ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Mei 1909. Tweede Blad. (SB ierikzeesche O o vi ran t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Eenige weken aan 't Hof van den Sultan van Turkije. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGAN6. No. 8768. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags*, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De overwinning, die de goed georgani seerde partij der Jong-Turken door de verovering van Constantlnopel en de onttrooning van den sultan behaald heeft, is een hoogst belangrijke, leerzame wereld gebeurtenis. Zij is een zegepraal voor den vooruitgang. De reactie ligt in het Turksche de sultan Abdoel Hamid II, is een gevangen rijk verpletterd ter neder. En haar hoofd, man, dien men om politieke en gods dienstige redenen niet terechtstelt, maar leven laat. Zijn opvolger, Resjad Effendi, die den naam van Mohamed V aan nam, heeft van het reusachtig privaat vermogen, dat zijn voorganger langs niet altijd eerlijken weg bijeengegaard heeft, afstand gedaan. Men zegt, dat dit ver mogen, waarop de staat wel beslag zal leggen, 95 millioen gulden bedraagt. Aan den onttroonden sultan, die voor zijn gezel schap acht haremdames medenam, heeft men een maandgeld van f 25000 toegekend. Menigeen zou met een dergelijk maandgeld wel onttroonde sultan willen zijn, en des noods de acht haremdames op den koop toe nemen. Spaart men den sultan ook al het leven, streng treedt men op tegenover hem, die bij de bloedige contra-revolutie op 13 April een eerste viool gespeeld hebben. Zij staan voor een krijgsraad terecht, die reeds eenigen tot den dood veroordeeld heeft, en aan wie in 't open baar het doodvonnis reeds is voltrokken. Het schijnt, dat men niet zoozeer uit wraakgevoel zoo streng tegenover hen handelt, die aan de moorden op zoovele vrijheidsmannen gepleegd, schuldig zijn bevonden, maar meer uit zucht een afschrik wekkend voorbeeld te stellen, opdat de reactionnairen, die wel verslagen zijn; maar zich oprichten kunnen, 't niet meer wagen zullen het oude regime te herstellen. En het blijkt, dat het wel noodig is aldus de constitutioneele instellingen te beveiligen. Want de jongste berichten maakten weer gewag van een muiterij onder de matrozen; die door aanstonds krachtig tegen deze op te treden, gelukkig in haar geboorte gesmoord is. De afgezette Khalif Abdoel Hamid heeft nu in zijn villa te Saloniki ruimschoots tijd na te denken over de vele ongerechtig heden, waaraan hij, de heerscher der geloovigen, zich gedurende zijn regeering heeft schuldig gemaakt. En het zonde register van hem is groot, hetgeen blijkt uit het antwoord, dat Sheik-Oel-lslam op de hem gestelde vraag gaf. In dit merkwaardig antwoord wordt hij beschuldigd uitgaven gedaan te hebben, die de schatkist uitputte, en zich meester te hebben gemaakt van de staatsgelden, zijn onderdanen zonder wettelijke beweegredenen te hebben gedood, gevangen gezet en verbannen, daden van tirannie te hebben geoefend, zijn eed ver broken te hebben en hevige opstanden te hebben uitgelokt. Geen wonder, dat iemand, die dat alles op zijn geweten heeft, bevreesd was, toen men hem maar Saloniki wegvoerde, dat zijn laatste uur geslagen had. Telkens en telkens vroeg hij aan de hem vergezellende officieren, of men zijn leven zou sparen. Zelfs toen hij reeds goed en wel in de prachtige villa te Saloniki geïnstalleerd was, was hij beangst, dat men het op zijn leven gemunt had. Slechts de tallooze betuigingen der Jong-Turken, dat men zijn leven zou sparen, hebben hem eenigszins kunnen geruststellen. De villa wordt door een honderdtal met geladen geweren gewapende soldaten streng bewaakt, terwijl in de gangen Jong-Turksche officieren een oogje in het zeil houden. De nieuwe Sultan, Mahomed V, tracht zich bij de bevolking bemind te maken, en leeft niet, gelijk de meeste bloeddorstige tirannen plegen te doen, streng afgezonderd van haar. De Kamer beraadslaagt inmiddels over een herziening der Grondwet. De voor naamste