ZIËIUKZEESËHE NIEUWSBODE. Donderdag 20 Mei 1909. (SS i e r i li z e e s c b. e Couran t). De coalitie. Zwijgen is goud NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8773. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den 2en Juni e.k., en dat op dien dag tevens de gewone marktdag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 19 Mei 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende Schietoefe ningen ter kennis van Zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens, Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 25 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dagdat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, witïzwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. Schietoefeningen van het fort IJmuiden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 26 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij on veilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zijde door eene lijn van af het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.-lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijksvischafslag. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 18 en zoo noodig ook op 19 Mei a.s., eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191°), tot op 4500 M. van het fort. E30p 27 en 28 Mei a.s. zullen gelijksoortige oefe ningen worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaakt a. op 27 Mei een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot ZOtZ (56°), tot op 4500 M. van het fort; b. op 28 Mei een sector, begrensd door de ware richtingen ONO. door Oost tot ZOtZ. (79"), tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de West batterij nabij Muiden en den kerktoren te Mui- derberg. Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op 25 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd wor den met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en beZ. het zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur voor het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 19 Mel 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Waarom trachten zij, die deel uitmaken van de coalitie, met Inspanning van al hun krachten en met aanwending van alle middelen de staatsmacht in handen te krijgen Is het enkel en alleen te doen om zooveel mogelijk de staatsposten door partijge- nooten en geestverwanten te doen bezetten, al bezitten zij ook niet de minste geschikt heid voor de vervulling van het ambt? Niet uitsluitend, maar wel in hoofdzaak. En in dit gevoelen staan wij niet alleen. De Nieuwe Rotterdamsdie Courant, een blad, dat door dr. Zaayer zeer bezadigd geredigeerd wordt, schreef In het nummer van Zondag, sprekend van de coalitie mannen, o. a. het volgende „Het voornaamste veld, dat te bearbeiden „valt, is dat der benoemingen het wordt „dan ook ijverig geëxploreerd en geëx ploiteerd. Vooral in den katholieken hoek „is men daar ver mede gevorderd. Wie „een roomsch blad als De Tijd volgt, „krijgt somwijlen den indruk, dat deze „verkiezingen, zoo niet uitsluitend dan „toch vooral gaan om de vraag, wie in „het volgend vierjarig tijdperk de benoe- „mingen zal doen. Een advokaat in Breda, „zoon van een katholiek kamerlid nog wel, „houdt zich, onder algeheele instemming „en bereidwillige medewerking van de „groote roomsche pers, alvast bezig met „de bijeenverzameling van gegevens om „den Ministers het benoemen in de eerste „plaats van katholieken gemakkelijk te „maken, en te zorgen, dat de zaak vlot „voortgang zal kunnen hebben". Prent het, kiezers, goed in uw geheugen, niet de antithese, die de anti-revolution- nairen en katholieken veel scherper van elkaar dan van de liberalen scheidt, Is het cement der coalitie, maar wei het gemeen schappelijk belang van hen. Toen dr. Kuyper aan het bewind was, heeft hij, opofferend het staatsbelang aan zijn felle partijzucht, zooveel mogelijk hen uit de staatsbetrekkingen geweerd, die hoewel bekwaam en achtenswaardig, geen volgelingen waren van Dordt of Rome. Antl-revolutionnairen en katholieken werden bij benoemingen door hem stelsel matig bevoorrecht. Zoo heeft dr. Kuyper de Rijksverzekerings bank met anti-revolutionnairen volgestopt, die zich daarvoor dan ook uiterst dank