Sprekerdt beer Dl GELDI ADVERTENTIËN. LEZING Arbeidscontract Rotterdamsche T ram weg-Maatschappij. gelezen, en het jaarverslag had uitgebracht, werd de rekening goedgekeurd. Besloten werd dit jaar weêr vier kinderen voor vier weken uit te zenden. Aan de dames, die het vorig jaar de vier uitgezondene kinderen hadden reis vaardig gemaakt, werd voor haar moeite en ijver door den Voorzitter warme hulde gebracht. Hierop werd door dezen de vergadering gesloten. Naar „Vreemdelingen-Verkeer" ons meldt, zal de rijwieltocht naar de bloem bollen, welke het vorig jaar bij de leden zooveel bijval vond, en zooveel succes had, dit jaar weder herhaald worden, en plaats vinden op a.s. Zondag den 2den Mei. De verzamelplaats is wederom het plein achter het „Huis van Nassau", en het vertrek is bepaald op 9 uur. Er zal in zeer matig tempo gereden worden, heen over de dorpen Serooskerke, Noordwelle en Renesse naar Haamstede, waar koffie gedronken zal worden. Na een bezoek aan de bloembollenvelden en aan de duinen van Westerschouwen, gaat de tocht, ongeveer vier uur, over den zeedijk weder huiswaarts. Aan den tocht kunnen deelnemen de leden, hunne huisgenooten, zij die zich als lid opgeven, en zij, die niet op het eiland woonachtig zijn. Motor-wielrijders kunnen den rit niet medemaken, doch zijn welkom aan het dejeuner. De leden, die voornemens zijn mede te gaan, worden verzocht hiervan zoo mogelijk kennis te geven, teneinde te voren het aantal eenigszins te kunnen ramen. Het van ouds bekende „Hotel Van Oppen", dat jarenlang aan de familie Van de Ven in eigendom toebehoorde, is aan den heer Ph. Jurgens te 's-Qravenhage verkocht. In de vergadering van ingelanden van den polder Ooster- en Sirjansland zijn tot leden van den dijkraad van den polder Bruinisse met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren J. C. van der Have, J. Zeijler en S. de Rijke Jz. Te Wolfaartsdljk is een ruim 2-jarig knaapje al spelende in een waterput ge vallen en hoewel het vrij spoedig op het droge was gehaald, mocht een ter hulp geroepen geneesheer er niet meer in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Ingelanden van den Groot-Cambron- polder te Hulst hebben de inschrijving opengesteld op een 4 pCts. geldleening van f 6600, verdeeld in aandeelen van f 200. Bij koninklijk besluit is aan J. de Geus te Biezelinge eervol ontslag verleend als voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Willem Annapolder, provincie Zeeland. Gehoord bij de acte-examens te Middelburg. Examinator: Gesteld het gunstige geval, dat u slaagt, hoeveel bent u dan meer waard dan het vorig jaar? Examinandus: f 550 mijnheer. Nieuwerkerk. Zaterdagmorgen tijdens het onweder, dat toen woedde, gepaard met hevigen hagelslag, trok een windhoos voorbij het dorp in een richting Noordwest- Zuidoost. Op enkele plaatsen werd schade veroorzaakt: dakpannen afgerukt, ruiten verbrijzeld, strooklampen opgenomen, enz. Bruinisse. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad werden uitgebracht 375 stemmen, 8 stemmen waren van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 367 bedroeg. Hiervan verkregen de heeren Matt. Jumelet Iz. 170, D. van den Berg Wz. 139 en G. de Waal Rz. 58 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren Matth. Jumelet en D. van den Berg. Stavenisse, 24 April. In de heden alhier gehouden gemeenteraadszitting werd afwijzend beschikt op een verzoek van de vergunningshouders om wijziging te brengen in de verordening tot heffing van de ver gunningsrechten. Op verzoek werd eervol ontslag als hulptelefoniste en bestelster verleend aan mej. P. Hout. Ingekomen was de koninklijke goed keuring op de heffing van haven- en kadegeld tot 1 Juli 1912. Gunstig werd beschikt op een verzoek van de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier om voor hare vergaderingen gebruik te mogen maken van één der schoollokalen. Aangeboden werden de verslagen van den toestand der gemeente en dat betreffende de volkshuisvesting over 1908. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met het voltrekken der huwelijken, werd aangewezen de heer A. F. Hanssens, tot op heden belast met alle werkzaamheden van den Burgerlijken Stand, behalve de huwelijksvoltrekkingen. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer J. M. van Doorninck, burgemeester. St.-Filipsland, 26 April. Zaterdag j.l. bracht de heer Commissaris der Koningin een bezoek aan onze gemeente. Na alhier ruim 1 uur vertoefd te hebben, begaf Z.HoogEd.Gestr. zich naar Vossemeer en St.-Annaland. St.-Annaland. Verleden Zaterdag ontving onze gemeente, zooals ook gemeld werd, hoog bezoek van den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, den heer mr. H. J. Dijckmeester. Te kwart over twaalven aangekomen, verbleef hij hier tot ruim half twee. Na eerst een poos op het Gemeentehuis doorgebracht te hebben, deed Z.HoogEd. Gestr., begeleid door den burgemeester, den heer A. J. Bierens, een korte wandeling door de gemeente, bezocht eerst, zeker ook in verband met den voorgenomen verbouwing, de Openbare School, vervolgens de Herv. Kerk, begaf zich daarna naar het Ziekenhuis, en vond op den terugweg naar het Gemeentehuis nog gelegenheid ook een bezoek te brengen aan de Oeref. Kerk. Na ten huize van den burgemeester wat genuttigd te hebben, begaf Z.HoogEd.Gestr. zich naar Oud-Vossemeer. Eenvoudige lieden, die niet wisten van de komst van onzen Commissaris in deze gemeente, en die de vlag in den toren waarnamen, dachten reeds aan de komst van een Vorstelijken spruit in dit leven. Oud-Vossemeer. Vrijdagavond hield de heer Anth. Geluk van Bergen-op-Zoom voor een druk bezette zaal, zoowel van werkgevers als werknemers, een lezing over het arbeidscontract, die met aandacht werd gevolgdeen aantal vragen werd beantwoord en wij twijfelen niet of velen zullen na deze toelichting heengegaan zijn met de wetenschap, dat én voor werkgever èn voor arbeider de arbeidswet van bizondere beteekenis is en dat aan de bepalingen wel degelijk aandacht moet geschonken worden, wil men later er geen schade door lijden. De heer f. J. Ampt bracht den heer Geluk dank voor zijn onderhoudende voordracht. Zaterdagmorgen kwamen een aantal bewoners van het gehucht „Oude Molen" tot de ontdekking, dat hun konijnen ver dwenen waren; was men aanvankelijk van gedachte, dat hier diefstal in het spel was iets waar men hier nimmer of zelden van hoort het bleek alras, dat waar schijnlijk een hond de dader was. Een 25-tal konijnen blijken verdwenen. Zaterdagnamiddag om half drie be zocht de heer Commissaris der Koningin deze gemeente, vergezeld van een chef van één der afdeelingen van de Prov. Griffie. Na eenigen tijd op het „Rechthuis" vertoefd te hebben, werd o. a. een bezoek gebracht aan het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Colijnsplaat, 23 April, in de openbare raadsvergadering (waarin alle leden tegen woordig waren), die even over 11 ure door den burgemeester heden werd geopend, werd onmiddellijk overgegaan tot een zitting met gesloten deuren. Na opheffing dier zitting, welke niet korter duurde dan IJ uur, werd aan de orde gesteld het adres van dr. A. Aaltz, plaatselijk geneesheer alhier, om eervol ontslag als zoodanig tegen I Mei a.s., wegens zijn vertrek naar Haarlem. Met algemeene stemmen werd op voor stel van Burgem. en Weth. dat verleend. Hierop kwam aan de orde de benoeming van een opvolger. De eenig aanbevolene, dr. Jb. van der Drift te Schiedam, werd met 5 van de 7 stemmen benoemd2 leden, die blijk baar met de aanbeveling niet mede gingen, hadden hun briefje blanco ingeleverd. De jaarwedde was vooraf bepaald op f 500. De voorzitter hoopte, dat dr. Van der Drift een waardig geneesheer zal zijn voor de lijdende menschheid. Niets meer aan de orde zijnde vroeg bij de omvraag het lid Jb. Tazelaar aan den voorzitter, om wat meer politietoezicht voor de instandhouding der nieuwe boomp jes in de Voorstraat, daar het vlechtwerk daaromheen telkens stuk wordt gemaakt. Door den voorzitter werd geantwoord, dat hij er den gemeente-veldwachter over zou spreken. Ten slotte werd het raadslid A. J. de Ridder