ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 April 1909. Derde Blad. (Z ier i Is. z e e s c h. e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8762. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. JAPAN. Uit Jokohama wordt gemeld, dat een Chlneesch kadet, die in Japan zijn militaire opleiding ontving aan het militaire station te Manazawa, in hechtenis is genomen wegens ontvreemding van geheime militaire documenten, betrekking hebbende op de Japansche mobilisatie in tijd van oorlog. Die documenten waren onder berusting van de autoriteiten van het 35e regiment van de 9e infanterie-divisie. De dief der bescheiden had die eerst begraven, ergens in de nabijheid der stad. Later verstopte hij ze in de kazerne, waar ze werden gevonden. AMERIKA. Te Ada, Oklahoma, is de lynchwet toe gepast op vier gevangenen. Een menigte van 300 menschen trok om 3 uur In den nacht naar de gevangenis, waar slechts één bewaarder was, haalde er vier gevangenen uit en hing die op in een naburige schuur. Twee van de aldus ter dood gebrachten waren rijke inwoners van de streek, die gevangen zaten onder beschuldiging van medeplichtigheid aan een moord op een poiitie-agent. SPANJE. De heer Alfonse Marca te Barcelona zou eenige dagen geleden met een lucht ballon opstijgen, geen bestuurbaren lucht ballon, maar een gewonen ballon, die de speelbal van de winden is. De wind leek niet gunstig en mevrouw Marca, de lief hebbende hulsvrouw van den heer Marca, deed al haar best om haar man te over reden, vasten grond te houden. De heer Marca vond het weer juist goed voor een ballontocht, en wilde zich niet van zijn plan laten afhouden, zelfs niet door zijn vrouw. Goed, zeide zij ten slotte, maar dan ga ik mee. De heer Marca gaf toe. Zoo zou hij de lucht in gaan en toch zijn huwelijksgeluk bewaren. De heer en mevrouw Marca dan gingen in de beste stemming het luchtruim In. Zij wisten niet, welk geluk hun daarboven deelachtig worden zou. Mevrouw Marca had nooit In een luchtballon gezeten. Toen zij de aarde onder zich zag wegzinken werd het haar zonderling te moede, en het duurde niet lang, of zij begreep wat er gaande was. Het was geen tijd meer om te landen. Mevrouw Marca bracht vóór den verwachten tijd een knaapje ter wereld. De vader constateerde, dat zijn zoon ter wereld kwam dicht bi] Hebdaye. Zeer voorzichtig liet hij den ballon dalen. Hij kwam neer twee kilometer van de Fransche grens. Moeder en kind zijn uit de mand overgebracht naar een huis in de nabij heid van de landingsplaats. Als men dat kind tater vraagt waar hij vandaan gekomen is, kan hij werkelijk zeggen, dat hij uit de lucht Is komen vallen. Madrid, 21 April. Er is bevel gegeven tot het gevangen houden in zijn villa van Macias, den oppersten rechter van de Marine, die de beschuldiging tegen de regeering daarstelde. Deze beschuldiging bevatte aanwijzing van knoeierijen aan het Ministerie van Marine, bij het gunnen van het bouwen van oorlogsschepen. ITALIË. Bij de ontvangst der Fransche bisschoppen hield de paus een rede, waarin hij er op wees, dat hij uit het land, waar hem van publieke zijde zoo groote smart wordt aangedaan, zoo tallooze huldeblijken ont vangt, dat de hoop der geheele wereld daardoor verlevendigd wordt. De paus betuigde zijn dank aan de bisschoppen van bijna geheel Frankrijk voor hun ge hoorzaamheid jegens den plaatsvervanger van Christus, te midden van den storm, door helsche machten opgewekt. De paus gaf daarna den raad den strijd voort te zetten, en ried den bisschoppen aan, de aanvallen der vijanden het hoofd te bieden. Hij voegde daaraan toe, dat men den boozen vrijheid laat tot het plegen van allerlei misdrijven en dat de vijanden der kerk door arglistige wetten de bisschoppen van den paus trachten te scheiden. De bisschoppen echter moeten de eenheid blijven handhaven. Iemand, die verleden week te Messina geweest is, schrijft vandaar aan de N. R. Crt. We waren ruim 2 uur in Messina, maar men kan zich haast niet begrijpen, dat de ramp al 4 maanden geleden is. 