Ingezonden Mededeelingen. Overreden door den trein. Spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. AD VËRTËHTIE N. mhhhhhndnnhmi PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 2 Mei 190 9. Qeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: de heer W. E. van Duin, theol. cand. te Rotterdam. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 2 Mei. 's Voorm. tien ure: Kinder- kerk; 'savonds half zeven ure: ds. P. F. van den Berg. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blanken. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Nam. twee ureds. Blankert van Kerkwerve. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: de heer H. Japchen, cand. tot den Heiligen dienst te Utrecht. Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds .Japdien. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm.half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Bruinsma. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Qeref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: de heer R. Steenbeek, candidaat. (Voorbereiding H. Avondmaal). Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Schalk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Slot Moermond te Renesse. Bij raadsbesluit van 27 April j.l. is de onbewoonbaarverklaring van de woning in het Slot Moermond opgeheven. Met de herstellingen aan het gebouw wordt voortgegaan. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee. Het maken van een aarden kade langs een gedeelte van den Scheeps- timmerdljk te dezer stede is aangenomen door den heer C. Berrevoets Az. alhier voor f 305. St.-Maartensdijk, 29 April. Door den heer P. Qroenewege alhier werd heden bij inschrijving aanbesteed het bouwen eener nieuwe woning op zijne hofstede. Voor het metselwerk werd ingeschreven door Wed. S. C. Muller, voor f 2345; J. J. Muller, voor f2325; J. Beaufort, voor f2425; D. Hartog, voor f 2273; P. M. Oeluk, voor f 2153. Laatstgenoemde gegund. Voor het timmerwerk door J. M. Kauff- man, voor f1967; C. van iwaarden, voor f 1940; A. van den Hoek, voor f1918; C. Rijnberg, voor f 1907. Laatstgenoemde gegund. Voor het schilderwerk door P. van Splunter, voor f325; L. de Wilde, voor f275; A. C. Hage, voor f274,98; P. A. Sakko, voor f 270. Laatstgenoemde gegund. Alle Inschrijvers wonen te St.-Maartens dijk. Sir-Jansland, 30 April. Voor den heer J. de Ronde werden heden in het openbaar door den notaris J. Franse koeien verkocht voor f171 en f238. RECHTSZAKEN. Zedenmisdrijf. In de zaak van den Haagschen tandmeester H. H., veroordeeld wegens zedenmisdrijf, gelastte het gerechts hof te 's-Gravenhage overwegende, dat het onderzoek niet volledig is geweest een nieuw onderzoek ter terechtzitting van het hof van 13 Mei. Alsdan zullen als getuigen worden gehoord dr. Duif te Amsterdam, een mechanicien dentiste S. L. van Wijnbergen, mej. J. W. Boevé en D. J. van Os, tandtechnicus te Rotterdam. Zooals men weet, veroordeelde de Haagsche rechtbank den beklaagde tot 6 jaar gevangenisstraf, terwijl het O. M. bij het gerechtshof acht jaar requireerde. Door het O. M. bij de rechtbank te Utrecht is tegen den koetsier, die wijlen den heer IJssel de Schepper reed te Driebergen en daarbij een botsing met de Oosterstoomtram veroorzaakte, een maand hechtenis geëischt wegens het veroorzaken van dood door schuld. De zaak van baron van H. van B., te Utrecht, die beweerde een brief met f 2000 aan oud-minister Rink in Den Haag gezonden te hebben, welke brief bij aankomst bleek waardeloos papier te bevatten, is thans naar de Utrechtsche rechtbank verwezen. Het ten laste gelegde Is .poging tot oplichting". Middelburg, 28 April. De op vermoeden van brandstichting gearresteerde W. A. K., uit Vlissingen, thans alhier in hechtenis, is heden op last van den officier van justitie op vrije voeten gesteld. