Ingezonden Mededeelingen. 81=jarige dame kon in 18 jaar niet loopen. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. samen eenige nationale liederen ten ge- hoore te brengen. Na afloop hiervan vereenigden de kinderen zich in de Con ferentiekamer, waar zi] onthaald werden. Langzamerhand trokken velen door het met vlaggen en een paar poorten versierde dorp naar het terrein der volksspelen, waar de deelnemers aan den wedloop nog voor den middag zouden trachten prijzen en een goeden eetlust machtig te worden. De optocht, die zich om twee uur op stelde, was te roemen. Behalve de rijtuigen voor het gemeentebestuur en de feest commissie waren er nog een drietal prachtig versierde wagens bij. Bij alle drie waren de wielen verborgen, terwijl ze rijkelijk versierd waren met groen en vlagge- doek, één zelfs geheel met tulpen. Op den eersten wagen, die amphitheaters- gewijze ingericht was, hadden 14 dames plaats genomenallen in wit kostuum, voorstellende de Nederlandsche maagd, de dorpen Oosterland en Sltjansland en de elf provinciën. Op de beide andere hadden allen plaats genomen, die bij het school feest behulpzaam geweest waren en door hunne versiering den naam bloemenmeisjes alle eer aandeden. Verder bevonden zich in den optocht nog „O. F.", een vijftal ruiters en eenige versierde fietsen. De volksspelen lokten als altijd veel publiek. Vooral het mastklimmen was een werkje, dat den lachlust opwekte. 's Avonds gaf „O. F." een concert op de tent, terwijl het later nog een fakkel optocht door de gemeente maakte; velen sloten zich hierbij met verlichte lampions aan. Ook na afloop van de muziek bleef de stemming er in, zoodat de feestvreugde voortduurde tot In de kleine uurtjes. Scberpenisse. Deze week werd door de schoolkinderen alhier feest gevierd in de school, alwaar zij ruim onthaald werden op beschuit met melk. Daarna werd onder het zingen van nationale liederen een wandeling door de gemeente gedaan onder leiding van onderwijzers en onderwijze ressen. Na de wandeling kwamen ze op de markt vóór het gemeentehuis, waar ook nog eenige liederen werden gezongen. Des avonds had er godsdienstoefening plaats. Na kerktijd werd het wederom druk in de gemeente. Er werden zóóveel voetzoekers, zevenklappers enz. afgestoken en schoten gelost, dat de gemeente er als het ware van dreunde. Op het blazen van een hoorn werd het volk verzameld en daarna trok het in optocht van eenige honderden al zingende met de harmonica voorop door de gemeente. De pret duurde tot laat in den avond voort. St.-Maartensdijk, 13 Mei. Door het aanrijden van een ander voertuig geraakte heden avond een wagen geladen met aard appelen van den landbouwer C. Kloet in den vijver bij de hofstede „Reigersburg". Met hulp van daar aanwezige personen slaagde men er in, den wagen weder op 't droge te brengen en ook de aardap pelen, waarvan echter ongeveer 4 mud verloren gingen. Ook de tweede proef om in de kom der gemeente een nortonpomp te plaatsen is mislukt; gekomen tot op een diepte van ongeveer 34 meter kon men de buizen niet dieper In den bodem brengen en het water bleef nog steeds zout. Oud-Vossemeer. Er is alhier op zeer prettige wijze ter eere van de blijde gebeurtenis feest gevierd. Aan de armen der gemeente werd in de eerste plaats uitgereikt door de feestcommissie 460 pond krentebrood. In den namiddag werd samengesteld een stoet, waaraan werd deelgenomen door een eerewacht van 56 paarden, de boogschutters van Boschhoofd, Oud-Vossemeer's muziekgezelschap, de Christelijke zangvereeniging „Excelsior", de feestcommissie en raadsleden in open rijtuigen, de deelneemsters en deelnemers aan den wedstrijd in versierde fietsen, „Oud-Vossemeer's Zangvereeniging", de schippers met