Dinsdag 27 April 1909. Tweede Blad. (Z ierikzeesche C o u r a n 1). NIEUWSTIJDINGEN. Zierikzee-R otter dam. ADVERTENTIEN. ZIEBIKZËESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee i 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8763. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. New-Yorlc, 22 April. Op de Chicago- sche graanbeurs is heden de daling der prijzen bleven aanhouden. De Mei- en Juli-leveringen zijn 41 Am. ets. (11^ ets. Ned.) lager dan de slotkoers van den vorigen dag. Door de speculanten worden groote verliezen geleden. Ook de New-Yorksche markt is in daling. ITALIË. Uit de puinhoopen te Messina zijn tot dusver 25000 lijken opgehaald. Men meent, dat er nog 45000 begraven liggen. In de tuinen van het Vaticaan zijn drie personen aangehouden, die in het bezit van wapenen waren. Zij weigerden te zeggen, wat zij in den zin hadden. Later meldt men De drie kerels, die aangehouden zijn in den tuin van het Vaticaan, hadden geen aanslag tegen den paus of zoo wat in den zin, doch wilden door den tuin van het Vaticaan heen in de Munt komen, waar heel wat staven goud en gemunt zilver geld lag. Zij waren voorzien van allerlei inbrekersgerei. De pauselijke gendarmes hebben hen aan de Italiaansche politie uitgeleverd. Bij de ontvangst van de vereeniging van Italiaansche Katholieke vrouwen heeft de paus zich een verklaard tegenstander betoond van gelijke rechten aan man en vrouw. De vrouw, zei de paus, kan nimmer met den man op gelpen voet staan en kan daarom ook nooit gelijke rechten hebben. De vrouw hoort niet in het politieke strijdperk en in werkelijkheid wenschen ook maar weinig vrouwen politieke rechten uit te oefenen en deze weinigen zullen steeds als excentriek beschouwd worden. ENGELAND. De Londensche recherche moge er niet in slagen, alle daders van hier te lande gepleegde misdrijven op te sporen, ver geten doet zij ze niet. En zij blijkt pas in Spanje een goede vangst te hebben gedaan. Onze lezers herinneren zich waarschljn- lp nog een even schrander overlegde als vermetel uitgevoerde oplichterij, waarvan verleden jaar September acht kantoren van de „London and South-Western Bank" de dupe werden. Op een goeden morgen ontvingen de directeuren dier acht kantoren een schrijven, dat afkomstig heette te zijn van hun col lega van het Harlesden-kantoor dier bank, en dat de mededeeling behelsde, dat een «om yan 710 p. st. van één zijner cliënten, mr. D. S. Windell, naar hun kantoor werd overgedragen. De brief was geschreven op het geheime formulier en voorzien van het geheime woord, waarvan de directeuren der bankkantoren zich in onderlinge cor respondentie bedienen, terwijl de hand- teekening van den Harlesden-directeur zóó goed was nagemaakt, dat ook daardoor bij geen der acht directeuren achterdocht werd gewekt. Denzelfden morgen nu vervoegde zich achtereenvolgens bij die kantoren, die op vrij grooten afstand van elkander zijn ge legen, een betrekkelijk jonge man, die voorgaf D. S. Windell te heeten, waarover fn voornoemd schrijven werd gesproken. Hij vervoegde zich eerst bij het Vauxhall- kantoor, vlak bij Victoria-Station, werd bij den directeur toegelaten, boezemde dien yertrouwen in, ontving een chèqueboekje en nam dadelijk van het zoogenaamde crediet a 710 p. st. in muntjes en goud 290 p. st. op. Daarop reed hij in een gehuurde motorcab naar de zeven andere kantoren, speelde daar hetzelfde spelletje, sleepte zoo in het geheel ruim 2000 p. st. in de wacht en had daarmede reeds de plaat gepoetst, toen de directeuren be merkten, met een behendigen oplichter te doen te hebben gehad. De directeur van het Harlesden-kantoor wist van de gansche