baar toonden. En hoe ging het met de burgemeesters benoemingen? Tal van gemeenten, zooals Drelschor, waarvan bijkans de geheele bevolking vrijzinnig was, kregen tegen hun wil een anti-revolutionnair tot burgemeester. Men ontzag zich zelfs niet om personen, wier levenswandel allesbehalve onberispelijk was, het burgemeesterschap waardig te keuren. En waarom? Enkel en alleen omdat zij Kuyperianen waren. De antl-revolutionnaire leider ging in zijn brandenden ijver van begunstiging zelfs zoover, dat wie tot zijn kerk, de Gereformeerde, behoorde, dezelfde kerk waartoe ook de heer Veghtel behoort, de voorkeur had boven hen, die alhoewel anti-revolutionnair of christelijk-hlstorisch, geen lidmaat waren van die kerk. Wij behoeven niet te zeggen, dat het volgen van een dergelijk systeem bij be noemingen niet slechts in hooge mate onrechtvaardig en in volslagen strijd met 's lands belang is, maar ook indruischt met den geest van onze Grondwet, die met alle privilegies gebroken heeft. En wat bovendien by dit stelsel niet het minst weerzinwekkend is, dat de huichelary er door in de hand gewerkt wordt. Aan pogingen dit verfoeilijk systeem zoo al niet te verdedigen dan toch goed te praten, heeft het natuuriyk niet ontbroken. In antl-revolutionnaire bladen heeft men vaak kunnen lezen, en van anti-revolution- naire sprekers dikwerf kunnen hooren, dat ook de liberalen, toen zij aan de regeering waren, zich aan hetzelfde euvel hebben schuldig gemaakt, en dat, daar zy zoolang geregeerd hebben, de antithese mannen nog een enormen achterstand hebben in te halen. Nu willen wy gaarne aannemen, dat, wat wy trouwens afkeuren, onder een liberaal bewind wel eens partij-benoemingen zijn voorgekomen, maar het staat vast, dat deze niet zóó veelvuldig waren, dat zij de algemeene ergernis hebben opgewekt, en In de verste verte niet dat hateiyk karakter droegen en dien omvang hadden als onder het ministerie van dr. Kuyper. Maar gesteld dat werkelijk de liberalen in dezelfde ergeriyke mate hun partygenooten en geestverwanten bij de benoemingen begunstigd zouden hebben, dan vragen wy in gemoede, moogt gij anti-revolution nairen, die, o zoo vroom en vroed zijt, kwaad met kwaad vergelden, moogt gij, indien het waar is, dat men u met steenen geworpen heeft, met steenen terugwerpen Is dat, mannen van de antithese, over eenkomstig de Christelijke leer? denkt onze geachte collega van de Bruinisser Courant in sommige omstandigheden, en daarom heeft hij den uitslag der jongste ver kiezing voor de Prov. Staten, waarbij de liberale candidaat, de heer W. Kakebeeke, de meerderheid verkreeg, zijn lezers niet medegedeeld. Want de liberaal kwam met behulp van de anti-revolutionnairen In de Staten, die, ontrouw aan de coalitie, hunne stemmen onthielden aan den katholieken, en schonken aan den liberalen candidaat. Nu is één van tweeën waar, óf onze geachte collega schaamde zich wegens de handelwijze zijner Goesche partygenooten, by wie de natuur sterker dan de leer bleek, óf hij is bevreesd, dat de katholieken bij de aanstaande Junl-verkiezingen de anti- revolutionnairen met gelijke munt zullen betalen. ZUID-AFRIKA. Te Port-Elisabeth is de hoeksteen gelegd voor de eerste Ned. Geref. Kerk in die stad. De kerk zal f 30.000 kosten. De gemeente telt reeds een 300-tal leden. AMERIKA. Door wervelstormen in de staten Kansas, Missouri en Oklahama werden 12 men- schen gedood en ongeveer 100 gewond. Een Amerikaansche millionnairs- dochter is gehuwd met een automobiel bestuurder, tot groote verontwaardiging harer verwanten. Het meisje heet Elizabeth Bergdoll en woonde te Philadelphia. Ver leden week werd ze meerderjarig en kwam in het bezit van 2 millioen dollars, het erfdeel haars vaders. Terstond huwde ze in het geheim met den vroegeren chauffeur van haar ouders en kocht een mooi landgoed, waar ze nu met haar man is gaan wonen. ITALIË. Er wordt hard gewerkt aan den weder opbouw van het in December van het vorige jaar door een aardbeving geteisterde Reggio. Er is hout aangevoerd voor den bouw van 60 kerken en 60 loodsen in de diocese Reggio. De kerken kunnen van 500 tot 5000 personen bevatten. Van de 96 kerken in de diocese Reggio zijn slechts twee overeind blijven staan. In de stad