Dinsdag 25 Mei 1909. Eerste Blad. (Z ierikzeesche Couran t). H. H. Adverteerders De openbare school in gevaar. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8775. Uitgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. worden beleefd verzocht hunne Adver- tentiün, bestemd voor het nummer van Vrijdagavond, zoo vroegtijdig mogelijk aan ons bureau in te zenden. Bewerkelijke advertentiën moeten Donderdag worden ingeleverd. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Men kan in deze dagen bijkans geen antl-revolutionnair orgaan in handen krijgen, of er wordt tegen de staatspensionneering van de arme ouden van dagen te velde getrokken. Met welk doel weet men. Er moet namelijk nog altijd meer geld uit 's lands schatkist voor de bizondere school geklopt worden. En als nu de Nederlandsche staat op het voorbeeld van Engeland en Denemarken zich het lot der arme oudjes ging aan trekken, dan zou er voor de uitbreiding der sectescholen niets meer overschieten, zoodat het plan van Dr. Kuyper de bi zondere school tot regel en de openbare school tot uitzondering te maken, niet kan uitgevoerd worden. Want naar de vernietiging der openbare school streeft deze rusteloosgelijk trouwens reeds blijkt uit zijn Jubileumsrede tot de christelijke onderwijzers, uitgesproken den 22sten Mei 1904. De antl-revolutionnaire leider zeide toen o. a.„Laat men nooit in de kringen van „ons Christelijkonderwljsdenken, wij hebben „nu een vol derde van de schooljeugd van „heel Nederland op onze scholen, waar de „naam van Jezus Christus genoemd wordt, „verder komen wij niet. Want verstaat het „wel, gij moogt uw ideaal niet tot dat ééne „derde beperken; van dat ééne derde moet .het streven zijn tot twee derden te komen, „en in het diepst uwer ziel moet heel uw „volk u te lief zijn, om in de uiterste „consequentie niet op te eischen drie derden „van ons vaderland voor de eere en den „naam van Christus". Zóó sprak Dr. Kuyper. En zóó zal hij ook handelen, wanneer de vrijzinnigen in ons land, blind voor het gevaar, dat hen allen bedreigt, bij de aanstaande verkiezingen niet eenparig op trekken, zoodat zij dientengevolge de ne derlaag lijden, en wij een betreurenswaardige herhaling krijgen van Kuyper's regime. De openbare school, de bakermat der verdraagzaamheid, onmisbaar vereischte voor een gezond nationaal leven, verkeert ontegenzeggelijk in groot gevaar. Dat gevaar, dat onheil af te wenden, is op den llden Juni de plicht van alle verlichte staatsburgers. Eenstemmig kieze men in het geheele land de candidaten van links. En hier In dit district brenge men ais één man zijn stem uit op onzen voortref- felijken candidaat, het zittend Kamerlid, mr. R. J. H. Patijn. Kuyper's onderwijs-novelle is een ware ramp voor ons volksonderwijs geworden. Want wie in staat was een vijf-en-twlntig kinderen bij elkaar te trommelen, richtte een bizondere school op, waarvoor hij uit 's lands kas subsidie ontving. Schooltjes met een klein aantal kinderen zijn dan ook in menigte verrezen. Het gevolg was, dat in tegenstelling met hel openbaar onderwijs, waar men voor elke klasse één onderwijzer heeft, bij de bizondere school de onderwijzer wegens het gering aantal leerlingen onderscheidene klassen te onderrichten kreeg, hetgeen niet anders dan schadelijk voor het onderwijs was, want geen onderwijzer, hoe goed docent hij ook wezen moge, kan zich met twee of drie klassen gelijktijdig met vrucht bezighouden. Doet hij dat toch, dan lijdt daaronder noodzakelijk het onderwijs. Niet tevreden met dien slechten toestand, wil Dr. Kuyper nog meer het onderwijs versnipperen, want op het program van actie, dat op de jongste Deputaten-verga- dering der anti-revolutionnaire partij is vastgesteld, staat geschreven