ZIIÏMKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Mei 1909. Ëerste Blad. (Z ieri Is. z e e s c b. e Cour an t). De blijde verwachting is vervuld. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8765. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zoo ooit een volk dagen van spanning doorleefd heeft, dan is het voorzeker de Nederlandsche natie geweest. In Noord en Zuid, tot in de kleinste gehuchten toe, hielden in de laatste weken allen, tot welken stand, tot welke richting zij ook behoorden, zich bezig met de verwachte geboorte van een Koningskind uit ons geliefd Stamhuis van Oranje. En dank zij den Algoede is die zoo vurig verbeide verwachting thans in ver vulling gekomen. De aanhoudende, angstige spanning, waarin allen geleefd hebben, en die, wij mogen veilig zeggen, haar hoogste toppunt bereikt had, heeft plaats gemaakt voor een uitbundige vreugde en grooten jubel in alle voor Oranje warm kloppende harten. Toen ons hedenochtend in de vroegte de heuglijke tijding uit Den Haag geseind werd, haastten wij ons haar onzen mede burgers door buletins bekend te maken. En nauwelijks was de blijde mare ver nomen, of de menschen vlogen uit hunne huizen, teneinde elkaar geluk te wenschen, en met elkander in groepjes de gewichtige gebeurtenis te bespreken. In een ommezien was ons stadje in feestgewaad. Vroolljk wapperde ten teeken van blijdschap uit onze woningen de nationale driekleur. De leerlingen der Rijks Hoogere Burger school met Oranjelint getooid en de nationale vlag voorop, trokken met hun leeraren door ons stadje, zingend nationale liederen, en gaven door hun luid gejuich hun vreugde te kennen. En wij hebben reden tot juichen. Want niet alleen, dat wij van harte deelen in de blijdschap van onze veelbeproefde Koningin, die thans ook de innig verlangde zoete moedervreugde mag smaken, maar wij verheugen er ons ook over, dat door de geboorte van het Koningskind ons roemruchtig Stamhuis van Oranje voor uitsterven behoed is geworden. Ons volk toch is door den band der historie zóó nauw met Oranje verbonden, dat het huiverde voor de gedachte eens door een ander Vorstenhuis te zullen geregeerd worden. Die vrees behoeft het, Gode zij lof, thans niet meer te koesteren. In de jonggeborene Prinses van Oranje begroeten en huldigen wij onze ver moedelijke toekomstige Vorstin. Leve de Koningin! Leve het Prinsesje! Leve Prins Hendrik der Nederlanden, Wij ontvingen met betrekking tot de blijde gebeurtenis de volgende telegrammen uit Den Haag: Eerste telegram. De Koningin is bevallen van een Prinses. Tweede telegram. De bevalling van Hare Majesteit de Koningin geschiedde voorspoedig ten zeven uur, heden ochtend. De Koningin is wel. Derde telegram. Officieel Bulletin. Hare Majesteit de Koningin, die hedenmorgen om 6 uur 50 minuten van een dochter beviel, Is naar omstandigheden zeer goed. Ook de jong geborene Prinses is welvarend. Professor Kouwer. Dr. Roessinoh. Vierde telegram. De toestand der Koningin is ten 9 uur zeer wel. De Prins meldde dadelijk zelf telegra fisch de geboorte aan Zijn Moeder. Op het felicitatie-register ten Paleize wordt zeer druk geteekend. De feestcommissie liet het heuglijk feit door herauten aan de ingezetenen verkon digen. De Oranjebulletins der dagbladen werden aan de colporteurs als het ware ontrukt. De trams zijn gepavoiseerd. Alles draagt Oranje. De bedieningsmanschappen van het saluutgeschut werden met donderende hoera's begroet. Treffend is het betoon van aanhankelijk heid van de