Zaterdag 15 Mei 1909. Tweede Blad. (525 ierils-zeesclie - r Cour an t). NIEUWSTIJDINQEN. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8771. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regets 10 cti. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. zuid-afrika. Bloemfontein, 12 Mei. In tegenwoordig heid eener groote menigte werd een gedenkteeken onthuld voor de Hollanders, die gedurende den oorlog omkwamen. Talrijke leden van het congres waren aanwezig. Bij de gehouden toespraak werd mel ding gemaakt van de geboorte van prinses Juliana. venezuela. Caracas, 11 Mei. Castro is, wegens willekeurige bewoning van het paleis Mira Flores, eigendom van de weduwe van den vroegeren president Crespo, ge rechtelijk tot schadevergoeding veroor deeld. amerika. Dezer dagen is men er te Washington achter gekomendat de zoon van den president der republiek Nicaragua, Alfonso Zelaya in een klein theatertje in die stad, waar men voor 25 dollarcenten In de stalles zit, pianist is, en dat zijn vrouw entrée- kaarten aan de deur verkoopt. Eenigen tijd geleden kreeg de jonge Zelaya ruzie met zijn vader, omdat hij ging trouwen met een Amerikaansch meisje van een goede, maar arme familie uit Virginië. De vader weigerde het paar bij zich te ontvangen en trok het jaargeld van zijn zoon in. Sedert dien tijd leeft het jonge paar in de grootste armoede en ternauwer nood verdienen zij in genoemd theatertje hun dagelijksch brood. Men vertelt, dat de president van Nica ragua zijn zoon meer dan eens geld en een goede positie heeft aangeboden, wan neer hij van zijn vrouw wou scheiden maar de jonge man heeft steeds geweigerd, en verklaart haar, die hij bemint en die vertrouwen in hem gesteld heelt, nooit te zullen verlaten. De ontdekking van den presidentszoon in het café-chantant heeft te Washington groot opzien gewekt en allicht zal er nu wei een menschenvriend komen, die het jonge paar helpt aan een beter bestaan. Jim Patten, de groote graan-speculant op de beurs van Chicago, die den ganschen voorraad graan had opgekocht en daardoor den prijs van het brood ge weldig opvoerde, zoodat hij van alle kanten bedreigd werd en er buitengewoon politie-toezicht noodig was om zijn leven tegen de vertoornde arbeiders te be schermen, heeft op aandringen zijner vrouw een groote partij graan aan de markt gebracht, waardoor de prijzen weer tot het gewone peil zijn gedaald. De toestand te New-York was ook inder daad spannend geworden. Vele bakkers hadden, toen het graan zoo abnormaal duur werd, het bakken er aan gegeven. Reeds lang zijn er, gelijk bekend Is, plannen in wording, om den Atlantlschen Oceaan in zijn gansche breedte per lucht schip te overzweven. De Amerikaansche professor Henri M. Clayton wil zoo de reis wagen van Boston uit naar Europa. Hij zal zich echter niet op genade of ongenade overleveren aan het grillig spel van winden en luchtstroomingen, die hij alle door een zestienjarige, nauwkeurige observatie van stukje tot beetje kent, en die hij dus op alle mogelijke wijzen zal pogen te benutten. De onderneming blijft er niettemin gevaarlijk om; daarom wil de koene luchtreiziger 't eerst eens over een ongeveer gelijken afstand probeeren over het vasteland, en wel van San- Francisco naar de kust van den Atlantischen Oceaan. Den eigenlijken overtocht hoopt hij, voortgestuwd door de luchtstroomingen van het westen naar het oosten, die hij twee mijlen boven den zeespiegel heeft waargenomen, te volbrengen in drie of vier dagen. Dat wordt dus een aanmerkelijke verbetering van het record der groote stoomers. Voor alle zekerheid neemt hij een klein roeibootje mede, dat aan zijn schuitje gehangen wordt. De stad New-York stelt er prijs op, haar reputatie van op 't gebied van hotels en kantoorgebouwen aan de spits te staan, te handhaven. Nu zijn weer de plannen gereed voor den bouw van een hotel, dat met het bouwterrein 5.000.000 dollar zal kosten. Het zal 31 verdiepingen (375 Eng. vt.) hoog zijn, en komt te staan op den hoek van het Madison-Avenue en Forly-second- street. Dat is dus op een centraal punt te midden van de stations der voornaamste tram- en spoorweglijnen op Manhattan- eiland. Het moet 1000 logeergasten kunnen bergen. Het gebouw wordt het hoogste hotel-gebouw in New-York en op drie na het hoogste torenhuis van die wereldstad. in de Vereenigde Staten is Zondag de nieuwe moederdag, ingesteld tot ver heerlijking van het moederschap, waarop alle goede burgers worden opgewekt, om hunne moeder te gedenken, algemeen gevierd. Het zinnebeeld van den gedenk dag is de witte anjer, en in New-York liep de helft van de bevolking met die bloem In het knoopsgat. In de kerken liepen de meeste preeken over de zegening van het moederschap. Berichten uit andere staten gewagen van een even opgewekte viering. In Chicago zullen iater in de week nog een congres en een tentoonstelling van het moederschap gehouden worden, waarbij penningen worden uitgereikt aan moeders van groote gezinnen of moeders, die hun kinderen met eere hebben opgebracht. turkije. Volgens opgaven van de commissie uit de Kamer, die de inventarisatie van het Yildiz-paleis bijwoont, zijn verleden week weer nieuwe vondsten gedaan. Er is in de laatste dagen van de vorige week een bedrag van tusschen één en anderhalf mil- lioen gulden gevonden. Het geld is naar het ministerie van oorlog gebracht. In het geheel moeten nu 3000 menschen, in verband met de laatste tegenomwenteling gevangen zitten. De arrestaties duren nog voort. Zoo ook de terechtstellingen. Omtrent den inventaris van hetgeen in het paleis des Sultans werd gevonden, deelen de Turksche bladen allerlei bizonder- heden mede. Zeer groot is het aantal kisten met biscuits en snoeperijen, die in beslag werden genomen. Ook waren er verzamelingen zeldzame vogels, waaronder een papegaai, die den Sultan indertijd uit naam van den gouverneur van Queensland, door den ambassadeur van Groot-Brlttannië, sir Nicholas O'Conor, was aangeboden. De koffers, bevattende geld, kostbaarheden en de déposito-bewijzen van buitenlandsche banken, zijn naar het Ministerie van Oorlog overgebracht. Sinds Abdoei Hamid de verzekering ontvangen heeft, dat zijn leven gespaard zal blijven, is zijn rus) teruggekeerd en, leed hij gedurende de eerste dagen van zijn ballingschap aan gebrek aan eetlust, op het oogenblik verheugt hij zich in een volmaakte gezondheid. Hij zit den ganschen dag op het balcon der villa, waar hij uitzicht heeft op de zee, en praat met de sultanes. Van het balcon kan hij de golf van Saloniki overzien en neemt hij in de verte de toppen van den hoogen Olympus waar. Over het water glijden de schepen, met vlaggen getooid, vierend het feestvan de afzetting des sultans. Tot nu toe heeft de ex-padisjah de tweede verdieping der villa, waar zich zijn vertrekken bevinden, nog niet verlaten. Wanneer hij het wenscht, kan hij onder toezicht der officieren, aan wie zijn be waking is toevertrouwd, in den tuin wan delen. Zijn hofmeester, mehemed pasja, zorgt voor zijn huishouding en deelt dagelijks aan den keukenchef mede, wat de sultan voor ontbijt of voor middagmaal wenscht te gebruiken. Abdoei Hamid drinkt veel mineraalwater, en nog meer melk. Het gerucht gaat, dat men voor hem koelen uit de stallen van Ylldiz zal laten komen. De villa Allatinl, waar de sultan ztjn Intrek genomen heeft, is een waar palels. Het Is een gebouw, dat uit drie verdie pingen bestaat en welks bouw 15,000 Turksche ponden gekost heeft. De sultanes zijn rijk van kleinoodiën en prachtige gewaden voorzien. Abdoei Hamid zelf heeft uit Yildiz slechts de kleederen medegebracht, die hij gedurende zijn ont voering droeg. Een officier moest dezer dagen voor den sultan in Saloniki inkoopen doen. Op het oogenblik heeft men iemand naar Yildiz-Kiosk gezonden, om de meu belen, de kleederen en de voorwerpen, welke de sultan voor persoonlijk gebruik