Donderdag 22 April 1909. linlfi il teug, maar nmil. Couran t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE (5S i e r i It. z e e s c h. e NIEUWSBOD ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee 1 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8761. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. (1 Mei 1909). Zitting van Commissarissen dier School in het Schoollokaal in den Wevershoek (hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag 24 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Om als leerlingen op de School A te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van vijf jaren en acht maanden hebben bereikt. (1 Mei 1909). Zitting van Commissarissen dier School in het Schoollokaal aan het Kerkhof (hoofd de heer P. VAN DER HAVE), op Zater dag 24 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Om als leerlingen op de School B te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien vóór het einde van het kalenderjaar bereiken. Bovenstaand opschrift zal wel, zoo niet in dien, dan toch in anderen vorm, de strijdleus worden bij de aanstaande ver kiezingen voor alle vrijzinnigen, op wie dus de taak rust met inspanning van alfe krachten te beletten een terugkeer van het gehate Kuyper-regimewaaronder het Nederlandsche volk vier bange jaren smadelijk gebogen ging, en waardoor het jammerlijk werd vaneen gereten, zoodat het ééne deel er van vijandig en verbitterd tegenover het andere deel stond. Want wij vrijzinnigen willen in rust en vrede met al onze medeburgers leven, met hen arbeiden aan de ontwikkeling en den vooruitgang van ons volksleven, zoo wel in geestelijk als in stoffelijk opzicht, wegnemen onrecht, en verspreiden zegen in de schamele woningen van duizenden en tienduizenden in den lande. Ja, wegnemen onrecht, grievend, tergend, wreed onrecht. Is het toch, vragen wij, geen vuistslag in het aangezicht van het recht, dat aan zoovele Nederlandsche staatsburgers het kiesrecht onthouden wordt, zoodat zij slechts als onvrijen beschouwd worden, die te gehoorzamen hebben aan de wetten, welke anderen voor hen maken, maar op de totstandkoming waarvan zij niet den geringsten invloed mogen oefenen? Hebben zij, waar de staat genoemd wordt een vereenlging van belanghebbenden, er soms geen belang bij, dat er goede wetten gemaakt worden? Betaamt het aan een natie, die op den naam van een vrij volk wil aanspraak maken, een dergelijk onrecht te bestendigen Hoelang nog moeten wij, evenals Rusland in Europa de staat zijn, die een zoodanigen met den tijdgeest strijdenden toestand laten voortbestaan Wee den staatsman, die niet in tijds de bakens verzet, als het getij verloopt, zelde mr. Goemans Borgesius, de leider der liberale partij, in zijn kranige rede te Wognum. De oud-liberalen mogen die woorden ter harte nemen, en bedenken, welke groote verantwoordelijkheid zij op zich laden, indien zt| met den grooten volks stroom niet medegaan. Gelukkig is een kentering bij enkelen hunner waar te nemen. In zijn staatkundige rede te Leeuwarden zelde mr. Tydeman met betrekking tot het kiesrecht, dat de vrije liberalen zich niet willen onttrekken aan kiesrecht uitbreiding, zelfs, dat zij zich niet willen verzetten tegen invoering van algemeen kiesrecht voor de Tweede Kamer. Dit teekent. Reeds al te lang dan ook wordt het recht ten opzichte van de staatkundig onterfden schromelijk verkracht. Men weet hun wel den plicht op te leggen als soldaat te dienen, drukt hun het geweer in de armen, om, als het geëischt wordt, voor het vaderland te vechten, en hun leven te wagen, maar onthoudt hun, louter uit zelfzucht, het stembiljet. En op welken grond? Waarom mogen zij geen kiezers zijn? Zij zijn er niet rijp vqor, wordt zelfs nu nog van conservatieve zijde dikwerf tegemoet gevoerd. Maar eilieve! zoo men als eischen voor kiesbevoegdheid, gelijk artikel 80 van onze Grondwet thans doet, wil stellen zekere kenteekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand, wie bepaalt dan die kenteekenen. Zij, die zichzelve een brevet van ge schiktheid uitreiken. Zij stellen dan ook de grenzen vast, die natuurlijk altijd eenzijdig en in hooge mate willekeurig zijn. Kenteekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand. Geniale inventie! Een premie voor het bezit, en een straf voor de armoede. Immers, wie wat heeft, kan zijn kinderen geestelijk zoodanig opvoeden, dat zij het kiesrecht