burgerij. Vijfde telegram. Tweede Kamer. Na de mededeeling door den Minister Heemskerk betrekkelijk de geboorte van een Prinses, welke mede deeling met een adres van gelukwensching zal worden beantwoord, hetwelk Dinsdag aanstaande in de secties zal worden onderzocht, wordt de zitting, met het oog op de blijde gebeurtenis, tot Dinsdag ten 11 ure verdaagd. Zesde telegram. Aan het ruiterstandbeeld van Willem de Zwijger vóór het Paleis werd vanwege het Comité voor Volksfeesten een lauwerkrans gehecht. Niet alleen aanzienlijken en notabelen, maar ook mannen en vrouwen uit het volk maken queu vóór het Paleis ter inschrijving in het felicitatie-register. Ten bewijze van den goeden toestand, waarin de Koningin en de jonggeboren Prinses verkeeren, kan worden vermeld, dat dr. Roessingh te tien ure gedurende eenigen tijd het Paleis kon verlaten. Hij werd van vele zijden gelukgewenscht, en was blijkbaar zeer tevreden over den toestand van Moeder en Kind. Zevende telegram. De parade werd bijgewoond door vele leden van het civiele en militaire Huis van de Vorstelijke Familie. De gouverneur der residentie, generaal Scherer, hield een toepasselijke toespraak, die hij eindigde met de kreet: „Leve de Koningin". Deze kreet ontlokte donderende hoera's aan de troepen en aan de tallooze toeschouwers. Achtste telegram. In de zitting der Tweede Kamer ver wekte de heugelijke gebeurtenis blijde levendigheid. De tribunes waren stampvol. Behalve de nog niet aanwezige generaal Sabron waren alle Ministers tegenwoordig. De Kamerleden wisselden met elkander luide gelukwenschen. Minister Heemskerk deelde namens de Regeering de geboorte van de Prinses mede, zijn blijdschap en dank uitsprekende over het voor het Vaderland van onbe rekenbaar gewicht zijnde heugelijk feit. De Minister riep God's Zegen in over het Vorstenhuis. (Driewerf hoera). De voorzitter Rüell hield daarop ook een toegejuichte toespraak, namens de Kamer zijn vreugde uitsprekend over de blijde gebeurtenis, welk huiselijk geluk van het Koninklijk Gezin nog de vreugde verhoogt en de banden tusschen Volk en het Vorstenhuis nog versterkt. Ten teeken van vreugde werd de Kamerzitting opgeheven, nadat besloten was een adres van gelukwensch aan de Koningin te zenden. Zierikzee, 30 April. Woensdagnamiddag omstreeks 1 uur was het ijzeren aakschip „Veronika Hendrika", groot 270 ton, schipper J. de Voogd, van Straten, van Dordrecht geladen met steenkolen van Homberg (Duitschland) met bestemming naar Vilvoorden (België) in het Engelsche vaarwater tusschen stompe ton no. 3 en 4, alwaar het schip met een rukwind het geheele tuig, mast, boegspriet, zeil, stagfok, kluiffok enz. alles over boord sloeg, welke mast met tuig nog denzelfden dag, door de bemanning van 's-Rijks vaartuig „Ibis" van Zierikzee en Z.Z. 10 op sleep werd genomen en bij de nieuwe sluis onder Wemeldlnge geland, en na alles aan boord te hebben genomen, te Wemeldinge binnengebracht. Assurantie dekt de schade. Naar aanleiding van ons verslag der rede door onzen hooggeachten afge vaardigde, mr. R. J. H. Patijn, over Vrij handel of Bescherming uitgesproken, zendt deze ons de volgende rectificatie: Hooggeachte Heer Redacteur f Aan het tn Uw blad voorkomend verslag mijner rede over Vrijhandel of Bescherming betuig ik gaarne alle hulde. Al kan ik uit den aard der zaak niet iedere zinsnede voor mijn rekening nemen, wat bij een niet-stenographisch verslag nooit het geval kan wezen, zoo geeft toch Uw artikel de algemeene strekking van