noodig heeft, te halen. Het park, dat de villa omgeeft, is met smaak aangelegd. Het strekt zich uit over een oppervlakte van 20.000 vlerk, meter en het wordt door een hoog ijzeren hek omgeven. In de lanen van het park spelen de beide jongste zonen van den sultan, Ahmed Nur en Mehmed Abid. Belden nog on schuldige kinderen, die niet het minste begrip hebben van de groote omwenteling, die ook in hun leven heeft plaats gegrepen. Rondom de villa zijn schildwachten op gesteld, die de opdracht hebben niemand binnen te laten. Een patrouille van honderd soldaten bewaakt de kust en binnen de villa houden twintig ais soldaten gekleede officieren de wacht. Konstantinopel, 12 Mei. In verschil lende wijken der stad hadden hedenmorgen In de vroegte een en twintig executies plaats. Een groote menigte woonde de terechtstellingen bij. rusland. De doema heeft de buitengewone uit gaven van de oorlogsbegrooting tot een bedrag van 81 mlllioen roebel bewilligd. In de koperfabriek „Phoenix" te St.-Petersburg is een Engelsch ingenieur, Henry Punam genaamd, bij het binnen treden van een werkplaats gedood door een bijlslag op het hoofd, die hem van achteren werd toegebracht. Zijn moordenaar is nog niet ontdekt. De ingenieur was al 20 jaren werkzaam in de labriek en zeer bemind bij de arbeiders. In de laatste week zijn nu drie moorden van dien aard te St.-Petersburg gepleegd. De misdaad heeft zóó groote ontsteltenis gewekt onder het personeel, dat de directie genoodzaakt werd de fabriek te sluiten. frankrijk. Alweder is Parijs getuige geweest van het voorloopig laatste bedrijf eener ter- roristisch-policlstische comedie, waarvan het scherm in het Russische gouvernement Minsk werd opgehaald. Het slachtoffer is ditmaal niet meer of minder dan kolonel Von Kotten, chef der geheime politieke politie te Moskoude bedrijver is Mowscha Rips, 30 jaar, landbouw-ingenieur. Rips stortte zich een paar jaar geleden hartstochtelijk In den politieken worstel strijd, en vocht met zooveel overtuiging voor zijn sociaal-democratische denkbeelden, dat hij in 1904 werd verbannen. Hij wist te ontsnappenen in Moskou een be trekking te krijgen. Ongelukkig voor hem, werd hij spoedig door de politie ontdekt, die hem voor de keus plaatste verklikker te worden, of onmiddellijk weer naar Siberië te worden teruggezonden. Bij die gelegenheid kwam hij ook in aanraking met baron Von Kotten, die toen juist met verlof naar Frankrijk zou ver trekken, om daar de genezing te bespoe digen van een schouderwond, „bij ongeluk" opgeloopen. Mowscha Rips veinsde het voorstel aan te nemen, en liet zich door de politie een paspoort verstrekken ten name van Michel Vikto, student, waarmee hij naar Parijs toog. Op dien naam ook liet hij zich in schrijven In het vreemdelingenboek van het Modern Hotel. Van zijn kant was Von Kotten juist omtrent dien tijd uit Nice naar de Fransche hoofdstad teruggekeerd, ook al onder een schuilnaam. De kolonel en de z g. verklikker wisselden brieven, en ontmoetten elkaar in den laatsten tijd verscheidene malen in het Modern Hötel. Telkens was er sprake van, dat Rips algeheeie kwijtschelding van straf zou krijgen, tegen afgifte van documenten of inlichtingen, betreffende de leden der partij, waartoe Rips zeide te behooren. Maar deze gaf maar steeds niet toe; misschien hoopte hij, zonder iets uit te laten, begenadigd te worden. Zeker is het, dat Von Kotten, het eeuwige onderhandelen moede, hem een stadstelegram zond, mel dende, dat dien eigen ochtend de zaken hun beslag moesten krijgen. Zaterdagmorgen om negen uur kwam kolonel Von Kotten dan ook in het Modern Hötel, en ging dadelijk naar Rips' kamer. En even later drong uit die kamer het geluld van een heftige woordenwisseling. Plotseling klonken drie, vier schoten, de deur sloeg open, en Von Kotten en Rips verschenen, al worstelend op de gang. De kolonel had zijn kleinen, tengeren tegen stander om het lichaam gevat, zoodat deze zich