ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 April 1909. m d Eerste Blad. (25 ieri Is. z e e s c li e Oouran t). Minister-Pensioen. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dii blad, dat lederen D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65*ta JAARGANG. No. 8759. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directour: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit «lrie bladen. De DIRECTEUR van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee maakt bekend, dat het kantoor met ingang van 1 Mei e.k. zal zijn opengesteld Op Werkdagen: Van 8 uur voorm. tot 9 uur nam. Voor Postwissel- en Kwitantiezaken van 8 30 uur voorm. tot 3.30 uur nam. Rijks-Postspaarbank van 9 uur voorm. tot 9 uur nam. Aangifte Onge vallen van 8 uur voorm. tot 9 uur nam. Rljks-Verz.-Bank Storting en Uit betaling van Premiën van 9 uur voorm. tot 3 uur nam. Op Zon- en Feestdagen: Van 8 uur voorm. tot 9 uur voorm. en van 1 uur nam. tot 2 uur nam. Rijks-Postspaarbank van 8 uur voorm. tot 9 uur voorm. Alles plaatselijke tijd. Het is een parlementair gebruik, dat hij, door wiens toedoen een Ministerie valt, in den regel met de vorming van een nieuw kabinet belast wordt. Toen dan ook aan Heemskerk, den uitvoerder van het geheim komplot, dat Meester's kabinet tot heengaan had ge dwongen, de taak der samenstelling van een nieuw Ministerie werd opgedragen, was deze staatsman daarvoor dadelijk te vinden, en daarmede dan ook spoedig gereed, wat geen verwondering kan baren, daar de buit van te voren al verdeeld was. Eigenaardig is het, dat hij het regeerings- leven inleidde met de verklaring, ge matigd en verzoeningsgezind te zullen optreden, dus denzelfden door rechts indertijd zoo gesmaalden koers van het afgetreden Ministerie te zullen volgen. Die verklaring was, wat later uit de Memorie van Antwoord op de Staats- begrooting zonneklaar bleek, van alle oprechtheid ontbloot. Zij was slechts een valsch uithangbord, teneinde de linkerzijde, wier steun men nog noodlg had, op een dwaalspoor te brengen. De door het Nederlandsche volk gehate vlag der antithese werd uit den mast van het Staatsschip neergehaald, echter niet voor goed, maar slechts tijdelijk opgeborgen, met het stille oogmerk haar te voorschijn te halen en weêr in top te hljschen, zoodra men zich sterk genoeg gevoelde. De Standaard, het hoofdorgaan der anti-revolutionnaire partijdat door de lokale pers van die richting vlijtig wordt nageschreven, kwam daarvoor openlijk uit. Haar redactie zelde, dat Heemskerk dubbel spel speelde, zich anders voordeed dan hij werkelijk was, en zich in zijn ware gedaante zou vertoonen, wanneer in Juni 1909 de stembus zal hebben ge sproken. Want de anti-revolutionnairen rekenen, evenals in 1905, er nu reeds vast en zeker op, dat zij bij de aanstaande ver kiezingen een schitterende overwinning zullen behalen. Dat kon echter, evenals in 1905, wel eens heel anders uitkomen, dan de heeren der rechterzijde meenen. Want de kiezers weten heel goed, en aan wie van hen het niet weten mocht, zullen wij het zoolang voor oogen houden, totdat zij het ook Inzien, wat zij bij een eventueele nederlaag der linkerzijde te verwachten, of juister te vreezen hebben. Zij beseffen voor het meerendeel levendig dat dan één van tweeën gebeuren zal, öf het zittend ministerie blijft op het staats- kussen, mar treedt, aangemoedigd door den uilslag van de stembus, in verscherpler vorm, In den geest van dr. Kuyper op, öf deze, niet kunnend weerstaan den drang van zijn gemoed, komt zelf, ge dragen door hen, die in hem „den van Gode gegeven leider" zien, aan het roer van staat. Elk dier beide gevallen zou een ramp voor ons vaderland wezen, waarvoor, naar wij vurig hopen, de Algoede het moge behoeden. Over het minister-pensioen is In den laatsten tijd met het oog op de in ons land veldwinnende beweging voor Staats- pensionneering voor de ouden van dagen zonder voorafgaande premiebetaling, veel gesproken en geschreven. Zelfs heeft een bekend en bekwaam teekenaar met zijn geniale stift Kuyper afgebeeld, door hem op het oogenblik voor te stellen, waarop hij tot de mannen van Patrimonium zelde: „Mannen-Broeders, het pensioen uit de staatskas is een gruwel in het oog van den Heere, het demoraliseert, het stompt al het zedelijk gevoel af". Op dezelfde afbeelding ziet men echter uit Kuyper's achterzak een welge vulde geldbeurs hangen, waarop te lezen staat „f 4000 minister-pensioen". Hoe is het nu met dat minister-pensioen geschapen Ieder minister bekomt onmiddellijk na zijn aftreden een pensioen ten bedrage van een twaalfde deel van zijn tractement, dat hij In het geheel als minister genoten heeft. Hij moet daarvoor, zoolang hij als minister in functie is, een doorloopende korting van 5 pCt. 's jaars in het pensioen fonds storten. Een minister dus, die vier jaren aan het bewind is gebleven, krijgt levenslang f 4000 staatspensioen, terwijl hij daarvoor in de pensioenskas slechts het luttele be drag van f 2400 gestort heeft. Dit bedrag Is natuurlijk in verhouding tot de aanzienlijke som, die de minister in ruste tot zijn dood toe jaarlijks uit 's lands kas trekt, een peulschilletje. En nu vragen wij, of dr. Kuyper, die voor de f 4000 staatspensioen bijkans geen premie betaald heeft, het recht heeft aldus over de staatspensionneering voor de arme ouden van dagen te spreken. Men moet maar durven. Zierikzee, 16 April. De Koninklijk goed gekeurde Schletvereeniging „Zierikzee" gaf Woensdagavond in de met groene slingers, vlaggen- en wapentropeeën smaakvol ver sierde Concertzaalaan haar leden en dames, die in grooten getale waren opge komen, een door strijkmuzlekopgeluisterden feestavond. Zag de zaal er feestelijk uit, ook de dames en heeren waren niet alleen in feestdos, maar verkeerden ook in een feestelijke stemming. Op het podium had het bestuur met zijn eere-voorzitter, mr. Ridder van Rappard in het midden, plaats genomen. Zijn voorzitter, de heer Klok, heette allen hartelijk welkom, aan wie het bestuur, gelijk hij zeide, bij het einde van de winteroefeningen, een gezeliigen avond wilde verschaffen. Het had voor hen, die aan de oefeningen trouw hadden deel genomen, een medaille beschikbaar gesteld. Aan de volgende scherpschutters, wier namen door den secretaris werden opge roepen, werden hierop medailles uitgereikt, te weten aan de heeren P. A. A. Klok, D. J. P. Jacobi, M. T. Jacobi, dr. A. van der Hoeven, J. W. de Bruijne, D. G. v. d. Kreke, P. O. v. d. Maas, Joh. Catshoek, W. J. Willemse, H. Koevoets, H. P. Jacobi, M. Reljnhoudt, M. van Feiius, G. Anker, J. H. Ideler, Joh. A. Theewis, J. A. v. d. Zande, A. v. d. Kreke, J. C. Schiirmann, B. G. Moermond en W. Anker. De voorzitter wenschte hen met de be haalde medaille geluk, hopende, dat het bezit er van hen moge herinneren aan het spreekwoord „oefening baart kunst". Zij moge voor die leden, die er nu geen ontvangen hebben, een prikkel wezen de oefeningen getrouw bij te wonen. Ook heeft het bestuur gemeend om door het houden van een wedstrijd de winter oefeningen waardig en aangenaam te be sluiten. Die wedstrijd, waaraan schier al de leden hebben