nog medegedeeld, dat hij ook als lid is gekozen in de commissie voor het ontwerp eener wijziging in de brandweer verordening, alsmede aan alle leden, dat zij onmiddellijk zullen worden opgeroepen na het ontvangen van het bericht der te ver wachten heugelijke gebeurtenis, ter be spreking van een te houden feest. Goes, 24 April. In een stampvolle zaal werd Donderdagavond te Wilhelminadorp door den heer H. A. Hanken, directeur van den Wilhelminapolder, medegedeeld dat 29 en 30 Juni a s. door de maatschappij „De Wilhelminapolder", ter eere van het honderdjarig bestaan van dien polder, aan al de arbeiders met hunne vrouwen een feest zal gegeven worden met behoud van dagloon. Ook de kinderen krijgen een dag om feest te vieren; dan zal een draaimolen en een bioscope aanwezig zijn om het feest te verhoogen. Er zullen volksspelen plaats hebben, opgeluisterd door muziek en 's avonds zal vuurwerk worden afgestoken. Voorgesteld werd bij de ingezetenen een lijst te doen circuleeren om de Maatschappij een herinnering in den vorm van een wapen of schild aan te bieden. Over drie weken zullen de plannen vast gesteld worden. Bij de heden in dit district gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten vacature-Den Boer zijn can- didaat gesteld de heeren W. Kakebeeke, vrijzinnig en mr. J. H. M. Stieger, roomsch- katholiek. Middelburg, 24 April. Het is nu reeds meer dan drie jaar geleden, dat bekend werd, dat plannen aanhangig waren voor den aanleg en exploitatie van een electrische tram, van Middelburg naar Vlissingen. Zooals het gewoonlijk gaat, duurde het geruimen tijd, eer Iets naders omtrent deze plannen publiek-geheim werd. Het scheen, dat één der concessie-aan vragen in gunstige overweging werd ge nomen, toen plotseling werd vernomen dat de bestaande stoomtram-maatschappij concessie had aangevraagd voor een electrische exploitatie van de bestaande lijn. Deze aanvraag werd gedaan op het laatst van 1907 en thans is de rijks- concessie verleend. Naar wij vernemen loopt deze concessie voor 50 jaren. In het stadium, waarin deze zaak thans verkeert, is het dus te verwachten, dat Middelburg en Vlissingen binnen een jaar door een electrische tram zullen ver bonden zijn. Dat deze lijn de communicatie tusschen de twee voornaamste steden van de provincie Zeeland veel verbeteren zal laat zich wel begrijpen. Vooral in de morgenuren Iaat de verbinding met de stoomtram veel te wenschen over en ook na den middag moet men thans drie kwartier tot een uur wachten. Bij de electrische exploitatie zal gedurende het grootste gedeelte elk kwartier in beide richtingen een tram rijden. De thans verkregen rijks-concessie betreft natuurlijk alleen de intercommunale lijn Vlissingen—Middelburg. Wat de communale lijn in de gemeente Vlissingen betreft, hierover worden door het ge meentebestuur en de directie der tram nog onderhandelingen gevoerd, doch het laat zich wel voorzien dat deze binnenkort in den gemeenteraad aan de orde gesteld zullen worden. Naar het Huis van Bewaring alhier is overgebracht, W. A. K., 52 jaar, barbier en caféhouder te Vlissingen, verdacht van opzettelijke brandstichting. In de te Middelburg gehouden ver gadering van dt afdeeling Zeeland van den „Algemeenen Nederlandschen Politiebond' is aan den aftredenden voorzitter den heer A. Overduln, burgemeester van West- Kapelle mft een hartelpe toespraak van den nieuwbenoemden voorzitter, den heer Perrels, uil Veere, namens de afdeeling een fraaie hanglamp aangeboden. Vlissingen, 24 April. Hedenmorgen is alhier een begin van brand ontstaan bij den barbier en caféhouder K., in de Sint- Jacobstraat. De politie, tie daarbij te pas kwam vond termen cm den barbier naar het politie-bureau over te brengen. De justitie uit Middelburg is hier aan gekomen. CONCERTNIEUWS. Het aangekondigde buitengewone concert van den heer S. Klimmerboom, den 25 April j.l. In di Nieuwe Kerk alhier ge geven, bracht ii den aanvang een teleur stelling. Mevr. De Haan—Manifarges n.l. liet zich tengevdge eener ongesteldheid keelaandoening verontschuldigen, doch