wijzigingen bestaan hierin, dat de Sultan bij zijn troonsbeklimming voor het Parlement den eed op Grondwet en den Koran aflegt, dat de ministers collectief en ieder afzonderlijk verantwoordelijk zijn, dat de Sultan alleen den Grootvizier en den Sjeik-Oel-Islam (een kerkelijken groot- waardigheidsbekleeder) benoemt, dat de Grootvizier het Kabinet samenstelt, en dat amnestie alleen door de Kamer verleend wordt. Preventieve censuur is niet toe gelaten, voorts zijn alle comité's verboden die tegen de politieke onschendbaarheid van den Staat, of tegen de Orondwet ageeren. Weigert de Kamer tweemaal een regeeringsontwerp in behandeling te nemen, dan wordt zij ontbonden, maar is de nieuwe Kamer van het zelfde gevoelen als de ontbondene, dan zal het ontwerp kracht van wet verkrijgen. De Senaat zal uit 45 leden bestaan, waarvan f door den Sultan en f door de Kamer wordt gekozen. De senatoren worden voor 9 jaar benoemd. De senaats vergaderingen zullen openbaar zijn. Het recht van den Sultan gevaarlijke personen (een begrip, wat zeer rekbaar is) te verbannen, wordt opgeheven. Vorst Ferdinand van Bulgarije, die, toen het aan de Jong-Turksche partij gelukt was van Turkije een constitutioneelen staat te maken, van deze gelegenheid gebruik maakte het Vorstendom, waarover hij regeerde, onafhankelijk van Turkije te verklaren, en het tot een koninkrijk te verheffen, is thans door de Europeesche mogendheden als koning van Bulgarije erkend. De Russische troepen zijn Tabris, het bolwerk der constitutioneele partij in Perzië, binnengerukt, zoogenaamd tot herstel der orde en tot bescherming der Russische onderdanen, maar in waarheid om een eventueele zegepraal van genoemde partij te beletten, misschien ook wel met het oogmerk om een deel van het Perzische rijk in te palmen. Te Londen vergadert het internationaal congres voor vrouwenkiesrecht. De groote vergadering werd voorafgegaaan door een betooging der suffragettes, die in optocht door de stad trokken, waarbij één van hen de Maagd van Orleans voorstelde, gezeten op een schimmel en met een helm op haar hoofd. De regeering heeft bij het Engelsche parlement een wetsontwerp ingediend tot verhooging der inkomstenbelasting, waar door alleen zouden getroffen worden de niet door arbeid verkregen eigen inkomsten, en tot invoering van een automobielen belasting. Zij beoogt door die belastingen het tekort op de begrooting te dekken, dat veroorzaakt is deels door de ouderdoms- pensionneering, deels door den aanbouw van meerdere oorlogsschepen. portugal. De jongste seismische natuurverschijn selen in Portugal hebben zich niet alleen tot het vasteland beperkt, maar waren vergezeld van een hevige zeebeving als nevenverschijnsel, waardoor de oppervlakte der zee gedurende verscheidene uren in sterk golvende beweging was. Tegen zeven uur in den avond vernam men een buitengewoon hevig bruissen van den Oceaan bij betrekkelijk kalme lucht, dat door de stilte dubbel zoo duidelijk te hooren was. Ook aan de rotskust van kaap Rocca vernam men een ongewoon luid geruisch van de zee, dat van den noordelijken horizon opkomend, merkbaar naderbij kwam en binnen een kwartier den geheelen waterspiegel opzweepte als bij een orkaan. Toen eerst werd een onderaardsch ge rommel hoorbaar, terwijl de rotsen dreunden en begonnen te wankelen. Daarop werd aan land alles weer kalm, maar de Oceaan bleef in opstand. Men kon duidelijk zien, hoe verscheidene groote stoomschepen uit den koers werden geworpen. Het lijkt zonderling, dat boven op den kam van het gebergte de klokken bleven stilstaan, terwijl in het dal een zoodanige storing niet viel te bemerken. engeland. In de buurt van de badplaats aan zee Penzance, is Zaterdag het lijk van een elegant gekleede dame aan het strand gespoeld. Het weder was verschrikkelijk, het stort regende in stroomen, en een hevige storm joeg over de huizen-hooge golven. De wachter van den vuurtoren van Moesehole had het lijk het eerst bemerkt. Hij ging een paar visschers halen, om het aan het strand te