ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Mei 1909. Derde Blad. (Za ieriltzeesche C o u r a n t). Hel beelkondlg Inslilnot Ie Jnmel bij Charleroi. NIEUWS1JJDIN6EN. Gezondheidscommissie Ie Zierikzee. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAAR6AN6. No. 8768. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopertd eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Een tournee, die wij dezer dagen in België maakten, bracht ons ook in het eenvoudige, vriendelijke dorpje Jumet. Reeds meermalen hadden wij de voor treffelijke inrichting hooren roemen van het daar gevestigde heelkundige instituut, waarvan de zeer bekwame doctor Dogniaux de diricteur-elgenaar is, en dat bestuurd wordt door de zusters van Barmhartigheid. Overtuigd van de welwillendheid en de gastvrijheid van de bewoners van het schoone België, namen wij de vrijheid eens te trachten de bekende inrichting van den heer Dogniaux nader te leeren kennen. Het is hier de plaats te erkennen, dat wij door één der zusters onmiddellijk met de meeste hoffelijkheid werden ontvangen en bij den Directeur werden aangediend, die ons verzoek onmiddellijk met de meeste welwillendheid Inwilligde. Aan één der andere zusters werd opge dragen ons eens in deze inrichting rond te leiden en wij overdrijven niet, wanneer wij beweren, dat alles wat wij hier zagen ons den indruk heeft gegeven, dat wij hier te doen hebben met een instelling die behoort tot de eerste in Europa en beantwoordt aan het meest mogelijke comfort. Het fraaie, breede en hooge gebouw, mede een bewijs van fraaie bouwkunst en goeden smaak van den bekwamen eigenaar, is omgeven door een fraai park van circa 2 H.A., geheel ommuurd en hoog gelegen en heeft men van uit de verschillende kamers der patiënten een liefelijk panorama op een werkzame en aangename streek, waarover het mooie land van België in zoo ruime mate beschikt, terwijl eveneens een zeer fraaie solarium (wintertuin) aan het instituut is verbonden ten dienste der zieken. De meest volmaakte zindelijkheid heerscht in ieder lokaal van deze inrichting, waarvan een gedeelte uitsluitend voor vrouwelijke patiënten is afgezonderd, terwijl alles wat ons getoond werd, beantwoordt aan de meest strenge eischen, die aan het modern comfort gesteld kunnen worden. Alles wat wij zagen tot in de kleinste bizonderheden, heeft ons overtuigd, dat door den stichter van zijn instituut vooraf een zeer ernstige studie is gemaakt, want alles is tot in de kleinste bizonderheden uitnemend verzorgd en gaarne nemen wij aan, dat volgens het advies van bevoegde autoriteiten, de kliniek van Dr. Dogniaux, in haar soort inderdaad een model-inrich ting is. Elke zieke zal erkennen, dat alles wordt aangewend om het verblijf hier zoo aan genaam mogelijk te maken, waartoe zeer zeker de liefelijke behandeling der zusters het hare toe bijdraagt en waarvoor het ons past hier nogmaals een woord van dank te uiten. Het voedsel voor de zieken maakt een onderwerp van voortdurende studie van den heer Dogniaux uit, zoodat ook in dit opzicht getracht wordt, iedereen te bevre digen. Na de zusters bedankt te hebben voor bare welwillende inlichtingen, werden wij nog enkele oogenblikken in het kabinet van Doctor Dogniaux genoodigd, waarbij hij ons mededeelde, dat zijne inrichting in hoofdzaak hare vermaardheid heeft te danken aan de behandeling der volgende ziekten Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk. Mismaaktheid der ledematen: Horrel voeten, Genu-Valgum, enz. Vrouwenziekten: Breuken, Afwijkingen, Gezwellen, enz. En als bewijs van den goeden naam, die Dr. Dogniaux als specialiteit dezer ziekten heeft, is zeer zeker het feit van gewicht, dat in het jaar 1908 door hem niet minder dan 1143 operatiën zijn verricht, een cijfer wat wellicht door geen ander nog werd bereikt en wat dan ook zeer zeker een chirurgisch record kan worden genoemd. Waar ook in ons land zeer zeker velen zijn, die aan één der bovenbedoelde ziek ten lijdende zijn en waarschijnlijk reeds meermalen getracht hebben daarvoor ge nezing te vinden, hebben wij gemeend goed te doen door