Zaterdag 15 Mei 1909. M. M. I Uil, Men. BLQOKER'S Indien U Eerste Blad. RECLAMES. WEEKMARKT. DAALDERS CACAO. Uit Stad en Provincie. ZlimikZEESCHE (55 ierikzeesohe NIEUWSBODE. Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 3771. Ultgevar-Hoofdredactaun A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. een Rijwiel mocht noodig hebben vraagt dan mijn prijs-courant even aan, of komt zelf de modellen bezichtigen, waardoor U een belangrijk bedrag uitspaart. 10 pCt. korting geef ik U op de reeds zoo laag gestelde catalogus-prijzen seizoen 1909 „lirtirripilii,. prima fabrikaat, met 1 jaar coulante garantie, ook op de banden, voor f 45. .1» muvuiuu1u uuiul met fijn echt dubbel klokkenlager. geheel goud gelijnd, f 49,50, waarvoor U elders minstens f 70 betaalt. Geregeld houd ik 4- a 500 Rijwielen voorradig, en zijn alle modellen in iedere uitrusting direct leverbaar. Ruime sorteering ook in Rljwiel-onder- deelen. Heeft U reeds kennis gemaakt met de extra prima Haaljer-Draadbanden met naam op het ioopvlak? Alle leveringen geschieden in de eilanden Tholen en St.-Philipsland zonder tusschen- komst van agenten. Bij 2 of meer stuks nog speciale conditiën op aanvraag. Aanbevelend, Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende Schietoefe ningen ter kennis van Zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens raededeeling van den Minister van Oorlog zal op 18 en zoo noodig ook op 19 Mei a.s. eene schietoefening gehouden worden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191°), tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 l uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de forten Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Zierikzee, den 13 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat, wegens het invallen van den Hemelvaartsdag in de volgende week, de gewone Marktdag in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den 19 Mei e.k. Zierikzee, den 14 Mei 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het schijnt mij dan ook ondoenlijk om bij voorbaat uit te rekenen, wat een pen sioenwet naar Engelsch model zou kosten. Wel Is voor ons land het aantal mannen en vrouwen boven de 70 jaren bekend, maar daarmede is men nog niet veel verder, aangezien niet zonder speciaal onderzoek Is na te gaan, hoevelen van dezen in de termen van een Staatspensioen zouden vallen. Uitgaande van de niet gewaagde onder stelling, dat z(|, die hun leven lang GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS behoorlijk gevoed zijn en onder gunstige hygiënische omstandigheden geleefd hebben, meer kans hebben zeer oud te worden dan zij, die bij harden arbeid een karig en moeilijk beslaan geleid hebben en dat uit dien hoofde het percentage betrekkelijk gegoeden onder de 70-jarigen belangrijk hooger zal zijn dan bij de natie in haar geheel, zou ik meenen, dat men zeer ruim rekende, door aan te nemen, dat van de ongeveer 210.000 70-jarigen, 100.000 behoefte heb ben aan ondersteuning. Werd dezen 100.000 een pensioen van f 3 per week toegekend, dan zou daarmede een uitgave gemoeid zijn van f 15.600.000. Intusschen, waar de levensstandaard in Engeland aan merkelijk hooger is dan hier te lande, zou men in tweeërlei opzicht kunnen bezuinigen zonder feitelijk beneden de in Engeland toegekende hulp te blijven. Vooreerst bestaat in Engeland reeds recht op pensioen bfj een geringer inkomen dan van f 7,30 in de week, welk bedrag ten onzent zou kunnen verlaagd worden b.v. tot f 6 of f 5. Dientengevolge zou het aantal personen, die voor pensioen in aanmerking komen, kleiner worden. Voorts zou men met een lager bedrag dan f 3 per week kunnen volstaan. In Duitschland bedraagt de ge middelde ouderdomsrente slechts f 96 in het jaar, dus nog niet f 2 per week. Een rijksdaalder in de week zal in Nederland niet veel minder beteekenen dan 5 shilling in Engeland. Werd het pensioen tot een rijksdaalder teruggebracht, dan zou men voor 100 000 personen noodig hebben f 13 000 000 's jaars. Ik geef dadelijk toe, dat ook deze kosten berekening vrijwel In de lucht hangt, alleen maar niet meer dan die van mr. Treub. Bij de feitelijke onmogelijkheid om thans nog een op deugdelijke gegevens steunende raming te maken, schijnt mij de eenigpractisch mogelijke weg, de rede neering om te keeren en te beginnen met de vraag, hoeveel men als maximum voor de zaak beschikbaar wil stellen. Is men het over het bedrag eens geworden, dan kan men nader