ZIERIKZEGSGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 April 1909. Eerste Blad. II lerujjnaar voord. (525 ierilizeesclie Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8762. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANXEL. Redacteur: J. WAALE. AD VERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschiöden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. In ons vorig artikel hebben wij voor het algemeen kiesrecht, dat de vrijzinnigen in hun vaandel hebben geschreven, een lans gebroken, daarbij doen uitkomen het grievend onrecht, dat tegenover hen ge pleegd wordt, die in staatkundig opzicht als onvrijen en onmondigen beschouwd worden, en in het licht gesteld, dat het voor Nederland thans hoog tijd is aan dat onrecht langs grondwettigen weg een einde te maken. In dit artikel wenschen wij een maat schappelijk vraagstuk te bespreken, dat, indien het door den staat in den geest van den Bond voor Staatspensionneerlng wordt opgelost, in de woningen van duizenden en tienduizenden onzer bejaarde mede burgers een grooten en onmisbaren zegen zal verspreiden. Het is een heugelijk verschijnsel, dat het beginsel der staatspensionneerlng zonder premiebetaling voor de ouden van dagen in den laatsten tijd zulke reusachtige vorderingen in ons land gemaakt heeft, dat de Liberale Unie verklaard heeft in de richting der staatspensionneering te zullen sturen, en dat trots Treub's geschrijf in Land en Volk tal van vrljzinnlg-demokraten tot den Bond van Staatspensionneerlng zijn toegetreden. Hier in Zierikzee althans, en trouwens in geheel Schouwen, behooren de meeste vrljzinnig-demokraten tot den Bond voor Staatspensionneering. Men vindt en de leiders der anti- revolutlonnaire bladen mogen daarvan goede nota nemen de aanhangers van staatspensionneering der ouden van dagen onder alle partijen, wat geen bevreemding kan baren, daar de Bond zich met de politiek niet bemoeit, buiten en boven de partijen staat, en zich daarom dan ook niet in den partijstrijd mengt. Zoo stemde, om een welsprekend voor beeld uit onze omgeving aan te halen, één der voormannen van de antirevolution- naire partij in deze streek, mr. D. Engel- berts, in den Zierikzeeschen gemeenteraad voor de inwilliging van het verzoek, dat door den Bond voor Staatspensionneering tot de gemeente gericht was, en dat neer kwam op een adhaesiebetuiging aan een adres, dat door genoemden Bond aan de Koningin gezonden is. In dat adres werd namelijk de noodzakelijkheid der staatspensionneering van de ouden van dagen op krachtige wijze bepleit. De antirevolutionnairen maken er echter thans een partijzaak van, wat niet te ver wonderen is, want „de van Gode gegeven leider" heeft gesproken, en alhoewel hij zelf als oud-Minister jaarlijks uit 's lands kas f 4000 pensioen trekt, verklaarde hij dat staatspensionneering voor de ouden van dagen onzedelijk is. En wat dr. Kuyper verklaart, wordt door zijn volgelingen grif aangenomen en als een Evangelie beschouwd. Wel schreef hij in zijn proeve van pensioenregeling het volgende: „Wie van Ood kracht ontvangt om te „arbeiden, en op wat wijze dan ook in „gezonde dagen degelijk gearbeid heeft, „is geen ongelukkige of schuldige, die van „een aalmoes moet gaan leven. Hij moet „leven van zijn loon alle de dagen zijns „levens. En schoot dat loon tekort, om- „dat de concurrentie of gebrek aan „organisatie geen hooger loon gedoogde, „dan is daar billijke, redelijke grond om „hetgeen hij te weinig ontving hem op „een andere wijze te vergoeden. Dan is „dat geen aalmoes, maar nabetaling van „loon". „Vergoedt alzoo de overheid aan den „arbeidenden stand dat tekort in het „pensioen, dan geeft ze aan den arbeider „geen aalmoes, maar betaalt