trekken, maar dat was niet gemakkelijk, wijl de kokende golven het steeds weer in zee sleurden. Eindelijk gelukte het echter. Wegens het vreeselijke weer, gunden de lieden zich geen tijd, om hun huivering wekkende vondst nauwkeuriger te beschou wen, maar droegen het lijk snel naar de woning van den torenwachter. Bij het licht ontdekten zij echter onmiddellijk, dat het lijk dat van een als vrouw verkleed man was. Een inwoner van Penzance wilde in den doode den dichter John Davidson, van wiens geheimzinnige verdwijning wij des tijds melding maakten, en wiens portret hij in de bladen gezien had, herkennen. De detectives van Scotland Yard te Londen, die nog denzelfden nacht aankwamen, hebben wel is waar weinig vertrouwen in dit vermoeden, maar meenden toch, den zoon van den dichter langs telegrafischen weg te moeten roepen. belgiE. Zekere Lod. de K., 44 jaar oud, woon achtig In de Muizenstraat te Antwerpen, was sinds eenige dagen niet meer door de andere bewoners van het huis gezien. Zondag was een vriend hem komen be zoeken, doch De K. wilde niet openen, bewerende dat hij ziek was. Maandagmorgen hebben de bewoners van het huis, na gemeen overleg, de deur opengebroken. Zij vonden de kamer in de grootste slordigheid en vuil dat het niet te zeggen is. De man lag geheel naakt en geheel uitgeput te bed. Men haalde er een geneesheer bij en terwijl deze bezig was hem de noodige zorgen toe te dienen, overleed de zonderling. De kasten zaten vol kleeren en linnen goed, en meer nog: De K. bezit verschil lende eigendommen. Toch is hij van gebrek gestorven uit gierigheid. Brussel, 2 Mei. De Hollandsche kolo nie heeft vanavond in de Protestantsche Kerk alhier een plechtigen dienst doen houden ter gelegenheid van de geboorte van een Prinses. Alle aanwezigen droegen een oranjecocarde. De predikant sprak over de dynastie Oranje-Nassau. De plechtig heid eindigde met het zingen van het Nederlandsche volksliedmet orgelbege leiding en gezang der kinderen. In de stad waren de gevels van de hulzen der voornaamste Hollandsche firma's geïllumi neerd. nederland. Rotterdam, 3 Mei. Gisteren zou een postduivenwedvlucht plaats hebben van een plaats in 't oosten van ons land, over een afstand die een duif, bij goed weer, in 3 uur kan afleggen. De loslating zou plaats hebben te 7 uur en te 10.30 uur kwam een lid van een postduivenvereni ging den eersten ring vertoonen. Hij was dus le-prljswinner. Maar hoe ook gewacht werd, er kwam geen 2e. Het vermoeden bestaat nu, dat de le-prijswinner bij de Inkorving den gummi- of concoursring heeft weten achter te houden en zoodoende door vertoon van den ring zich als le-prljswinner heeft gemeld, terwijl zijn duif nog in de mand zit. Of 't vermoeden juist is, zal 't onderzoek uitmaken; alvast is het be doelde lid geroyeerd. Want op zoo'n wijze de concoursgelden van alle leden in den zak te steken, wenscht men met alle macht tegen te gaan. Een brutaal boevenstukje is Zaterdag nacht uitgehaald in het dameshoedenmaga zijn van de firma Schupper Boers aan 't Van Hogendorpsplein 3. De dieven kwamen binnen door een poort aan de Boijmansstraat, waardoor zij de achterzijde van het huis bereikten. Op de binnenplaats achter de poort werd een kelderluik opge licht, waardoor de dieven zich in den kelder lieten glijden. In dien kelder bevindt zich een luik, dat toegang geeft tot den winkel en zoo stonden de boeven spoedig waar ze wezen moesten. De toonbanklade werd geïnspecteerd en daaruit werd een bedrag van f 19 ontvreemd. Langs denzelfden weg verlieten de dieven het pand. Tijdens de Inbraak waren de bewoners nog op, zoodat de roovers geruischloos moeten gewerkt hebben. 