had tevens vooi een plaatsvervanger zorg gedragen, die laar programma zou over nemen. Het wa: de heer Gerard Zalsman uit Haarlem, dl welbekende zanger, die zich hier het aatst in 1896 had doen hooren. Zijn teschaafd en fraai bariton- geluid was weder zeer te prijzen; zijn voordracht, metstal sober en eenvoudig, getuigt van fijt gevoel. Het viel ons tevens op, dat ij een veelvuldig gebruik maakte van he portamento. Onder zijn voorgedragen léderen moeten vooral ge roemd wordenDie Ehre Gottes en Bitten van Beethoven, bsnevensHeer, mijn hert is boos, van C. van Rennes. In plaats van O Salutaris ivstia zong hij de Aria uit Paulus: Gott, sei mir genadig. En wat zulen we zeggen om den lof te verkondigei van den uitstekenden cellist Fr. W. Gailard Het zou zijnwater naar de zee dragen. Immers wordt zijn spel in binnn- en buitenland ten zeerste geprezen, ei oqje nu dwong hij groote bewondering af: wl] noemen slechts het Kol Nidrei 1 dagio van M. Bruch. De heer Klimmerboom opende het concert melhet 1ste deel van de Sonate, op. 1 van Mailly; droeg daarna de prachtige cmpositie Mardie Nuptiale van Guillmantmet even groot talent voor, en deed zia vervolgens ook als scheppend kunstenaar moren in zijn Improvisatie voor orgel, welkoed doordacht werk, ex-temporé gespeeld, onieuw getuigenis gaf van zijn meesterschp op het instrument. Hoewel en deele teleurgesteld door de afwezighei van Mevr. De Haan the great Attrition heeft dit concert velen een grootjenot verschaft. Zierikzï, 26 April 1909. L. O N D E R W IJ S. kudbouw en Veeteelt. St.-Fibsland, 26 April. De 40 H.A., die 't Ri in den Nieuwen Polder aan zich getiiden heeft, zullen nog dit jaar in klein perceelen (J H.A.) verpacht worden, 'e bedoeling is niet de perceeltjes voor ee bepaald aantal jaren te ver pachten,maar de pachters doorloopend in 't bet van 't door hen gehuurde te laten. Dinteloord, 24 April. Bij het op heden te Breda gehouden examen voor onderwijzer slaagde o. a. de heer A. van Nieuwenhuijzen Az., kweekeling der Rijks- Normaallessen alhier. St.-Annaland. De vorige week bereikte het hoofd der openbare school, de heer J. W. Slager, den leeftijd van 65 jaar, die door de wet gevorderd wordt om pensioen te kunnen aanvragen. Uit goede bron kan meegedeeld worden, dat het, al is het niet dadelijk, in de bedoeling van den heer Slager ligt om over eenigen lijd ontslag uit zijn betrekking te vragen. Ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned.-lndië kunnen worden gesteld onderwijzers, om te worden be noemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europeesche lager onder wijs daar te lande. Voor inlichtingen en bizonderheden wendde men zich totdeafdeeling„Personeel' van het Dep. van Koloniën. Een graanspeculant. Er is aldus schrijft f. M. W. in Het Volk sedert maanden weer een Amerikaan aan het werk om de tarwe en het brood over de geheele wereld duurder te maken. Die speculant is James Patten te Chicago. Hij is in het najaar begonnen tarwe op te koopen. Op een gegeven oogenblik beschikte hij over 30 millioen bushel, dat is ongeveer 10 millioen mud. Het is ruim vijfmaal zooveel als in Neder land in 1907 de geheele tarwe-oogst heeft bedragen (1.876.000 mud). Zoo dreef hij den prijs op de Amerikaansche markt naar boven. Voor Mei-levering is de prijs in Chicago thans 128 dollar-cent per bushel tegen 86 cent in het begin van het seizoen, van den vorigen oogst. Doch op de Amerikaansche markt niet alleen. Want de uitvoer van tarwe van Amerika naar Europa verminderde, door het vast houden der voorraden in het land zelf, aanzienlijk, bedroeg in de twee eerste maanden van dit jaar slechts twee derde van het vorige jaar. Zoo steeg ook de prijs van het artikel uit andere landen, Rusland, Argentinië, Australië en Indië, aangevoerd. De heer James Patten is tot nu toe geslaagd. Hoeveel millioen dollars hij uit zijne handteering dezer wereld-levens- behoefte heeft „geslagen", is nog niet bekend. Maar het zullen er wel veel zijn. Naar gelang het er meer zijn, en hij ze niet door het te lang volhouden