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ureds. Wisse. Herv. Kerk te Dreischor 's Nam. twee ure: ds. Van de Griend. (Doops- bediening). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ureds. Van der Linden van Nleuwerkerk. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden; 'snam. twee ure: Geen dlensf. Geref. Kerk te Nleuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ureds. Staal van Ooslerland. Oud-Geref. Kerk te'Nleuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg van Brulnlsse; 's nam. twee ure: Geen dienst. Qeref. Kerk Ie Ooslerland: 's Voorm. half tien ure's nam. twee ure en 's avonds zes ureLeeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. (Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Brulnisse: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Brulnlsse 'sVoorm. half Hen ure en 'snam. twee ure: ds. De Jager. Geref. Gemeente te Brulnlsse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Brulnlsse: 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Brulnisse: 'sVoorm. half Hen ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II: 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure Gewone dienst. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Steen bergen (toez.) ds. H. J. Engelkes te Kolhorn (N.-H.) Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 7"ö Cts.elke regel meer 1£> Cts. Rechterbeen afgezet, linkerbeen be houden, dank zij den KLOOSTERBALSEM. De Heer G. Roeles te Noordsleen, wiens vrouw door den Kloosterbalsem was genezen van eene verlamming, verklaarde ons, dat zijn broeder, Gerrit Roeles te Bottrop, Westfalen, het ongeluk had onder een goederentrein te geraken, waardoor hij zijn beide beenen brak. „Het rechterbeen moest afgezet worden, het linkerbeen was geheel gebroken en gekneusd en de teenen waren geheel krom. Het been was geheel stijf gebleven, zoodat mijn broer dacht, dat hij ook dit been niet meer zou kunnen gebruiken. Op mijn aanraden ging hij tot het gebruik van den Kloosterbalsem over en na 10 dagen dit middel te hebben aangewend, was het been weer even lenig als vroeger. De gevolgen van het afzetten van het rechterbeen deden hem twee jaar lang onduldbaar lijden, omdat er een wond was overgebleven. Niets was hem te kostbaar om van de pijnen verlost te worden, alles probeerde hij, doch geen enkel genees middel bracht verzachting. Ik kan bezweren, dat door het gebruik van een potje Kloos terbalsem de wond genas en hij de pijn kwijt was. Allen staan verbaasd, dat mijn broer zoo gauw was opgeknapt". Een ieder, die Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo gebruikt, zal moeten erkennen dat er niet te veel gezegd wordt van dit middel bij uitnemend heid tegen Rheumatlek, Rheumatlsche aandoe ningen, wonden van allerlei aard, en alle huidziekten. Kloosterbalsem mag dan ook in geen enkel huls ontbreken, teneinde elk oogenbllk, bij ziekte of ongeluk, bij de hand te zijn. Prijs per pot van 20 gram 35 ct.van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus Let op! Alleen de echte Kloosterbalsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekenlng L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle andere Is namaak. De namaak geneest nooit 1 Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depóthouders. Visscher Ij - Berichten. Men meldt: In de Wester-Schelde wordt dezer dagen druk naar krabben gevischt voor de buiten- landsche markten; per vaartuig en per week worden 2 a 5 honderd K.O. ge vangen, waarvan de prijzen loopen van 4 tot 6 cent per K.G.; bij toename van vangst loopt de prijs direct terug; ook gaan een groot aantal te voetvisschers het bedrijf uitoefenen, maar gemeenlijk kunnen deze slechts 60 80 K.O. per week vangen, zoodat het weekgeld niet hoog is; de krabben worden rechtstreeks naar "B.I.'