uit de kas „der burgerij, wat de arbeider te weinig „ontving". Wie zóó schrijft, moet toch wel, zou men denken, een vurig voorstander van staatspensionneering zijn. Niet zoo dr. Kuyper. In zijn verkiezingsgewaad trekt hij in woord en schrift, In Patrimonium en in de Standaard tegen staatspensionneering van de ouden van dagen zonder premie betaling fel te velde. Hij raadt zelfs zijn aanhangers dringend aan om uit den Bond te treden. Men zal allicht vragen, waarom is hij zoo heftig tegen staatspensionneering ge kant. Ziehier het antwoord. In het program der rechtsche coalitie staat o. ageschreven gelijkstelling van openbaar- en bizonder onderwijs, dat wil met andere woorden zeggen, een zoodanigen toestand op onderwijsgebied in het leven roepen, dat de bizondere school regel en de openbare school uitzondering wordt. Komt nu op het voorbeeld van Engeland en andere staten ten gevolge van den wassenden volksaandrang staatspension neering voor de ouden van dagen tot stand, al ware het ook slechts op hoogst bescheidene schaal, dan is er geen geld voor den bouw en de uitbreiding van de bizondere scholen uit de staatskas te ver krijgen, zoodat de openbare school niet verder kan afgebroken worden. En daarom wordt de Bond voor Staats pensionneering met alle middelen bestreden. In zijn lijforgaan, de Standaard, gaf Kuyper het parool, en de kleine antlrevolutionnaire pers, goed gedisciplineerd als zij is, volgt gedwee het consigne uit het hoofdkwartier. Aan de kleine luyden wordt nu wijs gemaakt, dat staatspensionneering er nooit zal komen, dat de strijders er voor dit heel goed weten, maar haar slechts als een lokaas voorhouden om met het oog op de aanstaande verkiezingen kiezers te vangen. Met dit onwaardig middel tracht men de verdere propaganda voor staatspension neerlng tot staan te brengen. Hierin wordt de antirevolutionnaire pers door niemand minder geholpen, dan door mr. Treub, die ontstemd, dat de Bond voor Staatspensionneering een zoodanige macht is geworden, dat het door hem na gestreefd stelsel in den wassenden en bruisenden volksstroom dreigt schipbreuk te lijden,' zijn gemoedsgesteldheid niet wist te beheerschen, en door haar misleid het volgende durfde ter nederschrljven. „Wij willen niet meedoen aan lagere „politiek, die den rugder oude armenuitklest „als terrein voor den verkiezingsstrijd. „Wij willen, nu over de sociale ver zekering inzonderheid over de ouder- „domsverzekering de meeningen van „links en rechts allengs meer tot elkaar „naderen, en de velden hier wit stain om „te oogsten dien oogst niet door „strijdende politieke legers zien ver trappen". „Wij willen in één woord oude, invalide „en zieke arbeiders niet maken tot dupe „van verkiezings-manoeuvres". Deze door niets gemotiveerde Insinuatie is natuurlijk een onbetaalbaar wapen voor de antirevolutionnaire pers, die haar nieuwen bondgenoot, mr. Treub, wel uiterst dankbaar voor zijn haar welkome hulp zal zijn. Een beteren dienst toch kon mr. Treub onzen tegenstanders moeilijk bewijzen. Wij evenwel, voorstanders van staats pensioen voor de ouden van dagen, blijven den door ons ingeslagen weg met vasten tred vervolgen, en zullen niet eer rusten, voordat het beginsel der staatspension neering voor de arme bejaarden in een wet is vastgelegd. Wij achten een dergelijke wet noodig omdat wij van oordee' zijn, dat mannen en vrouwen, die gezwoegd en getobd hebben, zoolang zij jong en krachtig waren, op hun ouden dag niet aan de publieke of particuliere liefdadigheid mogen over geleverd worden. Wij achten een dergelijke wet noodig, omdat een sociale verzekering, die ten deele door direct belanghebbenden betaald moet worden, drukkend is voor hen, die weinig verdienen. De