Zaterdag 1 Mei 1909. Tweede Blad. (Z i e r i li z e e s c h. e Cour an t). Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. f£SEUWSTiJDS^@EN. ZIEÜIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8765. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur; A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. MT1 Het Post- en Telegraafkantoor te Bruinisse Is, met ingang van 1 Mei a.s., als volgt opengesteld Op Werkdagen: Van 8 uur voorm. tot 9 uur nam. Voor Postwissel- en Quitantiezaken van 8.30 uur voorm. tot 3.30 uur nam. Rijks-Postspaarbank van 9 uur voorm. tot 9 uur nam. 'Aangifte Onge vallen van 8 uur voorm. tot Rijks-Verz.-Bank 9 uur nam. 1 Overige geval len van 9 uur voorm. tot 3 uur nam. Op Zon- en Feestdagen: Van 8 uur voorm. tot 9 uur voorm. en van 1 uur nam. tot 2 uur nam. Voor Rijks-Postspaarbank van 8 uur voorm. tot 9 uur voorm. Rijks-Verz.-Bank (aangifte onge vallen) van 8 uur voorm. tot 9 uur voorm. en van 1 uur nam. tot 2 uur nam. (Alles plaatst ij d). Bruinisse, 27 April 1909. De Directeur, DE HORN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 22 April 1909, A no. 231/1, 1ste afdeeling; maken bekend: dat de aanvang van het beschrijvingswerk voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1909/10, door den Commissaris der Koningin is bepaald op Zaterdag 1 Mei J909, en dat het werk der commissiën van aanslag behoort te „zijn afgeloopen op 25 September daaraanvolgende dat omdat er bezwaar zou kunnen rijzen tegen regeling, na den krachtens art. 19 7 der wet op de bedrijfsbelasting bepaalden termijn, van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere reden zijn aangehouden moetep worden is bepaald, dat die regeling moet zijn afgeloopen binnen eene maand nadat de commissie van aanslag of het college van zetters door den voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen; en dat de voornaamste verplichtingen, welke het publiek heeft te vervullen, zijn voorgeschreven bij de navolgende artikelen der wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149), die luiden: Artikel 15. 2. leder die optreedt als bestuurder of be- heerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering-maatschap- pij, coöperatieve vereeniging of van eene ver- eeniging of stichting, die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schrif telijk binnen $éne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennis geving op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Artikel 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maat schappen, als bedoeld in art 6 2, en van de in art. 1 b bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande ge vestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en anderevereenigingen,enonderlinge verzekering maatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederljen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aan gifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdee lingen of uitkeeringen niet geschieden alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Artikel 45. Bestuurders van de bij art. \b en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve ver- eenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reede- rijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 \b of 2, die den aanslag moet regelen. Artikel 47. 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de ver plichtingen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Artikel 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. lo, h en k, zijn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belasting jaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ont vangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Artikel 47. 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden ge straft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Eindelijk vestigen zij nog de aandacht op de in art. 12 2, 2e lid l°.,d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid om zich bij de aanstaande beschrijving de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren, door vóór of op 13 Mei a.s. het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. Zierikzee, den 29 April 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ■ndiE. De /ava-Bode is in de gelegenheid geweest, het geschenk te bezichtigen, dat aan H. M. de Konigin door het officiers damescomité zal worden aangeboden. Het is besloten in een groote doos van lichtbruin hout, geheel versierd met Japa- rasch houtsnijwerk. Tusschen de kwistig aangebrachte figuren zijn eenige wajang poppen en vogels