Dinsdag 4 Mei 1909. Eerste Blad. Koopt Uwe Meubelen A. Weltevreden Co. (Z1 i e x* x It z e e s c h e Oour an t). RECLAIM ES. A. Weltevreden Co., Primitief Kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1909. Uit Stad en Provincie. ZIEItlKZEESCIIE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen D1NSDAO, DONDERDAG en ZATERDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8766. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. X> daar koopt U tegen Rotter- damscbe winkelprijzen. Uw adres voor Kinderwagens, Wandelwagens, Sportkarren en Promenadewagens is De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1909, op den 30 April j.l. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente- intvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden n& die uitreiking de aangesiagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 1 Mei 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 3 Mei. De blijde gebeurtenis, dat een Prinses uit Oranje's roemrijk stam huis geboren was, werd Vrijdag in de kerken te dezer stede plechtig herdacht. Gode werd geloofd en gedankt voor den zegen aan Vorstin en Natie geschonken. In de tent op het Havenplein werd 's avonds door ons muziekgezelschap „Kunst en Eer" onder leiding van den heer S. Klimmerboom een concert gegeven, dat door een talrijke schare werd bijge woond. Vaderlandsche liederen werden ten gehoore gebracht, die de opgewekte en geestdriftvolle stemming niet weinig ver hoogden. Ruim negen uur maakte „Kunst en Eer", door fakkeldragers vergezeld en gevolgd door de koninklijk goedgekeurde Schietvereeniging „Zierikzee" met haar prachtig vaandel een feestelijken rondgang door ons stadje. Wij behoeven niet te zeggen, dat een groote menigte volks met het muziekgezelschap medetrok, dat onver moeid nationale liederen ten beste gaf. Op den weg werd op verscheidene plaatsen bengaalsch vuur ontstoken, wat een prachtig effect maakte. Na afloop van den avond- tocht werd het feest in de sociëteiten en café's voortgezet. Zaterdag werden de leerlingen van de openbare en bizondere scholen, en ook de kinderen der bewaarscholen op krente- broodjes en een zakje muisjes onthaald. Nu, de jeugd liet zich een en ander wel smaken, en menig kind bracht ook nog wat voor moeder mede. Te dezer stede werd op Vrijdag den 30sten April het gezin van M. Berrevoets verblijd met een jongen, zoodat dit kind het voorrecht smaakt op denzelfden dag geboren te zijn als ons Prinsesje. Voor hen, die plan hadden den rijwiel- tocht van Vreemdelingen-Verkeer naar de bloembollenvelden mede te maken, was het gure weer van Zondag een leelijke tegenvaller. Reeds Zaterdag's was het te zien dat er niets van komen kon, het bestuur liet dan ook des avonds door middel van den omroeper den tocht afgelasten en stelde hem uit tot Zondag 9 Mei. Het programma blijft hetzelfde. Wij hopen dat de Vereeniging het dan beter zal treffen Aangaande het door dezelfde Vereeniging te houden festival op den 2den Pinksterdag vernamen wij, dat zich voor deelname vijftien korpsen aangemeld hebben en dat het garantiefonds van f 900 volteekend is. Evenals in 1905 zal na ontvangst der korpsen op de rtjwielbaan 't feest beginnen met een ensemble-stuk op het Havenplein, hetwelk wederom zal geschieden onder leiding van den heer S. Klimmerboom, die zich daarvoor welwillend beschikbaar stelde. Na afloop zal ongeveer Ie uur een ommegang door de stad gemaakt worden, waarna het eigenlijke festival begint. Waar het aantal korpsen te groot is om op dezelfde plaats te spelen zullen zij In twee gedeelten gesplitst worden, de ééne helft zal in Parklust spelen, de andere denkelijk in de Sociëteit „Ons Genoegen". De daar niet spelende korpsen zullen met muziek toertjes door de stad maken. Des avonds is het bij gunstig weer concert in Parklust met illuminatie en groot vuurwerk, zoodat men weder een aardig feest tegemoet gaat, waarvan wij bij ervaring weten, dat het in den smaak der bevolking valt. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het zal, indien het weer eenigszins medewerkt, weder een succesvolle dag voor het onder nemende Vreemdelingen-Verkeer worden. Vrijdag werd de tram op Flakkee feestelijk geopend. Wij wenschen de bevolking van dit eiland met deze voor haar gewichtige ge beurtenis van harte geluk. Zij is thans uit een staat van isolement verlost, waarin wij bewoners van deze eilanden ook lang verkeerd hebben, zoodat wij het ongerief, dat daaruit voortvloeit, gevoeld hebben en het dus kunnen beoordeelen. Wij hopen, dat het nieuwe verkeersmiddel een zegen voor Flakkee moge zijn, voor dit wel varende eiland, dat met Schouwen— Duiveland wel door geen geographlschen maar toch door den hoogst belangrijken electoraten band naauw verbonden is. Per extra-tram werden Vrijdag de ge- noodigden uit Rotterdam naar Hellevoetsluis gebracht, alwaar de salonboot „Van der Sleyden" gereed lag om hen naar Flakkee over te brengen. Onder de genoodigden bevonden zich o. a. de oud-ministers Van der Sleyden en De Marez Oyens, de Commissaris der Koningin, leden van Ged. Staten, onze Kamerafgevaardigde, mr. R. J. H. Patijn, de directeur-generaal der Posterijen, de heer Pop. Om elf uur kwam men met de boot in Middelharnis aan, waar de burgemeester Mijs een heftenden welkomst groet uitsprak, die door den heer Knotlebelt, president-commissaris der R. T. M., werd beantwoord. Van Middelharnis werd over Nieuwe en Oude Tonge naar Ooltgensplaat gereden. In alle gemeenten, waarin men kwam, heerschte de grootste geestdrift. Uit alle woningen en van alle gebouwen woei de vlag, nu om een dubbele reden, want de openingsplechtigheid viel samen met de geboorte van ons Prinsesje. Van Ooltgensplaat werd in twee uren naar Ouddorp gereden. Op den terugtocht werd te Middelharnis in de ruime tramremise, die in een mooie eetzaal was gemetamor phoseerd, een gemeenschappelijk diner gebruikt. Tal van toasten werden gedurende den maaltijd uitgebracht. De heer Knottebelt dronk op ons Vorstenhuis, de Commissaris der Koningin op de provincie, op Flakkee en op de R. T. M. Onze afgevaardigde, mr. Patijn, begon zijn geestige speech met er op te wijzen, dat, al is er volgens 't spreekwoord weinig nieuws onder de zon, het voor hem wel iets nieuws is een feestdisch te houden als deze in een tramremise. Immers deze tramremise spreekt van ruime perspectieven, bloei en welvaart. Er is een staatsman geweest, die gezegd heeft: „In ons iso lement ligt onze kracht". Doch geographisch heeft Flakkee ondervonden dat dit spreek woord niet opgaat. Het heeft de nadeelen van het isolement ondervonden. Een vorig spreker heeft gesproken van de achterlijkheid van het eiland. Mijne Heeren, dat is niet zoo, zijn niet de redders van de ramp van den Hoek van Holland zonen van dit eiland? Toonde Flakkee niel wat het kan presteeren op de Landbouwtentoonstelling in Den Haag? Mijne Heeren, zoo zeide onze afgevaar digde, er heeft een gerucht gegaan, dat Hare Majesteit tegenwoordig zou zijn bij de tramopening. Ik weet zeker, dat er op dit oogenblik niemand is, die niet dankbaar is, dat H. M. verhinderd Is dit feest bij te wonen. Doch als eenmaal Hare Majesteit met een aanvallig Koningskind het eiland bezoekt, dan zullen wij kunnen zeggen: Majesteit: De geboorte van onze Kroon prinses viel gelukkig samen met de opening der R. T. M. Ten slotte wijdde de heer Patijn zijn dronk aan het welzijn van Ooeree en Overflakkee. Nog tal van anderen voerden aan den maaltijd hel woord, o. a. de heer Pop. Te 7 uur werd de terugtocht naar