Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. Pink Pillen. drie weduwen met kinderen, werd toege zegd tien jaar vergoeding van huishuur. Barneveld, 26 April. Dat kleine oor zaken vaak groote gevolgen kunnen hebben, werd hier dezer dagen opnieuw bewaar heid. De landbouwer en winkelier O. K. te Zwartebroek, onder deze gemeente, was namelijk aan een Schuldinvorderingmaat- schappij, wegens achterstallige contributie, ongeveer I 10 schuldig, waarom de land bouwer, op verzoek dezer Maatschappij, failliet werd verklaard. Teneinde den inboedel bij verkoop een redelijken prijs te doen opbrengen, werd besloten alles naar Amersfoort over te brengen. Met dit doel had zich acht dagen geleden dan ook de deurwaarder, voorzien van wagen en paard en bijgestaan door een 3-tal rijks veldwachters, derwaarts begeven. Om echter het huis van den gefailleerde te kunnen bereiken, moest men over het erf van één der buren, en hier nu hadden zich tal van personen geposteerd, die den deurwaarder den toegang weigerden. Gewapend met stokken en bijlen, nam de menigte weldra zöo'n dreigende houding aan, dat men zich verplicht zag onver- richterzake terug te keeren. Zaterdag echter had de deurwaarder, in tegenwoordigheid van den curator in het faillissement, zich opnieuw derwaarts begeven, thans gesteund door 15 met karabijn en revolver gewapende rijksveldwachters, teneinde in staat te zijn eventueel verzet dadelijk den kop te kunnen Indrukken. Thans was echter van verzet geen sprake. Toen men evenwel de woning van K. binnentrad, bleek dat alles, niet tegenstaande het verzegeld geweest was, was verdwenen. Natuurlijk is nu tegen den bewoner, die tot zegelbewaarder was aangesteld, proces-verbaal opgemaakt. Boskoop, 25 April. Alhier ontdekte men gisterenmorgen vroeg, dat een perceel in de Nieuwstraat, tegen de gewoonte in, ge sloten bleef. Nadat de buren zich toegang door inklimming in het bovenhuis verschaft hadden, vonden zij den heer A. B., zijn vrouw en een kind bewustelooshet jongste kind mankeerde niets. Onmiddellijk is ge neeskundige hulp ingeroepen, doch de men- schen zijn nog niet tot bewustzijn gebracht. De politie heeft een kastje met fleschjes, waarin eenig vocht en waarvan een fleschje op de tafel stond, in beslag genomen ter onderzoek. Één der fleschjes moet bella donna bevat hebben. De ouders en het kind zijn nu reeds 8 uur geheel bewusteloos. Alle personen zijn wederom bijgekomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bewusteloosheid is ontstaan door het in ademen van kolendamp uit een vulkachel. 's-Oravenhage, 26 April. In den afge- loopen nacht is in het hoofdgebouw van de gemeente-bank van leening alhier ingebroken. Als vermoedelijke daders zijn twee personen aangehouden, die zoo goed als op heeterdaad werden betrapt, doordien de directeur der bank door een electrische schel werd gewaarschuwd. De directeur heeft namelijk een electrische schel van de zilverkamer naar zijn slaapkamer. Toen nu de eerste deur, die toegang geeft naar de zilverkamer (men moet door twee deuren eer men de zilverkamer bereikt), geopend werd, ging de schel over. De directeur vermoedde terstond onraad en telefoneerde de politie aan de Riviervisch- markt, waarop onmiddellijk een inspecteur met een 8-tal agenten verscheen, die het gebouw en de aangrenzende perceelen aan alle kanten afzetten. Alras ontdekte men dat er nog inbrekers over het dak trachtten te ontkomen. Zij werden door de politie nagegaan en al spoedig werd een man in een woning aan de Assendelftstraat door den inspecteur gepakt. Later werd een tweede inbreker gevonden in een andere aangrenzende woning. Daar was hij onder de canapé in één der kamers gevlucht en werd, terwijl de bewoners in die kamer aan de ontbijttafel zaten, daar ontdekt, en wel tengevolge van het spelen van een kind met een poes. Dit dier sprong onder de canapé en toen het kind het vandaar wilde terughalen, ontstelde het hevig op 't zien van een man. De op heeterdaad betrapten zijn zekere V. en H., twee bij de politie ongunstig aangeschreven