uitgesneden; van binnen is de doos met wit satijn en witte pluche gevoerd en gecapitonneerd. Het geschenk bestaat uit een papbord, een lepel, een meikkroes en een sleuteltje; alle voor werpen zijn van goud. In den bodem van het bord, dat een diameter heeft van bijna 16 c.M., is een Indisch landschap gegraveerd; het is een sawah-complex met op den voorgrond rechts eenige gebouwtjes van bamboe en atap, op den achtergrond een berg; hier en daar klapperboomen. In den rand van het bord zijn Indische vruchten gegraveerd. De lepel is op den steel versierd met het wapen van Batavia. De beker is rondom versierd met een bergmeergezicht. Op den voorgrond, aan den rand van het meer, bewegen zich een jonge Javaansche vrouw, door het water wadend, dragende een watervat op het hoofd, en een jonge Javaan, die een karbouw geleidt. Op den achtergrond verrijst hoog gebergte. Het geheele geschenk is een keurig staaltje van goudsmeed- en'graveerkunst. amerika. Bij het afklimmen van den toren, geplaatst op 't dak van 't reusachtige gebouw der Metropolitan Levensverzekering-Mij., te New-York, verloor een leidekker het even wicht, en stortte van een hoogte van 35 verdiepingen op straat, waar hij als een onherkenbare massa bleef liggen. italië. Reggio (Calabrië), 27 April. Heden avond om 7 uur 35 min. werd een gol vende aardbeving waargenomen. Zij duurde verscheidene seconden en ging met een onderaardsch gerommel gepaard. Er is reeds melding gemaakt van de ramp aan boord van de Italiaansche duikboot „Foca". Uit Napels wordt hieromtrent nader aan de Turijnsche Stampa gemeld: Om half zeven in den ochtend had een ontzettende ontplotfing plaats aan boord van de duikboot „Foca", dezer dagen uit La Spezzia aangekomen, na die lange reis aan één stuk te hebben volbracht. Één der benzine-reservoirs aan boord van het vaartuig was gesprongen. Alle voorwerpen, die zich op de brug van het schip bevonden, vlogen in de lucht. Een matroos, die zich dicht bij de kern der losbarsting bevond, werd zóó hoog in de lucht geworpen, dat hij een boog beschreef over een paketboot heen, die bij de „Foca" voor anker lag, en veel verder in zee viel. Een groot aantal personen werd gewond door de met kracht voortgeslingerde scheepsdeelen. Een werkman, op den wal staande, werd door één van die ro.«dvliegende projec tielen in de volle borst getroffen, en stervend naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer was genoodzaakt, de duikboot te doen zinken, om te voorkomen, dat de andere reservoirs op hun beurt ontploften. De ramp had plaats, terwijl men bezig was met het inladen van benzine. turkije. Konstantinopel, 28 April. Met zeker heid wordt vermeid, dat Abdoel Hamid (de vorige Sultan) door acht zijner vrouwen vergezeld, met het aanbreken van den dag naar Salonlki gezonden is. Sultan Mehmed zwoer trouw aan de grondwet. Een deputatie uit de Nationale Ver gadering maakte haar opwachting bij Reschad Effendi. Deze zeide, dat hij zich voor den wensch van het volk zou buigen. Als slachtoffer der onderdrukking deelde hij in de gevoelens van hen die met hem hadden geleden. De plechtige eed van trouw aan de grondwet werd door den nieuwen sultan In het ministerie van oorlog afgelegd. Voor het gaan en komen werd hij door de be volking levendig toegejuicht. Over vier of zes weken zal in de moskee Eyoeb de plechtige omgording van het Ottomaansche zwaard plaats hebben. Reschad Effendi is liet voorwerp van luidruchtige ovaties. De stad is bevlagd en de moskees zijn geïllumineerd. De nieuwe sultan heeft aa;.>een deputatie van de nationale vergadering verklaard, dat hij altijd het geluk van het volk heeft gewild, en dat hij met Gods hulp zal werken voor het geluk van het land. Toen hij op het ministerie van oorlog aankwam, heeft Mohammed V langen tijd gesproken met Said Pascha, Achemd Rlza, Mahmoed Schefket en andere autoriteiten. Ingevolge een samenspreking met de pre sidenten van den Senaat en de Kamer wordt het kabinet-Tewfik gehandhaafd. Mohammed gaf zijn voornemen te kennen zijn eersten kamerheer en zijn eersten secretaris te kiezen in overeenstemming met de wenschen van de volksvertegen woordiging. Vervolgens defileerden voorbij sultan MohammedSchefket, Mahmoed, Moekhtar, de commandanten Enver en Niazy Bey en de leden van de volksvertegen woordiging, de grootwaardigheidsbeklee- ders en vele notabelen. Daarna trok de sultan zich in zijn vertrekken tetug. De orde werd door de troepen uit Salonika op bewonderenswaardige wijze gehand haafd geen enkel incident viel voor. Overal zijn de Macedonische troepen met geest drift