Zaterdag 22 Mei 1909. Eerste Blad. (Z i e r i Is. z e e s c b. e Cour an t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. De coalitie. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee t 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8774. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterl^k 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzep. brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 25 Met e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: 1. Resumtie notulen; 2. Brieven van Gedep. Staten, houdende goed keuring van de raadsbesluiten tot: o. af- en overschrijving van begrotings posten, dienst 1908; b. wijziging der gemeente-begrooting voor 1908; c. onderhandsche verhuring van de twee torenkamers der tweede verdieping van de Nobelpoort aan het Rijk, en d. uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan D. Elscot; Brief aan Gedep. Staten, houdende terug zending van het door hen goedgekeurde primitief kohier van den hoofdelflken om slag voor 1909; 3. Brieven van de heeren A. G. Kljn en W. G. Schouten, houdende bericht, dat zij hunne benoeming tot leden of plaatsvervangende leden der stembureau* aannemen; 4. Mededeeling van den uitslag der aanbesteding van het maken van een aarden kade langs een gedeelte van den Scheepstimmerdijk; 5. Adres van den heer H. Loewer, houdende verzoek om ontslag als lid der Plaatselijke Schoolcommissie; 6. Adres van den heer H. Loewer, houdende verzoek om ontslag als regent van het Burgerlijk Armbestuur; 7. Adres van C. Stamperius, houdende verzoek om, bij opvolging van mej. L. J. Adriaanse, in het genot te worden gesteld van eene toelage uit de gemeentekas van f 100 's jaars, tot instandhouding van de door hem gekochte Burgerbewaarschool, met voorstel van Burgem. en Weth.; 8. Preadvies van Burgem. en Weth. op het adres van onderwijzers en onderwijzeressen alhier, om eene toelage uit de gemeentekas, om te kunnen deelnemen aan den cursus tot vorming van spelleiders voor open lucht- en schoolspelen 9. Preadvies van Burgem. en Weth. op het adres van J. D. Gerritse q. q., om een perceel gemeentegrond in erfpacht te verkrijgen; 10. Verslagen der Commlssiën, benoemd tot onderzoek der rekeningen over 1908: a. Van het Burgerlijk Armbestuur; b. Van het Pensioen- en Weduwenfonds en van het Pensioenfonds der gemeente ambtenaren, en c. Van de Gasfabriek; 11. Voorstellen van Burgem. en Weth. tot: a. het verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; b. wijziging der gemeente-begrootingen voor 1908 en 1909, en c. herziening der Verordening voor de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs; 12. Voorstel van de Commissie voor de straf verordeningen tot wijziging der Algemeene Politieverordening; 13. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor de eventuëele stemming en herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Juni, en voor vier leden van den gemeenteraad in Juli e.k. Enz. Zierikzee, den 21 Mei 1909. De Burgemeester, H. C. MOOLENBURGH. Wij hebben in ons jongste hoofdartikel met het oog op de treurige ervaring, op gedaan inzonderheid onder het regime van dr. Kuyper, en ook met het oog op hetgeen thans te Breda wordt voorbereid, waar een advokaat, zoon van een Kamer lid, de gegevens bijeenverzamelt om de Ministers bij de benoemingen voor te lichten, ais ons gevoelen uitgesproken, dat het streven der coalitie de staatsmacht in handen te verkrijgen, in hoofdzaak ten doel heeft de staatsposten door partijge- nooten en geestverwanten te doen bezetten. Maar dit is natuurlijk niet haar eenig doel. Naast de partijbenoemingen staan bij haar op het program de partijwetten. In de allereerste plaats wijdt zij al