't Ziet er uit of ze verleden week gebeurde, 't Is één groote puinhoop. Hier en daar ziet ge een paar vieze bedelaars en kinderen en wat soldaten die op wacht staan. Op vele punten een vreeselijke lucht van bederf, want er liggen nog steeds 15000 lijken onder 't puin. We hebben allerlei treurige overblijfselen gezien. Op een schoorsteen nog een mooie pendule; halve stoelen en canapé's, verbogen bedden, poppen, kinder schoentjes, hoeden, alles vuil en kapot, 't is niet te beschrijven; vreeselijk moet daar geleden zijn. TURKIJE. Constantinopel, 21 April. In officiëele kringen wordt verzekerd, dat de onder handelingen tusschen de regeering en het constitutioneele leger een bevredigend verloop hebben, en dat het leger niet langer blijft vasthouden aan den eisch, dat het tegenwoordige kabinet zal aftreden en het kabinet-Hilmi zal terugkeeren. Wel wordt de eisch, dat de aanleggers van den opstand gestraft zullen worden, ge handhaafd. RUSLAND. Even buiten de stad Kief is Dinsdag morgen een omnibus door vijf roovers aan gevallen. De roovers werden op de vlucht gedreven en achtervolgd door een troep menschen, maar zij verweerden zich met schieten en het werd een bloedig gevecht, waarin zes menschen onder wie twee van de roovers gedood en vier gewond werden. EN6ELAND. De Engelsche sporlhartstocht heefl de toeschouwers van een voetbalwedstrijd in Glasgow dezer dagen verleid tot buiten sporigheden, zooals ze misschien alleen mogelijk zijn in de bakermat van de sport. De eindmatch van den voetbalwedstrijd om den beker van Schotland eindigde met een kabaal, waarbij meer dan 60,000 toe schouwers de spelende teams aanvielen, de doelpalen uitrukten en de toegangspoort, benevens de schutting rondom de loketten in brand staken. Meer dan 40 personen, meest agenten, werden bij deze gelegenheid gewond, en moesten naar het hospitaal worden gebracht. Toen de brandweer den brand trachtte te blusschen, sneed de woeste menigte de waterslangen stuk en wierp de brandweer lieden met steenen. De aanrukkende bere den politie werd eveneens aangevallen, maar deze slaagde er toch in, het paviljoen waarin de spelers gevlucht waren, te be schermen. Het tumult, ongeveer overeenkomende met een veldslag, was eenvoudig hierdoor ontstaan, dat de spelers weigerden, een extra-match te spelen, in plaats van een partij, die onbeslist was gebleven. FRANKRIJK. Parijs, 21 April. Hedenmorgen brak brand uit in de petroleum-magazijnen van de Nord-Maatschappij bij St-Denis. De spoorwegdienst moest worden gestaakt en kon eerst ten 5 ure worden hervat. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. DUITSCHLAND. Dinsdag 1.1. Is het proces Moltke-Harden opnieuw in behandeling gekomen. Het vol gende tot opfrissching van het geheugen. Maximilian Harden liet in 1906 een reeks artikelen verschijnen in zijn tijdschrift Die Zukunft, waarin hij toespelingen maakte op het bestaan eener „camarilla" aan het hof, met Prins Eulenburg aan het hoofd en bestaande uit mannen met perversen ziekelljken aanleg. Een vervolging van den kant van Graaf Moltke volgde daarop. Har den werd vrijgesproken, maar bij een nieuwe behandeling, thans gehouden op de vervol ging van het Openbaar Ministerie, werd hij veroordeeld. Toen kwam het proces tegen Prins Eulenburg wegens meineed, en daarbij kwamen dingen aan het licht, die Harden's aantijgingen waarschijnlijk maakten. Het geding werd wegens des be- klaagde's wankele gezondheid gestaakt maar Harden's