikaansche vrouwen krijgen voor- loopig nog geen kiesrecht. Een voorstel daartoe, dat door den Senaat was aange nomen, is thans door het Huis van Afge vaardigden verworpen. ITALIË. Pietro Piccolo, één van de beruchtste leden van de Zwarte Hand-organisatie, is, na een jacht op hem van verscheiden jaren in twee werelddeelen, eindelijk te Foggia gepakt. Na in zijn vaderland een drlevoudigen moord te hebben gepleegd, vluchtte hij naar de Vereenigde Staten, en werd te New-York één der ijverigste organisatoren van de Zwarte Hand. Zoo zelfs, dat de politieman Petrosino zijn aan dacht op hem liet vallen. Piccolo nam de wflk naar Italië, en Petrosino speurde hem daar na, zooals gebleken is uit de aan- teekeningen van dezen vermoorden politie man. Piccolo maakte van zijn terugkeer in het vaderland gebruik om zijn vrouw en schoonvader om te brengen. Dat ge schiedde een maand of wat geledenmaar nu is hij dan toch geknipt. Men weet dat de leden der „Zwarte Hand" in de groote steden van de Vereenigde Staten er hun werk van maken, door afdreiging geld te krijgen van Itallaansche immigranten. TURKIJE. ConstaDtinopel, 20 Mei. De Sultan is heden naar Stamboel gegaan voor het beëedigen van de volksvertegenwoordigers. Hij werd door het publiek hartelijk toe gejuicht. Ook in het Parlement werd de Sultan door de Senatoren en de Kamerleden met toejuichingen begroet. De plechtigheid geschiedde volgens het programma. Na het voorlezen van de zeer toegejuichte troon rede, legden de volksvertegenwoordigers den eed af. In de troonrede zegt de Sultan, dat hij zich gelukkig en trotsch gevoelt nu hij zich te midden van een parlement bevindt, dat de Ottomaansche natie vertegenwoor digt. Hij houdt zich verzekerd, dat de leden van het parlement, evenals hij, overtuigd zijn, dat het lot des lands afhangt van de grondwet, welker doel moet zijn, den voor spoed van alle onderdanen, zonder onder- scheld, te bevorderen. Hij zal de schuldigen aan de moorden te Adana straffen, den betrekkingen der slachtoffers hulp verleenen en een herhaling van dergelijke feiten beletten. De Sultan wekt op tot eendracht, om de rijkdommen des lands te ontginnen en hij somt de te maken hervormingen In het burgerlijk en militair bestuur op. De be trekkingen met het buitenland zijn bij voortduring zeer goed en hij zal er naar streven die te bevestigen. RUSLAND. De rechtzaak tegen de boeren uit Sysowo, die met toestemming van den vader een kind van twee jaar hadden doodgetrapt, omdat zij daarin den anti-Christ zagen, die hun oogsten deed mislukken, is geëindigd met hun aller vrijspraak. Slechts de hoofd aanlegger werd schuldig bevonden, doch krankzinnig verklaard. Door de rechtbank te Kiwenebb in Finland is uitspraak gedaan in het proces wegens moord op den Doema-afgevaardigde, prof. Herzenstein. Polownew werd veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, met aftrek van de 5 maanden, die hij in preventieve hechtenis heeft door gebracht. FRANKRIJK. Parijs, 21 Mei. De Aigemeene Bond voor den Arbeid heeft een manifest doen aanplakken, waarbij de werklieden worden uitgenoodigd den arbeid te hervatten. De moord op den sdiilder Steinheil. Het proces tegen mevr. Steinheil, beklaagd van den moord op haar echtgenoot en haar moeder, is uitgesteld. De Kamer van Inbeschuldigingstelling van het Parijsche gerechtshof heeft gelast, dat er een nieuw onderzoek moet worden ingesteld. In verband met het nieuwe spoor, dat gevonden zou zijn door de mededeelingen van den te Versailles gearresteerden dief, Allaire, die Angelo Tardivel als den dader aanwijst, verneemt men thans, dat de genoemde vrouw Léa, die de roodharige moet zijn, waarvan mevr. Steinheil ge sproken heeft, te Versailles is aange houden. BELGIË. De