de meerdere gelijkstelling van het bizonder onderwijs met het openbaar onderwijs wat betreft scholenbouw enz. En op die vergadering sprak Dr. Kuyper het onverholen urt, dat indien de kerkelijke partijen bij de Juni- verkiezingen de meerderheid behalen, uit 's lands schatkist nog meer subsidie aan de bizondere scholen gegeven moet worden. Tegen die versnippering van het onder wijs, tegen die splitsing in schooltjes komen zelfs anti-revolutionnairen op, zooals Woitjer in de Eerste Kamer, en J. Kuyper, hoofd van de Christelijke school te Leeu warden. Laatstgenoemde schreef o. a. „Er Is een beweging gaande om op het „program van actie der rechtsche partijen „bij de komende Kamerverkiezingen als „één der punten te plaatsen, dat het bizonder „onderwijs, wat de rijksvergoeding voor den „schoolbouw betreft, op voet van gelijk stelling met het openbaar onderwijs zal „behandeld worden. Uit het oogpunt van „rechtvaardigheid kan ondergeteekende „deze beweging toejuichen. In de praktijk „vrees ik echter, dat als het bizonder on derwijs geheel of gedeeltelijk van rijkswege „de bouwkosten der schoolgebouwen „vergoed krijgt, dit tot erge misbruiken „zal aanleiding geven. „te. Verwacht ik, dat de meeste onder- „wijzers, die de hoofdacte bezitten, in de „groote plaatsen van ons land zelf een „school zullen oprichten, als het Rijk zegt „„Richt maar scholen op. ik vergoed u „(geheel of gedeeltelijk) de bouwkosten „en betaal het salaris, zoowel van u als „van uw personeel. En het schoolgeld „moogt gij houden, om de verdere onkosten „uwer school goed te maken". Het is „waar, persoonlijk kan een onderwijzer „(nu niet, en later niet) een schooi op- „richten; een schoolvereeniging moet dit „doen, die rechtspersoonlijkheid bezit. „Doch als een onderwijzer met enkele zijner „familieleden een schoolvereeniging opricht, „wier statuten Koninklijk worden goedge keurd, wat zal er dan gebeuren? Dit, „dat dan het Rijk aan den onderwijzer „met zijn familieleden de bouwkosten der „op te richten bizondere school moet uit- „keeren. Zoo kan dan iedere onderwijzer „met hoofdacte, als hij slim is, een aardig „sommetje van het rijk erven en is dan „tevens vrij van successierechten te betalen. „Reeds nu worden voor dit doel vereeni- „gingen opgericht, die slechts uit man en „vrouw bestaan, en wier statuten Konink lijk werden goedgekeurd. Ik kan dit met „feiten bewijzen. „2e. Vrees ik, dat als geestverwanten op „schoolgebied in één zelfde plaats met „elkander om bijzaken (niet om beginsel- „kwestie's) b. v. omdat de ééne partij van „het hoofd der [school houdt, en de andere „partij „„meester" graag slijten wil, met „elkander ruzie krijgen, de partij der op positie alsook de bouwkosten door het „rijk voor de bizondere scholen worden „vergoed. Reeds nu is het gebeurd, dat „een partij een bizondere school tegenover „haar eigen bizondere school heeft opge dicht, enkel omdat ze tegen meester was. „Als het oprichten van bizondere scholen „zoo gemakkelijk wordt gemaakt, dan vrees „ik, dat het een Janboel vftrdl, dat er van „het oprichten van bizondere scholen een „spelletje wordt gemaakt". Aldus schrijft een anti-revolutionnair, hoofd nog Wel van de bizondere school te Leeuwarden, Iemand die uit den aard der zaak de bizondere school met hart en ziel is toegedaan. Hij spreekt de vrees uit, dat het een janboel worden zal, wanneer Dr. Kuyper, aan het bewind gekomen, ter uitvoering van punt vier van het anti-revolutionnair program van actie, op staatskosten de sectescholen gaat uitbreiden. Wij zeggen, dat het reeds een Janboel is, want het misbruik, dat allerwege in ons land van het oprichten van bizondere scholen gemaakt wordt, is een ramp voor ons volksonderwijs. Zierikzee, 24 Mei. Vrijdagavond