ö re ronden. In de vorige week verzond men van Bruinisse 700 ton mosselen naar België. Naar Engeland, Holland en Duitschland werden 85 balen verzonden. Van de Zui derzee werden aangevoerd 720 ton mos selzaad. Ongeveer een twintigtal vaartuigen zijn in het begin dezer week naar de Zuiderzee vertrokken. Post eu Telegrafie. Oud-Vossemeer. Door den Raad dezer gemeente is aangesteld als hulp-telefoon kantoorhoudster, mejuffrouw A. J. de Wilde- Giljamse. Met ingang van 1 Juni a.s. is het tractement van den postbode, C. van der Graaf te Scherpenisse, met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 490. E E RSTEKAM E R. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 4 Mei a.s., 's avonds ten half negen ure. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd bij tweede lezing goedgekeurd, met 48 tegen 27 stemmende subsidie-regeling voor blzondere H. B. scholen. De heer Helsdingen heeft zijn inter pellatie over den arbeidsduur aan de Hembrug-inrichtingen ingetrokken. Bij het voortgezet debat over de schepenwet heeft de Minister overgenomen de amendementen van den heer Schaper om den schipper te verplichten, behalve veiligheids- en reddingsmiddelen, ook heel- en verbandmiddelen en de noodige aan wijzingen voor een doelmatige aanwen ding van reddingsmiddelen aan boord te hebben. Op advies van den Minister trok de heer Schaper zijn amendement in om behalve een laadlijn ook een ballastlijn voor te schrijven. Blijkens het verslag omtrent het wets ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Brouwershaven naar Burghwerd met de indiening van dit wets ontwerp vrij algemeen instemming betuigd. Sommige leden verlangden intusschen eenige meerdere inlichtingen. Gevraagd werd o. a. naar de grootte van het zielental van de dorpen, die door de lijn zullen worden aangedaan. Eenige leden verklaarden met leedwezen te hebben gezien, dat het aanvankelijk plan om de lijn door te trekken tot Burghsluis, is opgegeven. Sommige leden meenden te weten, dat de plannen, waarvoor thans wordt voorge steld een renteloos voorschot te verleenen, niet onbelangrijk verschillen van die, waar voor de Prov. Staten van Zeeland in 1903 een provinciaal subsidie hebben beschik baar gesteld en waarvoor ook de belang hebbende gemeenten en waterschappen bijdragen hebben toegezegd. Deze leden vroegen dienaangaande inlichtingen aan de regeering en zouden gaarne vernemen of zij er zeker van is, dat de provincie, ge meenten en waterschappen de toegezegde bedragen ook zullen handhaven voor de thans ontworpen richting. Ook werden o. a. nog inlichtingen ge vraagd omtrent de arbeidsvoorwaarden voor het personeel, dat bij de exploitatie dezer lijn zal worden te werk gesteld. Wijziging Tiendwet. Ingediend is een ontwerp tot aanvulling der Tiendwet 1907. Er openbaart zich meer en meer de drang om tot vrijwilligen tiendafkoop over te gaan, doch vele afkoopen konden niet vóór I Januari 1909 (het tijdstip van het in werking treden der wet) tot stand komen. Daarom wordt bij het thans ingediende ontwerp de gelegenheid gegeven om vóór het ver strekken aan de schattingscommissiën van de in art. 49 bedoelde schattingslljsten, opgave te doen van de jaarlijksche zuivere tiendopbrengst bedoeld in art 3 der wet. Daardoor kan de uitvoering der wet belangrijk worden vereenvoudigd, omdat dan in vele gevallen de schatting met al haar gevolgen komt te vervallen en vele moeiten en kosten worden gespaard. Gemengd Nieuws. Een