Kamer heeft besloten de beide Schelde-oevers bij Antwerpen te verbinden met een overzetbak (transbordeur) en tegelijk de studie voor den aanleg van een tunnel te beginnen. Volgens den Brusselschen correspon dent der Daily Tel. verkoopt koning Leopold niet alleen zijn kostbare schilderijen, waar van een Hobbema 300 000 frs. heeft op gebracht, maar ook de Egyptische oudheden die hij in 1854 van den khedive Ismaël ten geschenke kreeg. En zelfs beweert de correspondent dat Leopold het portret van koningin Marie Henriette te koop biedt, alsmede kostbare steenen en juweelen die hij ten geschenke had gekregen. De koning zou tot verkoop zijner kunst schatten, zonder den staat gelegenheid te geven er iets van over te nemen, besloten hebben, omdat men hem had gedwarsboomd in zijn plan een reusachtig verfraaiingsplan van' Brussel uit te voeren. Te Gent praat men over niets dan over het volgende voorval: Er moest de vorige week een rijk huwelijk plaats hebben op 't stadhuis van Gent en in de kerk van O. L. V. St.-Pieters. Op het laatste oogenblik liet de bruidegom echter weten, dat hij, „om gewichtige redenen", niet trouwde. In de kerk lagen tapijten, waren ver sierselen aangebracht en zaten veel dames om de toiletten te benijden. Aan het stadhuis stonden vrienden en buren met palmen en bloemruikers en In de zaal zat er ook reeds vrouwelijk publiek met dezelfde hartelijke bedoeling als in de kerk. Een feestmaal was In 't Casino belegd en de markieze prijkte er aan de deur. En toen kwam in eens het bericht van het niet doorgaan. Geen wonder, dat het veel opzien heeft gebaard. Brussel, 22 Mei. Toen heden een ge deelte der deelnemers aan den wegtoer door België voor wielrenners uit de wielerbaan van Yprés afreed naar Antwerpen, brak in dat gebouw plotseling een hevige brand uit. Een geweldige paniek ontstond op de tribunes. Er had een vreeselijk gedrang plaats, doch er vielen gelukkig geen slachtoffers. De toer kon diet doorgaan. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere. NEDERLAND. Sneek, 21 Mei. Alhier is Donderdag avond, na afloop van de feestelijkheden bij den Internationalen Kaatswedstrijd, een moord gepleegd. De 22-jarige Jan Lemstra kreeg twist met vijf jongelui over zijn meisje. Deze twist liep zonder bloedvergieten af; doch toen hij diezelfde jongelui omstreeks elf uur weder ontmoette, greep één van hen hem plotseling beet, terwijl de 19-jarige Ale Visser hem met een groot zakmes een ernstige steek in de zijde toebracht. Tien minuten later is het slachtoffer bezweken. De dader werd onmiddellijk gevangen genomen, evenals zijn medeplichtige. Een voorlooplg verhoor werd hun, en nog enkele der omstanders, die bij het gebeurde tegenwoordig waren, afgenomen. De dader heeft bekend. Heden wordt de justitie uit Leeuwarden alhier verwacht. Amsterdam, 21 Mei. Verleden week Donderdag is een aangeteekende brief, gericht aan een advocaat alhier, door een daartoe onbevoegde, die zich van de kennisgeving had weten meester te maken, afgehaald. Eerst Donderdag heeft men ontdekt, dat zijn brief niet zijn adres heeft bereikt. De brief hield onder meer f 2150 aan bankpapier in. Naar wij vernemenis de onder inspecteur bij de gemeentetram, die, zooals bij zijn faillissement is gebleken, voort durend geld leende van collega's en ondergeschikten, wegens dit feit met ingang van 1 Juni uit den gemeentedienst ontslagen. Een ontzettend ongeluk heeft Woens dagnamiddag aan de nieuwe Zuidergas fabriek alhier plaats gehad: De 22-jarlge werkman F. Ter Schmlten, uit Keulen, was bezig op den gashouder een ton te verrollen (een hoogte van onge veer 10 meter). Onnadenkend liep hij achteruit en viel tusschen den wand en den gashouder. Hij kwam op zijn hoofd