Reggio staat reeds een groote hulpkerk en een door het Vatlcaan opgericht weeshuls. TURKIJE. In Aziatisch-Turkije is het nog alles behalve rustig en de Jong-Turksche partij zit dus nog volstrekt niet vast in het regee- ringszadel. Nu komen weer ongunstige berichten uit Syrië. Zoo wordt gemeld, dat de naar Londen gevluchte chef van het vroegere kelzeriyke leger, Izzed pasja, door de vorming van een Arabisch comité in de buurt van Damascus vele aanhangers heeft verworven, die tegen de tegenwoor dige Turksche regeering in opstand zyn gekomen. Zij plegen allerlei gewelddaden en eischen van den patriarch van Antiochië, dat hij zich bij het Arabisch comité zal aansluiten, wijl zij anders de Arabische Christenen zullen ombrengen. Ook de berichten uit Erzeroem luiden nog zeer onrustwekkend. De regeerings- ambtenaren achten de zending van tien bataillons noodig, om de rust te herstellen. Ook in Albanië is het zeer woelig. De Mohammedaansche bevolking is bl!jk- baar op de hand van den afgezetten sul'-.r. Sommigen voorspellen een algemeenen opstand In Albanië, die slechts met groote moeite onderdrukt zal kunnen worden. Volgens een telegram aan de Frkf. Ztg., is de ontevredenheid gedeeltelijk een ge volg van de omstandigheid, dat het vilajet Kossawo door een ernstigen hongersnood geteisterd wordt. De autoriteiten zouden thans hun toevlucht tot een zeer gevaar lijken maatregel willen nemen. Zy zouden er namelijk toe willen overgaan, de Alba- neezen te ontwapenen. Uit Constantlnopel komt bericht, dat de Kamer den oud-Sultan een maande- lijksch traclement van 1000 Turksche ponden (11000 gulden) heeft toegekend. De Frankfurter Zetting verneemt dat op aandrang der Albaneezen de oud-Sultan meer overeenkomstig zijn waardigheid behandeld zal worden. Men zou hem in het palels Tsjeragan in Constantinopel onderbrengen. Aan de Kütnisdie Zeitung wordt bericht, dat men in Constantinopel een algemeen uitstel voor het betalen van schulden noodig acht, wegens den geschokten toe stand der zaken. Constantinopel, 16 Mei. Blijkens thans in het licht gegeven cijfers zijn van 16 tot 30 April van Salonika en Adrianopel naar Constantinopel vervoerd over de Ooster- spoor 1203 officieren, 32.753 man troepen, 2497 paarden, 213801 kilogram munitie, 87 waggons kanonnen, 3 mitrailleuses, 2 automobielen, 42 wagens, 557.392 kilogram buskruit. ZWITSERLAND. Voor de Graubiindener kantonnale rechtbank te Chur is een proces behandeld tegen den Oostenrykschen officier Bartu- neck, beklaagd een Hollandschen musicus te hebben doodgeschoten. Het feit werd gepleegd den 16den Maart l.l. in 't hotel „Eisenbahn" te Davos, waar opper-luitenant Bartuneck werd be- leedigd door den musicus Mulder, die den Oostenrijker, in de conversatiezaal van het hotelzonder eenige aanleiding, voor „deutschen Lump" schold. Door Duitsche gasten werd de Hollander gedwongen deze, de Duitsche natie aangedane beleediging, in te trekken, maar de Oostenrijksche of ficier zond Mulder 2 Duitsche secondanten om voldoening van hem te eischen, hetgeen geweigerd werd, waarop Bartuneck den Hollander doodschoot. Voor de rechtbank verklaarde de Oos- tenrijksche officier, die In actieven dienst is, dat hem volgens de wet van eer in het Oostenrijksche leger geen andere keus bleef, dan de ondergane beleediging met de wapens uit te wisschen. De Zwitser- sche strafwetgeving kent evenwel niet de „eerenoodweer" voor militairen en daarom werd Bartuneck beklaagd wegens doodslag. De advocaat-generaal, die met alle om standigheden, waaronder de daad was gepleegd, rekening hield, eischte evenwel een zeer milde straf: een jaar gevangenis straf, maar nog milder was de uitspraak der rechtbank, die Bartuneck tot slechts 6 maanden veroordeelde. ZWEDEN. Stockholm, 17 Mei. De Ryksdag nam met algemeene stemmen het voorstel aan, 80 kubieke meters Zweedsch graniet voor de funndamenten van het Vredespaleis te 's-Gravehhage als geschenk aan te bieden. NOORWEGEN. In het westerl en noorden van dit land is het opnieuw winter geworden. Zoowel aan de weiden als aan de akkers is groote schade toegebracht. In het noorden heeft een wlntersche orkaan gewoed, waarin waarschljniyk vele visschersbooten zijn verloren gegaan. ENGELAND. Engeland is ongerust. In