dorpsfeest. Het Hdbl. schrijft: in de gemeente Putten (Old.) is bekend gemaakt, dat onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte van een Prins of een Prinses de brandweermannen in uniform op het appél moeten zijn om de spuit te probeeren. Dit als onderdeel van het feestprogram. Een inzender in de Nijkerksdie Courant ontlokt dit de volgende dichterlijke ont boezeming: Heil U, o Liefdepand van VorstlQk Oudrenpaar Het Nederlandsche Volk zal Juichend U vereeren 1 Het houdt de vlag gereed, en Putten staat reeds klaar, Om tot Uw eer alleen de brandspuit te [probeeren 11 De Enkhuizer Courant deelt het volgende mede, gemeld door een journalist, die vóór het Koninklijk paleis op wacht stond. Een Haagsch journalist, wien wij vroegen of het niet vervelend was, zoo'n paar uur schilderen vóór het paleis, (de heeren wisselen elkaar nacht en dag af) ver klaarde ons, dat zulks erg mee viel. „Je ziet van alles, mijnheer, als je de oogen maar open houdt", was het antwoord. En zoo vertelde hij ons onder meer het volgende. Op een morgen om 7 uren komt Prins Hendrik uit het paleis (aan het Hof geldt namelijk nog altijd de oud-vader- landsche leuze „Vroeg op en vroeg naar bed"), om zijn gewone ochtendwandeling te doen. De Prins is in een zeer een voudig ochtendtoilet en rookt zijn pijp. Een eenvoudig werkman, die naar karwei gaat, merkt dat zijn pijp uit is en vraagt „Mijnheer" om vuur. De Prins, blijkbaar blij dat hij niet herkend is, trekt wat hard aan, de werkman doet ook zijn best en kan zich weldra verheugen over het feit, dat zijn pijp opperbest aan is. Met een „dankje mijnheer" en een „tot je dienst, vriend" nemen de beide rookers van elkaar afscheid. Aardig tafereeltje, geheel passende in het kader van den grooten eenvoud van ons Koninklijk Huis. Machinale smidsknecht. De auto maten zijn tegenwoordig over de heele wereld verspreid en ook in het dorpje Doenrade hebben ze hun intrede gedaan. In de smidse van H. Mengeleers bevindt zich namelijk een automatische smidsknecht, 'tls een samenstel van hefboomen en veeren, dat een hamer van 8 K.G. hanteert met fermen en zekeren slag op het aambeeld. Een kleine voetbeweging van den smid is voldoende om zijn automatischen helper in 't werk te stellen of te doen ophouden, of de richting of grootte van den hamer slag te wijzigen. De smid, die zelf dezen onvermoeiden helper samenstelde, heeft eer van zijn werk en heel wat gemak en voordeel tevens. Het werktuig is zóó ingericht, dat het een hamer van 30 K.G. kan voeren. Een Duitsche Prinses, wier naam niet wordt genoemd, is op den spoorweg tusschen San Remo en Lugano het slacht offer van een grooten juweelendiefstal geworden. Één harer koffers, die voor een millioen francs aan juweelen en andere kostbaarheden, en voorts documenten van groote waarde bevatte, is haar ontstolen. De Prinses ontdekte den diefstal bij hare aankomst te Lugano en gaf toen onmiddellijk daarvan kennis aan de politie. Dronken ratten. In de brandewijn- stokerij van Max Connell in Belfast heeft een brand gewoed, die een schade van meer dan drie millioen gulden veroorzaakte. Een zeldzaam schouwspel was nu In de ruïnes en in de nabijheid van de afge brande distilleerderij te zien. De ontzag gelijke voorraad whisky was ook in de kelders van de naburige huizen gestroomd, en nu zag men duizenden dronken ratten zonder angst voor de menschen op de straat en in de puinen rondspringen. Politieagenten en brandweermannen sloegen ze bij honderden dood. Ingezonden Stukken. Onchristelijke manieren In de Bruinisser Courant van de vorige maand las men herhaaldelijk: .denkt er om vrienden, .om de nieuwe kiezerslijsten te controleeren; er zijn hier en daar door de vrijzinnigen