4 Mei. Een geweldige gasontploffing heeft gisterenavond halftien plaats gehad in het bovenhuis van pand no. 3a aan de Van Oldenbarneveltstraat, nabij den Cool- singel, welk huis gisteren betrokken was door den heer O. K., administrateur aan het gemeenteziekenhuis. Den geheelen dag was een sterke gaslucht waargenomen en daarvan herhaaldelijk kennis gegeven aan de gasfabriek; door de drukte met de vele verhuizingen kon evenwel aan de oproeping nog geen gehoor worden gegeven. Even na halftien, toen de geheele familie zich op de 2e verdieping van het 6 ramen breede bovenhuis bevond, greep de ont ploffing plaats, die een geweldige uitwerking had en tot ver in den omtrek hoorbaar was. Plafonds werden naar beneden gedrukt (Overgenomen uit hel Nieuwsblad van Friesland). xxviii. De Turk heeft over 't gemeen niet veel lust in den arbeid, maar des te meer in het spel, saamgaande verschijnsels, die ook elders wel zijn op te merken. Behalve van loten, waarover reeds is gesproken, is hij een groot liefhebber van dobbelen. In een bak, beschilderd met puntige figuren, wordt met twee dobbelsteenen geworpen en men heeft houtjes die op de figuren worden gezet en na eiken worp verspringen. Het lijkt een soort ganzenspel en komt in 't wezen daarmede wel overeen. Domineeren Is ook een geliefkoosde tijdpasseerlng der Turken. De steenen of houtjes zijn net als hier en 't wordt ook op dezelfde wijze gespeeld, doch alle steenen worden ginds direct ge nomen, terwijl hier in den regel een paar blind worden gelaten. Wie honderd punten of oogen achterop is of successievelijk heeft overgehouden, heeft de partij verloren. Dan ziet men ginds zeer veel het zoogenaamde molenspel, dat men hier op de keerzijde der damborden wel ziet afgeschilderd. Het wordt gespeeld als hier, doch niet overhoeks. 't Bizondere is ginds, dat men de molen figuur zoo maar afteekent in het zand van den grond, negen zwarte en negen witte kiezelsteentjes bijeen zoekt en die gaat opzetten om er mede te spelen. Dus heel primitief, en dan in de open lucht. Men houdt veel van bulten, ook al een gevolg van 'I warme klimaat en 't mooie weer. In de café's of Turksche kroegen wordt veel aan kaartspelen gedaan, doch ook al meest buitenshuis. In groepjes ziet men de Turken zitten vóór de herbergen, zonder bovendak of warande en pal aan of wel op de straat, zoodat de passage nauwelijks vrij blijft. Buiten huis is regel. En daar wordt gespeeld, gedronken en gegeten, 't Is mij opgevallen, dat de Turken bij al deze spelen niet ge dreven worden door zucht naar winst. Zij spelen niet om geld of gewin en wat ook bizonder is, zij gebruiken geen alco holische dranken en zelfs geen bier of wijn, maar gewoonlijk koffie, die ze heerlijk weten te bereiden. In den Koran is het gebruik van sterke dranken verboden en hoewel dit verbod niet steeds door ieder even stipt wordt nageleefd, is eene overtreding toch hooge uitzondering. Nimmer heb ik een beschonken Turk gezien. Toch vindt men ook onder de Moslims wel, die om zoo te zeggen „de klare wel lusten" en boven hun bier raken. Maar dezulken drinken niet in 't publiek, de eene geloofsgenoot schaamt zich voor den ander, werd mij gezegd, en blijft zoo in de rechte lijn. Verzeilt hij eens op de kromme lijn, dan maakt hij zich tijdig uit de voeten, zoodat niemand hem te zien krijgt. Aan 't hof had ik kennissen onder de Turken, wien een glas bier steeds welkom was en anderen, die bij ondervinding wisten, dat cognac sterker kan zijn dan de leer. Over 't generaal evenwel zijn de Turken te prijzen om hun matigheid. Hoewel hartstochtelijke spelers, zijn het geen dobbe laars om geld en geen drinkers. In dit opzicht hebben ze van de Europeanen uit het Westen meer te vreezen dan te hopen. Alle oude zeden komen meer en meer in gevaar door den Westerschen invloed en daartegen kan te eeniger tijd Mahomeds zwaard nog wel eens opgeheven worden, want de echte Moslims zien met droeve oogen aan, hoe de eerbied voor de heilige leer niet meer de oude kracht heeft om den geloovige in de rechte baan te houden. De nieuwe regeering zal de oude instellingen van den Islam hebben hoog te houden, wil zij staande blijven. Doet zij dat niet zoo luidt de profetie dan zullen de oprecht geloovigen tegen haar in opstand komen en ook tegen de Europeanen en Christenen, met hun hooggeroemde beschaving, welke door velen uit den booze wordt