terecht op den metalen bodem. Het personeel der fabriek snelde den ongelukkige ijlings te hulp en dr. Kropveld, wien telefonisch werd verzocht te komen, was reeds tien minuten later aanwezig. Hij constateerde schedelbreuk. Per schuit is de ongelukkige op een brandweer brancard naar 't gasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek overleden te zijn. Het ongeval wordt te treffender, als men weet, dat juist op dien dag de werk zaamheden op de geleidings-steigers, de staketsels 50 meter hoog! waren afgeloopen en men de vlag geheschen had, omdat het werk zonder ongelukken was geëindigd. Tiel, 21 Mei. Een weduwe alhier, die aan den drank verslaafd was, nam Woensdag avond in plaats van de jeneverflesch een Desch met chloorwater. Onder hevige pijnen is zij gisteren overleden. Utrecht, 21 Mei. Gistermiddag fietsten de gebroeders Harmsen uit deze stad, die een tochtje naar Amsterdam hadden ge maakt, terug naar hun woonplaats. Aan gezien één hunner moede was, waren de fietsen, onvoorzichtig genoeg, met een touw aan elkaar vastgebonden opdat de voorste den vermoeiden broeder kon voorttrekken. Op den Muiderstraatweg bij Naarden wilde de één bij het naderen van een auto naar links wijken en de ander naar rechts, zoodat de auto tegen het touw reed en de voorste fietsrijder onder de auto werd geslingerd, met het ongelukkig gevolg, dat het rechterbeen gebroken en versplinterd werd. De gewonde en zijn broeder werden in de auto naar Naarden, naar het militair hospitaal gebracht, waar dr. J. A. Ie Coultre de eerste geneeskundige hulp verleende. Vervolgens lieten de automobilisten den gewonde in hun wagen naar Utrecht ver voeren, terwijl zij zelf per tram van Naarden naar Amsterdam terugkeerden. 's-üraveohage, 22 Mei. Met 11. M. de Koningin en Prinses Juliana gaat het steeds naar wensch. II. M. de Koningin heeft met de Prinses reeds een korte wandeling in den tuin gemaakt. De Koninklijke Ouders en Koningin- Moeder geven herhaaldelijk in gesprekken inet dames en heeren uit de Hofkringen lucht aan Haar groote dankbaarheid en het geluk, dat Hun te beurt is gevallen met de geboorte van Hun lieveling. Dezer dagen nog zei Z. K. H. Prins Hendrik tegen één der dames, toen het mooie weer ter sprake kwam: „Ja, 't is nu met recht lente, 't is nu lente buiten, lente in het Paleis en lente in Mijn hart". Een klein bewijs hoe H. M. de Koningin in alles met Haar volk medeleeft. Toen op den lOen dag na de geboorte van Prinses Juliana te 's-Hage zoo schitterend is gefeest, gaf 11. M. te kennen, dat 't Haar zoo speet, dat Ze van al die versieringen en feestvieringen niets kon zien of hooren. Op Haar uitdrukkelijk verlangen werd toen één der ramen aan de voorzijde van 't Paleis geopend, opdat Zij toch iets van 't feestrumoer op straat zou kunnen hooren. H. M. de Koningin wandelde heden morgen 11 uur in den tuin van 't Paleis. Een verpleegster droeg Prinses Juliana. H. M. de Koningin beschermde de Prinses met de parasol tegen de warme zonnestralen. Na afloop van deze wandeling, heeft H. M. een korte rijtoer gemaakt. Waarschijnlijk zal H. M. binnen 14 dagen naar Het Loo vertrekken en het gewone jaarlijksch bezoek aan Amsterdam in Augustus doen. De dezer dagen uit Den Haag ver melde klacht wegens zedenmisdrijf, bedoeld bij art. 245 Wetboek van Strafrecht, welke thans bij den auditeur-militair in behande ling is, betreft een gehuwden luitenant van het regiment grenadiers en jagers. De twee oplichters, die valschelijk onderteekende en opgemaakte kwitanties aanboden bij families, waarvan het hoofd was overleden, zijn thans ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Het hoofd van de bende, zekere B., keek de couranten-advertenties na en legde zoo een lijst