mannen. Nog een tweetal anderen, verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak, zijn door de politie aan gehouden. Bij het zoeken naar de Inbrekers zijn goede diensten bewezen door een -politiehond, die, op het dak van het gebouw, onmiddellijk de richting aangaf, waarin de mannen waren gevlucht. Een hunner had n.l. zijn pet achtergelaten en nadat men den hond aan dit hoofddeksel had laten ruiken, ging het dier onmiddellijk den kant uit, waarheen de inbrekers, zooals later bleek, een goed heenkomen hadden gezocht. Door de onmiddellijke ontdekking van de dieven hebben zij geen gelegenheid gevonden iets te stelen. Zierikzee, 28 April. Gisterenavond vergaderde in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" de afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneerlng. De voorzitterde heer Bouteropende de vergadering met blijdschap, omdat de afdeeling, die op 1 Jan. j 1. 20 5 30 leden telde, thans een 120 leden telt. Toch paart zich aan die vreugde een gevoel van bekommernis om het feit der tegen werking, die niet alleen van rechts, maar ook van links komt. In Land en Volk toch, valt mr. Treub in een zeven- 4 achttal artikelen de aanhangers van het beginsel van Staatspensionneering aan. Spreker citeert eenige zinsneden uit genoemd blad, ten bewijze, dat de strijd door mr. Treub niet met loyale wapenen gevoerd wordt. Perio, die den Bond voor Staatspension neering in het leven riep, werd, gelijk hij aantoonde, door Treub in zijn persoon aangevallen. Door den Bond is hiertegen krachtig geprotesteerd. De secretaris, de heer G. J. Lunenberg Jr., las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Besloten werd tot de federatie van af- deelingen van Schouwen en Duiveland toe te treden. Tot afgevaardigden naar de op a.s. Donderdag te houden federatie- vergadering werden benoemd de heeren Van Duin, F. Houdkamp, Van der Valk en de verslaggever van dit blad. Het ontwerp-reglement van de federatie werd hierop besproken, toegelicht, en goed gekeurd. Het reglement van de afdeeling werd in dien zin gewijzigd, dat het bestuur, in stede van uit 4 leden, voortaan uit 5 leden zal bestaan. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Biermasz, notaris alhier. Bij de omvraag werden de leden opge wekt de propaganda ter hand te nemen in dien zin, dat elk lid zou trachten twee nieuwe leden aan te werven. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De heer P. J. C. Hocke van Brouwershaven, leerling van den heer Snellen alhier, is gisteren te 's-Gravenhage voor 't eerste gedeelte candidaat-gemeente- secretaris geslaagd. Bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam werd Maandag I.I. mr. J. G. Huljser van Zierikzee, als subst.-griffier geïnstalleerd. Door Gedep. Staten van Zeeland is, in plaats van den heer J. Mulder, over leden, met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot opzichter van den Provincialen Water staat de heer A. Salomé, thans bureel ambtenaar 2e klasse. Hem wordt als standplaats de gemeente Breskens aan gewezen. De commies te water 2e klasse bij de belastingen G. Dubbelt, aan boord van het recherche-vaartuig „Albatros" te Hans- weert, is met ingang van 26 dezer ver plaatst naar de ambulante recherche te Hellevoetsluis. Tot tweeden geneesheer aan de stichting Vrederust" te Bergen-op-Zoom, van de vereeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen in Zeeland, is benoemd de heer dr. G. F. Oezelle Meerburg. Bij het dezer dagen gehouden examen voor surnumerair te Amsterdam bij de H. S. M. is onder anderen met goed gevolg geslaagd voor dat examen de heer G. C. van Zuijen te Roosendaal (N.-B.) Westelijk Schouwen. Het heerlijke lenteweer is van zeer gunstlgen invloed geweest op de flinke ontwikkeling der planten. Inzonderheid is de milde tempe ratuur der laatste dagen den bloembollen zeer te stade gekomen. De velden prijken thans met de schoonste schitterende kleuren. Indien het Zondag mooi weer Is, zal een bezoek aan de uitgestrekte bloembollen- velden ruimschoots de moeite loonen. Een tochtje te voet, per fiets of per rijtuig over Renesse, Haamstede, Burgh naar Westenschouwen, in welke gemeenten honderden bedden zijn aangelegd, zal men zich geenszins beklagen. Laat oud en jong dan volop genieten van de schoonheid der natuur I St.