Ingezonden Mededeelingen. Maagpijnen, Lendepijnen. Uit Stad en Provincie. De Haver en de Kali. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 25 April 190 9. Oeref. Kerk te Zierikzee: '8 Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 25 April, 's Voorm. tien ure: Kinder- kerk; 's avonds half zeven ure: de heer C. Taan- man, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus van Eikerzee. Herv. Kerk te Renesse: '8 Nam. twee ure: prof. dr. L. Knappert, hoog leeraar te Leiden. Herv. Kerk te Noordwelle: Qeen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 'sNam. twee ure: de heer Steenbeek van Zonnemaire. Qeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Oeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: prof. dr. Knappert van Lelden. (Vanwege den Protestantenbond); 'snam. twee ure: ds. Reus. (Doopsbedienlng). Qeref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Brulnsma. Herv. Kerk te Brouwershaven: '8 Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Qeref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. P. J. Baaij van Kamperland. (Bediening H. Avondmaal). Herv. Kerk te Zonnemaire: '8 Voorm. half tien ure: de heer R. Steenbeek, candidaat; 'snam. twee ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Doopsbedienlng). Qeref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van Schalk. Chr. Qeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en '8 avonds zes ure: ds. Wisse. herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Herv. Kerk te Dreischor 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: ds. Van de Griend. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ureLeeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Qeref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: ds. Staal. (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. (Na betrachting) 's avonds zes ureLeeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. Herv. Kerk te Brulnisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Qeref. Kerk te Bruinlsse: '8 Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Geref. Gemeente te Brulnisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Brulnisse: 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinlsse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II '8 Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone dienst. Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels Cts.elke regel meer i£5 Cts. Een enkele dezer ziekten zou voldoende zijn het leven eener vrouw ernstig te verstoren. Men kan zich dus de vreugde voorstellen van Mej. J. Vervoort, die zich tegelijk van deze beide ziekten verlost heeft, dank zij de behandeling met de Pink Pillen. Mej. J. Vervoort, geb. Koenderman, wonende D 14, Oostkade te Hellevoetsluis, schrijft ons inderdaad het volgende: Mej. Vervoort. „Ik ben hoogst tevreden de kuur met de Pink Pillen te hebben gevolgd, want nu lijd ik niet meer. Ik heb veel geleden aan lendepijnen, en dit gedurende langen tijd, zoowel over dag als des nachts Bovendien heb ik erg aan de maag geleden. Ik verteerde mijn voedsel niet en heel dikwijls moest ik mijn eten weer uitbraken. Geen geneesmiddel had mij kunnen verlossen van die twee kwalen, en ik wist niet meer wat er van mij worden zou, toen ik het geluk had de Pink Pillen te hooren roemen en de genezingen te vernemen die zij bij talrijke personen hadden te weeg gebracht. Ik ben toen de Pink Pillen gaan gebruiken en die hebben mij spoedig van mijne maagpijnen verlost. De Pink Pillen hebben mij ook versterkt en ik ga voort ze te gebruiken om geheel en al beter te worden". De Pink Pillen hebben in dit geval wel hare groote kracht getoond en éénmaal meer bewezen, welk een herstellende werking zij op geheel het gestel uitoefenen. Onze gewone ongesteldheden komen, naar de