trad alhier in het „Huis van Nassau" voor een tamelijk bezette zaal als spreker op, de heer Wibaut van Amsterdam, candidaat der sociaal-democratische Arbeiderspartij voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Spreker, die door den heer Ringelberg werd ingeleid, had tot onderwerp gekozen „Sociaal-Demokralie en de Verkiezingen". Hij wees op de vele onafgedane wetsont werpen. Op het staatje daarvan, dat bijkans een kolom van de Nieuwe Rott. Cl. besloeg, kwamen o. a. ook voor de wetsontwerpen tot uitbreiding van de Ongevallenwet tot de arbeiders van den landbouw, en tot die van de zeevisscherij, het zoogenaamde bakkerswetje, enz. Hij putte daaruit het bewijs, dat de tegen woordige politieke partijen onmachtig zijn om iets tastbaars voor de arbeiders tot stand te brengen. Met het oog op die onmacht wordt de invoering van algemeen kiesrecht voor man en vrouw een dringende eisch. Bij de huidige kieswet toch wordt voor de arbeiders en de kleine luyden al bitter weinig gedaan. Spreker schetst het verschil tusschen de Liberale Unie en de Sociaal-Demokratische Arbeiderspartij ten aanzien van het kiesrecht voor de vrouw. De Liberale Unie wil de gehuwde vrouw van het kiesrecht uitsluiten, terwijl de S. D. A. P. het kiesrecht aan al de vrouwen wenscht toegekend te zien. Hierop besprak de heer Wibaut uitvoerig het kapitalistische stelsel, de woningtoe standen, die hier in Zierikzee nog veel te wenschen overlaten, de staatspensionnee ring zonder premie-belallng, en de middelen tot bestrijding der kosten er van. De rede, die door het auditorium met groote aandacht gevolgd werd, muntte uit door zakelijkheid en bezadigd heid. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer jhr. R. de Muralt en door den verslaggever van dit blad. Na repliek en dupliek werd door den heer Ringelberg met een woord van dank aan den spreker en de debaters de vergadering gesloten. Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam, dat onze afgevaardigde, mr. R. J. H. Patijn, te dezer stede in het „Huls van Nassau" zal spreken niet Donderdagavond maar aanstaanden Vr Ij dagavond. Te Haamstede zal mr. Palijn in het „Café Bom" niet Vrijdagavond, maar Zaterdagavond spreken. Bij beschikking van den Min. van Marine is, met Ingang van 16 Juni a.s., de officier-machinist 1ste kl. W. de Waardt (geb. te Zierikzee) eervol ontheven van de functie van chef der stoomwerkplaats bij 's Rijks Werf te Willemsoord en alsnu toegevoegd aan het vak van uitrusting bij genoemde werf. Volgens eene mededeellng in De Zeeuw werd door de Geref. Jongedochters- vereeniging „Tabitha" te Zierikzee eene zending van 24 sloopen gedaan ten be hoeve van het Chr. krankzinnigengesticht „Vrederust" te Bergen-op-Zoom. Bij deze mededeellng wordt de wensch geuit, dat, indien andere Jongedochters- vereenigingen dit voorbeeld mochten vol gen, zij eerst bij de Huismeesters modellen aanvragen, ook met het oog op de stof. Er schijnt dus nog iets aan te mankeeren! Onder den naam van Phliantrop Is sedert korten tijd een geheele reeks van voortreffelijke artikelen, voor keuken en huis in den handel ge bracht. Het Is in de eerste plaats het streven der fabrikanten geweest van het beste het beste te geven en zij hebben eerst, nadat z!j, na-uit voerige proeven van de goede hoedanigheden overtuigd waren, besloten hunne artikelen in den handel te brengen. Phllantrop-Poetspommade reinigt niet alleen b. v. zeer gemakkelijk ieder metaal, maar verwijdert tegelijkertijd ook roest van ijzer en siaai en voorkomt verdere oxydeering. Het vloeibare poets-extract bevat voor alles geen petroleum, zooals zoovele dergelijke producten, en levert derhalve geen gevaar voor brand op. Iedere voorzichtige hulsvrouw moet zich bij