-Fifipsland, 27 April. Oisterenmorgen geraakte een kind van omstreeks 3 jaar in een onbewaakt oogenblik in een moddersloot. Spoedig had men het er uitgehaald. Of schoon men door toepassing der bekende middelen de levensgeesten wist op te wek ken, is 't helaas, denzelfden avond aan de gevolgen overleden. In de kom der gemeente doet zich een geval van typhus voor. Nog in dezen zomer zullen op de gron den in den Nieuwen polder, voor rekening van den heer Lenshoek, eenige gebouwen geplaatst worden. St.-Maartensdijk. Teneinde bij lang durige droogte tegemoet te komen in de behoefte aan drinkwater voor vele gezinnen werd door het gemeentebestuur besloten een nortonpomp in de kom der gemeente te plaatsen. De eerste proef echter, die heden genomen werd, mislukte, daar buizen, geslagen tot een diepte van 25 meter, nog steeds water van zouten smaak opleverden. De bulzen zijn toen weer uitgenomen, ten einde op eene andere plaats een proef te nemen. Voor de vele gezinnen, die hier zonder regenbakken zijn, is het te hopen, dat men er in slagen mag goed drinkwater op te sporen. Wissenkerke. Als een bizonderheid diene gemeld, dat in den tuin van den weled. heer W. J. Vader van 's-Graven- polder (tuinman Joh. Wisse), de Indische palm Chamerops Exelsa" in vollen bloei staat. Bij het te Gorinchem gehouden examen voor sergeant-majoor bij de vesting artillerie slaagde met den eersten graad, de heer J. L. Marcusse, sergeant bij dat wapen, geboren te Kamperland. Goes, 27 April. Heden vergaderde de Zuid-Bevelandsche Slagershond, gevestigd te dezer stede. De voorzitter, S. Visser van Hansweerd, opent de vergadering, heet de aanwezigen welkom en spreekt den wensch uit, dat de Bond in 't volgende jaar als in het afgeloopene moge welvaren. Notulen en jaarverslag van den secretaris werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat uit Rotterdam waren aangevoerd 1070 varkens, waarvan 697 boven de 170 K.G. en 373 beneden de 170 K.G. De ontvangsten bedroegen f 440,64, de uitgaven f 280,23, netto-winst op 1 April 19C3 f 160.41, maakt met het vorig goed slot f 358. Twee leden waren tot den Bond toege treden, terwijl één moest worden geschrapt. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren P. Goedbloed en J. de Vriend als secretaris, beiden met 30 stemmen, terwijl één op P. Sloover en één op I. Pik en twee blanco waren. Zij namen beiden hun benoeming aan. De voorzitter sloot de vergadering. Domburg, 26 April. De zomer van 1909 laat zich voor deze gemeente goed aanzien.- De particuliere huizen zijn, naar men meldt, verhuurd en ook bijna alle grootere pensions zijn volzoodat de kleinere, voor zoover echter nog niet be zet, aan de beurt liggen. Zelfs in Mei en Juni worden hier en daar reeds logé's verwacht. Vlissingen, 26 April. Zaterdagmiddag nam de zandzuiger, die de kaden heeft volgespoten, welk werk Vrijdag Is klaar gekomen, ligplaats in het afgedamde ge deelte der Marinehaven. Nadat door twee duikers 't vuil van de dorpels der sluis deuren was verwijderd, werden die ge sloten en werd een begin gemaakt met het leegpompen dier haven. Het werk geschiedde op last van de directie der Kon. Mij. „De Schelde" en gold een proef om te beoordeeien in hoeverre die sluis deuren dienst kunnen doen, als dat havengedeelte tot droogdok mocht worden ingericht. Het bestaande droogdok wordt te klein, zoodat die Maatschappij naar een geschikter gelegenheid uitziet, welke zij daar meent gevonden te hebben. De proef leidde tot geen resultaat, daar de tand des tijds zóó aan die deuren heeft geknaagd, dat op honderden plaatsen het uitgespoten water weer terugvloeide. Dinsdagmorgen is een aanvang ge maakt met het sloopen der drie ijzeren bruggen. De Beursbrug is 't eerst onder handen genomen. Te Vlissingen is een R.