groote meerderheid der genees- heeren beweert, voort uit de zwakte van het bloed. Het bloed, dat niet meer de normale samenstelling heeft, het verarmde bloed, voedt de organen niet meer, deze verzwakken, zooals iedereen doet die slecht of onvoldoende gevoed wordt, zij werken slecht en die slechte werking gaat altijd met pijnen gepaard. In het geval dat ons bezig houdt, hebben de Pink Pillen het bloed verrijkt en gezuiverd met de snelheid die hen eigen is. Zoodra was niet het urinezuur, dat de lendepijnen veroorzaakt, verdreven en weggevoerd, en daardoor het bloed rijker geworden, of de maag trok partij van dien rijkdom van het bloed, en van zwak is zij sterk geworden; de maagpijnen zijn opgehouden, de spijsvertering is gemakkelijk geworden, en de zieke, die nu haar spijzen beter verteerde, kon van haar voedsel winst hebben en dus hare krachten terugkrijgen, zooals zij dit zelve zegt. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, plaatse lijke pijnen, zenuwuitputting. Prijs f 1,75 de doos; f 9,— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depöthouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Zierikzee en Omstreken bij de firma F. P. J. Bal, Dam; Joh. de Roos, Vlasmarkt 157, Middelburg; Drogisterij Minerva, Blauwstraat 90; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; J. Groenewegen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen. En verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Zierikzee, 23 April. Morgen, Zaterdag, zal ten huize van den heer Van Meteren, Appelmarkt, des namiddags om 4 uur ver gaderen de Afdeeling Zierikzee van het Centraal Qenootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. Zaterdagavond zal te Noordgouwe voor de Liberale Kiesvereeniging als spreker optreden onze afgevaardigde, mr. R. I. H. Patljn. Ons werd toegezonden een verkie zingsbrochure, groot 40 bladzijden, tot opschrift voerend „de kandidatuur van H. A. van Dalsum voor het district Hon- tenisse". In deze brochure, waarvan een tienduizend exemplaren in genoemd district verspreid zullen worden, publiceert ge noemde heer Van Dalsum, die notaris te Hontenisse is, en candidaat voor de Tweede Kamer, de verkiezingspeech, die hij van plan is in zijn district te houden. Hij doet dat om deze redenen, die wij hier letterlijk aanhalen L Omdat een lezing slechts door een paar honderd menschen kan worden bij gewoond, in elk geval niet door allen, welke zij wil bereiken. II. Om een eventueel debat gemakkelijk en vruchtdragend te maken, vermits debat niet bestaat in het winnen door slimmig heidjes, maar in het pogen op eerlijke, ridderlijke wijze, dus in een geest van welwillendheid, eikander te overtuigen en elkander iets mede te deelen. III. Omdat, hoewel ik zelf nimmer anders heb gedaan dan gedacht, gesproken en ge handeld In het openbaar, heb gestreden voor wat ik beschouwde als goed en als waar, met opgeheven hoofd en met open vizier, jegens mij een strijdwijze is gevoerd ge weest, die niet een ridderlijke was, waarom ik door de tegenwoordige wijze van mijn optreden een leder, vriend of vijand, in de gelegenheid wil stellen te oordeelen tusschen mij en mijn tegenstanders. Uit de brochure blijkt ons, dat hij met de pastorie, de politieke club en het orgaan Zeelandia op voet van oorlog leeft, wat ons geen belang Inboezemt. Wat ons wel belang inboezemt, zijn de begin selen, die hij voorstaat. Hij Is tegen staatspensionneeringvandeoudenvandagen, beroept zich natuurlijk op Mr. Treub, die door zijn geschrijf aan de reactionnairen een onbetaalbaren dienst heeft bewezen. Hij is een voorstander van protectie en een tegenstander van het algemeen kies recht, staat dus, wat zijn beginsel aangaat, aan den kant der rechterzijde. Met een gelegenheidsgedicht, waarin de heer Van Dalsum wordt verheerlijkt, wordt dit geschrift