in dit artikel met een enkel woord eens op de voortreffelijke Inrichting van Dr Dogniaux te wijzen. Zijne diepe en ernstige studie en de hoffelijkheid, waarmee hij ons ontving, geven hem het recht van ons te verwachten, dat wij hem op deze wijze dankzeggen en hem steunen in zijn streven, in het belang der lijdende menschheid. Jumet is zeer gemakkelijk en in korten tijd te bereiken en ligt aan de lijn Brussel- Charleroi. Per spoor gaat men tot Roux en is het Instituut ongeveer In een kwartier te bereiken door nauwkeurig den weg te volgen, die aangegeven is op een kaartje, wat de heer dogniaux gaarne bereid is te zenden aan eiken belanghebbende, terwijl hij bovendien gaarne te allen tijde verdere gegevens zal verstrekken. Amsterdam, Mei 1909. ITALIË. Als antwoord op het adres, dat hem namens de katholieke Vrouwenvereenigln- gen werd aangeboden, heeft de H. Vader eene toespraak gehouden, waarin hij voor namelijk handelde over de kwestie der rechten van de vrouw. Hij bedankte de leden der vereenigingen voor de belofte, welke zij deden ieder naar hunne krachten te werken voor de hernie- wing der samenleving in Jezus Christus. Hij wees vervolgens op het verhaal van den Bijbel over de schepping der vrouw, welke door God aan den man tot gezellin is gegeven, en op de onderrichtingen van den H. Paulus, die zegt, dat zij de onder- hoorige van den man is. Z. H. deed uitkomen, hoe verkeerd het is de rechten en de maatschappelijke zen ding der vrouw te willen gelijkstellen met de rechten en de maatschappelijke zending van den man. Daaruit moet men echter niet afleiden, voegde de Paus er bij, dat de vrouw de dienares of de slavin van den man is; zij is zijne levensgezellin, zijne wederhelft, niet zijne dienares noch zijne slavin. De taak, waarvoor zij geschapen zijn, is verschillend, doch even grootsch en edel; zij moeten samenwerken voor de samen stelling van het gezin, voor de opvoeding der kinderen. De man heeft voor plicht, door zijn werk te voorzien in de noodige middelen om het huisgezin te onderhouden en op te voeden; aan de vrouw is de zorg voor het huishouden en voornamelijk de opvoeding van de kinderen toevertrouwd. TURKIJE. De sterren blonken Maandagmorgen nog aan den hemel, toen een aantal vonnissen van den krijgsraad voltrokken werden. Op drie verschillende plaatsen van Constanti- nopel, daar waar het openbare leven het sterkst merkbaar is, waar ook de misdadige aanslag van 13 April in scène werd gezet, werden de executies voltrokken. Dicht vóór de naar Galata voerende brug had men drie stevige galgen opgericht, vóór het parlementsgebouw vijf en vóór de moskee van Sultan Bayazed eveneens vijf. In tientallen van jaren waren geen dood vonnissen voltrokken in de Turksche hoofdstad. Nu dertien opeens. Vóór het parlement hangt de moordenaar van den afgevaardigde Emir Arslan, voorts een majoor van het jagerbataljon, naast hem zijn zoon en een sergeant Hamid, die op 13 April het bataljon aanvoerde, hetwelk een aanval deed op het parlement. Het is een uitgemaakte zaak, dat sergeant Hamid vóór den staatsgreep herhaaldelijk lang durig op audiëntie is geweest bij Abdoel Hamid en dat hij den 14en van sergeant tot brigade-generaal bevorderd is! De andere gehangenen zijn onder officieren zij dragen allen een drillen hemd en een dito broek. Slechts twee of drie ziet men den heftigen doodstrijd aan. Hun gezichten zijn akelig vertrokken. Anderen zijn nauwelijks veranderdalleen hun ver glaasde oogen en de wind, die de lijken zachtjes heen en weer laat schommelen, maken een naargeestigen indruk. Ieder van hen heeft op de borst een plakkaat met 't vonnis van den krijgsraad in groote letters. Zigeuners hebben de vonnissen vol trokken. Bij eiken galg stond voorts een beul met een brandenden fakkel. Een groote gewapende macht was aanwezig. Het publiek verdrong zich om de plakkaten op de borsten van de gehangenen te lezen. Tot afschrik zouden de gevonnisten tot den middag blijven hangen om Dinsdag j.l. voor andere veroordeelden plaats te maken. Vóór Stamboel nog ontwaakte voerde men een aantal gevangenen, wien een