verkrijgen kunnen, en wie niets heeft, vermag dat niet. Wie het geluk heeft met aardsche goederen min of meer gezegend te zijn, zoodat hij belasting kan betalen, of bij machte is een zekere huishuur te verwonen, krijgt van den staat nog ten geschenke het stembiljet, en wie het ongeluk heeft er van verstoken te zijn, zoodat hij wel wil, maar niet kan eenige belasting be talen, wel wil, maar niet kan wonen in een huis, dat op den naam van woning mag aanspraak maken, wordt staatsburger lijk 'als paria beschouwd. Ongerechte toestand, welke ook door onzen hooggewaardeerden afgevaardigde, mr. Patijn, diep gevoeld wordt, die, gelijk men weet, één der samenstellers Is van het hoogst belangrijk rapport, dat over het kiesrechtvraagstuk aan het hoofd bestuur der Liberale Unie is uitgebracht. in dat rapport staat op bladzijde 46 het volgende: „Voor Nederland, dat onder de moderne „cultuurstaten eene, zij het bescheidene, „toch eervolle plaats blijft innemen, is het „oogenblik gekomen om aan ai zijn burgers „het recht toe te kennen invloed te oefenen „op de wetgeving van den staat. Werd „dit uit enghartig wantrouwen jegens de „onbemiddelde en minder ontwikkelde „volksklasse nagelaten, dan zou één van „die fouten gepleegd worden, die zich „blijkens de lessen der geschiedenis op „de meest ernstige wijze wreken. Reeds „Thorbecke heeft In 1844 geschreven: „„Dat het beginsel van algemeen stemrecht „„in de staatsgeschiedenis onzer eeuw ligt, „„schijnt even onmiskenbaar, ais dat zij het „„gestadig, schoon trapsgewijze, zoekt te „„verwezenlijken". De tijden zijn rijp om de „profetie van dien staatsman in vervulling „te doen gaan". Weg dus met dat schandelijk artikel 80 van onze Grondwet, dat, merkt op, gij anti-revoiutionnairen, ook door dr. Kuyper een wetgevend schandaal is genoemd. Weg met dat artikel, dat vervangen worde door een bepaling, waarbij het kiesrecht wordt toegekend aan alle publiekrechterlijk meerderjarige leden van den staat, zij mogen rijk of arm zijn, en waarbij het alleen aan hen onthouden wordt, die mis dadigers of zinneloozen zijn. Niet gerust, vrijzinnigen, voordat een soortgelijk voorschrift in onze hoogste staatswet is neergeschreven. Geen blanco-artikel .dus thans meer, waarmede wij ons een vier jaar geleden hebben tevreden gesteld, maar waarover onze anti-revolutionnaire broederen zich ten koste van de misdeelden zoo vroolijk hebben gemaakt. Neen, langs grondwettigen weg worde thans aan het wetgevend schandaal een afdoend einde gemaakt. De verraderlijk ten val gebrachte oud- Minister De Meester zeide in zijn meester lijke rede te Zuidhorn: „de lijd is voorbij „om weêr op een blanco artikel aan te sturen. Ons streven behoort nu te zijn: „regeling van de zaak in eens, in de Grondwet zelve. In de Grondwet worde „het breede beginsel van het algemeen kiesrecht uitgesproken, opdat een einde worde gemaakt aan de splitsing der natie in een deel, dat recht van meespreken heeft, en een ander deel, dat in het geheel geen directen invloed heeft". Met dit citaat besluiten wij voor heden dit artikel. ITALIË. Driehonderd ongelukkiger!, die sinds de catastrophe in de ruïnen van Messina leven, hebben zich met geweld meester gemaakt van een in aanbouw zijnd ba- rakkendorp. Zij hebben de deuren en vensters zoo goed mogelijk gebarricadeerd en weigeren de hutten te verlaten. Vijftig carabinieri, die er heen gezonden zijn om hen te verdrijven, konden daar tot nog toe niet in slagen. De uitbarsting van den Etna neemt in omvang toe. Een hevige aschregen is over Catania en omstreken neergevallen. De inwoners vluchten, de oogst is ver nietigd. Ook de Stromboli is in werking getreden. OOSTENRIJK. Een paar weken geleden werd door het kantongerecht Feldkirch een elegant ge- kleede dame te Weenen afgeleverd, die aan het grensstation Buchs was aange houden, toen zij met den sneltrein uit Zwitserland de reis naar Oostenrijk wilde voortzetten. Haar aanhouding had plaats gehad, omdat men onder haar bagage ontploffings middelen, dynamiet, benevens patronen voor bommen verborgen had gevonden. In een hoofdkussen, dat opviel wegens zijn zwaarte, ontdekte men, na het te hebben losgetornd, een grijswitte, vezelachtige massa, die bij nader onderzoek een gevaarlijke ontploffingsstof bleek te zijn. De vrouw van den stationsportier te Buchs visiteerde de elegante reizigster hierop aan den lijve, en vond, in haar boezem verborgen, nog