besloten. De opening van het nieuwgebouwde krankzinnigengesticht „Vrederust" te Ber- gen-op-Zoom, van de vereenlging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, is bepaald op Woensdag 5 Mei, des namiddags 1 uur. De openingsrede zal worden uitgespro ken door den voorzitter der vereenlging, den heer J. H. Donner. Het detachement vesting-artillerie, dat voortaan te Terneuzen verblijf zal houden, zal ongeveer half Augustus daar In garnizoen komen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer mr. H. J. Dljckmeester, zal Maandag 3 Mei de gemeenten Sint- Maartensdijk, Stavenisse, Scherpenisse, Poortvliet en Tholen bezoeken. In de gehouden algemeene ver gadering der Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij te Groede bleek, dat bij de maatschappij verzekerd waren 867 panden, tot een bedrag van f 3.451.140. Het werke lijk rentegevend kapitaal der maatschappij beloopt f 95000. De ontvangsten in het afgeloopen jaar hebben bedragen f 5287,50 en de uitgaven f 4601,46. De brandschade beliep slechts f 48,84. Tot directeur werd herbenoemd de heer I. Becu. Bij Kon. besluit is aan J. de Geus te Biezelinge, op zijn verzoek, met ingang van I Mei eervol ontslag verleend als voorzitter van het bestuur der watcrkeerlng van den calamiteuzcn Willem Annapolder. Noordwelle. Door de alhier bestaande feestcommissie is besloten een fietsoptocht te doen houden en prijzen beschikbaar te stellen voor de mooist versierde- en voor de koddigst opgetuigde fiets. Ook zullen volksspelen worden gehouden voor vol wassenen en ook voor jongeren. Ook hier voor worden prijzen beschikbaar uitgeloofd. De deelnemers kunnen zich bij één der commissie-leden aanmelden. Natuurlijk zal een schoolfeest op het programma niet ontbreken. Mede is bepaald, den dag waarop de blijde gebeurtenis bekend wordt, alge meen te vlaggen. Bruinisse. Door de vereeniging „Algemeen Schippers- en Visschersbelang" alhier, is aan Prins Hendrik ter gelegen heid zijner verjaring het volgende telegram verzonden: „De vereeniging „Algemeen Schippers en Visschersbelang" te Bruinisse wenscht Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig en hartelijk geluk met Hoogdeszelfs geboorte feest". De Vereenlging, Joh. de Waal Rz,, voorzitter. Hierop werd het volgende antwoord ontvangen De Waal, Voorzitter vereeniging „Algemeen Schippers- en Visschersbelang", Bruinlsse. „Zijne Koninklijke Hoogheid laat u allen zeer dankzeggen voor gelukwenschen". Bylderroe, Adjudant. Stavenisse. A.s. Woensdag (zie achter staande advertentie) houdt de afdeeling Tholen van het Centraal Qenootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, hare jaarlijksche ledenvergadering te St.-Maartensdijk, des avonds 7 ure. Behalve verscheidene andere zaken zal daar ook behandeld worden het onderwerp „het uitzenden van kinderen in dit jaar". Het is te hopen, dat vele leden deze vergadering zullen bezoeken. Naar men verneemt, heeft het bestuur van de commissie, ten doel hebbende feestelijkheden te organiseeren bij des burgemeesters intocht, in verband met de vele ziekten en sterfgevallen in den laatsten tijd in deze gemeente, besloten van genoemde feestelijkheden af te zien. Door de leerlingen der openbare school alhier is in het schooljaar April 1908/9 gezamenlijk gespaard een som van f 160. Mocht door het hoofd der school hiertoe de gelegenheid niet aangeboden worden, dan zou voorzeker een groot gedeelte van genoemde som niet in de spaarbank terechtgekomen zijn. Tholen. Naar wordt medegedeeld, heeft de heer J. Gelderblom te Poortvliet, die met 1 Juni a.s. aan de beurt van af treding is als lid van de gezondheids commissie In dit eiland, te kennen ge geven, dat hij voor een herbenoeming niet meer In aanmerking wenscht te komen. Oud-Vossemeer. Het muziekgezelschap, dat ter eere van de blijde verwachting te dezer plaatse weer als een phenix uit zijn asch Is verrezen, trad Maandagavond bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik weer in het publiek op en toonde, dat bij ernstigen wil nog heel wat van het gezelschap is te maken. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om bij het echtpaar A. van Besooljen—Vogelaar een serenade te brengen, daar dit het zeldzame voorrecht had, dien dag zijn 60-jarige echtvereeni- ging te herdenken. Colljnsplaat, 21 April. In de vergadering der afdeeling Colljnsplaat der vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland, heden gehouden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, waren van de 43 leden slechts 11 tegenwoordig. Als afgevaardigden tot bijwoning van de opening van „Vrederust", werden benoemd de heerends. F. Staal en Adriaan Kramer. Als plaatsvervangers: I. Orijspeere en Adriaan de Pree Az. 22 April, De sedert 16 jaren alhier gevestigde dr. A. Aaltsztevens ge meente-geneesheer, heeft door zijn vertrek naar Haarlem zijn praktijk overgedaan aan dr. J. van der Drift te Schiedam. Zijn heengaan wordt in het eiland Noord- Beveland door velen betreurd. Goes. Bij de heden (Vrijdag) gehouden verkiezing voor een lid van de Prov. Staten van Zeeland, in het district Goes, werden candidaat gesteld de heeren W. Kakebeeke (lib.) en mr. J. M. H. Stieger (kath.) De stemming heeft plaats op Dinsdag 4 Mei. Al heeft de haver ook de eigenschap, dat ze met haar wortels op zeer gemak kelijke manier de kali uit den grond kan opnemen, beter dan eenig ander gewas, al kan men ook zonder bemesting of met stalmest In het najaar, een dragelijken oogst winnen, toch zullen er weinig land bouwers zijn, die de haver tegenwoordig geen kunstmest geven, omdat zij bij er varing weten, dat door kunstmest de oogst ongewoon veel kan vergroot worden. Haver verwerkt kunstmest het best van alle korensoorten. Haver in kunstmest, geeft veel meer zaad dan in stalmest, ook al is de stroo-opbrengst niet grooter. Wat hier van kunstmest in het algemeen gezegd is, geldt in het bizonder van de kali. Een goede oogst haver, b.v. 80 H.L. van 48 K.G. en 5000 K.G. stroo, onttrekt den grond meer dan 100 K.G. kali. Roes zegt in zijn „bemesting op zand grond": „Bij half stalmest geve men in den herfst 800 K.G. kaïniet, en als men de ondervrucht, klaver of serradella er mede bemesten wil, tot 800 K.O. toe. Zoude men soms In de lente bemesten, dan geve men 400 K.G. patentkali. Zonder stalmest geve men op lichten grond 800 K.G. kaïniet. Voor de stoppelvrüchten mede mestend, kan men er dan nog 300 k 400 K.G. bijvoegen. In de lente moet men patentkali In plaats van kaïniet geven". De kali werkt vooral op de korrelvorming in de haverbellen, doch ook op het blad. Op een proefveld, dat schrijver dezes onlangs had aangelegd, en waarop de haver met 400 K.O. patentkali was bemest, trok vooral het breede blad en de eigenaardig groene haverkleur zooals de boeren die zoo gaarne bij haver zien de aandacht. Dus ook door het ingezonde van de stengels en de donkergroene kleur onder scheidde zich de met patentkali bemeste haver. Dat kali ook gunstig werkt op de zuiverheid van haverland vooral o. a. als herlkverdelger, is bekend. ZIERIKZEE. T|d van Hoogwater en van Laagwater. April. Maans- ouderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 21. 2 voorm. 3.26 8.53 nam. 3.59 9. 6 22. 3 voorm. 4. 8 9.38 nam. 4.39 9.48 23. 4 voorm. 4.48 10.20 nam. 5.17 10.32 24. 5 voorm. 5.28 11. 0 nam. 5.53 11.18 25. Zo. 6 voorm. 6. 9 11.50 nam. 6.30 26. 7 voorm. 6.51 0.14 nam. 7.15 0.51 27. D. voorm. 7.49 1.16 nam. 8.14 1.54 28. 9 voorm. 8.59 2.28 nam. 9.30 3. 