aan van overleden gezinshoofden van gegoede families. De kwitantie-formu lieren met de namen der vereenigingen liet hij drukken en gaf de formulieren met de namenlijsten, waarop hij had aangegeven het bedrag, dat moest ingevuld worden, aan den anderen gearresteerde, S. geheeten, die de kwitanties invulde en onderteekende met den naam Wijn. In verschillende plaatsen hadden de heeren hun „correspondenten", die de kwitanties ter betaling aanboden. Scheveningen, 21 Mei. Het fraaie zomer weer had met Hemelvaartsdag een buiten gewoon groot aantal personen naar hier gelokt. Voor de wandelpler werden 4000 toegangsbewijzen verkocht. Van de strand stoelen werd veel gebruik gemaakt en de verschillende uitspannings-gelegenheden hadden zeer druk bezoek. Schiedam, 21 Mei. Woensdagavond werd door den trein, welke te 10.53 uit Den Haag vertrokken was, nabij den Kleiweg een stier overreden, welk ongeval door den machinist eerst te Rotterdam werd ontdekt. Te Rotterdam werden de overblijfselen v^n den stier van de locomotief verwijderd. De reizigers zijn dus aan een groot gevaar ontkomen. Tilburg, 21 Mei. Woensdagmiddag kreeg het café Broukx op de markt alhier een ongewoon bezoek. Een koe, die naar den slager R. werd gebracht, werd plotseling wild, stootte haar geleider omver en sprong door de ramen in het café, waarbij een paar groote ruiten en veel houtwerk werd vernield. Nu begon de dolle tocht door het café, waar de stoelen en de tafeltjes het moesten ontgelden. In een oogwenk was het een ruïne van gebroken ruiten, glazen en om gevallen stoelen en tafels. Na een laatsten rit om de biljarts heen, sprong het beest naar bulten, tot slot nog een paar gebroken ruiten achterlatende. Buiten gekomen werd het door den slager H. in zijn loop gestuit. Gelukkig hebben geen der bezoekers van 't café ernstig letsel bekomen, doch de materieele schade Is nogal aanzienlijk. Het volgend manifest, met den inhoud waarvan wij geheel en al Instemmen, is door den Bond voor Staatspensionneerlng aan het Nederlandsche volk gericht. Wederom staat gij voor een ernstige taak. Gij zult hebben te kiezen nieuwe leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Daardoor zult gij hebben uit te maken, in welke richting gij in de eerstkomende vier jaren het land geregeerd wilt zien, en welke wetten gij in 's lands belang tot stand wenscht te zien komen. Wij willen geen invloed uitoefenen op uwe politieke zienswijze, wij wenschen die te eerbiedigen. Één zaak is er echter, die allen aangaat, een dringend noodige zaak, waarover in elke politieke partij de meeningen verschillen namelijk op welke wijze, langs wette- lijken weg voorzien zal kunnen worden in den nood der arme ouden onder ons. Dat er een wettelijke voorziening tegen de ouderdomsellende moet komen, daarover zijn alle partijen het gelukkig eens. Niet echter over de vraag, welk stelsel het meest verkieselijk is. In hoofdzaak hebt gij uit te maken, wat gij 't doelmatigst acht, n.l. 1. Staatspensioen voorouden van dagen, zoowel vrouwen als mannen, zonderpremie betaling (in de lijn der Engelsche en Deen- sche wetten), of: 2. Dwangverzekering voor loontrekkenden met premiebetaling door patroons, loon trekkenden en den Staat (in de lijn der Duitsche wet). Staatspensionneerlng zonder premiebe taling voor oude mannen en vrouwen, die het noodig hebben, bestaat sinds 1891 in Denemarken, sinds 1896 in verschillende Staten van Australië (thans in geheel Austra lië) en sinds 1909 in Engeland. Voor eene soortgelijke regeling vindt men in alle politieke partijen veie aan hangers, en de Bond voor Staatspension neerlng, tellende pl.m. 30000 leden (waarbij nog een 70-tal bonden en vereenigingen met pl.m. 25000 leden zijn aangesloten), hoewel