zaak niets af, had een dergelijk schrijven niet verzonden en kende geen D. S. Windell. Toen begreep men ook, dat de oplichter bij zp schelmstuk ook grappig was ge weest, door een naam uit te denken, die hem ten volle paste. Want door de voor- Jetter S bij den naam te voegen, krijgt men het Engelsche woord voor zwendel: swindel". Ondanks de ijverigste nasporingen van Scotland Yard kon zij er niet in slagen den schelm te vinden. Totdat de vorige week uit Madrid werd gemeld, dat aldaar, op verzoekder Engelsche politie, iemand was aangehouden, die van het misdrijf wordt verdacht. Hij gaf voor een Hollander van geboorte te zijn en Robert Bernard te heeten. Volgens andere berichten was zijn voornaam Isaac. Hij was in het bezit van een Hollandschen pas, zeide familie in Nederland te hebben en niet degene te zijn, door de Londensche politie gezocht. DUITSCHLAND. Een grondbezitter in Dwielen, Pruisisch Polen, had eenigen tijd geleden zijn stuk grond verkocht, en de opbrengst, 2800 Mark, in zp woning opgeborgen. Toen de man dezer dagen zp vermogen wilde natellen, vond hij tot zijn ontzetting slechts een hoopje kleine snippers: de muizen hadden zich aan de kostbare papieren te goed gedaan. De waarde der Duitsche biljetten, ten bedrage van 2000 Mark, is den on voorzichtige nog door de Rijksbank te Berlp uitgekeerd, daar de nummers der aangevreten bankbiljetten nog konden worden vastgesteld, maar de rest, 800 Mark, die uit Russisch papieren geld bestond, is verloren. Te Reichenberg in Bohemen trad de Duitsche dierentemmer Havemann op met zijn leeuwen, toen de grootste dezer hem met zijn klauwen neersloeg. Terstond vielen alle leeuwen op den ongelukkige aan, die verscheurd werd voor de oogen van het publiek, dat gillend naar de uitgangen van den circus drong. NEDERLAND. Oldenzaal, 24 April. Bekend is, hoe tengevolge van vergissingen, op enkele plaatsen reeds gevlagd werd ter eere der blijde gebeurtenis. Ook hier werden deze week velen het slachtoffer van een jongen, die in den geopenden toren de kans schoon zag, om te gaan luiden. De landarbeiders, 't nauwelijks hoorende, zwaaiden met petten en schoppen, arbeiders verlieten de werk plaatsen, leerlingen op de normaallessen werden onrustig, tot de klokluider, de gevolgen van zijn daad ziende, het touw in den steek liet en verdween. Toen verdween ook de vreugdevolle verrassing bij vele bewoners, waarvan stellig velen den kwajongen, die hun de poets bakte, weinig goeds toedachten op dat oogenbllk. Enkhuizen, 24 April. Door de politie alhier is heden in een hotel op verzoek van de politie te Amsterdam, aangehouden een 26-jarig persoon, die den 22sten dezer bij de Amsterdamsche Bank twee reiswissels der American Express Company i 100 dollar, door valsche handteekeningen geïn casseerd had, ten name van Arnold Doly. Deze wissels zijn te Parijs gestolen. De aangehoudene, die weigert eenige inlichtingen te verstrekken en zijn naam op te geven, arriveerde hedenmiddag met een automobiel te Enkhuizen en werd aldaar onmiddellijk aangehouden. Op hem werden nog 17 wissels gevonden, zoomede ruim f 250 aan geld, benevens eenige gouden sieraden. Gebleken is, dat hij behalve te Amsterdam, ook te Rotterdam en te Zwolle op vorengenoemde wijze wissels geïncas seerd heeft. Hij is aan de politie te Am sterdam overgeleverd, werwaarts hij per automobiel is overgebracht. De aangehoudene is «waarschijnlijk ge naamd Gustav Arnold Riesener, een Hollander, doch spreekt niet anders dan Engelsch. Amsterdam, 24 April. De heer mr. I. P. A. N. Caroli, lid van den gemeente raad en van de Provinciale Staten van Noord-Holland, werd gisterenmiddag door een treurig ongeval