gelijk lot wacht, in troepjes van zes, onder sterke militaire bedekking, langs de gehangenen. Morgen zouden zij er hangen! BELGIË. Zondag bewoog zich boven de stad Namen een ballon van 1200 kubieke Meters inhoud, bestuurd door den lucht vaarder Cheude, waarin zich de heeren Emmanuel de Gaissier, Walter en Georges Braconnier en De Leivignan bevonden. Het luchtschip bleef eenigen tijd boven de "stad zweven om vervolgens op de vlakte te Anevoie te landen. Op dat moment beging één der opva renden, de heer Emmanuel de Gaissier, de onvergeeflijke domheid, uit het schuitje te springen. De ballon schoot dientenge volge plotseling omhoog. De inzittenden spanden alle krachten in om den ballon in zijn vaart te stuiten, door het ankertouw aan te halen, met het gevolg, dat men met een harden smak op den grond terecht kwam. De graaf De Levignan brak beide beenen. Twee arbeiders waren te Charleroi bezig met het leggen van een telefoon verbinding. De één lei de hand op de geleiding van den paal, waarin hij geklommen was, en werd onmiddellijk door den electrischen stroom getroffen. Zijn met gezel, die hem te hulp kwam, werd eveneens getroffen, zoodra hij den ander aanraakte. Het duurde tien minuten eer men den stroom kon afsluiten. Toen was reeds één der arbeiders in zoo'n toestand, dat hij weldra stierf, terwijl men ook voor 't leven van den ander vreest. De Nationale Bank te Brussel was Maandagmiddag om half 12 in rep en roer. Één der bedienden, die een portefeuille met 3000 fr. miste, riepDievenDadelijk werden de deuren gesloten en, zeker dat nu niemand meer ontsnappen kon, begon men te zoeken. De bediende in kwestie had op de binnenplaats van het gebouw een persoon ontmoet, die hem gezegd had dat hij waar schijnlijk zijn portefeuille aan het bureau raampje had laten liggen. Hij snelde terug, maar vond niets. En toen herinnerde hij zich den persoon, die hem had aangesproken, ook aan het raampje gezien te hebben. Hij maakte dit aan de politie bekend en duidde hem aan. De vermoedelijke dief had, door den bediende weer naar het kantoor te zenden, eenvoudig een middel beproefd om ongemerkt de poort uit te raken, niet wetende dat alle deuren auto matisch gesloten werden bij het gegeven alarm. Daar het niet gelukte, had hij porte feuille en inhoud in een hoek geworpen. Toen werd hij gegrepen. Later hield men nog een medeplichtige aan. De eerste is een Rus, die sedert eenige weken een gemeubileerde kamer op de Anspachlaan bewoonde; de andere is een Duitscher, die pas van Antwerpen was aangekomen. NEDERLAND. Leeuwarden, 5 Mei. Gisteren en heden, de laatste dagen waarop in dit jaar kievits eieren mogen verhandeld worden, zijn nog 16000 stuks verkocht tegen den prijs van 14 tot 17 ets. per stuk. Ongeveer 12000 stuks zijn naar het buitenland verzonden. Lemmer, 5 Mei. Gisteren is bij deze gemeente uit zee opgehaald en hier aan gebracht het lijk van de vrouw van schipper Dinkla, wiens schip op de Zuiderzee schipbreuk leed en waarbij alle opvarenden, behalve de schipper, omkwamen. Op het lijk werd in een rokzak f37.50 aan geld gevonden. 's-Gravenhage, 6 Mei. Het officieel bulletin, hedenmorgen op het Koninklijk Paleis in Den Haag uitgegeven: „Ook heden valt omtrent den gezond heidstoestand van Hare Majesteit de Koningin en van de Prinses niets dan goeds te vermelden. Prof. Dr. Kouwer. Dr. Roessingh. Rotterdam, 5 Mei. Vrouw M. E. v. B. uit Nijmegen, kwam op bezoek in de Wijde Broedersteeg en was zoo onvoorzichtig zich in gezelschap aldaar te laten ont vallen, „dat zij nog iets in haar kous had". Dit was het sein voor de anderen om braaf te tracteeren, zoodat vrouw B. onder den invloed geraakte. Na ontnuchtering kwam zij tot de ontdekking, dat zij haar spaarduitje, ad f 25, vermiste, dat zij in kaar kous had verstopt, vanwege de veiligheid. Dinteloord. Namens de tooneelvereeni- ging „Aurora" waren vele ingezetenen opgeroepen om op Woensdag, 5 dezer, te verschijnen in het hótel van mej. wed. P. M. Vlamings, om nadere besprekingen te houden naar aanleiding van de geboorte van Prinses Juliana. Onder veel belang stelling werd de