zijn beginsel „Staatspensioen voor iedereen" als het einddoel blijvende hand haven, wenscht mede te werken aan een verbeterde regeling in dien geest, waarbij dan de kosten door middel van belasting naar draagkracht moeten gevonden worden. Wij wekken U op daaraan mede te werken met al de kracht die in U is, en U te verweeren tegen een stelsel van dwangver zekering in den geest der Duitsche wet. Waarom Omdat wanneer er een dwang verzekering voor loontrekkenden komt iedereen, die één of meer menschen in loon dienst heeft (ook de hulsmoeder voor haar dienstmeisje, het schoenmakertje voor zijn werkjongen, de boer voor zijn knechts en meiden, de fabrikant voor zijn arbeiders) voor al die menschen premie zal moeten betalen. Al de loontrekkenden, of ze met hun loon kunnen rondkomen of niet, zullen toch moeten betalen, ook al weten ze als 't ware vooruit, daar menig vak toch 't gevaar meebrengt van niet oud worden, dat zij nooit den pensioengerechtigden leeftfld zullen bereiken. Of de werkgever of werkgeefster ook al moeite heeft om het hoofd boven water te houden, als het bedrijf of het huishouden die nieuwe premiebelasting niet dragen kan, toch zullen ze dan moeten betalen; en zij zelf, als zij oud en soms ook arm geworden zijn, hebben geen aanspraak op pensioen, worden uitgesloten, daar zij nooit loontrek kend zijn geweest. Daar zijn in de tegenwoordige Tweede Kamer sympathieke woorden gesproken, die ons hoop geven, dat ook in ons land eerlang wat gedaan zal worden in de richting die wij voorstaan. Welnu, kiezers! zorgt er voor dat thans, meer dan ooit, mannen gekozen worden, van wie men zeker weet, dat zij met kracht zullen aansturen op Staatspensioen zonder premiebetaling, in den geest der Engelsche en Deensche wetten. Denkt daaraan, als gij kiesvergaderlngen bijwoont, waar een Kamercandldaat spreekt. Vergewist U van zijne zienswl|ze. Denkt er vooral aan, als gij U alleen in het stemhokje bevindt, waar gij uw stem biljet invult, dat ook van uwe stem het wel en wee van duizenden afhangt. HET HOOFDBESTUUR N. Prins, Oud-Kath. Pastoor, Haarlem, Voorzitter. Frans Netscher, lid v. d. Gemeenteraad en Wethouder der gem. Velsen, Santpoort, 2e Voorzitter. A. Voorbrood, Lid v. d. Oemeenteraad, Arnhem, le Secretaris. M. Niemeijer, koopman, Arnhem, 2e Secr.- Biblloth. Mej. Elise Jochim, Deventer, Penning meesteres. G. Wieringa, Apotheker, Arnhem. J. H. Wieringa, Fabrikant, Arnhem. E. Posthuma, Expediteur, Leeuwarden. G. Klomp, Boekdr.-Uitgever, Uitgeest. Ds. B. Klein Wassink, Herv. Predikant, te Leeuwarden. Ds. D. A. van Krevelen, Herv. Predikant, te Oosterhesselen. Ds. L. M. de Boer, Herv. Predikant, Hulst (Z.-V1.) Ds. P. A. Vis, Doopsgez. Predikant, Beemster. Landbouw en Veeteelt. Door de 8 meekrapfabrieken, die in Zeeland en Zuid-Holland gedurende den teelt 1908 zijn in werking geweest, is gereed gemaakt 108813 K.G. onberootde meekrap, 22371 K.G. racine en 15968 K.G. muilen, t.w. door de Eensgezindheid te St.-Annaland 2473 K.G. racine, 191 K.G. mul; te St.-Annaland 5000 K.G. racine, 1000 K.G. mul; door de Zon te Ooes 1089 K.Q. racine, 275 K.G. mul; te Nieuwe Tonge 7009 K.G. onberoofde, 32 K.G. racinede Kapel te Nieuwerkerk 19447 K.G. onbe roofde, 5296 K.G. mul; de Eendracht te Oosterland 25455 K.G. onberoofde, 142 K.G. racine, 6987 K.G. mulde Onder neming te Ouddorp 26629 K.G. onberootde, 11351 K.G. racine, 1260 K.G. mul; de Onverwacht aldaar 38283 K.O. onberoofde, 2284 K.G. racine, 977 K.G. mul. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 24 Mei. De Barges „Dovercourt" kapt. M. J. Woodvan Londen (ledig) en „Entreprise", kapt. A. Dorrell, met afval van blik, van Engeland naar Pruisen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5