getroffen. Naar gewoonte had hij in den tuin van zijn huis voor uitspanning wat met zijn revolver schijfgeschoten op een dikke plank, welke hij op een stoel in het tuinhuisje achter in den tuin had gezet. Daar de revolver, die van een heel bizondere constructie is, een beetje haperde, nam hij, meenende, dat de revolver onge laden was, het magazijn er uit, legde het op het stoepje btj het plaatsje vlak achter het huis, en begon, staande vóór het raam van de keuken in het sousterrain, waar de dienstbode vóór de aanrechtbank stond te werken, de revolver schoon te maken, toen hoe het mogelijk was, begrijpt niemand plotseling nog een schot afging. De kogel trof hem noodlottigerwljze links in den onderbuik, ging dwars door den buik, perforeerde vermoedelijk de maag en kwam rechts in de lendenen uit. Hevig bloedende, viel de heer Caroli neer. De huisgenooten, die'op het hulpgeroep van de dienstbode in allerijl kwamen toeloopen, namen hem op, droegen hem in huis en telefoneerden onmiddellijk eenige doctoren, o. a. de heeren dr. H. de Wal en dr. A. Kritzler, die spoedig ter plaatse waren en den patiënt onder behandeling namen. Tevens werd om een operatie-tafel en eenige verpleegsters getelefoneerd, om dadelijk tot een operatie te kunnen overgaan. De patiënt, die bij zijn volle bewustzijn was, weigerde echter zich aan een operatie te onderwerpen. Natuurlijk waren de familieleden, vrienden en kennissen van den heer Caroli ten zeerste onder den indruk van het gebeurde. De heer Caroli is tengevolge van dit ongeval overleden. Hij was 50 jaar oud en een scherp zinnig advocaat met groote werkkracht. Lekkerkerk, 24 April. Vanmorgen 8 uur begaf de 19-jarige dochter van den metselaar D. Breier alhier, zich op de Lekkerkerksche boot om zich aan een geneeskundig onderzoek te Rotterdam te onderwerpen. Nauwelijks was de stoomboot van den steiger of 't meisje werd ernstig ongesteld en wel zóó, dat men genoodzaakt was, om weer aan wal terug te keeren, teneinde voor haar geneeskundige hulp in te roepen. Nauwelijks was zij bij dr. v. Gelderen binnengedragen of zij gaf den geest. 's-Gravenhage, 24 April. Op het terras van een bekend café op de Groenmarkt had hedenavond even na 12 uur een botsing met politie plaats. Eenige jongelieden uit den gegoeden stand waren eenigermate luidruchtig. Een politie-agent maande tot stilte aan, waardoor een algemeen gehoon ontstond. De agent trok zijn sabel en riep om assistentie. Zekere heer A. sprong op hen toe, waardoor een worsteling ontstond, waarbij de agenten het aflegden. Daarna snelden meer politie-beambten toe, die het gezelschap in optocht naar het bureau Groenmarkt overgebracht. H. M. de Koningin heeft heden de sedert eenigen tijd gestaakte conferentiën met ministers, bestuurshoofden, hervat en te 9 uur in den voormiddag den Minister van Marine, tijdelijk Minister van Oorlog in audiëntie ontvangen. Rotterdam, 24 April. Men hoort tegen woordig herhaaldelijk over onbeschaamd optreden der kwartjesvinders in de spoor wagens. Een staaltje daarvan is het vol gende: Een predikant, van Rotterdam naar Amsterdam reizende, stapte 's avonds in den sneltrein. Op het punt van vertrekken nemen 3 andere heeren haastig in dezelfde coupé plaats. Kort daarna haalde één hunner een spel kaarten uit den zak en noodigde den predikant uit, een spelletje te doen. Deze verklaarde dit niet te kunnen en er ook geen lust toe te gevoelen, waarop de ander aanbood, het hem wel te willen leeren. Dit aanbod werd eveneens afgeslagen. „Nu", zeide hij, „dan zul je toch een aandenken van me hebben", en meteen greep hij naar des dominees zak om er de kaarten in te steken, doch misschien