geacht. Onder vrienden en kennissen heb ik hier dikwijls over hooren spreken. Ook over den Djihad of heiligen oorlog tegen de onge- loovigen of Christenen, waarvan de Koran zou gewagen, in den gebiedenden vorm. Doch later las ik dat zulk een heilige oorlog alleen gevoerd mag worden tot zelfverdediging, bij vervolging der ge loovigen of wanneer deze gedwongen worden hun huis en vaderland te verlaten. Omtrent dit punt zegt de KoranVoert strijd op den weg tegen degenen, die u den krijg zullen aandoen. Maar begaat geen ongerechtigheid door eerst aan te vallen, want Allah heeft geen welbehagen in de onrechtvaardigen. Bovendien beveelt de Koran; Indien de ongeloovigen ophouden de wapenen tegen u te voeren en u den vrede aanbieden, dan verbiedt Allah u hen aan te vallen en verder: „Indien zij den vrede willen, zoo zult gij dat ook doen en uw vertrouwen stellen op Allah, want Hij hoort en ziet alles". De Moslims zijn niet onverdraagzamer dan de Christenen en de Koran beveelt den oorlog aan „ter bescherming van moskeeën, synagogen en kerken", daar In deze alle „de naam Gods veelvuldig overdacht wordt". Het is al eenigen tijd geleden, dat het bovenstaande geschreven werd, 't welk door de gebeurtenissen der laatste dagen eenig actueel belang heeft gekregen. De profetie, waarop zoo even gewezen werd, dat de op recht geloovigen in opstand zouden komen, wanneer de Jong-Turken met hun meer moderne opvattingen te veel of te snel moch ten willen hervormen, is reeds in vervulling gekomen. Niet alleen tegen de Jong-Turken van het nieuwe bewind is een geweldige actie ontstaan, maar ook tegen de Christenen is in sommige plaatsen het zwaard opgeheven en er zijn reeds tal van dooden gevallen. In de nieuwsbladen kan men dag aan dag lezen hoe gespannen de toestanden zijn in het oude, vermolmde Turksche rijk, dat dreigt in te storten als het oude en het nieuwe regime elkander te vuur en te zwaard gaan bekampen. Blijkbaar hebben de Jong-Turken zich zoo lang mogelijk aan de boven aange haalde voorschriften van den Koran gehouden en hun tegenstanders in de gelegenheid gesteld den vrede te aanvaarden, teneinde de geloovige massa niet te verontrusten en bloedvergieten te voorkomen. Doch eindelijk is aan hun geduld een einde gekomen door de weifelende houding van de tegenpartij en deze de vorige week na een weinig ernstig verzet tot onderwerping gebracht. Beleid vol schijnt hun optreden en te hoopen is het dat hun vaderlandlievend streven met de zege bekroond moge worden. Wat Ik van hen gezien heb aan het hof, waar ze de bijl met kracht hebben gehanteerd om het onnutte en dorre hout uit te roeien dat in den hof van den Sultan het ge zonde leven verstikte, dwingt eerbied en bewondering af. Zij hadden een hoogst moeilijke taak en tegen zich den Sultan met zijn aanhang, waaronder vele geeste- lljken. het garnizoen, dat rond de muren van Yildiz lag ten getale van tienduizend man, de eersten waren in hun macht, de laatsten in hun voorrechten bekort door de Jong-Turken. Dan had men nog de geheime speurders of spionnen, geschat op veertigduizend man, in particulieren dienst van den Sultan, die allen zonder pardon werden ontslagen evenals legio ambtenaren, die niets uitvoerden en leefden op kosten van den Staat. Aan 't hof heb ik daaronder een groote opruiming zien houden, ook van kunstenaars of kunsten makers, waaronder vele zangers en musi- ciens, die de in afzondering levende bewoners van het Binnenhof moesten vermaken. Voor de hand ligt het, dat al deze ele menten in hun ontevredenheid allicht hebben samengespannen. Steunende op de groote massa eenvoudlgen, bezorgd in en over het oude geloof, hebben zij den jongsten opstand tegen de Jong-Turken weten te verwekken, met den Sultan als hoofdman achter de schermen. Mocht deze nog worden ontzien door de Jong-Turken, nu deze weer de macht in handen krijgen, dan zal het zijn louter om des vredes wille. Intusschen schijnt zijn val onvermijdelijk. Wyckel. S. H. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5