Den Haag aanvaard. Met een prachtig vuurwerk werd de feestelijke opening besloten. Van de Rotte tot de Schelde inet tram en boot naar de oude en schilder achtige dorpen der Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden is de titel van een ons toegezondensmaakvol uitgevoerd boekje, dat ter gelegenheid van de feeste lijke opening der tram op Flakkee door de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij is uitgegeven, en in 36000 exemplaren verspreid geworden. Het boekje is door den teekenaar, den heer J. B. Heukeiom, keurig geïllustreerd. De schetsjes, waar onder er ook eenige van ons stadje, Brouwershaven en Dreischor voorkomen, zijn door hem naar de natuur geteekend, en munten uit door mooie conceptie en fijnheid van bewerking. Alle eer aan den heer J. B. Heukeiom, maar ook een woord van hulde aan de heeren W. L. en J. Brusse, uitgevers te Rotterdam, die het boekje keurig gedrukt en in een fraai gewaad de wereld hebben ingezonden. De Wereldkroniek en De Week Geilt. zullen binnen enkele dagen met een Exira-Prinsessen-nummer verschijnen, dat \e!e fraaie foto's zal geven, betrekking hebbende op het Huis van Oranje, en o. m. zal bevatten het Stamslot der Oranjes te Dillenburg, de grootste mannen uit het Huis van Oranje (zeer fraaie reproduct.ën naar beroemde schilderijen en teekeningen), de portretten der 3 Koningen van Neder land, van H. M. de Koningin-Moeder, de nieuwste portretten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, weinig bekende opnamen uit de jeugd der Koninklijke Moeder, de voornaamste geschenken voor de jong geborene, enz. enz. Dit jaar zullen geen gelden worden verstrekt om prijzen aan te schaffen voor het prijsschieten voor de deelnemers aan de schietvereenigingen tot verhooging van 's lands weerkracht. Noordgouwe. Zoodra ook hier officieel bekend werd, dat er een Prinsesje geboren was, begon het klokgelui en stak men allerwege de vlaggen uit. 's Avonds trokken de kinderen al zingende en met brandende lampions en wapperende vlaggetjes door het dorp, totdat bedtijd hen huiswaarts riep. In de voormiddag godsdienstoefening van Zondag j.l. herdacht ds. Schouten naar aanleiding van Psalm 20 de vervulling der blijde verwachting. De volgende week zal den schoolkinderen een feest bereid en zullen de armen door de te verwachten offervaardigheid der ingezetenen ook bedacht worden. Zonnemaire, 1 Mei. In een hedenavond gehouden vergadering van belangstellenden, opgeroepen door den heer Burgemeester, werd onder groote geestdrift besloten op 14 Mei a.s. feest te vieren ter herdenking van de heugelijke gebeurtenis, de geboorte eener Prinses. Brouwershaven, 3 Mei. Al spoedig zag men 1.1. Vrijdag, nadat de Burgemeester de aankondiging van de geboorte eener Prinses had bekend gemaakt, de school jongens van vlaggetjes voorzien zich ver zamelen en niettegenstaande regen- en hagelbuien, liet weldra het muziekkorps „Apollo" zijne fanfares hooren en trok men al spelende en gevolgd door eene massa schoolkinderen en ouderen van jaren, allen getooid met oranje, de straten door. Dit werd des middags nog eens herhaald en ook des avonds, toen meer deren met een lampion voorzien zich daarbij aansloten, w. o. ook de zangver- eenlging „Euphonia", die vervolgens in het Hötel Kloet" hare liederen zou laten hooren. Het ongunstig weer was oorzaak dat vóóraf reeds een groote menschen- massa naar dat hótel zich had begeven, zoodat het daar overvol was, te vol om eenig genoegen te kunnen smaken. De zangvereeniging liet aldaar hare liederen hooren. De feestvreugde duurde tot laat in den nacht voort. Gisteren morgen herdacht in de Oroote Kerk ds. L. R. van den Broek de geboorte der Prinses en koos daarbij tot tekstwoord 2 Kronieken 23 vers 13 middelste gedeelte „en al het volk des lands was blijde". 