onderzoeken, hoever dit strekt: of men tot f 3 In de week kan gaan, dan wei zich tot f 2,50 zal moeten beperken; of de bedeelden onder de gepensionneerden kunnen opgenomen wor den of niet; of de grens der behoeftigheid, die als criterium zal gelden, wat hooger of wat lager moet worden gesteld. Men zoeke een cijfer, dat eenerzijds onze financieele krachten niet te boven gaat, anderzijds voldoende is om Iets van beteekenis voor de oude behoeftigen tot stand te brengen. Een zoodanig bedrag acht ik het boven genoemde van f 13.000.000. In het ongunstigste geval kan men daaruit aan 100.000 oudjes, die er het meest behoefte aan hebben, een toelage van een rijks daalder in de week verstrekken; en al is dit heel wat minder dan velen hebben gedroomd, een dergelijke maatregel zou toch een weldaad zijn voor ons volk. Wie geneigd mocht zijn, daarover minachtend de schouders op te halen, kent, geloof Ik, onze maatschappelijke toestanden niet. Ik denk zeker niet licht over de moeilijk heid om 13 millioen gulden voor de schatkist te vinden. Men moge zonneklaar kunnen bewijzen, dat dit bedrag slechts een zeer klein percentage van het jaarlijksch inkomen van ons volk bedraagt en mitsdien best Is op te brengen, daarmede hebben wij nog geen bruikbare belasting of belastingen, die wederom 13 millioen in de schatkist doen vloeien. Ik benijd den Minister van Financiën niet, die voor die taak zou worden gesteld. Maar anderzijds acht ik het niet twijfelachtig en hier bevind ik mij in het goede gezelschap van mr. De Meester dat, zoo men de zaak wil, deze f 13 millioen vallen binnen het voor onze krachten bereikbare. Aan welke bronnen men ze eventueel zou moeten ontleenen, is een vraag die men vooraf moeilijk in i'iizonderheden kan en ook niet behoeft te beantwoorden. Daarbij hangt zeer veel af van den verderen gang van zaken op financieel gebied. Met de ondervinding der latere jaren voor oogen kan niemand zich daaromtrent aan voorspellingen wagen. Bij de laatste Staatsbegrooting is gebleken, dat het kan tegenloopen; daarvóór ligt een reeks van jaren, gedurende welke aan den voorspoed geen einde scheen te komen. Van de jaren 1888 tot 1906, dus in 18 jaren tljds, steeg de opbrengst der verschillende middelen des Rijks, zonder belastingver- hooging, met f 58 millioen. Van 1898 op 1899 viel een vooruitgang te constateeren van niet minder dan f 7 800 000 voor de gewone staatsontvangsten alléén, terwijl deze het volgend jaar weder een sprong naar boven deden van f 3 300.000, alzoo in twee jaren tijds ruim 16 millioen gulden meer voor de schatkist afwerpend. Er zijn dan ook verscheidene nieuwe kostbare maatregelen tot stand gekomen, waarvoor ieder bij de voteering nieuwe belastingen noodig achtte en die toch zonder belastingverhooging zijn betaald. Ik herinner b.v. aan de met ruim 6 millioen gulden gestegen uitkeeringen aan de gemeenten krachtens de wet-Sprenger van Eyk en aan de onderwijswetlen- Borgesius en -Kuyper, die te zamen op dit oogenblik niet veel minder dan evenge noemd bedrag zullen eischen. Ook wotdt voor Oorlog en Marine nu ongeveer 9 millioen gulden meer uitgegeven dan 10 jaren geleden. Breken wederom zoo gunstige jaren aan, dan kan een groot deel van de vereischte 13 millioen gulden worden gedekt uit het accres der middelen. Te rekenen valt daarop echter natuurlijk niet, allerminst op dit oogenblik, nu er nog in een groot bestaand tekort zal zijn te voorzien. Juist met het oog op dit tekort staat het voor mij geenszins vast, dat een Staatspensionneerlng, die een nieuwe uitgaaf van 13 millioen gulden zou met zich brengen, geheel te bestrijden ware uit belastingen, geheven met inacht neming van het overigens zoo juiste beginsel van belasting naar draagkracht. Maar ik voor mij zou er dan ook niet tegen opzien zoo noodig een deel dier kosten te dekken uit een belas ting, waaraan het geheele volk zou hebben bij te dragen, met name uit een accijns op eenig artikel van algemeen verbruik. Men vergete niet, dat In het dwangver zekeringstelsel, de zware last der premiën zou drukken voor de helft op de werk gevers, voor de andere helft op werknemers. Waar nu het overgroot deel van ons volk hetzij tot de werkgevers, hetzij tot de werknemers behoortzou derhalve het loslaten van dat stelsel aan de groote meerderheid, behalve veel last en omslag, een helfing besparen, die hoogst Impopulair zou wezen en heel wat zwaarder zou drukken dan een nieuwe accijns met een opbrengst