haar aandacht aan de uitbreiding op staatskosten der sectescholen. Waarom willen de kerkelijke partijen sectescholen Deugt de openbare school soms niet? Is het waar, dat deze goddeloosheid en allerlei slechtheid leert? Men weet wel beter. Maar om afkeer van de openbare school op te wekken, en langs dien weg haar door de secteschool gaandeweg te ver dringen, hebben onze tegenstanders, die deden, alsof er geen Goddelijk verbod bestond, dat luidt.gij moogt niet lasteren", die verfoetelijke leugen stelselmatig ver spreid. Alle middelen, de verachtelijkste zelfs, werden door hen aangewend om de open bare school in een afschuwelijk daglicht te plaatsen, en op die wijze af te breken. Een anti-revolutionnair weekblad, De Vrije Fries, durfde zelfs schrijven: .Hoe meer openbare scholen, hoe meer gevange nissen er noodig werden". Onwaarheden van dit allooi werdén en worden nog door de organen onzer tegen standers den volke als waarheden voor gehouden. En vele eenvoudigen gelooven het, want het staat, zeggen zij, in de courant, en die liegt niet. Wij zouden nog vele citaten kunnen geven, teneinde aan te toonen, met welke onedele wapenen onze tegenstanders de openbare school bestrijden, maar wij achten het niet noodig, daar dit van genoegzame algemeene bekendheid is. De leugen echter heeft haar uilwerking gedaan. Door haar en niet het minst ook door de invloedrijke hulp van anti-revolutionnaire predikanten en katholieke geestelijken, zijn de sectescholen allerwege als padde stoelen uit den grond opgerezen. Waarom werden zij opgericht? Indien toch de openbare school aan de eischen voldoet, die de wet haar stelt, namelijk de jeugd opleidt tot alle Christe lijke en maatschappelijke deugden, dan zoude men immers geen aanvechting gevoelen haar in het leven te roepen. De ijveraars voor de secteschool beweren, dat al het maatschappelijk onderwijs doortrokken moet wezen van den godsdienst, en daar een openbare onderwijzer met het oog op het noodzakelijk neutraal karakter der school, die door kinderen van alle gezindten bezocht wordt, zich onthouden moet zijn leerlingen gods dienstige leerstellingen in te prenten, zoo is toch behoefte aan een school, waarin het onderwijs aan hun eisch voldoet. Wij deelen dit standpunt niet, maar eerbiedigen het, in weerwil dat wij ai die sectescholen niet bevorderlijk achten aan het kweeken van verdraagzaamheid. Wanneer toch de kinderen reeds van hun prille jeugd af in scholen en school tjes naar geloof en secte worden Ingedeeld, dan werpt naar onze overtuiging die scheiding haar donkere schaduwzijde op hun geheele verdere leven. Aanvankelijk werden de kosten der bizondere school uit eigen middelen be streden, maar allengs wisten de kerkelijke partijen het gedaan te krijgen, dat zij voor haar scholen subsidie van staatswege ontvingen. En toen zij eenmaal den vinger hadden, lieten zij dien niet los, maar streefden er naar de heele hand te krijgen. Zoo wist dr. Kuyper, toen hij aan het bewind was, de staatssubsidie voor de bizondere scholen, die reeds vrij hoog was, met een drie mlllioen gulden 's jaars te verhoogen, alhoewel deze staatsman in 1895 in de Standaard het volgende ver klaard had: „Tegen subsidie is men onzerzijds fel „gekant. Niemand wil er van hooren. „Reeds de enkele klank wekt onzen „tegenzin". „Subsidie Is een willekeurige toelage, „die door den rijke aan den arme gegeven „wordt, van zijn gril en willekeur afhangt, „verplichting in het leven roept jegens hem, „die ze gaf, en aanleiding geeft tot een „administratieve inmenging, die met een „fier besef van vrijheid en onafhankelijkheid „onbestaanbaar is". Waar is dat fier besef van dr. Kuyper gebleven? En wederom staat op het program van de