niet kon bedienen van een kolossalen revolver, met welks kolf hij daarom bij gebrek aan beter, duchtig op het hoofd van den veel grooteren politiechef hamerde. Bij iederen slag ging een schot af, en de kogels vlogen, zonder iemand te deren, links en rechts in de muren. De eigenaar van het hotel kwam toe snellen, wierp zich tusschen de strijdenden, en ontrukte Rips zijn revolver, waarin nog twee kogels zaten. Von Kotten liep, zwaar uit zijn voorhoofd bloedend, de straat op, en liet zich bij een apotheker in de buurt verbinden, terwijl Rips evenzoo de straat opliep, een agent aansprak, en zich door dezen liet arresteeren, wat niet zonder groote moeite ging, daar de stom verbaasde rustbewaarder geen woord Russisch ver stond en niet wist, wat het kleine, opge wonden mannetje eigenlijk van hem wilde. Voor den commissaris van politie heeft Rips verklaard, dat hij beslist van plan was geweest, Von Kotten te dooden, en dat 't hem verbaasde en speet, niet te zijn geslaagd. Hij is naar het depót opgezonden. Von Kotten, ook verhoord, blijft ver klaren, dat Rips een gevaarlijk terrorist is. Parijs, 12 Mei. Volgens Inlichtingen van den president van den raad waren de diensten van post, telegraaf en telephoon hedenmorgen normaal bezet, zoodat het niet noodig bleek tot buitengewone maat regelen over te gaan. Slechts een tiende gedeelte van het personeel staakt. In den loop van den namiddag bleek, dat er geen merkbaar tekort aan postbe ambten was. Parijs herademt weer. In het hoofdtelegraafkantoor ging de dienst van middag ongestoord. De telefonische en telegrafische verbindingen waren gedurende den geheelen dag normaal. De orde werd niet verstoord. Men beschouwt de staking als mislukt. Tal van postbeambten hebben verklaard zich niet bij de staking te zullen aansluiten wegens de politiek, die er in gemoeid is. duitschland. Het kleine Duitsche plaatsje Obergennin Is Zondag het tooneel geweest van een dubbele misdaad, gepleegd in een aanval van krankzinnigheid. Ongeveer veertien dagen geleden ver huisde de Berlijnsche rentenier Gürke met zijn vrouw naar Gennin, waar hij voor zich en zijn vrouw een huisje gekocht had. Zondagochtend om 8 uur werd er op zijn huis geklopt. Görke deed open en bevond zich tegenover den hem bekenden behanger Ginterberg, die heftig verlangde binnen gelaten te worden, daar zijn vrouw, die hij kinds 'n paar dagen vermiste, zich moest ophouden bij 't echtpaar Görke. De rentenier en zijn vrouw zagen onmiddellijk, dat Ginterberg geestelijk niet normaal was; zij trachtten evenwel tevergeefs hem tot kalmte te brengen. Hij zocht het geheeie huis door naar zijn vrouw, die hij natuurlijk niet vond. Görke sprak hem nu sussend toe, gaf hem reisgeld, om naar Berlijn te kunnen terug- keeren, en nam aan de deur afscheid van hem. Even later kwam de man echter weer terug en begon opnieuw als een razende door het huis te loopen. Het echtpaar Oürke begaf zich, toen Ginterberg wat gekalmeerd scheen, met hem op weg naar den burgemeester, om dezen te verzoeken den zieke in een ge sticht te doen brengen. Vlak bij diens woning echter trok de waanzinnige een revolver en schoot mevrouw Görke twee kogels in 't hoofd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Daarop benam Ginter berg zichzelf 't leven met een schot door het hart. Dit alles gebeurde zóó bliksemsnel, dat Görke zelfs geen tijd had, de revolver neer te slaan. De arme man, geheel gebroken door dit plotselinge drama, ligt op het oogenblik zwaar ziek. Te Bernkastel is deze week een bloedige moord gepleegd. De wijnbouwer Peter Berger, een weduwnaar, schoot zijn beide volwassen dochters Barbara en Katharina neer, na eerst nog een dienst in de parochiekerk te hebben bijgewoond. Te oordeelen naar de houding, waarin de belde vermoorde meisjes gevonden werden, moet tusschen de slachtoffers en haar vader een ontzettende worsteling hebben plaats gehad. De jongste dochter werd door een schot