veroordeeling werd in revisie vernietigd en teruggewezen naar het Land gericht. Dit is het proces dat nu begonnen is. Om half tien begon Dinsdag de zitting. Harden zag er goed uit, Moltke bleek en vermoeid. Bernstein, Harden's raadsman, begon met de onbevoegdheid der rechtbank op te werpen op verschillende juridische gronden. Daarnaast was echter vooral zijn mededeeling van belang, dat Moltke en Harden tot een vergelijk waren gekomen. Harden zou openlijk verklaren, dat hij Moltke niet van perversiteit heeft willen betichten noch beticht heeft. Moltke gaat daarmede accoord. Op dien grond vroeg de verde diger staking van het proces. Daartegen kwam evenwel de procureur- generaal op, nu het Openbaar Ministerie de zaak opgenomen heeft, tenzij 't nu door schikking van partijen afgedaan wordt. Diensvolgens werd het geding voortgezet, Daarop, nadat er tal van stukken waren gelezen, werd de openbaarheid uitgesloten. Achter de gesloten deuren werd Harden verhoord als beklaagde, Moltke als getuige en werden de pleidooien gehouden. Toen eischte het O. M. een geldboete van 600 mark tegen Harden. Dienovereenkomstig luidde het vonnis der rechtbank, waarbij overwogen werd dat Harden Moltke inderdaad van perver siteit beschuldigd had, maar dat hij niet met oneervolle bedoelingen gesmaad had en dat als verzachtende omstandigheid gelden kan, dat Harden Eulenburg's per versiteit bewezen had. De Akensche politie zoekt nu sedert ruim een jaar met koortsachtigen ijver naar den moordenaar der 16-jarige Laura Klinkenberg, die in een bosch bij Aken vreeselijk verminkt werd gevonden. In het geheel heeft zij een twaalftal verdachten gearresteerd, en ze allen, wegens gebrek aan bewijs, weer op vrije voeten moeten stellen. 12 Maart j.l. arresteerde zij weer een man, bijgenaamd „de Lord von Kuckum". Eindelijk meende de Akensche politie den echten moordenaar te pakken te hebben. Hij werd gebracht voor de plaats, waar het vermoorde meisje was gevonden; de beste politie-honden werden in actie ge steld. Doch de lord ontkende en bleef ontkennen, terwijl de politie onmachtig was, bewijzen voor zijn schuld bij te brengen. Wel gaf Lekourant, zoo heet de „Lord", een eerzaam landbouwersknecht, toe met Laura op den dag van hare ver moording een samenkomst te hebben gehad; hoe Laura echter om het leven is gebracht en door wien, wist Lekourant niet te vertellen. Intusschen heeft de „Lord" gedurende eenigen tijd de belang stelling gehad van heel de Akensche pers, die niet naliet het intieme leven van den boerenzoon, die 5 weken lang Is gevangen gehouden, tot In zijn fijnste vezels uit te pluizen. De „Lord von Kuckum" geniet thans weer de voorjaarslucht. Welke „moordenaar" is nu aan de beurt? BELGIË. Te Antwerpen heeft een 23-jarige smids knecht zijn 20-jarlge vrouw met een bijl zulke hevige wonden toegebracht, dat men voor haar leven vreest. Ze waren een jaar getrouwd, en de verhouding was goed tot vijf weken geleden, toen de man buiten werk raakte. De vrouw ging voor den kost uit werken, en de man daarentegen kwam herhaaldelijk dronken thuis. Dinsdag gebeurde dal weer, en hij klaagde toen over den slechten kost. Op haar zwijgen werd hij zoo woedend, dat hij een bijl nam en haar neersloeg. Antwerpen, 22 April. Heden zijn naar de Congo vertrokken de minister van koloniënen monsgr. Huys, de nieuwe kerkvoogd; alzoo het wereldlijk- en gods dienstig gezag. Zij gaan daarheen om te trachten voor te bereiden een geordenden staat in de Congo. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 21 April. Door den heer Kantonrechter zijn heden de volgende vonnissen uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1°. Het als bakker verkoopen van brood, hetwelk het gewicht niet heeft (art. 162 politie-verordenlng gemeente Zierikzee); J. A. van der Z. en J. P. U., beiden te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder; 2". Straatschenderij: A. J. G., 16 jaar, te Zierikzee, tot f 0,50 boete, subs. 1 week tuchtschool; 3". ten eerste straatschenderijten tweede het in staat van dronkenschap verkeerende, in het openbaar de orde verstorende: J. L. van D., te Dreischor, tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 4°. Op den openbaren weg een ander in zijne vrijheid van beweging belemmeren of tegen diens uitdrukkelijk verklaarden wil blijven opdringen: J. A. H. en C. van der W., belden te Dreischor, ieder tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis voor leder; 5°. Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet (artt. 16, 20 en 21): M. A. I., te Brouwershaven en P. C. L., te Burghsluls, ieder tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete 6°. Als voren (art. 11): F. H., te Zonnemaire, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 7°. Visscherij-overtreding N. K., te Zierikzee, tot 3 hechtenis- straffen, elk van 5 dagenJ. S., te Zierikzee, tot 2 boeten van f 20, subs. 4 dagen hechtenis en 1 boete van f 10, subs. 2 dagen hechtenis; 8°. Overtreding van het haven-reglement te Brulnisse (art. 3): J. C. R., te Bruinisse, tot f 20 boete, subs. 8 dagen hechtenis; 9°. Overtreding van het Reglement op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen: L. van de V., te Brouwershaven, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 10°. Overtreding van de Leerplichtwet: C. van F., te Zierikzee, bij 2e herhaling, tot 7 dagen hechtenis; A. G. B., te Haam stede, bij herhaling, tot f 15 boete, subs. 6 dagen hechtenis; 11°. Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: J. van P., te Bruinisse (2 maal gepleegd, bij 5e herhaling), tot 2 hechtenisstraffen, elk van 7 dagen; R. van D., zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 12°. Overtreding van het reglement op het baggeren, het Schelde-reglement en het aanvarings-reglement J. P., P. H., C. P. en A. P., allen te Ierseke, ieder tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis; tot f 20 boete, subs. 8 dagen hechtenis en tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 13°. Overtreding van het reglement op het baggeren en het aanvarings-reglement M. J. D., C. P., C. P., F. S., H. P. P., P. H., A. de W., U. P. P. en j. P., allen te ierseke, ieder tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis en tot f 20 boete, subs. 8 dagen hechtenis; 14°. Overtreding van het aanvarings reglement: P. van M., te Antwerpen, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 15°. Het als niet-ingezetene aan den openbaren weg verkoopen of te koop aan bieden van waren, zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders (art. 47 van de politie-verordening der gemeente Zierikzee): W. K. en J. K., te Rotterdam, J. van G., te Zaandam, G. C. N., te Dordrecht, J. J. de W., M. M. B. en M. M., allen zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Vrijgesproken: M. J. D., te Ierseke, be klaagd geweest van overtreding van het bagger- en Schelde-reglement. Op Hemelvaartsdag 1908 werd tegen iemand uit één der Zuid-Bevelandsche dor pen proces-verbaal opgemaakt wegens het verrichten van veldarbeid op Hemelvaarts dag, en wel wegens overtreding van de Zondagswet. De kantonrechter te Goes sprak beklaagde vrij. De ambtenaar van het Op. Min. voorzag zich in cassatie, en de Hoogen Raad ver wees de zaak naar de Rechtbank te Mid delburg, welke thans deze zaak behandeld heeft. Het Op. Min. eischte, evenals voor het kantongerecht, één dag hechtenis of één gulden boete. Staatspensionneering. Te Arnhem had Maandagavond in „Musis Sacrum" een groote betooging plaats voor Staatspensioen zonder premiebetaling. Zij ging uit van een comité uit een 35-tal vereenigingen daar ter stede. Het woord werd gevoerd door de heeren B. Klein Wassink, Hervormd predikant te Leeuwarden, lid van het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering, D. de Clerq, ook propagandist van den Bond, en Hermans, propagandist van de S. D. A. P. Allen bevalen op de bekende, meermalen meegedeelde gronden, Staatspensionneering zonder premiebetaling ten zeerste aan. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De openbare vergadering, bijeengeroepen door 35 vereenigingen, met instemming vernomen hebbende de gunstige stemming allerwegen in ons land, voor een spoedige oplossing van het ouderdomsvraagstuk, spreekt hare afkeuring uit over het streven naar een dwangverzekering, en dat wel: omdat dwangverzekering voor pensioen neerkomt op een belasting van den arbeid van werkgever en werknemer, en ontlast hen, die van de vruchten van den arbeid leven. Is verder van oordeel: dat duizenden loöntrekkenden In ons land niet genoeg loon voor hun arbeid ontvangen, om daarvan behoorlijk gekleed en gevoed te worden, laat staan premie voor pensioen te betalen; dat vele werkgevers het groote bedrag der premie voor hunne werklieden niet uit hun bedrijf kunnen missen; dat zeer vele niet-loontrekkenden, maar overigens In gelijke omstandigheden ver keerende menschen, bij premiebetaling onverzorgd blijven; dat ten slotte alleen billijk is te achten een Staatspensioen zonder premiebetaling, waarvoor de kosten te vinden zijn in de bestaande of nog te heffen belastingen, waardoor de lasten van den ouderdom naar draagkracht verdeeld worden, alleen die menschen worden vrijgelaten, die geacht kunnen worden geen draagkracht te bezitten. Dringt er om bovengenoemde redenen bij de regeering op aan, dat de ouder- domspensioenwet zal berusten op nlet- premiebetaling en besluit deze motie ter kennis te brengen van H. M. de Koningin en de Volksvertegenwoordiging". TWEEDE KAMER. Drankwet. Op de vraag van den heer Van Doorn of de Regeering voornemens is een wets voorstel aanhangig te maken tot intrekking of wijziging van art. 67 der Drankwet, of dat zij meent, dat het nut dezer be paling opweegt tegen het ongerief, dat die bepaling voor het reizend publiek zal te weeg brengen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat de Regeering niet voornemens is een wets voorstel aanhangig te maken tot intrekking of wijziging van art. 67 van de Drankwet, dewijl tot reactie tegen de tot stand gekomen wettelijke regeling in deze geen aanleiding bestaat. CASTRO. Het gerechtshof te Caracas heeft thans bevel tot gevangenneming van Castro, indien hij op Venezolaansch gebied mocht komen, uitgevaardigd, wegens den moord op Antonio Paredes. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 22 April. De aanvoer aan de graanmarkt bestond uit slechts enkele par tijtjes tarwe en haver, die tot verhoogde prijzen vlug plaatsing vonden. Tarwe f8.50 a f 10; chevaliergerst f 6.60 4 f7; wintergerst f5.50 4 f5.75; zomer- gerst f5.25 4 f5.40; rogge f6 k f6.40; haver f4 k f4.25; erwten (kleine) f 10 4 f 1050; kroonerwten f 10.50 4 f 11.50; bruine boonen f9 4 f 12. Hooi f30 4 f32 per 1000 kilo. Middelburg, 22 April. Ter graanmarkt van heden was weinig aanvoer, de meeste artikelen kan men opgeruimd beschouwen. Tarwe werd bij behoefte 25 cent hooger betaald. Overige arikelen nominaal onver anderd. De prijzen waren als volgtnieuwe tarwe f 9,25 4 f 9,75; rogge f 6 4 f6,25; b zomergerst f 5,50 4 f 5,75 haver f 4 4 f 4,25; paardeboonen f 7,75 4 f8; kroon erwten f 11 4 f 11,50; witte boonen f 13,25 4 f 13,75, alles per H.L.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 9