anti-revolutionnaire pailij, dat in de jongste Deputaten-Vergadering is vastge steld: „meerdere gelijkstelling van bizonder met openbaar onderwijs". De bedoeling is om met behulp van het geld uit de schatkist de op de Grondwet steunende openbare school tot uitzondering te maken, en de secteschool tot regel. Kuyper's illusie, de openbare school te vernietigen, tracht hij met alle middelen te verwezenlijken. Daarom ijveren dan ook de anti-revolu- tionnairen in woord en schrift zoo fel tegen de Staatspensionneering, omdat zij het geld van den staat niet voor de arme ouden van dagen, maar voor hun scholen willen gebruiken. Zierikzee, 21 Mei. Naar men verneemt, zijn door het Comité der Koninklijk goed gekeurde Zierlkzeesche Paardenloterlj reeds 10000 loten geplaatst. Om te voorzien in het groote tekort van loten In de laatste jaren, is dit jaar het maximum tot 12000 loten verhoogd. Van betrouwbare zijde is ons mede gedeeld, dat er groote kans bestaat om in de komende dagen de trekking Is eerst 2 Juni ook nog de genoemde 2000 loten te plaatsen. Het gerucht doet te dezer stede de ronde, dat het Hoofd der Katholieke school alhier aan de leerlingen van zijn klasse het stembiljet zoude uitgelegd heb ben, en hen daarbij op het hart zou gedrukt hebben, aan hun vaders te zeggen, dat zij bij de aanstaande verkiezing als goede katholieken op den heer Vegtel, die katho liek is, hun stem moesten uitbrengen. Naar aanleiding van dit sensatiemakend gerucht hebben wij ons heden naar den heer De Boer begeven, teneinde van ZEd. te ver nemen, of hetgeen hier wordt rondgestrooid, verdichtsel of waarheid was. De heer De Boer verklaarde ons, dat hij overeenkomstig zijn gewoonte aanschouwelijk onderwijs te geven het stembiljet zijn leerlingen ver klaard heeft, maar dat hij niet gezegd heeft dat de heer Vegtel katholiek is, want dat dit een besliste onwaarheid zou zijn, en ook niet aan de kinderen heeft opgedragen hun vader te zeggen, dat zij als goede katholieken hun stem op den heer Vegtel moesten uitbrengen. Wij stellen er prijs op door deze pertinente verklaring de onjuistheid van het gerucht in het licht te kunnen stellen. Wij maken het reizend publiek op merkzaam, dat van Zondag af, den 23sten Mei a.s., de dienst op Middelburg met twee spoorbooten wordt hervat. Renesse. Ter elfder ure werd bij bekken slag bekend gemaakt, dat de heer Veghtel Woensdagavond zou spreken. Om 7 ure was die heer dan ook present. Hij behan delde geen bepaald onderwerp, maar had het over alles en nog wat uit de politiek, 't Spreekt haast van zelf, dat de liberale partij het dien avond moest ontgelden, en alles wat de antl-revolutionnairen gedaan hebben en nog zullen doen was botertje tot den boom. Van het debat maakten de heeren J. Hoogenboom en W. Muldergebruik. Dreischor. Voor een niet zeer talrijk publiek (er waren slechts ongeveer 40 personen aanwezig) trad hier op de heer Wibaut, de soc.-dem. candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Vóór de pauze behandelde hij: algemeen kiesrecht. Hij wees er op, wat door vorige regeeringen, zoowel kerkelijke als nlet-kerkelijke, ver zuimd is te doen in het belang van den arbeider. Steeds behooren nog tot de onaf gedane zakenverzekering tegen ongevallen in het landbouwbedrijf, Idem In de schip perij, in de beperking van den arbeid voor bakkers. Gewezen werd op de toeneming van de kapitalen aan de ééne zijde en gebrek aan voorziening op voldoende wijze in het levensonderhoud van den werkman aan de andere zijde. Hij noemde o. a. hier de groote kapitalen van den petroleumkoning Rockefeller, die deze in ongeveer 50 jaar bijeengegaard had. Ook werd gewezen op de toeneming van het kapitaal in ons land, wat blijkt