mijn betoog zeer juist weer. Temeer hecht Ik er daarom waarde aan, een onjuist cijfer te herstellen, dat tweemalen in het verstag voorkomt. Ik zeide niet, dat er tegenwoordig „tienduizend Nederlanders" in Duitschland arbeiden; dit getal toch is be langrijk grooter. Ik sprak dan ook van „tien duizenden". Ongaarne zou ik den schijn op mij iaden, onnauwkeurige cijfers te hebben medegedeeld. Van daar mijn beleefd verzoek, deze rectificatie in Uw blad te willen opnemen. Dankzeggend voor de plaatsruimte en hoog achtend, Uw Dw. Dr., R. J. H. PATIJN. Toen officieel bekend werd, dat een prinsesje het levenslicht had aanschouwd, werd terstond de klok van den stadhuis toren geluld, en het carillon bespeeld. De leerlingen van al de scholen kregen voor heden vrij af, en zullen morgen op kosten van de gemeente onthaald worden. De muziekvereeniging „Kunst en Eer" maakte In uniform een feestelijken rond gang door de stad, wat natuurlijk de reeds heerschende feeststemming niet weinig ver hoogde. Hedenavond zal, wanneer het weêr slechts eenigszins gunstig is, een fakkeloptocht gehouden worden. Bij de heeren S. Ochtman Zoon, boekhandelaars alhier, is op oranjepapier in druk verschenen een feestlied op de wijze van „Al is ons landje nog zoo klein" ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis. De woorden zijn van M. J. W. Aanstaanden Dinsdag, den 4den Mei, zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Willem Juin met Maatje de Keijzer, wonend Nieuwe Haven 10, en Cornelis Boogers met Anna Reuzelaar, wonend aan het Karsteil, door den echt verbonden werden. Een gouden huwelijksfeest van twee paren op denzelfden dag in ons stadje is een zeldzame gebeur tenis, die wel de moeite waard is in ons blad vermeld te worden. Wij hopen, dat aan genoemde paren vele blijken van be langstelling op aanstaanden Dinsdag mogen ten deel vallen. Bij Kon. besluit zijn in de provincie Zeeland herbenoemd van de bij het Kon. besluit van 26 November 1902 ingestelde plaatselijke commissie, welke haren zetel heeft in de gemeente: Middelburg: tot voorzitter mr. J. J. Heyse, te Middelburg; Sas-van-Genttot voorzitter F. P. J. Stubbé, te Sas-van-Gent; Tholen: lot plaatsver vangend voorzitter D. van de Velde, te Tholen; Wissekerke: lot voorzitter C. N. van der Heyde, te Wissekerketot plaats vervangend voorzitter G. L. van der Heyde, te Wissekerke; Zierikzee: tot voorzitter j. A. de Bruyne, te Zierikzee; tot plaats vervangend voorzitter H. J. van Nouhuys, aldaar; Hulst: tot plaatsvervangend voor zitter, D. Dumoleyn te Hontenisse. Verder zijn benoemd in die commissie te Goes tot voorzitter mr. J. H. M. Stieger, onder toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend voorzitter; tot plaats vervangend voorzitter J. O. Legro, commies ter gemeente-secretarie te Goes; en te Hulst tot voorzitter J. F. Rottier, secretaris der gemeente Hulst. De 36e algemeene vergadering van den „Volksbond tegen drankmisbruik" zal worden gehouden te Utrecht op 2 Septem ber a.s. Noordgouwe. Woensdagavond hield alhier de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering een voor leder toe gankelijke vergadering, waarin de heer Boers van Bruinisse het goed recht be pleitte van Staatspensionneering zonder premiebetaling. Ook besprak hij het Duitsche, Belgische, Deensche en Engelsche stelsel van Staatspensionneering. De opkomst was maar matigtoch traden nog 7 personen tot de afdeeling toe, die nu 43 leden telt. Zonnemaire, 29 April. In de vergadering der