Eerste Blad. Eenheid van actie. DAALDERS CACAO; NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. 65»te JAARGANG. - No. 8769. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen ft _l II AA 1 ft ft ft DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is II IInIIIiII IS IVI PI I H I I H voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in I II V U U U II ITIUI I w W w» Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 Uit||0V8P»HoofdP0d0Ct01IP! A. FRANKEL. per jaar bij vooruitbetaling. Redacteur: J. WAALE. Alle betalingen moeten geschieden bij den Oipoctoup: A. J. DE LOOZE, Hoek Sdiuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een sleutel. kinder-armband. zilveren vingerring. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. OpsninpnMptDMjaileii. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van be langhebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemoono Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOET PADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 10 Mei 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. XXX. Dubbel te betreuren valt het daarom, dat de beide staatkundige partijen, die te zamen het overgroote deel der linkerzijde vormen en die overigens zich omtrent de meeste vragen van actueele politiek ge makkelijk kunnen verstaanjuist ten aanzien van deze hoogst belangrijke aangelegenheid voorshands niet hetzelfde standpunt innemen. De Liberale Unie heeft in haar verkiezingsprogram verklaard te wenschen een sociale hervorming om tegemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn, te voorzien in eigen levensonderhoud en dit doel bij voorkeur langs den weg van Staatspensionneering te willen bereiken. De vrijzinnig-demo cratische partij sprak zich, zoo ik mij niet bedrieg, nog niet uit; doch enkele harer voormannen, met name mr. Treub, bestreed het denkbeeld der Staatspensionneering zonder premie en blijft alléén in het verzekeringstelsel met premiën en een Staatsbijdrage heil zien. De polemiek naar aanleiding van dit verschil in meening gevoerd, moge zakelijk haar zeer nuttige zijde hebben, onmiddellijk vóór het begin van den verkiezingsstrijd kan zij toch niet anders dan verwarring stichten in het linksche kamp. Het zou dus wel wat waard zijn, indien alsnog beide fractiën het konden eens worden, althans over den voorshands te volgen weg. Dit schijnt mij inderdaad niet onmogelijk; zelfs vraag ik mij af, of het verschil van inzicht inderdaad wel zóó groot is, als men aanvankelijk geneigd zou zijn te meenen. In zijn breed gedacht en van hooge opvatting getuigend artikel in de Vragen des Tijds van Maart, roert dr. Bos mede het punt in quaestie aan. Begrijp ik den schrijver goed, dan acht hij in beginsel de meest juiste regelingdat ingevoerd wordt een invaliditeitsverzekering voor loontrekkenden, welke tevens omvat de invaliditeit ten gevolge van ouderdom, en bekostigd wordt door premiën van werk gevers en werklieden met een ruime Staatsbijdrage als erkenning van het groote algemeen belang, dat bij deze voorziening is betrokken. Na dit te hebben uiteengezet gaat hij intusschen aldus voort: „Werd nu daaraan toegevoegd een „Staatsondersteuning van oude behoeftigen, „dan zouden ook niet loontrekkenden „daarvan profiteeren, maar zullen verder „de invaliditeitspensioenen gaandeweg deze „ondersteuning voor een goed deel over- „bodlg maken. Daardoor zou een dergelijke „armenzorg, want niets anders is b.v. het „Deensche of Engelsche stelsel, den over- „gang hebben gevormd tot een tijdperk, „waarin de belanghebbenden uit eigen „kracht zich in de sociale verzekeringen „hebben gewapend tegen de gevallen, „waarin het inkomen zonder aanwijsbare „schuld daalt beneden een minimum-peil, „dat door den stand onzer beschaving MEN MOGE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN BLOOKER'S CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. „wordt geëischt. Op deze wijze zou zeker „zijn verkregen, dat in een afzienbaar „tijdvak de oude behoeftigen beter worden „geholpen dan thans, zoodra men het „eerst eens is over het totale bedrag der „Staatsbijdrage en de wijze, waarop dit „gevonden moet worden". Mr. Treub zijnerzijds schrijft naar aan leiding daarvan in Land en Volk het volgende „Er is niets tegen, het verdient zelfs „aanbeveling, dat de Staat, na uitgemaakt „te hebben, wat hij aan dit onderdeel der „sociale verzekering (d. i. ouderdomszorg) „ten koste leggen wil en kan zonder „de andere onderdeelen in het gedrang te „brengendit bedrag zoolang de „ouderdoms-v erzekering nog geen „vruchten afwerpt besteedt, ter leniging „van den nood der arme ouden, die „daaraan het meest behoefte hebben". Waar de beide Vrijzinnig-Democratische schrijvers zich op deze wijze uitlieten, kan ik niet inzien, dat zij zich tegen het verkiezingsprogram der Liberale Unie be hoeven te keeren. Dit vindt veeleer steun bij hen. Immers uit de aangehaalde zinsneden volgt ondubbelzinnig, dat ook naar hun meening onverwijlde invoering van Staatspensionneering voor oude be hoeftigen wenschelijk Is. Wel Is waar blijft in zooverre verschil in beginsel bestaan, dat volgens hen dat Staatspensioen later allengs zal inkrimpen, aangezien de invaliditeitsrente gaandeweg deze onder steuning grootendeels overbodig zal maken, terwijl in het program der Liberale Unie aan het Staatspensioen een blijvende plaats wordt ingeruimd; maar deze quaestie valt niet te beslissen bij de Staatspensionneering, doch bij de invalidi teitsverzekering. Als deze laatste aan de orde komt maar ook niet eerder zal men voor de vraag staan, of de invaliditeitsrente bij het 70e jaar zal op houden om door het ouderdomspensioen te worden vervangen, dan wel of het beter is, die rente ook na het 70e jaar te doen doorloopenin welk geval het ouderdomspensioen voor den aldus reeds geholpene achterwege kan blijven. Aan vankelijk gevoel ik uit een practisch oogpunt meer voor het eerste stelsel, waardoor de premiën voor de invaliditeits verzekering veel gemakkelijker te betalen zullen zijn, doch dit punt kan voorshands geheel blijven rusten; voor een eventueele wet tot toekenning van Staatspensioen aan ouden van dagen doet het niets hoege naamd af. De heer Treub wil de ultkeering aan oude behoeftigen geheel als een onderdeel der armen zorg beschouwd zien en daarvoor de armbesturen en de diaconieën in den arm nemen. Dit denk beeld lacht mij niet toe. Toegegeven kan worden, dat de bemoeiing van den Staat met het lot der ouden van dagen van hetzelfde beginsel uitgaat ais de openbare armenzorg, maar daarom behoeft men van het ouderdomspensioen nog geen bedeeling te maken. Zooveel mogeltfk moet bij het volk het besef levendig gehouden worden, dat het ieders plicht is te trachten zonder de hulp van de armenzorgorganen door het leven te komen. Dat besef gaat verloren, wanneer men tot bedeeiing maakt hutp, waarvoor niemand zich behoeft te'schamen. Om die reden verdient het b.v. geen aanbeveling bij algemeene werkloosheid den steun, dien men wil verleenen, door instel lingen van weldadigheid te doen uitreiken, maar is het beter commlsslën ad hoe in het leven te roepen. In dienzelfden gedachtengang moetm.i. ook de ouderdomspensionneering niet tot armen zorg gestempeld worden, maar als een afzonder lijke Rijksdienst worden georganiseerd. Mr. Treub zal wel tot deze concessie aan een bij de voor standers van Staatspensionneering gangbare opvatting te bewegen zijn. Het is welhaast ondenkbaar, dat een poging om tot overeenstemming te komen op deze klip zou schipbreuk lijden. Mocht een en ander juist zijn, dan schijnt het mij niet twijfelachtig, dat de eenheid van actie zou kunnen worden hersteld en dat de Vrijzinnig-Democraten, met behoud van hun standpunt, op dit oogenblik aan het streven der Liberale Unie om tot Staatspensionneering te komen, sleun zouden kunnen verleenen. Gezamen lijk zouden beid.