uit de aangiften voor de vermogens belasting. Na de pauze besprak hij de staats pensionneering zonder premiebetaling. Niet langs den weg, dien dr. Kuyper aangeeft, door dwangverzekering dus, moet ze er komen, maar door de premie te halen waar ze isverhoogde belasting van het kapitaal, van het vermogen en van het successie recht, enz. Ook op leger en vloot kan nog wel bezuinigd worden, wat ten bate komt aan Staatspensionneering. Aan het einde wees spreker er op, dat de sociaal-democraten strijden voor de belangen van den arbeider, en dat het dus aan te bevelen is daarmee bij de verkie zingen rekening te houden, niet om den persoon van den candidaat, maar om zijn beginselen. Nadat één der aanwezigen nog een paar aanmerkingen maakte op de rede van den heer Wibaut en deze hierop repliceerde, sloot de heer Ringeiberg van Brouwers haven, met dank aan den spreker en aan de aanwezigen voor hunne opkomst, de vergadering. Colljnsplaat, 19 Mei. Naar men ver neemt, lijden hier niet minder dan 100 personen aan Influenza. Gisterenavond hield de feest commissie van het Oranjefeest in het café van den heer P. C. Coomans alhier haar laatste vergadering. Alle leden op 2 na, van wie één door ziekte verhinderd was, en de eere-voorzitter, de heer J. W. A. Stüte, waren aanwezig. Nadat de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd waren, werd o. a. nog besloten voor de eere-poorten f 5 toe te staan en de diaconie-armbesturen van beide gezindten voor elk der bedeelden een krentenbrood aan te bieden. Het overige van het batig saldo, pi. m. f 8, zal voor een volgende feestviering op de rijkspostspaarbank worden geplaatst. Verder zal een schrijven worden gericht aan het bestuur dezer gemeente, voor de geschonken bijdrage ten behoeve van het feest. De ongeveer 150 ballons met toebehooren, nog overgebleven, werden ter beschikking gesteld van het fanfare-gezelschap alhier voor het festival, dat het muziekkorps den tweeden Pinksterdag wenscht te geven. Daarna werd het belangstellend publiek toegelaten, dat echter bestond uit een tweetal personen. De heer P. Beun dankte uit naam van het publiek in welgekozen woorden de feest-commissie voor haar zeer geslaagd feest. De voorzitter dankte daarop den heer Beun en den president van het fan faregezelschap „Wilhelmina", den heer J. Hulssoon, voor al hetgeen die vereeniging dien dag zoo onvermoeid voor het feest gedaan had. Nadat de feest-commissie, door den eere-voorzitter onthaald, nog gerulmen tijd gezellig was bijeen gebleven, en men van de groote wenschelljkheld ook alhier een vaste commissie voor het vieren van den feestdag op 31 Aug. op te richten, over tuigd was, sloot de voorzitter, onder dankbetuiging voor de opkomst, de ver gadering. Middelburg. De heer W. J. Sprenger, wethouder, die dit jaar aan de beurt van aftreding is als lid van den gemeenteraad, wenscht voor een herbenoeming niet meer In aanmerking te komen. De heer Sprenger heeft bijna 26 jaar zitting in den gemeenteraad, en het vorig jaar bij gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap mocht hij ondervinden, dat de ingezetenen behoefte gevoelden om uiting te geven aan hun dankbaarheid voor hetgeen de heer Sprenger gedurende een kwarteeuw in het belang van de gemeente heeft gedaan. Daarom zal zijn besluit zeker algemeen worden betreurd. Heden (Vrijdag) werd alhier de geboorte van Prinses Juliana herdacht. Gisteren werden de armen van alle ge zindten bedeeld en ontvingen zij bons voor levensmiddelen, brandstoffen of manufac turen. De feestelijkheden werden hedenmorgen (Vrijdag) halftien geopend met de uitvoering van de volksliederen door het Middelburgsch muziekkorps op de Groote Markt vóór het stadhuis. Om 10 uur