van stel 6 17 millioen gulden. Ten aanzien van hen, die noch tot de werkgevers noch tot de werknemers be- hooren, ware een dergelijke belasting evenmin een onbillijkheid; immers zij zouden daartegenover een pensioenrecht erlangen van veel hoogere geldelijke waarde dan hun aandeel in de belasting zou beloopen, terwijl zij in het dwangver zekeringstelsel van alle uitzicht op ouder domsrente verstoken zouden blijven. Hoe men ook over het bovenstaande moge denken, men zal moeten toegeven, dat op deze wijze de Staatspenslonneering uitvoerbaar is zonder zijn toevlucht te nemen tot datgene, wat misschien zou kunnen, maar niet kan. Ik meen voorts, dat op deze basis samenwerking van Unie-liberalen en vrijzinnig-democraten alleszins mogelijk Is. Den Haag, 26 April 1909. Mr. R. J. H. PATIJN. (Slot volgt). Met toestemming van den schrijver uit Hel Vaderland overgenomen. Zierikzee, 14 April. Onze afgevaar digde, mr. R. J. H. Patljn, heeft voor een candidatuur van liberale zijde in het district Doetlnchem bedankt. Kerkwerve. De kerkeraad alhier heeft bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana een extra-bedeeling gehouden aan alle armen dezer gemeente. De kinderen der Zondagsschool kregen een keurig uitgevoerde gedenkplaat en een boekje: „Welkom in het leven", van de bekende kinderschrijfster Betsy. Duivendljke, 13 Mei. Door schoon weder begunstigd, vierde heden deze gemeente een luisterrijk feest. Uit alle woningen wapperde vroolijk de driekleur, terwijl Looperskapelle buitengewoon keurig versierd was met poorten, vlaggen, groen en lampions. Toen te één uur een stoet tot een optocht door de gemeente gereed stond, noodigde de voorzitter van het feest-comité, de heer J. de Keijzer, den gemeenteraad en den heer secretaris uit in dien stoet plaats te nemen, die bestond uit 40 paarden met ruiters, 2 rijtuigen met den gemeenteraad, en den heer secretaris, één zegewagen met tal van personen, voorstellende het landbouwbedrijf, de vlasserlj, het werk aan de zeewering en verschillende ambachten, een zegewagen met knipsters en een tal van met veel smaak versierde fietsen. Het muziekcorps „Apollo" van Brouwers haven ging den stoet vooraf. Dank zij vooral den commandanten der eerewacht, de heeren S. Gast, J. Padmos en N. Boogerd en den voorrijder J. Leendertse, slaagde de tocht uitnemend. Vaandeldrager was de heer A. van Staalen. Na den terugkeer bood de voorzitter in de raadzaal na een toespraak aan heeren raadsleden en secretaris den eerewijn aan. Thans werden verschillende volksspelen uitgevoerd en prijzen toegekend voor de schoonst ver sierde fietsen, waarbij de eere-voorzitter, de heer C. Boogerd, de secretaris en raadsleden mede aanwezig waren. Van 8 uur af tot laat in den nacht werd ver volgens door een dicht opeengepakte groote menigie met blijde eensgezindheid een schoon feest gevierd, waarbij schier aanhoudend geestdriftig vaderlandsche liederen werden aangeheven. Aan het gejuich scheen geen einde te komen, toen de voorzitter een telegram van dank, van de Vorstelijke Familie ontvangen, voorlas. Door de zorgen van het feest-comité waren de kinderen en de armen mede onthaald. Duivendljke heeft op waardige wijze een onvergetelijk feest gevierd. Eere aan de leiders en commissieleden met den heer J. de Keijzer aan het hoofd, voor de wijze waarop dat alles is tot stand gebracht. Allen waren vol ijver om het feest goed te doen slagen en kunnen dan ook de voldoening smaken dat dit hun volkomen gelukt Is. De heer J. Kristelijn, geboren alhier, en thans marechaussée te Zevenbergen, Is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot gemeente-veldwachter te Gameren in Qel- derland, op een salaris van f 500, vrije woning en kleeding. Haamstede, 13 Mei. Onze burgemeester ontving hedenmiddag van mr. Patijn het verblijdend telegram, dat de Tweede Kamer het subsidie voor de tram Brouwershaven— Burgh had aangenomen, 's Avonds bracht de Harmonie den heer Bolle in zijne kwa liteit van lid van het Tram-Comité eene serenade. De muziek werd gevolgd door de verlichte tram, die ook in den optocht zulk een goed effect had gemaakt. Haamstede en Burgh. Ons feest op 12 April mag uitstekend geslaagd heeten. in belde gemeenten heerschte een opge wekte toon, geen wanklank werd gehoord. We werden door zeer vele feestgangers uit andere gemeenten van ons eiland be zocht, zoodat bij den optocht een groote massa menschen zich langs onze straten bewoog. De versiering was met