- partijen dan kunnen ijveren voor een voorziening door middel van pensionneering in de nooden van den ouden dag, terwijl tot nader zou verschoven blijven de vraag, of het pensioen op den duur al of niet door invaliditeitsrente zal zijn te vervangen. Wil men tot daden komen, dan is deze weg welhaast de eenig practisch mogelijke. Ook dr. Bos is er van overtuigd, dat bij afwerking der plannen van de Regeering de oude behoeftigen in het aller gunstigste geval nog 6 a 7 jaren geduld zullen moeten oefenen, voordat zij in het genot van eenige rente zullen treden. En hoeveel kan er gebeuren, waardoor deze termijn nog zeer aanmerke lijk wordt verlengd Na de lange lijdensgeschiedenis, die deze zaak heeft doorloopen, kan daarmede toch niemand vrede hebben. Niet vlugger zou het gaan, indien de Regeeringsplannen werden ter zijde gesteld en in de plaats daarvan onverwijld een ziekteverzekering, gecom bineerd met een invaliditeitsverzekering werd ter hand genomen. De ziektewet kan niet losgemaakt worden van een wijziging der Ongevallenwet en van een geheel nieuw te ontwerpen gedecentrali seerde organisatie van het Rijksverzeke ringswezen. Reeds om die reden zou deze oplossing veel voeten in de aarde hebben, zelfs al wist men precies hoe men zich elk dier regelingen voorstelde. Dit is echter allerminst het geval. Niet alleen heerscht nog volstrekt geen communis opinio omtrent'de richting, waarin de wijziging der Ongevallenwet zal moeten geschieden, maar men Is nog niet zoover, dat een keuze tusschen enkele scherp omlijnde denkbeelden kar worden gedaan; de ziekteverzekering is een uiterst lastig stuk werk, omdat daarbij zal zijn rekening te houden met het vele, dat op dit gebied door het particulier initiatief is tot stand gebracht, en om de bovengenoemde reden vrees ik, dat de invaliditeitsverzekering een puzzle iswaar de wetgever voorshands niet uit komt. Daartegenover staat de ouderdomspen sionneering als een uit een oogpunt van wetgevingstechniek en organisatie b e- t r e k k e I ij k veel eenvoudiger materie. Zoo men dezen maatregel ernstig wil, kan hij in enkele jaren worden tot stand ge bracht. Ware het daarom inderdaad niet het beste, op dit oogenblik alle krachten daarop samen te trekken, ongepraejudiceerd latend de vraag, of het Staatspensioen slechts voor een overgangstijdperk zal dienst doen dan wel een blijvend karakter zal dragen? Zouden Unie-Liberalen en Vrijzinnig- Democraten niet op dien voet kunnen samengaan, en ligt in dr. Bos' denkbeeld niet de brug, die de beide partijen tot elkander kan voeren? Ik zie niet in, waarom men hierop niet bevestigend zou antwoorden. Den Haag, 26 April 1909. Mr. R. J. H. PATIJN. Wordt vervolgd). Met toestemming van den schrijver uit HeI Vaderland overgenomen. ■EDERLAMD. Harderwijk, 7 Mei. Eindelijk heeft dan al wat militair is, en daartoe behoorde het Koloniaal Werfbureau met geheel zijn aan kleve, Harderwijk verlaten. Het Koloniaal Werfdepot, op 1 Mei 1907 veranderd en ingekrompen tot Werfbureau, behoort thans tof de gescniedenis van Harderwijk. Sedert het jaar 1843 was het hier gevestigd en vóór dien tijd hier bekend onder den naam van Algemeen Depót der Landmacht No. 33. Harderwijk lijdt hiermede een niet ge ring geldelijk verlies, dat, zooals men hoopt, eenigermate vergoed zal worden door het hier te plaatsen Nederlandsch garnizoen. Om het nadeel aan te toonen, dat Harderwijk lijdt door het heengaan van het Werfbureau, moge hier volgen een globale berekening van hetgeen in den loop van één jaar, van b.v. 1 Mei 1907 tot 1 Mei 1908, te Harderwijk door het Werfbureau is in omloop gebracht: Er waren aanwezig 7 gehuwde officieren, die aan tractement