-Kath. Propa- gandaclub opgericht. Het doel van deze club is het bevorderen van de sociale politieke kennis en actie onder de katholieken. Hoofdplaat. De gemeenteraad heeft tot gemeente-ontvanger, in plaats van den heer E. A. Pateer, aan wien op verzoek eervol ontslag met Ingang van 1 juli is verleend, benoemd de heer E. A. J. Pateer. {Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels Cts.; elke regel meer 15 Cts. Brengen liet geluk in vele huizen. Hier hebt gij bijvoorbeeld een gezin, de familie J. van der Grinten te Stratum, bi] Eindhoven, waar zij nog pas de twee kinderen genezen hebben, twee lievelingen van 10 en van 14 jaren, die door de ziekte der kleinen, de bloedarmoede, waren aangetast. Zoo gij hieronder de verklaring hunner vader en moeder leest, zult gij voldoende ingelicht zijn. „Wij ondergeteekenden, J. van der Grinten en zijn echtgenoote Maria van der Grinten, geboren Nellssen, wonende te Stratum, Laagstraat 35, ver klaren gaarne, dat onze kinderen, Amoud, oud 14 jaren, en Maria, oud 10 jaren, genezen zijn door de Pink Pillen. Beide waren zij bloedarm, zwak, bleek, tenger; zij aten niet en het ontbrak hun aan opgewektheid en levenslust. De behande ling met de Pink Pillen is zoo gunstig voor hen geweest, dat zQ om zoo te zeggen geheel veranderd zijn Nu verheugen z|j zich in een volmaakte gezondheid. Wi] leggen met genoegen deze getuigenis af, met de machtiging er openbaarheid aan te geven, In de hoop aldus nuttig te zijn voor allen, die over de slechte gezondheid hunner kinderen te klagen hebben". Moeders, denk toch aan de Pink Pillen indien de gezondheid uwer kleinen niet zoo goed is ais zij kon zijn. Denkt er aan, dat gij hier een zeker middel hebt om hen hunne krachten, bloed, eet lust en een goede spijsvertering weer te geven, in het kort alles wat noodig Is om hen de ver moeienissen van den groei te doen weerstaan, opdat zij stevig en gezond worden en u eer aandoen. De Pink Pillen bezorgen bloed met iedere gift; zi] zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede en de bleekzucht der jonge meisjes, tegen maagpijnen, algemeene zwakte, schele hoofdpijn, verschie tende pijnen, zenuwultputling. Prijs f 1,75 de doos; f 9,— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depöthouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Zierikzee en Omstreken bij de firma F. P. J. Bal, DamJoh. de Roos, Vlasmarkt 157, Middelburg; Drogisterij Minerva, Blauwstraat 90; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, SteenbergenJ. Groenewegen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen. En verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Post en Telegrafie. Met 1 Mei a.s. is de klerk der poste rijen en telegrafie lste klasse W. H. van der Weele, verplaatst van Zierikzee naar Vlissingen (telegraafkantoor). Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Nieuwerkerk, 26 April. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkochthet woon huis en erf, bewoond en gebruikt geweest door Abraham Heijboer, voor f 1050. Kerkwerve, 28 April. Ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee, werd heden openbaar verkocht, ten verzoeke van D. Verhaaf, het hoefje te Kerkwerve, als: huis, schuur, etf (recht van erfpacht), groot 2 aren 95 centiaren, voor f 1000. Oosterland, 28 April. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier publiek verkocht voor den heer C. Zoeter: koeien voor f 151, f 190, f200, f 212 en f 240; paarden voor f 95 en f 146. St.-Maartensdljk, 27 April. Ten over staan van notaris Meulenberg werd heden avond alhier in 2e veiling publiek verkocht ten verzoeke van de erven van mej. de wed. Th. BilEen huls, schuur en erf alhier, waarin wordt uitgeoefend de wagen makerij, groot 2,61 Are, voor de som van f 2500. Noordgouwe. De levering van 39800 K.G. chili-salpeler aan delandbouwsociteitalhier, is aangenomen door den heer A. Kole te Kolijnsplaat voor f 12.19 de 100 K.G. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 27 April. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank van 16 April j.l. stond o.a. terecht: M. J. van K„ huisvrouw van J. A., 29 jaar, zonder beroep, ter zake, dat zij op 27 Februari 1909 te Zierikzee, met het oogmerk, om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, J. W. V. L., in diens qualiteit van penningmeester van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon", heeft bewogen tot afgifte van een geldsom van f 2,40 aan haar, beklaagde, door zich valschelijk voor te' doen als te komen namens - en die geldsom te willen ont vangen ten behoeve van P. 1., hoewel zij zich bewust was, daartoe geen opdracht van - of namens dien persoon te hebben ontvangen. Beklaagde ontkende, zich aan het haar te laste gelegde te hebben schuldig ge maakt. Na het hooren der getuigen, vorderde de substituut-officier van justitie, mr. Bouman, een gevangenisstraf van één maand. De raadsman van beklaagde, mr. A. J. F. Fokker, wees op verschillende omstandig heden in deze zaak en concludeerde tot vrijspraak. Beklaagde werd heden schuldig ver klaard aan oplichting, en veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen. Voorts werden nog veroordeeld wegens: lo. wederspannlgheid: T. van B., 37 jaar, koopman te Tholen, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; 2o. het wederrechtelijk vertoevende in de woning en het besloten lokaal, bij een ander in gebruik, zich niet op de vordering van den rechthebbende aanstonds ver wijderen. onder het uiten van bedreigingen: B. P., 52 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 1 maand gevangenisstraf; 3o. eenvoudige beleediging en mis handeling van een ambtenaar, in de recht matige uitoefening zijner bediening aange daan: W. de R., 27 jaar, schipper te Bruinisse, tot 14 dagen gevangenisstraf; 4o. het dronken maken van een kind, beneden den leeftijd van 16 jaar, door no. 1 in haar beroep als herbergierster, met vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein: A. C. H„ weduwe J. A. E., 40 jaar, herbergierster te Oud- Vossemeer; D. M. B., 28 jaar en C. D. B., 19 jaar, landbouwersknechts te Scherpenisse, ieder tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis voor ieder; 5o. mishandeling, gepleegd door een minderjarige: J. W. S., 15 jaar, arbeider te St.-Maartensdljk, tot f 3 boete, subs. 1 week tuchtschool. (Als toegevoegd raads man was opgetreden mr. D. van der Vliet). Ontslagen van alle rechtsvervolging, J. H., 51 jaar, landbouwer te St.-Maartensdljk, beklaagd geweest van het opzettelijk belemmeren en verijdelen van een onder nomen ambtshandeling. Landbouw en Veeteelt. Dreischor. In een vergadering der landbouwvereeniging alhier trad op de heer A. Lokker, directeur van het bijkantoor Rotterdam der Holl. Algem. Verz. Bank. In deze vergadering besprak hij het Arbeidscontract, met 1 Febr. j.l. in werking getreden. Voorzeker zullen velen met de verplichtingen, die deze wet den landbouwer en veehouder oplegt, nog onbekend zijn. Doch zij, die de heldere en duidelijke verklaringen van den heer Lokker hebben gehoord, zullen lot de conclusie gekomen zijn, dat er uit enkele wetsartikels b.v. 1638 (y, c, x) In aansluiting met de artikels 1401—07 van het B. W., voor de werk gevers een belangrijke, geldelijke verant woording voortspruit. Van belang Is het dus, dat een Maatschappij al deze ver plichtingen op zich wil nemen, zoo de werkgever zich tegen premiebetaling daarbij aansluit, in dit opzicht werkt de Holl. Algedteene bizonder voordeelig en vele landbouwvereenigingen hebben zich bij haar aangesloten. De heer Lokker is bereid op te treden bij alle landbouwvereenigingen. De leden zullen na zijn lezing het duistere in genoemde wetsartikels (want deze zijn voor den werkgever de voornaamste) tot klaarheid gebracht zien. Bovendien is het voordeelig, zoo de leden eener vereeniging als zoodanig tot de Maatschappij toetreden, omdat dan een extra-korting voor de kas der vereeniging gegeven wordt. Na de lezing, door te weinig belangstellenden bijgewoond, sloten zich eenige landbouwers bij de Maat schappij aan. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Geref. Gem. te Opper does, ds. G. de Jager te Bruinisse. Tweetal bij de Ger. Kerk te lerseke ds. K. Bakker te Nieuw-Dordrecht en ds. A. Scheele te Veere. Beroepen bij de Geref. Gem. te Axel (kerk A), ds. J. Lammertsma te Tholen. Beroepen bij de Geref. Gem. te Pasfaic (N.-Am.) ds. H. Roelofsen te Goes. QNDERWUS. Met ingang van 1 Mei is aan J. Swart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij de Rijksnormaallessen te Goes en als onderwijzer bij de voor bereidende klasseverbonden aan de Rijksnormaallessen aldaar. De heer J. E. van der Slikke, hoofd van school F te Vlissingen, is bij candidaat- stelling gekozen tot bestuurslid van de Vereeniging van hoofden van scholen. Middelburg. Acle-examens L. O. Ge ëxamineerd 8 dames. Geslaagd A. G. Jon- gepier, L. C. Poerstamper, A. H. Vertregt en C. Boogerd, allen Middelburg, A. C. Snoep en G. J. v. Bakergem, Vlissingen en Ph. P. J. Boumans, Wesldorpe. „DE SCHELDE". In de heden (Woensdag) middag ge houden vergadering van aandeelhouders van de Kon. Maatschappij „De Schelde", scheepsbouw- en werktuigenfabriek, werd het 33ste jaarverslag uitgebracht. Hieraan is het volgende ontleend Opnieuw genoot onze Maatschappij de hooge eer van een bezoek van een lid van het Koninklijk huis, toen op Donderdag 19 Maart 1908 Z. K. H. de Prins der Nederlanden de laatste beletselen wegnam voor den stapelloop van het mailstoomschip „Tabanan" van de Stoom vaart-Maatschappij „Rotterdamsche Lloyd". Dit blijk van belangstelling van Z. K. H. in onze industrie wordt door ons op hoogen prijs gesteld. In aanmerking nemende de algemeene malaise in de scheepsbouwnljverbeid, is het ons aangenaam er op te mogen wijzen, dat dit jaar wederom een be vredigende uitkomst is verkregen. Gedurende het geheele jaar kon onze volle ploeg aan het werk gehouden worden. Met het departement van financiën werd nog geen overeenstemming verkregen omtrent den aankoop van het z.g.n. Eiland. Opnieuw zijn onderhandelingen begonnen omtrent dit punt en omtrent uitbreiding van het erfpachtscontract met den Staat. Dit laatste als een gevolg van het gereed zijn der uitbreidingsterreinen aan de Aagje Dekenstraat. Gedurende dit jaar werden door ons afgeleverd het mallstoomschip „Tabanan" aan de Rotterdamsche Lloyd en het vrachtstoomschip „Billiton" aan de Stoom vaartmaatschappij „Nederland". Complete machine-lnstallatlën werden geleverd voor de stoomschepen „Menado" en „Gorontalo". In het geheel werden afgeleverd pl. m. 19000 tonnen waterverplaatsing schepen, pl. m. 9000 I. P. K. machines en 38 af zonderlijke stoomketels, met een gezamenlijk verwarmend oppervlak van pl. m. 63000 vierkante voeten. Bovendien werden be langrijke reparatiën aan schepen en werk tuigen uitgevoerd. Op 1 januari 1909 was de waarde der in bestelling zijnde, nog niet afgeleverde orders f 1.128.240, terwijl in het begin van 1909 nieuwe orders tot een bedrag van f 1.600.000 konden worden ingeboekt. Het stoomschip „Frisia" van de Kon. Hollandsche Lloyd nadert zijn voltooiing, en zal binnenkort worden afgeleverd. Uit de balans blijkt, wat de debetzijde betreft, dat van de obligatiën in porte feuille 4 zijn uitgeloot, terwijl 30 obligatiën in pand zijn gegeven aan de Centrale Werkgevers-Rislcobank. Hierdoor komt deze rekening op f 114.000. De rekening voor gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen werd vermeerderd door aankoop met een waarde van f 97.732.15 en verminderd met een af schrijving van f 101.485.71. Het belegd assurantie-reservefonds komt op de balans voor tot een bedrag van f 45.526.25; het belegd assurantie-fonds (eigen risico) f 3591.13, en de belegde reserve tot aanmoediging van sparen f 8920. Wat de creditzijde betreft, werd de rekening voor de obligatie-leening wegens uitloting weder verminderd met f 38000, en bedraagt per saldo f 1.196 000. Als reserve voor ongevallen-kosten komt op de balans een post van f 17.074 50 voor. Deze rekening stelt voor de ten laste van de bedrijfsresultaten gebrachte eigen risico-premiën, verminderd met de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2