afdeeling Zonnemaire van den Bond voor Staatspensionneering werd besloten tot de federatie toe te treden. Het reglement werd behandeld en op een paar kardinale punten, waarmee de leden zich niet konden vereenigen, zal door den afgevaardigde ter algemeene vergadering de aandacht ge vestigd worden. Brouwershaven, 30 April. Zoodra hedenmorgen kwart over zevenen de ge boorte eener Prinses alhier bekend was, werd allerwege de vlag uitgestoken. Weldra begonnen de klokken van stadhuis en kerk te luiden, en klonken de 7 saluut schoten door het luchtruim. De burgemeester hield daarop van de pui van het stadhuis de volgende toespraak, door een groot aantal ingezetenen aangehoord: Ingezetenen van Brouwershaven! „Het klokkengelui, gevolgd door de 7 saluutschoten, is de oorzaak, dat U allen hier heen zijt gestroomd. Wat dat klokkengelui en die schoten te beduiden hebben, och ik geloof zeker, dat 't voor geen uwer een raadsel zal zijn. Neen, ik weet zeker, dat U allen bekend zijt met de in het Koninklijk Paleis te verwachten en thans ver wezenlijkte gebeurtenis. Ingezetenen van Brouwershaven, ik heb het buitengewone voorrecht U bekend te maken met de geboorte van een Prinses van Oranje, aan welke Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, hedennacht het levenslicht schonk. Goddank met behoud van haar voor ons zoo dierbaar leven, en wij zullen hopen in de toekomst met volkomen terugkeer harer gezondheid. Wat deze blijde gebeurtenis voor ons vaderland beteekent, is onbereken baar, want niet alleen is thans de voortzetting van het voor ons zoo geliefde Oranjehuis gewaarborgd, maar tevens is nu opgelost het vraagstuk der troonsopvolging, een vraagstuk, dat niet alleen tot binnenlandsche, maar ook tot buitenlandsche ver wikkelingen aanleiding had kunnen geven. Ingezetenen van Brouwershaven, laten wij een driewerf hoera aanheffen voor onze kleine Prinses en voor Hare Koninklijke Ouders". Aan dit verzoek werd met opgewektheid voldaan. De dag zal verder met feest vieren worden doorgebracht. Alles is in feestdos. Schouwen, 30 April. De spanning om trent hetgeen daar in het Koninklijk paleis staat te gebeuren, is voortdurend stijgende. Met de grootste aandacht let leder op of van eenlg openbaar gebouw de vlag nog niet wordt uitgestoken. Overal is onze driekleur reeds gereed. Nieuwsgierig groept men bijeen om tijdingen te vernemen. Vooral Donderdagavond was de belang stelling stijgende. Daar zien we nu de vlaggen wapperen op den vuurtoren, op de torens van Serooskerke en Eikerzee, op verscheiden molens. Komaan, wij weten nog niets zekers, maar ook onze vader- landsche vlag gaat buiten het venster, wij wij wagen het er op! Burgh, 28 April. Evenals te Dreischor (zie het nummer van de Nieuwsbode van 29 dezer) heeft de heer Lokker in de landbouw-vereeniging alhier de wet op het Arbeidscontract behandeld, en de voor deelen voor de landbouwers aangetoond tot verzekering bij de Hollandsche Alge meene Verzekeringsbank te Schiedam. Naar wij vernemen sloten zich enkele landbouwers bij de Maatschappij aan. Andere landbouwers achtten het echter finantiëel voordeeliger zich onderling tegen de gevolgen van de wet op het Arbeids contract te vereenigen. Tot het in het leven roepen van zulk een Vereeniglng werden bereids pogingen aangewend. Bruinisse, 29 April. In de heden ge houden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen werd door den kerkelijken ont vanger rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden boekjaar, waaruit