1 Uierneet. Dezer dagen viel een ongeveer driejarig jongetje van den landbouwer L. A. Dalebout aan den Serooskerkschen weg bij het gooien met steentjes voorover van een hoogen kant in den drinkensput. De moeder, die gelukkig vrij spoedig het on geval bemerkte, sprong, eere zij haar kloek heid, zonder aarzelen in het tamelijk diepe water. Elk oogenblik dralend had hier noodlottig kunnen zijn: nu reeds was haar jongsken geheel bewusteloos en schijnbaar zonder leven. Na toepassing van verschil lende middelen kwam het na eenigen tijd weer bij, en was nog denzelfden dag geheel buiten gevaar. Serooskerke. Ook onze gemeente, voor dat geval tot ons groot genoegen samenwer kend met het aangrenzende deel van Ellemeet en Moriaanshoofd, zal z'n prinsessefeest vieren. In een talrijk bezochte vergadering, j.l. Zaterdagavond bij De Qlopper gehouden, werd besloten Maandag den lOen Mei als feestdag te bestemmen, en voorloopig een programma opgemaakt, dat Dinsdag 4 Mei nader zal worden vastgesteld door de daartoe benoemde commissies, samengesteld uit verschillende personen der drie gemeenten. Haamstede en Burgh. Toen in den morgen van 30 April de heuglijke tijding van de geboorte van de Prinses ons be reikte, wapperde weldra van de torens en uit schier alle woningen de driekleur en oranjewimpel, en bij de ontvangst van het olficieele bericht van den Commissaris der Koningin werden in beide gemeenten de klokken een uur lang geluid. 's Avonds zou met muziek een rond gang worden gedaan door de beide ge nieenten. Na afloop van een godsdienstoefening in de Oeref. Kerk te Haamstede, onder leiding van ds. Koolstra, waarbij de feest commissie van die gemeente tegenwoordig was, kwamen de beide feest-commissiën te Haamstede bijeen. De commissiën vergezelden de Harmonie „Witte van Haamstede" in de eerste plaats naar de woning van den burgemeester, waar de Harmonie de volksliederen ten gehoore bracht en de gezamenlijke knlpsters van Haamstede een paar toepasselijke liederen ten beste gaven. Daarna trok de muziek, geleid door de feest-commlssiën en gevolgd door een groote menigte, naar Burgh, waar vóór de gemeentekamer de volksliederen werden uitgevoerd. De Harmonie bleef eenigen tijd in die gemeente, en bracht een serenade aan een 's middags gehuwd paartje, in middels was ook de feestvreugde bij de bevolking opgewekt en veel geestdrift was overal merkbaar. Na het verblijf te Burgh, begaf de Harmonie zich weder naar Haam stede, waar vóór het vergaderlokaal van de commissiën de stoet werd ontbonden. De burgerij bleef echter nog geruimen tijd In feestelijke stemming bijeen. Op uitnoodlging van den burgemeester begaven de feest-commissiën zich naar ZEd. woning, waar de heer Dartig den burgemeester namens de commissie en de ingezetenen van beide gemeenten com plimenteerde met de koninklijke geboorte. De burgemeester betuigde daarvoor harte lijk dank, en stelde voor een dronk te wijden op den voorspoed van de jonge Prinses, op het spoedig herstel van de Koninklijke Moeder, en het geluk van het Koninklijk Huis. Met hoera's werd hieraan voldaan. De feest-commissiën hebben bepaald, dat de feestvieringen in die gemeenten zullen worden gehouden op Woensdag 12 Mei aanstaande. Reeds thans kunnen we eenige onder deden van het programma mededeelen. In beide gemeenten wordt de feest viering ingezet met een godsdienstoefening in de Hervormde Kerk. 