versierde boot, en de deel nemers aan de Volksspelen. Na opstelling werd door het gansche dorp en over het Veer een rondgang gemaakt, die goed slaagde. De burgemeester, eere-voorzitter, ontbond om circa half vijf met een hartelijke toespraak, waarbij ons Oranjehuis natuurlijk in de eerste plaats werd gehul digd, den stoet. Om 6 uur was 't ringrijden voor fietsen en daarna „zakloopen", waaraan velen deelnamen. Om 8 uur werd in een net versierde tent een uitvoering gegeven door de drie hierboven vermelde gezel schappen, een uitvoering, die met ongekende aandacht en zonder het rumoer, dat ge woonlijk een deel van het publiek niel kan nalaten te maken, werd aangehoord door honderden, ondanks de koude, die heerschte. Na afloop een mooi vuurwerk, voor betrekkelijk gering bedrag geleverd door de Firma Klaasse te 's-Gravenhage, een firma, die werkelijk aanbeveling ver dient. Qeen wanklank werd gehoord: het feest is geslaagdEere aan allen, die uit liefde voor ons Vorstenhuis mede werkten, en die allen zijn de ingezetenen van de geheele gemeente zonder onderscheid. Kortgene, 13 Mei. Begunstigd door een zeer mooien dag, werd alhier, zooals overal elders, feestgevierd ter eere van de blijde gebeurtenis. Nadat 's morgens om 9 uur de klok had geluid, werd om half elf een aubade by den burgemeester door de school kinderen gebracht, die begeleid waren door het fanfare-corps „E. M. M." van Kortgene. Om twee uur werd een groote optocht door de gemeente gehouden, die, mooi samengesteld, veel bekijks had. Nadat de optocht was afgeloopen, werden volksspelen gegeven, die zeer in den smaak vielen. Des avonds werd een concert gegeven door „E. M. M.", dat druk bezocht was. Met een schitterend vuurwerk werd het feest besloten. Middelburg. De feestcommissie voor de viering van de geboorte van Prinses .Juliana heeft een adres aan den gemeente raad gezonden, waarin zij mededeelt dat tot haar groot leedwezen de bijdragen van de ingezetenen niet zoo ruim zijn toege stroomd als zij wel had mogen verwachten dat haar toch slechts een bedrag van ruim f1300 is toegezegd. Voor de extra-bedeeling van de armen van alle gezindten wordt f 800 gerekend. Waar de gelden, na aftrek van hetgeen voor deze bedeeling benoodigd is, niet voldoende zijn om haar programma goed uit te voeren, verzoekt de feestcommissie hiervoor een bijdrage uit de gemeentekas. Men schrijft ons uit Middelburg: Door een commissie, bestaande uit 18 heeren, wordt een poging gedaan om, met het oog op de opheffing ten vorige jare van de vereeniging tot het geven van zomer- concerten in de confrérie van St.-Sebastiaan, een nieuwe vereeniging te stichten. Naar hun meening is een dergelijke vereeniging alhier niet overbodig. Vergelijkt men toch het aantal concerten, dat hier des zomers wordt gegeven, met dat in andere gemeen ten, dan is dat zeker niet groot te noemen. De concerten zullen uitsluitend gegeven worden op werkdagen, en wel in den tuin van het Schuttershof. Als de financiëele resultaten meewerken, bestaat 't voornemen eenige concerten te doen geven door het Middelburgsch Muziekkorps en muziek korpsen van elders. Vlissingeu. De feestelijkheden te dezer stede zijn thans vastgesteld op Zaterdag 29 Mei. fn de gevormde commissie zitten de burgemeester, wethouders en gemeente secretaris. Verder de garnizoens-comman- dant, de inspecteur van het Ned. Loods wezen en de voorzitter van de vereeniging „Vlissingen Vooruit". Op het programma komen voor: klok gelui, reveille, bespeling van het carillon, zanguitvoering door en tractatle van school kinderen. Des middags volksspelen, turn- uitvoering en des avonds volksconcerten, lichtstoet en vuurwerk. Zierikzee, 14 Mei. Hedennamiddag viel onze Istadgenoot P. K. op