vergadering door den president, den heer Molendijk, geopend. Daarna kreeg de WelEd. heer J. Geluk, die het voorzitterschap der feestcommissie bereidwillig op zich genomen heeft, het woord en wees er op, hoeveel reden er thans in den lande was tot vreugde en dankbaarheid en dat het ook op den weg van Dinteloord's burgers lag in gepasten vorm daaraan uiting te geven. Er werd, met het oog op een goede organisatie, besloten eerst in de week, voorafgaande aan het Pinksterfeest, op een later te be palen dag, een historischen optocht te houden. Volgens rooster zijn voor de ver kiezing van leden voor den gemeenteraad aan de beurt van aftreding de heeren: L. Vogelaar Jz., 2e wethouder, C. Koopmans en P. Vogelaar Sz. Bergen-op-Zoom, 5 Mei. Heden had alhier de plechtige opening plaats van het Christelijk Krankzinnigengesticht. Om één uur was men in het tijdelijk kerkgebouw bijeen. Onder applaus trad Minister Heemskerk binnen met overige autoriteiten. Z.Exc. nam plaats in het gereserveerde gedeelte. Links van hem nam plaats de Commissaris der Koningin in Zeeland. Rechts de heer IJzerman, lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Voorts waren aanwezig het bestuur der stichting „Vrederust", gedeputeerden uit Zeeland en Zuid-Holland, afgevaardigden en belangstellenden. De plechtigheid werd geopend met het zingen van Psalm 95, eerste vers, waarna een gebed werd uitgesproken door ds. Donner, den voorzitter der stichting. Z.Eerw. hield een rede, waarin den Heer dank en lof werd gebracht voor Zijn steun in de totstandkoming der gebouwen. Spr. dankt verder het bestuur voor zijn werkzaamheden van voorbereiding, en wenscht de leden der vereeniging geluk, en dankt voor den financieelen steun voor het Christen- krankenhuis, dankt den heer Knebel, wiens werk de goedkeuring van ons en anderen wegdraagtook den uitvoerders Panny wordt hulde gebracht voor de eerlijkheid en trouw aan den dag gelegd door de opzichters en werklieden, die er aan ge werkt hebben, vier jaren, om te komen tot de voltooiing. Spr. schetst het doel der stichting, n.l. verzorging van kranken van geest, onder de schaduw van de banier van Jezus Christus, en schetst de betere wijze van de krankzinnigenverpleging. Hij herinnerde aan 9 October 1884, den stichtingsdatum der Vereeniging tot Christe lijke verzorging van krankzinnigen te Utrecht, en verklaarde de stichting geopend, in den naam van den drie-eenigen God, den Vader, Zoon en den H. Geest. Daarna kwam de installatie van dr. Van der Burgh. Spr. vertrouwt, dat hij al zijn kracht van God ontvangen, zal aanwenden tot heeling van de ongelukkigen, aan hem toevertrouwd. Voorts sprak hij een bede uit voor allen, die hier zullen arbeiden. Hij dankt Zijn Excellentie voor diens tegenwoordigheid, en voor de groote be langstelling betoond. Hij dankt voor den steun van de gewestelijke besturen in Zeeland en Zuid-Holland, en spreekt den wensch uit, dat de afgevaardigden, hier aanwezig, getuigen zullen, dat voortdurende steun noodig is en dat de toekomst de verwachting niet zal beschamen. Hij dankt het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoom voor de medewerking en is erkentelijk voor de gastvrijheid ondervonden. Dankt den inspecteur van het krankzinnigenwezen voor diens adviezen en medewerking. Het heeft hem de overtuiging geschonken, dat het gesticht zijn sympathie genoot, zijn tegenwoordigheid bewijst, dat men op zijn steun zal mogen rekenen. Spr. besloot met een beroep op aller steun. Dr. Van der Burgh dankte voor het ver trouwen, in hem gesteld, en dankt ieder, die met hem den arbeid heeft voorbereid. Hij beveelt zich aan in de vriendschap van het bestuur. Hét moeilijk werk vraagt veel steun van het bestuur. Ook van den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht hoopt spr. steun te mogen ontvangen. Hij doet ten slotte een beroep op samenwerking van het pesoneel. Minister Heemskerk werd met applaus begroet. Men heeft mij dank betuigd, zeide de Minister, voor mijne tegenwoordigheid; het is aan mij, dank te zeggen voor de uitnoodiging, om te zien het nieuwste op het gebied