het koopen laten overtuigen of dergelijke producten ontbrandbaar zijn of niet. Drie droppen op een schoteltje gegoten, trachte men met een lucifer aan te steken, iedere huisvrouw zat dan zelf oordeelen kunnen of zQ wil omgaan met stoffen die brandgevaar opleveren; bovendien grijpt petroleum het metaal zeer aan, poetst daardoor schijnbaar vlug, doch de glans is ook spoediger verdwenen dan met poetsmiddelen, die zulke stoffen niet bevatten. Phllantrop-Zeepzand kan men gebruiken om geëmailleerde potten, messen, vorken, marmeren tafels, keukenstoelen, banken enz. schoon te maken. Poetspoeder dient tot het reinigen en ndpoetsen van metalen, waardoor veel werk gespaard wordt. Phllantrop-Polisb, eene uit de beste grondstoffen samengestelde schoen-cream, geeft veel glans en maakt het leder zacht. Iedere hulsvrouw moet niet ver zuimen, een proef met de Phllantrop-voort- brengselen te nemen. Beproeft alles en behoudt het beste. Serooskerke. Op de eind-vergadering der commissie, door welker zorgen het Prinsessefeest op 10 Mei zoo naar aller wensclt geslaagd Is, werden rekening en verantwoording goedgekeurd. Als bewijs van waardeering voor de uitstekende wijze, waarop „Kunst na Arbeid" van Eliemeet zich op den gedenk dag van zijn taak heeft gekweten, zal aan het gezelschap een medaille met toepasse lijke inscriptie worden overhandigd, waartoe een commissie van 4 personen werd benoemd. Vervolgens werd door den voorzitter, den heer G. J. Barentsen, een uitgebreid, geheel op rijm gesteld feestverslag voor gedragen, dat blijkens het langdurig applaus buitengewoon In den smaak viel. Op algemeen verlangen zal het worden gedrukt en voor een ieder tegen billijken prijs verkrijgbaar gesteld worden. Haamstede. De Mormonen hadden op Zondagavond 23 Mei des avonds ten 6 ure eene openluchts-vergadering, waar ongeveer 1000 personen bij tegenwoordig waren. Hunne vergadering werd geleid door M. Dalebout, welke na een 2j-jarlge zendingsreis naar Amerika terugkeert. Als eerste spreker trad op de zendeling J. H. Walker van Noord-Amerika, waarna zendeling M. Dalebout, welke 7 jaren in Amerika heeft gewoond, de vergadering toesprak. Met groote aandacht werd naar de sprekers geluisterd. Ten 8 ure werd de vergadering gesloten, waarna boeken en tractaten aan de naar huis gaande toehoor ders werden uitgereikt. Beide sprekers betoogden de herstelling van het oorspronkelijke Evangelie, en de oprichting van een kerk met apostelen en profeten als voorspeld is door de profeten van ouds. Dreischor. Voor het Prinsessefeest, dat onze gemeente zal vieren op Donderdag 27 Mei, heeft de feeet-commlssie in een algemeene vergadering het programma bekend gemaakt. Wij ontleenen daaraan het volgende: feestrede In de kerk door ds. v. d. Griend, afgewisseld door zang uitvoering van de vereenlging „Thalia"; schoolfeestoptocht van een eerewacht van ongeveer 50 ruiters, begeleid door het muziekgezelschap „Crescendo" naar de grens der gemeente, waar afgehaald worden de burgemeester en zijne echtgenoote; volksspelen; versierde fietsen; optocht; muziek- en zanguitvoering; lichtstoet vuurwerk. Zaterdagavond hield de ruiterstoet, be geleid door „Crescendo", een proeftocht, die naar wensch afliep. Daarna gaf „Cres cendo" in de muziektent nog verscheidene nummers te beste, een en ander bijgewoond door een talrijke menigte, die feestelijk gestemd was. De heer A. W. de Vrieze, geboortig van Dreischor, thans buitengewoon opzichter te Hoek-van-Holland, is, met ingang van 1 Juli a.s., benoemd tot opzichter 4e klasse bij den rijks-waterstaat. Stavenisse, 24 Mei. In de Zaterdag j.l. alhier gehouden gemeenteraadszitting werd, na onderzoek der ingekomen geloofsbrieven, besloten tot toelating van den heer H. J. Dorst