de laatste dagen wordt van uit verschillende kustplaatsen bericht, dat er een luchtschip gezien is, een luchtschip, telkens opduikende van den Noordzeekant, weer verdwijnende naar den Noordzeekant, Duitsche spionnen verzekert de Engelse i pers. Verhalen van een Londensch journalist, die het geheimzinnig luchtschip per auto mobiel volgde tot in den omtrek van Hunstanton, vervullen de harten met angst en beven. Hij zag het met zijn eigen oogen het luchtschip, ongeveer honderd voet lang, met drie personen er in. Het suisde met ongelooflijke snelheid op slechts 100 meter hoogte door de lucht. Ofschoon het sterken tegenwind had, kon de automobiel het slechts met groote moeite volgen. Naar alle kanten liet men van uit het luchtschip het zoeklicht schijnen, dat zóó krachtig was, dal het, ofschoon het nacht was, wel klaarlichten dag leek. Het ministerie van oorlog, dat ook al door den algemeenen angst bevangen schijnt, moet reeds maatregelen genomen hebben, om den ongenooden gast uit de Engelsche sferen te verdrijven. FRANKRIJK. Parijs, 17 Mei. De ministerraad besloot heden een twintigtal postbeambten te ontslaan. De ministerraad keurde goed den definitieven tekst van de besluiten, betreffende het recht van vereeniging voor staatsambtenaren en zette het onderzoek betreffende de wetteiyke verordeningen voort, welk onderzoek ook nog morgen zal voortgezet worden. Het comité van actie van de post beambten, welks geldmiddelen zijn uitge put, doet een beroep op de in dienst gebleven beambten om de 600 ontslagen collega's te ondersteunen. Heden zijn hier een tweetal vergade ringen gehouden, uitgaande van den Bond van Vakvereenigingen. Verschillende spre kers, vertegenwoordigers van bouwvak arbeiders, metaalbewerkers, werklieden in de voedingsmiddelenbedrijven, aardwerkers, electriciens en juweliers, spraken hun sympathie uit met de stakende postbeambten en verklaarden zich vóór het denkbeeld eener algemeene staking. 167 Stakers hebben zich weer aan gemeld. Onder hen zijn 122 postbeambten der spoorwegen. Te Achères zyn 29 telefoondraden doorgesneden; te Chantilly 11; te Nimes 10; te Laon 3; te Montendre 20; te Con- quet 3 en voorts nog op enkele andere plaatsen. Te Marseille zyn 15 spoorwegdieven gevat. Er kwamen in den laatsten tijd herhaaldeiyk klachten van passagiers, wier bagage in den spoortrein was geplunderd. De hoofd-inspecteur Longepierre kwam eindelijk tot de overtuiging, dat de dief stallen door spoorweg-beambten gepleegd moesten worden. De heler van de gestolen goederen werd ontdekt en in hechtenis genomen met eenige spoorweg-beambten, die by hem kwamen. Één van die beambten bekende, wees medeplichtigen aan en nu zijn er in 't geheel 15 personen gevat, Het blijkt, dat de schuldige trein-beamb- ten koffers van passagiers met valsche sleutels openden, voorwerpen van waarde er uit namen en daarna de koffers weder sloten. De affaire Steinheil, die zoo lang zamerhand op den achtergrond is geraakt, houdt op dit oogenblik de gemoederen opnieuw bezig. Zondag namelijk werd te Versailles in hechtenis genomen een zekere Baptiste Allaire, van wien door het parket te Rouen aanhouding was verzocht, daar het Individu onder verdenking stond van een reeks diefstallen. Toen hij voor den rechter van instructie, Dayras, gebracht was, meende deze in hem te herkennen iemand, wiens signalement eenigen tijd was opgegeven naar aanleiding van diefstallen in de kerk te ChJteaufort. Op dit punt ondervraagd, bekende Allaire eindelijk en verklaarde, dat hij niet alleen geweest was, maar een medeplichtige had, Angelo Tardivel geheeten. Deze Angelo Tardivel, die van beroep model zou zijn en Indertijd voor den schilder Steinheil geposeerd zou hebben, zou met twee van zijn vrienden en een rosharige vrouw, zyn maitresse, de misdaad in de impasse Rousin gepleegd hebben en daarna onmid dellijk Parys verlaten hebben. Men kan zich voorstellen welk een effect dit verhaal maakte. Oogenblikkelljk werd het signalement van Tardivel, dat door Allaire tot in de kleinste bizonder- heden was opgegeven, naar het parket van de Seine gezonden. De Matin, waaraan het bovenstaande is ontleend, schijnt vast aan de waarheid van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1