van krankzinnigen-verpleging, doch er is meer. De stichting dient tot verzorging van de arme, lijdende mensch heid. Er is een roeping krachtens hoogere plicht, de wonden te heelen, de oorzaak van blijdschap te zijn. Wanneer de staat slechts toezicht mocht houden op de uitoefening dezer verpleging, voegt dank aan hen, die het initiatief namen. Spr. brengt hulde aan de mannen, die hier dienen de wetenschap en de barmhartigheid, en die willen putten uit de bron: de Zoon Oods. De lente dezer stichting, zeide de Minister, is heden aangebroken, zij is nog niet voltooid. Moge deze stichting groeien. Wanneer zij in deze lente is geopend, dan is een nieuwe lente aangebroken voor het vader land en een nieuwe zegen aan het vaderland geschonken. De Minister besluit met den wensch, dat zeer velen in rust hier vrede mogen vinden. Onder applaus betreedt de Commissaris der Koningin in Zeeland het podium. Volgaarne had Z.Exc. de uitnoodiging aanvaard. Men moet vreemdeling zijn op het gebied van krankzinnigen-verpleging, om zich niet te verheugen over de opening van deze gebouwen. Spr. dankt allen, die medewerking verleenden tot deze stichting en in de tweede plaats de leden van het bestuur en de Zeeuwsche vereenigingen. Nog vele bezwaren en moeilijkheden zullen te overwinnen zijn, daarom besluit spreker met de beste wenschen voor de toekomst. Het woord werd voorts nog gevoerd door den heer IJzerman, lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland en den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht. KERKNIEUWS. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland zijn toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. kerk de heeren candidaten: K. Engelsma te Workum, L. de Bliek te Capelle aan den IJsel, K. J. van den Berg te Rotterdam, G. A. Bruins te Ellecom en N. D. Kroese te Workum. In de Mei-vergadering dezer Commissie werd o. a. meegedeeld, dat niettegenstaande Woningwet en Bouwverordening zich daartegen naar het oordeel der Commissie verzetten, door hat Ge meentebestuur van St.-Philipsland ontheffing was verleend van een aantal voorschriften der bouw verordening bij een 2-tal af te breken en op nieuw op te bouwen woningen; besloten werd te dezer zake eene strafvervolging uit te lokken, teneinde omtrent deze questie eene rechterlijke uitspraak, zoo mogelijk in hoogste instantie te verkrijgen. Verder werd voorlezing gedaan van een aan Gedep. Staten verzonden schreven, waarin de aandacht wordt gevestigd op een aantal infor maliteiten bij de toepassing van Woningwet en Bouwverordening door bovengenoemd Gemeente bestuur begaan. Dan werd besloten het Gemeentebestuur van Zonnemaire voor te stellen aan het Armhuis dier gemeente een aantal verbeteringen aan te brengen, daar dit in zijn tegenwoordigen toestand onge schikt ter bewoning moet worden geacht; een gelijksoortig advies werd ten opzichte eener woning in die gemeente uitgebracht. Ten slotte kon worden geadviseerd tot ophef fing der onbewoonbaarverklaring van het slot Moermond te Renesse, aangezien de aan te brengen verbeteringen grootendeels tot stand waren gekomen. Ingekomen was eene raming der kosten van aanleg en exploitatie eener waterleiding voor Zierikzee; de Commissie zal thans trachten een comité van ingezetenen uit de belanghebbende gemeenten te vormen, om deze aangelegenheid verder voor te bereiden en zoo mogelijk tot een goed einde te brengen. Meegedeeld werd, dat de pogingen der Com missie om in de plaatselijke bladen eene waar schuwing tegen een aantal kwakzalversmiddelen te plaatsen voorloopig op gemis aan medewerking dier bladen waren afgestuit; deze zaak blijft echter een punt van nadere overweging uitmaken. Ten slotte kon worden meegedeeld, dat sedert de vorige vergadering (1 April) waren voorgekomen: 5 gevallen van dlptherle te Zierikzee en 4 te Kerkwerve, 1 geval van roodvonk te DuivendQke, 1 geval van febris typhoïdea te St.-Philipsland, benevens 2 gevallen van mazelen te Zierikzee; sterfgevallen aan eenige besmettelijke ziekte werden niet geconstateerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 9