deelgenomen, had Zater dagavond plaats. De uitslag hiervan is, dat op een margabaan van 25 Meter bij gaslicht behaald werd: de 1ste prijs door J. W. de Bruijne met 107, de 2de door dr. A. van der Hoeven met 105, de 3de door D. J. P. Jacobi met 98, de 4de door Joh. Catshoek met 94, de 5de door B. O. v. d. Maas met 93, de 6de door D. C. v. d. Kreke met 93, de 7de door M. T. Jacobi met 91, de 8ste door A. v. d. Kreke met 89, de 9de door J. Korsten met 89, de 10de door A. Anker met 88, de 11de door Joh. F. A. Theewis met 88, de 12de door G. Anker met 87 punten. De voorzitter wenschte de prijswinners geluk, en sprak hen, die niet gelukkig geweest waren, toe, hopende, dat zij een volgenden keer tot de gelukkigen mogen behooren. Een woord van dank richtte hij tot die dames en heeren, die dezen avond met voordrachten en tooneelslukjes tot een genoeglijken zullen maken, tot hen, die belangeloos het tooneel hebben op geslagen en de versiering aangebracht, tot den heer Van Meteren voor het gratis afstaan der zaal, en tot de Vereeniging „Concordia" voor het kosteloos in gebruik geven van haar tooneel. Het was een publiek geheim, dat dezen avond de Vereeniging in het bezit zou worden gesteld van een vaandel. Alvorens deze handeling haar beslag kreeg, hield de voorzitter de volgende treffende toe spraak Een eigenaardige plechtigheid, welke gewoonlijk slechts éénmaal in het bestaan eener vereeniging voorkomt, is steeds ge weest het in ontvangst nemen van en in gebruik stellen van een vaandel. Wanneer toch een vereeniging eenigen tijd heeft bestaan, en levenskracht genoeg gevoelt, dan komt de begeerte op om door een uiterlijk zichtbaar teeken de vereeniging kenbaar te maken. Het vaandel toch ver tegenwoordigt het lichaam, waarvan het 't zinnebeeldige middelpunt is, en dat de aan dat lichaam aangebrachte eerbewijzen in den vorm van medailles bewaart. Toen door de leden een zoodanig teeken der eenheid werd gewenscht, heeft het bestuur zich gehaast aan dien wensch te voldoen, zoodat het thans aan de leden een vaandel aanbiedt, dat waardig is de Vereeniging met eere te vertegenwoordigen. In gouden letteren staat op dit vaandel vermeld, dat onze Vereeniging is opge- gericht den 18den Juni 1906, den herinne ringsdatum van den slag bij Waterloo. Het is een treffende bizonderheiddat de stichtingsdag onzer Vereeniging de datum is van het jaar 1815. Moge die stichtings datum onze leden steeds voor oogen staan, en hen bezielen. Mogen het allen gegeven zijn vele roemrijke wedstrijden te zien herdacht door medailles, die boven dat vaandel zullen prijken. Bij ons eerste uit trekken naar een wedstrijd slaagden wij er In een 2den korpsprijs te behalen, be staande uit een verguld zilveren medaille. De voorzitter verzocht hierop den eere voorzitter haar aan het vaandel te hechten, waaraan door dezen voldaan werd. Na vervolgens het prachtige vaandel, dat van groen fluweel is, waarop het wapen van Zierikzee en de naam en stichtingsdalum der Vereeniging in gouden letteren en cijfers prijken, aan de leden te hebben overgedragen, werd door den voorzitter de wensch uitgesproken, dat het binnenkort door het geheele Zierikzeesche publiek aanschouwd moge worden, wanneer de mare der blijde gebeurtenis, die het ge heele land in spanning houdt, ook hier zal doorgedrongen zijn, en feestelijk het feit zal worden herdacht door een om gang door de straten, dat aan ons land is geschonken een prins of prinses. Nadat de voorzitter zijn toegejuichte toespraak ten einde had gebracht, werd op de wijze van „Wien Neerlands bloed" door de aanwezigen