geref. predikant ds. De Groot uit Beidaard, erkende bij een debat te Dokkum, dat van vele Friesche loonen, en allerminst van arme gezinnen op de heide, die zich in de laatste wintermaanden uitsluitend met aardappelschillen gevoed hebben, geen premie voor pensioen kan betaald worden. Misschien zal mr. Treub ons tegemoet- voeren, dat wanneer de werknemer wegens den lagen loonstandaard de premie óf in het geheel niet, óf met moeite betalen kan, maar door de wet niettemin tot betalen genoodzaakt wordt, dat dan de werkgever gedwongen zal zijn het loon te verhoogen. Gesteld dat hij dit doet, dan wordt de volle premie door den werkgever betaald, die het spreekt haast van zelf, haar op het publiek zal verhalen. En als dan nu in werkelijkheid het publiek de premie voor de ouderdomsverzekerisg betaalt, wat belet dan staatspensionneering in te voeren, die nog dit voordeel heeft, dat wij van een kostbaar leger van ambtenaren, en van al den bureaukratischen omslag verschoond blijven. In beginsel voor staatspensionneering zonder premiebetaling voor de arme ouden van dagen, zullen wij, daar wij geen finantleele specialiteit zijn, ons aan geen cijfers wagen, maar ter beantwoording van de vraag of het beginsel uit een geldelijk oogpunt uitvoerbaar is, verwijzen naar andere landen, inzonderheid naar het zoo aarts-conservatieve Engeland waar staatspensionneering niet eensklaps ter wereld is gekomen, geiijk Pallas- Athene gewapend uit het brein van Zeus te voorschijn kwam, maar de vrucht is geweest van rijp nadenken en een nauw gezet onderzoek. Laten de Nederlandsche staatslieden, waaronder er reeds eenige zijn, die, zooals mr. Goeman Borgeslus en De Meester, een invoering van staats pensionneering op bescheidene schaal mogelijk achten, zich het onderzoek, dat Engeland heeft ingesteld te nutte maken, en wij twijfelen niet, of de weg voor staats pensionneering is gebaand. Inmiddels rusteloos voortgearbeid aan de propaganda. Een ieder, tot welke partij, en tot wat geslacht hij ook behoore, trede tot den Bond toe, opdat deze worde een nationale kracht, die zich bij den wetgever weet gehoor te verschaffen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak in de zaak van W. v. L 37 jaar, arbeider te Borsele, beklaagd van overtreding der Zondagswet, wegens het verrichten van veldarbeid op Hemelvaarts dag 1908. De kantonrechter te Goes had beklaagde deswege vrijgesproken. In hooger beroep werd dit vonnis door de rechtbank vernietigd en beklaagde veroordeeld tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis. Een 34-jarig persoon, wonende te Bergen-op-Zoomthans gedetineerd te Middelburg, werd heden (Vrijdag) door de rechtbank te Middelburg, wegens het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden den leeflijd van 16 jaar, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. UITSLAG der op 22 April in 's Landskamer te Zierikzee gehouden aanbestedingen vanwege het Waterschap Schouwen. Bestek No. 3 5 4. P. Vink te Noordgouwe9938.— J. de Bree Fz. te Terneuzen - 9750.— H. de Kluiver te Sliedrecht - 9348.— J. v. d. Valk te Zierikzee Lz- 9297.— J. W. Roeloffs te Papendrecht - 9290.— M. v. d. Hoek te Terneuzen - 9266.— jan Roskam Cz. te Dordrecht - 8960.— Bestek No. 35 5. Ie perceel. L. A. Vink te Brouwershaven A. Verjaal te Noordwelle 2e perceel. A. Verjaal te Noordwelle L. A. Vink te Brouwershaven C. D. Ornée te Scharendijke 3e perceel. Wed. A. Anker Zonen te Zierikzee Bestek No. 35 6. Ie perceel. M. van Strien te Zierikzee 2e perceel. P. M. Panny te Zierikzee J. v. d. Valk Lz. te Zierikzee Johs. van Almkerk te Zierikzee Bestek No. 35 7. Ie perceel. S. Berrevoels Pz. te Kerkwerve j. den Boer te Zierikzee 2e perceel. Vervallen. 