zorg aan gebracht, groen en bloemen waren niet gespaard, vele particulieren hadden hunne woningen versierd. Te Haamstede trokken de vuurtoren en de aangelegde bloem perken aller aandacht; de te Burgh op gerichte eerepoorten kwamen uitstekend tot hun recht. Zouden we een volledig verslag van ons feest moeten geven, we zouden te veel ruimte van ons blad noodig hebben. Trouwens, dit Is ook niet meer noodig, want in vorige nummers van de Nieuwsbode zijn de lezers reeds eenigszins ingelicht. Na de feestrede te Burgh van ds. Van der Linde, te Haamstede van ds. Japchen, af gewisseld met zang en muziek, werd de optocht in elkaar gezet. Die optocht was wel het schitterendste wat ons feest te aanschouwen gaf. Zij was groot en prachtig tevens. Door de vele zorgen daaraan be steed, is iets schoons tot stand gekomen. Van alle zijden hoorden we dan ook met veel lof over den optocht spreken. Ze was rijk aan afwisseling. Herhaaldelijk werden „kiekjes" genomen. Dat die optocht zoo uitstekend slaagde, ligt voor een groot deel ook aan de goede regeling. Ongetwijfeld verdienen de beide feest-commissiën lof voor haar goede zorgen. Na den optocht kregen we in belde ge meenten volksspelen en uitvoeringen van de harmonie „Witte van Haamstede" en van de zangvereeniging „Nu uiet Hope". Haamstede was 's avonds schitterend verlicht; Burgh besloot het feest met een prachtig vuurwerk. Dat ons feest zoo uitstekend is geslaagd, mogen we danken aan schier aller mede werking. Waar iedereen bereid was te helpen, kon iets schoons worden tot stand gebracht. In de samenwerking met de be volking van onze beide gemeenten hebben wij ons hartelijk verheugd. Ook tusschen de beide feest-commissiën heerschte steeds de zoo gewenschte over eenstemming. Met veel genoegen kunnen we dan ook op ons feest terugzien. Nieuwerkerk, 12 Mei. Door vrij goed weer begunstigd het oranjezonnetje brak bij tusschenpoozen zelfs door vierde Nieuwerkerk heden feest, ter her denking van de geboorte van Prinses Juliana. De feestelijkheden begonnen reeds om halftien met een omgang der school kinderen; daarna speelde het muziekgezel schap in de tent, waaromheen de schooljeugd en de meisjes-zangvereeniging waren opge steld, een koraal (Psalm 68), de zangsters zongen het schoone lied: Oranje leev' trio uit den feestmarsch: Ons Vorstenhuis, en vervolgens had de tractatie in de scholen plaats, waar de gemeenteraad en de feestcommissie een bezoek brachten. Om 12 ure werd een feestgave aan 28 personen uitgereikt met een toepasselijk woord van den burgemeester. De gemeente raad, de feestcommissie en het onderwijzend personeel met hun dames hadden van 12—1 uur een bijeenkomst in de gemeente kamer, waar menig hartelijk woord werd gesproken. Te 2 ure begon de optocht, bestaande uit een dertigtal ruiters, 2 wagens met ambachtsliedenverschillende bedrijven voorstellend, de leden der Volksweerbaar heid en de zangvereeniging, voorafgegaan door de muziek en gevolgd door een groote menigte. Verschillende volksspelen werden in den namiddag gehouden, waarbij het publiek zich best vermaakte en die den deelnemers fraaie prijzen bezorgden; doch vooral trok de aandacht de ring- rljderij door paartjes in tilbury. Aan dit geliefd volksvermaak namen 9 paren deel; de eerste prijs werd behaald door mej. Hel. P. van Poortvliet, rijder de heer J. J. v. d. Zande; de tweede prijs door mej. Anna v. d. Stoipe, rijder de heer D. Boot; de derde door mej. Betsy Krepel Vd., rijder de jongeheer P. Krepel; buitendien werden nog zes prijzen toegekend. Des avonds werd een concert gegeven in de tent op het verlichte feesttereineen vroolijke schare bewoog zich op de maat van luchtige marschen rondom de tent tot 9 ure, toen het vuurwerk werd ontstoken. Een flinke regenbui dreef de feestvierenden in hun huizen of in de herbergen, terwijl de feestcommissie en tal van anderen van den burgemeester toestemming verkregen om in de gemeentekamer het feest voort te zetten. Met een fakkeloptocht eindigde het officieele programma. Oosterland, 13 Mei. Reeds vroeg ver toonde Oosterland zich Dinsdag in feest gewaad. Ondanks het korte tijdsverloop van vaststellen tot uitvoeren was alles In orde. Om 9 uur begon onder klokgelui de armenbedeeling, die evenals het school feest, op ruime schaal was aangelegd. Om half tien maakte „Oosterland's Fan fare" een omgang door de gemeente, om later op de markt met de schoolkinderen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1