staande een toepasse lijk lied van drie coupletten gezongen. De heer Ideler huldigde onder applaus der leden het bestuur voor zijn ijver in deze aan den dag gelegd. Met dans, muziek, voordrachten en het opvoeren van tooneelstukjes bracht men den avond vervolgens genoeglijk door. En de dageraad was reeds lang aange broken, eer de laatste feestvierenden zich huiswaarts begaven. Het vaandel, dat door allen bewonderd werd, is een mooi stuk werk, en doet den vervaardiger erjvan, den heer C. M. van Diemen te Dordrecht, alle eer. In het „Huis van Nassau" vergaderde Donderdagnamiddag de afgevaardigden der afdeelingen in Schouwen—Duiveland van den Bond voor Staatspensionneering. De voorzitter der afdeeling Zierikzee, de heer Bouter, opende de talrijk bezochte ver gadering met een welkomsgroet, en deelde mede, dat van ds. Van Veen bericht van verhindering de vergadering bij te wonen was ingekomen. Uit de presentielijst bleek, dat aanwezig waren de afdeelingen Renesse, Oosterland, Burgh, Brouwershaven, Nlewer- kerk, Zonnemalre, Dreischor, Kerkwerve, OuwerkerkNoordgouwe Sirjansland Haamstede en Zierikzee. De voorzitter las, nadat verschillende zaken van huis- houdelijken aard besproken waren, de ontwerp-statuten artikelsgewijze voor. Be paald werd, toen men in principe tot het In het leven roepen van een gewestelijke Federatie besloten had, het concept-regle ment aan de afdeelingen te zenden. Het voorloopig bestuur werd samengesteld uit de heeren Van Veen, voorzitter; Bouter, vice-voorzltterM. K. de Ronde, secretaris; Van Ballegooijen, penningmeester, en Del Campo genaamd Camp. Tot de Federatie traden staande de vergadering toe Zierik zee, Dreischor, Oosterland, Haamstede, Burgh, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Kerk werve, Renesse, Zonnemaire, Brouwers haven, Sirjansland en Noordgouwe. De voorzitter huldigde in warme be woordingen de verdiensten van den heer Van Veen, ten opzichte van den Bond. De vertegenwoordiger der afdeeling van Renesse, de heer Dormaar, bracht met instemming van alle afgevaardigden aan de afdeeling Zierikzee dank voor het door haar in deze genomen initiatief. Hierop werd de vergadering gesloten. Wij wenschen de voorstanders van Staatspensionneering geluk met de totstand koming der Federatie, waardoor een Innige band tusschen de afdeelingen van dit eiland gelegd is, en een samenwerking zal verkregen worden, die niet anders dan aan de be vorder i ng der propaganda kan ten goede komen. Rusteloos moet daarmede voort gegaan worden. Een leder, tot welke partij hij ook behoore, sluite zich aan, want de Bond beweegt zich niet op politiek terrein, maar strijdt voor de opheffing der armoede bij al de ouden van dagen, opdat deze gedurende hunne laatste levensjaren niet aan honger en ontbering worden prijsge geven, en, zoo al voor hen gezorgd wordt, niet het brood der genade behoeven te eten. Sluit u in grooten getale aan, opdat de Bond een zoodanige nationale kracht worde, dat evenals in Engeland, de wet gevende macht ten slotte besluit in de wet het beginsel van Staatspensionneering vast te leggen. Donderdag geraakten de wagen en het paard van Hendrikse, den vrachtrijder van Kerkwerve, toen deze uit de stad huiswaarts keerde, voorbij de Zuidwelle- brug, nabij de woning van Van Strlen, ln de vaart. Het paard schrikte van een anderen vrachtwagen, tengevolge waarvan het bij de uitwijking een verkeerden sprong maakte, en op die wijze in de vaart terecht kwam. Persoonlijk heeft niemand eenlg letsel bekomen, maar de materiëele schade Is zeer groot, daar alle opgeladene goederen met het water kennis maakten. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Maart 1909. ln deze maand viel alhier in 10 regen dagen 67,6 m.M. regenwater, tegen 15 regendagen met 63,8 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. Verder werd opgeteekend: 8 maal sneeuw, 6 maal mist en nevel, een 11 maal vorst. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken): 1 dag helder, 3 dagen licht bewolkt, 7 dagen bewolkt, 8 dagen zwaar bewolkt, en 12 dagen betrokken. Windrichting: 1 dag N., 2 dagen N.-O., 6 dagen O., 1 dag Z.-O., 7 dagen Z., 8 dagen Z.-W., 3 dagen W. en 3 dagen N.-W. Het stormsein stond 2 maal bij. Ingetrokken is de aanstelling tot rijksveldwachter ter standplaats Kerkwerve van P. Jongepier, thans veldwachter der gemeente Dulvendijke, tevens onbezoldigd rijksveldwachter. Aangesteld met 1 Mei a.s. tot rijks veldwachter ter standplaats Kerkwerve, M. P. Bijl, thans onbezoldigd rijksveld wachter te Tholen. De candidatuur van den heer mr. P. Dieleman, die door de centrale anti-rev. kiesvereeniglng in het district Oostburg is gesteld, zal door de katholieke kies- vereenlging worden gesteund. In de Donderdagmiddag te Hulst gehouden vergadering van aandeelhouders van de stoomtram Hulst—Walsoorden werden de balans- winst- en verlies rekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en het dividend bepaald op 7 pCt. De gemeente Hontenisse heeft een geldleening van f 15000, rentende 4 pCt., gesloten met de Coöperatieve Boeren leenbank te Lamswaarde. Vanwege de stoomtram-maatschappij Breskens—Maldeghem zijn opmetingen ge daan voor den aanleg van een zijlijn van Oostburg naar Zuidzande en Cadzand. Het voornemen bestaat deze lijn nog dit jaar aan te leggen. De sleepbooten, die onlangs het gestrande Duitsche zeilschip „Margaretha" van de Engelmansplaat sleepten, ontvingen daarvoor f 60.000. Benoemd tot klerk bij 's Rijks be lastingen te Middelhamls de heer R. Z. Zeevaarder, thans als zoodanig te Oud- Beierland. Ellemeet. Ook in deze gemeente zal de vervulling der blijde verwachting in ons Koninklijk Huis herdacht worden. Aan de feestelijkheden is ook, evenals in vele gemeenten van ons eiland, een schoolfeest verbonden. De muziek zal zich laten hooren. Burgb. In één dezer dagen gehouden vergadering van Ingelanden van den polder Burgh en Westland is de begrooting voor 1909/1910 vastgesteld in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f 11231.41. In deze begrooting zijn opgenomen de kosten wegens aanleg van nieuwe grint wegen tot een bedrag van f 130O. Het over 1909/1910 te heffen dijkgeschol bedraagt f 8371.63, als f 7321 63 voor kosten van zeewering en oeververdediging en f 1050 voor aanleg en onderhoud van straat- en grintwegen. Bruinisse. Voor de op Vrijdag 23 April te houden stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature de heer C. Hage, zijn drie candldaten-lijsten ingeleverd ééne voor den heer W. van den Berg Wz., gesteld door de anti-rev.-kiesvereenlging, ééne voor den heer Matth. Jumelet Jz., gesteld door de kiesvereeniging „Burger plicht", en ééne voor den heer Oabr. de Waal Rz. St.-lilipsland15 April. Bij de Holland—Amerika lijn zijn benoemd: tot chef-machinist, de heer J. J. Schoo en tot machinist de heer K. L. J. Schoo, beiden van hier. Kortgene, 10 April. Bij den korenmolen alhier is een loods gebouwd, waarin een petroleum-motor is geplaatst, die bestemd is, om bij windstilte te malen. Deze In richting Is in dit eiland de eerste van dien aard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1909 | | pagina 1