werd een vaandeloptocht gehouden van verschillende vereenigingen van groepen en personen, waaraan mede werking werd verleend door het Middel burgsch muziekkorps en de batal jons-muzlek uit Vlissingen. Tal van vereenigingen namen aan dezen optocht deel en verder ook de leerlingen van het gymnasium, de R. H. B. School en de Rijkskweekschool en een groep leerlingen van de Rijksleerschool. De optocht ging door een groot gedeelte van de In vlaggentooi gestoken stad. Des middags half twee werd in de Abdij vóór de woning van den Commissaris der Koningin een cantatine uitgevoerd, samen gesteld door den heer W. H. Hasselbach en getoonzet door den heer Jan Morks. Aan deze cantatine, welke werd uitge voerd onder leiding van den componist, werd deelgenomen door ongeveer 1300 schoolkinderen, voorts door de leerlingen van de Volkszangschool en de kinder- afdeeling van dezangvereeniging. Hosanna". De cantatine werd begeleid door het Middelburgsch muziekkorps. De feestelijkheden werden des middags voortgezet met een concert op de Oroote Markt, terwijl daar om 4 uur de cantatine nog eens zal worden uitgevoerd. Hedenavondilluminatie, concert, llcht- stoet, vuurwerk enz. Met ingang van 25 Mei a.s. Is be noemd tot agent van politie 3e klasse te Middelburg J. de Visser te 's-Gravenpolder. Biervliet. Het verkiezingswerk voor dit district Oostburg is aangevangen. De vrijzinnige candidaat vervulde Woens dagavond zijn eerste spreekbeurt, dat is nommer één van de zeven malen, dat hij nog vóór Pinksteren optreedt. Het blijft nog steeds een genot naar den oden heer te hooren. De heer Vorsterman van Oyen, te Bier vliet sprekende, had het over de vrijzinnige beginselen, en toornde tegen dr. Kuyper en niet minder tegen verhooging van Inkomende rechten. Die rechten zijn te vergelijken met de accijnsbelasting: ongemerkt betalen de mingegoeden het leeuwendeel. Spreker had het ook over staatspension neering, waarvan hij zich voorstander toonde. Hij wenschte, waar eigenlijk alle partijen er voor zijn, maar spoedig daartoe over te gaan, zij het dan ook in bescheiden mate, en voor zooverre de fondsen volgens het program der linkerzijde gemakkelijk te vinden zijn. Bij de candldaatstelllng voor raadslid in de vacature-Lijbaart, op Woensdag, zijn twee lijsten ingeleverd voor de stemming op 28 Mei. Door de Werkmanspartij Is gesteld de heer J. de Ruyscher, waar tegen over staat de heer W. P. Verplanke, land bouwer. Belden zijn vrijzinnig. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der rechtbank te Middel burg Is rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhouding en last tot instructie, tegen den aldaar gedetineerden P. J. M., 32 jaar, werkman, geboren en wonende te Sluis, ter zake van poging tot doodslag. De justitie te 's-Hage voert al sinds gerulmen tijd een instructie tegen houders van zekere huizen, waar deftige heeren kwamen en ook jonge meisjes van 12 tot 16 jaar. Bij de heeren is ook een officier, wiens zaak in handen is gesteld van den auditeur-militair. Post en Telegrafie. Met 1 Juni wordt de klerk der posterijen en telegraphie le kl. I. Koster verplaatst van Middelburg naar Rotterdam. Op verzoek Is eervol ontslagen D. van den Berge, brievengaarder te Nieuwdorp. Kats. Met Ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot brievengaarder alhier de heer J. Snood ijk, die reeds van 16 Januari af tijdelijk als zoodanig werkzaam Is. KUNSTNIEUWS. De Zangvereeniglng „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg geeft Woensdag 26 en Donderdag 27 Mei a.s. een twee- daagsch muziekfeest ter viering van haar 75-jarig bestaan, onder leiding van den directeur Joh. Cleuver.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1