ontvangen. frankrijk. Nizza, 28 April. De veiligheids-politie arresteerde te Monaco een anarchist, Verdler genaamd, die een geladen revolver bij zich droeg. Hij verklaarde gekomen te zijn om president Fallières te dooden. Men gelooft, dat hij krankzinnig is. duitschland. Te Darmstadt is de 21-jarige vrouw van den civiel ingenieur Schnell onder zeer verdachte omstandigheden in haar woning opgehangen gevonden. Schnell, die in zeer bekrompen omstandigheden verkeerde, had het leven van zijn jonge vrouw pas kort geleden voor 90.000 mark verzekerd. De man is voorloopig in arrest genomen. Zondagmorgen werd de 20-jarige dienstbode van een Berlijnsche familie dood in de met gas gevulde keuken ge vonden; pogingen, om met het zuurstof apparaat de levensgeesten weer op te wekken, waren vruchteloos; vóór het bed in haar slaapkamer vond men het portret van haar vrijer, terwijl zij zijn afscheids brief in de verstijfde hand hield. Er kan bijna geen dag voorbijgaan, of de Berlijnsche bladen bevatten een relaas van één dier ontzettende familie tragedies, zooals ze in de reusachtige hoofdstad van het Duitsche rijk tegen woordig in angstwekkend groot aantal voorkomen. Dezer dagen heeft nu weder in Rixdorf, voorstad van Berlijn, de 47-jarige Wilhelm König zijn vrouw, zijn 17-jarige dochter en daarna zichzelf doodgeschoten. König was sinds 9 jaren boekhouder en laatstelijk controleur van het plaatselijk ziekenfonds van Rixdorf. Zijn vrouw was al bijna twee jaren ziek en bedlegerig. Behalve een dochter van 17 jaar had het echtpaar nog een 15-jarigen zoon, die het gymnasium bezocht, terwijl tevens de oude schoonmoeder bij de echtelieden König inwoonde. Zooals gewoonlijk, ging König Zaterdag ochtend om 8 uur naar zijn bureau, maar keerde reeds een uur later onverwacht terug. Onder voorwendsel, dat een bloed verwant in een naburige stad plotseling zwaar ziek was geworden, haalde hij de oude dame over, daarheen te reizen. Deze vond den zoogenaamden zieke echter ge zond en wel, en reisde onmiddellijk weer terug, angstig en verwonderd over deze zonderlinge bedriegerij. lntusschen was de gymnasiast uit school gekomen, en had geen toegang tot de ouderlijke woning kunnen krijgen. Toen kort daarop de schoonmoeder ook terug keerde, werd een slotenmaker gehaald, die de deur opende. Mevrouw König lag met doorschoten slaap, dood in bed, en naast haar, op den vloer, wentelde König in zijn bloed. De dochter lag ontzield op den vloer van een andere kamer, eveneens met een schotwond in den slaap. Een arts, die onmiddellijk was geroepen, stelde bij moeder en dochter den dood vast, en liet den man, die nog zwakke teekenen van leven gaf, naar het ziekenhuis brengen, waar hij kort daarop stierf. De politie constateerde voorloopig, dat in de door König beheerde kas 300 Mark ontbraken. Of de vreeselijke dood echter met dit feit in betrekking staat, moet nog worden uitgemaakt. Op de tafel in König's huiskamer lag een afscheidsbrief, waarin hij zeide, zijn zoon niet mede in den dood te hebben genomen, omdat hij later zelf zijn brood zal kunnen verdienen. belgië. Brussel, 28 April. Uit Nice wordt ge meld, dat koning Leopold zeer veel aan rheumatiek in de beenen te lijden heeft en nog zeer weinig beterschap merkbaar is. Vorige week heeft een vreeselljk ongeval talrijke werklieden van de linnen weverij van den heer Emoult-Dubois te Roubaix met schrik en ontzetting geslagen. Een jonge zorgzame werkvrouw, Georgette Pirotte genaamd, en 21 jaar oud, wilde een hoopje wol oplichten, zij boog zoo danig dat haar kapsel door een machine gegrepen werd, die met groote snelheid ronddraaide. De arme vrouw slaakte een vreeselijken gil. In minder dan een seconde tljds werd zij geheel gescalpeerd. Zij sloeg tegen den grond, bewusteloos. Het bloed verlies was hevig. Aanstonds snelden de werklieden ter hulp, terwijl anderen de moeder, die deze vreeselijke scène gezien had, weggeleiden. De geheele huid der hersenpan is afge rukt, de linkerwenkbrauw, het rechteroor en de helft van de huid van het gezicht eveneens. Men gelooft niet dat de ongelukkige het overleven zal. nederland. Groningen, 28 April. Heel de stad is vanavond in opschudding geweest naar aanleiding van een door het Nieuwsblad van het Noorden ruim verspreid bulletin, dat H. M. de Koningin hedenavond acht uur van eene prinses bevallen was. In de Harmonie ontstond in de concertzaal eene ongekende emotie, het orkest speelde de volksliederen: geestdriftig zong het publiek mede. In drommen trok men naar de Groote Markt, waar verlichtingen ont stoken werden. Veten met oranje