kiezers op de nieuwe lijst gebracht door het inleveren van valsdie aangiften. Den 15 April is voorbij (dat is n.l. de laatste dag om te reclameeren) en nu zou men natuurlijk verwachten, dat in de Br. Ct. van de vorige week een verslag zou voorkomen van het gedane onderzoek. Noch een verslag, noch een herroeping van de zeer zware beschuldiging komt er in voor, zoodat men gerust kan aannemen, dat er totaal niets op de aangiften, door de vrijzinnigen ingediend, viel aan te merken. Dit is alweer een staaltje van de onchristelijke manieren, die de Br. Ct. al meer heeft vertoond. Het mooiste (of eigenlijk het leeüjkste) van de zaak is echter, dat, naar wij ontdekten, door geestverwanten van de Redactie van de Br. Ct. is getrachtkiezers te fokken, die niet in de termen vielen en die ook niet op de nieuwe kiezerslijst voorkomen, omdat de opgaven niet klopten met de aangiften. De Redactie van de Br. Ct. doet een goed werk, die al te ijverige geestverwanten van haar eens attent te maken op de strafbepalingen, voorkomende in de artikelen 149 en 150 van de kieswet We hopen tevens, dat zij zóó eerlijk zal zijn, alsnog hare beschuldiging te herroepen. Hare dwaling in deze wordt haar bij voorbaat door ons vergeven, omdat dwalen menschelijk is! Eenige Vrijzinnige Kiezer kweekers. TELEGRAMMEN. Bruinisse, 30 April. Voor lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer M. Jumelet met 218 stemmen (liberaal). De heer D. van den Berg Wz. had 190 stemmen. Middelburg, 30 April. Voor het examen gymnastiek zijn vier vrouwelijke candidaten. Geslaagd is mej. Ph. P. J. Boucomans te Westdorpe. Voor handwerken één candidaat. Geslaagd mej. j. Waverijn te Kruiningen. 's-Gravenhage, 30 April. Niet officieele berichten omtrent de Koningin en de jongeborene Prinses, luidden ook hedennamiddag bevredigend. Moeder en kind bleven welvarend. Op Dinsdag 4 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders: WILLEM JUIN en MAATJE DE KEIZER, hunne 50-jarige Echtvereeni- ging te gedenken. Zierikzee, Nieuwe Haven D 10. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders: WILLEM JUIN en MAATJE DE KEIZER, hopen op Dinsdag 4 Mei a.s. hunne 50-jarige Echtvereeni- ging te gedenken. Utrecht, Dahliastraat No. 12. E. B. FONDSE-Juin. B. FONDSE en Kind. Op Dinsdag 4 Mei hopen onze geliefde Ouders, Behuwd en j Grootouders CORNELIS BOOGERD en ANNA DIRKJE RUSELAAR, hunne50-jarigeEchtvereeniging j I te herdenken. Zierikzee, 30 April 1909. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders: Hdr. v. DIJKE en Cth. SUURLAND, den 8sten Mei hunne 25-jarige Echtvereenigiug te herdenken. St.-Annaland. Hunne dankbare Kinderen. Den 2den Mei hopen onze pj( geliefde Ouders lüs JACOB MINNE IÉ en LENA FONDSE, hunne 25-jarige Echtvereenigiug V te herdenken. |j| Dreischor, 30 April 1909. §SÉ Hunne dankbare Kinderen. Zoo de Heere wil en zij lil leven, hopen Zondag 2 Mel a.s. j onze geachte Broeder en Zuster: ADRIAAN LODEWIJK m en LENA VAN DAMME, te Zierikzeehunne 25-jarige H Echtvereenigiug te herdenken. Nieuwerkerk, 1 Mei 1909. Hunne dankbare Broeders, Zuster en Behuwdzusters: Uit aller naam, Familie LODEWIJK. |p Maandag 3 Mei a.s. hopen S onze geliefde Ouders: I §1 JOHANNES AALBREGTSE en ADRIANA PIETERNELLA 5 H STOUTJESDIJK, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Nieuwerkerk, 30 April 1909. Hunne dankbare Kinderen, C. A. AALBREGTSE. C. M. AALBREOTSE. W. AALBREGTSE. Hü! V Den 1 e Mei 1909, hoopt M. STEKETEE zijn tachtigste Geboortedag te herdenken. Poortvliet, 30 April 1909. Zijn dankbare Kinderen. Ondertrouwd; ALBERT G. v. YSELD1JK Azn. en TANNETJE ROOZEMOND DD. Stavenisse, 28 April 1909.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2