7 Tfld van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30 TELEGRAMMEN. Stavenisse, 23 April. Door het bestuur van het waterschap Stavenisse werd hedennamiddag alhier aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan genoemd water schap tot 30 April 1910. Minste inschrijver was de heer Leendert Wesdorp alhier voor f 5880. Middelburg, 23 April. Akte-examens Gymnastiek. Geëxami neerd de eenige drie mannelijke candidaten. Geslaagd zijn de heeren J. J. de Kramer van Breskens, J. 1. Janssen van Klooster- zande, en E. S. Cuelenaere van Aardenburg. 's-Gravenhage, 23 April. Tweede Kamer. Voortgezet werd de behandeling over de subsidieregeling voor bizondere Hoogere Burgerscholen. Na een breedvoerige discussie werden de amen dementen van den heer Roesslngh en van den heer De Beaufort, in meerdere of mindere mate beoogend toegankelijkver- klaring van gesubsidieerde Hoogere Burgerscholen voor kinderen van anders denkenden, verworpen. Aangenomen werd met 51 tegen 26 stemmen den heer De Geer's amendement, bepalend, dat in gemeenten, waar geen openbare Hoogere Burgerschool bestaat, toegang is tot de gesubsidieerde Hoogere Burgerscholen, tenzij de school uitsluitend voor interme leerlingen bestemd Is. Aan geen leerling mag geweigerd worden op grond van godsdienstige gezindheid. Daarna werd verworpen met 44 tegen 34 stemmen den heer Ter Laan's amende ment, waarbij aan het schoolbestuur het recht werd ontzegd alle leerlingen te ver plichten godsdienstonderwijs te volgen. Na opneming van een overgangsbepaling ten aanzien van onvolledige bevoegde leerkrachten, zoolang deze aan dezelfde Hoogere Burgerschool werkzaam blijven, was de behandeling van het ontwerp geëindigd. De eindstemming zal vermoedelijk aan staanden Donderdagmiddag zijn. VERBETERING. in het verslag over de openbare les o^ 19 April gehouden (zie Nieuwsbode van 21 dezer) slaat J. Capelle dankte den land- bouw-onderwiizer. Dit moet zijn M. Capelle enz. Achter J. Kosten slaat Haamstede, dit moet zijn Ellemeet. ADVERTENT! EN. Maandag 26 April a.s. hopen j onze geliefde Ouders: CORNELIS KLUIT en MARIA CATHARINA VAN IJSSELD1JK, hunne 25-jarige Echtvereeniging j te herdenken. Niei werkerk. Hunne dankbare Kinderen. Zondag 25 April a.s. hopen onze geliefde Ouders: JACOB DE WITTE en ABERD1NA OUNST, hunne 25-jarige Echtvereeniging j te herdenken. St.-Annaland, 23 April 1909. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op Dinsdag 27 April hopen I mijn geliefde Ouders: JAN VIS en O RIETJE STRAA1JER, hunne 40-jarlge Echtvereeni ging te herdenken. Hun dankbare Zoon. Ondertrouwd: JOH. VAN DEN BERG en CORNELIA EVERTSE. Ouwerkerk, Capelle (bij Zierikzee), 23 April 1909. Geboren: ADRIAAN WILLEM, Zoon van A. VAN DE ZANDE en J. W. VAN DE ZANDE- Dalebout. Buroh, 23 April 1909. Te Zierikzee Is den 22 April 1909 op ruim 86-jarigen leeftijd overleden onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw de Wed. Willemina van Aalburg—Ochtman. iK. J. A. P. du Bois— van Aalburg. Amsterdam. P. J. F. du Bois. |j. W. du Bois. i W W. M. du Bois. Rouwbezoek kan niet worden afgewacht. Heden overleed onze geliefde Zuster en Behuwdzusler, Mevrouw Wed. W. van liurg-Odilmai, In den ouderdom van ruim 86 jaar. Zierikzee, 22 April 1909. S. OCHTMAN Jz. Wed. G. GEERLING-Ochtman. Wed. J. DE JONO ZIJLSTRA- ochtman. N. M. KNAAP—ochtman. J. M. KNAAP. Wed. M. J. PHAFF—Ochtman. Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling en deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en bij het overlijden van ons innig geliefd Zoontje en Broertje, MARINUS, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelljken dank. Zierikzee, 24 April 1909. J. DE REGT. S. DE REGT-BIL en Kinderen. Mijn hartelijken dank aan de kiezers van Stavenisse, voor hun steun op 20 dezer en voor de belangstelling van vele zijden ondervonden, bij mijne benoeming tot lid van den Gemeenteraad. Stavenisse, 24 April 1909. Hoogachtend, H. J. DORST.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 2