zijner speculatie verliest, wordt hij meer beroemd als „tarwekonlng". En later lezen wij dan wel eens van hem, dat hij een millioen dollar gegeven heeft voor een kerk, een universiteit of een gekkenhuis. In handelskringen gaat zoo'n speculant door voor uiterst handig en bekwaam, en wordt hij geacht als een eersterangs kunstenaar in het geldmakersvak. Maar wel beschouwd, is hij toch niets meer dan een onmaatschappelijk misdadiger. De verontwaardiging en verbittering in de stad is dan ook groot. De speculant heeft zich zelfs onder bescherming der politie moeten stellen. TELEGRAMMEN. Middelburg, 26 April. Axte-Examens L. O. Geëxamineerd twee mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren M. B. van der Bliek en J. Zandee, beiden van Goes. Totaal 57 heeren geëxamineerd, geslaagd 40. Rotterdam, 26 April. GRANEN. Buitenlandsche flauw, overwe gend aanbod. Meel, f 14,75, stil. Binnen- landsche Tarwe, f 11,50 4 f 12,75. Haver, 8 a f8,50. Mais, f 162 loco, f 160 stoomend. Lijnzaad, zakeloos. Vlas. Op het land regelmatige handel tegen flinke prijzen. Markt-aanvoer 8168 steen blauw, 33 a 42 stuivers; 478 steen Groninger, 30 a 31 stuivers; 2220 steen wit, 27 a 32 stuivers, grootendeels verkocht, kwaliteit algemeen minder. Aardappelen. Weinig aanvoer, vraag gering, prijzen onveranderd. Eieren. Zeeuwsche f 3,50 4 f 3,70; Overmaassche f 3,70 4 f 3,90. VEE. Aanvoer 430 Runderen, 30 4 35 ct., matig. 484 Kalveren, 40 4 50 ct., traag. 105 Sdiapen of Lammeren, 21 4 25 ct. Lammeren, 25 4 28 ct., traag. 857 Varkens, 22 a 24 ct., lichte 20 4 21 ct., goede handel. Zoo de Heere wil en zij teven, hopen Vrijdag 30 April a.s. onze geliefde Ouders ADR1AAN ROSKAM Wz„ en MARINA DE ORAAF Ad. hunne 25-jarigeEchtvereeniging j j te herdenken. zierikzee. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ondertrouwd: CORNEL1S JAN VAN DE VELDE en ANNA JOHANNA GELEIJNSE. -Noordweli'e, 23 ap"' 1909- Heden overleed mijn geliefde Echt genoot C. v. d. POLDER, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Zierikzee, 24 April 1909. Wed. C. v. d. POLDER—Tuijtel. Heden overleed na lang sukkelen, zacht en kalm, onze waarde Broeder en Zwager CORNELIS VAN DE POLDER, in den ouderdom van 81 jaar en 6 maanden. Zierikzee, 24 April 1909. Namens de Familie, Mej. AGATHA VAN DE POLDER. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Orootmoeder LENA QUANT, Wed. J. Vlaander, be tuigen wij onzen hartelijken dank. Scharendijke, 26 April 1909. Uit aller naam, C. BAKKER. over het en de verplichtingen voornamelijk daarbij den Landbouwers opgelegd, in „Hotel de Druiventros" te St.-Filipsland, op aanstaanden Vrijdag 30 April e.k., des avonds 7 uur. van Bergen-op-Zoom. V Komt allen op, het is uw eigeo belang, TOEGANG VRIJ voor iedereen boven 18 jaar. De Lezing over het Arbeids-Contract door den Heer GELUK, te houden in „Hotel van Kooten" te Stavenisse, is verdaagd en vindt nu ilaats op Donderdag 29 April, s avonds 7 uur. Toegang vrij voor iedereen boven de 18 jaar. Lijnen Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. De zomerdienst vangt aan op 1 Mei a. s. Groote en kleine dienst regelingen zijn van af Woensdag 28 April verkrijgbaar ten kantore der Maatschappij te Zierikzee en bij de agentende kleine dienstregelingen tegen betaling van 2cent. DE DIRECTEUR. Het BESTUUR van den Polder DE V/ER BANNEN VAN DUI- VELAND zal, op Dinsdag 11 Mei a.s., 's namiddags te drie uur, in de herberg van Lievense te Nieuwerkerk, openbaar aanbesteden! De Vernieuwing1, Herstelling en Onderhoud tot 15 April 1910 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingwerken aan bovengenoemden Polder, waarvan het Bestek ter inzage zal liggen in de herbergen te Nieuwerkerk, te Ouwer- kerk en te Kapelle, en tegen betaling van 25 cent ie verkrijgen is bij den Boek handelaar KROM te Zierikzee van af den 3 Mei 1909. inlichtingen zijn te bekomen bij den Dijkbaas L. VIJVERBERG te Ouwerkerk. Het Bestuur voornoemd, B. GILJAM, Dijkgraaf. J. VAN DER VLIET Cz„ Ontv.-Grlffier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2