in het hart, de andere door een schot in het achterhoofd gedood. Na zijn onnatuurlijke misdaad te hebben gepleegd, wilde de moordenaar zichzelf het leven benemen, maar werd daarvan teruggehouden door toesnellende buren, die hem aan de politie overleverden. De bloedige daad is daaraan te wijten, dat Berger zich financieel vernietigd ge voelde. Het oudste meisje was verloofd en zou binnenkort in het huwelijk ztjn getreden. Berlijn, 13 Mei. De hier woonachtige Nederlanders hielden gisterenavond ter gelegenheid van de geboorte van een Troon opvolgster een vaderlandslievend feest, waarop de legatieraad Van Vredenburgh een „leve!" uitbracht op keizer Wilhelm, Koningin Wilhelmlna en de jonggeboren Prinses. belgiE. Koning Leopold van België heeft zijn landgoed Villefranche aan den Staat ten geschenke gegeven, om het te herscheppen in een sanatorium voor zieken uit den Congo-Staat. Het Is één der schoonste landgoederen aan de Riviera. nederland. De Lemmer, 11 Mei. Den zwaar- beproefden schipper G. Dinkla uit Den Boer, wiens geheeie huisgezin, bestaande uit vrouw en 6 kinderen, nabij Lemmer in de golven is omgekomen, is een be trekking aangeboden op de Rijkswerf te Amsterdam. Maar schipper Dinkla geeft er de voorkeur aan om als stuurman naar de Oostzee te gaan. Apeldoorn, 11 Mei. Hedenavond te 838 arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant kapt. jhr. v. Suchtele van de Haare. Op het tweede perron was de burge meester ter ontvangst aanwezig. Daar de wachtkamer 1ste klasse werd gerestaureerd voor de ontvangst van het Hof in Juni a. s., geleidde de chef Z. K. H. door een nevengang naar de gereedstaande auto, waarmede naar 't Loo werd gereden. Vóór 't station stond veel publiek. Met spontane toejuiching verwelkomde men Z. K. H. bij deze zijn eerste komst alhier na de groote gebeurtenis. Roermond, 12 Mei. Verdacht van mis dadige practljken Is alhier op last van den officier van justitie gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht de wed. B. alhier. Deze arrestatie geschiedde In verband met het feit, dat de 27-jarlge jongedochter W. uit Overljsel, ten huize van genoemde wed. B.voor eenlge dagen een kind ter wereld heeft gebracht, en eenigen tijd na die bevalling is over leden. Wat er van het spoedig na de bevalling overleden kindje geworden Is, kan nog niet worden uitgemaakt. Het lijk van W. is gisteren gerechtelijk geschouwd. 's-Gravenhage, 12 Mei. Als een merk waardige bizonderheid mag worden ver meld, dat het politiekorps bij advertentie in de plaatselijke bladen zijn hartelljken dank betuigt aan de burgerij voor haar welwillende medewerking bij het feest ter eere van de Kroonprinses Juliana. Iemand in Den Haag, die onbekend wenscht te blijven, heeft een partij sigaren geschonken voor het mindere politie personeel aldaar. Rotterdam, 12 Mei. In de machinekamer van den kolentransporteur „Pluto" der Steenkolen-Handelsvereeniging, liggende in de Rijnhaven naast het aan paal 3 gemeerde s.s. „Nordland", heeft gisterenmiddag een ontzettend ongeluk plaats gehad, dat een jong menschenleven gekost heeft. De 18-jarlge stoker J. M. van Eghedle, wonende Baan no. 114, was In de machine kamer doende met het nazien van den transportband, waar E. op was gaan liggen. Plotseling schoof de band een halven slag vooruit, waardoor E. met het hoofd kwam tusschen den rand van den trans portband en een rad, waardoor het hoofd van den romp werd afgeslagen. Niettegen staande de machine dadelijk was stopgezet, kon het onheil niet meer verhinderd worden. Het ontzielde lichaam werd per stoom bootje „Rijnhaven" gebracht naar de Leuvehaven en vervolgens met den trans portwagen naar Crooswljk, waar de politie- arts de doodsschouw verrichtte. Een raadselachtig geval heeft zich Zondagnacht voorgedaan in eene afdeeling 3e klas van den laatsten trein van Rotter dam naar Dordrecht. Tusschen de stations

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5