3e perceel. S. Berrevoels Pz. te Kerkwerve 4e perceel. L. A. Vink te Brouwershaven P. v. d. Weele te Brouwershaven C. D. Ornée te Scharendijke Bestek No. 35 8. Ie perceel. P. Aleman te Zierikzee A. Verseput te Zierikzee J. Morijn te Zierikzee J. Almkerk te Zierikzee 2e perceel. Chr. Slager Mz. te Haamstede A. Verjaal te Noordwelle C. D. Ornée te Scharendijke 3e perceel. Chr. Slager Mz. te Haamstede L. A. Vink te Brouwershaven C. D. Ornée te Scharendijke Bestek No. 35 9. Wed. A. Anker <S Zonen te Zierikzee J. M. Dekker te Brouwershaven C. de Voogd te Duivendijke H. J. Romeijn te Burgh L. A. Vink te Brouwershaven P. Bezuljen te Scharendijke A. Verjaal te Noordwelle P. Vink te Noordgouwe Bestek No. 36 0. P. Bezuljen te Scharendijke C, de Voogd te Duivendijke H. J. Romeijn te Burgh P. M. Panny te Zierikzee I. Douw te Zierikzee Wed. A. Anker Zonen te Zlerlkze P. Vink te Noordgouwe J. M. Dekker te Brouwershaven L. A. Vink te Brouwershaven Bestek No. 361. Ie perceel. J. Verboom te Serooskerke C. de Voogd te Duivendijke H. J. Romeijn te Burgh 2e perceel. J. M. Dekker Mz. te Brouwershaven P. Bezuljen te Scharendijke P. Vink te Noordgouwe H. J. Romeijn te Burgh C. de Voogd te Duivendijke Alles gegund, behalve le perceel Bestek No. 357 en 1390 - 1353 755.- 689.— 656.— - 1866,50 288.- 859 797- 790 655.— 650 580.- 400.— 389.— 320.— 609.- 569.— 528 520 660.— 467 400.— 275.— 216. 140. 1690.— - 1599 - 1597.— - 1593. - 1590 - 1582.— - 1481. - 1243 5372.— - 5339.— - 5329.— - 5200.— - 5087 - 5070.— - 4583.— - 4489.— - 4487.— 2647.- - 1792. - 1790 - 1995 - 1654.— - 1608- - 1560.— - 1537.— le perceel Bestek No. 358. StaveDisse, 22 April. Hedenmiddag werd namens de familie Van der Lek de Clercq publiek aanbesteed het afbreken van een oude woning en het opbouwen van een schuurtje in den Westelijken Achterweg. Inschrijvers voor de massa waren de heeren: D. Dane, alhier f500; L E. Roozemond idem f 510; Burgers, St.-Annaland f 515; A. v. d. Hoek, St.-MaartensdljkL. B. v. Pagée, alhier f600; W. W. Elenbaas, Brui- nisse f 639 en J. v. d. Welle, St.-Annaland f 650. De begrooting was f 644. Poortvliet, 20 April. Hedenavond werd onderhands door den heer A. C. v. Dalen aanbesteed, het bouwen van een gasmotor gebouw met daarbij behoorende woningen en stallen. Metselwerk werd gegund aan den heer L. Heijboer. Timmerwerk (motorgebouw en stallen), aan den heer I. W. Nortier. Tim merwerk van de woning, aan de Gebr. van Oost. Smeewerk aan den heer M. W. Kesteloo. Schilderwerk aan den heer L. K. van Zaltbommel, allen van Poortvliet, terwijl de levering van den gasmotor is opgedragen aan den heer W. j. Boogaart, krachtmotorfabrikant alhier. Colljnsplaat, 21 April. Door het bestuur van den polder Oud-Noord-Beveland werd heden ten e i eentehuize alhier aanbe steed de levering van: 300 scheepston bazaltsteen, 800 scheepston Doorn, steen, 1000 scheepston Belg. brikken, 1030 eiken palen, 1530 gecreos. dennen palen en 1300 Brabantsche staken, waarvoor werd ingeschreven door: Jan Roskam, Sliedrecht, voor f 2725. G. Dekker, idem - 2645. Qegund aan den laagsten inschrijver. Door het bestuur van den polder Nieuw-Noord-Beveland werd heden ten gemeentehuize alhier aanbesteed de leve ring van minstens 1000 eiken perkoen- palen, waarvoor werd ingeschreven door: W. Mol, Bredavoor f 240. G. Dekker, Sliedrecht - 230. M. G. Riemens, alhier - 205. Aan den laagsten inschrijver gegund. O N D E R WIJ S. Oosterland. Benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school A te Biervliet, de heer P. Luteljn alhier. KERKNIEUWS. Poortvliet. De heer Hiensch van Veenendaal hoopt Zondag 25 April a.s. in de Geref. Kerk alhier godsdienstoefening te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1