als raadslid. Vastgesteld werd een nieuwe regeling der jaarwedden van de telefoniste, de hulp-telefoniste en de bestelster. Deze werden bepaald op f 150, f 25 en f 75. Als hulp-telefoniste en bestelster werd benoemd mej. S. P. Hout. Aan Burgem. en Weth. werd een credlet verleend, om de leerlingen der openbare school een gedenkschrift enz. te geven, in verband met de heuglijke gebeurtenis in het Vorstenhuis. Naar aanleiding daarvan werd een wijziging gebracht in de be grooting voor 1909. Op een verzoek van de dames Odink en De Jonge, onderwijzeressen, om ver hooging der jaarwedden voor het geven van de handwerklessen buiten de gewone schooluren werd, op voorstel van heeren .Burgem. en Weth., afwijzend beschikt. Oud-Vossemeer. In de vergadering van ingelanden van het waterschap Oud-Vosse- meer werden behandeld de rekening van het afgeloopen en de begrooting voor het ingetreden dienstjaar. De ontvangsten en uitgaven van de verschillende polders was a. v.'t Gemeeneland f 7275,25 en f 7016,30" terwijl bij alle polders ontvangsten en uit gaven op gelijk bedrag zijn begroot, en wel voor 't Gemeeneland f 7470,64svoor 't Gemeeneland (verbetering zeewering) zijn deze cijfers: f 15357,07s, f 11376,75 en f 14328.845. Vier kleine poldersf 237,92s, f 118,22s, f 216,225. Drie groote polders: f 1620,63s. f 1771,61, f 1466,02s. Slabbe- coornf 1578.40. f 1570,45, f 1574 79. Oud- Kijkuit: f 1128,65s, f 1132.69, f 1022,24. Leguit: f 2035.60s, f 2011,59s, f2043 465. Vogelsang: f 978,78s, f 976 275, f 935,81s. Hikke: f 3364,06, f 3292,06, f 3519.04s. Kerke: f2370,81, f 2345,84, f 2450.505. Oud-Vossemeer: 18053,18, 1 8026.33s, f 8631,67. Hel dljkgeschot zal bedragen voor Slabbecoorn f44 per H A.voor Oud- Kijkuit f 17,50; Leguit f 33 Vogelsang f 27,50; Hikke f 15,50; Kerke f 14,70; Oud-Vossemeer f 14,70 en van de vroonen f 8,— bovendien van de drie groote pol ders (stoomgemaal) gemiddeld f 2,50. De feestcommissie heeft een ver gadering gehouden, waarin de rekening werd gedaan van wat ontvangen en uit gegeven is bij de feestviering ter eere van de geboorte van prinses Juliana; er was Ingekomen een bedrag van ongeveer f 154; deze som is uitgegeven op f 1.76 na, welke som zal gestort worden in de kas van den algemeenen armen. Van verschillende deelcn van den optocht zijn portretten genomen door een photograaf uit Bergen-op-Zoom, die zich in een drukke afname mag verheugen. Het muziekgezelschap, dat bij gelegen heid der feestviering zulke uitstekende diensten bewees, is thans weer ontbonden, maar de instrumenten, welke men In de laatst gehouden algemeene vergadering besloot te verkoopen, zullen niet meer van de hand gedaan worden, daar alle leden zich bereid verklaren bij de eerste beste gelegenheid zich te oefenen, als dit noodlg mocht worden, om dan opnieuw op te treden. Goes, 24 Mei. De geboorte van Prinses Juliana zal Donderdag a.s. alhier worden herdacht. Des morgens zullen de schoolkinderen enkele toepasselijke liederen zingen, be geleid door muziekkorpsen. Om 1 uur wordt een groote allegorische optocht gehouden. Bij dezen optocht zullen zich versierde fietsen aansluiten. Des middags worden matlnées gegeven en des avonds concert, lichtstoet en om 10 uur, tot sluiting der feestelijkheden, groot vuurwerk. Het door de zangvereeniglng van Toonkunst alhier te geven Mei-concert is onbepaald uitgesteld, wegens ongesteld heid van Jacq. van Kempen. Een te Kats neergekomen luchtballon nam, volgens de G. Crt., met 13 andere deel aan een wedstrijd, in het afleggen van den grootst mogelijken afstand, die Donderdag van uit Bonn plaats had. De ballon, de „Bochum" (inhoud 1680 M5.), was van de Nederrijnsche vereenlging voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1