straat bewuste loos neer. Dr. v. d. Hoeven, die geroepen werd, kon slechts den dood constateeren. {Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels TS Cts.; elke regel meer 155 Cts. Eene wonderbare genezing door den KLOOSTERBALSEM. Mej. de Wed. M. WOLTERS te West- Pannerden (O.) verklaarde ons het volgende „Oedurende 18 jaren heb ik niet kunnen loopen, omdat mijne beenen aan weers kanten door wonden omringd waren. Oedurende die lange 18 jaren heb ik plat thuis moeten zitten. Het speet mij zoo vreeselijk, dat ik gedurende al dien tijd niet naar de kerk kon gaan, maar ik moest natuurlijk berusten. Een mensch kan toch heel wat verdragen, want de pijnen die ik heb uitgestaan zijn niet na te vertellen, in één woord vreeselijk. Alle mogelijke middelen heb ik geprobeerd, doch daar mij niets hielp, dacht ik alleen door den dood uit mijn lijden verlost te zullen worden. Men ried mij aan het eens met den Kloos- terbalsem te probeeren, doch daar ik al zooveel zonder baat had gebruikt, dacht ik: die Kloosterbalsem zal mij net zoo min helpen, als de vele andere medica menten, die ik al gebruikt heb. Ik heb me echter vergist, want door het voortdurend aanhouden van mijne kennissen ging ik tot het gebruik van den Kloosterbalsem over, die ik kocht bij den winkelier Van Roosmalen en hoe langer ik den Klooster balsem gebruikte, hoe minder de pijnen werden. Ten slotte zijn de gaten, die gedurende 18 jaren in mijne beenen waren, door het gebruik van den Kloosterbalsem toegegaan en ben ik thans geheel genezen en wat het merkwaardigste is, Ik loop thans weer. Ik ben nu al twee jaar beter en ben dankbaar u het bovenstaande te kunnen mededeelen, opdat andere lijdenden even wondervol kunnen genezen als ik. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Pauln, geneest onvoorwaardelijk oude en nieuwe wonden, open beenen, zweren, ziekten der hoofdhuid, aambeien, rheumatiek en alle rheumatische aan doeningen. BQ gebruik van den Kloosterbalsem worden de pijnen onmiddellijk verzacht en volgt de genezing spoedig en zeker. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1,20 en 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus I Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depóthouders. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 16 Mei 190 9. Gerei. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 16 Mei. 's Voorm. tien ure: Kinder- kerk; 'savonds half zeven ure: de heer C. Taan- man, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. twee ure: ds. Schouten van Noordgouwe. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Van den Broek van Brouwershaven. Herv. Kerk te Noordwefle: Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds .Japdien. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'saam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde van Burgh. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwerehaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemalre: 's Voorm. half tien ure: de heer R. Steenbeek, candidaat. (Nabetrachting). Geref. Kerk fe Zonnemalre: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure ds. Van Sdiatk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Bij de te 's-Gravenhage gehouden aan besteding van de onderhoudswerken aan het post- en telegraafkantoor te Tholen, tot het einde van 1911, was laagste In schrijver de heer C. W. Geluk aldaar voor f 792.50. Poortvliet. De door het gemeentebestuur alhier publiek verkochte twee aschbakken (straatmest) brachten te zamen op de somma van f 10. Brouwershaven, 14 Mei. Ten over staan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar voor den heer P. Gaanderse Cz. koeien verkocht voor f 150, f 155, f 197, f 208, f 212 en f 222. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd Donderdag behandeld de zaak van B. S. en P. de agenten van politie te Leiden, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot resp. f 15 en f 10 boete wegens mis handeling gepleegd door een ambtenaar, in Dec. 1.1. Zij hadden toen zekeren V. met de sabel geslagen en bloedend verwond. Advocaat-generaal mr. Reitsma vorderde ontslag van rechtsvervolging, aannemende dat beklaagden uit noodweer hebben ge handeld. De verdediger mr. A. J. Fokker, advocaat te Leiden, sloot zich daarbij aan, subsidiair concludeerende tot vrijspraak. KERKNIEUWS. De Classis Zierikzee der Gerei Kerken heeft de candidaat B. Meijer, beroepen predikant te Brouwershaven, tot de bedie ning des Woords en der Sacramenten toegelaten. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Oud-Vossemeer, ds. J. J. van der Pol, thans te Meeuwen, zal 20 Juni a.s. zijn intrede doen, en bevestigd worden door zijn broeder, predikant te Hendrik-ldo-Ambacht. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Middelburg door ds. A. J. de Sopper te Velsen. Poortvliet. Zondag 16 Mei hoopt de heer J. Vroolijk van Scheveningen, des 's morgens 9.30, 's namiddags 2 en 6 ure In de Geref. Kerk alhier op te treden. Rome, 13 Mei. Z. H. de Paus ontving heden den bisschop van Haarlem, Mgr. Callier, in audiëntie. O N D E R W IJ S. Door de Schoolonderwljzers-Weduwen- beurs in Zeeland werd in 1908 ontvangen f 3151.595 en uitgegeven f 3137.535, waar van f 2829 aan 32 weduwen of hare erven, zoodat er een batig saldo is van f 1406. Het aantal leden bedroeg 67. Voor 1909 bedraagt de begrooting in ontvang en uitgaaf f 3087.06, waaronder f 2847.50 voor 31 weduwen. Het aantal leden bedraagt thans 66. Overeenkomstig art. 11 alinea 4 en art. 36 van het algemeen reglement der Beurs Is aan Gedeputeerde Staten een subsidie uit de provinciale fondsen van f 255 aan gevraagd. Het bestuur bestaat thans uit de heeren Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Dreischor 's Voorm. half tien ureds. Van de Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Berg van Zierikzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure: Geen dienst; 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma; 'savonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ureLeeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Roelofsen van Goes. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 'savonds vijf ure: ds. Boone van St.-Filipsland. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël .11: 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht urè: Gewone dienst. W. Jansen, voorzitter, J. Drabbe, vice-voor- zitter, en A. A. C. de Mol, secretaris. De overige leden van het rljks-schooltoezicht in Zeeland vormen met de twee eerst genoemde heeren samen de commissie van bestuur van de Beurs. De heer L. Vos, onderwijzer te Grijps- kerke, is benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Ameide, Zuid-Holland. Dinteloord. Onze dorpsgenoot, de heer A. van Nieuwenhuljzen Az., is benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Berkel-en-Rodenrijs. Post en Telegrafie. Bij dienstorder is tevredenheid betuigd voor den ijver en de toewijding, door alle ambtenaren en beambten van de rijkstele graaf, alsmede door de kantoorhouders der hulptelegraafkantoren betoond in de afge loopen weken, in verband met de bekend making van de geboorte van prinses Juliana. Nog een weinig geduld, Vrijdag wordt het goed! „Vóór Servatius geen zomer; na Servatius geen vorst", zegt de volks spreuk. Servatius is de laatste der drie „ljs- heiligen". Hij regeert Donderdag 13 Mei. TELEGRAMMEN. Middelburg, 14 Mei. Hedenmorgen werd te Sluis een echtpaar badende in zijn bloed te bed gevonden. Man en vrouw hadden schotwonden aan hoofd en hals. Naast hen vond men een revolver, waarop 5 patronen afgeschoten waren. De toestand van de vrouw is be denkelijk, die van den man minder ernstig. Er bestaan sterke vermoedens tegen den man, daar men meent, dat deze wegens het minder zedelijk gedrag van zijn vrouw reeds eenigen lijd met haar in onmin leefde. De justitie is heden in verband met het bovenstaande naar Sluis vertrokken. 