's Middags wordt een groote optocht gevormdwaaraan de meeste zorg zal worden besteed. Die optocht staat onder commando van de heeren O. A. van Zuljen, als comman dant, en L. L. Bolle, als adjunct-comman dant, respectievelijk voorzitters van de feest-commissiën van Burgh en Haamstede. De optocht zal als volgt samengesteld zijn I. ruiters uit de feestcommissie; II. wapendragers te paard van Haam stede en Burgh; lil. 8 ruiters; IV. zegenwagen van Burgh; V. 8 ruiters; VI. boot met schippers van Haam stede; Vil. rijiuig met de feest-commissie van Burgh VIII. Harmonie „Witte van Haamstede" IX. rijtuig met de teest-commlssie van Haamstede X. zegenwagen van Haamstede; Xa. 8 ruiters; XI. ambachtswagen van Burgh; XII. ambachtswagen van Haamstede; XIII. 8 ruiters; XIV. pleizierjacht van Burghsluis; XV. bloemenwagen van Haamstede; XVI. rijtuig mei knipsters van Burgh; XVII. ezel van het slot „Haamstede"; XVIII. ambachtswagen van Burg; XIX. 8 ruiters; XX. vlasserij van Haamstede; XXI. versierde fietsen; XXII. vertegenwoordiging van den land bouw. In den namiddag worden volksspelen gehouden, 's Avonds verlichting en vuur werk. De Harmonie „Witte van Haamstede" heett hare zeer gewensche medewerking toegezegd; „Nu met Hope" van Burgh zal zich doen hooren. In beide gemeenten worden daartoe eenvoudige muziektenten opgericht. De burgerij zal voor een paar eerepoorten zorgen. De kinderen worden op de scholen onthaald, en de ouden van dagen en behoeftigen herdacht. Alles wijst er op, dat Westelijk Schouwen op Woensdag 12 Mei er recht feestelijk zal uitzien. Westelijk Schouwen. Hoopten wij, dat de eerste Meizondag een zeer drukke dag zou zijn in de bollenstreek; verwachtten wij, dat honderden wandelaars en fietsrijders langs de bloeiende bollenvelden zich zouden bewegen, die hoop en verwachting zijn echter niet in vervulling gekomen. Een sober aantal, dat de verzoeking niet kon weerstaan toch eens een kijkje te nemen naar het schoone, dat de natuur in dezen tijd te aanschouwen geeft, bewoog zich langs 's Heeren wegen. Het ijzige koude, grimmige weêr hield honderden voetgangers thuis, de harde wind belette de fiets rijders van verre hun voorgenomen tocht te ondernemen. Nu kan een tochtje naar de bloembollenvelden een volgenden Zon dag wel gemaakt worden, maar dan zullen de bloemen der vroege tulpen, die in de laatste koude dagen zeer veel geleden hebben, reeds afgenomen zijn. De late tulpen zullen dan wellicht in vollen bloei staan. Laten we maar weer hopen I Dreischor. Bij het officiëel bekend worden der blijde tijding uit Den Haag werd hier gedurende een half uur de klok geluid, terwijl uit vele woningen de vlag uitgestoken werd. 's Avonds maakte het muziekgezelschap „Crescendo" een fees telijken omgang door het dorp, terwijl vóór het gemeentehuis en in de muziektent nog eenige nummers gespeeld werden, een en ander bijgewoond door een talrijke menigte. Ouwerkerk. Vrijdagavond belegde het feestcomité een vergadering, die druk bezocht was. De voorzitter opent de vergadering met een woord aan de heden in vervulling gekomen blijde gebeurtenis in ons Vorsten huis, wat in geheel Nederland ontspanning en blijdschap geeft, waarna hij het woord geeft aan het comité-lld C. Hendrikse, die in dichtregelen de oorzaak van het feest, de voorbereidende maatregelen daartoe en de geboorte van ons prinsesje aardig weer geelt. Dan neemt de heer Bakker het woord, die met eenige grepen uit de geschiedenis, de verdiensten van het stamhuis van Oranje-Nassau schetst en in pakkende woorden de oorzaak mededeelt, waarom voornamelijk de geboorte van dit konings kind geheel Nederland in spanning heelt gehouden, en nu de blijde verwachting werkelijkheid is geworden, alles jubelt en feestelijk gestemd is. Daarna wordt een voorloopig programma opgemaakt als volgt: 11 uur optocht van de schoolkinderen, die op sinaasappelen en koek worden ge- tracteerd. lij uur sprietloopen en zak- loopen, 2j uur optocht van het Nleuwer- kerks muziekgezelschap, waarbij paarden, getooide fietsen, enz. 33. uur ringsteken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1