ontvingen f 18,000; aan soldij werd uitbetaald f 100 per dag, makende per jaar f 36,500, waarvan men mag rekenen dat ongeveer J hier werd verteerd of f 27,000; aan handgeld werd in dat tijdvak uitbetaald ongeveer f 175,000, waarvan minstens j hier werd verteerd of f 45,000; aan brood werd uitgegeven f 2400; aan huishuur voor militairen be neden den rang van officier f 1400; aan aanmaak voor kleeding werd uitbetaald f 6000aan aanmaak voor schoenen werd uitbetaald f 3500; aan onderhoud van militaire gebouwen f 3500. Dit te zamen bedraagt ruim één ton gouds, dat Harderwijk thans mist, waarbij nog gevoegd moeten worden een groot bedrag aan levensmiddelen enz., dat het militaire hospitaal verbruikt en de soldijen, die daar worden uitbetaald. De gemeente kas zal er evenzeer onder lijden door plaatselijke belasting, gasverbruik enz. Leiden, 8 Mei. Toen een bruidspaar zich naar het Raadhuis zou begeven, weigerde de moeder der bruid op het laatste oogenblik hare toestemming. Alle mogelijke moeite werd gedaan haar te overreden, doch het hielp niet, zoodat de rijtuigen, die reeds voorgekomen waren, onverrichterzake weer konden terugkeeren. Dinteloord, 8 Mei, Er is nu bepaald, dat de geboorte der Prinses alhier op Vrijdag 28 dezer feestelijk gevierd zal worden. Het programma, dat bij gelegen heid van het zilveren feest van wijlen Z. M. Willem Ill's Koningschap in 1874 ten uitvoer is gehracht, zal andermaal als leiddraad dienen. Daartoe zfln twee regelingscomité's be noemd, waarvan het ééne de leiding bij de versiering der gemeente op zich genomen heeft en bestaat uit de dames: A. van Aarsen, W. Bierens, E. Bom, Cath. Clarijs, M. de Frel, T. Knook, N. Linders, J. Pitjouw, J. de Rijk, N. Vogelaar Ld., M. Vlamings, M. Verstraate en Ant. de Visser; terwijl het andere de hoofdleiding voor de verdere voorbereidende maatregelen in handen heeft en bestaat uit de heeren: C. Molendijk, J. Bom Mz., C. van Turenhout, A. Vroon Hz. en A. Herselman. Overeenkomstig het plan zal één onzer ingezetenen als Koning fungeeren, waartoe is uitgenoodigd de heer J. Hartman. Intusschen is men druk bezig met het inzamelen van gelden, welke toch zeker voor het beoogde doel onmisbaar zijn. Zierikzee, 10 Mei. De burgemeester dezer gemeente heeft namens de burgerij Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin en zijn Koninklijke Hoogheid, Prins Hendrik der Nederlanden, geluk gewenscht met de geboorte van een Prinses. De Jantjes van het oorlogsschip „Heemskerk", dat in de nabijheid van onze gemeente lag, hebben Zaterdag en Zondag alhier gepassagierd, wat natuurlijk een ongewone drukte in ons anders stil stadje gaf. De officieren van genoemd oorlogsschip waren Zaterdagavond de gasten der sociëteit „De Vereeniging", die deze beleefdheid revengeerden door de leden van genoemde sociëteit met hunne dames tot een bezoek aan het oorlogs schip op den daaropvolgenden Zondag te nooden, waarvan de meesten gaarne ge bruik maakten. Op 16 dezer zal kapt. A. Verdoorn den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als kapitein op de „Zeeuwsche Spoorboot", dienst Zierikzee— Middelburg v. v. Wij achten het onnoodig in herinnering te brengen, hoe kapt. Verdoorn in die kwarteeuw steeds getoond heeft een gezag voerder te zijn, die zijn plicht kent en aan zeemanschap tevens voorzichtigheid paart, zoodat menigmaal, vooral in het najaar en in den winter, men met belang stelling de „Spoorboot" onze haven zag naderen. Moge het den wakkeren zeeman gegeven worden, nog vele jaren zijn taak te ver vullen. Wij zijn er van overtuigd, dat hij op zijn gedenkdag vele blijken van belangstelling zal ondervinden. Den 1 Mei was het 30 jaar geleden dat opziener Van der Slikke benoemd is bij de Visscherij-Politle op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, in aanmerking nemende, dat de stemming en herstemming