's-Gravenhage, 14 Mei. Tweede Kamer. Goedgekeurd werden eenige wetsontwerpen, o. a. dat, waarbij nog tot 1 October 1909 gelegenheid wordt gegeven muntbiljetten in te wisselen. Over den heer Lohman's voorstel tot wijziging van het reglement van orde der Kamer, beoogend de instelling van ver schillende commissiën, om te geraken tot een meer rationeele behandeling der wets ontwerpen, bepaalde het algemeen debat zich slechts tot eenige opmerkingen van de heeren Van Nispen, Schaper en Van Karnebeek. Over een amendement van den heer Van Nispen, om niet Ie breken met den thans geldenden regel, dat de griffier com missieverslagen maakt, staakten de stem men waarna deze kwestie, waarover breedvoerig was gedebatteerd, werd aan gehouden. Nog werd bepaalddat de amendementen op de door de commissie voorbereide wetsontwerpen onderteekend moeten zijn door ten minste 10 leden; tenzij 48 uren te voren ingediend. MARKTBERICHTEN. Rij6sel, 12 Mei. Vlas. De zaken in Russisch zijn iets levendiger en dientengevolge de prijzen zeer vast. In Rusland is er nog steeds geen aanvoer; het vlas onder de sneeuw kan als verloren worden beschouwd. De vorst belet de bewerking van den grond, zoodat achterstand onvermijdelijk is. Op Zaterdag 15 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders: GOMMERT VAN AS en MARIA ADRIANA DE RIJKE, hunne 30-jarige Echtvereeni- j ging te herdenken. Elkerzee, 15 Mei 1909. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op Donderdag 20 Mei hopen onze geliefde Ouders, Behuwd-, Qroot- en Overgrootouders: LEENDERT MORET Az. en NEELTJE DEN BOER Pd., den dag te herdenken waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Sirjansland, 15 Mei 1909. Uit aller naam, J. FLUIJT. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen mijne geliefde Pleeg ouders: JACOBUS HOLLANDER en JANNETJE VAN DEN BOS, op 24 Mei a.s. hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Pleegdochter, AL1DA POST. Rotterdam, 14 Mei 1909. Bleiswijkstraat, no 11a. Getrouwd: GERR1T STOEL Cz. en ELISABETH DEKKER W.CD., die, mede namens wederzijdsche Familie, hun' hartelijkeu dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ontvangen. Zonnemaire, Zierikzee, 12 Mei 1909. Getrouwd: J. M. DEKKER W.Cz. en J. M. FLIKWEERT Jd„ die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen dank betuigen voor de vele be wijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 12 Mei 1909. Gehuwd; ALBERT G. v. YSELDIJK Azn. en TANNETJE ROOZEMOND Dd., die, ook namens wederzijdsche Familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, ter gelegenheid van hun huwelijk ontvangen. Stavenisse, 13 Mei 1909. Getrouwd: P1ETER VAN ZU1JEN Pz. en APOLONiA P. VAN DEN HEUVEL Kd. Grand Junction Colo, 12 Mei 1909. (N.-Amerlka), South 7str. 1007. Heden overleed, na een smartelijk, doch geduldig lijden, onze geliefde Zoon en Broeder JOHANNES JACOBUS, in den nog jeugdigen leeftijd van 8 jaar en 6 maanden. Dat zijn heengaan vrede mocht zijn geweest en uit dit sterven voor ons een leven mocht geboren worden, is de wensch en bede van zijn geliefde Ouders, Broeders en Zusters. Brouwershaven, 13 Mei 1909. Uit aller naam, W. J. C. VAN ECK. ELIZABETH VAN ECK, geb. Zinke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2