getooid trokken zingend door de straten. Velen staken de vlag uit. Maar daar kwam een bulletin van de Provinciale Groninger Courant, meldend, dat de blijde gebeurtenis nog niet had plaats gehad. De verlichtingen werden weer uitgedoofd, de vlaggen ingehaald. Allengs verstomde het gezang en thans kwart na elf hoort men nog slechts enkele naklanken van een op een onjuist bericht ontstane feestvreugde. Heerenveen, 27 April. In het gehuchtje Kinholt heeft een droevig drama plaats gehad. De twee knechts van den landbouwer Oosterhuis, de 30-jarige C. Kats en de 20-jarige Oerrit v. d. Belt, hadden gekheid met een oud geweer, dat echter geladen was met hagel. Zoo spelenderwijs zei v. d. B. tot zijn kameraad, of hij eens op hem schieten zou. Nog had hij den zin niet voltooid, of daar ging het schot af, en werd K. in het hoofd getroffen. De dood trad onmiddellijk in. Men kan zich de radeloosheid van den dader voorstellen. Op het hooren van den knal kwamen er menschen toeschieten, die moeite hadden, om te verhinderen, dat B. niet de hand aan zichzelf sloeg. Het geval is des te treuriger, wijl de overledene vandaag juist 30 jaar was geworden. Natuurlijk is het gehucht geheel onder den indruk van het droevig feit. De zaak is in handen der justitie gesteld. Lemmer, 27 April. Nabij deze haven is één der stoombooten van De Lemmer— Groningen Maatschappij, de Sneek, kapitein IJkema, vermoedelijk tengevolge van zwaren boveniast, bij tamelijk sterken wind om geslagen, op een plaats, waar het kanaal tusschen De Lemmer en Sneek een scherpe bocht maakt. Op het dek bevonden zich de kapitein en drie man van de equipage, wlen het gelukten langs de omgeslagen boot naar boven te klauteren, waardoor zij zich konden redden, Een ongelukkiger lot treft de eenige passagier, die in de kajuit zat, de 55-jarige vrouw Treintje Visser, uit Woudsend (Fr.), die jammerlijk is verdronken. Zij was alleen In de kajuit, waarin plotseling het water met hevige kracht moet zijn binnenge drongen, zoodat zij daarin op noodlottige wijze den dood heeft gevonden. Medemblik, 27 April. Alhier had een publieke verkoop plaats van een inboedel en van een vaartuig voor de ansjovisvangst, een en ander bij proces-verbaal van den deurwaarder in beslag genomen. Er was een schuld van f 75. Eenige vrienden van den schuldenaar besloten de goederen te koopen, natuurlijk voor weinig of niemendal; andere koop lustigen werden hiervan op de hoogte gesteld. En zoo geschiedde het, dat ver kocht werden: stoelen i 10 cent, 1 tafel h 25 cent, 1 servies 20 cent, 1 kippen hok met kippen voor 25 cent, 1 pendule voor 20 cent, enz. Alles te zamen bracht op f 3.40. De ansjovisboot waarvan kooplustige visschers niet gemakkelijk waren al te brengen werd verkocht voor f 40. Onder groote hilariteit van een talrijk publiek werden de goederen weer naar binnen gedragen en werden deze den schul denaar „ten geschenke" gegeven. Amsterdam, 28 April. Gisterennamiddag tegen vijf uur waren alhier eenige werk lieden van de gemeente-teiephoon bezig i in de Wilhelminastraat een telephoonpaal te sloopen. Plotseling viel de paal om, met het treurig gevolg, dat de werkman Van Lier, die er boven in zat, door den val zoo deerlijk werd verminkt, dat hij oogenblikkelijk dood bleef. 29 April. Alhier is overleden de heer mr. J. j. Ermerins, president van de derde kamer der rechtbank alhier. Mr. Ermerins werd In 1845 te Middelburg geboren, promoveerde te Groningen in 1869 tot doctor in de beide rechten. Hij werd in 1871 tot grittier bij het kanton gerecht te Zuidhorn benoemd; in 1875 tot kantonrechter te 's-GravendeelIn '79 tot kantonrechter te Zalt-Bommel; was van 1887—1900 rechter te Amsterdam en sedert 1900 vice-president van de arron- dlssements-rechtbank, met het presidium der derde kamer belast. In den laatsten tijd kwam 't herhaalde lijk voor, dat in de loods der posterijen aan de Oostelijke zijde van het Centraal station postpakketten vermist werden. Men vermoedde, dat deze pakketten ge stolen werden. De chef van het kantoor, de commies B., besloot zelf op on ierzoek uit te gaan en stelde zich in den afgeloopen nacht daarvoor verdekt in de loods op, zóó, dat zijn oogen niets ontging van wat er in het lokaal voorviel. Tusschen drieën en vieren bemerkte hij, dat de besteller U., die gedurende dien tijd de loods be waken moestverschillende pakketten betastte en ook openmaakte. Juist op het oogenblik, dat de man weer bezig was met het openen van een pakket, kwam de chef uit zijn schuilhoek en betrapte alzoo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5