voor leden van de Tweede Kamer zullen plaats hebben op 11 en 23 Juni en er gten voldoende zekerheid bestaat dat alle bussen uit de districten Oostburg, Hontenisse en Zierikzee op tijd kunnen worden overgebracht, heeft bepaald, dat de zittingen der hoofdbureau's zuilen gehouden worden in Oostburg op 12 en 24 Juni, 's middags 12 uur, en In Zierikzee en Hontenisse op 14 en 24 juni, des voormiddags 9 uur. Voor een feestviering te Zaamslag, een gemeente van slechts ruim 3000 zielen, is niet minder dan f 1100 ingekomen. Het kath. Hulsterblad geeft onder het opschrift „Geen goede bondgenooten" ook de cijfers, die de anti-revolutionnairen in het Staten-district bij de laatste verkiezingen hebben behaald, en vergelijkt daarmede het stemmencijfer dat Dinsdag de heer mr. Stleger (kath.) heeft behaald. Het kath. orgaan voegt er aan toe, dat deze cijfers genoeg zeggen. Brouwershaven. De heer J. Pannekoek Jr. alhier, vroeger opzichter aan het tech nisch Bureau Zeeland te Zierikzee, Is be noemd tot adjunct-opzichter bij den Rijks Waterstaat voor de werken aan den IJsel, standplaats Zutphen, onder directie van ingenieur Jhr. Van Panhuys. Duivendijke, 7 Mei. Door de goede zorgen van 't gemeentebestuur werden heden de schoolkinderen mild onthaald en aan de bedeelden ook een feestgave uit gereikt. Voor de feestviering in deze gemeente is ongeveer f 190 bijeengebracht. Ellemeet. Ter herinnering aan de heu gelijke gebeurtenis in ons Koninklijk Huis werd Vrijdag in deze gemeente feest gevierd. Van alle openbare en particuliere gebouwen wapperde de Nederlandsche driekleur, welker banen zich door den krachtigen wind breed ontplooiden. Om negen ure begon het schoolfeest. Opgewekt en vroolijk weerklonken de vaderlandsche liederen door het zeer net versierde school gebouw, dat zich ook, voor zoover dit mogelijk was, gevuld had met een belang stellend feestvierend publiek, den burge meester C. J. J. Fokker aan het hoofcL De tractatie bestond in het uitreiken van melk, krentenbroodjes, beschuit met oranjemuisjes en sinaasappelen. Na afloop van het kinderfeest werd bij monde van den heer burgemeester, die eerstens in gloedvolle, welgekozen woorden den heugelijken dag van de geboorte van het Prinsesje in herinnering bracht en de vreugde schetste, die daarover en overal In den lande heerschte, aan het muziek gezelschap een fraai groen fluweelen vaandel met afhangende gouden tressen uitgereikt. Spreker feliciteerde het gezel schap hartelijk met het kostbare geschenk, den wensch uitende, dat ieder lid bij voortduring trouw aan het vaandel zal blijven en dat het gezelschap onder deze banier moge groeien en bloeien. Met een driewerf „hoera" voor den milden gever besloot spreker zijn kernachtige speech. De president van de muziekvereenlging dankte den burgemeester voor het gespro kene en zijne hartelijke wenschen. Om 11 ure werd de optocht samen gesteld, die met een groot aantal paarden, rijtuigen en de muziek er bij door de ge meente een ommegang deed. 's Namiddags werden volksspelen ge houden, bestaande uit een rlngrijderij op fietsen en een op kruiwagens. Verscheidene deelnemers konden met een triomfantelijk gezicht en een gewonnen prijs In gelukkige en vroolijke stemming huiswaarts keeren. 's Avonds 7j uur liet de muziek zich opnieuw hooren en deed een tournée door de A la giorno verlichte kom der gemeente. Nog gerulmen tijd bleven de feestvierende gemeentenaren in zeer vroolijke opge wekte stemming gezellig bijeen. Op initiatief van één der leden van den gemeenteraad werd voormiddags aan H. M. de Koningin en Z. H. den Prinsgemaal een telegram van gelukwensch verzonden, 's Avonds kwart vóór zes ontving de feest vierende gemeente van Z. H. Prins Hendrik een telegram, behelzende Hun hartelljken dank voor de betoonde belangstelling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1