blijkt dat door hem eene som was ontvangen van f 4198,71. Onder deze ontvangsten werd aangetroffen een post, die blijk gaf van mildheid jegens de kerk ten bedrage van f 1387,93, alleen ontvangen aan col lecten, benevens ruim f 800 aan Hoofde- lijken Omslag, die met uitzondering van enkele kleine postjes geheel voldaan was. De uitgaven bedroegen de som van f 3234,65', waaronder f 400 door het bestuur meer uitgeloot, dan de verplichting aanwees. De rekening sloot aldus met een batig saldo van f 964,05'. Stavenisse. Woensdagavond vergaderde te St.-Maartensdijk de afdeeling Tholen van het centr. gen. voor Kinderherstellings- en vacantiekolonles. De aftredende bestuurs leden, de heeren Buljze, dr. Tazelaar, De Graaft en mevrouw Pot—Meyer werden bij acclamatie herbenoemd, terwijl in de vacature-Ets (door vertrek naar Middelburg) werd benoemd als secr.-penningmeesteresse mej. Odink te Stavenisse. Het jaarverslag meldde, dat de 2-jarige vereeniging thans 200 leden telt. De inkomsten bedroegen in 1908 f 157.86 en de uitgaven f 130 59, zoodat de rekening sloot met een saldo van f 27 27. In 1908 werd een kind voor 1 maand uitgezonden naar Zonneheuvel, terwijl één kind voor 4 maanden naar Egmond aan Zee ging. De resultaten (indertijd reeds gemeld) waren verrassend. Van dit laatste kind nam het hoofdbestuur 2 maanden voor eigen rekening. Voor3 kinderen (Zonneheuvel en Egmond) zal dit jaar plaatsing aangevraagd worden. Daar een minimum-jaarcontributie van f 0,25 voor niemand een bezwaar kan zijn, blyft het bestuur de afdeeling ten zeerste bij alle weidenkenden aanbevelen. St.-Filipsland, 30 April. Het beurtschip „Willemina", van Rotterdam naar hier, ge raakte Woensdag tijdens het buiige en stormachtige weer, ter hoogte van Dintel- sas, zóódanig in de knel, dat 't later met verlies van zwaard, fok en met weggeslagen wand, alhier binnengesleept is. Poortvliet. Mej. B. van der Meer, ver loskundige te Sneek, heeft bedankt voor hare benoeming alhier. Colijnsplaat, 28 April. Met het oog op de loonsverhooging in vele vakken hebben de barbiers in deze gemeente besloten het scheerloon, alsmede het haarsnijden, te brengen op een minimum van 5 cents. Geslaagd voor waterbouwkundig opzichter, de heer M. G. Riemens Jr. te Colijnsplaat. Middelburg, 28 April. De minister van justitie heeft aan J. O. Meinesz, alhier, op verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend lid der Kamer van Toe zicht over de notarissen en candidaat- notarissen alhier, en in zijn plaats benoemd W. E. Duym, inspecteur der registratie te Goes. ONDERWIJS. Middelburg, 29 April. Acte-examens L. O. Geëxamineerd 7 dames. Geslaagd J. Waverijn te Krulningen, G. H. van Leussen te Goes en H. Prins en P. H. Plantsoen, beiden te Ierseke. Donderdag zijn te Middelburg ge slaagd voor de acte als onderwijzeres, de dames C. Smallegange en M. Poulusse te Nieuwerkerk, beiden van de normaallessen te Zierikzee. Bij het te Middelburg gehouden examen voor waterbouwkundig ambtenaar zijn o. m. geslaagd de heerenM. Aar- noudse te Anna-Jacoba-polder; J. Abra- hamse en Ch. Andriesen te Vllsslngen; A. Oosters Jz. te Willemstad. St.-Maartensdijk, 29 April. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer alhier, de heer W. Quakkelaar, van hier. Kerkwerve, 29 April. Bij het Woensdag 1.1. te 's Gravenhage gehouden examen voor 't eerste gedeelte candidaat-gemeente-secre- taris, is o. a. geslaagd de heer A. C. Boo- gaart alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1