ook om er iets uit te halen. De predikant drong er op aan, de handen thuis te houden en anders aan de noodrem te zullen trekken, doch onder den uitroep: „Dat zullen we je wel beletten", grepen de drie „heeren" hem vast. Toch gelukte het hem de rem over te halen, waarop de trein plotseling stil bleef staan. Er werd nu proces-verbaal opgemaakt. De aangevallene nam in een andere coupé plaats en de trein stoomde verder, waarna bij aankomst te Haarlem de drie gevaarlijke personen aan de politie werden overgeleverd. Heden is vanwege het rijk, de pro vincie en de Rotterdamsche Tramweg maatschappij een inspectie gehouden van den stoomtramweg op Over-Flakkee en Goedereede, die geheel in orde werd be vonden, zoodat de opening der lijn voort gang kan hebben. Dordrecht, 24 April. Naar men wil, zou de marechaussee-detacheering te Papen- drecht verband houden met de viering van de verwacht wordende blijde gebeurtenis. Natuurlijk kunnen bij zoo'n gelegenheid de gemoederen wat meer opgewonden zijn dan in normale omstandigheden en om nu tegen alle gebeurlijkheden gewapend te zijn, zou deze politieversterking gezon den zijn. Helmond, 24 April. Een hevige gas ontploffing had gisterenavond, circa 8 uur, plaats In een gebouw, toebehoorende aan de gemeente en bewoond door het hoofd der openbare school, den heer J. van der Spek. Genoemde heer wilde zijn schuiflamp van water voorzien, waarbij hij de onvoor zichtigheid had, met een lucifer te lichten. Hij zelf werd nogal ernstig aan 't gelaat gewond, terwijl verschillende deuren en ramen aan splinters vlogen. Het ongeluk liep nog betrekkelijk goed af. 's-Hertogenbosch, 23 April. Dinsdag namiddag na schooltijd hebben met woon wagens rondtrekkende luidjes een meisje van circa 8 jaar, van den werkman J. v. G„ te Tongelre (N.-B.) geroofd en in een woonwagen meegenomen. De vader, een werkman op de fabriek der firma Brüning werkend, van de ver missing in kennis gesteld en wlen men vertelde, dat het vermoedelijk in een woonwagen was, trok, vergezeld van een 15-tal vrienden, naar Poeiers, waar de woonwagens gezien waren, en hij was zoo gelukkig, zijn kind uit één der woonwagens te redden. Men begrijpt de vreugde van kind en ouders bij het wederzien. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Bij de opgave van den uitslag der ge houden besteding van het Waterschap Schouwen, staat voor het 2e perceel van bestek no. 356 vermeld als laagste inschrijver Johs. van Almkerk te Zierikzee, voor f 790. Dit moet zijn A. Verseput te Zierikzee, voor f 735. Colijnsplaat, 24 April. Door de land- bouwvereeniglng „Unltas" werd heden in het hotel „De Patrijs" aanbesteedde levering vóór of op 15 Mei a.s. van 31900 kilo's chili-salpeter. De levering is gegund aan A. Kole Cz. alhier, voor f 12,14. Stavenisse. Voor het uitvoeren der diverse werken aan het waterschap „Stavenisse", 1.1. Vrijdag alhier aanbesteed, was ingeschreven door de heeren L. Wesdorp, alhier (reeds gemeld) 5880 C. Dorst, - 5950 L. v. d. Velde, Bruinisse - 6250 J. M. Dekker, Brouwershaven - 6275 J. H. Berrevoets, Zierikzee - 6350 C. L. van Dalen, Stavenisse - 6449 C. Bolier Cz., Bruinisse - 6480 W. Hokken, Sliedrecht - 6500 P. Bezuljen, Scharendijke - 6525 Joh. Elenbaas, St.-Annaland - 6575 KERKNIEUWS. Beroepen bij de Evang.-Luth. Gem. te Kampen ds. J. Th. Makkink te Zierikzee. Beroepen bij de Herv. Gem. te Melissant, de cand. H. W. te Winkel te Schevenlngn. Bedankt voor het beroep bij de Geref. Gem. te Hoek, bij Terneuzen, door ds. A. Schippers te Maasdijk. O N D E R W IJ S. Zierikzee. Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school alhier, de heer P. Verbeek. Tholen. Aan de rijks-normaallessen alhier zijn bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: J. C. Stoutjesdljk, W. G. Bastiaanse, C. M. van den Broek, J. van Dienst, A. C. de Graaf, L. de Graaf, A. van Nieuwenhuijze, J. P. Quakkelaar, J. W. van Houdt, J. J. van Dijke, H. B. Jansen en M. G. Kauffmann; van de 2de naar de 3de klasseW. van Loon, J. C. van Rijssel, A. P. Bil, C. A. Hartog, L. J. Heijboer, J. van Hiele, M. A. Lindhout, D. Istha, W. K. Knuist en J. Rijnberg; van de 3de naar de 4de klasse: J. van Luijk, J. M. Ampt, J. J. Bierens, M. J. Engelvaart, A. Kunst, P. J. Laven en A. C. Mijll. Het schriftelijk examen voor den hoofdcursus (opleiding 2e luitenant) te Kampen, zal plaats hebben op 8, 9 en 10 Juli. H. M. de Koningin en de verzorgster van haar kind. in deze dagen van verwachting, van „blijde verwachting", zoo als 't wat afge zaagd heet, doen verhalen en verhaaltjes omtrent de Koninklijke Familie opgeld in alle kringen. Eén er van, uit hoogst ver trouwbaren mond in deze willen we even oververtellen. H. M. de Koningin dan had een keuze gedaan uit haar, die ais verzorgsters voor den te verwachten Oranjetelg in aanmer king kwamen en de dame in quaestie de dochter van een predikant uitge- noodlgd ten paleize te komen tot nadere kennismaking. Op den gestelden tijd, 't was 't uurtje van theedrinken, werd de verpleegster door H. M. ontvangen en uiteraard onder den indruk, sprak zij de Koninklijke Vrouwe met „Majesteit" aan. Vriendelijk verzocht Deze haar echter, waar zij als vrouwen in zoo nauwe relatie moesten komen, liever 't gewone en huiselijker „mevrouw" te gebruiken. Terwijl nu H. M. en haar bezoekster bij een kop thee allerlei dingen betreffende de zaak waar 't om ging bespraken, kwam ook de Prins binnen en toen H. M. de verpleegster aan hem wilde voorstellen, zag Ze dat Z. K. Hoogheideen streep zwart over den neus had. Maar Hendrik, wat heb je een zwarten neus, klonk het opeens lachend uit den Koninklijken mond en de Prins haalde kalm Zijn zakdoek te voorschijn, ging naar den spiegel en trachtte Zijn neus weer in normalen toestand te brengen. En nu wilt u zeker de voor u en uw taak bestemde kamer wel zien, nietwaar? vroeg H. M. na een wijle en Zij en de Prins begeleidden de verpleegster naar het vertrek voor het doel bestemd. De verpleegster maakte bescheiden de opmerking, dat het wel wat veel ramen had naar haar meening en dus tochtig kon wezen. Waarop de Prins onmiddellijk voorstelde Zijn speciaal verblijf af te staan, Hij zou dan deze kamer wel nemen. Ten slotte kwam zooals 't ook in een burgergezin gaat de geldelijke belooning ter sprake en uit Haar zak betaalde H. M. de zuster een voorschot op de door haar te maken onkosten. Gansch en al onder den indruk van de vriendelijke ontvangst en 't gezellige hui selijke leven in het Koninklijk Gezin verliet de dame het paleis. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". APRIL—MEI. Van Zierikzee: Dinsd. 27'smorg. 8,30 8,30 6,30 8,30 8,30 10, 10, 10,30 Woens. 28 Dond. 29 Vrijdag 30 Zaterd. 1 Zondag 2 Maand. 3 Dinsd. 4 Van Rotterdam Dinsd. 27 's midd. Woens.28 Dond. 29 'snam. Vrljdag30 's morg. Zaterd. 1 Zondag 2 Maand. 3. Dinsd. 4 12,- 12- I,— 9,— 9,30 10- 11 II,30 Vrijdag 30 April a.s. hopen onze geliefde Ouders: ABRAM FL1KWEERT en WILHELM1NA KOPPENS, hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Zierikzee, 26 April 1909. Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd: WILLEM STRAAIJER en JOHANNA DE WITTE, die, mede namens wederzijdsche Familie, hun' hartelljken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Ellemeet, 27 April 1909.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 5