een groot aantal lont patronen. De reiskoffer, van een dubbelen bodem voorzien, bevatte nog een hoeveelheid dynamiet. De vreemdelinge noemde zich gravin Suchorzowska, doch een ingesteld onder zoek wees uit, dat de gevaarlijke dame geen gravin was, maar een mevrouw Janika van Suchorzowska, echtgenoote van een adellijken grootgrondbezitter uitGodina, in Russisch-Polen. De gearresteerde, die thans 34 jaar oud is, gold voor één der belangwekkendste verschijningen in haar Russisch geboorteland. Zij heeft het gymnasium bezocht, in wijsbegeerte en medicijnen gestudeerd, en werd reeds in haar meisjesjaren gekenmerkt als een bepaald geëxalteerde aanhangster van de emancipatie-beweging in Rusland Tien jaar geleden huwde zij met den rijken grondbezitter en papierfabrikant Von Suchorzowska. Uit het huwelijk, dat zger gelukkig was, sproten twee kinderen. Sedert ongeveer drie jaren nam mevrouw Von Suchorzowska weer zoo openlijk mogelijk deel aan de revolutionnaire beweging. Toen haar echtgenoot tot Doema- afgevaardigde werd gekozen, en zij haar actie, ondanks zijn protest, niet opgaf, gevoelde hij zich gecompromitteerd en ried hij zijn vrouw aan, teneinde haar af te leiden, een reis in het buitenland te maken, om herstel te zoeken voor haar zenuwlijden. De „gravin" stemde toe, en reisde eerst naar München, waar zij zich als schilderes wilde bekwamen. Na eenige maanden verhuisde zij naar Parijs, waar zij in landgenootelijke kringen verkeerde, voor namelijk met uitgeweken revolutionnairen. Deze noemden haar steeds „gravin Su chorzowska", en hadden er den slag van, de rijke vrouw voor hun plannen te winnen. Vervolgens trok zij naar Zwitserland, van Ger.ève werd zij met een geweldige zending ontploffingsmiddelen, voldoende om een geheele straat op te blazen, naar Rusland gezonden, om den voorraad aan vertrouwde „kameradente brengen. Bij deze gelegenheid werd zij in Buchs gearresteerd. De gerechtelijke artsen hebben nu hun rapport betreffende de gearresteerde open baar gemaakt, waaruit blijkt, dat zij een buitengewoon zenuwachtige, hysterische en prikkelbare vrouw is, aan waanvoor stellingen en vervolgingswaanzin lijdt. Zij Is zich haar handelingen niet bewust geweest en kon er niet aansprakelijk voor worden gesteld. Op grond van dit rapport is daarop de strafrechterlijke instructie geschorst, en de „dynamiet-gravin" uit de hechtenis ont slagen. FRANKRIJK. Parijs, 17 April. De bladen publiceeren telegrammen uit Constantinopel, meldende, dat 30, officieren, die den eed op de Sjeriatwetten weigerden af te leggen, gefusileerd werden of door grof geschut werden ter dood gebracht in den nacht van 16 op 17 April. De Turksche vloot seinde aan het Comité van Eenheid en Vooruitgang, dat zij trouw bleef aan het comité. DUITSCHLAND. De heeren dieven beginnen tegenwoordig hoe langer hoe meer gebruik te maken van de voordeelen, welke de moderne techniek hun voor de gemakkelijke uit oefening van hun beroep biedt. Een up to-date-inbreker is tegenwoordig voorzien van electrische boren, gloeilampjes, metaal zagen etc., terwijl ook van de voordeelen van het operatie-terrein gebruik wordt gemaakt. Dezer dagen hebben een paar broeders van het gapgllde in Berlijn een verstandig gebruik gemaakt van de lift, welke in het gebouw, dat zij als terrein voor hun werkzaamheden hadden uitge kozen, aanwezig was. De Inbrekers klommen eerst op het dak, kropen daar naar binnen en in de lift en daalden zoo zacht en geruischloos naar beneden. Op alle ver diepingen werd even halt gehouden, uit gestapt en gekeken of er Iets was, dat waard was om mee te nemen. Toen de lift weer naar boven ging, voerden de heeren een aardigen buit van 2000 mark aan baar geld en voor 3000 mark aan koopwaren mee, welke zij over de daken in veiligheid brachten. Te Mühldorf aan de inn is een 23-jarige dienstmaagd wegens drievoudigen kinder moord gearresteerd. Zij had driemaal achtereen haar pasgeboren kindje omge bracht; het eerste had ze in den tuin begraven, de twee andere in de rivier geworpen. Te Berlijn onderhield de 20-jarige dochter van een timmerman sinds lang een liefdesbetrekking met een ingenieur van een machinefabriek. Deze week werd deze band verbroken; uit smart hierover begaf het meisje zich in groote opwinding naar een restaurant en dronk midden in de zaai een flesch lysol leeg, voordat men 't haar kon beletten. Ofschoon haar zoo spoedig mogelijk de maag werd uitgepompt, wanhoopt men haar in 't leven te houden. BELGIË. De Nieuwe Gazet van Antwerpen deelt de volgende vermakelijke geschiedenis mede: Nu alle gevaar van builpest voorbij Is, mag wel eens herinnerd worden aan een avontuurtje, dat voor eenigen tijd in onze stad gebeurd is, om te bewijzen dat de maatregelen, tegen de pest genomen, door gaans afdoende zijn. Zekeren nacht kwam een dame, die een bar houdt in een straat aan onze haven gelegen en waar den zeelieden en anderen gastvrijheid en gul onthaal gegeven wordt, op het politie-commissariaat. Zij verklaarde, dat in haar woning een zeeman plotseling gestorven was, en wel in zeer verdachte omstandigheden. Een onmiddellijk onder zoek bracht aan 't licht, dat de verliefde zeeman van Indië kwam, waar de pest op dit oogenblik heerschte Ontroering van belangTelefoon- gerinkel om de overheidspersonen en de eden der gezondheidscommissie te wekken. De politie werd onmiddellijk gelast te waken, opdat niemand het huis verlaten zou Er werd beraadslaagd, en ten slotte besloten, dat al wat in den bar was, naar het gasthuis moest om onderzocht te worden. Maar er was onder de personen, die in den bar een uurtje van gezelligheid hadden doorgebracht, een Antwerpenaar van naam, en daarbij nog gehuwd. Hij had schoon verzet aan te teekenen, zijn rang In de maatschappij te doen gelden, de moeilijkheden voor te spiegelen welke zou ontmoeten in zijn huisgezin, alles was tevergeefs; men zeide hem dat dit alles niet opwoog tegen het gevaar, de pest in de stad te brengen. De ongelukkige bleef vijf dagen in het gasthuis. Daarna meldde men hem, dat het bacteriologisch onderzoek uitgemaakt had, dat de zeeman in 't geheel niet aan pest leed! De man mocht naar huis toe gaan. Maar 't hoeft niet gezegd, niet waar, hoe hij door moeder de vrouw ontvangen werd. Te Brussel is weer een man gevon den, die in diepe ellende scheen te ver- keeren, terwijl hij een aanzienlijk fortuin bezat. Het was een 70-jarige, die van de gaven van zijn kinderen leefde. Hij was sedert twee dagen niet meer gezien ge worden, en een mede-bewoner van het huis ging toen op zijn deur aankloppen. Daar er geen antwoord kwam, deed hij de deur openbreken. De oude man lag op een armzalig bed uitgestrekthij gaf maar weinig teeken van leven meer, en moest onmiddellijk naar het gemeente gasthuis gedragen worden. De politie deed een huiszoeking In de kamer en vond er in een meelzak 104 kilo's nikkelstukjes, papieren, die een storting in de bank van 1700 frank aan duiden, een som van verscheidene duizend frank in bankbriefjes en talrijke obligaties. De politie heeft deze som in'verzekerde bewaring gebracht. De toestand van den ouden man is onrustwekkend. Een 19-jarig jongman te Brussel leefde met een zeventienjarig meisje, bij wie hij een dochtertje van 9 maanden had. Het jonge paar zou binnenkort trouwen. Zondagavond kwam de jonge man dronken thuis. Hij vond het kind alleen in de kamer, schreiend. Hij nam het op en legde er zich mee te- bed. Toen de moeder ongeveer een uur later terugkwam, vond zij haar kindje levenloos in bed; de dronkaard had het tijdens zijn slaap doodgélegen. Wakker gemaakt, werd hij bijna krank zinnig van smart. NEDERLAND. De Lemmer, 20 April. Het houten schip „De Hoop", met een lading grint van Mlllingen naar Veendam, schipper O. Dinkla, uit Ten Post, is op een half uur afstands van de haven gezonken. Alleen de schipper is door de salonboot „Heerenveen" der Holland—Friesland-Lijn gered; zijn vrouw en 6 kinderen, benevens de loods De Vries, uit Kampen, verdronken. Het oudste kind telde 10 jaren. Hoe het ongeluk precies gebeurd is, valt moeilijk te zeggen. Het eenige dat met zekerheid te verklaren valt, is, dat in een enkel oogenblik het schip naar de diepte ging. Onder zeer slechte omstandig heden had schipper Dinkla de reis aan vaard. Hij had verkeerden wind, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Een rukwind sloeg de roef, waarin de vrouw en de kinderen, overboord, de schipper kwam nabij het bootje, dat achter het schip voer, terecht, en greep zich aan het touw vast. In dezen toestand zag hij zijn vrouw en zijn zes kinderen één voor één door een rukwind overboord werpen en naar de diepte zinken. Eenige schippers, waaronder schipper Tijzelen, ontdekten het gevaar en kwamen nader; zij wierpen den loods, De Vries uit Kampen, nog een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1